صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا تکلیف بازاریابی شبکه ای قانونی از نظر شرع مشخص نمی شود.؟

نوشته
    23
    حضور
    4 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    142

تعجب چرا تکلیف بازاریابی شبکه ای قانونی از نظر شرع مشخص نمی شود.؟

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت همه دوستان و صاحبنظران
    مشکل بنده همینی است که تو چند موضوع مشابه دوستان اشاره کردند. بنده از دوستان و صاحبنظران خواهش می کنم تکلیف بنده را مشخص کنند.بنده توی شهرهای شرقی هستم و دستم از دفتر مراجع و ... کوتاه است .مرجع تقلید بنده آیت الله مکارم شیرازی اند بنده از سایت ایشان چندین باز راجب همین شرکت های بازاریابی شبکه ای پرسیده ام ولی انگار که گویا رباتی پاسخ منو میدده با یک جمله همیشکی که فعالیت در هر گونه فعالیت بازاریابی شبکه ای خلاف شرع است. حالا من مانده ام و این مسئله. آخر اگر کار غیر شرعیه چرا قانونی کردن؟ حتما تمامی زوایای غیرقانونب و غیر شرعی این فعالیت بررسی و رفع شده که قانونی شده دیگه، اینطور نیست؟ تمنا می کنم هر عزیزی که دستش میرسه به دفتر حضرت آقا تکلیف این قضیه رو مشخص کنه به خدا موندن تو برزخ از هر چیزی بدتره. تمام زوایای کار روشن و گویاست. و اگر واقعا انسان خودش بنشینه بررسی کنه میشه فهمید که این فعالیت همون فعالیت های حرام و هرمیه یا یک فعالیت سالم ! توضیح مختصری رو راجب این فعالیت خدمتتون عرض میکنم
    فعالیت این 8 شرکت کاملا ثبت شده و زیر نظر وزارت صنعت و معدن و تجارت و نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات و دادگستری هستش که همه اینها توسط کمیته نظارت تشکیل شده بر روی آنها قابل اجرا شده.
    اما نحوه فعالیت :
    در ابتدای فعالیت هیچ مبلغی برای عضویت گرفته نمی شود ثبت نام ، شروع و ادامه فعالیت تجاری در شرکت رایگان است..
    پورسانت بر مبنای فروش محصولات است و بابت عضو گیری یا ایجاد تعادل در افراد هیچ گونه پورسانتی به فرد داده نمیشود مثلا اگر بنده 1000 نفر زیرمجموعه داشته باشم چه در یک شاخه چه در ده شاخه ولی آنها هیچ محصولی را از شرکت خریداری نکنند هیچ پورسانتی به بنده داده نمیشود. چون قاعدتا سودی عاید شرکت نشده که بخواهد از آن درصدی را به بنده بدهد.
    برای خرید شخصی خود بنده درصدی را به عنوان پورسانت خرده فروشی به من می دهند و در ازای خرید افرادی که از طرف من خرید می کنند نیز پورسانتی به من داده می شود که تا 6 سطح بیشتر قابل دریافت نیست ولی تعداد افرادی که من میتوانم به سیستم معرفی کنم نامحدود است.
    قیمتی که بابت محصولات به ما می دهند دارای قیمت پایین تر و کیفیت اصلی است مثلا یک عسل طبیعی نیم کیلویی در سایت به قیمت 22 هزارتومان است وقتی من بخرم پورسانت خرده فروشی تقریبا 4 هزارتومان به من می دهند یعنی عملا عسل برای من به قیمت 18 هزارتومان در می آید( سایر اقلام نیز به همین صورت است این مثال را زدم چون برای شرکتهای هرمی یا محصولی نبود یا قیمت بالاتر از بازار برای آن بود، خواستم این هم در نظر بگیرید).
    محصول به صورت پستی به دستمان می رسد و بابت خرید نیز 8% مالیات به دولت پرداخت می کنیم( پولی را نه تنها به اجنبی ها نمیدهیم بلکه باعث افزایش درآمد دولت میشویم).
    پورسانت ها بدون دخل و تصرف به حساب بانکی دولتی خودمان در 7 روز اول هر ماه ریخته می شود.
    چنانچه مصرف کننده نهایی پس از خرید تصمیم به استرداد محصولاتی که در سبد شرکت وجود دارد ( به غیر از گروه محصولات آرایشی و بهداشتی و گروه مواد غذایی ) گرفت، می تواند تا 7 روز پس از خرید، محصولات خریداری شده را به نماینده مستقل شرکت مسترد نموده و مبلغ پرداختی بابت محصول را از نماینده باز پس گیرد. بدیهی است محصول بازپس آورده شده بایستی قابل فروش مجدد بوده و هزینه های ارسال و بازپس گیری به عهده مشتری خواهد بود
    برای دریافت پورسانت نیز یک شرط دارد اینکه در هر ماه تنها نمایندگانی می توانند از فروش مجموعه خود پورسانت دریافت کنند که در آن ماه حدأقل فعالیت را در شرکت داشته و شرایط اشتغال به فعالیت را احراز نموده باشند. هر نماینده در هر ماه کاری باید حدأقل مبلغ 100,000 تومان از محصولات موجود بخرد تا واجد شرایط دریافت پورسانت از فروش مجموعه خود گردد. یعنی این می شود که من نمیتوانم تیم فروش داشته باشم و بعد از آن فقط بنشینم و شاهد درآمد میلیونی باشم بلکه خود نیز باید خرید داشته باشم.و تمام افراد دیگر نیز به همین صورت.
    در کل استنباط می شود که سیستم به این صورت است که مثلا من یک تیم 200 نفری (با خودم)ایجاد می کنم و در این ماه هر کدام 100 هزارتومانی که حداقل خرید است با سلیقه و مقدار مصرف خودمان یا فروش به بازار مصرفی انجام میدهیم پس قاعدتا شرکت 20 میلیون تومان فروش داشته که از این فروش مثلا آن ماه به من مثلا 700 هزار تومان پورسانت می دهد. و همه این کار را انجام میدهیم و هر کس هر کجا دیگر نخواست فعالیت کند موقتا آن ماه حذف می شود( به دلیل آن قانونی که بالاتر اشاره کردم) و نه پولی دست شرکت دارد نه ضرری کرده( میتواند ماه های دیگر ادامه دهد). حالا اگر فرضا دیگر شخصی نبود که وارد سیستم شود کم کم این خرید ها نیز متوقف می شود ( هیچ کس هم ضرری نکرده) غیر از این می باشد؟ همچنین این فرض هم قابل تصور است که افراد برای ساختن تیم فروش عضو این شرکت نشوند بلکه بیایند و از محصولات خریداری کنند که نه تنها ارزان تر و با کیفیت است بلکه به خودشان هم پورسانتی تعلق میگیرد و هر وقت نیز خواستند خرید می کنند که در اصل هدف تاسیس این شرکت ها نیز همین است و اصلا برای همین شکل گرفته اند و نام بازاریابی شبکه ای بر آنها نهاده شده . عقلا نمی شود گفت که سیستم و آینده اشباع صورت میگیرد. چون شرکت با ساختن زنجیره انسانی کار نمی کند بلکه از فروش است. و وقتی محصولات روزبه روز با توجه به نیاز مصرفی مردم تغییر کند :

آیا با ز هم به نظر شما اشباع رخ می دهد؟
    آیا ما هرمی ساخته ایم که انتهای آن با ضرر مواجه می شود و فرد پولش را از دست داده ؟
    آیا کالای موجود که شامل صابون، شامپو، ژیلت، ساعت، اسپری بدن، نوشابه ورزشی، عطر و ادکلن،عسل طبیعی، لوازم تحریر، لوازم آرایشی و ... است وهمینطور به لیست اقلام آن اضافه می شود هم اکنون مصرفی نیستند؟
    آیا با این شرایط باز هم اکل به باطل رخ می دهد؟
    آیا باز هم سود حاصل از زیرمجموعه ها رباست؟
    آیا می شود گفت که اگر هیچ فردی نباشد که عضو شود نفر آخر ضرر کرده و پولی از دست داده؟

بی صبرانه منتظرم. خواهش می کنم از کارشناسان که بررسی کاملی انجام و نتیجه رو بگید چون اگر کار ایراد داشته باشد من خودم شخصا میتوانم افراد دیگر را نیز مطلع کنم.
    التماس دعا.
    صد دانه یاقوت دسته به دسته

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

چرا تکلیف بازاریابی شبکه ای قانونی از نظر شرع مشخص نمی شود.؟

کارشناس بحث: استاد شفا

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 2

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11220

سلام عليكم

اگر فعاليت اين شركتها مطابق مقررات مورد تاييد شوراي محترم نگهبان باشد ومطابق آن عمل كنند،اشكالي ندارد.

بايد توجه داشت كه گرفتن پورسانت همان طور كه در تاپك هاي قبل نيز بيان شده اشكالي ندارد البته براي كسي كه مشتري را معرفي مي كند ونه براي كسي كه مشتري را معرفي نكرده چون اين مصداق اكل مال به باطل است؛
    نكته ديگري كه بايد متذكر شوم اين است كه ممكن مي باشد،اين شركتها براي كاري مجوز گرفته اند ولي كار ديگري ممكن است انجام بدهند كه مورد تاييد شو راي محترم نگهبان نباشد.

7. صلوات ها 6

نوشته
    23
    حضور
    4 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    142

نقل قول نوشته اصلی توسط شفا نمایش پست ها
    سلام عليكم

اگر فعاليت اين شركتها مطابق مقررات مورد تاييد شوراي محترم نگهبان باشد ومطابق آن عمل كنند،اشكالي ندارد.
    سلام خدمت شما
    با توجه به سایت http://www.networkmarketing.moc.gov.ir اگر ملاحظه کنید به این شرکت ها مجور داده شده و قاعدتا طبق آن است که دارند فعالیت می کنند. بنابراین مورد تایید شورای محترم نگهبان می باشند. درست است؟

بايد توجه داشت كه گرفتن پورسانت همان طور كه در تاپك هاي قبل نيز بيان شده اشكالي ندارد البته براي كسي كه مشتري را معرفي مي كند ونه براي كسي كه مشتري را معرفي نكرده چون اين مصداق اكل مال به باطل است؛
    راجب این مساله یعنی می فرمایید بابت زیر مجموعه 2 تا 6 بنده که خودم مستقیم معرفی نکرده ام ولی مثلا دوستان من و زیر مجموعه اول من معرفی کرده اند اشکال شرعی وارد است؟ در حالی که تمام مبنای کار اینها بر همین قضیه است و اگر اینگونه نباشد که مفهوم و اصل فعالیت بازاریابی شبکه ای از بین رفته و همسن مورد است که باعث انگیره دادن به افراد برای ساختن تیم فروش و کسب درآمد می باشد.

نكته ديگري كه بايد متذكر شوم اين است كه ممكن مي باشد،اين شركتها براي كاري مجوز گرفته اند ولي كار ديگري ممكن است انجام بدهند كه مورد تاييد شو راي محترم نگهبان نباشد.

با توجه به این که این شرکت ها با مفاد و قوانین جدید خود مجوز را دریافت کرده اند این قضیه بعید است اینگونه باشد و همانظور که در آن سایت بالا اشاره کردم کمیته مربوطه تمامی فعالیت ها را زیر نظر دارد تا از محور و مفاد اصلی قانون خارج نشوند. و اگر لیست شرکت ها را ملاحظه کنید بابت هر تخظی اخظار گرفته و ملزم به رفع آن می باشند.بنابراین آیا فعالیت بلامانع است؟ چون من که نمیتوانم شخصا ببینم کجای شرکت دارد غیرقانونی کار میکند و خود کمیته تمامی آنها را زیرنظر دارد و اگر غیرقانونی شوند فورا برخورد یا لغو مججوز می شوند.
    با تشکر از شما. این مواردی که فرمودید از فرمایشات مرجع تقلید هستند. بنده مجوز کار کردن را دارم با این تفاسیر؟

نوشته
    23
    حضور
    4 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    142

تکمله این مساله ای که فرمودید باید بگم به همین منظور است که برای هر فرد حداقل مشارکت ماهیانه (همون مبلغ 100 هزارتومن) قرار داده شده که علاوه بر فعال بودن فرد اون رو مستحق دریافت پورسانت و فعالیت میکنه. آیا درسته؟
    (جسارتا خیلی دیر به دیر جواب میگیرم!)

نوشته
    9
    حضور
    9 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29

با توجه به گفته آیت الله مکارم که فرمودند:"هرگاه بازاریابی ها به صورت زنجیره ای ادامه نیابند اشکالی ندارد." میشه فهمید اگه کسی که دنبال جذبش هستی مشتری باشه(یعنی خریدار محصول یک محصولی که وجود خارجی داره) اشکالی نداره اما اگه بازاریابی شما این باشه که دنبال جذب شخص دیگه ای باشید که خودش باید بازاریابی کنه تا فرد دیگه ای رو جذب کنه، اشکال داره

11. صلوات ها 3

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11220

سلام عليكم

پاسخ همان است كه خدمتتان عرض شد ،
    اگر باز هم ابهامي است مساله را بصورت كتبي از دفتر مرجعتان استفتاء كنيد.

13. صلوات

نوشته
    23
    حضور
    4 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    142

نقل قول نوشته اصلی توسط kamyar7 نمایش پست ها
    با توجه به گفته آیت الله مکارم که فرمودند:"هرگاه بازاریابی ها به صورت زنجیره ای ادامه نیابند اشکالی ندارد." میشه فهمید اگه کسی که دنبال جذبش هستی مشتری باشه(یعنی خریدار محصول یک محصولی که وجود خارجی داره) اشکالی نداره اما اگه بازاریابی شما این باشه که دنبال جذب شخص دیگه ای باشید که خودش باید بازاریابی کنه تا فرد دیگه ای رو جذب کنه، اشکال داره
    مرسی. بله گفته ایشون همون جمله است. حالا این قضیه برای کار ما چگونه است؟ من خرید میکنم و علاوه بر خریدم چند نفر رو معرفی میکنم ( تا اینجا که بازاریابی من تا یک سطحه و کاملا شرعی) که اونها هم خرید می کنند و این زنجیره وار تا 6 سطح ادامه پیدا می کند. حالا این پورسانتی که به من داده میشه از خرید همونهاست (این زنجیره خرید داشتند که بابت اونها به من از طرف شرکت پورسانت داده شده نه از اصطلاحا جیب افراد دیگر، چون از خرید اونها سود عاید شرکت شده)

نوشته
    23
    حضور
    4 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    142

نقل قول نوشته اصلی توسط شفا نمایش پست ها
    سلام عليكم

پاسخ همان است كه خدمتتان عرض شد ،
    اگر باز هم ابهامي است مساله را بصورت كتبي از دفتر مرجعتان استفتاء كنيد.
    سلام. متشکرم . ولی خداشاهده دو سه باری که کتبی استفتا کردم همون یه جمله جوابم بود. حتی شاید زحمت خوندن اون همه مطلب رو نکشیده باشند و فورا نظر آیت الله مکارم رو قید می کنند. آیا شما امکانش هست که حضوری از دفتر آقا بپرسید ؟ قم تشریف دارید؟

نوشته
    9
    حضور
    9 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29

سلام، با این شماره تماس بگیرید و توضیح کامل بدید تا جواب دقیقی بدن:02537473

17. صلوات ها 2

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری