رابطه توانایی پرداخت مهریه توسط زوج و مشروعیت عقد + راه حل

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رابطه توانایی پرداخت مهریه توسط زوج و مشروعیت عقد + راه حل

سلام

دوشیزه مومنه ای که به خواستگاری اش رفته ام، به 14 سکه به عنوان صداق رضایت دارد ولی به دلیل غریبه بودنمان و عدم اعتماد کافی، خانواده زوجه حاضر نیست در سند ازدواج (که ضمانت اجرایی قانونی دارد) کمتر از 114 سکه نوشته شود به علاوه اینکه تمامش عندالمطالبه باشد (و زوجه شفاها می گوید بعدا مهرش را خواهد بخشید). حال من 2 سوال دارم:

اول اینکه، در صورتی که بله بگویم و ازدواج کنم و قصد و نیت پرداخت این میزان را هم در طول زندگی داشته باشم و در عین حال با توجه به سرمایه و درآمد فعلی ام، توانایی پرداخت این میزان را تا آخر عمرم متصور نباشم. آیا با توجه به عدم توان مالی من به عنوان زوج، عقد مشروع است یا اینکه زنا می شود؟ (تحت چه شرایطی غیر مشروع می شود؟)

نقل قول:
مردی که نیّت می کند که مهریّه همسر خود را پرداخت نکند
[INDENT=2]
امام صادق (علیه السلام) فرمود: شخصی که با زنی ازدواج می کند و نیّت می کند که مهریه ی آن زن را ــ بطور کامل ــ پرداخت نکند، او در نزد خدای متعال به منزله ی شخصی است که مرتکب عمل شنیع زنا می شود.(41)
امام صادق (علیه السلام) به این مضمون فرمود: شخصی که با زنی ازدواج می کند و برای او مهریه ای معیّن می کند، اما نیّت می کند که مهریه ی زن را پرداخت نکند. چنین شخصی به منزله ی دزد می باشد.(42)

41ــ قال الإمام الصادق (علیه السلام): من تزوّج إمرأة ولم ینو أن یوفیها صداقها. فهو عند الله زان (من لا یحضره الفقیه ج 3 ص 252 و مکارم الأخلاق ج 1 ص 450).
قال الإمام الصادق (علیه السلام): من تزوّج المرأة و لا یجعل ــ فی نفسه ــ أن یعطیها مهرها. فهو زنا (الکافی ج 5 ص 383).
42ــ قال الإمام الصادق (علیه السلام): من أمهر مهراً ثمّ لا ینوی قضائه. کان بمنزلة السارق (الکافی ج 5 ص 383).

[/INDENT]

نقل قول:
رسول اکرم(ص):

هر کس زنی را با مهریه بگیرد، ولی در نیّت پلیدش قصد پرداخت مهریه را نداشته باشد، روز رستاخیز در قیافه زناکاران می آید.

کنز العمّال-ج16--ص323

. . . . . . . . . .

امام علی (ع):

هر کس در مورد پرداخت مهریه به زنش ستم کند، که بوسیله آن زوجیّت او مباح گردیده، گرفتار زنا شده است.

بحار الأنوار- ج103 -ص 352

. . . . . . . . . .

امام صادق (ع):

مردی که زنی را به همسری می گیرد، و قصد پرداخت مهریه او را ندارد، عمل او حکم زنا را دارد. وسائل الشیعه - ج 15- ص21

نقل قول:
اگر مردی مهریه‌ای را با نیت پرداخت نکردن، قبول نماید حکم شرعی آن چیست؟
http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa36851

دوم اینکه، اگر به عنوان یک راه حل، در هنگام جاری شدن صیغه عقد، همان 14 سکه را که مورد توافق زوج و زوجه است بخوانند، ولی در سند ازدواج 114 سکه قید شود. از نظر شرع کدام یک بر ذمه زوج می باشد؟ (برای وجدان و دین شرعی و منهای قانون و سند ازدواج)، از نظر شرع، زوج 14 سکه ای را که در صیغه عقد قبول کرده به زوجه بدهکار است یا 114 سکه ای که امضا کرده است؟ آیا این روش مشکل شرعی دارد؟

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

1. درفرض سوال، عقد صحیح است.
2.از نظر شرعی آنچه مورد توافق طرفین است و عقد مبنی بر همان جاری می شود صحیح است گرچه ممکن است نوشته صوری باشد ولی اگر طرفین راضی بر همان 14 سکه باشند پرداخت همان مقدار برعهده مرد است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام

خیلی ممنون

فکر نمی کنم اختلافی بین نظر مراجع معظم در مورد جواب سوال دوم وجود داشته باشه (مثل سوال اول که وجود نداره) ولی چون ننوشته بودم الان دارم میگم که من و نامزدم هر دو مقلد آیت الله سیستانی هستیم.

اساتید محترم لطفا اگه نیاز میدونین این فاکتور رو هم در نظر بگیرین که خیالم راحت بشه.

چون من خودم می خواستم همین کار رو انجام بدم ولی گفتم قبلش با مشاور ازدواجم که روحانی هستن هم در میون بذارم که ایشون گفتن دقیقا نمی دونن ولی ممکنه مشکل شرعی داشته باشه این مساله متفاوت بودن تعداد سکه توی صیغه و قباله ازدواج. برای همین اول (قبل از اینجا) تو قسمت سوالات سایت sistani.org استفتاء زدم ولی هنوز جوابی نیومده و فکر نمی کنم که به این زودی هم جوابی به دستم برسه ..

به هر حال من این روش رو هنوز با نامزدم در میون نذاشتم. به نظر شما به همین نظر امام خامنه ای اکتفا کنم و وسواس نشون ندم یا اینکه هنوز پرس و جو رو ادامه بدم؟

mjrmz;512576 نوشت:
سلام

خیلی ممنون

فکر نمی کنم اختلافی بین نظر مراجع معظم در مورد جواب سوال دوم وجود داشته باشه (مثل سوال اول که وجود نداره) ولی چون ننوشته بودم الان دارم میگم که من و نامزدم هر دو مقلد آیت الله سیستانی هستیم.

اساتید محترم لطفا اگه نیاز میدونین این فاکتور رو هم در نظر بگیرین که خیالم راحت بشه.

چون من خودم می خواستم همین کار رو انجام بدم ولی گفتم قبلش با مشاور ازدواجم که روحانی هستن هم در میون بذارم که ایشون گفتن دقیقا نمی دونن ولی ممکنه مشکل شرعی داشته باشه این مساله متفاوت بودن تعداد سکه توی صیغه و قباله ازدواج. برای همین اول (قبل از اینجا) تو قسمت سوالات سایت sistani.org استفتاء زدم ولی هنوز جوابی نیومده و فکر نمی کنم که به این زودی هم جوابی به دستم برسه ..

به هر حال من این روش رو هنوز با نامزدم در میون نذاشتم. به نظر شما به همین نظر امام خامنه ای اکتفا کنم و وسواس نشون ندم یا اینکه هنوز پرس و جو رو ادامه بدم؟

با سلام و عرض ادب مجدد

اجازه بفرمایید تا جواب را ازسایت آیه الله سیستانی دریافت نمایید.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است