علت نامگذاری شب جمعه اول ماه رجب به ليله الرغائب

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علت نامگذاری شب جمعه اول ماه رجب به ليله الرغائب

[="Black"]علت نامگذاری شب جمعه اول ماه رجب به ليله الرغائب

در دين مبين اسلام ميان شب ها و روز هاي سال، ايام و اوقاتي وجود دارند که نسبت به آن ها توجّه و تأکيد خاصي شده است و حتي براي آن ها اعمالي نيز آمده است و ارزشمندي بعضي از ايام و ليالي مورد اتفاق همه مسلمين است مانند شب و روز مبعث ولي بعضي از اين زمان ها به عقيده گروه يا مذهبي خاصّ از مسلمانان داراي بار ارزشي هستند و ليلة الرغائب از جمله شب هايي است که از نظر شيعه يکي از شب هاي ارزشمند و پر فضيلتي است که براي آن اعمالي نيز برشمرده اند.[/]

[="Black"]علّت اين که اين شب را ليلة الرغائب (در میان مردم معروف به شب آرزوها) مي گويند اين است که اين شب از نظر شيعه يکي از شبهائي است که نزد خداوند از فضيلت خاصّي برخوردار است و در روايات اهل بيت ـ عليهم السلام ـ بر پاسداشت آن شب تأکيد زيادي شده است به عنوان مثال در روايتي از پيامبر اکرم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ در فضيلت اين شب نقل شده است که حضرت فرمود: از شب جمعه اول ماه رجب غفلت نکنيد همانا آن شب شبي است که ملائکه آن شب را ليلة الرغائب مي نامند و در آن شب وقتي يک سوم شب گذشت هيچ ملکي در آسمان و زمين باقي نمي ماند مگر اين که در کعبه و حوالي آن جمع مي شوند و خداوند خطاب به آن ها مي فرمايد: اي ملائکه هاي من هر چه مي خواهيد از من بخواهيد و ملائکه مي گويند: اي خداي ما حاجت ما از تو اين است که روزه گيرندگان ماه رجب را ببخشي و خداوند در جواب آن ها مي فرمايد: اين کار را انجام دادم.[1][/]

[="Black"]و روايات ديگري که در اين مورد وجود دارند که همه اين ها اهميّت اين شب را مي رسانند و براي اين شب اعمال خاصّي ذکر شده است به عنوان مثال در روايتي پيامبر اکرم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ پس از توصيف شب رغائب فرمودند: امّا کسي که روز پنج شنبه اوّل ماه رجب را روزه مي گيرد و سپس بين نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز بخواند و بعد از فراغت از نماز هفتاد مرتبه صلوات بفرستد و بگويد: اللهم صلّ علي محمد و علي آله و سپس سجده کند و در سجده هفتاد مرتبه بگويد: سبّوح قدوس رب الملائکه و الروح و سپس سر از سجده بردارد و بگويد: ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم، إنّک انت العلّي الأعظم و سپس دوباره به سجده رود و هفتاد مرتبه بگويد: سبوح قدّوس ربّ الملائکه و الرّوح و بعد از آن در سجده حاجت خود را بطلبد انشاء الله بر آورده مي شود.[2][/]

[="Black"]و در روايت آمده که در هر يک از نماز يک بار حمد، سه بار سوره قدر و دوازده بار سوره توحيد خوانده شود و در ادامه حضرت پيامبر اکرم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ چنين مي فرمايد که: قسم به کسي که نفس من به دست اوست عبدي يا کنيزي نيست که اين نماز را بخواند مگر اين که جميع گناهان او بخشيده مي شود هر چند که به اندازه زبد دريا باشد و شفاعت مي کند روز قيامت هفتصد نفر از اهل بيت خود را که مستحق آتش هستند.[3] و هر کس اين نماز را بگذارد و چون شب اوّل قبر او شود حق تعالي ثواب اين نماز را به سوي او به صورتي نيکو و رويي گشاده مي فرستد و با زبان فصيح به او مي گويد: اي حبيب من بشارت باد تو را که نجات يافتي از هر شدت و سختي، گويد: تو کيستي؟ به خدا سوگند که من رويي بهتر از روي تو نديدم و کلامي شيرين تر از کلام تو نشنيده ام و بوئي بهتر از بوي تو نبوئيدم، گويد: من ثواب آن نمازم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال بجا آوردي امشب به نزد تو آمدم تا حقّ تو را ادا کنم و مونس تنهايي تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دميده شود من سايه بر سر تو خواهم افکند در عرصه قيامت پس خوشحال باش که هرگز خير از تو معدوم نخواهد شد.[4][/]

[="Black"]و در کتب فقهي و رساله هاي عمليّه شيعه و کتاب هاي اخلاقي، همه از نماز شب رغائب به عنوان يکي از نمازهاي مستحبّي ياد کرده اند که همه اين ها فضيلت ليلة الرغائب در نزد خداوند را مي رساند.
نتيجه: علّت اين که شب جمعه اول ماه رجب را ليلة الرغائب ناميده اند اين است که اين شب از اهميت و فضيلت زيادي برخوردار است و براي آن شب، اعمالي ذکر شده است که هر کس آن ها را به جا بياورد إن شاء الله حاجت هاي او برآورده خواهد شد و اين شب از شب هاي معدودي است که از اهميت و فضيلت خاصّي برخوردار است.
[/]

[="Black"]پي نوشت ها:
[1]. حرّ عاملي، وسائل الشيعه ، بيروت، ج5، ص232.
[2]. شيخ عباس قمي، مفاتيح الجنان، قم، انتشارات آيين دانش، ص255، 256.
[3]. حرّ عاملي، وسائل الشيعه، ج5، ص233.
[4]. عباس قمي، مفاتيح الجنان، قم، انتشارات آيين دانش، ص256.
[/]