جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اعتراض جهنمیان

شروع کننده موضوع

نوشته
    882
    حضور
    20 روز 18 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    1
    گالری
    17
    صلوات
    2369

اعتراض جهنمیان

سلام. من مدتها پیش شنیدم که در روز قیامت، خدا از جهنمیان خشمگین است(به معنای دور بودن آنها از رحمت خدا) و جهنمیان نیز از خدا خشمگین هستند و شنیدم که آنها به خدا اعتراض می کنند که چرا فلانی چشم ندادی و به من دادی و من با چشمم گناه کردم، به فلانی دست ندادی و به من دادی و من با دستم گناه کردم و....

آیا روایت یا روایاتی به این مضمون داریم؟
    ویرایش توسط شروین : ۱۳۹۴/۰۸/۰۵ در ساعت ۰۶:۳۶

ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش, بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش.

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58301

با نام و یاد دوست

اعتراض جهنمیان

کارشناس بحث: استاد محسن

5. صلوات

علاقه
    پژوهش هاي ديني قرآن، روايي و كلامي
    نوشته
    564
    حضور
    16 روز 1 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1521

جمع‌بندی

سؤال:
    شنیدم که در روز قیامت، خدا از جهنمیان خشمگین است و جهنمیان نیز از خدا خشمگین هستند و شنیدم که آن‌ها به خدا اعتراض می‌کنند که چرا به فلانی چشم ندادی و به من دادی و من با چشمم گناه کردم، به فلانی دست ندادی و به من دادی و من با دستم گناه کردم و ... . آیا روایت یا روایاتی به این مضمون داریم؟

پاسخ:
    البته در این باره به طور خصوص روایتی به چشم نخورد. اما روایات متعددی داریم که می‌توان از مفهوم یا عموم آن به پاسخ پرسشی که داشتید، رسید.
    خدای متعال به دلیل نعمت‌هایی چون سلامتی، زیبایی و صبری که به انسان‌ها داده و متأسفانه بعضی از ما از آن استفاده صحیح نکرده دچار گناه شدند، اتمام حجت می‌کند.
    به این روایت توجه کنیم:
    امام صادق (علیه السلام) فرمود:روز قيامت زنانى را كه به واسطه زيبايى به گناه افتاده‏‌اند، پيش می ‌آورند و از آن‌ها می‌‌پرسند: چرا دچار گناه شدى؟ می‌گويند: پروردگارا زيبايى صورت باعث شد كه ما مغرور و دچار لغزش و گناه شويم، (که اگر زشت بودیم به گناه کشیده نمی‌شدیم) آن وقت حضرت مريم (علیها السلام) را می‌‏آورند و از آن‌ها می‌پرسند: شما زيباتر هستيد، يا مريم؟ (پس چرا) او به اين زيبايى و جمال دچار فتنه نشد! و نيز مردان زيبايى را كه جمال‌شان آن‌ها را به گناه كشانده می‌آورند و يوسف (علیه السلام) را نيز حاضر مى‌کنند و خطاب مى‌‌شود، آيا شما زيباتر هستید يا يوسف؟ كه با اين همه زيبايى دچار فتنه زنان نشد.
    و نيز افرادى را كه در دنيا دچار بلا و مصيبت شده‏ و در اثر آن به لغزش و گناه افتاده‏ اند حاضر مى‏‌کنند و ايوب پیامبر (علیه السلم) را نيز می ‌آورند و به آن‌ها خطاب می ‌شود: آيا بلا و مصيبتى كه به شما رسيد شديدتر بود يا آن چه به ايّوب رسيد؟ و با اين همه او دچار خطا و گناه نشد.! (1)
    از مفهوم روایت شریف این نکته به دست می‌آید که انسان‌های سالم نیز نمی‌توانند در برابر گناهانی که با چشم یا دست و پا و سایر جوارح بدن انجام داده‌اند به خدای متعال اعتراض کنند که اگر آن‌ها را نداشتند، گناه نمی‌کردند! زیرا خدای متعال انسان‌های سالمی که در بندگی خدا و از معصیت به دور بودند را فرا می‌خواند و به مثل موضوعاتی که در روایت گذشت با آن ها احتجاج می‌کند تا هیچ خشم و اعتراضی نداشته باشند.

منبع:
    1.مشایخ فاطمه، قصص الأنبياء (قصص قرآن)، تهران، انتشارات فرحان، 1381 ش، چاپ اول، ص 308.

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۳/۲۸ در ساعت ۱۴:۰۵ دلیل: .

7. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری