عکس از نامحرم

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عکس از نامحرم

سلام.در مشهدپیرمردی با حالت زیبایی داشت با امام رضا حرف میزدند منم ازشون عکس گرفتم چون میخواستم کلیپ بسازم.الان اشکالی نداره عکسشونو دارم یاباید پاک کنم چون اون فرد هم هیچ نسبتی نداشتند.الان حکمش چیست؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

درصورتی که مفسده داشته باشد و یا باعث اذیت و آزار آن فرد شود جایز نیست از آن عکس استفاده شود.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

نور;514683 نوشت:
درصورتی که مفسده داشته باشد و یا باعث اذیت و آزار آن فرد شود جایز نیست از آن عکس استفاده شود.

سلام.من اصلا آن فرد را نمیشناسم و همینطوری عکس گرفتم حالا ازکجا بفهم باعث آزار و اذیت طرف میشود؟شرمنده متوجه نشدم

samanehm;514024 نوشت:
سلام.در مشهدپیرمردی با حالت زیبایی داشت با امام رضا حرف میزدند منم ازشون عکس گرفتم چون میخواستم کلیپ بسازم.الان اشکالی نداره عکسشونو دارم یاباید پاک کنم چون اون فرد هم هیچ نسبتی نداشتند.الان حکمش چیست؟

[=arial]با عرض سلام خدمت خواهر عزیز و مدیران و کارشناسان محترم
با تمام تشکر از زحمات همه ی کارشناسان عزیز
بارها دیدم که کارشناسان عزیز گاهی مثل الآندر پاسخ به عزیزانی که سوال میکنن ، از ادبیاتی استفاده میکنن که اگرچه برای خودشون کاملا حل شده است ولی برای بعضی از جوونها که با متنهای فقهی و ادبیات رساله های شرعی آشنا نیستن کمی گیجشون میکنه و براشون مبهمه و متوجه جواب نمیشن .
به همین خاطر به نظرم لازم نیست حتما عین کلام رو از رساله ها یا کتب تفسیری یا روایی بیان کنید بلکه همین که جواب عزیزان رو به طور دقیق و با ادبیات محاوره ای که گیج نشن بگید به نظرم خیلی بهتره

مثلا فکر کنم اینجوری بگید کمی بهتر باشه :
خواهرم عکس گرفتن از دیگران در دو صورت اشکال داره :
1: اینکه مفسده ای داشته باشه . مثلا من از یک نامحرم عکس بگیرم و بعدا با نگاه کردن به اون عکس ، تحریک شم یا به گناه بیفتم .
2: اینکه باعث آزار و اذیت اون شخص بشم(البته بنا بر فرمایش کارشناس عزیز) . مثلا من ازش عکس بگیرم و باعث بشم که آبروی اون شخص بره و ناراحت بشه .(مثلا وقتی دستش تو دماغش بوده ازش عکس گرفتم و پخش کردم و باعث ناراحتیش شدم:khandeh!:)

ولی خب مسلّما مورد شما باعث آزار ایشون نخواهد چون چون اصلا بعیده که ایشون هیچ وقت اون عکس رو ببینه . حتی اگه ببینه هم چرا باید ناراحت بشه !؟

التماس دعا

[="Indigo"]حالا یه جاهایی میشه گفت بعضی کلمات کارشناسا سنگینه ...

ولی این جمله که دیگه خدا وکیلیش واضح بود ...

هی چپ و راستش میکردم ساده تر بگم .... ساده تر نمیشد :Gig:

نور;514683 نوشت:

تشخیص مفسده به عهده ی خودته خواهرم ...

ببین فساد در پی داره این عکسه یا نه ؟ فک نکنم البته داشته باشه ...

اذیت و آزارم شما موظفی نزاری اذیت بشه ... که خوب اگه عکس و برا قشنگی گرفته باشی ... باعث ناراحتیش نمیشه ...

