جمع بندی حضرت مریم از چه جهاتی الگو هستند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حضرت مریم از چه جهاتی الگو هستند؟

با سلام. حضرت مریم(س) از چه جهاتی برای ما الگو هستند؟

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial]

[=arial]

[=arial]

[=arial]

[=arial]

[=arial]

[=arial]

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد میقات

با سلام و درود

در مورد الگو بودن حضرت مریم سلام الله علیها می توان به بخش هایی از ویژگی های مطرح شده در قرآن، مربوط به ایشان اشاره نمود، مانند:

عبادت خالصانه
«يا مَرْيَمُ اقْنُتي‏ لِرَبِّكِ وَ اسْجُدي وَ ارْكَعي‏ مَعَ الرَّاكِعين‏»؛ اى مريم! (به شكرانه اين نعمت) براى پروردگار خود، خضوع كن و سجده بجا آور! و با ركوع ‏كنندگان، ركوع كن! (1)

اعتقاد صحیح و راسخ داشتن
«كُلَّما دَخَلَ عَلَيْها زَكَرِيَّا الْمِحْرابَ وَجَدَ عِنْدَها رِزْقاً قالَ يا مَرْيَمُ أَنَّى لَكِ هذا قالَتْ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ»؛ هر زمان زكريا وارد محراب او مى ‏شد، غذاى مخصوصى در آن جا مى ‏ديد. از او پرسيد: اى مريم! اين را از كجا آورده ‏اى؟! گفت: اين از سوى خداست. خداوند به هر كس بخواهد، بى حساب روزى مى ‏دهد. (2)

خلوت گزیدن برای عبادت
«وَ اذْكُرْ فىِ الْكِتَابِ مَرْيمَ‏َ إِذِ انتَبَذَتْ مِنْ أَهْلِهَا مَكاَنًا شَرْقِيًّا فَاتَّخَذَتْ مِن دُونِهِمْ حِجَابًا»؛ و در اين كتاب (آسمانى)، مريم را ياد كن، آن هنگام كه از خانواده ‏اش جدا شد، و در ناحيه شرقى (بيت المقدس) قرار گرفت. و ميان خود و آنان حجابى افكند (تا خلوتگاهش از هر نظر براى عبادت آماده باشد). (3)

پناه بردن به پناهگاه امن الهی
«قَالَتْ إِنىّ‏ِ أَعُوذُ بِالرَّحْمَانِ مِنكَ إِن كُنتَ تَقِيًّا»؛ او (سخت ترسيد و) گفت: من از شرّ تو، به خداى رحمان پناه مى ‏برم اگر پرهيزگارى. (4)

پایداری بر رعایت عفت و پاکدامنی
«قَالَتْ أَنىَ‏ يَكُونُ لىِ غُلَامٌ وَ لَمْ يَمْسَسْنىِ بَشَرٌ وَ لَمْ أَكُ بَغِيًّا»؛ گفت: چگونه ممكن است فرزندى براى من باشد؟! در حالى كه تا كنون انسانى با من تماس نداشته، و زن آلوده ‏اى هم نبوده ‏ام. (5)

الگو شدن
«وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذينَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْن‏ ... وَ مَرْيَمَ ابْنَتَ عِمْرانَ الَّتي‏ أَحْصَنَتْ فَرْجَها فَنَفَخْنا فيهِ مِنْ رُوحِنا وَ صَدَّقَتْ بِكَلِماتِ رَبِّها وَ كُتُبِهِ وَ كانَتْ مِنَ الْقانِتين‏»؛ و خداوند براى مؤمنان، به همسر فرعون مثَل زده است ...، و همچنين به مريم دختر عمران كه دامان خود را پاك نگه داشت، و ما را از روح خود در آن دميديم او كلمات پروردگار و كتابهايش را تصديق كرد و از مطيعان فرمان خدا بود. (6)

برگزیده شدن
«وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِكَةُ يا مَرْيَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاكِ وَ طَهَّرَكِ وَ اصْطَفاكِ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمين‏»؛ و (به ياد آوريد) هنگامى را كه فرشتگان گفتند: اى مريم! خدا تو را برگزيده و پاك ساخته و بر تمام زنان جهان، برترى داده است. (7)

نشانه شدن
«وَ جَعَلْنَا ابْنَ مَرْيَمَ وَ أُمَّهُ آيَةً»؛ و ما فرزند مريم [عيسى‏] و مادرش را آيت و نشانه‏ اى قرار داديم. (8)

آل عمران، 37.
(3)
مریم، 16و17.
(4) مریم، 18.
(5) مریم، 20.
(6) تحریم، 12.
(7) آل عمران، 42.
(8) مؤمنون، 50.

به نظر من از نظر پاکی و صبر

[="Tahoma"][="Navy"]

tazkie;513997 نوشت:
با سلام. حضرت مریم(س) از چه جهاتی برای ما الگو هستند؟

سلام
اساسی ترین جهت الگوبودن مریم علیها سلام اینستکه که او خود را پاکدامن نگه داشت که پایه کمالات دیگر او مانند تصدیق کلمات و کتب الهی و قنوت و خضوع اوست
ومريم ابنه عمران التي احصنت فرجها فنفخنا فيه من روحنا وصدقت بكلمات ربها وكتبه وكانت من القانتين
یا علیم

سؤال:
حضرت مریم (علیها السلام) از چه جهاتی برای ما الگو هستند؟

پاسخ:
در مورد الگو بودن حضرت مریم (علیها السلام) می‌توان به بخش‌هایی از ویژگی‌های مطرح شده در قرآن، مربوط به ایشان اشاره نمود، مانند:
ـ عبادت خالصانه: «يا مَرْيَمُ اقْنُتي‏ لِرَبِّكِ وَ اسْجُدي وَ ارْكَعي‏ مَعَ الرَّاكِعين‏»؛ اى مريم! (به شكرانه اين نعمت) براى پروردگار خود، خضوع كن و سجده به جا آور! و با ركوع‌كنندگان، ركوع كن! (1)
ـ اعتقاد صحیح و راسخ داشتن: «كُلَّما دَخَلَ عَلَيْها زَكَرِيَّا الْمِحْرابَ وَجَدَ عِنْدَها رِزْقاً قالَ يا مَرْيَمُ أَنَّى لَكِ هذا قالَتْ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ»؛ هر زمان زكريا وارد محراب او مى‌شد، غذاى مخصوصى در آن جا مى‌‏ديد. از او پرسيد: اى مريم! اين را از كجا آورده ‌اى؟! گفت: اين از سوى خداست. خداوند به هر كس بخواهد، بى‌حساب روزى مى‌دهد. (2)
ـ خلوت گزیدن برای عبادت: «وَ اذْكُرْ فىِ الْكِتَابِ مَرْيمَ‏َ إِذِ انتَبَذَتْ مِنْ أَهْلِهَا مَكاَنًا شَرْقِيًّا فَاتَّخَذَتْ مِن دُونِهِمْ حِجَابًا»؛ و در اين كتاب (آسمانى)، مريم را ياد كن، آن هنگام كه از خانواده‌‏اش جدا شد، و در ناحيه شرقى (بيت المقدس) قرار گرفت. و ميان خود و آنان حجابى افكند (تا خلوتگاهش از هر نظر براى عبادت آماده باشد). (3)
ـ پناه بردن به پناه‌گاه امن الهی: «قَالَتْ إِنىّ‏ِ أَعُوذُ بِالرَّحْمَانِ مِنكَ إِن كُنتَ تَقِيًّا»؛ او (سخت ترسيد و) گفت: من از شرّ تو، به خداى رحمان پناه مى‌برم اگر پرهيزگارى. (4)
ـ پایداری بر رعایت عفت و پاکدامنی: «قَالَتْ أَنىَ‏ يَكُونُ لىِ غُلَامٌ وَ لَمْ يَمْسَسْنىِ بَشَرٌ وَ لَمْ أَكُ بَغِيًّا»؛ گفت: چگونه ممكن است فرزندى براى من باشد؟! در حالى كه تا كنون انسانى با من تماس نداشته و زن آلوده‌اى هم نبوده‌ام. (5)
ـ الگو شدن: «وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذينَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْن‏ ... وَ مَرْيَمَ ابْنَتَ عِمْرانَ الَّتي‏ أَحْصَنَتْ فَرْجَها فَنَفَخْنا فيهِ مِنْ رُوحِنا وَ صَدَّقَتْ بِكَلِماتِ رَبِّها وَ كُتُبِهِ وَ كانَتْ مِنَ الْقانِتين‏»؛ و خداوند براى مؤمنان، به همسر فرعون مثَل زده است ... و همچنين به مريم دختر عمران كه دامان خود را پاک نگاه داشت و ما را از روح خود در آن دميديم او كلمات پروردگار و كتاب‌هايش را تصديق كرد و از مطيعان فرمان خدا بود. (6)
ـ برگزیده شدن: «وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِكَةُ يا مَرْيَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاكِ وَ طَهَّرَكِ وَ اصْطَفاكِ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمين‏»؛ و (به ياد آوريد) هنگامى را كه فرشتگان گفتند: اى مريم! خدا تو را برگزيده و پاک ساخته و بر تمام زنان جهان، برترى داده است. (7)
ـ نشانه شدن: «وَ جَعَلْنَا ابْنَ مَرْيَمَ وَ أُمَّهُ آيَةً»؛ و ما فرزند مريم [عيسى‏] و مادرش را آيت و نشانه‏‌اى قرار داديم. (8)

منابع:

1. آل عمران: 3/ 43.
2. آل عمران: 3/ 37.
(3. مریم: 19/ 16 ـ 17.
4. مریم: 19/ 18.
5. مریم: 19/ 20.
6. تحریم: 66/ 12.
7. آل عمران: 3/ 42.
8. مؤمنون: 23/ 50.

موضوع قفل شده است