صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ارتداد و عدم اختیار

علاقه
    مطالعات مذهبی +ورزش
    نوشته
    1
    حضور
    2 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4

اشاره ارتداد و عدم اختیار

با سلام و احترام :
    ایا میشود گفت چون اسلام راه بازگشت از دین را بسته است و مرتد اعلام کرده است قدرت انتخاب را از انسان گرفته است ؟ براستی چرا اسلام که همیشه در امور اعتقادی اجبار و اکراه نداشته است در برگشت از اعتقاد به اسلام چنین سخت برخورد کرده است ؟
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۷/۲۹ در ساعت ۱۳:۲۳

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,892
    حضور
    84 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6738

با سلام و عرض ادب و تشکر از بابت پرسش زیبایی که مطرح فرودید

از نگاه قرآن کریم و عقل سلیم، خدا فقط یک دین فرستاده و آن، دینی جز اسلام نیست؛ اسلام یعنی تسلیم محض بودن در برابر خدا! پس خدا جز یک چیز را قبول نمی کند؛ که آن نیز تسلیم محض بودن در برابر خداست. لذا وقتی خدا پیامبر جدید می فرستد، بر پیروان ادیان گذشته واجب است که از او اطاعت نمایند و الّا دروغ می گویند که تسلیم خدا هستند. لذا اگر در برابر پیامبران جدید مخالفت نمودند، دین قبلی آنها نجات بخش آنها نخواهد بود. چون دین صرفاً یک سری رسم و رسومات نیست ؛ بلکه حقیقت دین همان اطاعت محض از خدا و تسلیم او بودن است.
    امّا آیه ی « لا إِكْراهَ فِي الدِّينِ»(البقرة:256)» بیانگر این نیست که خدا هر دینی را می پذیرد، بلکه بیان می کند که امور اعتقادی اساساً قابل اجبار نیستند و نمی توان کسی به اجبار و اکراه دعوت به اسلام نمود؛ طبق بیان قرآن کریم طریق رسیدن به خدا معلوم و مشخص است اگر کسی از این مسیر طی طریق کرد به خداوند خواهد رسید و الا به مقصد نمی رسد. «قد تبین الرشد من الغی» « إِنَّا هَدَيْناهُ السَّبيلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُورا» ما راه را به او نشان داديم، خواه شاكر باشد(و پذيرا گردد) يا ناسپاسی کند.» (الإنسان:3)
    لذا تنها راه رسیدن به کمال مطلق یعنی خداوند دین اسلام (تسلیم شدن محض در برابر خدا) است؛ البته ادیان دیگر از قبیل مسیحیت و یهودیت اگر تحریف نشده بودند این ادیان نیز انسان را به خدا می رساندند اما چون این ادیان تحریف شده اند طریقیت خود را از دست داده و تنها دینی که انسان را به حقیقت رهنمون می کند دین اسلام است. « إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا ثُمَّ كَفَرُوا ثُمَّ آمَنُوا ثُمَّ كَفَرُوا ثُمَّ ازْدادُوا كُفْراً لَمْ يَكُنِ اللَّهُ لِيَغْفِرَ لَهُمْ وَ لا لِيَهْدِيَهُمْ سَبيلا» كسانى كه ايمان آوردند، سپس كافر شدند، باز هم ايمان آوردند، و ديگربار كافر شدند، سپس بر كفر خود افزودند، خدا هرگز آنها را نخواهد بخشيد، و آنها را به راه(راست) هدايت نخواهد كرد. (نساء: 137)

5. صلوات ها 2

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,892
    حضور
    84 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6738

اگر کسی اقدام به تحقیق عقلانی در باب ادیان نماید، محال است غیر از اسلام به دین دیگری بگرود. چرا که تمام ادیان موجود جهان ـ غیر از اسلام ـ مشکلات منطقی جدّی در ارکانشان داشته، قادر به اثبات حقّانیّت خودشان نیستند
    پس منطقاً چگونه ممکن است کسی از طریق تحقیق واقعی و مطابق با موازین عقلی ــ نه بر اساس تحقیق غلط و غرض مند ــ بتواند دیگر ادیان مثل دین مسیحیّت یا یهودیّت یا زرتشتی و ... را بر اسلام شیعی ترجیح دهد؟
    اما کسی که به خیال خود با تحقیق و تفحص عقلانی دینی غیر از دین اسلام را حق تشخیص داد، اگر از اعتقاد فراتر نرفته و موجب سلب امنیت اعتقادی نشود کسی با چنین کسی کاری ندارد و آزاد است به هر دینی که دوست داشت بگرود نه خداوند با چنین کسی کاری دارد و نه قوانین حقوقی حق اعدام این فرد را دارند! امّا چنین فردی ازطریق هدایت و راه رسیدن به خداوند منحرف شده و هیچ گاه به خدا نخواهد رسید.
    اینکه عرض شد خداوند نیز کاری با او ندارد بدین معنی نیست که فرد چون به اختیار خود از اسلام برگشته و دین دیگری را انتخاب کرده در آخرت با بهشتیان خواهد بود! چون بهشت نتیجه اعمال انسان در دنیاست برای مثال اگر کسی دست خود را روی آتش بگیرد یقینا خواهد سوخت و یا اگر کسی مال حرامی را بخورد تبدیل به آتش غیر مادی شده و در آخرت خواهد سوخت.
    حال هر کسی آزاد است هر راهی که خواست برود چه راهی که منتهی به بهشت می شود و چه راهی که منتهی به جهنّم می شود. محال است که کسی از شهر قم به طرف مشهد برود و از بوشهر سر در آورد. راه طبیعی بهشت و جهنّم نیز مشخّص است و هیچ اجبار و اکراهی در گزینش آنها نیست.لذا فرمود: « إِنَّا هَدَيْناهُ السَّبيلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُورا» ما راه را به او نشان داديم، خواه شاكر باشد(و پذيرا گردد) يا ناسپاسی کند.» (الإنسان:3) اما نتیجه‌ی طبیعیِ کافر بودن افتادن در هلاکت و نابودی است.
    مثل اینکه بگوییم تنها راه رسیدن به مشهد مثلا راه شمال است اما اگر کسی راه جنوب را در پیش گرفت یقینا هیچ وقت به مقصد نخواهد رسید چون راه را اشتباه رفته است.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه پیشنهاد می شود لینک زیر را ملاحظه بفرمایید:

دین و آزادی

حکم ارتداد

7. صلوات ها 5

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

سلام
    تشکر از کارشناس محترم تاپیک
    چندتا سوال دارم اگر میشه تا حد امکان ساده پاسخ بدید
    1- من یه بچه مسلمان هستم حالا 20 سالمه بعد تصمیم میگیریم به دین مسیحیت برم یا اینکه تصمیم میگیرم آتئیست بشم ، برای کسی هم دینم رو تبلیغ نمیکنم.آیا من مرتد هستم؟
    2-من یه بچه مسلمان هستم حالا 20 سالمه بعد تصمیم میگیریم به دین مسیحیت برم یا اینکه تصمیم میگیرم آتئیست بشم و دوست دارم کمی هم راجع به دین جدیدم با دوستام صحبت کنم و از ویژگی های خوب دین جدیدم با اون ها صحبت کنم.آیا من مرتد هستم؟

9. صلوات ها 4

علاقه
    نجوم - فيزيك - الهيات - مكانيك
    نوشته
    538
    حضور
    3 روز 5 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    350

با سلام
    از اينكه در بحث شما دخالت ميكنم ببخشيد
    دوست عزيز هر ديني خود را هدايتگر و ساير اديان را مضل ميداند و هر كس را كه دينش را عوض ميكند وعده مجازات ميدهد و اين استدلال بر اين پيش فرض بنا شده است كه تغيير دين اول كه حق است به دين دوم كه ناحق است به جهنم و مجازات ختم ميشود و گرنه هر كس دين خود را به اختيار انتخاب كند ديگر ديني نمي ماند كه ادعاي برتري كنداين خاص اسلام نيست همه اديان چنين هستند
    در اين مقال اگر وعده مجازات آخرت است محل مناقشه نيست اما در مورد اسلام اين مسلمانا هستند كه متاسفانه جاي شارع دين را گرفته اند نظير مسيحيت در قرون وسطي - اگر اسلام هم از رنسانس گذر ميكرد شما چنين سوالي طرح نمي كرديد - پس مشكل مسلمين هستند و نه اسلام
    اگر شما به ارا و عملكرد تشيع در فقه سنتي شيعه آشنا بوديد تسامح در رفتار آنها مشهود و مسبوق به سابقه تاريخي است گرچه در يك نظر گذرا چون صداي افراد جاهل هميشه بلند است صداي عارفين و انديشمندان معمولا شنيده نمي شود ولي دليلي بر نبود اين تساهل و تسامح نيست
    در اسلام جواز مرگ مرتد وجود دارد اما بر اساس همان جواز در زمان غيبت معصوم اجراي حدود معطل است و فقط معصوم اگر حاكم بر جامعه اسلامي شود به دليل عصمت و بري بودن از خطا و همين طور ولايت تكويني و نصب الهي مجاز و مختار به اجراي حد شرعي است كه اسناد آن در اثار كليني و مجلسي مستند و ضبط است
    در زمان غيبت مسلمين فقط وظيفه امر به معروف و نهي از منكر كه قائم به رفتار خودشان باشد را به عهده دارند يعني ميتوانند مرتد را نصيحت يا توبيخ يا تحريم نمايند اما مجاز به اجراي حد نيستند
    آنچه امروز شما مي بينيد و ميشنويد ربطي به اسلام و قران و سيره اهل بيت ندارد لذا از قضاوتي كه تر و خشك را با هم بسوزاند اجتناب كنيد انصاف شرط عدالت است و خدا خدايي است عادل
    و الحال اين سه چيز باقی است:
    ايمان و اميد و محبت
    اما بزرگتر اينها محبت است
    ((( پولس رسول )))

