ترس از باطل شدن اعمال نایب

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ترس از باطل شدن اعمال نایب

سلام. دختری 26 ساله هستم و مرجع تقلیدم آقای خامنه ای است.سه سال پیش به حج عمره رفتم ولی اعمالم درست نبود و باید نایب می گرفتم. من چند هفته پیش کسی را به عنوان نایب گرفتم و او همه اعمال را از اول تا آخر به نیابت از طرف من انجام داد. سوالی که داشتم این بود که بعد از اینکه نایب اعمال را از اول انجام داد و رسید به سعی صفا و مروه، بعد از سعی صفا و مروه تقصیر کرد سپس از طریق سرپرست کاروان (که خودش البته با آن کاروان نرفته بود حج. خودش در تبریز بود به یکی از افراد کاروان دیگر سپرده بود اعمال مرا به نیابت انجام دهد) از تبریز با من تماس گرفتن و به من گفتن که تو هم تقصیر کن وبعد تک زنگ بزن تا به نایب اطلاع بدهندو نایب بعدش بره طواف نسا. من بلافاصله آمدم و در اتاقم نیت کردمو تقصیر کردم از مو و ناخنم زدم. به سرپرست کاروان تک زنگ زدم. بعد گفتم بزار با سرپرست کاروان حرف بزنم زنگ زدم دیدم اشغال است چون سرپرست زنگ زده بود به نایب و با او حرف میزدو میگفت که برود طواف نسا. ولی من یک لحظه به نیتم شک کردمو گفتم نیتم را اشتباه گفتم به جای تقصیر طواف گفتم به خاطر همین دو سه بار نیت کردمو تقصیر کردم چون همش شک میکردم آخرش دیدم همش شک میکنم ولش کردم. به سرپرست کاروان زنگ زدم گفت همون دفعه اول که تک زنگ زدی من به نایب اطلاع دادم و اونم رفته بود برای طواف نسا منم دیگه خجالت کشیدم به سرپرست کاروان بگم که من چند بار بعد از اینکه تک زنگ زدم هم تقصیر کردم.خیلی ناراحت بودم و شک داشتم که آیا تقصیرم درست بوده یا نه. با ناراحتی خوابیدم صبح بعد از بیدار شدن به سرپرست کاروان زنگ زدیمو تشکر کردیم اونم گفت دیشب همه اعمال حتی طواف و نماز نسا رو انجام دادنو تموم شده خیالت راحت. ولی من هنوز خیالم راحت نبود با اینکه میدونستم طواف و نماز نسارو انجام دادن و همه اعمال تموم شده ولی صبح باز هم نیت کردمو تقصیر کردم.حالا من چند تا سوال دارم : 1.تقصیر من درست بوده؟ 2.اینکه چندبار تقصیر کردم عملم رو باطل نمیکنه؟ 3.دفعات دوم به بعد که تقصیرو تکرار میکردم به احتمال زیاد همزمان با طواف نسای نایب بوده این باعث بطلان تقصیر یا طواف نسا نمیشه؟4.صبح من با اینکه میدونستم اعمال تموم شده حتی طواف و نماز نسارو هم چند ساعت پیش انجام داده و تموم کرده باز هم تقصیر کردم این باعث بطلان اعمال نمی شود؟ من قراره به زودی ازدواج کنم خیلی نگرانم چون میدونم اگه اعمالم درست نباشه ازدواجم حرام میشه. تورو خدا راهنماییم کنید. لطفا راهنماییم کنید.

برچسب: 

با سلام و عرض ادب

اعمال حجتان صحیح است و مشکلی در ازدواج ندارید.

موفق و موید باشید

ممنون از راهنمایی و پاسخگوییتون. اجرتون با خدا

با سلام وتشکر از شمابه خاطر ارسال پرسش به این مرکز

خانم محترم از پرسش شما اینطور بدست می آید که شما دچار وسوسه شده اید وبه شک خود نباید اعتنا کنید بعلاوه اینکه در فرض سوال حکم به صحت تقصیر می شود و اعمال شما صحیح است. به هر حال طبق نظرآیت الله خامنه ایی اکنون از احرام خارج شده ایدو بدون نگرانی می توانید به سنت دینی ازدواج عمل کنید.

پی نوشت: مناسک حج، با حاشیه مراجع تقلید، ص358، س896، چاپ سوم، انتشارات مشعر.

در پناه خدای مهربانی هاهمیشهشادوسربلند باشید

با عرض سلام
چند وقت پیش بخاطر مشکل در انجام طواف نسا بعد از گذشت مدت نسبتا طولانی از اشتباهی که در طواف نسا داشتم ، از یکی از دوستانمان خواستم که در تشرف به نیابت من طواف نسا بجا بیاورد و ایشان نیز پذیرفتند و انجام دادند. اکنون بعد از گذر چند سال میانه ی مان بهم خورده و ایشان اینطور عنوان میکنند که "لعنت بر من اگر برای شما کاری انجام بدهم و کارهای قبلی که برایتان انجام دادم حرامتان" آیا این حرف باعث ابطال آن طواف نسائی که به نیابتم انجام داده میشود؟
2-هنگام دادن نیابت به ایشان مدام توی سرم چیزی میگفت نه تو نیابت ندادی.آیا این طرز فکری که داشتم باعث ابطال نیت من به دادن نیابت به ایشان شده است؟
لطفا نظر شرع اسلام را در این باره بفرمایید.با سپاس

ترنم بارانی;583247 نوشت:
با عرض سلام
چند وقت پیش بخاطر مشکل در انجام طواف نسا بعد از گذشت مدت نسبتا طولانی از اشتباهی که در طواف نسا داشتم ، از یکی از دوستانمان خواستم که در تشرف به نیابت من طواف نسا بجا بیاورد و ایشان نیز پذیرفتند و انجام دادند. اکنون بعد از گذر چند سال میانه ی مان بهم خورده و ایشان اینطور عنوان میکنند که "لعنت بر من اگر برای شما کاری انجام بدهم و کارهای قبلی که برایتان انجام دادم حرامتان" آیا این حرف باعث ابطال آن طواف نسائی که به نیابتم انجام داده میشود؟
2-هنگام دادن نیابت به ایشان مدام توی سرم چیزی میگفت نه تو نیابت ندادی.آیا این طرز فکری که داشتم باعث ابطال نیت من به دادن نیابت به ایشان شده است؟
لطفا نظر شرع اسلام را در این باره بفرمایید.با سپاس

با سلام و عرض ادب

درهردوفرض سوال، نیابت ایشان باطل نشده است و حجتان صحیح است از وسوسه شیطان بپرهیزید.

مناسک حج،حاشیه مراجع

موضوع قفل شده است