ازدواج با مرد مسیحی

تب‌های اولیه

69 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج با مرد مسیحی

سلام من یه سوال داشتم
میگند که در تقلید در اصول جایز نیست
یعنی اگه تا این سن فقط به خاطر اینکه مسلمان زاده ام به قوانین اسلام عمل کرده ام در واقع تقلید از پدر میشه مسیحی بشم؟
و اینکه ازدواج با مسیحی چه حکمی داره ؟خانمی با شرایط بالا اگه بخواد با یه مسیحی ازدواج کنه میشه؟یا باید رسما دینش رو تغییر بده؟
ظمنا صیغه عقد بینشون میشه خوند؟منظورم این نیست میگن نکنید و... فقط صیغه عقد بینشون اونو رو به هم محرم میکنه؟یا هر دو نوع عقد چه عقد اسلامی یا توسط کشیش باید اجرا بشن؟
ظمنا در مورد حجاب و نماز و... در صورتی که تغییر دین ممکن نباشه هیچ مخالفتی نداره و خیلی از رفتارها و کارهاش مطابق اسلامه اما خوب فقط شهادتین رو نگفته
یک بار هم گفته اگه نشه حاضره مسلمان بشه اما انتظار نماز خوندن و بقیه احکامو نداشته باشم ازش چون فقط به خاطر اینکه موانع قانونی نباشه و بتونیم ازدواج کنیم حاضره به اینکار
این مشکلی نداره؟
من خودمم زیاد سخت گیر نیستم اما نمیتونم ازدواجی بکنم که از نظر خدا حلال نباشه و رابطمون گناه و حرام باشه
ممنون میشم راهنمایی کنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

آیرینا;514015 نوشت:
سلام من یه سوال داشتم
یعنی اگه تا این سن فقط به خاطر اینکه مسلمان زاده ام به قوانین اسلام عمل کرده ام در واقع تقلید از پدر میشه مسیحی بشم؟
و اینکه ازدواج با مسیحی چه حکمی داره ؟خانمی با شرایط بالا اگه بخواد با یه مسیحی ازدواج کنه میشه؟یا باید رسما دینش رو تغییر بده؟
ظمنا صیغه عقد بینشون میشه خوند؟منظورم این نیست میگن نکنید و... فقط صیغه عقد بینشون اونو رو به هم محرم میکنه؟یا هر دو نوع عقد چه عقد اسلامی یا توسط کشیش باید اجرا بشن؟
ظمنا در مورد حجاب و نماز و... در صورتی که تغییر دین ممکن نباشه هیچ مخالفتی نداره و خیلی از رفتارها و کارهاش مطابق اسلامه اما خوب فقط شهادتین رو نگفته
یک بار هم گفته اگه نشه حاضره مسلمان بشه اما انتظار نماز خوندن و بقیه احکامو نداشته باشم ازش چون فقط به خاطر اینکه موانع قانونی نباشه و بتونیم ازدواج کنیم حاضره به اینکار
این مشکلی نداره؟
من خودمم زیاد سخت گیر نیستم اما نمیتونم ازدواجی بکنم که از نظر خدا حلال نباشه و رابطمون گناه و حرام باشه
ممنون میشم راهنمایی کنید

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

ازدواج زن مسلمان با مرد مسیحی باطل است و هیچ نوع عقدی بین آنها واقع نمی شود و زن مسلمان جایز نیست بدین خاطر یا هر چیز دیگری دین خود را تغییر دهد اما اگر او مسلمان شود یعنی به نیت مسلمان شدن شهادتین بگوید ازدواج با او مانعی ندارد.

پی نوشت:
توضیح المسائل مراجع م 2397[/]

سجاد;514411 نوشت:
یعنی به نیت مسلمان شدن شهادتین بگوید ازدواج با او مانعی ندارد.

سلام
یعنی فقط نیت کنه مسلمان میشه عقد صحیح است ؟ حالا بعدا مسلمان نشد اشکال نداره
در واقع نمیشه کلاه شرعی :Gig:

آیرینا;514015 نوشت:
خانمی با شرایط بالا اگه بخواد با یه مسیحی ازدواج کنه میشه؟

با سلام
تا اونجایی که من می دونم در دین اسلام مرد در هر آیینی باشد حق دارد همسرش هم هم کیش او شود برای همین برای بانوان مسلمان بهتر است که با مسلمان ازدواج کنند.

گل گندم;514455 نوشت:
تا اونجایی که من می دونم در دین اسلام مرد در هر آیینی باشد حق دارد همسرش هم هم کیش او شود برای همین برای بانوان مسلمان بهتر است که با مسلمان ازدواج کنند.

سلام ببخشید من متوجه نشدم
منظور اینه که مرد مسلمان وقتی ازدواج میکند همسرش هم باید مسلمان شود یا اینکه مرد هر دینی دارد همسرش هم باید هم دین او شود خوب اینکه مرد پیرو ادیان دیگه باشه چه ربطی به اسلام داره ؟؟

آیرینا;514015 نوشت:
سلام من یه سوال داشتم
این مشکلی نداره؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

[=arial]با عرض سلام خدمت همه ی دوستان به ویژه خواهر عزیزی که سوال پرسیدن
با وجود مدیران و مسئولین سایت که وظیفه ی پاسخگویی دارن شاید درست نباشه کسی مثل من در مقام پاسخگویی باشه
ولی دیدم بعضی سوالات خواهرمون بدون جواب مونده
بنده گفتم جسارت کنم و جواب بدم

اینکه میفرمایید در اصول دین تقلید جایز نیست پس آیا من میتونم الآن مسیحی شوم !؟
منظور از اینکه در اصول دین تقلید جایز نیست اینه که مثلا اون دنیا اگه از شما در مورد فروع دین سوال کنن که چرا اینطور و آنطور عمل کردید و مثلا چرا اینطور نماز خواندی و آنطور حجاب داشتی و ...، خب میتونید بگید چون از فلان مرجع تقلید ، تقلید کردم و نظر ایشون این بوده . ولی اگه در مورد اصول دین از شما بپرسن ، مثلا اینکه خدات کیه ؟! چه دینی داری !؟ پیامبرت کیه !؟ و... شما نمیتونید بگید چون از فلان کس تقلید کردم یا چون پدر و مادرم این اعتقادات رو داشتن
بلکه خودتون در طول زندگی باید در حد توان تحقیق کنید تا اصول دین براتون حل بشه و به اعتقاد صحیح ایمان بیارید .
تغییر دین هم به میل و سلیقه نیست . بلکه باید با دلایل عقلی باشه . اینکه شخصی به خاطر اغراض شخصی(هر دلیلی) مثلا ازدواج با یه شخص دیگه ، دینش رو تغییر بده هم فایده نداره . مثلا اگه مردی که مسیحی است به شما بگه من اسلام رو قبول ندارم و به احکامش عمل نمیکنم ولی برای اینکه مانع قانونی برای عقدمون نباشه من اظهار میکنم که مسلمان هستم و شهادتین میگم ، این فایده نداره و شما همچنان نمیتونید باهاش ازدواج کنید .
شما هم نمیتونید به خاطر ازدواج با اون دینتون رو عوض کنید . تغییر دین فقط در یک صورت جایزه و اون اینکه انسان واقعا یقین پیدا کنه که فلان دین واقعا حقه و صحیحه و حقانیت داره .
از طرفی فایده نداره که اون شخص عملا به خیلی از احکام اسلام عمل کنه ولی رسما شهادتین نگفته باشه و خودش رو ملزم به اطاعت از اسلام ندونه و خلاصه خودش رو مسلمان ندونه .

سلام
مرسی از پاسخ گویی
فقط اگه قبل اشنایی تصمیم به تغییر دین باشه چی؟تقلید در اصول جایز نیست که همه مراجع میگن و ظمنا لا اکراه فی دین
پس صرف مسلمان زاده بودن دلیل بر مسلمان شدن و پذیرفتن این دین نیست درسته؟
پس چرا نمیشه دین رو تغییر داد؟درصورتی که در یکی تایپیک های اینجا خوندم اگه دین جدید رو تبلیغ نکنی(که منم قصد اینکارو ندارم) و به نتیجه رسیده باشی اون دین بهتره (لطفا برخورد احساسی نکنید این یه باور شخصیه)میشه تغییر داد؟
چون همین حالا هم از مذهب دیگه ای قراره مسیحی بشه چون فکر میکردیم ازدواج بین مسلمان و اهل کتاب ممکنه
دیگه نمیخوام بیشتر از این فشار بهش بیاد و اینکه دین یه باور درونیه خیلیا الان تو جامعه فقط صرف مسلمان زاده بودن میشه باهاشون ازدواج کرد اما عملا از لاییک ها بدتر هستن
اگه نیت مسلمان شدن نباشه و فقط برای اینکه قانونی باشه چی؟
هیچ راهی نیست تبصره ای...
و اینکه از نظر اسلام زن و شوهر های که تو کلیسا عقد میکنند زن و شوهرن؟یعنی رابطه زوجیت اونا رو به رسمیت و شرعی میشناسه؟

گل گندم;514455 نوشت:
با سلام

[=arial]یعنی چی ؟
اگه ممکنه منظورتون رو در مورد بخش اوّل کلامتون واضحتر بیان کنید
امّا در مورد بخش دوّم باید عارض شم که برای بانوان مسلمان ، بهتر نیست که با مسلمان ازدواج کنن بلکه واجبه که این کارو بکنن و اصلا نمیتونن با غیر مسلمان ازدواج بکنن

انصار الحجّة;514498 نوشت:
امّا در مورد بخش دوّم باید عارض شم که برای بانوان مسلمان ، بهتر نیست که با مسلمان ازدواج کنن بلکه واجبه که این کارو بکنن و اصلا نمیتونن با غیر مسلمان ازدواج بکنن

سلام
ببخشید من این سوال رو در تاپیک دیگری از کارشناس عزیزی پرسیدم گفت از نظر شرعی اشکال داره ولی یقشونو که نمیگیرن ( این دقیقا متن کارشناس بود )
حال کاری بهشون ندارن یعنی اینکه عقد اصلا ثبت میشه یا نه ؟
اگر خانمی خودش خواهان ازدواج با مردی از ادیان دیگه باشه و اسلام آوردن و نیاوردنش برای خانم مهم نباشه این عقد در ایران ثبت میشود؟
و همچنین اگر مردی با زنی از ادیان دیگه ازدواج کنه چی آیا همانطور که برای زن اشکال دارد برای مرد هم همینطور است؟

واقعا خجالت میکشم اینو بنویسم ببخشید شماها هم جای بردارا و خواهرای من ولی من ثبت در ایرانش برام چندان مهم نیست چون ایران زندگی نمیکنیم
به خاطر تحصیل و اگه بشه ازدواج میرم
فقط اینکه شرعی باشه یعنی رابطمونن مث زنا نباشه
یه صیغه عقد
کسی هست که همچین صیغه ای رو با این شرایط بخونه؟
من اگه از لحاظ اجرای صیغه نشه با اینکه واقعا از نظر احساسی نابود میشم و فکر نکنم دیگه ازدواج کنم بازم نمیتونم از نظر ذهنی فرهنگی عقیدم اینه که حتما اون صیغه عقد جاری بشه

آیرینا;514495 نوشت:
سلام
مرسی از پاسخ گویی
فقط اگه قبل اشنایی تصمیم به تغییر دین باشه چی؟تقلید در اصول جایز نیست که همه مراجع میگن و ظمنا لا اکراه فی دین
پس صرف مسلمان زاده بودن دلیل بر مسلمان شدن و پذیرفتن این دین نیست درسته؟
پس چرا نمیشه دین رو تغییر داد؟درصورتی که در یکی تایپیک های اینجا خوندم اگه دین جدید رو تبلیغ نکنی(که منم قصد اینکارو ندارم) و به نتیجه رسیده باشی اون دین بهتره (لطفا برخورد احساسی نکنید این یه باور شخصیه)میشه تغییر داد؟
چون همین حالا هم از مذهب دیگه ای قراره مسیحی بشه چون فکر میکردیم ازدواج بین مسلمان و اهل کتاب ممکنه
دیگه نمیخوام بیشتر از این فشار بهش بیاد و اینکه دین یه باور درونیه خیلیا الان تو جامعه فقط صرف مسلمان زاده بودن میشه باهاشون ازدواج کرد اما عملا از لاییک ها بدتر هستن
اگه نیت مسلمان شدن نباشه و فقط برای اینکه قانونی باشه چی؟
هیچ راهی نیست تبصره ای...
و اینکه از نظر اسلام زن و شوهر های که تو کلیسا عقد میکنند زن و شوهرن؟یعنی رابطه زوجیت اونا رو به رسمیت و شرعی میشناسه؟

[=arial]قبل از آشنایی و بعدش اصلا مطرح نیست . همونطور که عرض کردم مهم اینه که شخص با دلایل عقلی و درست و بدون اغراض شخصی و سلیقه ای به حقانیت یک دین ایمان بیاره . حالا میخواد قصد ازدواج با کسی رو داشته باشه یا نه ، فرقی نمیکنه .
در مورد اینکه خداوند میفرماید " لا اکراه فی الدین" خیلی ها اشتباه برداشت میکنن . ببینید منظور از آیه اینه که اگر کسی نخواد مسلمان بشه ، میتونه نشه . البته حتی اگه مسلمان هم نباشه ولی در جامعه ی اسلامی زندگی میکنه باید به قوانین عمل کنه . مثلا نمیتونه بگه من مسیحی ام و به طور علنی در جامعه ی اسلامی شراب بنوشه و ...
پس اسلام ، اجباری برای مسلمان شدن مردم نذاشته و خدا به ما میگه تا دلتون میخواد تحقیق کنید تا مطمئن بشید که دین حق چه دینیه . ولی اگه به حقانیت اسلام پی بردید و مسلمان شدید ، دیگه به این راحتی نمیتونید بزنید زیرش بلکه باید به دستورات اسلام عمل کنید و خارج شدن از اسلام هم تبعات زیادی خواهد داشت .
اما در مورد مسلمان زاده بودن :
ببینید در مورد مسلمان بودن یه بحث فقهی داریم و یه بحث اعتقادی . بحث فقهیش اینه که اگر کسی پدر و مادرش یا یکی ازونها مسلمان باشن ، حکم مسلمان رو داره . مگه اینکه خودش غیر اینو بگه و مثلا بگه من مسیحی ام . ولی تا وقتی چنین اقراری نکرده ما وظیفه داریم اونو مسلمان بدونیم و مثلا اگه بمیره باید مثل مسلمونها کفن و دفنش کنیم .
ولی بحث اعتقادیش اینه که همونطور که گفتم هر انسانی بعد از اینکه که از جهت عقل و منطق و فهم به حدی رسید که بتونه حق رو از ناحق تشخیص بده ، باید خودش در حد توان و در حد فهم و منطقش تحقیق کنه و دین حق رو بشناسه . فرقی هم نمیکنه والدینش مسلمون باشن یا بی دین .

در مورد تغییر دین :
کی گفته نمیشه دین رو تغییر داد !؟ شما اگه واقعا به حقانیت دینی پی ببرید اصلا واجبه که به اون دین ایمان بیارید .
ببینید یه اشتباهی رو که خیلی ها مرتکب میشن اینه که میگن اگه تغییر دین اشکال نداره پس چرا مثلا اگه من الآن بگم مسیحی هستم ، در جامعه خیلی اذیتم میکنن و از لحاظ قانونی ممکنه کارم گیر پیدا کنه و ... !؟
ولی ما بحث قانون و مسائل کشور رو نداریم . فقط بحثمون سر دینه . خدا و عقل حکم میکنن که به دینی که یقین داری حقه ، ایمان بیاری و هیچ مانعی هم نیست .
بعد هم شما به خوب بودن یا بد بودن مسلمونها کاری نداشته باش . ما بحث اخلاقی نداریم . فقط بحث اعتقادی و فقهی داریم . در فقه اسلامی ، شما فقط میتونید با مسلمان ازدواج کنید . حالا هر قدر هم اون شخص مسلمون ملعون و پلیدی باشه . و نمیتونید با غیر مسمان ازدواج کنید حتی اگه از هر مسلمونی هم بهتر و با اخلاق تر باشه .
همونطور که عرض کردم تغییر دین برای مسائل قانونی و این چیزا صحیح نیست . فقط باید به خاطر خدا تغییر دین داد . یعنی واقعا مطمئن باشیم که فلان دین حقه و بعد بهش ایمان بیاریم . دلیل دیگه ای فایده نداره .

در مورد ازدواج در کلیسا :
از نظر اسلام ، ازدواج هر شخصی طبق دستورات دین خودش صحیحه و فرزندان اون شخص هم حلال زاده هستن . آخه بعضی ها میگن چون غیر از اسلام حق نیست پس ازدواجشون هم صحیح نیست و همشون در حقیقت رابطه ی زناشویی ندارن و فرزندانشون هم حلال زاده نیستن .
در حالیکه این حرف کاملا غلطه . مسیحی ، یهودی ، بودایی و...و...و... هر کدوم که طبق آئین و مذهب خودشون ازدواج کنن ، صحیحه و رابطشون رابطه ی زناشوئیه .

هوالناظر
quote=;514504]واقعا خجالت میکشم اینو بنویسم ببخشید شماها هم جای بردارا و خواهرای من ولی من ثبت در ایرانش برام چندان مهم نیست چون ایران زندگی نمیکنیم
یه صیغه عقد
من اگه از لحاظ اجرای صیغه نشه با اینکه واقعا از نظر احساسی نابود میشم و فکر نکنم دیگه ازدواج کنم بازم نمیتونم از نظر ذهنی فرهنگی عقیدم اینه که حتما اون صیغه عقد جاری بشه

سلام

خب یه کاری انجام بدید، شما که اون آقاهه راضیه بخاطر شما مسلمون بشه ، خب چه بهتر مسلمونش کنید و یواش یو.اش با عقاید دین آشناش کنید....البته اگه بتونید بیشتر راجع به این

ازدواج فک کنید. یعنی بخاطر صرف علاقه ازدواج نکنید. آینده رو در نظر بگیرید که فرهنگ اون آقا طوری نباشه بعد از مدتی پاشو عقب بکشه...و هزار مورد قابل بررسی دیگه.

آقای انصارالحجت عزیز نظراتتون رو خوندم...کاملا منطقی و شرعی گفتید اما یه جاهایی رو اشتباه گفتید, البته بر طبق اصول کلی اسلام اینارو میگم وگرنه کارشناسان عزیز کاملا مسلط به این مباحث هستند...
در دین اسلام فردی که دینشو از اسلام تغییر بده و مسیحی بشه و این کارو علنی انجام بده میشه مرتد یعنی یا باید توبه کنه یا جزاش مرگه...گفته شده حق تغییر دین از اسلام هست اما فرد باید با دلایل قانع کننده این کارو انجام بده که چون ما دین اسلامو کاملترین و قانع کننده ترین دین میدونیم پس نتیجه میشه اینکه نمیتونه از اسلام تغییر دین بده....
اگه یک مسلمان بخواد با یک غیر مسلمان ازدواج کنه باید فرد غیر مسلمان مسلمان بشه چه ظاهری چه باطنی...
این شرایطی که شما گفتی خیلی سخت گیرانس و کسی هم به درون فرد کاری نداره...همونطور که گفتی مسلمان ملعون برتر است از مسیحی بااخلاق و والا...
آیرینا خانم هم که به نظر بیشتر دنبال ظاهر شرعی هستش تا باطن شرعی البته اینطوری که من فهمیدم...
آیرینا خانوم آرزوی خوشبختی برای شما و اون آقا پسر دارم...:Hedye::Gol:

(نگین);514502 نوشت:
سلام
ببخشید من این سوال رو در تاپیک دیگری از کارشناس عزیزی پرسیدم گفت از نظر شرعی اشکال داره ولی یقشونو که نمیگیرن ( این دقیقا متن کارشناس بود )
حال کاری بهشون ندارن یعنی اینکه عقد اصلا ثبت میشه یا نه ؟
اگر خانمی خودش خواهان ازدواج با مردی از ادیان دیگه باشه و اسلام آوردن و نیاوردنش برای خانم مهم نباشه این عقد در ایران ثبت میشود؟
و همچنین اگر مردی با زنی از ادیان دیگه ازدواج کنه چی آیا همانطور که برای زن اشکال دارد برای مرد هم همینطور است؟

[=arial]والا من نمیدونم الآن توی دفترخونه ها چی میگذره و آیا اجازه ی ثبت چنین عقدی رو میدن یا نه
یکی از دوستانم که میگفت مانعی نداره و کسی گیر نمیده و عقدشون رو هم ثبت میکنن ولی بازم برای اطمینان باید از کسی بپرسید که با دفترخونه ها در ارتباطه .
در مورد ازدواج مرد مسلمان با زن غیر مسلمان کمی اختلافه و باید به مرجعتون رجوع کنید
چیزی که هیچ اختلافی توش نیست ، اینه که مرد مسلمان با زن
[=arial] کافر[=arial] که اعتقاد به هیچ یک از ادیان آسمانی نداره ، جایز نیست . چه عقد موقت و چه دائم .
اما در مورد ازدواج مرد مسلمان با زن غیر مسلمانی که
[=arial]اعتقاد به یکی از ادیان الهی داره[=arial](مثلا یهودی یا مسیحی...) ، غالبا علما میگن که ازدواج دائم نمیتونن بکنن ولی موقت جایزه . بعضی از علما هم میگن هم موقت جایزه وهم دائم ولی اگه قدرت ازدواج با زن مسلمان هست ، بهتره که ازدواج دائم با چنین زنی ترک بشه .

اگر خواستید بگید از کی تقلید میکنید تا نظرشون رو عرض کنم .

آیرینا;514504 نوشت:
واقعا خجالت میکشم اینو بنویسم ببخشید شماها هم جای بردارا و خواهرای من ولی من ثبت در ایرانش برام چندان مهم نیست چون ایران زندگی نمیکنیم
یه صیغه عقد

[=arial]من یه پیشنهاد دیگه برای شما دارم
خب اگه واقعا به این پسر علاقه دارید ، خب کمکش کنید و تلاش کنید که با اسلام بیشتر آشنا بشه و نه به خاطر شما بلکه به خاطر خودش ایمان بیاره .
راحت نیست و خیلی مشکله ولی اگه تلاش کنید و واقعا بخواید و با توکل به خدا و توسل به اهل بیت انشالله درست میشه ان شاء الله .(البته اینم در نظر داشته باشید که آیا خدا هم صلاح شما میدونه که چنین ازدواجی سر بگیره یا نه)
به هر حال وظیفه ی ما تلاش کردن و دعا کردنه .
انشالله همیشه موفق و خوشبخت باشید

انصار الحجّة;514565 نوشت:
اگر خواستید بگید از کی تقلید میکنید تا نظرشون رو عرض کنم .

ممنون از پاسخگویی
مرجع : آیت الله خامنه ای
ولی سوالی که برای من پیش اومده اینکه چرا زن نباید با مردی غیر مسلمان ازدواج کند ولی مرد اشکال ندارد ( شما هم گفتید علما در کل ازدواج مرد رو با زن غیر مسلمان دارای اشکال نداسته اند چه اینکه می تواننند صیغه 99 ساله کنند )
برخی می گویند به خاطر اینه که زن تحت تاثیر شوهرش قرار میگیرد حالا چطور به این نتیجه رسیده اند؟
حالا واقعا حدیث یا روایتی در این زمینه وجود داره ؟؟

مرجع من ایت الله خامنه ای اما گفتید اخلاف نظر دارند پس اگه مرجعی قبول داره من میتونم مرجع تقلیدمو تغییر بدم
خب من همه تلاشمو کردم چون چندساله دوست(نه دوست به اون معنا تا پارسال اصلا این بحث نبود) هر دو طرف با فرهنگای هم اشنا شدیم و خیلی چیزا رو قبول کرده اما بعضی چیزا رو هم نهو یه سری اختلافات دیگه
من که نمیتونم زورش کنم چون باورر قلبیه
اما نمیتونم که از علاقم صرف نظر کنم چون با شناختی که دارم واقعا مکمل منه چون با اینکه
خواستگار مسلمان هم دارم شرایط هاشونم واقعا خوبه اما نمیتونم حتی بهشون فکر کنم واسه اینم فک میکنم اگه با کسی غیر اون ازدواج کنم زندگیم به بن بست میرسه
ظمنا رضایت پدر رو چطور جلب کنم؟مانع که نمیشه چون اجازه ازدواج دست خودمه اما میگه راضی نیست:Ghamgin:
ممنون از لطفتون

NaKayama;514544 نوشت:
آقای انصارالحجت عزیز نظراتتون رو خوندم...کاملا منطقی و شرعی گفتید اما یه جاهایی رو اشتباه گفتید, البته بر طبق اصول کلی اسلام اینارو میگم وگرنه کارشناسان عزیز کاملا مسلط به این مباحث هستند...
در دین اسلام فردی که دینشو از اسلام تغییر بده و مسیحی بشه و این کارو علنی انجام بده میشه مرتد یعنی یا باید توبه کنه یا جزاش مرگه...گفته شده حق تغییر دین از اسلام هست اما فرد باید با دلایل قانع کننده این کارو انجام بده که چون ما دین اسلامو کاملترین و قانع کننده ترین دین میدونیم پس نتیجه میشه اینکه نمیتونه از اسلام تغییر دین بده....
اگه یک مسلمان بخواد با یک غیر مسلمان ازدواج کنه باید فرد غیر مسلمان مسلمان بشه چه ظاهری چه باطنی...
این شرایطی که شما گفتی خیلی سخت گیرانس و کسی هم به درون فرد کاری نداره...همونطور که گفتی مسلمان ملعون برتر است از مسیحی بااخلاق و والا...
آیرینا خانم هم که به نظر بیشتر دنبال ظاهر شرعی هستش تا باطن شرعی البته اینطوری که من فهمیدم...
آیرینا خانوم آرزوی خوشبختی برای شما و اون آقا پسر دارم...:Hedye::Gol:

[=arial]عرض سلام و ادب دارم خدمت دوست عزیزم
البته کی گفته من
[=arial]آقای [=arial]انصار الحجّة هستم:soal: ؟! مگه فقط مردها هستن که انصار رو تشکیل میدن [=arial]:dokhtar:[=arial]!؟ ولی خب من مردم.(برای عوض شدن جو گفتم یه مزاح کرده باشم:Gol::Gol:)

والّا من هیچ اختلاف نظری بین عرائض خودم با فرمایشات شما نمیبینم . شاید نوع بیان من کمی شما رو به اشتباه انداخته و الّا من دقیقا با فرمایشات شما موافقم و اصلا ذرّه ای اختلاف نظر با شما ندارم .
در مورد تغییر دین و اینکه چه جزایی داره من هم کاملا حرف شما رو گفتم . بنده هم عرض کردم که اگر شخصی بعد از تحقیق و مسلمان شدن بخواد زیرش بزنه ، تبعات خواهد داشت و اصلا راحت نخواهد بود و به قول شما احکام مرتد رو برای اون شخص اجرا میکنن . به همین خاطر گفتم خدا میگه تا دلت میخواد تحقیق کن ولی اگه اسلام رو حق دیدی دیگه باید تا آخرش بمونی .(البته نمیخوام وارد مسائل شخصی که از اوّل مسلمان به دنیا اومده بشم چون از اصل بحث خارج میشیم)

در مورد سختگیری بنده هم اشتباه میکنید . من اصلا سخت نمیگیرم . خود این آقای مسیحی کارش رو سخت کرده . اگه این آقا حرفی از اینکه [=arial]چرا[=arial] میخواد مسلمان بشه وسط نمیاورد ، خب مشکلی نبود و کسی هم به دل و دلایل شخصیش کاری نداره . ولی وقتی میاد ابراز و اظهار میکنه که من اسلام و احکامش رو قبول ندارم و فقط برای رفع مسائل قانونی دارم مسلمان میشم و فقط برای ازدواج با تو این کارو میکنم ، خودش در اصل کار خودش رو خراب میکنه . بله منم با فرمایش شما کاملا موافقم که کسی به دلایل و مسائل قلبی دیگران نباید کاری داشته باشه . ولی وقتی خودش اینو ابراز میکنه ، در اصل خودش برای خودش مشکل تراشیده . و الّا اگه حرفی از این مسائل نمیزد و فقط میگفت که من میخوام مسلمان بشم( و لو اینکه قلبا هم ایمان نمیاورد) ولی دیگه مانعی برای ازدواجشون نبود و ازدواجشون صحیح بود و هیچ کس هم حق نداشت که ایشون رو تفتیش عقاید کنه که یالّا ببینم راستشو بگو واسه ی چی مسلمان شدی !!!

بازم ممنون از توجهتون.
واقعا لذت میبرم که دوستان گلی مثل شما لطف دارن و مسائل رو دنبال میکنن .
بازم اگه به نظرتون اشکالی در عرائضم بود ، خوشحال میشم بفرمایید
:Gol::Gol:

(نگین);514581 نوشت:
ممنون از پاسخگویی
مرجع : آیت الله خامنه ای
ولی سوالی که برای من پیش اومده اینکه چرا زن نباید با مردی غیر مسلمان ازدواج کند ولی مرد اشکال ندارد ( شما هم گفتید علما در کل ازدواج مرد رو با زن غیر مسلمان دارای اشکال نداسته اند چه اینکه می تواننند صیغه 99 ساله کنند )
برخی می گویند به خاطر اینه که زن تحت تاثیر شوهرش قرار میگیرد حالا چطور به این نتیجه رسیده اند؟
حالا واقعا حدیث یا روایتی در این زمینه وجود داره ؟؟

[=arial]تا جایی که خاطرم هست ، فتوای مقام معظم رهبری اینه که ازدواج مرد مسلمان ، چه موقت و چه دائم با زن غیر مسلمان جایز نیست .

ببینید دلایل متعددی وجود داره و توضیحاتش خیلی مفصله .
ولی اجمالا دلیلش این هست که یک قانون و قاعده ی کلّی در اسلام داریم که نباید غیر مسلمانها ، بر اسلام و مسلمانها و اموری که مربوط به اسلام میشه ، تسلّط پیدا کنن . رسول اکرم صلوات الله علیه و آله میفرمایند: [=arial]"الاسلامُ یَعلو و لا یُعلَی علیه" [=arial]به این معنا که اسلام برتر است و چیزی برتر از آن نیست . یا مثلا خداوند میفرماید :[=arial] "وَلَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلا"[=arial] (و خداوند هرگز بر [زيانِ‏] مؤمنان، براى كافران راه [تسلّطى‏] قرار نداده است. نساء/آیه 141 ) ویک سری دلایل دیگه .
به همین خاطر جزو قوانین اسلامه که بر مسلمونها واجبه که هر وقت غیر مسلمانی بر شخص یا چیزی که وابسته به اسلامه تسلّط پیدا کرد ، مسلمونها باید سریعا اقدام کنن و تسلّط اون شخص رو از بین ببرن . مثلا عبد مسلمان رو از دست کافر رها کنن و نذارن که یک کافر ، مولا و صاحب یک عبد مسلمان باشه . یا مثلا قرآن نباید به دست کافر داده بشه و باید ازش گرفته بشه و خیلی مسائل دیگه .
خب همونطور که میدونید ، در مسئله ی ازدواج هم ، شوهر نوعی تسلّط بر زن داره و این مرده که در زندگی زمام کلی امور رو به دست میگیره . و در زندگی مشترک ، مرد بر زن تسلّط داره .
به همین خاطره که میگن زن مسلمان نباید با مرد غیر مسلمان ازدواج کنه . البته همونطور که عرض کردم دلایل دیگه ای هم هست که ظاهرا مهمترینش همینه .
و الّا یکی از دلائل هم همونه که خودتون فرمودید . چون غالبا زنها تحت تاثیر مردها قرار میگیرن . درسته که خیلی از زنها هم اینطور نیستن ولی باید نگاه کلّی داشت و غالب موارد رو دید . اتفاقا احادیثی هم در این باب وارد شده که زنها تابع اعتقادات مردانشون هستن .(البته غالبا نه همه)

آیرینا;514589 نوشت:
مرجع من ایت الله خامنه ای اما گفتید اخلاف نظر دارند پس اگه مرجعی قبول داره من میتونم مرجع تقلیدمو تغییر بدم
خب من همه تلاشمو کردم چون چندساله دوست(نه دوست به اون معنا تا پارسال اصلا این بحث نبود) هر دو طرف با فرهنگای هم اشنا شدیم و خیلی چیزا رو قبول کرده اما بعضی چیزا رو هم نهو یه سری اختلافات دیگه
من که نمیتونم زورش کنم چون باورر قلبیه
اما نمیتونم که از علاقم صرف نظر کنم چون با شناختی که دارم واقعا مکمل منه چون با اینکه
خواستگار مسلمان هم دارم شرایط هاشونم واقعا خوبه اما نمیتونم حتی بهشون فکر کنم واسه اینم فک میکنم اگه با کسی غیر اون ازدواج کنم زندگیم به بن بست میرسه
ظمنا رضایت پدر رو چطور جلب کنم؟مانع که نمیشه چون اجازه ازدواج دست خودمه اما میگه راضی نیست:Ghamgin:
ممنون از لطفتون

[=arial]
در مورد مسئله ی شما اختلافی نیست . یعنی تمام علما اتفاق نظر دارن که زن مسلمان نمیتونه به عقد غیر مسلمان در بیاد .
در مورد تغییر مرجع تقلید هم باید عرض کنم که نه نمیشه .
تا جایی که خاطرم هست مقام معظم رهبری میفرمایند احتیاط واجب اینه که از مرجع تقلید زنده نمیشه به مرجع تقلید زنده ی دیگه رجوع کرد .
والا در مورد مسائل دیگه چون سر رشته ای ندارم اگه اجازه بدید نظری ندم و باید با کسانی مشورت کنید که در مورد این روابط و مشکلات تخصص دارن و میتونن درست راهنماییتون کنن . باید با یک مشاور مذهبی که در مورد مسائل ازدواج و حاشیه های این مسائل آشناست مشورت کنید .
یه چیزم در مورد اجازه ی پدر بگم : درسته که پدر نمیتونه دختر رو مجبور به ازدواج کنه ولی از طرفی دختر هم نمیتونه بدون اذن پدر ازدواج کنه .
امیدوارم حرفام به دردتون خورده باشه . از صمیم قلب براتون آرزوی خوشبختی مینکم . ان شاء الله هر جا که هستید موفق و خوب و خوشبخت باشید و با مردی که هم لیاقت همو دارید و هم به صلاح هردوتون هست و هم باعث خوشبختی و آرامش هم میشید ازدواج کنید و زیر سایه ی امام زمان زندگی خوبی داشته باشید .

هو الناظر

آیرینا;514589 نوشت:
ظمنا رضایت پدر رو چطور جلب کنم؟مانع که نمیشه چون اجازه ازدواج دست خودمه اما میگه راضی نیست
ممنون از لطفتو

قول میدم آخرین پستم باشه:ok:

ببین عزیزم ، باوررررر کن همه خانم و بعضی آقایون وقتی به جنس مخالف علاقه مند میشن همین حرفها رو میزنن ، من نمیگم اون بدردت میخوره یا نه...

صرفا میگم بیشتر دقت کن...به حرف من گوش بده ضررررررررر نمی کنی. نیمی از عقل مشورت هست.

خدانگهدار

انصار الحجّة;514637 نوشت:
ولی اجمالا دلیلش این هست که یک قانون و قاعده ی کلّی در اسلام داریم که نباید غیر مسلمانها ، بر اسلام و مسلمانها و اموری که مربوط به اسلام میشه ، تسلّط پیدا کنن

به همین خاطر جزو قوانین اسلامه که بر مسلمونها واجبه که هر وقت غیر مسلمانی بر شخص یا چیزی که وابسته به اسلامه تسلّط پیدا کرد ، مسلمونها باید سریعا اقدام کنن و تسلّط اون شخص رو از بین ببرن . مثلا عبد مسلمان رو از دست کافر رها کنن و نذارن که یک کافر ، مولا و صاحب یک عبد مسلمان باشه . یا مثلا قرآن نباید به دست کافر داده بشه و باید ازش گرفته بشه و خیلی مسائل دیگه .
خب همونطور که میدونید ، در مسئله ی ازدواج هم ، شوهر نوعی تسلّط بر زن داره و این مرده که در زندگی زمام کلی امور رو به دست میگیره . و در زندگی مشترک ، مرد بر زن تسلّط داره .

و الّا یکی از دلائل هم همونه که خودتون فرمودید . چون غالبا زنها تحت تاثیر مردها قرار میگیرن .

بنده الان متوجه شدم چرا فلسفه این حکم رو نمی دانستم به نظر میاد برداشتی که از ازدواج وجود داره با برداشت من خیلی فرق میکنه به نظر من اگر مرد آزاده زن هم باید آزاد باشه مال کسی یا چیزی نیست که بگن زن جزو املاک ما محسوب میشه نباید از حیطه سلطه ما خارج شود
به نظر بنده در ازدواج اگر تسلطی وجود داره هر دو بر هم تسلط دارند اگر مالکیتی هست هر دو مالک همدیگه هستند اینکه کسی بر دیگری سلطه داشته باشد بیشتر بر برده ها صدق می کند که هیچ اختیاری از خود ندارند اگر ترس از دست دادن دین وجود داره خود شخص( چه زن چه مرد فرقی نداره) این مورد رو باید در نظر بگیرد و تاثیر گذاری زن و مرد بر هم از نظر بنده به یک اندازه است
از پاسخگویی ممنون

(نگین);514659 نوشت:
بنده الان متوجه شدم چرا فلسفه این حکم رو نمی دانستم به نظر میاد برداشتی از ازدواج وجود داره با برداشت من خیلی فرق میکنه به نظر من که اگر مرد آزاده زن هم باید آزاد باشه مال کسی یا چیزی نیست که بگن زن جزو املاک ما محسوب میشه نباید از حیطه سلطه ما خارج شود
به نظر بنده که در ازدواج اگر تسلطی وجود داره هر دو بر هم تسلط دارند اگر مالکیتی هست هر دو مالک همدیگه هستند اینکه کسی بر دیگری سلطه داشته باشد بیشتر بر برده ها صدق می کند که هیچ اختیاری از خود ندارند اگر ترس از دست دادن دین وجود داره خود شخص( چه زن چه مرد فرقی نداره) این موارد رو هم در نظر بگیره و گرنه تاثیر گذاری زن و مرد بر هم به نظر که به یک اندازه است
از پاسخگویی ممنون

[=arial]خب ظاهرا من یه کمی بد بیان کردم
شما هم کمی احساسی برخورد کردید که به اینجا رسیدیم که شما چنین برداشت اشتباهی از حرفای من کردید
ببینید من نه اصلا آدم مردسالاری هستم ونه به زن به دید ابزار یا کنیز نگاه میکنم و نه زن رو جزو مال و اموال مرد میدونم و نه...ونه...ونه...
مطمئن باشید کمترین مردی رو در دنیای مجازی میبینید که به اندازه ی من برای مقام زن و شخصیت زن احترام قائل باشه و براش تبلیغ کرده باشه .
بنده اصلا قصدم این نبود که زن رو یکی از وسائل و اموال زیر دست مرد معرفی کنم .
ولی خب متاسفانه به خاطر تبلیغات بسیار سوء و زیادی که دشمنان کردند و حساسیتی که ایجاد کردن ، خیلی از خانمهای محترم با کوچکترین حرفی ، فکرشون میره اونجا که مردها میخوان شخصیت زن رو پایین بیارن ، یا اونو پست نشون بدن و ازین حرفا .
ولی بدونید که بنده به هیچ عنوان منظورم اینایی که شما گفتید نبود .
یه کمی تعصب رو کنار بذارید .
جبهه گیری نکنید و الفاظ منو کاملا بیطرفانه بخونید .
من اصلا نمیگم زن جزو اموال مرده . نمیگم مرد هر کاری دلش بخواد میتونه بکنه . حرفای شما رو هم کاملا قبول دارم .
منظور بنده از تسلّط ، چیزیه که هر زن و مردی در زندگی مشترک کاملا درکش میکنن .
مرد پشتوانه و تکیه گاه زنه . البته زن هم برای مرد همینطوره . ولی بحثهای عشق و عاشقی و این چیزا رو بذارید کنار و با این نگاه که مرد و زن هر کدوم با توجه به خصوصیات فردی و احساساتی که خدا بهشون داده وظایفی دارن ، به قضیه نگاه کنید .
اینکه من میگم مرد در زندگی مشترک بر زن تسلط داره ، از جهت روحیات و نوع رفتارها و وظایفیه که مرد به عهده داره . از نظر برخوردها و رفتارهاست .
و الّا در هیچ جای دنیا به اندازه ی اسلام برای زن حق و حقوق پیدا نخواهید کرد .
هیچ جای دنیا به اندازه ی اسلام به زن بها داده نشده . به خصوص به زنی که همسر باشه و مادر باشه . اون که دیگه هیچی . چنین زنی در جامعه ی اسلامی تاج سر و گل سر سبد جامعه به شمار میاد .
اگر خواستید یک تاپیک مفصل با کلی آیا ت و احادیث و نگاه ناب اسلامی به زن در جامعه و خانواده براتون بذارم تا متوجه بشید که منظور بنده رو درست متوجه نشدید .

(نگین);514659 نوشت:
تاثیر گذاری زن و مرد بر هم از نظر بنده به یک اندازه است

[=arial]به همین خاطر میگم که کمی احساسی شدید و جبهه گیری کردید .
اتفاقا شما با این حرفتون یکی از مهمترین خصوصیات و زیبایی های زن رو خراب کردید .
و اون اینه که بدون شک و بدون تردید ، در رابطه ی زن و مرد ، این زنها هستن که بیشتر از خود گذشتگی میکنن و بیشتر از حق خودشون میگذرن و بیشتر تلاش میکنن تا رضایت مردشون رو جلب کنن و خودشون رو جوری نشون بدن که مردشون دوست داره و سعی میکنن خودشون رو تحت تاثیر عقاید و نظرات اون نشون بدن تا نظرش رو جلب کنن .
حالا تو رو خدا یه آقا نیاد به من گیر بده که تو حقوق مردها رو زیر پا گذاشتی و حرفات اصلا درست نیست و ....
ولی باید واقع بین باشیم
چیزی که هم با چشمای خودم بارها و بارها و بارها دیدم و دیگه شنیده ها باشه به کنار ، اینه که زنها از خودگذشتگی ها و تحمل سختی های زیادی رو بر خلاف میلشون متحمل شدن تا رضایت مردشون رو جلب کنن . سعی کردن خودشون رو تحت تاثیر مرد قرار بدن تا قلبشو به دست بیارن .
پس خواهشا نگید که تاثیر گذاری و تاثیر پذیری مرد و زن به یک اندازه است .

انصار الحجّة;514670 نوشت:
به همین خاطر میگم که کمی احساسی شدید و جبهه گیری کردید .
و اون اینه که بدون شک و بدون تردید ، در رابطه ی زن و مرد ، این زنها هستن که بیشتر از خود گذشتگی میکنن و بیشتر از حق خودشون میگذرن و بیشتر تلاش میکنن تا رضایت مردشون رو جلب کنن و خودشون رو جوری نشون بدن که مردشون دوست داره و سعی میکنن خودشون رو تحت تاثیر عقاید و نظرات اون نشون بدن تا نظرش رو جلب کنن

دوست عزیز من کلا نظرم رو درباره این حکم دادم نه سخنان شما ببخشید اگه تند بوده
برای من واقعا سوال بود که چرا زنان نمی توانند با مردان از ادیان دیگر ازدواج کنند و ربطی به این تاپیک نداشت
بهرحال منم با شما موافقم که زنان بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرند ولی به نظر من مردان هم تحت تاثیر همسرانشون قرار میگیرند :Gol::Gol:
[SPOILER]اون خود گذشتگی بیش از حد هم مال دوران اوشین بود نه الان :khaneh:
[/SPOILER]

(نگین);514673 نوشت:
دوست عزیز من کلا نظرم رو درباره این حکم دادم نه سخنان شما ببخشید اگه تند بوده
برای من واقعا سوال بود که چرا زنان نمی توانند با مردان از ادیان دیگر ازدواج کنند و ربطی به این تاپیک نداشت
بهرحال منم با شما موافقم که زنان بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرند ولی به نظر من مردان هم تحت تاثیر همسرانشون قرار میگیرند :Gol::Gol:
[SPOILER]اون خود گذشتگی بیش از حد هم مال دوران اوشین بود نه الان :khaneh:
[/SPOILER]

[=arial]من هم منکر تاثیر پذیری مردها نیستم.
فقط دوتا نکته عرض کردم
یکی اینکه زنها
[=arial]بیشتر[=arial] تحت تاثیر قرار میگیرن
دوم اینکه چه بیشتر و چه مساوی و چه حتی کمتر ، اسلام انقدر برای زن مسلمان ارزش قائله که میگه
[=arial]هیچ [=arial]تسلط و تاثیری نباید از طرف غیر مسلمان بر این زن واقع بشه .
و آخرین مطلب اینکه خیلی ازون تیکه ی آخر حرفتون تعجب میکنم . مخصوصا از شما که زن هستید . شاید چون خودتون اینطور نیستید فکر میکنید کلا نسل این نوع زنها از بین رفته .
درحالیکه من هر روز دارم میبینم همین نوع زنها رو .
نمونه ی بارزش همین خواهر عزیزمون که برای رسیدن به عشقش داره انقدر تلاش میکنه و ناراحتی و سختی رو تحمل میکنه تا جایی که رفته تو فکر تغییر مرجع و تغییر دین و این مسائل .
متاسفانه همونطور که گفتم به خاطر تبلیغات دشمنان ، زنان ما این خصوصیت زیبا و نقطه ی قوّتی که خدا در احساساتشون قرار داده رو به عنوان یک نقطه ی ضعف میبینن .
فکر میکنن هر چی خودشون رو بی تفاوت تر و به اصطلاح قوی تر و شبیه مردها نشون بدن ، شخصیت بالاتری دارن .
در حالیکه اصلا اینطور نیست .
تمام زیبایی و قدرت زن ، در همون لطافت روحی و احساساتشه که باعث میشه مردش رو و فرزندانش رو و مهمتر از همه جامعه ش رو تربیت کنه .
البته اگه بدونه چطور از این نعمت استفاده کنه .
ممنون از همه ی دوستان .
بحث بسیار خوبی بود .
التماس دعا .

هوالناظر

انصار الحجّة;514685 نوشت:
من هم منکر تاثیر پذیری مردها نیستم.
فقط دوتا نکته عرض کردم
یکی اینکه زنها بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرن
دوم اینکه چه بیشتر و چه مساوی و چه حتی کمتر ، اسلام انقدر برای زن مسلمان ارزش قائله که میگه هیچ تسلط و تاثیری نباید از طرف غیر مسلمان بر این زن واقع بشه .
و آخرین مطلب اینکه خیلی ازون تیکه ی آخر حرفتون تعجب میکنم . مخصوصا از شما که زن هستید . شاید چون خودتون اینطور نیستید فکر میکنید کلا نسل این نوع زنها از بین رفته .
درحالیکه من هر روز دارم میبینم همین نوع زنها رو .
نمونه ی بارزش همین خواهر عزیزمون که برای رسیدن به عشقش داره انقدر تلاش میکنه و ناراحتی و سختی رو تحمل میکنه تا جایی که رفته تو فکر تغییر مرجع و تغییر دین و این مسائل .
متاسفانه همونطور که گفتم به خاطر تبلیغات دشمنان ، زنان ما این خصوصیت زیبا و نقطه ی قوّتی که خدا در احساساتشون قرار داده رو به عنوان یک نقطه ی ضعف میبینن .
فکر میکنن هر چی خودشون رو بی تفاوت تر و به اصطلاح قوی تر و شبیه مردها نشون بدن ، شخصیت بالاتری دارن .
در حالیکه اصلا اینطور نیست .
تمام زیبایی و قدرت زن ، در همون لطافت روحی و احساساتشه که باعث میشه مردش رو و فرزندانش رو و مهمتر از همه جامعه ش رو تربیت کنه .
البته اگه بدونه چطور از این نعمت استفاده کنه .
ممنون از همه ی دوستان .
بحث بسیار خوبی بود .
التماس دعا .

آفرین ... هم بخاطر ادا کردن حق مطلب و پختگی کلامتون:Gol:

من شخصا با تمام وجودم به این مطلب پی بردم

انصار الحجّة;514685 نوشت:

مهمترین ضعف ما تو همین مسئله هست ...!

آیرینا;514504 نوشت:
یه صیغه عقد

[=arial]سلام مجدد خدمت همه ی دوستان و به ویژه خانم آیرینا
خواستم یه چیزی رو توی صفحه ی خودتون بگم ولی دیدم چون اینجا توی تاپیک و عمومی گفتم ، وظیفه دارم عمومی دوباره اعلام کنم که یه وقت باعث نشم بقیه ی دوستانی که مطالب منو خوندن اشتباه برداشت کنن .
یه مسئله ای گفته بودم
اینکه اگر کسی اقرار کنه که من اسلام و احکامش رو قبول ندارم ولی فقط به خاطر اینکه با یک دختر مسلمون ازدواج کنم و منع قانونی نداشته باشه شهادتین میگم
گفتم اسلام آوردن چنین شخصی با اسلام نیاوردن هیچ فرقی نداره و فایده ای نداره و همچنان نمیشه با یک دختر مسلمان ازدواج کنه .
اون حرفم سر جاشه
فقط یه چیزی امروز به ذهنم رسید که البته نیاز داره برم تحقیق کنم و از چند نفر که در مسائل شرعی خبره هستن سوال کنم که دیگه یقین کنم
و اون اینکه اگر شخصی موقع شهادتین گفتن ، چنین دلیلی بیاره ، خب شهادتینش فایده نداره
ولی اگر مدتی بگذره و بعد
[=arial]بدون گفتن دلیل[=arial] ، شهادتین بگه ، وظیفه این هست که اونو مسلمون بدونیم و اسلامش رو قبول کنیم و میشه دختر مسلمان باهاش ازدواج کنه
متوجه شدید فرقش رو ؟!
یه باره دیگه میگم که مطمئن شم منظورم رو تونستم برسونم :
این آقا میاد پیش شما میگه من اسلام و احکامش رو قبول ندارم ولی برای رفع موانع قانونی اگه بخوای شهادتین میگم .(شهادتین گفتن این شخص
[=arial]در اون لحظه[=arial] هیچ فایده ای نداره و مثل این میمونه که اصلا چند جمله ی بی معنا گفته باشه .)
ولی
[=arial]اگه مدتی(ولو چند ساعت) بگذره[=arial] و دوباره اون آقا بیاد پیش شما و بگه من میخوام مسلمان بشم و شهادتین بگم و این بار [=arial]دلیلش رو بیان نکنه[=arial] و هیچ حرفی نزنه که آیا هنوز مثل قبل اسلام رو قبول نداره و فقط میخواد برای رفع موانع قانونی اسلام بیاره یا نه واقعا به اسلام ایمان آورده ، این بار اگه شهادتین بگه واقعا حکم مسلمون رو داره و شما هم وظیفه نداری ازش بپرسی که آیا هنوز دلیلت همونیه که قبلا گفتی یا نه .
شاید در ظاهر شبیه کلاه شرعی باشه و شما اشکال کنی که خب چه فرقی کرد ؟ من که میدونم این قلبا نظرش هیچ تغییری نکرده پس چرا این بار حرفش رو میشه قبول کرد .
دلیلش اینه که وقتی شخص اقرار میکنه که مسلمان شده ، برای دیگران فقط مهم اینه که چی بر زبان بیاره و دیگران وظیفه ندارن از دلایل اون شخص سوال کنن و باید اونو مسلمان بدونن . ما وظیفه نداریم در مورد نیّت و دلایل شخصیش سوال کنیم . پس شما فقط باید ببینی چی بر زبان میاره بدون اینکه از نیتش سوال کنی . دیگه اینکه آیا هنوز اسلام رو قبول نداره و الکی شهادتین گفته یا نه واقعا ایمان آورده ، این دیگه مربوط میشه به خودش و خداش نه به دیگران .
البته من نمیخوام به شما کمک کنم به هر قیمتی شده به این آقا برسید . و همچنان همون نظر رو دارم که سعی کنید کمکش کنید تا قلبا به اسلام ایمان بیاره .
ولی خب شما یه سوال پرسیدید و منم وظیفه داشتم جواب درست رو بدم .
البته بازم خودتون بیشتر تحقیق کنید تا مطمئن شید جواب من درست هست یا نه .
اگر خواستید من دسترسی دارم به بعضی علما و اساتید روحانی که وارد به مسائل شرعی هستن و میتونم بیشتر تحقیق کنم ولی یه کمی زمان میبره . اگر هم دوست دارید خودتون تحقیق کنید که خیالتون راحت شه .

[="Tahoma"][="Black"]

شبـنم;514420 نوشت:
سلام
یعنی فقط نیت کنه مسلمان میشه عقد صحیح است ؟ حالا بعدا مسلمان نشد اشکال نداره
در واقع نمیشه کلاه شرعی

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

یک بار دیگر لطفا متن پاسخ حقیر را مطالعه فرمایید عرض کردم به نیت مسلمان شدن شهادتین بگوید نه اینکه با صرف نیت مسلمان شود!

اگر با نیت مسلمان شدن شهادت بگوید مسلمان است و می توان با او ازدواج کرد اما اگر بعد از ازدواج از اسلام خارج شود حکم مرتد را دارد که با احراز شرایطش موجب جدایی فوری زن و شوهر خواهد شد.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

[="Microsoft Sans Serif"]درود:Gol:

NaKayama;514544 نوشت:

این ظاهرگرایی، برگرفته از قانون‌های ظاهرگرا و نادرست است که باعث ایجاد دوگانگی شخصیت برای مردم می‌شود.
انصار الحجّة;514571 نوشت:
خب اگه واقعا به این پسر علاقه دارید ، خب کمکش کنید و تلاش کنید که با اسلام بیشتر آشنا بشه و نه به خاطر شما بلکه به خاطر خودش ایمان بیاره .
ایشان می‌[خواهند با آن پسر مسیحی ازدواج کنند و همانگونه که از گفته‌ی ایشان برداشت میشود: «مسلمان می‌شود، ولی واجبات را انجام نمی‌دهد» یعنی دل خوشی از اسلام ندارد.
پس اینکه ایشان بخواهند وی را از اندیشه‌ی خود بازگردانند و متقاعدش کنند که با جان و دل اسلام را بپذیرد، نیاز به سال‌ها رفتار بنیادی و اصولی دارد!
width: 700

[/TD]
[TD="align: left"]دلی که عاشق و صابر بود، مگر سنگ است
[/TD]
[TD]ز عشق تا صبوری، هزاران فرسنگ است

آیرینا;514589 نوشت:
ظمنا رضایت پدر رو چطور جلب کنم؟مانع که نمیشه چون اجازه ازدواج دست خودمه اما میگه راضی نیست
اگر شما در آینده بخواهید در ایران زندگی کنید، دو مشکل خواهید داشت:
  • عقد زن مسلمان با مرد مسیحی، از دیدگاه مسلمانان (و نه اسلام) پذیرفته نیست؛ پس نمی‌توانید با هم گردش بروید چون اگر بهتان گیر بدهند و نسبتتان را با هم بخواهند، پاسخی قانونی نمی‌توانید بدهید! همچنین در هتل‌ها، مجبورید دو اتاق کرایه کنید.
  • پدرتان با این ازدواج مخالف است و این مخالفت، کم‌کم روی کیفیت زندگی شما اثر مخرب می‌گذارد.
    انصار الحجّة;514591 نوشت:
    خود این آقای مسیحی کارش رو سخت کرده . اگه این آقا حرفی از اینکه چرا میخواد مسلمان بشه وسط نمیاورد ، خب مشکلی نبود و کسی هم به دل و دلایل شخصیش کاری نداره . ولی وقتی میاد ابراز و اظهار میکنه که من اسلام و احکامش رو قبول ندارم و فقط برای رفع مسائل قانونی دارم مسلمان میشم و فقط برای ازدواج با تو این کارو میکنم ، خودش در اصل کار خودش رو خراب میکنه . بله منم با فرمایش شما کاملا موافقم که کسی به دلایل و مسائل قلبی دیگران نباید کاری داشته باشه . ولی وقتی خودش اینو ابراز میکنه ، در اصل خودش برای خودش مشکل تراشیده .
  • نخست: ایشان کار را برای خود سخت نکرده است؛ این قانون‌های نادرست است که ایشان را مجبور به این کار کرده است.
  • دوم: ایشان در برابر همسر آینده‌شان(؟) این جمله را گفته است؛ نه در برابر دیگران؛ پس وی می‌تواند همانند بیشتر مسلمانان، به ظاهر مسلمان شود؛ بدون آن‌که کار ویژه‌ای انجام دهد.
شوهر نوعی تسلّط بر زن داره و این مرده که در زندگی زمام کلی امور رو به دست میگیره . و در زندگی مشترک ، مرد بر زن تسلّط داره به همین خاطره که میگن زن مسلمان نباید با مرد غیر مسلمان ازدواج کنه . البته همونطور که عرض کردم دلایل دیگه ای هم هست که ظاهرا مهمترینش همینه .
اثر زن بر مرد و مرد بر زن، در کل، به یک اندازه است. همان‌گونه که در قرآن می‌گوید: «مردان، لباس زنان‌اند و زنان، لباس مردان».
برخی از مردم (چه زن و چه مرد) دوست دارند از دیگران تأثیر بپذیرند و برخی، دوست دارند تأثیر گذار باشند؛ این در میان زن و مرد یکسان است.
اسماء;514656 نوشت:
ببین عزیزم ، باوررررر کن همه خانم و بعضی آقایون وقتی به جنس مخالف علاقه مند میشن همین حرفها رو میزنن ، من نمیگم اون بدردت میخوره یا نه...صرفا میگم بیشتر دقت کن...به حرف من گوش بده ضررررررررر نمی کنی. نیمی از عقل مشورت هست.

همه‌ی آن‌کسانی که چنان می‌گویند، به مشورت کسی هم گوش نمی‌دهند! زیرا تا عشق پررنگ‌تری نباشد، عشق درون دل از بین نمی‌رود. ایشان نیز گفته‌اند: «خواستگارهای خوبی دارم ولی این‌یکی، از دیگران پررنگ‌تر است» پس آن سخن، که بیشتر پدران و مادران نیز می‌گویندش، سودی در برا ندارد.
انصار الحجّة;514666 نوشت:
ولی خب متاسفانه به خاطر تبلیغات بسیار سوء و زیادی که دشمنان کردند و حساسیتی که ایجاد کردن ، خیلی از خانمهای محترم با کوچکترین حرفی ، فکرشون میره اونجا که مردها میخوان شخصیت زن رو پایین بیارن ، یا اونو پست نشون بدن و ازین حرفا .
آن سخن‌ها، اگرچه زیان‌هایی دارد؛ ولی سودهای فراوانی نیز داشته است (عدو شود سبب خیر).
انصار الحجّة;514670 نوشت:
به همین خاطر میگم که کمی احساسی شدید و جبهه گیری کردید .
و اون اینه که بدون شک و بدون تردید ، در رابطه ی زن و مرد ، این زنها هستن که بیشتر از خود گذشتگی میکنن و بیشتر از حق خودشون میگذرن و بیشتر تلاش میکنن تا رضایت مردشون رو جلب کنن و خودشون رو جوری نشون بدن که مردشون دوست داره و سعی میکنن خودشون رو تحت تاثیر عقاید و نظرات اون نشون بدن تا نظرش رو جلب کنن .
خودپسندی بیش‌از اندازه، به همان میزان نادرست است که از خودگذشتگی بیش‌از اندازه. زن و مرد، به یک اندازه فداکار هستند؛ ولی در برخی خانواده‌ها، مرد سنگ‌دل و زن، نرم‌دل که این نادرست است؛ در برخی از خانواده‌ها، مرد، هیچکاره، زن، همه‌کاره (که البته بیشتر خانواده‌ها از این دو دست‌اند).

[=arial]با عرض سلام و ادب خدمت دوست عزیز:Gol:

میدونید اکثر بحثهایی که پیش میاد ، فقط صرفا به خاطر اینه که به مطالب همدیگه دقت نمیکنیم و زود میخوایم اون چیزی که در ذهنمون هست رو بیان کنیم
مطالبی که شما فرمودید از نظر ادبیاتی و جمله سازی خیلی قشنگه ولی متاسف شدم وقتی دیدم به عرائض بنده دقت نفرمودید
چون اگه دقت میفرمودید این مسائل رو مطرح نمیکردید

آبـرنـگـ;515990 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]

ایشان می‌[خواهند با آن پسر مسیحی ازدواج کنند و همانگونه که از گفته‌ی ایشان برداشت میشود: «مسلمان می‌شود، ولی واجبات را انجام نمی‌دهد» یعنی دل خوشی از اسلام ندارد.
پس اینکه ایشان بخواهند وی را از اندیشه‌ی خود بازگردانند و متقاعدش کنند که با جان و دل اسلام را بپذیرد، نیاز به سال‌ها رفتار بنیادی و اصولی دارد!

width: 700

[/TD]
[TD="align: left"]دلی که عاشق و صابر بود، مگر سنگ است
[/TD]
[TD]ز عشق تا صبوری، هزاران فرسنگ است

[=arial]شما یک بار دیگه برگردید به عقب و ببینید اون آقا چه جوری میخواد اسلام بیاره . ایشون گفتن من برای رفع موانع قانونی اسلام میارم . کسی که چنین دلیلی بیاره و بلا فاصله شهادتین بگه ، در اسلام پذیرفته نمیشه و اسلام آوردنش فقط شبیه یک بازی با کلمات است . ولی بنده عرض کردم که اگه ایشون شهادتین رو بگه و حرفی نزنه که چرا شهادتین میگه ، اسلامش پذیرفته است .(چه واقعا ایمان بیاره چه الکی شهادتین گفته باشه) .

برای متقاعد کردن یک شخص هم همیشه نیازی به سالها رفتار بنیادی نیست . اون دیگه شخصیه . بسیاری از اشخاص هسستن که با شنیدن یک آیه یا یک دستور زیبای اسلامی ایمان آوردن . بسیاری هم هستن که تا آخر عمر ایمان نیاوردن . اون دیگه بستگی به این آقای مسیحی و نوع برخورد این خواهرمون داره . پس اون بیت شعرتون اصلا عمومیت نداره .

آبـرنـگـ;515990 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]
  • نخست: ایشان کار را برای خود سخت نکرده است؛ این قانون‌های نادرست است که ایشان را مجبور به این کار کرده است.
  • دوم: ایشان در برابر همسر آینده‌شان(؟) این جمله را گفته است؛ نه در برابر دیگران؛ پس وی می‌تواند همانند بیشتر مسلمانان، به ظاهر مسلمان شود؛ بدون آن‌که کار ویژه‌ای انجام دهد.

[=arial]نه دوست عزیز هیچ قانونی باعث نشده ایشون مجبور به این کار بشه . فقط یک قانون هست . اونم قانون اسلامه . چون به قول خود این خانم در بعضی محضرخونه ها بدون هیچ مشکلی عقدشون رو ثبت میکنن . ولی ثبت قانونی که مهم نیست . ایشون میخوان از نظر اسلام واقعا عقدشون درست باشه و رابطشون جایز باشه . حالا اگه منظور شما اینه که قوانین اسلام سخت و دست و پا گیره ، دیگه اون میطلبه که یک بحث جداگانه داشته باشیم که مربوط به این تاپیک نمیشه .

[=arial]و نکته ی دوّم اینکه همونطور که عرض کردم شما کاملا دقت به عرائض بنده و حتی فرمایشات خودتون ندارید .
بله بنده میدونم که اون آقا چنین اقراری رو فقط جلوی این خانم به زبان آورده . خب مشکل هم دقیقا همینه . چون این خانمه که میخواد با این آقا ازدواج کنه . پس تنها چیزی که مهمه اینه که این خانم بدونه که این آقا مسلمان شده یا نه .
دقت فرمودید چی شد !؟ الآن مهم اینه که این آقا اسلام بیاره تا بتونه با این خانم ازدواج کنه . پس نباید جلوی همین خانم ازین حرفها بزنه و برای اسلام آوردنش مانع بتراشه .

[=arial black]اگه این آقا برو جلو همه ی مردم بگه من مسیحی ام ولی تنها جلوی همین خانم شهادتین بگه ، کافیه . چون این خانم مهمه نه بقیه ی مردم .

آبـرنـگـ;515990 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]اثر زن بر مرد و مرد بر زن، در کل، به یک اندازه است. همان‌گونه که در قرآن می‌گوید: «مردان، لباس زنان‌اند و زنان، لباس مردان».
برخی از مردم (چه زن و چه مرد) دوست دارند از دیگران تأثیر بپذیرند و برخی، دوست دارند تأثیر گذار باشند؛ این در میان زن و مرد یکسان است.

[=arial]این دیگه یه بحث مفصله که اگه دوست داشته باشید در یه تاپیک دیگه بهش میپردازیم .
به هر حال من دعوایی سر این مطلب ندارم . و طبق معمول شما عرائض بنده رو خوب مطالعه نفرمودید . چون من به طور صریح عرض کردم چه تاثیر پذیری زن بیشتر باشه چه مساوی و چه حتی کمتر ، فرقی نداره چون اسلام انقدر برای زن مسلمان ارزش و مقام قائله که اجازه نمیده سر سوزنی از یک غیر مسلمان تاثیر پذیری داشته باشه .

آبـرنـگـ;515990 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]
آن سخن‌ها، اگرچه زیان‌هایی دارد؛ ولی سودهای فراوانی نیز داشته است (عدو شود سبب خیر).

[=arial]چه بسا
ولی مهم اینه که ببینیم آثار مثبتش بیشتر بوده یا منفی
که بازم باید عرض کنم مربوط به این تاپیک نمیشه و اگه خواستید میتونید در یه تاپیک دیگه در موردش بحث کنیم

آبـرنـگـ;515990 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]
خودپسندی بیش‌از اندازه، به همان میزان نادرست است که از خودگذشتگی بیش‌از اندازه. زن و مرد، به یک اندازه فداکار هستند؛ ولی در برخی خانواده‌ها، مرد سنگ‌دل و زن، نرم‌دل که این نادرست است؛ در برخی از خانواده‌ها، مرد، هیچکاره، زن، همه‌کاره (که البته بیشتر خانواده‌ها از این دو دست‌اند).

[=arial]و باز هم عدم توجه به عرائض بنده
بنده هم هیچ وقت نمیگم زن وظیفه داره بیشتر از خود گذشتگی کنه
بله محبت کردن و از خود گذشتگی زن و مرد باید به یک اندازه باشه .
بنده هم قبلا عرض کردم که زن باید به اندازه ی لیاقت و جنبه ی همسرش به اون محبت کنه و الّآ همین محبت و از خود گذشتگی بیجا باعث نابودی زندگیش میشه

[=arial]کلام آخر:
ممنون از اینکه بنده رو لایق دونستید و مطالب بنده رو خوندید و نقد و بررسی کردید و نظرتون رو فرمودید
فقط یه خواهش عاجزانه دارم
اگر خواستید به بحث ادامه بدید ، تمنّا میکنم با توجه بیشتری مطالب رو مطالعه بفرمایید تا اشکالات بیجا به عرائض بنده نکنید و من مجبور نشم تکرار مکرّرات کنم
البته نه در برخورد با من بلکه به طور کلی این توصیه ی برادرانه رو براتون دارم که همیشه سعی کنید به مطالبی که مخاطبتون میگه تمام و کمال دقت رو داشته باشید . چون این کار هم برای بحث لازمه و هم اینکه بدون توجه لازم به حرفهای مخاطب و اشکال کردن ، یه جورایی بی احترامی میشه به مخاطبی که وقت و انرژی گذاشته و مطالبی رو گفته .

موفق باشید:Gol:

سجاد;515930 نوشت:
اگر با نیت مسلمان شدن شهادت بگوید مسلمان است و می توان با او ازدواج کرد اما اگر بعد از ازدواج از اسلام خارج شود حکم مرتد را دارد که با احراز شرایطش موجب جدایی فوری زن و شوهر خواهد شد.

با سلام
دوستان همه اشاره کردند که عقدشون صحیح نیست. خوب این صحیح نیست یعنی چه؟ یعنی ازدواج آنان حکم زنا رو پیدا میکنه ؟
زن و مردی که مسلمان بودند و ازدواج کردند حالا شوهر مرتد شده و این مسئله برای زن مهم نباشد و تمایلی به جدا شدن هم نداشته باشد رابطه آنان چه حکمی پیدا میکنه؟
اگر زن مرتد شود باید همسرش او رو طلاق بدهد؟ حالا اگر دین زنش اصلا برایش مهم نباشد چی ؟
میشه لطفا آیات و احادیث مربوطه رو ذکر کنید چطور فقها به این نتیجه رسیده اند ؟

شبـنم;516104 نوشت:
با سلام
دوستان همه اشاره کردند که عقدشون صحیح نیست. خوب این صحیح نیست یعنی چه؟ یعنی ازدواج آنان حکم زنا رو پیدا میکنه ؟

[=arial]با عرض سلام خدمت خواهر محترم
صحیح نیست یعنی اصلا اتفاقی نیفتاده
یعنی خوندن چنین عقدی با نخوندنش هیچ فرقی نداره
به قول معروف نه خانی رفته و نه خانی اومده

شبـنم;516104 نوشت:

زن و مردی که مسلمان بودند و ازدواج کردند حالا شوهر مرتد شده و این مسئله برای زن مهم نباشد و تمایلی به جدا شدن هم نداشته باشد رابطه آنان چه حکمی پیدا میکنه؟

[=arial]اگر زن و مرد مسلمان ازدواج کنن و بعد از ازدواج ، مرد از اسلام برگرده و مرتد بشه ، ناخودآگاه و بدون هیچ کاری ، رابطه ی همسری اش را با زنش از دست میده . نه نیازی به اجرای صیغه ی طلاقه . نه نیازی به رضایت مرده . نه نیازی به رضایت زنه .
همینکه مرد مرتد بشه ، زنش هم به طور اتوماتیک از رابطه ی همسری خارج میشه . چه بخواد چه نخواد
.[=arial] چه دین براش مهم باشه و چه نباشه .

شبـنم;516104 نوشت:

اگر زن مرتد شود باید همسرش او رو طلاق بدهد؟ حالا اگر دین زنش اصلا برایش مهم نباشد چی ؟

[=arial]حکم زنی که مرتد بشه رو شک دارم و به همین دلیل چیزی نمگیم . اگه کارشناس محترم اومدن و بیان کردن که دستشون درد نکنه ولی اگه خبری نشد بنده سر فرصت میبینم و عرض میکنم .

شبـنم;516104 نوشت:

[=arial]
کدوم مسئله؟
اینکه زن مسلمان نمیتونه با مرد غیر مسلمان ازدواج کنه ؟!
یا اینکه مرد اگه مرتد شه طلاق داده میشه !؟
یا زن مرتد!؟

[="Microsoft Sans Serif"]درود:Gol:

انصار الحجّة;516005 نوشت:
[=arial]با عرض سلام و ادب خدمت دوست عزیز
میدونید اکثر بحثهایی که پیش میاد ، فقط صرفا به خاطر اینه که به مطالب همدیگه دقت نمیکنیم و زود میخوایم اون چیزی که در ذهنمون هست رو بیان کنیم
مطالبی که شما فرمودید از نظر ادبیاتی و جمله سازی خیلی قشنگه ولی متاسف شدم وقتی دیدم به عرائض بنده دقت نفرمودید
چون اگه دقت میفرمودید این مسائل رو مطرح نمیکردید

شاید! ولی من هم، همین دیدگاه شما را در مورد پاسختان دارم.
نقل قول:
[=arial]ممنون از اینکه بنده رو لایق دونستید و مطالب بنده رو خوندید و نقد و بررسی کردید و نظرتون رو فرمودید
فقط یه خواهش عاجزانه دارم
اگر خواستید به بحث ادامه بدید ، تمنّا میکنم با توجه بیشتری مطالب رو مطالعه بفرمایید تا اشکالات بیجا به عرائض بنده نکنید و من مجبور نشم تکرار مکرّرات کنم
البته نه در برخورد با من بلکه به طور کلی این توصیه ی برادرانه رو براتون دارم که همیشه سعی کنید به مطالبی که مخاطبتون میگه تمام و کمال دقت رو داشته باشید . چون این کار هم برای بحث لازمه و هم اینکه بدون توجه لازم به حرفهای مخاطب و اشکال کردن ، یه جورایی بی احترامی میشه به مخاطبی که وقت و انرژی گذاشته و مطالبی رو گفته .
موفق باشید

زنده باشید:Gol:

شبـنم;516104 نوشت:
با سلام

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

1. وقتی عقد صحیح نباشد ارتباط نامشروع خواهد بود .

2 و 3. اگر یکی از زوجین مرتد شود حکم فقهی آن در اقسام و شرایط مختلف ارتداد ، متفاوت است اما اجمالا عقد فسخ می شود و ارتباط از آن به بعد نامشروع خواهد بود.

4. به چند علت امکان مطرح کردن مباحث تخصصی فقهی در اینجا نیست اما برای آشنایی اجمالی می توانید مقالات زیر را مطالعه فرمایید:

http://www.andisheqom.com/Files/faq.php?level=4&id=2270&urlId=750

http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2980

همیشه سلامت و موفق باشید

سلام به خواهر وبرادارای عزیز
مرسی از راهنمایی هاتون و مرسی از وقتی که گذاشتید خوندید و نظر دادید
شکر خدا مشکل من حل شد
:hamdel:
من دیگه سوالی ندارم
مرسی از همه
برای همتون پیدا کردن نیمه گمشدتون و آرزوی خوشبختی رو دارم
پیرزوز باشید
پ.ن:فقط دوستانی که میگفتن مانع قانونی داره هیچ منع قانونی نیست و خیلی جاها یه خورده با محضر دار راه بیایید عقد رو ثبت میکنن و سند ازدواجم بهتون میدن.
ظمنا اجازه ولی هم نمیخواد.بدون اذن ولی هم اگه عقد خونده نشه و مفسده داشته باشه برای دختر میشه صیغه رو خوند.

آیرینا;516894 نوشت:

ظمنا اجازه ولی هم نمیخواد.بدون اذن ولی هم اگه عقد خونده نشه و مفسده داشته باشه برای دختر میشه صیغه رو خوند.

[=arial]
خب خدا رو شکر
امیدوارم خوشخبت بشید
فقط یه سوال در مورد این مطلب آخری که فرمودید
مطمئنید بدون اذن پدر هم دختر میتونه عقد کنه !؟
چون تا جایی که یادمه در این مسئله مراجع سه دسته هستن
1 : اکثر مراجع اجازه ی پدر رو شرط صحّت عقد میدونن و اصلا عقدی که بدون اجازه ی پدر باشه رو باطل میدونن
2 : یه تعداد کمی از مراجع هم میگن اجازه ی پدر لازمه ولی اگه بدون اجازه عقد کنه فقط گناه کرده ولی عقد صحیحه
3: یکی دو مورد از مراجع غیر مشهور هم میگن که اصلا نیازی به اذن پدر نیست .(البته از مراجع فعلی نمیدونم کسی چنین نظری داره یا نه)

پس ممنون میشم اگه بگید نظر کدوم مرجع رو گفتید
اگه بتونید آدرس دقیق فتوا یا استفتاء رو بدید که یک دنیا ممنون میشم

دقیقا نمیدونم
من مقلد ایت الله خامنه ایم
رفتیم محضر شرایط رو گفتیم چون در هر صورت ما میخواستیم ازدواج کنیم و ظمنا از طریق سفارت هم برای ازدواج و مصاحبه نوبت گرفته بودیم گفت که قبول دارند و این جز شرایطیه که میشه عقد رو خوند چون نهایتش اینه از دادگاه حکم بگیری
گناهش رو نمیدونم اما عقد صحیحه
اگه از نظر مرجع من این عقد مشکل داره میشه مرجعی رو که اجازه ولی نمیخواد بگید؟
ظمنا تا اونجا که میدونم میشه مرجع رو تغییر داد و یا در حکمی که تا قبل از اون از مرجع تقلید خودت پیروی نکردی از مرجع دیگری پیروی کنی مث ازدواج(دومی رو که مطمئنم چون تو انجمن همین جا گفته شده)

آیرینا;516989 نوشت:
دقیقا نمیدونم
رفتیم محضر شرایط رو گفتیم چون در هر صورت ما میخواستیم ازدواج کنیم و ظمنا از طریق سفارت هم برای ازدواج و مصاحبه نوبت گرفته بودیم گفت که قبول دارند و این جز شرایطیه که میشه عقد رو خوند چون نهایتش اینه از دادگاه حکم بگیری
ظمنا تا اونجا که میدونم میشه مرجع رو تغییر داد و یا در حکمی که تا قبل از اون از مرجع تقلید خودت پیروی نکردی از مرجع دیگری پیروی کنی مث ازدواج(دومی رو که مطمئنم چون تو انجمن همین جا گفته شده)

[=arial]
راستش تا جایی که من میدونم نظر مقام معظم رهبری اینه که
[=arial] احتیاط واجب[=arial] بر اینه که اذن پدر لازمه و نمیتونید بدون اذن پدر عقد کنید و اصلا عقد صحیح نیست
[=arial]احتیاط واجب[=arial] یعنی اینکه مقام معظم رهبری در این مسئله به نظر قطعی و فتوا نرسیده اند . به همین خاطر اگر بخواید طبق نظر ایشان عمل کنید ، باید احتیاط کرده و بدون اذن عقد نکنید .
یا اینکه به فتوای مرجع تقلیدی که عقیده دارید بعد از ایشون اعلم هست عمل کنید .
راستش دقیقا خاطرم نیست که کدوم مراجع اذن رو شرط نمیدونن

طبق نظر مقام معظم رهبری ، تغییر مرجع از یک مرجع زنده به یک مرجع زنده ی دیگه جایز نیست . حالا نشنیدم که آیا میشه در مسائلی که تا حالا تقلید نکردیم مثل ازدواج ، این کارو بکنیم یا نه . از کارشناس بپرسید شاید بدونن . من باید تحقیق کنم

آیرینا;516989 نوشت:
دقیقا نمیدونم

[=arial]تا جایی که بنده میدونم ، نظر مراجع فعلی در مورد اذن پدر ،[=arial] از دو حال خارج نیست:

[=arial]1:[=arial] بنا بر فتوا ، اذن پدر لازمه و بدون اذن عقد باطله (آیات عظام :امام خمینی ، سیستانی (البته آیت الله سیتانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا) ، شبیری زنجانی ، تبریزی ، نوری همدانی)
[=arial]2:[=arial] بنا بر احتیاط واجب ، اذن پدر لازمه و بدون اذن ، عقد باطله ( آیات عظام : خامنه ای ، مکارم شیرازی ، اراکی ، خوئی ، گلپایگانی ، فاضل لنکرانی ، صافی ، وحید خراسانی) (1)

[=arial] که فرقی نمیکنه چون نتیجه ی عمل به هر دو گروه یکی میشه . اون هم اینکه اذن پدر لازمه .
حالا نمیدونم اینکه فرمودید اذن پدر لازم نیست ، طبق نظر کدوم یک از مراجعه .
پی نوشت ها:
1. توضیح المسائل مراجع، ج2، مسئله2376؛ و رساله آیت الله وحید، مسئله 2385؛ و سوال تلفنی از دفتر آیت الله خامنه ای درقم و دفتر آیت الله نوری .
[=arial]

در مورد عوض کردن مرجع هم باید عرض کنم بعضی مراجع در بعضی شرایط خیلی خاص چنین اجازه ای میدن .
ولی حتی اگه چنین چیزی هم باشه ، بازم برای شما و در مورد مسئله ی شما که فرقی نمیکنه .
چون همونطور که عرض کردم ، مراجع مذکور هیچ کدوم اجازه نمیدن بدون اذن پدر عقد کنید .

آخرین پیشنهاد من اینه که شما که انقدر مصمّم هستید و تمام تلاشتون رو دارید میکنید برای این عقد ، سعی کنید با دفتر استفتائات مقام معظم رهبری تماس بگیرید و به طور دقیق و شفّاف شرایطتون رو توضیح بدید . شاید یه راهکار شرعی جلو پاتون بذارن که بدون هیچ دردسری به نتیجه ی دلخواه برسید .
موفق باشید:Gol:

سلام
[=arial, helvetica, sans-serif]تکلیفاً لازم است، یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه می‌گرفت و نگرفته، معصیت کار است. (مرحوم آیت الله بهجت)
مرجع زنده با مرجع فوت شده میشه تقلید کرد؟؟ ایت الله بهجت لازم نمی دونند. تقلید جایز نیست یعنی چی؟؟
[=arial, helvetica, sans-serif]اذن پدر لازم نیست ولی خوب است رعایت شود
[=arial, helvetica, sans-serif]آیت الله سید صادق روحانی، سوال حضوری از محضر ایشان، و آیت الله گرامی، توضیح المسائل، مسئله

[=arial, helvetica, sans-serif]وقتی سرچ میکنی به اینها می رسی[=arial, helvetica, sans-serif] :khandeh!:

سلام
دو سوال دارم
1 - ایا مرد غیر مسلمان میتواند به منظور ازدواج با زن مسلمان ، فقط به نیت اینکه بتواند ازدواج کند و ازدواجش شرعی باشد مسلمان شود؟
2 - آیا مرد غیر مسلمان میتواند با زن غیر مسلمان ازدواج کند؟نکاح موقت یا داءم

lili66;517278 نوشت:
سلام
[=arial]تکلیفاً لازم است، یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه می‌گرفت و نگرفته، معصیت کار است. (مرحوم آیت الله بهجت)
مرجع زنده با مرجع فوت شده میشه تقلید کرد؟؟ ایت الله بهجت لازم نمی دونند. تقلید جایز نیست یعنی چی؟؟
[=arial]اذن پدر لازم نیست ولی خوب است رعایت شود
[=arial]آیت الله سید صادق روحانی، سوال حضوری از محضر ایشان، و آیت الله گرامی، توضیح المسائل، مسئله

[=arial]وقتی سرچ میکنی به اینها می رسی
:khandeh!:

[=arial]
سلام علیکم
بله این نظراتی که اینجا قرار دادید هم درسته و بنده هم در جریان بودم
ولی اینها رو ذکر نکردم به 2 دلیل:
1) آیت الله بهجت از دنیا رفتن و دیگه نمیشه به مرجعی که از دنیا رفتن رجوع کنن و نمیشه از مرجع زنده به مرجع فوت شده عدول کرد .
2) آقایونی مثل آیت الله روحانی و آیت الله گرامی هم به این راحتی نمیشه ثابت کرد که اعلم هستن . به خصوص برای این خانم که دسترسیشون به علما و فضلای حوزه مشکله .
بله با وجود مراجع دیگه ، اگه میتونید احراز و یقین حاصل کنید که یکی از این دو بزرگوار ، اعلم هستن ، مشکلی نیست و میتونید بهشون رجوع کنید .
مشکل اینجاست که ثابت کردن اعلمیت این دو بزرگوار با وجود مراجع دیگه ، کار بسیار دشواریه و بعدها در تقلید در مسائل دیگه هم بدجوری به زحمت میفتید چون دسترسی به این آقایون و مسائلشون کمی دشواره .

muiacir;517326 نوشت:
سلام
دو سوال دارم
1 - ایا مرد غیر مسلمان میتواند به منظور ازدواج با زن مسلمان ، فقط به نیت اینکه بتواند ازدواج کند و ازدواجش شرعی باشد مسلمان شود؟

[=arial]سلام
جواب سوال اوّل رو شک دارم . باید تحقیق کنم و بعد بگم
در مورد سوال دوّمتون هم خب ازدواج کردن یک مرد
[=arial]غیر [=arial]مسلمان با یک زن [=arial]غیر[=arial] مسلمان ، چه ربطی به اسلام و احکام اسلامی داره ؟!
[=arial]اون دیگه به خودشون و دینشون مربوط میشه نه به اسلام .

[="Tahoma"][="Black"]

muiacir;517326 نوشت:
سلام
دو سوال دارم

1. به هر نیتی اگر برای مسلمان شدن ، شهادتین بگوید ، کافی است و مسلمان محسوب می شود تا زمانی که خلاف آن را اظهار و ابراز نکند.

2. از نظر دین اسلام ، ازدواج در هر دینی بر پایه اعتقادات دینی خود صحیح است البته تا آنجا که بنده اطلاع دارم در ادیان دیگر چیزی به نام ازدواج موقت وجود ندارد.

سجاد;517371 نوشت:
[="Tahoma"][="Black"]

1. به هر نیتی اگر برای مسلمان شدن ، شهادتین بگوید ، کافی است و مسلمان محسوب می شود تا زمانی که خلاف آن را اظهار و ابراز نکند.

2. از نظر دین اسلام ، ازدواج در هر دینی بر پایه اعتقادات دینی خود صحیح است البته تا آنجا که بنده اطلاع دارم در ادیان دیگر چیزی به نام ازدواج موقت وجود ندارد.

همیشه سلامت و موفق باشید

[/]

آیا مرد مسلمان میتواند با زن غیر مسلمان نکاح موقت یا داءم داشته باشد؟

[="Tahoma"][="Black"]

muiacir;517394 نوشت:
آیا مرد مسلمان میتواند با زن غیر مسلمان نکاح موقت یا داءم داشته باشد؟

با تشکر از سؤال شما

لطفا هر گاه سؤال شرعی می پرسید نام مرجع تقلیدتان را هم بفرمایید .

انصار الحجّة;517344 نوشت:
[=arial]
سلام علیکم
بله این نظراتی که اینجا قرار دادید هم درسته و بنده هم در جریان بودم
ولی اینها رو ذکر نکردم به 2 دلیل:
1) آیت الله بهجت از دنیا رفتن و دیگه نمیشه به مرجعی که از دنیا رفتن رجوع کنن و نمیشه از مرجع زنده به مرجع فوت شده عدول کرد .
2) آقایونی مثل آیت الله روحانی و آیت الله گرامی هم به این راحتی نمیشه ثابت کرد که اعلم هستن . به خصوص برای این خانم که دسترسیشون به علما و فضلای حوزه مشکله .
بله با وجود مراجع دیگه ، اگه میتونید احراز و یقین حاصل کنید که یکی از این دو بزرگوار ، اعلم هستن ، مشکلی نیست و میتونید بهشون رجوع کنید .
مشکل اینجاست که ثابت کردن اعلمیت این دو بزرگوار با وجود مراجع دیگه ، کار بسیار دشواریه و بعدها در تقلید در مسائل دیگه هم بدجوری به زحمت میفتید چون دسترسی به این آقایون و مسائلشون کمی دشواره .

سلام
فقط در یک مورد خاص مثل همین ازدواج نمیشه عدول کرد؟؟؟ چون ایت الله خامنه ای گفتند احتیاط واجب هست پس به آیت الله روحاتی بخوام عدول کنیم
مثلا برای من اعلم بودن ایت الله بهجت را قبول دارم پس طبق مطابقت با نظر ایت الله روحانی به ایشون عدول میکنم.این درسته؟؟؟
من نمیخوام مقلد ایت الله روحانی بشم فقط در همین مورد خاص میخوام عدول کنم.
این سوال همیشه برام بوده ببخشید طولانی شد:ok:

سجاد;516777 نوشت:

1. وقتی عقد صحیح نباشد ارتباط نامشروع خواهد بود .

2 و 3. اگر یکی از زوجین مرتد شود حکم فقهی آن در اقسام و شرایط مختلف ارتداد ، متفاوت است اما اجمالا عقد فسخ می شود و ارتباط از آن به بعد نامشروع خواهد بود.

4. به چند علت امکان مطرح کردن مباحث تخصصی فقهی در اینجا نیست اما برای آشنایی اجمالی می توانید مقالات زیر را مطالعه فرمایید:

http://www.andisheqom.com/Files/faq.php?level=4&id=2270&urlId=750

http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2980

همیشه سلامت و موفق باشید

سلام. نمی دونم دوستان اینو پرسیدن یا خیر، ولی من ندیده ام بپرسن: اگر زوج یا زوجه بداند که همسرش قلباً مسلمان نشده و صرفاً برای ازدواج شهادتین می گوید، آیا می تواند با او ازدواج کند؟

با سلام مجدد. آیرینای عزیز، پیشنهاد می کنم کتاب «فرزندان راهی دیگر» رو بخونی(از انتشارات نی) کتابی است در مورد زنان مسلمان شده در غرب. بسیاری از این زنها با یک مرد مسلمان ازدواج کرده اند و بدون فشار همسر به مرور به دین شوهر در آمده اند، ولی متقابلاً مواردی که شوهر مثلاً مسیحی بشه، زیاد نیستن. یکی از دلایل شهودی منع ازدواج زن مسلمان با نامسلمان همینه. امیدوارم ایمان شما در اثر این ازدواج از بین نره.

البته عشق کشش زیادی دارد، ولی باید سنجیده قدم برداشت. امیدوارم شما این کارو بکنی.

موضوع قفل شده است