11. صلوات

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

نقل قول نوشته اصلی توسط sina178s نمایش پست ها
    با سلام
    از اينكه در بحث شما دخالت ميكنم ببخشيد
    دوست عزيز هر ديني خود را هدايتگر و ساير اديان را مضل ميداند و هر كس را كه دينش را عوض ميكند وعده مجازات ميدهد و اين استدلال بر اين پيش فرض بنا شده است كه تغيير دين اول كه حق است به دين دوم كه ناحق است به جهنم و مجازات ختم ميشود و گرنه هر كس دين خود را به اختيار انتخاب كند ديگر ديني نمي ماند كه ادعاي برتري كنداين خاص اسلام نيست همه اديان چنين هستند
    در اين مقال اگر وعده مجازات آخرت است محل مناقشه نيست اما در مورد اسلام اين مسلمانا هستند كه متاسفانه جاي شارع دين را گرفته اند نظير مسيحيت در قرون وسطي - اگر اسلام هم از رنسانس گذر ميكرد شما چنين سوالي طرح نمي كرديد - پس مشكل مسلمين هستند و نه اسلام
    اگر شما به ارا و عملكرد تشيع در فقه سنتي شيعه آشنا بوديد تسامح در رفتار آنها مشهود و مسبوق به سابقه تاريخي است گرچه در يك نظر گذرا چون صداي افراد جاهل هميشه بلند است صداي عارفين و انديشمندان معمولا شنيده نمي شود ولي دليلي بر نبود اين تساهل و تسامح نيست
    در اسلام جواز مرگ مرتد وجود دارد اما بر اساس همان جواز در زمان غيبت معصوم اجراي حدود معطل است و فقط معصوم اگر حاكم بر جامعه اسلامي شود به دليل عصمت و بري بودن از خطا و همين طور ولايت تكويني و نصب الهي مجاز و مختار به اجراي حد شرعي است كه اسناد آن در اثار كليني و مجلسي مستند و ضبط است
    در زمان غيبت مسلمين فقط وظيفه امر به معروف و نهي از منكر كه قائم به رفتار خودشان باشد را به عهده دارند يعني ميتوانند مرتد را نصيحت يا توبيخ يا تحريم نمايند اما مجاز به اجراي حد نيستند
    آنچه امروز شما مي بينيد و ميشنويد ربطي به اسلام و قران و سيره اهل بيت ندارد لذا از قضاوتي كه تر و خشك را با هم بسوزاند اجتناب كنيد انصاف شرط عدالت است و خدا خدايي است عادل
    با عرض سلام و ادب خدمت جناب سینا
    به عنوان پیش مقدمه خدمت حضرت عالی عرض کنم از حضور شما توی این تاپیک خوشحالم و در کل از حضور اهل کتاب در این سایت.
    تشکر بابت پاست گویی شما
    در مسیحیت هم معقوله ای تحت عنوان ارتداد هست؟
    کلا حکم کسی که از مسیحیت با تحقیق یا بدون تحقیق خارج میشه چیه؟
    این فرد اگر دین جدیدش رو تبلیغ بکنه حکمش چیه؟
    یه نکته ای که قطعا همه ادیان قبول دارند اینه که تمامی ماها تا زمانی که به درجه ای از عقل و شعور نرسیدیم بدون شک دین پدر و مادر خویش رو داریم.در واقع قطعا همه ماها تا مثلا 10 سالگی دین پدر و مادرمان را داریم بنابراین به نظر شخصی بنده چه بسا تمام دین ها موظف هستند به مریدان خودشون بگند که تا جایی که توان داری در مورد ادیان بررسی کن و دینت رو خودت انتخاب کن و داستان هایی مثل ارتداد و ... به نظرم یه مقدار نامردی در مقوله حق انتخاب و اختیار آدمی باشه.خود قرآن میگه بشارت باد کسانی که قول های مختلف رو میشنوند و بهترین رو انتخاب میکنند.
    دلم میخواد نظر مسیحیت رو در این باره بدونم

13. صلوات

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,892
    حضور
    84 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6738

نقل قول نوشته اصلی توسط muiacir نمایش پست ها
    سلام
    تشکر از کارشناس محترم تاپیک
    چندتا سوال دارم اگر میشه تا حد امکان ساده پاسخ بدید
    1- من یه بچه مسلمان هستم حالا 20 سالمه بعد تصمیم میگیریم به دین مسیحیت برم یا اینکه تصمیم میگیرم آتئیست بشم ، برای کسی هم دینم رو تبلیغ نمیکنم.آیا من مرتد هستم؟
    2-من یه بچه مسلمان هستم حالا 20 سالمه بعد تصمیم میگیریم به دین مسیحیت برم یا اینکه تصمیم میگیرم آتئیست بشم و دوست دارم کمی هم راجع به دین جدیدم با دوستام صحبت کنم و از ویژگی های خوب دین جدیدم با اون ها صحبت کنم.آیا من مرتد هستم؟
    با سلام و عرض ادب

جناب muiacir خداوند با ارسال احکام و دستورات دین مبین اسلام سعی دارد بشریت را به صراط مستقیم دعوت کند و کسانی که در صراط مستقیم هستند آن ها در این صراط نگه دارد.
    بسته به نوع تصمیم و نوع دوست داشتن شما دارد، اگر دوست داشتن و تصمیم گرفتنتان بدون تعقل و تفکر منطقی باشد بله مرتد هستید و تا زمانی که ارتداد خود را علنی نکردید قوانین حقوقی عالم دنیا کاری با شما ندارد و فقط در پیشگاه خداوند باید پاسخگو باشد و البته خروج از صراط مستقیم یعنی بیراهه رفتن و بر خلاف جهتِ فلسفه خلقت حرکت کردن. و نتیجه طبیعی انحراف سقوط در درّه جهالت است.
    اگر عرایض بنده را در پست اول مطالعه کرده باشید، عرض کردم تنها دینی که در عالم وجود دارد «اسلام» ( به معنی تسلیم محض بودن در برار دستورات الهی) است. گرایش به ادیان دیگر یا در اثر عدم مطالعه کافی در معارف اسلامی است و یا در اثر بی منطق بودن! اگر دین اسلام به درستی مورد مطالعه قرار بگیرد منطقا احدی از این دین روی گردان نخواهد شد.
    آیا گرایش به ادیان تحریف شده تسلیم بودن در مقابل دستورات الهی است؟ اگر نیست پس وجهی برای بازگشت وجود ندارد.

15. صلوات

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

سلام
    تشکر میکنم از کارشناس محترم تاپیک
    اما اگر امکان دارد پاسخ ها رو جداگونه برام بگید که پاسخ سوال یک فلان میشود و سوال 2 فلان.
    و البته مطالبی که بهم گفتین رو ما مسلمون ها قبوب داریم نه بقیه ادیان

17. صلوات

علاقه
    نجوم - فيزيك - الهيات - مكانيك
    نوشته
    538
    حضور
    3 روز 5 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    350

با سلام و عرض ادب

نقل قول نوشته اصلی توسط muiacir نمایش پست ها
    با عرض سلام و ادب خدمت جناب سینا
    به عنوان پیش مقدمه خدمت حضرت عالی عرض کنم از حضور شما توی این تاپیک خوشحالم و در کل از حضور اهل کتاب در این سایت.
    تشکر بابت پاست گویی شما
    در مسیحیت هم معقوله ای تحت عنوان ارتداد هست؟

بله در مسيحيت هم ارنداد يا بازگشت از ايمان مسيحي مطرح است - ايمان مسيحي يعني بدست اورد نجات از يوغ گناه است و ارتداد يعني باز گشت به زير لعنت ناشي از گناه

کلا حکم کسی که از مسیحیت با تحقیق یا بدون تحقیق خارج میشه چیه؟

كسي كه از مسيح روگردان ميشود از كليسا اخراج ميشود و مسيحيان با وي قطع رابطه ميكنند

این فرد اگر دین جدیدش رو تبلیغ بکنه حکمش چیه؟

اگر حوزه تبليغ او در جامعه مسيحيان باشد كه مسيحيان او را ترد ميكنند زيرا باور مسيحيان اين است كه وقتي كسي از مسيح دور ميشود در واقع دست دوستي به شيطان داده است و ممكن است گناه را ترويج كند اما كسي را مجازات نميكنند چون مجازات فقط از ان خداوند است در ضمن ممكن است ان فرد متنبه شده و برگردد در هر صورت دايره عمل همان محبت مسيح است كليسا سعي ميكندبه او پاسخ دهد و البته براي بازگشت او دعا ميكنند - در قرون وسطي روشهاي خشونت اميز وجود داشت كه البته بر خلاف تعليم مسيح و شاگردان او بود اما در عهد جديد مجازات ارتداد حداكثر به شيطان سپرده شدن است تا فرد متنبه شده بازگردد

یه نکته ای که قطعا همه ادیان قبول دارند اینه که تمامی ماها تا زمانی که به درجه ای از عقل و شعور نرسیدیم بدون شک دین پدر و مادر خویش رو داریم.در واقع قطعا همه ماها تا مثلا 10 سالگی دین پدر و مادرمان را داریم بنابراین به نظر شخصی بنده چه بسا تمام دین ها موظف هستند به مریدان خودشون بگند که تا جایی که توان داری در مورد ادیان بررسی کن و دینت رو خودت انتخاب کن و داستان هایی مثل ارتداد و ... به نظرم یه مقدار نامردی در مقوله حق انتخاب و اختیار آدمی باشه.خود قرآن میگه بشارت باد کسانی که قول های مختلف رو میشنوند و بهترین رو انتخاب میکنند.
    دلم میخواد نظر مسیحیت رو در این باره بدونم
    در مسيحيت دو آئين وجود دارد تعميد و استواري
    در ائين تعميد نوزاد يا كودك تعميد داده ميشود بر حسب ايمان والدين - اينگونه بر وظيفه تعليم و وظايف والدين تاكيد ميشود تا فرزند را در ايمان مسيحي رشد و تعليم دهند پدر و مادر تعميدي هم مشخص ميشود تا اگر اتفاقي بر پدر و مادر اصلي پيش امد كند پدر و مادر تعميدي وظيفه نگهداري و تعليم و تربيت فرزند را انجام دهند
    پس از انكه فردي به سن بلوغ رسيد و پس از اموزش هاي كليسائي يا در خانواده فرد تصميم گرفت مسيحي باشد ائين استواري برايش انجام ميشود كه فرد به عضويت كليسا در امده و يك فرد مسيحي مسئول به حساب مي ايد
    هر دوي ايت ائين ها داوطلبانه است و هيچ اجباري نيست

ویرایش توسط sina178s : ۱۳۹۳/۰۲/۲۰ در ساعت ۰۹:۰۸
    و الحال اين سه چيز باقی است:
    ايمان و اميد و محبت
    اما بزرگتر اينها محبت است
    ((( پولس رسول )))

19. صلوات ها 2

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

سلام
    در بخشهائی از قرآن آمده است که ادیان قبلی در مورد ظهور پیامبر گرامی اسلام بشارت داده بودند.
    1- الذین آتیناهم الکتاب یعرفونه کما یعرفون ابنائهم
    2: محمد رسول الله و الذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم ذلک مثلهم فی التورات و مثلهم فی الانجیل
    3: و اذقال عیسی بن مریم یا بنی اسرائیل انی رسول الله الیکم مصدّقاً لما بین یدیﱡ من التورات و مبشراً برسولٍ یأتی من بعدی إسمه احمد
    4: الذین یتبعون الرسول النبی الأمی الذی یجدونه مکتوباً عندهم فی التوراة و الانجیل
    اگر امکان دارد هم از مسلمانان و هم از غیر مسلمانان (اهل کتاب) نظرشان را در این موارد بفرمایند و در کل میخواستم نظر اهل کتاب را در مورد قرآن,اسلام و حضرت محمد (ص) {مطابق با دین و مستندات دین خودشان و نه فقط نظر شخصیشان} را بدانم.
    با تشکر
    اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
    و
    احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
    سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
    الحسین علیه افضل الصلوات و السلام

21. صلوات

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری