جمع بندی اگر خدا در مکان نیست پس حضرت محمد(ص) چگونه به اندازه فاصله دو کمان به او نزدیک شده؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر خدا در مکان نیست پس حضرت محمد(ص) چگونه به اندازه فاصله دو کمان به او نزدیک شده؟

بسم الله الجلال الجلیل....با سلام....آیا این آیه سوره نجم منظوراز نزدیک شدن دو کمان...نزدیک شدن به خداست؟؟؟؟ اگر آره مگه خدا در جایی حضور داره که حضرت محمد(ص) به او نزدیک شده؟ خدا که در مکان و زمان نیست... [=&amp]«ثُمَّ دَنا فَتَدَلَّى؛ فَكانَ قابَ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْنى‏ [/][=&amp]، ف[/][=&amp]َأَوْحى‏ إِلى‏ عَبْدِهِ ما أَوْحى‏»؛[=&amp][2][/][/][=&amp]سپس نزديك آمد و نزديكتر شد، تا [فاصله‏ اش‏] به قدرِ [طول‏] دو [انتهاى‏] كمان يا نزديكتر شد، آن گاه به بنده ‏اش آنچه را بايد وحى كند، وحى فرمود[/]

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
برای رسیدن به پاسخ شما باید تفسیر آیه را دید تا منظور آیه مشخص شود.
مفسران از نظر لغوی برای «قاب قوسین» چند احتمال بیان کردند:
یکی این‌که «قاب» به معنای مقدار است و «قوسین» نیز تثنیه قوس است و قوس به معنای کمان(وسیله‌ای معروف برای تیر اندازی) است.(1) ظاهراً منظور این است که اگر دو کمان را از طرف زه به هم بچسبانیم شکل دایره درست می شود؛ در نتیجه قاب قوسین یعنی مقدار قطر دایره کمان. احتمال دیگر این‌که قوس به معنای چیزی که مقیاس و معیار برای اندازه گیری است و چون در آن زمان ذراعِ دستِ انسان، مقیاس برای اندازه‌گیری طول بوده است؛ بنابر این، قاب قوسین به معنای مقدار دو ذراع است. (2) احتمال دیگر این‌که قاب به معنای مقداری از کمان است؛ یعنی فاصله میان دستگیره کمان تا نوک آن که زه بسته می‌شود.(3) در این صورت قاب قوسین مقدار نیم دایره کمان است که در حقیقت دو ربع دایره کمان است.

[=arial]
[=arial]اما آنچه مهم است؛ این است که منظور از این مقدارها در مسائل معنوی چیست؟ زیرا همان‌گونه که توضیح دادیم فاصله مکانی و جسمانی منظور نیست. اهل معرفت تقریبا اتفاق نظر دارند که منظور از «قاب قوسین» مرتبه واحدیت است و منظور از «او ادنی» مرتبه احدیت است؛ چنان‌که صدر المتألهین می‌گوید: «تعیّن اول همان مقام احدیت وجود است که از آن به «او ادنى» تعبیر شده است، کما این‌که از مقام واحدیت به مقام «قاب قوسین» تعبیر نموده‏اند».(4) در توضیح این مطلب می‌گویند: در تعبیر قاب قوسین چون تثنیه و دوئیت وجود دارد این با مرتبه واحدیت سازگار است؛ زیرا در مرتبه واحدیت اسما و صفات حق تمایز علمی از ذات حق دارند؛ اما مقام احدیت مقام غلبه وحدت است که دوئیت علمی نیز بین ذات و صفات دیده نمی‌شود؛ از این رو مقام او ادنی همان مقام و مرتبه احدیت است.(5)
[=arial]لذا پيامبر اسلام ص در عين اينكه داراى مقام شهود بود، در طول عمر مباركش دو مرتبه چنان اوج گرفت كه به مقام" شهود كامل" نائل گرديد.
[=arial]يكى احتمالا در آغاز بعثت بود و ديگرى به هنگام معراج، آن چنان به خدا نزديك شد و بر بساط قرب او گام گذاشت كه بسيارى از فاصله‏ها و حجابها برچيده شد، مقامى كه حتى جبرئيل امين، يعنى مقرب‏ترين فرشته الهى، از وصول به آن عاجز بود.
[=arial]روشن است تعبيراتى مانند" فَكانَ قابَ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْنى‏" همه به صورت كنايه و بيان شدت قرب است، و گرنه او با بندگانش فاصله مكانى ندارد، تا با" قوس" و" زراع" سنجيده شود، و نيز منظور از" رؤيت" در اين آيات رؤيت با چشم نيست بلكه همان شهود باطنى است.(6)
[=arial]
[=arial]1. طبرسى، فضل بن حسن، مجمع البیان فى تفسیر القرآن، ج 9، ص 262، ناصر خسرو، تهران، چاپ سوم، 1372 ش.
[=arial] .2 همان.
3. طباطبایى، سید محمد حسین، المیزان فى تفسیر القرآن، ج 19، ص 29، دفتر انتشارات اسلامى، قم، چاپ پنجم، 1417 ق.

[=arial]4. صدر المتألهین، سه رسائل فلسفى، ص 136، دفتر تبلیغات اسلام، قم، چاپ سوم، 1387 ش؛ ر. ک: التهانوى، محمد على، کشاف اصطلاحات الفنون و العلوم، ج 1، ص 111، مکتبة لبنان ناشرون - بیروت، چاپ اول، 1996 م.
[=arial]5. ابن عربى، ابو عبدالله محیى الدین محمد، تفسیر ابن عربى، ج 2، ص 293، دار احیاء التراث العربى، بیروت، چاپ اول، 1422 ق. ر. ک: شرح بر زاد المسافر، ص 227.
[=arial]6. تفسير نمونه، ج‏22، ص: 492

بنده به شخصه اينگونه تعابير اسلامي رو در عالم مثال قلمداد ميكنم و اصراري به واقعي بودن آن ندارم ، چون بنظرم اينگونه مطالب اصلا" تاثيري در اصل دين نداره و هيچ گره اي رو از گرههاي ديني باز كه نميكنه هيچ ، يه گره ديگه هم اضافه ميكنه

تعریف فاصله از منظر تعریف بشری ناقص است
همانطور که خداوند می فرمایند من از رگ گردن به شما نزدیک تر هستم بی شک این فاصله در علم معرفت نفس تعریفی دیگر دارد چرا که خدا همه جا هست اما این دلها یا همان من من است که از حضور و توجه خدا فاصله می گیرد جالبه که بدونید از اول 5 نور بوده و هست یکی از این 5 نور که علت خلقت بقیه و حتی فرشتگان می باشد نوری است که در دنیا به جسم حضرت محمد نظر می کند پس نور از خداست فاصله من تا من را حساب کنید تا بتوانید فاصله حضرت محمد با خدا را دریابید.
برای اینکار نیازمند خواندن فلسفه و معرفت نفس هست

موضوع قفل شده است