صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شک و وسواس در غسل جنابت

نوشته
    10
    حضور
    3 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    51

شک و وسواس در غسل جنابت

با سلام

من در هنگام انجام غسل جنابت کمی وسواس دارم... یعنی دائم شک میکنم که مثلا نکند نقطه ای از بدن ناشسته مانده و آب به آن نرسیده باشد و همین باعث میشود دوباره بادقت آن قسمت را بشویم.. و این کمی غسل مرا طولانی میکند (تقریبا 10 تا 15 دقیقه) ... علاوه بر این مرا کمی از لحاظ جسمی و روانی خسته می کند.. این موضوع باعث شده تا مراقب تغذیه و خواب خودم باشم تا هیچگاه جنب نشوم (تقریبا 6 ماهی می شود) و از ازدواج هم دوری می کنم.

میخواهم بدانم آیا هنگام انجام عمل غسل ، کشیدن دست بر تمام نقاط بدن جهت صحت انجام غسل لازم است و یا اینکه همین که زیر دوش قرار میگیرم و به ترتیب از سر و گردن و سپس سمت راست و چپ کل بدن ، آب به نقاط بدن میرسد کفایت می کند؟

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

شک و وسواس در غسل جنابت

کارشناس بحث: استاد سجاد

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 6

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط lordia نمایش پست ها
    با سلام

من در هنگام انجام غسل جنابت کمی وسواس دارم... یعنی دائم شک میکنم که مثلا نکند نقطه ای از بدن ناشسته مانده و آب به آن نرسیده باشد و همین باعث میشود دوباره بادقت آن قسمت را بشویم.. و این کمی غسل مرا طولانی میکند (تقریبا 10 تا 15 دقیقه) ... علاوه بر این مرا کمی از لحاظ جسمی و روانی خسته می کند.. این موضوع باعث شده تا مراقب تغذیه و خواب خودم باشم تا هیچگاه جنب نشوم (تقریبا 6 ماهی می شود) و از ازدواج هم دوری می کنم.

میخواهم بدانم آیا هنگام انجام عمل غسل ، کشیدن دست بر تمام نقاط بدن جهت صحت انجام غسل لازم است و یا اینکه همین که زیر دوش قرار میگیرم و به ترتیب از سر و گردن و سپس سمت راست و چپ کل بدن ، آب به نقاط بدن میرسد کفایت می کند؟
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

برای مشکل ابتدایی باید با مشاوران مرتبط باشید

دست کشیدن در غسل لازم نیست و همین که در غسل بدن شسته شود کافی است . (توضیح المسائل مراجع ، احکام غسل)

قطعا بعد از چند دقیقه ایستادن زیر دوش های حمام امروزی جایی از بدن خشک نخواهد ماند به قول یکی از اساتید اگر کسی جایی از بدن را نشان دهد که بعد پنج دقیقه زیر دوش آب ایستادن ، بدون وجود مانعی خشک مانده باشد بگوید تا یک میلیون جایزه بگیرد !!

همیشه سلامت و موفق باشید

7. صلوات ها 10

نوشته
    10
    حضور
    3 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    51

غسل جنابت ارتماسی در استخر

با تشکر از پاسخ گویی استاد گرامی ، سوال دیگری داشتم ؛

آیا به جهت دوری از شک و وسواس از غسل ترتیبی، میشود همیشه با غسل ارتماسی ( در استخر های سطح شهر )، غسل جنابت را انجام داد ؟
    ویرایش توسط lordia : ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ در ساعت ۱۲:۳۳ دلیل: سوال

9. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

آیا به جهت دوری از شک و وسواس از غسل ترتیبی، میشود همیشه با غسل ارتماسی ( در استخر های سطح شهر )، غسل جنابت را انجام داد ؟
    خواهش می کنم

بله مشکلی ندارد.

همیشه سلامت و موفق باشید

11. صلوات ها 6

نوشته
    54
    حضور
    1 روز 13 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    88

باسلام

با سلام

در انجام غسل، کشیدن دست بر بدن لازم نیست و ملاک رساندن آب به بدن است وشک باید منشاء عقلایی داشته باشد تا به آن شک اعتنا کرد(البته نباید به وسوسه های شیطانی اعتنا کرد).

