شغل های زمینه ساز کار حرام یا مکروه

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شغل های زمینه ساز کار حرام یا مکروه

سلام

من می خوام برای شغل آینده ام فکری کنم برای همین دارم روی شغل ها تحقیق می کنم از روحانی مسجدمون شنیدم شغل هایی که باعث میشه آدم به عمل حرام یا مکروه بیفته داشتن اینجور شغل ها مکروه هستش تحقیق کردم در اینترنت خیلی مختصر نوشته داشتن شغل هایی مثل زرگری ، قصابی ، کفن فروشی و ... مکروه هستند می خواستم بدونم این شغل ها دقیقا کدوم شغل ها هستند و فلسفه مکروه بودنشون چیه؟

خواهشم اینه که جوابتون رو مستند به قرآن و حدیث های معتبر بگید و مطالب بی سر و ته اینترنت رو اینجا کپی نکنید چون من دنبال پاسخ دقیق اسلام هستم و می خوام جواب کامل باشه وفقط نگیدحرامه یا مکروه و ...

اگه خدا بخواد می خوام در مورد یک یک شغل ها تاپیک بزنم و در موردش صحبت بشه تا هم من و هم بقیه جونها بدونیم چه شغلی رو باید انتخاب کنیم

قربون همه اعضای سایت برم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ به تاپیک زیر مراجعه نمایید اگر نیاز به توضیح بیشتر باشد سوال خود را پیگیری نمایید:
http://www.askdin.com/thread18910.html

فلسفه احکام را از کارشناسان اعتقادی بپرسید.

از صبوری شما سپاسگزاریم

خدمت کارشناس محترم

سلام علیکم
از لطف شما ممنونم ، این لینک رو دیدم از قضا از طریق همین مطلب در اینترنت به سایت شما رسیدم و عضو شدم و ...

نمی دونم فلسفه اشو چجوری از کارشناسان اعتقادی بپرسم اما اینکه شغلی اگر زمینه ساز عمل حرام یا مکروه باشه ، مکروه است را خود مرجع تقلید که نمی تونه براش وحی بشه از روحانی محله مون شنیدم حتما دلایل مثل آیه قرآن یا روایت داره من فعلا دنبال این دلیلش هستم شاید در همین دلیل فلسفه اش هم گفته باشه نبود میریم سراغ کارشناس اعتقادیتون

خیلی ممنون از پاسخ سریع که دادید

قربونتون

سید 123;515651 نوشت:
خدمت کارشناس محترم

سلام علیکم
از لطف شما ممنونم ، این لینک رو دیدم از قضا از طریق همین مطلب در اینترنت به سایت شما رسیدم و عضو شدم و ...

نمی دونم فلسفه اشو چجوری از کارشناسان اعتقادی بپرسم اما اینکه شغلی اگر زمینه ساز عمل حرام یا مکروه باشه ، مکروه است را خود مرجع تقلید که نمی تونه براش وحی بشه از روحانی محله مون شنیدم حتما دلایل مثل آیه قرآن یا روایت داره من فعلا دنبال این دلیلش هستم شاید در همین دلیل فلسفه اش هم گفته باشه نبود میریم سراغ کارشناس اعتقادیتون

خیلی ممنون از پاسخ سریع که دادید

قربونتون

با سلام و احترام مجدد

در این تاپیک کارشناس مربوطه پاسخ را بین می کنند:
http://www.askdin.com/thread39377.html

موفق و موید باشید

با سلام
در اون موضوع که لینک دادید من فقط در مورد زرگری سوال کردم اما مثل اینکه در این موضوع باید یکی یکی سوالاتم رو بپرسم تا بنده رو به این موضوع و اون موضوع ارجاع ندید

1) به چه دلیل فقهی بزرگان می گند شغل هایی که زمینه ساز عمل حرام یا مکروه است ، مکروه هستند؟

سید 123;516566 نوشت:
1) به چه دلیل فقهی بزرگان می گند شغل هایی که زمینه ساز عمل حرام یا مکروه است ، مکروه هستند؟

سلام
شاید به عنوان مثال شغلی مثل لباس فروشی زنان برای مردان مکروه است

چون فروشنده مرد دائما با زنان از رنگهای مختلف و با عطرهای مختلف و تن صداهای مختلف و .... سروکار دارد!!

آیا همین برای مکروه بودن (یعنی انسان را از خدا غافل نمودن و دور شدن از مسیر کمال در آن شغل) کافی نیست؟

سید 123;515651 نوشت:

سلام به همه دوستان و کسب اجازه از پاسخگوی محترم احکام

مطالعه توضیحی که در اینجا #3 آمده، خالی از لطف نیست.

با سلام خدا قوت
آیا شغل کارواش که در آن آب زیادی استفاده میشود یا شغلهایی از این دست که اسراف در آنها اجتناب ناپذیر است اشکال دارد ؟
با تشکر فراوان
مرجع آیت الله سیستانی

hadin;584546 نوشت:
با سلام خدا قوت
آیا شغل کارواش که در آن آب زیادی استفاده میشود یا شغلهایی از این دست که اسراف در آنها اجتناب ناپذیر است اشکال دارد ؟
با تشکر فراوان
مرجع آیت الله سیستانی

سلام خدمت کاربر محترم
اگر به مقدار متعارف آب مصرف بشه وبیشتر حد نیاز آب استفاده نشه
اسراف حساب نمیشه
واین مسله چون طبق قوائد فقهی هست بین همه مراجع اتفاقی است ونظر همه بزرگواران است
باتشکر

hadin;584546 نوشت:
با سلام خدا قوت
با تشکر فراوان
مرجع آیت الله سیستانی

سلام اب کارواش ها معمولا اب چاهه که هر کارواشم دستگاه تصفیه داره و دوباره از همان اب ها استفاده میکنند حکم کلی نداره

hadin;584546 نوشت:
با سلام خدا قوت
با تشکر فراوان
مرجع آیت الله سیستانی

با سلام و عرض ادب

کراهتی در این موارد یافت نشد البته باید از اسراف اجتناب نمود.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است