شک و وسواس در غسل جنابت

تب‌های اولیه

30 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شک و وسواس در غسل جنابت

با سلام

من در هنگام انجام غسل جنابت کمی وسواس دارم... یعنی دائم شک میکنم که مثلا نکند نقطه ای از بدن ناشسته مانده و آب به آن نرسیده باشد و همین باعث میشود دوباره بادقت آن قسمت را بشویم.. و این کمی غسل مرا طولانی میکند (تقریبا 10 تا 15 دقیقه) ... علاوه بر این مرا کمی از لحاظ جسمی و روانی خسته می کند.. این موضوع باعث شده تا مراقب تغذیه و خواب خودم باشم تا هیچگاه جنب نشوم (تقریبا 6 ماهی می شود) و از ازدواج هم دوری می کنم.

میخواهم بدانم آیا هنگام انجام عمل غسل ، کشیدن دست بر تمام نقاط بدن جهت صحت انجام غسل لازم است و یا اینکه همین که زیر دوش قرار میگیرم و به ترتیب از سر و گردن و سپس سمت راست و چپ کل بدن ، آب به نقاط بدن میرسد کفایت می کند؟

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

lordia;515836 نوشت:
با سلام

من در هنگام انجام غسل جنابت کمی وسواس دارم... یعنی دائم شک میکنم که مثلا نکند نقطه ای از بدن ناشسته مانده و آب به آن نرسیده باشد و همین باعث میشود دوباره بادقت آن قسمت را بشویم.. و این کمی غسل مرا طولانی میکند (تقریبا 10 تا 15 دقیقه) ... علاوه بر این مرا کمی از لحاظ جسمی و روانی خسته می کند.. این موضوع باعث شده تا مراقب تغذیه و خواب خودم باشم تا هیچگاه جنب نشوم (تقریبا 6 ماهی می شود) و از ازدواج هم دوری می کنم.

میخواهم بدانم آیا هنگام انجام عمل غسل ، کشیدن دست بر تمام نقاط بدن جهت صحت انجام غسل لازم است و یا اینکه همین که زیر دوش قرار میگیرم و به ترتیب از سر و گردن و سپس سمت راست و چپ کل بدن ، آب به نقاط بدن میرسد کفایت می کند؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

برای مشکل ابتدایی باید با مشاوران مرتبط باشید

دست کشیدن در غسل لازم نیست و همین که در غسل بدن شسته شود کافی است . (توضیح المسائل مراجع ، احکام غسل)

قطعا بعد از چند دقیقه ایستادن زیر دوش های حمام امروزی جایی از بدن خشک نخواهد ماند به قول یکی از اساتید اگر کسی جایی از بدن را نشان دهد که بعد پنج دقیقه زیر دوش آب ایستادن ، بدون وجود مانعی خشک مانده باشد بگوید تا یک میلیون جایزه بگیرد !!

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

با تشکر از پاسخ گویی استاد گرامی ، سوال دیگری داشتم ؛

آیا به جهت دوری از شک و وسواس از غسل ترتیبی، میشود همیشه با غسل ارتماسی ( در استخر های سطح شهر )، غسل جنابت را انجام داد ؟

[="Tahoma"][="Black"]

lordia;516008 نوشت:

آیا به جهت دوری از شک و وسواس از غسل ترتیبی، میشود همیشه با غسل ارتماسی ( در استخر های سطح شهر )، غسل جنابت را انجام داد ؟

خواهش می کنم

بله مشکلی ندارد.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

باسلام

[/HR]با سلام

در انجام غسل، کشیدن دست بر بدن لازم نیست و ملاک رساندن آب به بدن است وشک باید منشاء عقلایی داشته باشد تا به آن شک اعتنا کرد(البته نباید به وسوسه های شیطانی اعتنا کرد).