اصا نمیفهمه بنده خدا عکسش دست نامحرمه ... :Gig:

فقط باس بهش میگفتی همونجا ... دیگه خیالت راحت بود ...[/]

منم شیبه این سوالو داشتم.مثلا یه موقع از چهره خسته یه کارگر,رفتگر یا راننده تاکسی یا پیرمرد پیرزن ها و ... بدون اینکه خودشون بدونن عکس بگیریم اشکالی داره؟!شاید من اگه جای اونا بودم دوست نداشتم کسی ازم عکس بگیره!

maryam27;515535 نوشت:
منم شیبه این سوالو داشتم.مثلا یه موقع از چهره خسته یه کارگر,رفتگر یا راننده تاکسی یا پیرمرد پیرزن ها و ... بدون اینکه خودشون بدونن عکس بگیریم اشکالی داره؟!شاید من اگه جای اونا بودم دوست نداشتم کسی ازم عکس بگیره!

[=arial]
تا جایی که بنده یادمه خیلی وقت پیش این سوال رو پرسیده بودم ، در این مسائل ،
[=arial]اطمینان[=arial] شرطه
اگر اطمینان دارید که ناراحت میشن حرامه
در غیر این صورت مانعی نداره

باسلام

به نظر من
باید همون لحظه از ایشون می پرسیدین ولی حالا که نپرسیدین و دیگه ام اون شخصو نمی بینید عکسو پاکش کنید! اگه اون شخص راضی نباشه می خواید چکار کنید؟؟

نقل قول:
[=arial]ولی خب مسلّما مورد شما باعث آزار ایشون نخواهد چون چون اصلا بعیده که ایشون هیچ وقت اون عکس رو ببینه . حتی اگه ببینه هم چرا باید ناراحت بشه !؟

جناب انصارالحجّه شما از کجا مطمئنید که باعث آزار ایشون نمیشه شاید ایشون دلشون نمی خواسته کسی تو اون حالت ازشون عکس بگیره بعدم نگهش داره و ازش استفاده کنه! یا به دلایل دیگه ای راضی نباشن ...

عشق طوفان;515608 نوشت:
باسلام

به نظر من
باید همون لحظه از ایشون می پرسیدین ولی حالا که نپرسیدین و دیگه ام اون شخصو نمی بینید عکسو پاکش کنید! اگه اون شخص راضی نباشه می خواید چکار کنید؟؟

جناب انصارالحجّه شما از کجا مطمئنید که باعث آزار ایشون نمیشه شاید ایشون دلشون نمی خواسته کسی تو اون حالت ازشون عکس بگیره بعدم نگهش داره و ازش استفاده کنه! یا به دلایل دیگه ای راضی نباشن ...

[=arial]دوست عزیز به عرض بنده دقت نفرمودید
من گفتم تا جایی که خاطرم هست در این جور مسائل ، اگر
[=arial]اطمینان[=arial] دارید که ناراحت [=arial][=arial]میشه[=arial][=arial] ، حرامه که عکس بگیرید
نگفتم: باید
[=arial]اطمینان[=arial] داشته باشید که [=arial]راضیه[=arial] !!
کمی روی این دو عبارت دقت بفرمایید تا فرقش رو متوجه بشید
اینکه من بگم : شاید و ممکنه و احتمال داره که ناراضی باشه ، دلیل بر حرمت نیست . فقط در صورتی حرامه که مطمئن باشم راضی نیست. ولی نیازی نیست مطمئن باشم که راضی هست .

مثل بحث نهی از منکر
در نهی از منکر نیازی نیست اطمینان داشته باشید که اثر میکنه
ولی اگر اطمینان دارید که اثر نمیکنه ، نیازی به نهی از منکر نیست

[=arial]امیدوارم گیجتون نکرده باشم

با سلام و عرض ادب و تشکر از کاربران بزرگوار

همانطور که بعضی کاربران هم اشاره کردند مصادیق مفسده و آزار و اذیت متفاوت است ،مفسده داشتن که در حکم بیان شد مثل اینکه اگر عکس را خانواده آن فرد ببینند باعث اختلافی شود و.. و همین اذیت او هم محسوب می شود یا آن فرد نمی خواسته شناخته شده و معروف شود اما بواسطه این عکس زمینه این امر فراهم شود و همین باعث اذیت او شود.
درجایی که یقین نداریم استفاده از عکس مفسده ندارد یا باعث اذیت و آزار نیست باید احتیاط کرده و نباید از آن عکس ها استفاده شود.

موفق و موید باشید

برادران عزیز و خواهران بزرگوار اینو بگم شاید به حل مساله کمک کنه....
احتمال اینکه فردی مذهبی در ایران به خاطر یک عکس مشهور شده و فرد ازین مشهور شدن ناراحت شود منطقا و از لحاظ علمی خیلی کمه...تقریبا صفره!!!!
خواشمند است در مسائل پیش پا افتاده دینی افراط نکنید...یک فرد عادی اگه این متنهارو بخونه, اینکه اگه از یکی در حجاب کامل عکس گرفتی بنا بر احتیاط واجب باید پاکش کنی!!! واقعا برداشتی که ازین متن و افراد راوی این متن خواهد کرد منطقی و خوب نخواهد بود...
لطفا برداشت منفی نکنید از حرفم...ولی دیگه ازین ساده تر نمیتونستم بگم...!:Gol:

نور;515763 نوشت:

درجایی که یقین نداریم استفاده از عکس مفسده ندارد یا باعث اذیت و آزار نیست باید احتیاط کرده و نباید از آن عکس ها استفاده شود.

[=arial]با تشکر ویژه از کارشناس محترم
فقط میخواستم بپرسم این
[=arial] احتیاطی[=arial] که فرمودید ، اخلاقی بود دیگه !؟ یعنی نظر شخصی خودتون بود از باب اینکه مومن همیشه باید جوانب احتیاط رو رعایت کنه . درسته ؟!

با سلام

انصار الحجّة;515718 نوشت:
[=arial]دوست عزیز به عرض بنده دقت نفرمودید
من گفتم تا جایی که خاطرم هست در این جور مسائل ، اگر
[=arial]اطمینان[=arial] دارید که ناراحت [=arial]میشه[=arial] ، حرامه که عکس بگیرید
نگفتم: باید
[=arial]اطمینان[=arial] داشته باشید که [=arial]راضیه[=arial] !!
کمی روی این دو عبارت دقت بفرمایید تا فرقش رو متوجه بشید
اینکه من بگم : شاید و ممکنه و احتمال داره که ناراضی باشه ، دلیل بر حرمت نیست . فقط در صورتی حرامه که مطمئن باشم راضی نیست. ولی نیازی نیست مطمئن باشم که راضی هست .

مثل بحث نهی از منکر
در نهی از منکر نیازی نیست اطمینان داشته باشید که اثر میکنه
ولی اگر اطمینان دارید که اثر نمیکنه ، نیازی به نهی از منکر نیست

[=arial]امیدوارم گیجتون نکرده باشم

جناب انصارالحجّه ایشون هیچ وقت نمی تونن اطمینان پیدا کنن از رضایت یا عدم رضایت اون فرد! هم احتمال راضی بودنشون هست هم ناراضی بودن!
ببینید من می گم:
زمانی که ما قصد انجام چنین کاری رو داریم راه فهمیدن اینکه اون فرد راضی هست یا نه بازه! باید ازش بپرسیم اگرم رومون نمیشه از اون فرد بپرسیم و ... نباید اون کارو انجام بدیم!
تو شرایطیم که دیگه کارو انجام دادیم و دسترسی به اون فرد نداریم هیچ وقت اطمینان نمیشه پیدا کرد! ممکنه راضی باشه ممکنه نباشه!پس اخلاقی و انسانیش اینه که احتیاط کنیم!

نقل قول:
[=arial]ولی نیازی نیست مطمئن باشم که راضی هست .

چرا نیازی نیست؟؟ همیشه نیازه که آدم به نظر و فکر و احساس آدمای دیگه احترام بذاره!

اینم بگم که مثالی که شما زدین ربطی نداشت به این قضیه! اونجا نتیجه ی کار ما مهم نیست انجام وظیفه مهمه! ولی اینجا نتیجه ی کار ما مهمه چون ممکنه باعث آزار یک فرد باشه!

سلام
با این شرایط یک خورده موضوع پیچیده میشه.
صدا و سیما درمناسبتهای مختلف تصاویری رو چه به صورت عکس و یا فیلم در حالتهای مختلف از مردم پخش میکنه، فکر نکنم از همشون بپرسن راضی هستن یا نه.

عشق طوفان;515940 نوشت:
با سلام

جناب انصارالحجّه ایشون هیچ وقت نمی تونن اطمینان پیدا کنن از رضایت یا عدم رضایت اون فرد! هم احتمال راضی بودنشون هست هم ناراضی بودن!
ببینید من می گم:
زمانی که ما قصد انجام چنین کاری رو داریم راه فهمیدن اینکه اون فرد راضی هست یا نه بازه! باید ازش بپرسیم اگرم رومون نمیشه از اون فرد بپرسیم و ... نباید اون کارو انجام بدیم!
تو شرایطیم که دیگه کارو انجام دادیم و دسترسی به اون فرد نداریم هیچ وقت اطمینان نمیشه پیدا کرد! ممکنه راضی باشه ممکنه نباشه!پس اخلاقی و انسانیش اینه که احتیاط کنیم!

چرا نیازی نیست؟؟ همیشه نیازه که آدم به نظر و فکر و احساس آدمای دیگه احترام بذاره!

اینم بگم که مثالی که شما زدین ربطی نداشت به این قضیه! اونجا نتیجه ی کار ما مهم نیست انجام وظیفه مهمه! ولی اینجا نتیجه ی کار ما مهمه چون ممکنه باعث آزار یک فرد باشه!

[=arial]
دوست عزیزم من کاملا با فرمایشات شما موافقم و اصلا حرفی خلاف فرمایشات شما عرض نکردم
فقط مسئله اینه که شما به عرائض بنده دقت نکردید و اشتباه متوجه شدید
اونم اینکه بنده به هیچ عنوان درصدد بیان مسئله ی اخلاقی نبودم
فقط و فقط مسئله ی شرعیش رو عرض کردم
وقتی انسان از یک نفر دیگه عکس میگیره ، از 3 حالت خارج نیست:
1- اینکه یقین داره اون شخص راضیه(مثلا من از دوستم با رضایت خودش عکس بگیرم که در این صورت 100% جایزه)
2- اینکه یقین داره اون شخص راضی
[=arial] نیست[=arial](مثلا اون شخص به من از قبل اعلام کرده که راضی نیست ازش عکس بگیرم که در این صورت 100% حرامه)
3-اینکه مثل اکثر موارد ، احتمال میدم راضی باشه و احتمال میدم ناراضی باشه . خلاصه یقین به هیچ طرف ندارم (در این صورت شرعا هیچ منعی برای عکس گرفتن نیست )
حالا اینکه آدم میتونه ازش اجازه بگیره و یا اینکه به دور از انسانیته که بدون اجازه عکس بگیره و این حرفا دیگه ربطی به فقه نداره . اونا دیگه مسائله دیگه ایه که بنده اصلا در موردش حرفی نزدم که شما با من مخالفت فرمودید .
التماس دعا

mohsenasadi;515943 نوشت:
سلام
با این شرایط یک خورده موضوع پیچیده میشه.
صدا و سیما درمناسبتهای مختلف تصاویری رو چه به صورت عکس و یا فیلم در حالتهای مختلف از مردم پخش میکنه، فکر نکنم از همشون بپرسن راضی هستن یا نه.

[=arial]از لحاظ شرعی هیچ نیازی نیست شما از شخص سوال کنی که راضیه یا نه
حالا از لحاظ اخلاقی دیگه یه مقوله ی دیگه ایه

دنیا در چه حال است و ما در چه حال......
:Sham:

انصار الحجّة;515951 نوشت:
[=arial]
[=arial]حالا اینکه آدم میتونه ازش اجازه بگیره و یا اینکه به دور از انسانیته که بدون اجازه عکس بگیره و این حرفا دیگه ربطی به فقه نداره . اونا دیگه مسائله دیگه ایه که بنده اصلا در موردش حرفی نزدم که شما با من مخالفت فرمودید .
التماس دعا

سلام مجدد
شما مطمئنید؟؟
یعنی ممکنه شرع مجوز انجام کاری رو بده که با مسائل اخلاقی و انسانی منافات داشته باشه؟؟

عشق طوفان;516189 نوشت:
سلام مجدد
شما مطمئنید؟؟
یعنی ممکنه شرع مجوز انجام کاری رو بده که با مسائل اخلاقی و انسانی منافات داشته باشه؟؟

[=arial]نه به هیچ عنوان شرع و اخلاق در مقابل هم قرار نمیگیرن
ولی یه نکته ی دقیق این وسط وجود داره
اونم اینکه آیا معیارهای ما برای اینکه یک مسئله رو اخلاقی یا غیر اخلاقی بدونیم ، درسته ؟!
مثلا اعدام کردن رو یا قصاص کردن رو خیلی از مردم خلاف اخلاق و خلاف انسانیت میدونن .
در حالیکه ما مسلمونها چنین چیزی نمیگیم بلکه اینو عین انسانیت و اخلاق میدونیم .
چرا چنین اختلافی هست !؟
چون اشخاصی که ایراد میگیرن ، به فلسفه ی واقعی و اثرات مثبت اعدام یا قصاص بر مجرمین و جامعه آگاه نیستن .
ولی ما میگیم اثرات بسیار سازنده ی فردی و اجتماعی در اعدام و قصاص وجود داره .
به همین خاطر اصلا خلاف اخلاق یا انسانیت نمیدونیم .
در بحث ما هم همینطوره .
اینکه من از کسی عکس بگیرم درحالیکه ازش اجازه نگرفتم ، آیا خلاف اخلاق و انسانیته !؟ باید ثابت شه .
بله شکی نیست که
[=arial] بهتر است[=arial] که برای عکس گرفتن از دیگران ، ازشون اجازه بگیرم .
امّا این دلیل نمیشه که اجازه نگرفتن ، خلاف اخلاق باشه .

متوجه منظورم شدید ؟!
اینکه شرع اجازه میده بدون اجازه عکس بگیرید ، دلیلش اینه که بدون اجازه عکس گرفتن خلاف اخلاق نیست .
ولی اینکه [=arial]بهتره [=arial]که برم اجازه بگیرم ، یه بحث دیگه ایه . اینو شرع هم تایید میکنه .

انصار الحجّة;515814 نوشت:
تشکر ویژه از کارشناس محترم
فقط میخواستم بپرسم این احتیاطی که فرمودید ، اخلاقی بود دیگه !؟ یعنی نظر شخصی خودتون بود از باب اینکه مومن همیشه باید جوانب احتیاط رو رعایت کنه . درسته ؟!

با سلام و عرض ادب

خیر احتیاط شرعی منظور است که شفاها از دفتر مقام معظم رهبری استفتا شده است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم به شماره 02537743232

نور;516256 نوشت:
با سلام و عرض ادب

خیر احتیاط شرعی منظور است که شفاها از دفتر مقام معظم رهبری استفتا شده است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم به شماره 02537743232

[=arial]عذرخواهی میکنم که دوباره سوال میکنم
میشه بگید احتیاط واجبه یا احتیاط مستحب ؟
اگه استفتاء رو به طور کامل بذارید که دیگه سنگ تموم گذاشتید و یک دنیا ممنون میشم

[=arial]چون مسئله ای که بنده اینجا عرض کردم چیزی بود که از یکی از روحانیون و اساتید حوزه که آگاه به مسائل شرعی هستن پرسیدم
حالا نمیدونم ایشون نظر مرجع دیگه ای رو فرمودند یا اشتباه کردن

انصار الحجّة;516270 نوشت:
عذرخواهی میکنم که دوباره سوال میکنم
میشه بگید احتیاط واجبه یا احتیاط مستحب ؟
اگه استفتاء رو به طور کامل بذارید که دیگه سنگ تموم گذاشتید و یک دنیا ممنون میشم

با سلام و عرض ادب

منظور احتیاط مستحب نیست بلکه احتیاطی منظور است که برمکلف الزام آور و لازم الاجرا است البته استفتا بطور شفاهی بوده و پاسخ همان است که خدمتتان ارائه شد،می توانید مساله را با شماره تلفن بیان شد پیگیری نمایید.

در پناه حضرت حق

موضوع قفل شده است