(نظر مراجع _ بخش غسل)

13. صلوات ها 3

نوشته
    54
    حضور
    1 روز 13 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    88

باسلام

غسل ارتماسی نیز یکی دیگر از انواع غسل می باشد و صحیح می باشد.(نظر مراجع _بخش غسل)

15. صلوات ها 2

نوشته
    108
    حضور
    2 روز 2 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    87

با سلام و تشکر از شما به خاطر ارسال سوالبه این مرکز
    لطفا در سوالات بعدی نام مرجع خود را بفرمایید
    بله ظاهرا شما دچار وسواس شده اید بنابراین همانطور که گفتید همینکه زیر دوش آب قرارگیرید و به ترتیبابتدا سرو
    گردن سپس طرف راست بدن وپساز آن طرف چپ بدن را به نیت غسلآب بگیرد کافی است و نیاز به دست کشیدن نیست سعی کنید مثل دیگران به طور متعارف غسل کنید تا انشاء الله به مروراز وسواس نجات پیدا کنید.
    پی نوشت: رساله سیزده مرجع: ص215، مسئله361.

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

با سلام

سلام بر شما
    اين تاپيك را مطالعه كنيد
    بي خيال درماني/*/*/(وظايف شرعي فرد وسواسي) گربه افكار مزاحم

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

18. صلوات ها 3

نوشته
    31
    حضور
    13 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    45

با سلام

با عرض ادب احترام:
    در غسل ترتیبی دست کشیدن لازم نیست و ملاک شستن بدن است(توضیح المسائل مراجع باب غسل )
    قدر مسلم در حمام های امروزی با قرار گرفتن زیر دوش جایی از بدن خشک نمی ماند. و البته یکی از شرایط و مقدمات غسل این است که قبل از غسل می بایست بدن را از نجاست تطهیر کرد. پس اگر قبل از اینکه نیت غسل کنید ابتدا بدن را زیر آب بشوید. که این هم باعث پاکی بدن از نجاست است و هم پاکی از آلودگی های دیگر بعد از شستن بدن سپس نیت غسل کنید. همین که بعد از نیت صرفا سر را زیر آب بگیرید در کمترین زمان ممکن مثلا 5 ثانیه سر را زیر دوش بگیرید و حتی دست هم نکشید (مگر جاهای که احتمال می دهید امکان رسیدن آب کمه) با تکان دادن سر در زیر دوش آب به همه جای ان خواهد رسید سپس به مدت 5 ثانیه سمت راست و بعد 5 ثانیه سمت چپ که نهایت زمان صرف شده نباید از 15 الی 20 ثانیه بیشتر شود. زیرا بعد از شستن بدن قبل از غسل به علت خیس بودن بدن در هنگام غسل آب به راحتی در تمام اعضای بدن جریان می یابد و صرف وقت بیش از این مقدار علاوه بر اینکه اسراف و وسواس است(که البته بعضی از فقها این را مبطل وضو و غسل می دانند). باعث سخت گیری بی مورد در دین و در نهایت تنفر از دینمداری است. و خدای نکرده ترک اعمال دینی.

در حدیثی از پیامبر مکرم اسلام در مذمت مردم فرمون:د زمانی فرا خواهد رسید که مردم برای انجام غسل هایشان بیش از یک صاع آب مصرف می کنند. یک صاع تقریبا 3 لیتر است. و علما ربانی(همچون ایه الله مشکینی) برای اینکه شامل این مذمت نباشند سعی می کردند که آب مصرفی برای غسلشان بیش از 3 لیتر نباشد.
    پس از وسواس که افت دین و دنیا است اجتناب کن و به شیوه ای که ذکر شد که از باب کم مصرف کردن آب سنت پیامبر ص است پیروی کن.
    من الله التوفیق و التکلان
    ویرایش توسط مجیب : ۱۳۹۳/۰۷/۰۱ در ساعت ۲۰:۴۱

20. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 15

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری