صفحه 1 از 21 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لزوم معجزه برای نبوت

نوشته
    314
    حضور
    2 روز 19 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    330

اشاره لزوم معجزه برای نبوت

786
    557

چه اصراری در این هست که یک امر شبهه داری مثل معجزه را دلیل نبوت بدانیم , یعنی هیچ نبوتی بدون معجزه مقدور نیست؟
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۳/۱۲/۲۰ در ساعت ۱۹:۵۷

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

لزوم معجزه برای نبوت

کارشناس بحث: استاد شعیب

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات

نوشته
    1,850
    حضور
    25 روز 13 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4427

با سلام و خدمت شما دوست گرامی
    آوردن معجزه یکی از نشانه های راستی نبوت انبیاء و پیمبران الهی است، یعنی اگر از کسی که مدعی نبوت و پیامبری الهی است، طلب معجزه ای شود که انجام آن از نظر عقلی امکان داشته باشد، باید بتواند نشانه ای به عنوان معجزه ارائه کند و اگر نتوانست معلوم می شود دروغگو است و به دروغ خود را پیامبر الهی دانسته است.
    تلازم میان معجزه و حقّانیت ادعای رسالت از اینجا ناشی می¬شود که برای ما انسان ها یک سوال منطقی وجود دارد و آن اینکه: «به چه دلیل باید ادعای شخصی را بپذیریم که مدعی است بر او وحی نازل می شود؟» منطقی بودن این سوال به این دلیل است که «وحی و گفتگوی با خداوند» از امور غیرمحسوس است، یعنی انسان در شرایط متعارف نمی تواند با حواس ظاهری خود آنها را دریابد. چرا که انبیاء سخن از غیب می گویند، و چنین اموری از سنخ مدرکات ما، و آنچه که ما با حواس و با عقل نظری خود درک می کنیم، نیستند. بنابراین چگونه می توان به این نتیجه رسید که چنین شخصی در ادعای خود راست می گوید؟ اگر چنین شخصی در ادعای خودش مبنی بر ارتباط با ماوراء طبیعت صادق است باید بتواند از طریق نیرویی الهی خرق عادت کند تا انسان ها بتوانند به سخنان او اعتماد کنند.
    «المعجزهُ للّهِ لایُعطیها الاّ انبیائَه ورسلَه و حججه لیُعرف به صدقُ الصّادقِ من کذبِ الکَاذبِ»؛ معجزه نشانه روشنی است از سوی خدا که جز به پیامبران و حجت های خود نمی دهد تا به وسیله آن، افراد راستگو از دروغگو باز شناسانده شوند.(محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، ج 11، ص 7)

برخی اندیشمندان اسلامی تقریرهایی از دلالت معجزه بر نبوت خاصه ارائه کرده اند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

تقریر استاد مطهری چنین است: «عقل آدمی از کار دیگری یا سکوت او کشف رضایت می نماید. پس کسی که ادعای پیامبری دارد و این ادعایش در محضر خدا انجام می گیرد و بعد برای اثبات ادعای خود، کار خارق العاده ای انجام می دهد که دیگران از مقابله با آن عاجزند، مسلّماً این کار او دلیل بر صدق گفتارش می باشد؛ زیرا جاری کردن معجزه به دست کسی، به معنای تأیید کار اوست و اگر مدعی نبوّت دروغ گو باشد، خداوند نباید به دست او، آن کار خارق العاده را جاری کند، وگرنه دروغگو را عملاً تأیید کرده که در نتیجه، موجب گمراهی مردم است.» (مرتضی مطهری، آشنایی با قرآن، ج 1 و 2، ص 219 و 220)
    پس برای این که پیامبر صدق ادعای خودش را به مردم نشان دهد باید برای آنها معجزه بیاورد یعنی کاری انجام دهد که دیگران نمی توانند انجام دهند و راهی جز این برای اثبات نبوتش و رابطه اش با خدا نیست.

7. صلوات ها 2

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

سلام
    تشکر میکنم از کارشناس محترم تاپیک
    اینکه شخصی توسط معجزه ثابت میکند پیامبر الهی است آیا این دلیل میشود که از این با بعد هر حرفی میزند رو قبول کنیم و حجت قرار بدیم؟

9. صلوات ها 4

نوشته
    314
    حضور
    2 روز 19 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    330

در زمانه كنوني كه همه معجزات براحتي قابل رد شدن هستند و كارشناسان مذهبي هم توانايي اثبات وجود و يا صحت آنرا ندارند فكر ميكنم نظر كارشناسان براي تكيه بر معجزه اشتباه بزرگي هست

وقتي يك شخصي كه اصلا" هيچ معجزه اي ندارد و با چند كلام خوب و انساني براي خودش يك كولوني عقيدتي تشكيل ميده كه براحتي اجتماعات مدعي الهي بودن رو تهديد به قلت نفرات ميكنه ، فكر ميكنم تاكيد بر بيانات پيامبران الهي خيلي موثرتر باشه و قابل اثبات تا داستانهايي كه قابل اثبات نيستند و از سر دفاع براي آنها تاييديه مينويسيم

11. صلوات ها 4

علاقه
    گفتگوی دینی
    نوشته
    1,736
    حضور
    33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    119
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3287

نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
    تقریر استاد مطهری چنین است: «عقل آدمی از کار دیگری یا سکوت او کشف رضایت می نماید. پس کسی که ادعای پیامبری دارد و این ادعایش در محضر خدا انجام می گیرد و بعد برای اثبات ادعای خود، کار خارق العاده ای انجام می دهد که دیگران از مقابله با آن عاجزند، مسلّماً این کار او دلیل بر صدق گفتارش می باشد؛ زیرا جاری کردن معجزه به دست کسی، به معنای تأیید کار اوست و اگر مدعی نبوّت دروغ گو باشد، خداوند نباید به دست او، آن کار خارق العاده را جاری کند، وگرنه دروغگو را عملاً تأیید کرده که در نتیجه، موجب گمراهی مردم است.» (مرتضی مطهری، آشنایی با قرآن، ج 1 و 2، ص 219 و 220)
    با سلام.
    به عنوان مثال نقضی برای این استدلال می توان به کارهای خارق عادتی که سای بابا در هند انجام داد و حدود 6 میلیون پیرو پیدا کرد و بعد خود را خدا نامید اشاره کرد.
    حال سوال اینجاست که چرا خداوند برای گمراهی 6 میلیون پیرو سای بابا سکوت کرده است؟
    و من الله توفیق

سعدی : چو رسی به کوه سینا "ارنی" مگو و بگذر
    که نیرزد این تمنا به جواب "لن ترانی"

حافظ : چو رسی به طور سینا "ارنی" بگو و بگذر
    تو جواب دوست بشنو نه جواب "لن ترانی"

مولانا : "ارنی" کسی بگوید که تو را ندیده باشد
    تو که با منی همیشه چه "تری" چه "لن ترانی"

13. صلوات ها 3

علاقه
    گفتگوی دینی
    نوشته
    1,736
    حضور
    33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    119
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3287

نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
    آوردن معجزه یکی از نشانه های راستی نبوت انبیاء و پیمبران الهی است، یعنی اگر از کسی که مدعی نبوت و پیامبری الهی است، طلب معجزه ای شود که انجام آن از نظر عقلی امکان داشته باشد، باید بتواند نشانه ای به عنوان معجزه ارائه کند و اگر نتوانست معلوم می شود دروغگو است و به دروغ خود را پیامبر الهی دانسته است.
    با سلام مجدد.
    سوال :
    چرا آوردن معجزه یکی از نشانه های راستی نبوت انبیاء است؟ چه کسی این فرض را کرده است؟
    و من الله توفیق

سعدی : چو رسی به کوه سینا "ارنی" مگو و بگذر
    که نیرزد این تمنا به جواب "لن ترانی"

حافظ : چو رسی به طور سینا "ارنی" بگو و بگذر
    تو جواب دوست بشنو نه جواب "لن ترانی"

مولانا : "ارنی" کسی بگوید که تو را ندیده باشد
    تو که با منی همیشه چه "تری" چه "لن ترانی"

15. صلوات ها 4

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

نقل قول نوشته اصلی توسط شریعت عقلانی نمایش پست ها

با سلام مجدد.
    سوال :
    چرا آوردن معجزه یکی از نشانه های راستی نبوت انبیاء است؟ چه کسی این فرض را کرده است؟
    و من الله توفیق
    یادمه توی دینی دوران دبیرستان میخوندیم تفاوت معجزه با مثلا مارهای مرتاض های هندی اینه که :
    1- خیلی راحت طرف وقتی راهی که مرتاض رفته رو بره میتونه اونم این کار رو انجام بده اما معجزه نه
    2- درواقع همون اولی میشه یعنی معجزه بدون تمرینه اما کار مرتاض با تمرینه
    3- امروزه میگن کار مرتاض ها علمه اما کسی نگفته معجزه علمه

با سلام.
    به عنوان مثال نقضی برای این استدلال می توان به کارهای خارق عادتی که سای بابا در هند انجام داد و حدود 6 میلیون پیرو پیدا کرد و بعد خود را خدا نامید اشاره کرد.
    حال سوال اینجاست که چرا خداوند برای گمراهی 6 میلیون پیرو سای بابا سکوت کرده است؟
    و من الله توفیق
    خدا کیست؟
    خدا یعنی وقتی من میبینم این نظام و عالم و این بدن آدمیزاد(که شغل خودمه) اینقدر پیچیده است که هیچ آدمی نمیتونه درستش کنه حتی اگر همه آدم ها جمع بشند. در نتیجه باید یکی که مافوق ماست اونو به وجود آورده باشه
    من چجوری ادعا کنم از جانب اونی که مافوق ماست اومدم؟ خوب عقل میگه باید یه کار مافوق انسانی انجام بدم که احدی نتونه انجامش بده که حداقل ثابت کنم از جانب یه مافوقم=معجزه
    شما اگر راهی دیگه به ذهنتون میرسه به غیر از معجزه خوب بگین

17. صلوات

علاقه
    تفریحات فیزیکی
    نوشته
    203
    حضور
    3 روز 12 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    413

با سلام.
    و من الله توفیق
    عزیز دل شما سوالت چیه بالاخره..؟اینکه معجزه امری قابل اعتماده؟ یا اینکه چرا خدا در برابر سای بابا سکوت کرد..؟!!!
    این مسائل خیلی ساده ان, فقط یکم دقت میخواد.....اگر قرار بود خدا با نشانه ای که هرکسی اونرو ببینه قبولش میکنه خودشو برای انسانها متجلی کنه دیگه چه فرقی بود بین من و شماو یه فرد دین دار..!همه اعتقاد و ایمان کامل به خدا میاوردن.....دلیل خلقت اینه که ما با عقل خودمون خدارو قبول کنیم.....اینکه چجوری از برخورد دو ذره زیر اتمی این دنیا و من انسان با این پیچیدگی ایجاد شدم خود دلیل خداوند است ای صنم......نظریه بیگ بنگ, تکامل همگی درستن اما تو این نظریات هم همیشه یه عامل شروع کننده هست......مثلا اون دو ذره زیر اتمی خودشون از کجا اومده بودن!!!!چرا باید تعادلشون به هم بخوره و بیگ بنگ رخ بده..؟!

ویرایش توسط NaKayama : ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ در ساعت ۰۰:۰۲
    سعی کنیم با گوش دادن به حرفا و سوالای بقیه اگه از منابعی که اونام قبولشون دارن جوابی براشون داریم, با یه جواب قانع کننده بیاریمشون تو راه درست...
    اگر هم که نمیدونیم, بریم جوابو پیدا کنیم بعد جوابشونو بدیم...
    یه کاری نکنیم مارو یه مشت آدم بی منطق قابل پیش بینی محسوب کنن...

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

نقل قول نوشته اصلی توسط NaKayama نمایش پست ها
    عزیز دل شما سوالت چیه بالاخره..؟اینکه معجزه امری قابل اعتماده؟ یا اینکه چرا خدا در برابر سای بابا سکوت کرد..؟!!!
    این مسائل خیلی ساده ان, فقط یکم دقت میخواد.....اگر قرار بود خدا با نشانه ای که هرکسی اونرو ببینه قبولش میکنه خودشو برای انسانها متجلی کنه دیگه چه فرقی بود بین من و شماو یه فرد دین دار..!همه اعتقاد و ایمان کامل به خدا میاوردن.....دلیل خلقت اینه که ما با عقل خودمون خدارو قبول کنیم.....اینکه چجوری از برخورد دو ذره زیر اتمی این دنیا و من انسان با این پیچیدگی ایجاد شدم خود دلیل خداوند است ای صنم......نظریه بیگ بنگ, تکامل همگی درستن اما تو این نظریات هم همیشه یه عامل شروع کننده هست......مثلا اون دو ذره زیر اتمی خودشون از کجا اومده بودن!!!!چرا باید تعادلشون به هم بخوره و بیگ بنگ رخ بده..؟!
    سلام
    توی سخنانتون فرمودین که "دلیل خلقت اینه که ما با عقل خودمون خدا رو دریابیم"
    این سخن اشتباهه چون با عقل میشه این جهان رو توصیف کرد حتی بیگ بنگ رو اما با عقل خیلی سخته بگی یه بشری مافوق ماها همه این ها رو به وجود آورده.
    ضمنا اینکه میگین عامل شروع کننده ای وجود داره ، خوب پس خود خدا چی؟اونو چی به وجود آورده؟
    راستش رو بخواین به قول شهید مطهری ، با برهان عقلی نمیشه خدا رو ثابت کرد ، باید با برهان فطرت هم برین جلو

صفحه 1 از 21 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۱۰/۲۳, ۱۱:۴۶ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری