جمع بندی جلو انداختن مرگ

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جلو انداختن مرگ

با سلام خدمت شما با توجه به مطالبى كه درباره ى مرگ مطالعه كرده ام دعا كردن براي مرگ اگر به جهت وصل شدن به خدا باشد مانعى ندارد و بسيار پسنديده است حال سوال بنده اين است اگر شخصى زندگى دنياييش همه چيز حاضر و فراهم باشد اما ميل به ادامه ى زندگى در دنيا نداشته باشد زيرا خود را ميشناسد كه اگر در اين دنيا بماند به گناه آلوده ميشود و بار گناه خود را سنگين تر ميكند لذا از خداى تعالى طلب مغفرت و آمرزش كرده و از همه ى گناهان توبه كرده و ميخواهد در عين اينكه شرايط دنيا خوب و مطلوب است ميخواهد پاك و به همين زودى به سوى حق برود ،لطفا دعاهايى كه درباره ى طلب اجل و مرگ و شتافتن به سوى خداست را بيان نمايييد..

ببخشيد اگر تاپيك نادرستى ايجاد كردم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

mm1994;514988 نوشت:
با سلام خدمت شما با توجه به مطالبى كه درباره ى مرگ مطالعه كرده ام دعا كردن براي مرگ اگر به جهت وصل شدن به خدا باشد مانعى ندارد و بسيار پسنديده است حال سوال بنده اين است اگر شخصى زندگى دنياييش همه چيز حاضر و فراهم باشد اما ميل به ادامه ى زندگى در دنيا نداشته باشد زيرا خود را ميشناسد كه اگر در اين دنيا بماند به گناه آلوده ميشود و بار گناه خود را سنگين تر ميكند لذا از خداى تعالى طلب مغفرت و آمرزش كرده و از همه ى گناهان توبه كرده و ميخواهد در عين اينكه شرايط دنيا خوب و مطلوب است ميخواهد پاك و به همين زودى به سوى حق برود ،لطفا دعاهايى كه درباره ى طلب اجل و مرگ و شتافتن به سوى خداست را بيان نمايييد..

با سلام
خداوند در سوره جمعه آیه 6و7 خطاب به یهودیها می فرماید: اگر گمان می کنید که از اولیاء الهی هستسد پس آرزوی مرگ کنید اگر راست می گویید. می شود از این آیه استفاده کرد که اولیاء الهی آنقدر مشتاق قرب الهی هستند که آرزوی مرگ می کنند اما در نظر داشته باشیم که آرزو غیر از دعا است واین آرزو به خاطر شدت قرب الهی ونزدیکی بیشتر به اوست نه اینکه بخواهند در این دنیا زندگی نکنند ویا ترس گمراهی داشته باشند.
بنده دعایی در باب زود رسیدن اجل وخوب بودن این عمل در احادیث ندیده ام ولی آنچه شاید آرزو ودعایش خوب باشد ودر احادیث ما هم وجود دارد آرزوی شهادت است نه مرگ که انسان از خدا بخواهد در راه دفاع از دین خدا شهید شود. اللهم ارزقنی الشهادة

بله دوست گرامى شما درست ميفرماييد اما منظور اينجانب اينگونه است كه شخصى در اوج جوانى از همه ى گناهان توبه كرده اعمال خوب هم اگر خدا بپزيرد اندكى دارد فرد مذكور همه ى امكانات و رفاهيات را در دسترس دارد و آرزوى مرگ به علت سختى ها و دشوارى هاى زندگى نيست بلكه به جهت پاك رفتن است و ميخواهد حالا كه آماده ى سفر است رو به سوى حق برود و به جايگاه اصلى خويش برود چه به وسيله ى شهادت كه بالاترين نوع مردن است و چه مرگ طبيعى اما فرد مذكور آنقدر درباره ى جهان پس از مرگ مطالعه داشته كه شيفته ى رفتن است و تاب و تحمل ماندن ندارد مدام از خداى متعال تقاضا. دارد كه تا پاك هستم مرا ببر نه زمانى كه سراسر غرق گناه شوم،

راهنمايى بفرماييد با اينكه ميدانم خواست و مشيت اللهى قابل تغيير نيست و از طرفى تاب ماندن نداريم چه كنم

کریم;515621 نوشت:
بنده دعایی در باب زود رسیدن اجل وخوب بودن این عمل در احادیث ندیده ام

ولی من انگارازامام سجادبودیاخیرنمیدونم شمااستادی ولی دعایی بودکه میگفت مرابمیران هنگامی که نزدیک توباشم یاهنگامی که توبه کرده باشم.
نمیدونم شمااستادی.

با اجازه از کارشناس محترم.
در این صورت شما باید برین جایی زندگی بکنین که کسی رو هم نبینین . اصلا چرا خدا ما روآفرید تو جایی که زمینه ی گناه فراهمه؟! چراااااااااااااااااااااا

روزنه;515791 نوشت:
در این صورت شما باید برین جایی زندگی بکنین که کسی رو هم نبینین . اصلا چرا خدا ما روآفرید تو جایی که زمینه ی گناه فراهمه؟! چراااااااااااااااااااااا

دوست گرامى مگر انسان هاى مشتاق ديدار حق از زندگى دنيا نبريده اند و آرزوى شتافتن و وصل شدن به حق را دارند كه بنده با توجه به رواياتى كه مطالعه نمودم طلب مرگ اگر مقصود به خدا رسيدن باشد بسيار هم پسنديده است ، اگر دعايى يا ذكرى در اين مورد وجود دارد بنده را راهنمايى بفرماييد با تشكر فراوان

mm1994;515806 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط روزنه نمایش پست ها
دوست گرامى مگر انسان هاى مشتاق ديدار حق از زندگى دنيا نبريده اند و آرزوى شتافتن و وصل شدن به حق را دارند كه بنده با توجه به رواياتى كه مطالعه نمودم طلب مرگ اگر مقصود به خدا رسيدن باشد بسيار هم پسنديده است ، اگر دعايى يا ذكرى در اين مورد وجود دارد بنده را راهنمايى بفرماييد با تشكر فراوان

داداش مدافعین حرم زینب (س) منتظر امثال تو هستن اگر واقعا فکر می کنی دیگه نمی تونی بیشتر از این تحمل کنی این دنیای کثیفو می تونی به اونا ملحق بشی.

ممنون ميشم همه ى دوستان در اين بحث شركت كنيد و اگر نظرى داريد و يا جواب قانع كننده اى بفرماييد تا بهره مند شويم

[="#006400"]هوالعالم

[="#000080"]به تعبیری این یعنی کمال اختیار برای انسانی که به کمال انسانیت رسیده
یا لااقل نسبت به مردم عادی در مرتبه و جایگاه بالاتری قرار داره ...[/]

برای مثال فکر کنید
شما و دوست شما هر دو با هم در یک وضعیت اقتصادی امروز دعا میکنید و از خدا میخوایید که صاحب خانه بشید
ممکنه یکی از شما همین فردا صاحب خانه بشه و دیگری سالیان بعد ...

حکمت کاره خدا
زمانی که به اون خواسته میرسیم حالا 1 روز بعد یا 10 سال بعد معمولا اون صحنه ی دعا رو به یاد میاریم
و اگر کمی تامل کنیم میبینیم که چقدر حکیمانه و چقدر درس و تجربه و ظرفیت سازی در این مسیر رسیدن وجود داشته
تا ما صاحب خانه بشیم ... به طوری که مورد پسند خداوند باشه .
یعنی عینه برکت !
[="#000080"]
یکی ممکنه از خدا طلب عمر بیشتر کرده باشه و حالا میخواد که تمام بشه
دیگری ممکنه بهش الهام بشه که داری میری و با شجاعت و رضایت و شتاب طلب مرگ کنه .
یکی هم دیگه زمانش رسیده و بیشتر بخاطر ضعف و نقص در جسمش نمیتونه پذیرا و حافظ نفس باشه ..[/]

ولی مرگ از روی ترس و نا امیدی و مسائل منفی جزو اینها نیست
و اگر کسی به این شکل از دنیا بره یعنی هنوز اونطور که باید به قدرت خودش و خدا ایمان نیاورده و ماموریتش نیمه تمام مونده
مسلما بعد از مرگ بخاطر همین نا آگاهی از خود و خدا, کمی دیرتر با عذاب و ازمایش بیشتر به منزل اصلی میرسه ...[/]

mm1994;514988 نوشت:

نقل قول:

اللهم صل علی محمد و علی ال محمد و عجل فی وفاتی قبل ان استحقق بسخطک و حلول نقمتک و غضبک و ادخلنی بجنتک و رضوانک قبل ان تدخلنی فی نارک و عذابک ...

این دعا برای تعجیل در مرگ موثر است ولی فراموش نکنید حسرتی که انسان در روز قیامت بر فرصت های بر باد رفته از عمر خود میبرد بسیار سخت تر و جانسوز تر از عذاب اخرت است ! بر فرض شما بخواهید برای در امان ماندن از جهنمی شدن و گناه بیشتر زودتر دنیا را ترک کنید ولی این کار بهشت افرین و رحمت افرین نیست و حسرت شما بزرگ تر است ! زیرا فقط در این میدان دنیاست که میتوانید به درجات رفیع قیامت و سعادت دست پیدا کنید !

بهتر است به جای تعجیل مرگ چنین دعا کنید و همت خود را بر بندگی و توجه به الله متعال جذم کنید و چنین دعا کنید :

اللهم صل علی محمد و علی ال محمد و امدد لی فی عمری و احفظنی و وفقنی بطاعتک و بما تحب و ترضی و ادخلنی فی عبادک الصالحین و ذق علی حلاوه عبودیتک و الحقنی بنور عزک الابهج فاکون لک عارفا و عن سواک منحرفا و منک خائفا مراقبا یا ذا الجلال و الاکرام

[="Arial"]

complexcoding;515827 نوشت:
داداش مدافعین حرم زینب (س) منتظر امثال تو هستن اگر واقعا فکر می کنی دیگه نمی تونی بیشتر از این تحمل کنی این دنیای کثیفو می تونی به اونا ملحق بشی.
چطورمیشه به این افرادپاک ملحق شد؟؟؟؟

سلام من هم خیلی به این موضوع فکرکردم.واقعاآدم زنده بمونه که چی بشه؟تهش که چی؟بخدااین دنیاادم وقتی بش فکرمیکنه ازهرچیزی پوچتروبیخودتره.بدوبدو آدم تلاش کن مال ومنال حالا هیچی کلی به عزیزات دل ببند کلی غصه بخور کلی ادم وسط راه یهوگناه کنه که چی؟واقعامفهوم این زندگی چیه؟میدونم مااومدیم برای یسفرابدی توشه جمع کنیم و....ولی زندگی این دنیاخیلی بیخوده.نمیدونم جوردرنمیاد.برام جای تعجبه میبینی طرف همچین ازتمام ترفندااستفاده میکنه که زندگیش بهتربشه اخه که چی؟مخصوصاالان که دیگه همه درگیرچیزای دیگن تاجمع اوری توشه.یکیش خودم.حالا فکرکن خدااین لحظه لحظه هاروگذاشته استفاده کنم .میدونه ثانیه به ثانیه اش بدردم میخوره حالا من همین جورالکی میگذرونم.خداهی میگه فلانی ابده ها.منم هرازگاهی یادم میادابدیعنی برای همیشه یعنی تموم شدنی نیست که بگم خب کم بیارم تموم میشه نه یعنی اگه کم اوردم برای همیشه ی همیشه کارم تمومه.کاش قدرلحظه هاموبدونم .اینارومیدونم ولی خداییش قبول دارین زندگی این دنیاخیلی الکیه؟آدم همیشه مات اتفاقاس.البته اینم شایدبخاطراینه که مات اونی که بایدباشم نشدم.انگار من خودم دارم بجوابم میرسم.میگم خداخیرتون بده.چی شد من بجواب رسیدم؟:Gig:

mm1994;514988 نوشت:

با سلام خدمت شما برادر عزیز...
خواهش میکنم کاملا منطقی و روشن نسبت به این حرف من فکر کنید اما این افکار شما نشانه های بیماری روانیه...هرکسی در هر دوره زندگیش حتما یه جور بیماری روانی رو تجربه میکنه, منو شما هم مستثنی نیستیم...علایم BPD رو شما بیشتر نشون میدید...یه مراجعه به یه روان پزشک یا روان شناس...کسی که سالها در این زمینه درس خونده خیلی میتونه شمارو راهنمایی کنه...
برادر عزیز بیماری روانی یه طوریه که هیچ وقت فرد کاملا قبول نمیکنه بیماره اما شما باید این اجازرو به خودت بدی که احتمال داره بیمار باشی...باور کن یه مراجعه حتی مخفیانه به روان شناس یا روان پزشک ممکنه افکارتونو کاملا عوض کنه...:Gol:

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام

چند تا نكته عرض كنم خدمتتون. البته نظر شخصي بنده است :pir: و ممكنه برداشت صحيحي نباشه.

اين مقام وصل و رضا كه مطلوب نظر شماست بايد ارزشش از بهشت بالاتر باشه و لذا خيلي طبيعيه كه بهاي اون هم بالاتر باشه.
پس به صرف اينكه بدون گناه از دنيا بري نبايد انقدرها ارزشمند باشه !!! بدون گناه از دنيا رفتن نهايتا هم ارز با بهشته و نه بيشتر.
هر كسي كه كالاي ارزنده تري طلب كنه بايد بهاي بيشتري هم بپردازه.

از طرفي دين ما اسلام هست و اين يعني تسليم بودن !!!!
تسليم بودن فقط به اين معني نيست كه از حرام اجتناب و از حلال بهره مند بشيم بلكه به اين معني است كه در برابر خواست خداوند تسليم محض باشيم و با اينكه مقدرات ذات اقدسش بر خلاف ميل باطني ما باشد ، آن را با جان و دل پذيرا باشيم و بر ديده منت قرار دهيم.

حتي اگر اين خواسته ، زندگي در خيل گنهكاران و در بين فساد باشد.
حتي اگر اين خواسته بردن زن و بچه به ميان سپاه دشمن باشد. (مانند امام حسين ع)
حتي اگر اين خواسته 25 سال خانه نشين شدن و مظلوميت باشد. (مانند اميرالمومنين ع)

اگر تمام وقايع كه تو زندگيت اتفاق ميافته رو همه رو از دست تقدير او ببيني زندگي برات تبديل ميشه به عشق بازي :hamdel:... چنان شيرين ميشه كه حد و حساب نداره .

خداوند در قرآن فرمودند كه "و من اعرض عن ذكري فان له معيشه ضنكا" يعني هر كس از ياد من دوري كند زندگي بر او تنگ آيد.
شما احتمالا در ياد خداوند كوتاهي كرده ايد كه اينقدر از زندگي كردن فراري شده ايد.
از اذكاري كه از علما و عرفا توصيه كرده اند استفاده كنيد.
اگر اشتباه نكنم برخي دستورالعملهاي توصيه شده توسط آيت الله بهجت رو در قالب كتابچه اي چاپ كردند. ميتونيد از اون هم استفاده كنيد.

دوست عزيز شما هر چقدر هم كه مشتاق ديدار خداوند باشي به اندازه مولا اميرالمومنين كه مشتاق نيستي !
همه ما اين سخن مولا را بارها شنيده ايم كه فرمودند: "به خدا قسم كه اشتياق علي به مرگ از اشتياق نوزاد به پستان مادرش بيشتر است"

هميشه در خاطر داشته باش كه تمسك به قرآن و اهل بيت را در كنار هم رعايت كني كه گرفتار افراط و تفريط نشي. :yes:

اميدوارم نوشته هام بهت كمك كنه :fekr:. البته همونطور كه اول گفتم اينها نظر و برداشت شخصي بنده است و ممكنه اشتباه باشه :khandeh!:

التماس دعا
يا علي ع
:Sham:

[=arial]با عرض سلام و ادب خدمت همه ی عزیزان
من تمام فرمایشات دوستان رو مطالعه کردم و با اینکه کارشناس محترم جوابهایی رو فرمودند ولی گفتم جسارت کنم و بعضی مطالب رو عرض کنم

mm1994;514988 نوشت:

[=arial]خدمت شما دوست عزیز باید عرض کنم در کتب روایی ما اتفاقا احادیث متعددی وجود داره در مورد اینکه اهل بیت علیهم السلام ما رو نهی کردن ازینکه بخوایم طلب مرگ کنیم . فرمایش شما هم کاملا صحیحه که بودن در این دنیا ممکنه باعث بشه انسان به گناه بیفته و حتی خدایی نکرده عاقبت به شر بشه ولی راه حلش رو هم به ما آموختند. به ما نگفتن که صورت مسئله رو پاک کنیم و درخواست مرگ کنیم تا مبتلا به آزمایشات نشیم و از برخورد با گناهان فرار کنیم بلکه به ما یاد داده اند دعاهای دیگه ای کنیم . مثلا دعاهای بسیار زیادی برای پیروزی در امتحانات الهی . دعاهای بسیار زیادی برای عاقبت به خیری . دعاهای بسیاری که جزو مومنین و متقین باشیم و...و...و...
همچنین به ما یاد دادن که چطور در امتحانات الهی و در برخورد با گناهان بتونیم موفق بیرون بیایم .
چنین دعایی که من بمیرم تا مبتلا به آزمایشات نشم تا خدایی نکرده به گناه نیفتم که اصلا با فلسفه ی آفرینش ما و قرار گرفتن ما در این دنیا منافات داره . خداوند ما رو آفریده تا از لحظه لحظه عمرمون استفاده کنیم برای کمال و پیشرفت و سعادت .
اتفاقا در احادیث بسیار تاکید شده و بسیار به ما یاد دادن که برای طول عمر دعا کنیم نه برای مردن . عقل هم همین حکم رو میکنه . که ما از خدا بخوایم بیشتر بهمون عمر بده تا بیشتر بندگی کنیم و بیشتر عبادتش رو بکنیم . در کنارش هم تلاش کنیم و دعا کنیم تا از موانع بندگی که همان گناهان باشه پیروز و پاک عبور کنیم .

mm1994;515766 نوشت:
بله دوست گرامى شما درست ميفرماييد اما منظور اينجانب اينگونه است كه شخصى در اوج جوانى از همه ى گناهان توبه كرده اعمال خوب هم اگر خدا بپزيرد اندكى دارد فرد مذكور همه ى امكانات و رفاهيات را در دسترس دارد و آرزوى مرگ به علت سختى ها و دشوارى هاى زندگى نيست بلكه به جهت پاك رفتن است و ميخواهد حالا كه آماده ى سفر است رو به سوى حق برود و به جايگاه اصلى خويش برود چه به وسيله ى شهادت كه بالاترين نوع مردن است و چه مرگ طبيعى اما فرد مذكور آنقدر درباره ى جهان پس از مرگ مطالعه داشته كه شيفته ى رفتن است و تاب و تحمل ماندن ندارد مدام از خداى متعال تقاضا. دارد كه تا پاك هستم مرا ببر نه زمانى كه سراسر غرق گناه شوم،

راهنمايى بفرماييد با اينكه ميدانم خواست و مشيت اللهى قابل تغيير نيست و از طرفى تاب ماندن نداريم چه كنم

[=arial]دو تا نکته باید عرض کنم .
یکی اینکه من و شما که از آینده اطلاعی نداریم . پس نمیتونیم مطمئن باشیم که عمر بیشتر دلیل بر گناه بیشتره . و اینکه شما درسته که به قول خودتون الآن توبه میکنید و کمی هم اعمال صالح انجام دادید ، ولی آیا اطمینان دارید که اعمالتون مورد قبول خداوند واقع شده و توبتون هم مورد قبول قرار گرفته ؟! پس نمیشه با اطمینان گفت که اگه من الآن بمیرم به جای خوبی میرم .
نکته ی بعدی اینکه فرمایش شما درسته و این از خصوصیات انسانهای متقی و مومنه که دوست دارن زودتر به دیدار خداوند و جایگاهشون برسن ، همونطور که در بسیاری از احادیث هم داریم ، از جمله خطبه ی همّام که امیرالمومنین علیه السلام خصوصیات متقین رو میفرمایند .
ولی من یه پیشنهاد برای شما دارم . اگه دوست دارید علاقتون به زندگی کردن و بندگی و امیدتون به کسب ثوابِ بیشتر ، زیاد بشه ، به نظرم خوبه که شروع کنید به مطالعه ی احادیثی که در مورد اعمال و عبادت و اطاعت خداوند وارد شده .
مثلا برید مطالعه کنید که ثواب عبادتهای مختلف چقدره . جالبه بدونید که در بسیاری از احادیث وارد شده که خیلی از بهشتیها وقتی وارد بهشی میشن و میبینن که برای سختی ها و آزمایشات دنیا چه اجر و ثواب عظیمی خدا بهشون داده ، آرزو میکنن که ای کاش به دنیا برگردیم تا بیشتر عبادت کنیم .
مثلا روایت داریم وقتی بهشتیها وارد بهشت میشن و اجری که در مقابل بلاها و مصیبتهای دنیا به اونها دادن رو مشاهده میکنن ، آرزو میکنن که ای کاش به دنیا برگردیم و بدن ما رو با قیچی ریز ریز کنن تا اجرش رو در بهش ببریم .
شما هم مطالعتون رو در این زمینه بیشتر کنید تا ان شاء الله علاقه و مهمتر از اون ، انگیزتون به زندگی و زنده موندن و بندگی و اطاعت خداوند بیشتر بشه .

مصطفی93;515771 نوشت:
ولی من انگارازامام سجادبودیاخیرنمیدونم شمااستادی ولی دعایی بودکه میگفت مرابمیران هنگامی که نزدیک توباشم یاهنگامی که توبه کرده باشم.

[=arial]فرمایش شما کاملا متینه آقا مصطفی . ازین دسته احادیث هم داریم . ولی منافاتی با عمر طولانی و اینکه ما از خدا بخوایم بیشتر زندگی کنیم نداره .
همونطور که عرض کردم ، ما میتونیم از خدا هم عمر طولانی بخوایم و هم اینکه در همان عمر طولانی و سنین بالا ، وقتی که یک بنده ی مورد رضایت خدا هستیم و توبه کردیم و نزدیک به خدا هستیم ، خداوند جان ما رو بگیره .

عالم مقدس ملکوت;515835 نوشت:
اللهم صل علی محمد و علی ال محمد و عجل فی وفاتی قبل ان استحقق بسخطک و حلول نقمتک و غضبک و ادخلنی بجنتک و رضوانک قبل ان تدخلنی فی نارک و عذابک ...

[=arial]ممنون میشم آدرس و سند این دعا رو بدید

Qaher313;515864 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحيم

سلام

چند تا نكته عرض كنم خدمتتون. البته نظر شخصي بنده است :pir: و ممكنه برداشت صحيحي نباشه.

اين مقام وصل و رضا كه مطلوب نظر شماست بايد ارزشش از بهشت بالاتر باشه و لذا خيلي طبيعيه كه بهاي اون هم بالاتر باشه.
پس به صرف اينكه بدون گناه از دنيا بري نبايد انقدرها ارزشمند باشه !!! بدون گناه از دنيا رفتن نهايتا هم ارز با بهشته و نه بيشتر.
هر كسي كه كالاي ارزنده تري طلب كنه بايد بهاي بيشتري هم بپردازه.

از طرفي دين ما اسلام هست و اين يعني تسليم بودن !!!!
تسليم بودن فقط به اين معني نيست كه از حرام اجتناب و از حلال بهره مند بشيم بلكه به اين معني است كه در برابر خواست خداوند تسليم محض باشيم و با اينكه مقدرات ذات اقدسش بر خلاف ميل باطني ما باشد ، آن را با جان و دل پذيرا باشيم و بر ديده منت قرار دهيم.

حتي اگر اين خواسته ، زندگي در خيل گنهكاران و در بين فساد باشد.
حتي اگر اين خواسته بردن زن و بچه به ميان سپاه دشمن باشد. (مانند امام حسين ع)
حتي اگر اين خواسته 25 سال خانه نشين شدن و مظلوميت باشد. (مانند اميرالمومنين ع)

اگر تمام وقايع كه تو زندگيت اتفاق ميافته رو همه رو از دست تقدير او ببيني زندگي برات تبديل ميشه به عشق بازي :hamdel:... چنان شيرين ميشه كه حد و حساب نداره .

خداوند در قرآن فرمودند كه "و من اعرض عن ذكري فان له معيشه ضنكا" يعني هر كس از ياد من دوري كند زندگي بر او تنگ آيد.
شما احتمالا در ياد خداوند كوتاهي كرده ايد كه اينقدر از زندگي كردن فراري شده ايد.
از اذكاري كه از علما و عرفا توصيه كرده اند استفاده كنيد.
اگر اشتباه نكنم برخي دستورالعملهاي توصيه شده توسط آيت الله بهجت رو در قالب كتابچه اي چاپ كردند. ميتونيد از اون هم استفاده كنيد.

دوست عزيز شما هر چقدر هم كه مشتاق ديدار خداوند باشي به اندازه مولا اميرالمومنين كه مشتاق نيستي !
همه ما اين سخن مولا را بارها شنيده ايم كه فرمودند: "به خدا قسم كه اشتياق علي به مرگ از اشتياق نوزاد به پستان مادرش بيشتر است"

هميشه در خاطر داشته باش كه تمسك به قرآن و اهل بيت را در كنار هم رعايت كني كه گرفتار افراط و تفريط نشي. :yes:

اميدوارم نوشته هام بهت كمك كنه :fekr:. البته همونطور كه اول گفتم اينها نظر و برداشت شخصي بنده است و ممكنه اشتباه باشه :khandeh!:

التماس دعا
يا علي ع
:Sham:

یعنی منظورت اینه اعتماد به سقف باشیم دیگه؟ نظ شخصی من می دونی چیه ؟
بریم ببینیم عرضه داریم گناهامونو پاک کنیم بعدش اگر فرصتی داشتیم به بالاتر از بهشتم فکر می کنیم چون آخه تا قبلیا پاک نشده گناهای جدیدی ایجاد می شه.
یک ماه دیگه که رمضون می شه تو ظهر جهنمی تابستون تو واجباتمون که موندیم...

[=arial]به همین خاطره که ما اعتقاد داریم که انسان وقتی ایمانش کامله که خوف و رجائش مساوی باشه
یعنی 50% احتمال بده که رحمت خداوند شاملش میشه و اعمال و توبه هاش مورد قبول واقعا میشه
50% هم احتمال بده که غضب خداوند شاملش میشه و اعمال و توبه هاش به درد نمیخورده
نه رحمت خدا باید انسان رو بیش از حد امیدوار کنه
نه غضب خداوند باید انسان رو نا امید کنه
50-50

mm1994;515766 نوشت:

با سلام وعرض ادب
علامه مجلسی در بحارالانوار احادیث مربوط به مدح طلب مرگ وذم آنرا را بیان می کنند وودر رفع تناقض این روایات وجمع آنها می فرمایند: طلب مرگ اگر برای اشتیاق به دیدار الهی باشد که خوب است ول یاین چه بسا به حالت احتضار ربط دارد. اما وجه مورد قبولی که نقل می کند این است که طلب مرگ خلاف خشنودی ورضایت به قضاء الهی است، زمانی که خداوند خواهان حیات من است ومن طلب مرگ می کنم در واقع کفران نعمت حیات می کنم مثل کسی که طلب فقر ومریضی هم می کند به این شکل است.واین توجیه را ترجیح می دهد ومی فرماید موید روایی زیادی هم دارد.(بحارالانوار، ج6، ص139)
پس طلب مرگ آنچنان هم ممدوح نیست که برای آن دعای خاصی وجود داسته باشد. بلکه دعا وحدیث بیشتر این را می گوید که خدایا قبل از آنکه مرگ من فرا برسد مرا آماده برا ی مرگ قرار بده.

عالم مقدس ملکوت;515835 نوشت:

این دعا برای تعجیل در مرگ موثر است ولی فراموش نکنید حسرتی که انسان در روز قیامت بر فرصت های بر باد رفته از عمر خود میبرد بسیار سخت تر و جانسوز تر از عذاب اخرت است ! بر فرض شما بخواهید برای در امان ماندن از جهنمی شدن و گناه بیشتر زودتر دنیا را ترک کنید ولی این کار بهشت افرین و رحمت افرین نیست و حسرت شما بزرگ تر است ! زیرا فقط در این میدان دنیاست که میتوانید به درجات رفیع قیامت و سعادت دست پیدا کنید !

با سلام وعرض پوزش بنده زیاد در منابع دعا وحدیث جستجو کردم ولی این دعا را نیافتم لطف می کنید منبع دعا را معرفی کنید؟ وطلب دیگر اینکه چه کسی گفته ویا با کداد دلیل می فرمایید این دعا برای تعجیل در مرگ موثر است؟

یامهدی مددی;515850 نوشت:
سلام من هم خیلی به این موضوع فکرکردم.واقعاآدم زنده بمونه که چی بشه؟تهش که چی؟بخدااین دنیاادم وقتی بش فکرمیکنه ازهرچیزی پوچتروبیخودتره.بدوبدو آدم تلاش کن مال ومنال حالا هیچی کلی به عزیزات دل ببند کلی غصه بخور کلی ادم وسط راه یهوگناه کنه که چی؟واقعامفهوم این زندگی چیه؟میدونم مااومدیم برای یسفرابدی توشه جمع کنیم و....ولی زندگی این دنیاخیلی بیخوده.نمیدونم جوردرنمیاد.برام جای تعجبه میبینی طرف همچین ازتمام ترفندااستفاده میکنه که زندگیش بهتربشه اخه که چی؟مخصوصاالان که دیگه همه درگیرچیزای دیگن تاجمع اوری توشه.یکیش خودم.حالا فکرکن خدااین لحظه لحظه هاروگذاشته استفاده کنم .میدونه ثانیه به ثانیه اش بدردم میخوره حالا من همین جورالکی میگذرونم.خداهی میگه فلانی ابده ها.منم هرازگاهی یادم میادابدیعنی برای همیشه یعنی تموم شدنی نیست که بگم خب کم بیارم تموم میشه نه یعنی اگه کم اوردم برای همیشه ی همیشه کارم تمومه.کاش قدرلحظه هاموبدونم .اینارومیدونم ولی خداییش قبول دارین زندگی این دنیاخیلی الکیه؟آدم همیشه مات اتفاقاس.البته اینم شایدبخاطراینه که مات اونی که بایدباشم نشدم.انگار من خودم دارم بجوابم میرسم.میگم خداخیرتون بده.چی شد من بجواب رسیدم؟

خوش بحال شما که بجواب رسیدید ولی خیل یاز ماها آنقدر غرق دنیا می شویم که غرق در آن شده واصلا از واقعیت فرسخها فاصله می گیریم.
من به دوست عزیزمان که طلب مرگ دارند وسایر عزیزان عرض کنم که خداوند در قرآن به ما یاد داده که با خدا معامله کنیم وجانهای خودرا در راه خدا بفروشیم یعنی در راه بندگی او قرار دهیم تا لقاء او بهشتش نصیب ما شود. بهترین راه در دنیا با تمام سختی ها برا یندگاه خوب خدا معامله با او وحرکت در مسیر اوست.
بزرگی می گفت: علت موفقیت اولیاء الهی این است آنچه را از نورانیت ر سایه اعمال عبادی بدست می آورند حفظ می کنند وبر آن اضافه می کنند عکس خیلی از ماها که نورانیتی در نماز یا ماه مبارک کسب می کنیم وبعد آنقدر فاصله گرفته ومشغول امور دنیای یمی شویم که در نماز بعدی خبر از آن نورانیت نیست وروز از نو وروزی از نو.
پس باید تلاش کرد این نورانیت ها را حفظ کرد والا طلب مرگ بنوعی پاک کردن صورت مساله است. خداوند از قضا ما را در این دنیا آفریده است که با سختی ها تلاش کنیم وخوش بحال شمایی که آنقدر به خدا نزدیک شده ای طلب مرگ داری وخداوند دوست دارد بنده اش در درگاه او زاری وناله کند وچه زمانی بهر از زمان فراق از یار وآروزی دیدار محبوب برای ناله وراز ونیاز.

با تشكر از همه ى دوستانى كه در بحث شركت كردند

يك حديث قدسى هست كه خدا ميگه : من در هيچ چيزى ترديد نميكنم جز به مرگ مومن زيرا من به مرگ او و ديدارش مشتاقم اما او از مرگ ميترسد پس زمانش را عقب مي اندازم تا او ناراحت نشود.

نميخوام بگم اونقدر آدم خوبى هستيم كه فقط لقاءالله برامون مهمه ولى واقعا زندگى اين دنيا پوچ و بى ارزشه و زندگى در حيات آخرت لذت بخش تر اينجاست محبوب ما خداست ما رو ببره چه عذاب كنه چه بهشت ببره ما مشتاق ديدارشيم / از طرفى بار ها در كتب متعدد مطالعه كردم كه خداوند كسانى رو كه با سن كم و در اوج جوانى از دنيا ميرن خيلى بيشتر از بقيه بهشون رحم و مدارا ميكنه/ كتاب سياحت غرب آيت الله قوچانى در منزلگاه هاى برزخ يكى از دخترانش رو ديد دختر به پدر گفت تا اينجا چطور گذشت پدرم ؟ فرمود سخت هايى داشت اما به هر حال گذشتيم دخترش گفت پدرجان خواهر من تمام اين منزلگاه ها مثل پرنده اى پر زده و هم اكنون جايگاهش از ما بهتر است دليلش چيست ؟ آيت الله قوچانى گفتند: زيرا سن او فقط ١٨ سال بوده و عذاب و سختى نداشته است.

با. اينگونه دلايل به نظرم جوان مردن و زود رفتن از اين دنيا موهبت و سعادتى از نزد خداست كه اميدوارم نصيب آرزومندانش شود.

NaKayama;515852 نوشت:
با سلام خدمت شما برادر عزیز...
خواهش میکنم کاملا منطقی و روشن نسبت به این حرف من فکر کنید اما این افکار شما نشانه های بیماری روانیه...هرکسی در هر دوره زندگیش حتما یه جور بیماری روانی رو تجربه میکنه, منو شما هم مستثنی نیستیم...علایم BPD رو شما بیشتر نشون میدید...یه مراجعه به یه روان پزشک یا روان شناس...کسی که سالها در این زمینه درس خونده خیلی میتونه شمارو راهنمایی کنه...
برادر عزیز بیماری روانی یه طوریه که هیچ وقت فرد کاملا قبول نمیکنه بیماره اما شما باید این اجازرو به خودت بدی که احتمال داره بیمار باشی...باور کن یه مراجعه حتی مخفیانه به روان شناس یا روان پزشک ممکنه افکارتونو کاملا عوض کنه...

با سلام
با فرض این که حرف شما درسته. روانشناس با ایمان و درست کار که فقط به فکر پول در آوردن نباشه و امین باشه از کجا پیدا کنیم؟
من خودم سه بار رفتم پیش پزشک برای بیماری جسم تازه نه روح هر بار رفتم یه قرص و پماد جدید داد آخرشم خوب نشد. یکی نبود بگه بابا اگه نمی دونی چطور باید درمان کنی ارجاع بده به متخصص.:Nishkhand:

mm1994;515828 نوشت:
ممنون ميشم همه ى دوستان در اين بحث شركت كنيد و اگر نظرى داريد و يا جواب قانع كننده اى بفرماييد تا بهره مند شويم

با سلام
من فقط نظر عقلانیمو می گم وگرنه خود منم دوست دارم زودتر از سردرگمی دنیا خلاص بشم.:ok:
یه بار یکی از کارشناس ها بیت : «اگر از دوست چشمت به احسان اوست تو در بند خویشی نه در بند دوست »را در جواب یکی از سوالات من نوشتند.
حالا شما هم اگر می خواهی برای این که توشه ی راهت حاضر باشه با خواست خدا که بودن در این دنیا است حالا به دلایلی که خود خدا می داند مخالفت کنی ، هنوز کم داری که آرزوی وصال کنی.

واقعا چقدر حيف كه مشتاق ديدار خدا باشيم و از تمام تعلقات دل كنده باشيم اما راهى براى نجات از اين دنيا نباشه

کریم;515920 نوشت:
با سلام وعرض پوزش بنده زیاد در منابع دعا وحدیث جستجو کردم ولی این دعا را نیافتم لطف می کنید منبع دعا را معرفی کنید؟ وطلب دیگر اینکه چه کسی گفته ویا با کداد دلیل می فرمایید این دعا برای تعجیل در مرگ موثر است؟

نقل قول:

بزرگوار ! همان طور که مستحضر هستید دعا بر دو گونه هست ! یک دعاهایی که بوسیله سنت و احادیث بر ما ثابت شده است که در این دعاها نباید کم و زیاد کرد و عینا باید استفاده کرد !
دوم دعاهایی که شخصی هست و میتواند شامل هر نجوا و ندایی به سوی الهی باشد ! و لزومی نداره این گونه از دعاها حتما روایت داشته باشد !

دعایی که بنده احداث کردم ترجمه یک دعای شخصی برا ی شخص به عربی بود ! زیرا ما برای رسیدن به خواسته های مختلف خود ممکن است هر گونه دعا و ادبیاتی بخواهیم با پروردگارمان به کار ببریم حال چه بهتر که عربی باشد !

کریم;515920 نوشت:
بزرگی می گفت: علت موفقیت اولیاء الهی این است آنچه را از نورانیت ر سایه اعمال عبادی بدست می آورند حفظ می کنند وبر آن اضافه می کنند عکس خیلی از ماها که نورانیتی در نماز یا ماه مبارک کسب می کنیم وبعد آنقدر فاصله گرفته ومشغول امور دنیای یمی شویم که در نماز بعدی خبر از آن نورانیت نیست وروز از نو وروزی از نو
بله حق باشماست متاسفانه من هم شده بارهاکه لذتی روکه داشتم ازدست دادم.میشه لطفاراهنمایی کنید چطورهم به کارای دنیایی برسیم هم حواسمون به نورانیتمون باشه؟اینم یکی ازنقاط ضعفمه که نمیتونم همزمان حواسمو معطوف بیشترازیک یانهایتادوچیزبکنم.واقعیتش انگارگی میمونم ونمیتونم دنیاداشتن روباآخرت خوب داشتن تطبیق بدم.میترسم همیشه دنیاموبسازم ولذتش یادخداروازم بگیره برای همین همیشه یطورایی ته دلم آرزوی سختی میکنم ولی وقتی خوشی میاددوباره قاطی میکنم ونفسم غلبه میکنه ونورانیته ازم میگیره.البته همون زمان که داره ازم میگیره هم دارم نگاه خداروحس میکنم ولی انقدرگیجم که همه چیز ازدستم درمیره.این بزرگترین مشکل زندگی منه.تاآخرعمرم دعاتون میکنم.لطفااگه راه حلی داریدراهنمایی ام کنید.

به نظر من اگه قرار بود زود پیش خدا بریم خدا ما رو خلق نمی کرد. شما زیاد در این مورد مطلب خوندین و یک جورایی جو گیر شدین. بذارین یه سال بگذره بعد.
در ضمن از کجا مطالبی که خوندین درستن؟ از کجا گناهتون کمه؟ از کجا رفتین اونجا پشیمون نشین.
زندگی کنین و زندگیـــ اینجا اونجا نداره خدا نزدیک تر از رگ گردنه شما خدا رو همین جا پیدا کن.
اون حالت ها هم انتسابی و عارفانه هست. اکتسابی نیست.
مطمئن باش اون دنیا ادامه ی این دنیاست و اینجا مقدمه و پیش زمینه ی اون دنیاست شما هرچقدر اینجا به کمال برسی اونجا راحت تری. حتی اونایی که اینجا فرصت زندگی نداشتن اونجا شرایط شبیه اینجا فراهم میشه.
نمیدونم زندگی و مرگ دست خداست. خدا همه رو عاقبت به خیر بکنه و به راه راست بی دغدغه هدایت کنه.

عالم مقدس ملکوت;515981 نوشت:
کریم;515920 نوشت:

بزرگوار ! همان طور که مستحضر هستید دعا بر دو گونه هست ! یک دعاهایی که بوسیله سنت و احادیث بر ما ثابت شده است که در این دعاها نباید کم و زیاد کرد و عینا باید استفاده کرد !
دوم دعاهایی که شخصی هست و میتواند شامل هر نجوا و ندایی به سوی الهی باشد ! و لزومی نداره این گونه از دعاها حتما روایت داشته باشد !

دعایی که بنده احداث کردم ترجمه یک دعای شخصی برا ی شخص به عربی بود ! زیرا ما برای رسیدن به خواسته های مختلف خود ممکن است هر گونه دعا و ادبیاتی بخواهیم با پروردگارمان به کار ببریم حال چه بهتر که عربی باشد !

خب دوست خوبم شما وقتی یک دعا رو از خودت میسازی و به عربی ترجمه میکنی ، حتما باید ذکر کنی که این دعا از معصومین و قرآن نیست بلکه از خودمه .
چون در بین مردم ما و در عرف ما وقتی حرف از درخواست دعا وذکر میشه ، مردم منظورشون دعاییه که از قرآن یا معصوم رسیده باشه نه دعایی که من و شما ساخته باشیم .
به درخواست اون دوستمون بیشتر دقت کن . کاملا روشنه که منظور ایشون از دعا و ذکر ، دعایی بود که مستند به قرآن یا کلام معصومین باشه . و الّا خودش چه بسا دعای خیلی قشنگتری میساخت
به این نکات بیشتر دقت بفرمایید چون باعث میشه مردم به اشتباه بیفتن .

یامهدی مددی;515998 نوشت:
بله حق باشماست متاسفانه من هم شده بارهاکه لذتی روکه داشتم ازدست دادم.میشه لطفاراهنمایی کنید چطورهم به کارای دنیایی برسیم هم حواسمون به نورانیتمون باشه؟اینم یکی ازنقاط ضعفمه که نمیتونم همزمان حواسمو معطوف بیشترازیک یانهایتادوچیزبکنم.واقعیتش انگارگی میمونم ونمیتونم دنیاداشتن روباآخرت خوب داشتن تطبیق بدم.میترسم همیشه دنیاموبسازم ولذتش یادخداروازم بگیره برای همین همیشه یطورایی ته دلم آرزوی سختی میکنم ولی وقتی خوشی میاددوباره قاطی میکنم ونفسم غلبه میکنه ونورانیته ازم میگیره.البته همون زمان که داره ازم میگیره هم دارم نگاه خداروحس میکنم ولی انقدرگیجم که همه چیز ازدستم درمیره.این بزرگترین مشکل زندگی منه.تاآخرعمرم دعاتون میکنم.لطفااگه راه حلی داریدراهنمایی ام کنید.

البته شما دعا کنید ما هم خود بتوانیم این نسخه هایی که برای شما می پیچیم عمل کنیم وبه منصه ظهور برسانیم.
شهید چمران در خاطرات خود خطاب به مادرش می گوید: ای مادر زمانی که بیست سال پیش از این فرودگاه( مهرآباد) می رفتم سفارش کری که هیچوقت خدا را از یاد نبرم، والان بعد از بیست سال که برگشته ام یک بار هم ر این دوران خدا را از یاد نبرده ام. این می شود شهید چمرانی که لبنان را متحول می کند ودر مصر وآمریکا هم که خاطراتش چاپ شده. پس اولین وبهترین راه به یاد خدا بودن ومعامله با خداست.
علماء اخلاق به ما توصیه کرده اند که مراقبه محاسبه داشته باشیم ودر طول روز اولا مراقب اعمال خود باشیم وشب هم اعمالی که انجام داده ایم محاسبه کنیم که از بدی ها توبه و بر خوبی ها شکر کنیم وکه این عمل با نوشتن ویا یاآوری هر دو می شود. می توانید کتی اخلاقی مثل اخلاق شبّر، معراج السعادة وکتاب جهاد وسائل الشیعه که مورد توصیه حضرت آیت الله بهجت هم بوده تهیه کرده ومطالعه کنید.
حضرت آِیت الله حائری شیرازی در درس اخلاق خاطری می گفت: که در زمان شاه در زندان بودم وحال خوشی(حالت معنوی) به من دست داده بود که هر قدر کتک وشکنجه می کردند مثل اینکه اصلا نمی زنند ومن در حال لذت عجیبی بودم. وچند روز این حالت را داشتم تا اینکه یک روز با افسر نگهان مشغول صحبت بودیم وسخنانی رد وبدل شد که مقداری خندیدیم ومن یک دفعه متوجه شدم از آن حالت خبری نیست.
این می شود از دست دادن حالت معنوی، البته مراد این نیست که نباید خندید بلکه باید خنده هم با حساب وکتاب باشد وانسان با هر کسی همسخن نباشد. کسی که در وادی دین نیست واهل فسق وفجور است سخن گفتن معمولی وخنده معمولی با او هم چه بسا انسان را از حالت معنوی بیندازد.
البته خواندن خاطرات وزندگینامه بزرگان دینی وعرفا هم می تواند خیلی مفید باشد که چاپ شده ورد کتابخانه از جمله انشارات بوستان کتاب زیاد یافت می شود.

عالم مقدس ملکوت;515981 نوشت:

دوست عزیز این اگر مفید هم باشد تنها به درد خود سازنده می خورد ونمی شود برای همه عنوان کرد. وقتی در خیلی از روایات ما طلب مرگ تقبیح می شود وتوضیح تفاوت دو نوع از روایات را بنده از کلام علامه مجلسی ذکر کردم. انتظار این است که وقتی مساله اینچنین است وائمه سفارش به رضای الهی وسرنهادن در برابر خواست الهی کرده اند ما از خودمان دعا درست نکنیم.

کریم;516061 نوشت:
البته شما دعا کنید ما هم خود بتوانیم این نسخه هایی که برای شما می پیچیم عمل کنیم وبه منصه ظهور برسانیم.
شهید چمران در خاطرات خود خطاب به مادرش می گوید: ای مادر زمانی که بیست سال پیش از این فرودگاه( مهرآباد) می رفتم سفارش کری که هیچوقت خدا را از یاد نبرم، والان بعد از بیست سال که برگشته ام یک بار هم ر این دوران خدا را از یاد نبرده ام. این می شود شهید چمرانی که لبنان را متحول می کند ودر مصر وآمریکا هم که خاطراتش چاپ شده. پس اولین وبهترین راه به یاد خدا بودن ومعامله با خداست.
علماء اخلاق به ما توصیه کرده اند که مراقبه محاسبه داشته باشیم ودر طول روز اولا مراقب اعمال خود باشیم وشب هم اعمالی که انجام داده ایم محاسبه کنیم که از بدی ها توبه و بر خوبی ها شکر کنیم وکه این عمل با نوشتن ویا یاآوری هر دو می شود. می توانید کتی اخلاقی مثل اخلاق شبّر، معراج السعادة وکتاب جهاد وسائل الشیعه که مورد توصیه حضرت آیت الله بهجت هم بوده تهیه کرده ومطالعه کنید.
حضرت آِیت الله حائری شیرازی در درس اخلاق خاطری می گفت: که در زمان شاه در زندان بودم وحال خوشی(حالت معنوی) به من دست داده بود که هر قدر کتک وشکنجه می کردند مثل اینکه اصلا نمی زنند ومن در حال لذت عجیبی بودم. وچند روز این حالت را داشتم تا اینکه یک روز با افسر نگهان مشغول صحبت بودیم وسخنانی رد وبدل شد که مقداری خندیدیم ومن یک دفعه متوجه شدم از آن حالت خبری نیست.
این می شود از دست دادن حالت معنوی، البته مراد این نیست که نباید خندید بلکه باید خنده هم با حساب وکتاب باشد وانسان با هر کسی همسخن نباشد. کسی که در وادی دین نیست واهل فسق وفجور است سخن گفتن معمولی وخنده معمولی با او هم چه بسا انسان را از حالت معنوی بیندازد.
البته خواندن خاطرات وزندگینامه بزرگان دینی وعرفا هم می تواند خیلی مفید باشد که چاپ شده ورد کتابخانه از جمله انشارات بوستان کتاب زیاد یافت می شود.

دوست عزیز این اگر مفید هم باشد تنها به درد خود سازنده می خورد ونمی شود برای همه عنوان کرد. وقتی در خیلی از روایات ما طلب مرگ تقبیح می شود وتوضیح تفاوت دو نوع از روایات را بنده از کلام علامه مجلسی ذکر کردم. انتظار این است که وقتی مساله اینچنین است وائمه سفارش به رضای الهی وسرنهادن در برابر خواست الهی کرده اند ما از خودمان دعا درست نکنیم.

نقل قول:

البته با کلیات حرف شما مبنی بر دعوت روایات به رضای الهی موافقم ولی خب مگر نیست در روایتی که فاطمه الزهرا سلام الله علیها فرزندان خود را در اخرین روزهای حیات خود جمع کرد و چنین دعا کرد : اللهم عجل وفاتی ! پس چرا ان حضرت از خداوند تعجیل مرگ خویش را خواست ؟؟؟
یا حضرت موسی بن جعفر علیه السلام که زندان و دنیا بر ان حضرت تنگ امده بود از خداوند تعجیل مرگ خود میکرد ..........

در ثانی بنده عرض کردم که دعاهای ساده که در ان انسان درخواست های کوچک خود را میخواهد نیاز به سند و حدیث ندارد ! این یک دعای کوچک بود برا شخصی که بخواد بگه خدا مرگمو برسون همین ! بدون هیچ حاشیه و مسئله و ایجاد معارف

[=Times New Roman]

[=Times New Roman]وَإِ[=Times New Roman]ذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَالدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْيَرْشُدُونَ[=Times New Roman]
[=Times New Roman][="Times New Roman"]چون بندگان من در باره مناز تو بپرسند ، بگو که من نزديکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس بهندای من پاسخ دهند و به من ايمان آورند تا راه راست يابند[="Times New Roman"][=Times New Roman][="Tahoma"]سورهمبارکه البقره ایه 186[="Tahoma"][=Times New Roman]

رکو راستو بی پرده میگم...
عزیزان دارای عقیده زودتر مردن برای رسیدن به خدا!!!!!!! اگر این افکار قبلا در شما به مقدار کمی بوده اما الان به نهایت خودش رسیده و اکثریت درهارو به روی خودتون بسته میبینید یعنی دچار بیماری روانی شده اید......دفع خطر احتمالی واجب است.......یه مراجعه به متخصص هیچ چی ازتون کم نمیکنه......شما با این عقاید به حدی خواهید رسید که هم برای خودتون هم برای دیگران خطرناک خواهید بود.......هیچ بیمار روانی ای خودشو بیمار نمیدونه بلکه بقیرو بیمار, نادان یا منحرف میدونه......
.

عالم مقدس ملکوت;516087 نوشت:
البته با کلیات حرف شما مبنی بر دعوت روایات به رضای الهی موافقم ولی خب مگر نیست در روایتی که فاطمه الزهرا سلام الله علیها فرزندان خود را در اخرین روزهای حیات خود جمع کرد و چنین دعا کرد : اللهم عجل وفاتی ! پس چرا ان حضرت از خداوند تعجیل مرگ خویش را خواست ؟؟؟
یا حضرت موسی بن جعفر علیه السلام که زندان و دنیا بر ان حضرت تنگ امده بود از خداوند تعجیل مرگ خود میکرد ..........

در ثانی بنده عرض کردم که دعاهای ساده که در ان انسان درخواست های کوچک خود را میخواهد نیاز به سند و حدیث ندارد ! این یک دعای کوچک بود برا شخصی که بخواد بگه خدا مرگمو برسون همین ! بدون هیچ حاشیه و مسئله و ایجاد معارف

در مورد حضرت زهرا بله وجود دارد وایشان آنقدر ضربه دیده بودند که امیدی به بقایشان نبود و در ثانی شهادت بود که طلب آن هیچ ایرادی ندارد ونکته دیگر اینکه شهادت آنحضرت اعتراضی بود علیه نظام حاکم و غاصب بودن آنها.
در مورد امام کاظم علیه السلام هم سند این سخن محکم نیست ومشخص نیست که امام چنین دعایی داشته باشند. ودر ثانی هم خودتان می فرمایید ایشان در حالت سخت وشکنجه آوری قرار داشتند وسالها در زندان بودند.
اما دعا کردن به هرزبانی باشد خدا می شنود ولازم نیست ما دعای عربی بسازیم که اگر این امور باب شود دیگر جلوی جعلیات را نمی شود گرفت ویکی از راههای هم که جعلیات به دعاهای ما واحادیث راه یافته به همین طریق بوده است.
لذا ما نمی توانیم دعای عربی بسازیم وبه دیگران ارائه دهیم با ادعای اینکه این در تعجیل مرگ موثر است دلیل شما چیست؟ خیلی از روایات ما اگر همان جلد 6بحارالانوار ص137به بعد را مراجعه کنید طلب مرگ را مذمت می کند پس چرا ما خلاف این روایات از خود نسخه دهیم.
بعد چه کسی گفته دعای ساده ای که به دیگری ارائه می دهیم بدون اینکه گوینده آنرا مشخص کنیم ایرادی ندارد پس چه چیزی ایراد دارد؟ آیه نگفته که این دعاها باید به زبان عربی باشد. بلکه مهم دعا کننده است.

[="Tahoma"][="Navy"]

mm1994;514988 نوشت:

سلام
خدای متعال از رگ گردن به انسان نزدیکتر است و بهشت از بند کفش انسان نزدیکتر
فکر میکنم برای رسیدن به چنین حقایقی بیش از هرچیز به معرفت و تظهیر باطن نیازمندیم تا دعا برای مرگ کذایی
یا علیم[/]

کریم;516264 نوشت:
در مورد حضرت زهرا بله وجود دارد وایشان آنقدر ضربه دیده بودند که امیدی به بقایشان نبود و در ثانی شهادت بود که طلب آن هیچ ایرادی ندارد ونکته دیگر اینکه شهادت آنحضرت اعتراضی بود علیه نظام حاکم و غاصب بودن آنها.
در مورد امام کاظم علیه السلام هم سند این سخن محکم نیست ومشخص نیست که امام چنین دعایی داشته باشند. ودر ثانی هم خودتان می فرمایید ایشان در حالت سخت وشکنجه آوری قرار داشتند وسالها در زندان بودند.
اما دعا کردن به هرزبانی باشد خدا می شنود ولازم نیست ما دعای عربی بسازیم که اگر این امور باب شود دیگر جلوی جعلیات را نمی شود گرفت ویکی از راههای هم که جعلیات به دعاهای ما واحادیث راه یافته به همین طریق بوده است.
لذا ما نمی توانیم دعای عربی بسازیم وبه دیگران ارائه دهیم با ادعای اینکه این در تعجیل مرگ موثر است دلیل شما چیست؟ خیلی از روایات ما اگر همان جلد 6بحارالانوار ص137به بعد را مراجعه کنید طلب مرگ را مذمت می کند پس چرا ما خلاف این روایات از خود نسخه دهیم.
بعد چه کسی گفته دعای ساده ای که به دیگری ارائه می دهیم بدون اینکه گوینده آنرا مشخص کنیم ایرادی ندارد پس چه چیزی ایراد دارد؟ آیه نگفته که این دعاها باید به زبان عربی باشد. بلکه مهم دعا کننده است.

نقل قول:

بزرگوار لطفا دست و پا شکسته پاسخ نفرمایید ! پس خودتون هم قبول دارید درخواست مرگ در روایات حضرت زهرا سلام الله علیها هم هست ! طلب مرگ حضرت زهرا سلام الله علیها چه ربطی به این دارد که مرگ ایشان شهادت است یا وفات ؟؟!!!!! مهم این است ایشان نگفتم اللهم ارزقنی شهاده ! بلکه گفتن عجل فی وفاتی ! و این فراز بر هر کسی مشخص است !
لذا نفس درخواست این امور گاهی اوقات بلامانع هست ! و اما بحث عربی کردن و احداث دعا یک بحث دیگر هست !
در مورد عربی بودن دعا هم درسته واجب نیست ولی فضل است ! مثلا مشهور علما میفرمایند اظهر جواز دعا فارسی در قنوت است ! ولی عربی افضل است ! اگر دعا کردن به عربی فضیلت نبود لازم نبود ائمه ادعیه عربی را به شیعیان غیر عرب تعمیم دهند و فقط مضامین دعا را به ما میگفتند تا ما ان را فارسی دعا کنیم ! پس عربی دعا کردن فضیلت است زیرا زبان عربی یک زبان بسیار شیوا و روان و از نظر قواعد کامل است لذا بهتر است بهترین کلام را به سوی خدای خود داشته باشیم !

NaKayama;516164 نوشت:
رکو راستو بی پرده میگم...
عزیزان دارای عقیده زودتر مردن برای رسیدن به خدا!!!!!!! اگر این افکار قبلا در شما به مقدار کمی بوده اما الان به نهایت خودش رسیده و اکثریت درهارو به روی خودتون بسته میبینید یعنی دچار بیماری روانی شده اید......دفع خطر احتمالی واجب است.......یه مراجعه به متخصص هیچ چی ازتون کم نمیکنه......شما با این عقاید به حدی خواهید رسید که هم برای خودتون هم برای دیگران خطرناک خواهید بود.......هیچ بیمار روانی ای خودشو بیمار نمیدونه بلکه بقیرو بیمار, نادان یا منحرف میدونه......
.

شما مثل این که به عرایض بنده توجه نمی کنید و همش حرف خودتونو می زنین؟
باباجون در این زمانه که شرط حیات نیرنگ است، دلم برای پزشکان و روانشناسان بی ریا تنگ است.
دیگه کشش ندین دیگه.

عالم مقدس ملکوت;516276 نوشت:
بزرگوار لطفا دست و پا شکسته پاسخ نفرمایید ! پس خودتون هم قبول دارید درخواست مرگ در روایات حضرت زهرا سلام الله علیها هم هست ! طلب مرگ حضرت زهرا سلام الله علیها چه ربطی به این دارد که مرگ ایشان شهادت است یا وفات ؟؟!!!!! مهم این است ایشان نگفتم اللهم ارزقنی شهاده ! بلکه گفتن عجل فی وفاتی ! و این فراز بر هر کسی مشخص است !
لذا نفس درخواست این امور گاهی اوقات بلامانع هست ! و اما بحث عربی کردن و احداث دعا یک بحث دیگر هست !
در مورد عربی بودن دعا هم درسته واجب نیست ولی فضل است ! مثلا مشهور علما میفرمایند اظهر جواز دعا فارسی در قنوت است ! ولی عربی افضل است ! اگر دعا کردن به عربی فضیلت نبود لازم نبود ائمه ادعیه عربی را به شیعیان غیر عرب تعمیم دهند و فقط مضامین دعا را به ما میگفتند تا ما ان را فارسی دعا کنیم ! پس عربی دعا کردن فضیلت است زیرا زبان عربی یک زبان بسیار شیوا و روان و از نظر قواعد کامل است لذا بهتر است بهترین کلام را به سوی خدای خود داشته باشیم !

با سلام
باز بنده در سخنان شما مستند قرآنی وروایی برای سخنانتان نمی بینم. اگر خوب توجه می کردید بنده عرض کردم در باب حدیث سخن گفتن به این آسانی نیست که یک حدیث را برداریم وبه آن استناد کنیم وحال که صدها حدیث خلاف آن وجود دارد به کنا ر، بنده برای شما زا بحار منبع ذکر کردم که طلب مرگ در احادیث ما مذمت شده است آنوقت اگر حضرت زهرا طلب مرگ می کنند باید دید علتش چه بوده؟
وقتی ایشان از ظلم وجنایاتی که علیه ایشان صورت گرفته وغصب حقیقتی که از طرف امت اسلام ناجوانمردانه محقق شده است می بینند با تمام وجود برای دفاع از حقانیت ولایت پا در میدان می گذارند وبه دست همین امت ضرب وشتم شده ودر رختخواب بیماری می افتند که چند جای بنده شکسته با اوصافی که گفته اند ودر جلد43بحارالانوار موجود است. مرگ ایشان خود مبارزه است وباطل بودن حکام حاضر را نشان می دهد فلذا مردن ایشان حقایق را بیشتر بر ملا کرده وظالمین را مفتضح کی کند.
ونکته دیگری که قبلا هم گفته ام وضع جسمی ایشان در شرایطی نبوده که امید به بقا داشته باشند بخاطر جراحتهایی که در بدنشان وجود داشت ومقایسه این شرایط با فرد سالمی که هیچ مشکلی ندارد مع الفارق است یعنی درست نیست. شما جایی نشان دهید که امام یا خود حضرت زهرا در سلامتی کامل طلب مر گ کرده باشند؟
نکته سوم اینکه رسول خدا(ص) در اواخر عمرشان به حضرت فرمودند که تو اولین کسی هستی که بعد از مرگ به من ملحق خواهد شد وخود این خبر باعث تسکین حضرت زهرا(س) در وفات پدر بزرگوارشان شد. که در بحار ج43 باب مصائب وارده بر حضرت این روایات را از عایشه وام سلمه نقل کرده است. پس ایشان می دانست که بزودی شهید خواهد شد ودوست داشت سریع بع پدرشان ملحق شود.
با این اوصاف مقایسه این مورد با همه حالات یکسان نیست.
اگر طلب مرگ چیز خوبی باشد اصولا اهل بیت(ع) که در کارهای خیر مقدم بر دیگران هستند بارها طلب مرگ کرده باشند وآرزوی مردن در حالی که ما چنین چیزی از آنها ندیده ایم.
این راهم بفرمایید کدام امام یا پیغمبر ی گفته است که ساختن دعا به عربی خوب است؟ با منبع وآدرس لطفا.

جمع بندی: جلو انداختن مرگ
سوال: آیا دعا برای مرگ زودرس درست است؟ واگر نه چرا حضرت زهرا(س) طلب مرگ می کرد؟
جواب: طلب مرگ درست نیست. چون جان انسان مال خودش نیست که بخواهد از دست برود. واگر خداوند سلاح می داند که من زنده بمانم چرا باید خلاف خواست وقضا وقدر الهی عمل نمایم. چنانچه علامه مجلسی در تبیین این مساله وجمع بین روایات مدح طلب مرگ وذم آن می فرماید:
فما ورد في حب الموت إنما هو إذا أحب الله تعالى ذلك لنا و أما الاقتراح عليه في ذلك و طلب الموت فهو كفر لنعمة الحياة غير ممدوح عقلا و شرعا كطلب المرض و الفقر و أشباه ذلك و هذا وجه قريب و يؤيده كثير من الآيات و الأخبار و الله تعالى يعلم.[1]
آنچه از روایات در مورد دوست داشتن مرگ وارد شده است. زمانی است که خداوند مرگ را برای ما دوست داشته باشد. اما طلب مرگ وداوطلب شدن برای جلو افتادن آن کفران نعمت حیات است که از نظر عقلی وشرعی مثل طلب بیماری، فقر، ومانند آنها خوب نیست. واین چیزی است که آیات وروایات آنرا تایید می کنند.
پس طلب مرگ خلاف رضای الهی است. ومن حق ندارم جانی که مال خداست واو داده است برای آن تعیین تکلیف کنم. وخدا خود خوب می داند که آنرا کی بستاند.
البته از آیات سوره مبارکه جمعه می توان استفاده کرد که اگر انسان جزء اولیاء الهی باشد. وعشق دیدار الهی داشته باشد طلب مرگ بد نیست.
قُلْ يا أَيُّهَا الَّذينَ هادُوا إِنْ زَعَمْتُمْ أَنَّكُمْ أَوْلِياءُ لِلَّهِ مِنْ دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إِنْ كُنْتُمْ صادِقينَ.[2]
بگو: «اى كسانى كه يهودى شده‏ايد، اگر پنداريد كه شما دوستان خداييد نه مردم ديگر، پس اگر راست مى‏گوييد درخواست مرگ كنيد.»
این آیه شریفه نشان می دهد که اگر کسی به مقام اولیاء الله رسیده باشد. طلب مرگ می کند. اما طلب مرگش بخاطر فرار از مشکلات وسختی های دنیا وعدم مسئولیت پذیری نیست. بلکه بخاطر عشق به لقاء الهی است. چون اینها فقط خدا را دوست داند نه غیر او را از مردم.
اما حضرت زهرا(س) به چند دلیل طلب مرگش کراهت نداشت.
اولا ایشان جزء اولیاء الهی بودند که آیه اشاره دارد. ثانیا: مرگ ایشان خود مبارزه است وباطل بودن حکام حاضر را نشان می دهد فلذا مردن ایشان حقایق را بیشتر بر ملا کرده وظالمین را مفتضح کی کند. ثالثا، وضع جسمی ایشان در شرایطی نبوده که امید به بقا داشته باشند بخاطر جراحتهایی که در بدنشان وجود داشت. بنابراین طلب مرگ برای خلاص شدن وراحت شدن از این سختی ها که امید به سلامتی نیست.
رابعا: اینکه رسول خدا(ص) در اواخر عمرشان به حضرت فرمودند که تو اولین کسی هستی که بعد از مرگ به من ملحق خواهد شد وخود این خبر باعث تسکین حضرت زهرا(س) در وفات پدر بزرگوارشان شد. که در بحار ج43 باب مصائب وارده بر حضرت این روایات را از عایشه وام سلمه نقل کرده است. پس ایشان می دانست که بزودی شهید خواهد شد ودوست داشت سریع بع پدرشان ملحق شود.

[/HR][1] . مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، ج6، ص139، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق.

[2] . جمعه/6

موضوع قفل شده است