(نظر مراجع _ بخش غسل)

[/HR]باسلام

غسل ارتماسی نیز یکی دیگر از انواع غسل می باشد و صحیح می باشد.(نظر مراجع _بخش غسل)

[=Times New Roman]

[="Arial"]با سلام و تشکر از شما به خاطر ارسال سوال به این مرکز

[=Times New Roman]

[="Arial"] لطفا در سوالات بعدی نام مرجع خود را بفرمایید

[=Times New Roman]

[="Arial"]بله ظاهرا شما دچار وسواس شده اید بنابراین همانطور که گفتید همینکه زیر دوش آب قرارگیرید و به ترتیب ابتدا سرو

[=Times New Roman]

[="Arial"]گردن سپس طرف راست بدن و پس از آن طرف چپ بدن را به نیت غسل آب بگیرد کافی است و نیاز به دست کشیدن نیست سعی کنید مثل دیگران به طور متعارف غسل کنید تا انشاء الله به مرور از وسواس نجات پیدا کنید.

[=Times New Roman]

[="Arial"] پی نوشت: رساله سیزده مرجع: ص215، مسئله361.

[=Times New Roman]

lordia;515836 نوشت:
با سلام

سلام بر شما
اين تاپيك را مطالعه كنيد
[h=1]بي خيال درماني/*/*/(وظايف شرعي فرد وسواسي) گربه افكار مزاحم[/h]

lordia;515836 نوشت:
با سلام

با عرض ادب احترام:
در غسل ترتیبی دست کشیدن لازم نیست و ملاک شستن بدن است(توضیح المسائل مراجع باب غسل )
قدر مسلم در حمام های امروزی با قرار گرفتن زیر دوش جایی از بدن خشک نمی ماند. و البته یکی از شرایط و مقدمات غسل این است که قبل از غسل می بایست بدن را از نجاست تطهیر کرد. پس اگر قبل از اینکه نیت غسل کنید ابتدا بدن را زیر آب بشوید. که این هم باعث پاکی بدن از نجاست است و هم پاکی از آلودگی های دیگر بعد از شستن بدن سپس نیت غسل کنید. همین که بعد از نیت صرفا سر را زیر آب بگیرید در کمترین زمان ممکن مثلا 5 ثانیه سر را زیر دوش بگیرید و حتی دست هم نکشید (مگر جاهای که احتمال می دهید امکان رسیدن آب کمه) با تکان دادن سر در زیر دوش آب به همه جای ان خواهد رسید سپس به مدت 5 ثانیه سمت راست و بعد 5 ثانیه سمت چپ که نهایت زمان صرف شده نباید از 15 الی 20 ثانیه بیشتر شود. زیرا بعد از شستن بدن قبل از غسل به علت خیس بودن بدن در هنگام غسل آب به راحتی در تمام اعضای بدن جریان می یابد و صرف وقت بیش از این مقدار علاوه بر اینکه اسراف و وسواس است(که البته بعضی از فقها این را مبطل وضو و غسل می دانند). باعث سخت گیری بی مورد در دین و در نهایت تنفر از دینمداری است. و خدای نکرده ترک اعمال دینی.

در حدیثی از پیامبر مکرم اسلام در مذمت مردم فرمون:د زمانی فرا خواهد رسید که مردم برای انجام غسل هایشان بیش از یک صاع آب مصرف می کنند. یک صاع تقریبا 3 لیتر است. و علما ربانی(همچون ایه الله مشکینی) برای اینکه شامل این مذمت نباشند سعی می کردند که آب مصرفی برای غسلشان بیش از 3 لیتر نباشد.
پس از وسواس که افت دین و دنیا است اجتناب کن و به شیوه ای که ذکر شد که از باب کم مصرف کردن آب سنت پیامبر ص است پیروی کن.
من الله التوفیق و التکلان

[="Arial"][="Red"]

lordia;515836 نوشت:
و این کمی غسل مرا طولانی میکند (تقریبا 10 تا 15 دقیقه)

ای وای ... مگه شما تو حمام چکار میکنی ؟ مبالغه نکنم غسل من یک دقیقه هم نمیشه
[/]

lordia;516008 نوشت:

انجام غسل به دو صورت ترتیبی و ارتماسی می باشد(توضیح المسائل مراجع باب غسل.
لذا اگر شما غسل هایتان را به صورت ارتماسی انجام دهید درست است.اما توجه شما را به این داستان جلب می کنم
فردی به سبب وسواس هر روز قبل از انجام هر نمازی خود را به زحمت می انداخت و به خارج از شهر می رفت و داخل رودخانه خود را می شست و سپس به نماز می ایستاد. این عمل را تامدتی انجام می داد اما کم کم شیطان در او رخنه کرد و او را از اعمالش باز داشت زیرا گمان می کرد که اگه خودش را در رود خانه نشوید نمازش باطل است. و چون سختش می آمد که برای شستن به بیرون شهر برود و خودش رو بشوید لذا اصل نماز را ترک کرد.

یادمون نرود که هدف شیطان از وسواس بدبین کردن ما از دین است و در نهایت ترک اعمال عبادی است.
پس مثل همه مردم برخورد کن و هر زمان که عسل ارتماسی مقدور بود انجام بده و در غیر این صورت مثل همه مردم غسل ترتیبی انجام بده و از وسواس بپرهیز.
این رو برای این عرض کردم که به شما بگوییم شاید خیلی وقتها امکان غسل ارتماسی نباشه و شما اصل عمل را ترک کنید بزرگوار و عزیز دل آخه ساعت 5 یا 6 صبح اگه شما محتلم شدید استخر از کجا گیر می آرید. مگه اون موقع استخر بازه. و در نهایت شما اصل عمل عبادی را ترک می کنید که این همانی است که شیطان می خواد.
پس با واسواست مبارزه کن.این را بدان که مراجع می فرمایند فرد وسواسی حتی اگه عملی را که انجام می دهد در واقع باطل باشد صحیح حساب می شود. مثلا کسی که کثیر شک در نماز است اگه حتی نمازچهار رکعتی را در واقع 6 رکعت بخواند یا 2 رکعت بخواند و بعد شک کنه که چی خونده نباید به شکش اعتنا کنه و نمازش صحیحه.
موفق باشید

سلام
من هم تقریبا همین مشکل رو دارم
مثلا وقتی که دارم سمت چپ بدن رو می شورم ، شک می کنم که مثلا کمرم کامل شسته شده یا نه ،
دست از شستن سمت راست بر می دارم و مجدد آن قسمت را می شورم
می خاستم بدانم این کار من اشکالی در صحت غسل ایجاد می کند یا نه؟؟
و در کل اگر شک کنی یا یقین کنی که قسمتی از بدن شسته نشده در حالی که وارد مرحله ی بعدی یا اتمام غسل شده ای حکمش چیست؟؟
با تشکر

lordia;515836 نوشت:
با سلام

سلام برادر
من اگه یک قطره آب پشت گردن شما بندازم، تا پایین کمر شما رو خیس میکنه. آب نفوذ زیادی داره.
اگر از آیت الله سیستانی تقلید دارید؛ با نیت غسل؛ اول سر و گردن رو بشویید، سپس تمام بدن را.

باور کنید کار وقت گیری نیست؛ فرض کنید شما خودتون رو صابون زدید؛ سر و بدن شما کف دارد؛ چقدر زمان میبرد آب به بدن شما برسد و کف ها دور شود؟

و اگر از آیت الله مکارم تقلید میکنید ایشون گفتند که:

غسل ترتیبی به این صورت است که نخست بعد از نیت، نخست سر و گردن، سپس نیمه راست و پس از آن نیمه چپ را میشویید و رعایت این ترتیب مستحب است. بنابر این اگر همه‌ی بدن به هر صورتی شسته شود، غسل صحیح است، هرچند توصیه ما این است که در حد توان ترتیب را رعایت نمایید. (پرسش از بخش پاسخگویی آنلاین)

اگر به حد وسواس رسیده، اعتنا به وسواس حرام است و وظیفه شما اینه که در حد افراد مؤمن عادی غسل کنید؛ و اگر تَهِ دلتون راضی نمیشید به این چنین غسلی اعتنا نکنید تا به مرور زمان مشکل حل بشه.

یاعلی

با عرض سلام.
پسری 14 ساله هستم. که در خیلی از موارد شک میکنم.درهنگام غسل شک میکنم که هنگام شستن سمت راست یا چپ اگر آب بر صورت من بریزد باعث میشود غسل باطل شود یا نه؟ لطفا کمکم کنید.

[="Tahoma"][="Black"]

soroush_79;617291 نوشت:
با عرض سلام.
پسری 14 ساله هستم. که در خیلی از موارد شک میکنم.درهنگام غسل شک میکنم که هنگام شستن سمت راست یا چپ اگر آب بر صورت من بریزد باعث میشود غسل باطل شود یا نه؟ لطفا کمکم کنید.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

برای شک ها و وسواس به بخش مشاوره مراجعه کنید .

ریخته شدن آب به قسمت های دیگر هنگام شستن یک قسمت غسل، مانعی در غسل ایجاد نمی کند و غسل صحیح است مثل مورد شما، ریخته شدن آب روی صورت هنگام شستن قسمت راست یا چپ بدن در غسل .

در پناه حضرت حق باشید[/]

motshakram

lordia;515836 نوشت:
من در هنگام انجام غسل جنابت کمی وسواس دارم... یعنی دائم شک میکنم که مثلا نکند نقطه ای از بدن ناشسته مانده و آب به آن نرسیده باشد و همین باعث میشود دوباره بادقت آن قسمت را بشویم.. و این کمی غسل مرا طولانی میکند (تقریبا 10 تا 15 دقیقه) ... علاوه بر این مرا کمی از لحاظ جسمی و روانی خسته می کند.. این موضوع باعث شده تا مراقب تغذیه و خواب خودم باشم تا هیچگاه جنب نشوم (تقریبا 6 ماهی می شود) و از ازدواج هم دوری می کنم
سلام به همه
من هم اين مشكل رو دارم

سجاد;515966 نوشت:
قطعا بعد از چند دقیقه ایستادن زیر دوش های حمام امروزی جایی از بدن خشک نخواهد ماند به قول یکی از اساتید اگر کسی جایی از بدن را نشان دهد که بعد پنج دقیقه زیر دوش آب ایستادن ، بدون وجود مانعی خشک مانده باشد بگوید تا یک میلیون جایزه بگیرد

من حاضرم 60 دقيقه زير دوش وايسم و مقداري از بين ران ها و زير بدن... خيس نشده باشد (يك مليون رو هم نميخوام). مگر اينكه دست بكشي يا آب رو به اين محل ها برسوني
رسالهء امام خميني رو خونده بودم و ايشون گفته بودن اگر به اندازهء يك قطره هم آب به بدن نرسد غسل باطل است!
وقتي بحث بر سر حتي يك قطره ست چطور ميفرماييد غسل راحته و سختي نداره؟!

ضمناً همه كه دوش ندارن

خونهء ما دوش نداره چون آب فشار چنداني نداره و نميشه از دوش استفاده كرد. براي همين براي غسل مجبورم زير لوله خم بشم كه باعث شده كمي زانو درد و كمر درد بگيرم. ديگه از ترس غسل ، حتي نسبت به روابط زناشويي هم نوعي زدگي در من ايجاد شده. يعني وقتي به سختيِ غسل فكر ميكنم بيخيال رابطه ميشم

با سلام.آیا میتوان با سری که عرق کرده وضو گرفت؟

یعنی اینکه میتوان مسح سر کشید؟

[="Tahoma"][="Black"]

soroush_79;618095 نوشت:
با سلام.آیا میتوان با سری که عرق کرده وضو گرفت؟

با عرض سلام و احترام

اگر عرق به اندازه ای باشد که مانع اثر کردن رطوبت دست بر سر هنگام مسح گردد ، باید بر طرف شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سلام.خسته نباشید.
اگر کسی صبح برخیزد ولکه هایی روی زیر شلواری مشاهده کند،ایا حکم منی دارد؟

[="Tahoma"][="Black"]

soroush_79;619974 نوشت:
سلام.خسته نباشید.
اگر کسی صبح برخیزد ولکه هایی روی زیر شلواری مشاهده کند،ایا حکم منی دارد؟

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اگر مطمئن نباشد که منی است و نشان های منی را هم نداشته باشد ، حکم منی را ندارد.

نشانه های منی را در رساله مرجع تقلیدتان ملاحظه فرمایید یا نام ایشان را بگویید تا بیان شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

با سلام.مرجع تقلیدن ایت ا... خامنه ای هستند.

تشكر از جناب سجاد بابت پاسخ ندادنشون به حرف من!
و بابت يه خط در ميون پاسخ دادن!
واقعاً جاي تقدير داره.....

[="Tahoma"][="Black"]

soroush_79;620767 نوشت:
با سلام.مرجع تقلیدن ایت ا... خامنه ای هستند.

با عرض سلام مجدد

اگر کسی یقین ندارد که مایع خارج شده منی است در صورتی که همراه با شهوت، جستن و سست شدن بدن باشد، حکم منی‌ را دارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 177[/]

[="Tahoma"][="Black"]

Reza-D;620777 نوشت:
تشكر از جناب سجاد بابت پاسخ ندادنشون به حرف من!
و بابت يه خط در ميون پاسخ دادن!
واقعاً جاي تقدير داره.....

عرض سلام و احترام خدمت جناب رضای گرامی

قبل از کتک زدن احتمال بدید کارشناس پست شما رو ندیده باشه ! :ok:

Reza-D;617953 نوشت:
من حاضرم 60 دقيقه زير دوش وايسم و مقداري از بين ران ها و زير بدن... خيس نشده باشد (يك مليون رو هم نميخوام). مگر اينكه دست بكشي يا آب رو به اين محل ها برسوني
رسالهء امام خميني رو خونده بودم و ايشون گفته بودن اگر به اندازهء يك قطره هم آب به بدن نرسد غسل باطل است!
وقتي بحث بر سر حتي يك قطره ست چطور ميفرماييد غسل راحته و سختي نداره؟!

در همان پست عرض کرده بودم بدون وجود مانع (مثلا ممکنه کسی چاق باشه و آب به همه جای بدن نرسه)

به هر حال این یه مثاله برای اینکه غسل سخت نیست خصوصا زیر دوش های امروزی اما خب ممکنه شرایط شما تفاوت داشته باشه و نتونید از دوش آب استفاده کنید اما در این حالت هم خیلی سخت نیست ! با یه کاسه می شه غسل کرد.

اگه تو پیام خصوصی برام توضیح بدید چطوری غسل می کنید بهتون عرض می کنم که چیکار کنید راحت تر بشه !

همیشه سلامت و موفق باشید :Gol:[/]

سجاد;620812 نوشت:
عرض سلام و احترام خدمت جناب رضای گرامی
قبل از کتک زدن احتمال بدید کارشناس پست شما رو ندیده باشه !
سلام
كتك؟!! دستم بشكنه. اين چه حرفيه برادر؟!
آخه مقصر خودِ شما اساتيد هستيد. اينقدر لطفتون زياده كه اگه يه مورد كوچيك هم پيش بياد يكي مثل من زود شاكي ميشه (انتظارمون از شما بالا رفته)
چشم در خصوصي عرض ميكنم

سلام.من امروز میخواستم برم موهام رو کوتاه کنم بعد فهمیدم ارایشگر کافره بعد تو رودر وایستی موندم.و موهامو کوتاه کردم.ایا باید کار خاصی کنم؟

لطفا کمکم کنید

[="Tahoma"][="Black"]

soroush_79;632273 نوشت:
سلام.من امروز میخواستم برم موهام رو کوتاه کنم بعد فهمیدم ارایشگر کافره بعد تو رودر وایستی موندم.و موهامو کوتاه کردم.ایا باید کار خاصی کنم؟

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

به احتمال و وسواس توجه نکنید حتی اگر واقعا کافر بوده ولی دست تر به موی شما نکشیده باشد ، نجاستی منتقل نشده اما اگر یقین دارید که تماس همراه با رطوبت با موی سرتان داشته لازم است تطهیر نمایید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است