صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: استخاره یا خرافات؟ مساله اینست

نوشته
    109
    حضور
    10 روز 19 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    174

پرسش استخاره یا خرافات؟ مساله اینست

با سلام
    ایا استخاره با تسبیح از نظر عقلی قابل توجیه است؟
    مشابه همین عقیده در بین عرب جاهلی هم وجود داشته: اکثر اوقات که عرب ها در کار متحیر می‌شدند استخاره می‌کردند که این کاری که می‌خواهند انجام دهند خیر است یا شر، « این استخاره به این صورت بود که در پیش روی هبل هفت تیر نصب کرده بودند که در اولین تیر عنوان صریح و در دومی عنوان ملصق نوشته شده بود وقتی در امری تردید می‌کردند و یا در نوزادی شک می‌کردند (که از پدرش است یا از غیر پدرش) ابتدا به هبل هدیه‌ای تقدیم می‌کردند و سپس آن تیرها را هدف قرار می‌دادند، اگر تیری که هدف قرار می‌گرفت دارای عنوان صریح بود جواب استخاره مثبت می‌شد و اگر دارای عنوان ملصق می‌بود جواب منفی تلقی می‌شد، تیر سومی به امور میت اختصاص داشت و تیر چهارمی مخصوص امور ازدواج بود و سه تای دیگر تفسیر نشده و من (ابن کلبی) نمی‌دانم مخصوص حل و فصل چه اموری بودند»
    اما امروزه ما فقط به این عقاید پوزخند میزنم! غافل از این که این اعتقادات در بین خودمان هم هست ولی ان را نمیبینیم

2. صلوات ها 2

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

استخاره یا خرافات؟ مساله اینست

کارشناس بحث: استاد رئوف

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,328
    حضور
    28 روز 17 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

نقل قول نوشته اصلی توسط دانش نمایش پست ها
    با سلام
    ایا استخاره با تسبیح از نظر عقلی قابل توجیه است؟
    مشابه همین عقیده در بین عرب جاهلی هم وجود داشته: اکثر اوقات که عرب ها در کار متحیر می‌شدند استخاره می‌کردند که این کاری که می‌خواهند انجام دهند خیر است یا شر، « این استخاره به این صورت بود که در پیش روی هبل هفت تیر نصب کرده بودند که در اولین تیر عنوان صریح و در دومی عنوان ملصق نوشته شده بود وقتی در امری تردید می‌کردند و یا در نوزادی شک می‌کردند (که از پدرش است یا از غیر پدرش) ابتدا به هبل هدیه‌ای تقدیم می‌کردند و سپس آن تیرها را هدف قرار می‌دادند، اگر تیری که هدف قرار می‌گرفت دارای عنوان صریح بود جواب استخاره مثبت می‌شد و اگر دارای عنوان ملصق می‌بود جواب منفی تلقی می‌شد، تیر سومی به امور میت اختصاص داشت و تیر چهارمی مخصوص امور ازدواج بود و سه تای دیگر تفسیر نشده و من (ابن کلبی) نمی‌دانم مخصوص حل و فصل چه اموری بودند»
    اما امروزه ما فقط به این عقاید پوزخند میزنم! غافل از این که این اعتقادات در بین خودمان هم هست ولی ان را نمیبینیم

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- اینکه عرب پیش از اسلام، عرب جاهلی نامیده شده است، به معنای آن نیست که هرآنچه آنها انجام داده اند، باطل است بلکه به معنای آن است که در میان آنها فرهنگ و تمدن و نیز اخلاق و تعالی اسلامی وجود نداشت. اما بدان معنا نیست که هرآنچه که از عرب های جاهلی شنیدیم، قطعا باطل و پوچ باشد بلکه این مسئله نیازمند بررسی بیشتر است.

- همچنین مناسب بود که شما منبع مطلبی را که نقل کردید نیز معرفی می کردید.

- مسئله مهم آن است که باید فرق میان خرافه بودن و نبودن را مشخص کنیم. در جهان، امور بسیاری وجود دارند که با عقل قابل اثبات نیستند که در اصطلاح به آنها عقل گریز می گوییم. اما آیا همه عقل گریزها، خرافه هستند؟ چنین نیست. خرافه امور عقل گریزی است که با هیچ دلیلی نمی توان آنها را اثبات کرد در حالی که دسته ی دیگری وجود دارند که اگرچه با عقل نمی توان آنها را اثبات کرد ولی دلایل دیگری وجود دارد که به آنها اعتبار می بخشد. در بحث شما، اینکه کاری مانند آنچه اعراب جاهلی انجام می دادند، بدون پشتوانه دلیل است، می تواند منجر به آن شود که آنرا خرافه بدانیم در حالیکه استخاره (با قرآن، تسبیح یا غیر آن) هنگامی که توسط یک معصوم بیان شود، مستند به دلیل است و نمی توان آن را خرافه نامید.

به عبارت دیگر، وقتی استخاره مستند به دلیل است (بیان فرد معصومی که دارای حجیت است) دیگر خرافه نیست در حالیکه عملی دیگری (هرچند شبیه آن) وقتی مستند به دلیلی نباشد، خرافه تلقی می شود.

- استخاره انواع و اقسامی دارد. یکی از معانی اصلی استخاره، درخواست امر خیر از خداوند است. در این معنا استخاره اساسا به معنای دعا کردن است نه چیزی دیگر. البته موارد دیگری از استخاره مانند آنچه با قرآن یا تسبیح انجام می شود نیز وجود دارد که با آنچه شما از اعراب جاهلی تعریف کردید، یکسان نیستند.

موفق باشید

7. صلوات ها 10

علاقه
    تفریحات فیزیکی
    نوشته
    203
    حضور
    3 روز 12 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    413

یه سوال در این باب از کارشناس عزیز دارم...
    شما گفتید استخاره یعنی کاری که با عقل نمیتوان آنرا اثبات کرد اما دلایل دیگری به آن اعتبار میبخشند...
    دلایل دیگر اعتبار دهنده به عمل غیر عقلی باید بر اساس عقل باشن یعنی منطقی باشن...وگرنه هر کسی هر کار خرافه ای رو میتونه توجیه کنه...
    خوب الان دلیل منطقی اینکه استخاره خرافه نیست چیه..؟ یعنی دلیل منطقی ای که, باعث میشه بقیه قبول کنن, عوامل اعتبار دهنده به استخاره, منطقن اعتبار میدن به استخاره, (با توجه به اینکه استخاره عمری غیر منطقی است) چیه..؟

ویرایش توسط NaKayama : ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ در ساعت ۰۲:۰۲
    سعی کنیم با گوش دادن به حرفا و سوالای بقیه اگه از منابعی که اونام قبولشون دارن جوابی براشون داریم, با یه جواب قانع کننده بیاریمشون تو راه درست...
    اگر هم که نمیدونیم, بریم جوابو پیدا کنیم بعد جوابشونو بدیم...
    یه کاری نکنیم مارو یه مشت آدم بی منطق قابل پیش بینی محسوب کنن...

9. صلوات ها 2

علاقه
    خدا و 14 معصوم(صلوات الله علیهم اجمعین)
    نوشته
    101
    حضور
    2 روز 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    527

نقل قول نوشته اصلی توسط NaKayama نمایش پست ها
    یه سوال در این باب از کارشناس عزیز دارم...
    شما گفتید خرافه یعنی کاری که با عقل نمیتوان آنرا اثبات کرد اما دلایل دیگری به آن اعتبار میبخشند...
    دلایل دیگر اعتبار دهنده به عمل غیر عقلی باید بر اساس عقل باشن یعنی منطقی باشن...وگرنه هر کسی هر کار خرافه ای رو میتونه توجیه کنه...
    خوب الان دلیل منطقی اینکه استخاره خرافه نیست چیه..؟ یعنی دلیل منطقی ای که, باعث میشه بقیه قبول کنن, عوامل اعتبار دهنده به استخاره, منطقن اعتبار میدن به استخاره, (با توجه به اینکه استخاره عمری غیر منطقی است) چیه..؟
    یا من متوجه منظور کارشناس نشدم یا شما
    اینطور که من فهمیدم ، ایشون فرمودند امور عقل گریز ، دو دسته اند :
    1-اموری که هم عقل گریز هستند و با عقل ثابت نمیشوند و هم اینکه دلیل دیگری هم آنها را ثابت نمیکند(که میشود خرافه)
    2- اموری که عقل گریز هستند، یعنی دلیل عقلی بر اثبات آنها نداریم ولی با امور دیگه مورد اثبات قرار میگیرند(مثل استخاره که با عقل ثابت نمیشه ولی با فرمایشات معصومین ، دارای اعتبار میشه )

در ضمن ایشون گفتن که چیزی که به استخاره اعتبار میبخشه ، نقل از معصومه . کسی که به اسلام و کلام اهل بیت اعتقاد داشته باشه ، به راحتی میتونه اعتبار صحت استخاره رو ثابت کنه . چون در کلام اهل بیت و سیره ی بزرگترین علمای ما وارد شده .

قسم به وعده ی شيرين "
    فمَن يَمُت يَرَني "
    كه ايستاده بميرم به احترام
    علی (عليه السلام)

11. صلوات ها 3

علاقه
    تفریحات فیزیکی
    نوشته
    203
    حضور
    3 روز 12 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    413

نقل قول نوشته اصلی توسط انصار الحجّة نمایش پست ها
    یا من متوجه منظور کارشناس نشدم یا شما
    اینطور که من فهمیدم ، ایشون فرمودند امور عقل گریز ، دو دسته اند :
    1-اموری که هم عقل گریز هستند و با عقل ثابت نمیشوند و هم اینکه دلیل دیگری هم آنها را ثابت نمیکند(که میشود خرافه)
    2- اموری که عقل گریز هستند، یعنی دلیل عقلی بر اثبات آنها نداریم ولی با امور دیگه مورد اثبات قرار میگیرند(مثل استخاره که با عقل ثابت نمیشه ولی با فرمایشات معصومین ، دارای اعتبار میشه )

در ضمن ایشون گفتن که چیزی که به استخاره اعتبار میبخشه ، نقل از معصومه . کسی که به اسلام و کلام اهل بیت اعتقاد داشته باشه ، به راحتی میتونه اعتبار صحت استخاره رو ثابت کنه . چون در کلام اهل بیت و سیره ی بزرگترین علمای ما وارد شده .
    احتمالا هم شما متوجه منظور کارشناس شدید هم من...
    سوالی که من پرسیدم اینه:
    خرافه یعنی مثلا اعتقاد داشته باشیم خال کوبی بلاها رو دور میکنه...خوب این از نظر عقلی قابل قبول نیست...فرد برای اثبات حرفش میگه خیلیا که خال کوبی کردن از بلاها دور موندن اما اونهایی که نکردن گرفتار بلا (مثل بیماری) شدن...نمونه های زیادی هم هست که واقعا اینطوری شدن...اینجا این سوال مطرح میشه که شمایی که میگی این افراد به خاطر خالکوبی بیمار نشدن و دلیلت اینه که اونایی که خال کوبی نکردن بیمار شدن باید دلیل منطقی برای تاثیر خالکوبی روی بیمار نشدن افراد داشته باشی...دلیلی که علمی و منطقی باشه و بقیه هم بتونن قبولش کنن نه دلیل ظاهری و غیر عقلانی...
    من اینو میخوام بدونم که دلیل اینکه استخاره خرافه نیست اما مثلا خالکوبی هست برا اساس همین مراحلی که بالا گفتم چیه...؟دلیل منطقیش چیه...؟

سعی کنیم با گوش دادن به حرفا و سوالای بقیه اگه از منابعی که اونام قبولشون دارن جوابی براشون داریم, با یه جواب قانع کننده بیاریمشون تو راه درست...

13. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    101
    حضور
    2 روز 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    527

احتمالا هم شما متوجه منظور کارشناس شدید هم من...
    سوالی که من پرسیدم اینه:
    خرافه یعنی مثلا اعتقاد داشته باشیم خال کوبی بلاها رو دور میکنه...خوب این از نظر عقلی قابل قبول نیست...فرد برای اثبات حرفش میگه خیلیا که خال کوبی کردن از بلاها دور موندن اما اونهایی که نکردن گرفتار بلا (مثل بیماری) شدن...نمونه های زیادی هم هست که واقعا اینطوری شدن...اینجا این سوال مطرح میشه که شمایی که میگی این افراد به خاطر خالکوبی بیمار نشدن و دلیلت اینه که اونایی که خال کوبی نکردن بیمار شدن باید دلیل منطقی برای تاثیر خالکوبی روی بیمار نشدن افراد داشته باشی...دلیلی که علمی و منطقی باشه و بقیه هم بتونن قبولش کنن نه دلیل ظاهری و غیر عقلانی...
    من اینو میخوام بدونم که دلیل اینکه استخاره خرافه نیست اما مثلا خالکوبی هست برا اساس همین مراحلی که بالا گفتم چیه...؟دلیل منطقیش چیه...؟

آخه شما فرمودید :

شما گفتید خرافه یعنی کاری که با عقل نمیتوان آنرا اثبات کرد اما دلایل دیگری به آن اعتبار میبخشند...
    در حالیکه کارشناس محترم اصلا چنین حرفی نزدند
    ایشون فرمودند:

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست ها

خرافه امور عقل گریزی است که با هیچ دلیلی نمی توان آنها را اثبات کرد

در مورد اعتبار استخاره هم خب ایشونم گفتن دلیل عقلی نداریم دیگه
    چیزی که به استخاره اعتبار میبخشه ، کلام معصومینه
    معصومین فرمودن استخاره کردن به روشهایی که در احادیث ذکر شده ، واقعا اِخبار از واقع میده و ما در شرایط خاص میتونیم روش تکیه کنیم

قسم به وعده ی شيرين "
    فمَن يَمُت يَرَني "
    علی (عليه السلام)

15. صلوات

علاقه
    تفریحات فیزیکی
    نوشته
    203
    حضور
    3 روز 12 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    413

نقل قول نوشته اصلی توسط انصار الحجّة نمایش پست ها
    آخه شما فرمودید :

در حالیکه کارشناس محترم اصلا چنین حرفی نزدند
    اینجا اشتباه تایپی بوده چون من معمولا نوشترو دوباره نمیخونم...منظورم خرافه نبوده بلکه استخاره بوده...برم ویرایشش کنم...
    ممنون از شما دوست عزیز...

17. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    101
    حضور
    2 روز 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    527

نمیخواستم ایراد بنی اسرائیلی بگیرم
    متوجه نشدم که ممکنه اشتباه تایپی باشه
    و این اشتباه تایپی آخه خیلی معنا رو تغییر داده بود

قسم به وعده ی شيرين "
    فمَن يَمُت يَرَني "
    علی (عليه السلام)

19. صلوات

علاقه
    نوشته
    101
    حضور
    2 روز 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    527

حالا با این ویرایش متوجه منظورتون شدم
    خب ببینید تنها دلیل منطقی به نظرم همون کلام معصومه
    البته این یک دلیل منطقی درون دینیه
    و به درد بیان کردن برای کسانیکه اسلام یا کلام معصومین رو قبول ندارن ، نمیخوره
    بلکه وقتی شخص به اسلام و بعد به کلام معصومین اعتقاد پیدا کنه ، تعبّدا کلام اونها رو هم قبول میکنه

قسم به وعده ی شيرين "
    فمَن يَمُت يَرَني "
    علی (عليه السلام)

21. صلوات

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری