جمع بندی عدول در بعضی از مسائل به مرجع تقلید مساوی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عدول در بعضی از مسائل به مرجع تقلید مساوی

باسلام و عرض ادب بنده از آیت الله مکارم تقلید میکنم میخواهم از این پس به صورت کل تمام مسائل عزاداری (جشن و شادی رو نمیگم میمونم...) را اهل بیت علیهم السلام را از آیت الله سیستانی تقلید کنم؛ چون این دو بزرگوار مساوی هستند(از نظر شورای جامعه مدرسین)؛ میشود از مساوی به مساوی رجوع کرد مشروط به اینکه به فتوای مرجع فعلی خودم عمل نکرده باشم. آیت الله مکارم شیرازی در مورد سینه زنی بدون پیراهن گفتند که: در صورتی که زنان حضور داشته باشند این کار حرام است و اگر زنان هم نباشند اشکال دارد. منبع: islamquest.net/fa/archive/question/fa10818 همچنین فرمودند: از مجروح كردن بدن (در مراسم عزاداري) بايد پرهيز نمود. ولی بنده یک مدت با پیراهن سینه میزدم (نه بخاطر اینکه آیت الله مکارم گفتند فکر نمیکردم چنین بگن ) بعد بدون پیراهن کردم، همچنین سینه زنی به حدی که سینه سرخ بشود و لطمه زنی به صورت با انشگتر تا حدی که صورت کبود بشه. الان میتونم کلا مباحث عزاداری و مصیبت اهل بیت علیهم السلام رو از آیت الله سیستانی تقلید کنم؟ تا هم راحت باشم و هم گذشته گناهی ثبت نشه؟ باتشکر

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله مکارم هرگاه دو مجتهد مساوى باشند، مى توان بعضى از مسائل را از يكى و بعضى را از ديگرى تقليد كرد؛ ولی هرگاه در مسأله ای یکی عمل کرد، عمل به فتوای دیگری در آن مسأله، جایز نیست پس اگر در این مساله عمل نکرده باشید و آیه الله سیستانی را مساوی آیه الله مکارم بدانید می توانید در این مساله از آیه الله سیستانی تقلید نمایید.

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م19

موضوع قفل شده است