جمع بندی ویژگی های بانکداری اسلامی

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ویژگی های بانکداری اسلامی

[="Tahoma"][="DarkOrchid"]بانکداری اسلامی دقیقا باید چه ویژگی هایی داشته باشه؟؟
مگه در بانکداری اسلامی نباید سودی که از طرف بانک تعیین میشه عادلانه باشه و سود و زیان وام گیرنده در نظر گرفته بشه؟؟
پس چرا در بانکداری جمهوری ما اینطور نیست؟؟!!!!!:Gig::Gig::Gig:
مثال: چرا وقتی یکی یه وام 18 میلیونی برای ساخت خونه میگیره باید بیش از دوبرابر مبلغ دریافتی اش قسط بپردازد؟؟!!!:Gig::Gig::Gig::Gig:
[/][/]

چيزي بنام بانكداري اسلامي وجود خارجي نداره و فقط در حد يك اسم هست
آنهم براي اينكه همان بانكداري رو با يه اسم اسلامي بتونن تطهير كنند و در حكومتهايي كه اسم اسلامي رو يدك ميكشن قابل استفاده باشه
نمونه آن رو تو بازارهاي ايران ميبينيم 1ميليون بهت ميده و ميگه من اين تيكه كاغذ رو ( چك يك ميليون دويست هزار تومني شما رو ) به يك ميليون ازت خريد و صيغه اونم جاري كردم ، حلال حلال حلال

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

حوا;510010 نوشت:
بانکداری اسلامی دقیقا باید چه ویژگی هایی داشته باشه؟؟
مگه در بانکداری اسلامی نباید سودی که از طرف بانک تعیین میشه عادلانه باشه و سود و زیان وام گیرنده در نظر گرفته بشه؟؟
پس چرا در بانکداری جمهوری ما اینطور نیست؟؟!!!!!
مثال: چرا وقتی یکی یه وام 18 میلیونی برای ساخت خونه میگیره باید بیش از دوبرابر مبلغ دریافتی اش قسط بپردازد؟؟!!!

سلام علیکم
بانکداری اسلامی چنانکه از نامش و نسبتش به اسلام معلوم است یعنی بانکداری که مطابق موازین اسلامی باشد.در زمان ما تمام تلاش بر این بوده که بانکداری و قوانین و معاملات بانکی مطابق با موازین فقهی باشد. بنا بر این بیش از حد و مرز فقه نتوانسته اند فراتر روند و مطابق قوانین اخلاق اسلامی بانکداری را توسعه دهند.

میدانید که وامهای بانکی بر اساس معاملات صورت میگیرد مثلا اگر وام مسکن داده میشود در واقع بانک با وام گیرنده در خرید مسکن شریک میشود و سپس بانک سهم خود را به وام گیرنده به دو برابر قیمت به صورت قسطی میفروشد،با اقساطی که هر چند در نهایت دو برابر قیمت نقد میشود ولی بسیاری از مردم راغبند چنین وامی را بگیرند،چرا که مثلا وام 50 میلیونی را در طی 12 سال به دو برابر بازپس میگیرد، مبلغی که با توجه به تورم بسیار به صرفه است. این با موازین فقهی اسلام کاملا سازگار است. انچه ناسازگار است انست که بعضی اوقات خود وام گیرنده و کارمند بانک هیچ نگاه و توجهی به معامله ای که در ضمن وام مسکن(و مانند ان) میشود نمیکنند و ان را قصد نمیکنند و یا به مقتضای ان عمل نمیکنند.مثلا دروام خودرو با انکه وام گیرنده پول را میگیرد تا خودرو بخرد برای بانک تا بعد بانک ان خودرو را به او به قیمت بیشتر ولی قسطی بفروشد،وام گیرنده گاهی اصلا خودرو نمیخرد و ...
بله اگر بخواهیم منصفانه وارد بحث شویم گرفتن سود روی سود و کارهایی از این قبیل هم از ایرادات جدی و چالشهای بانکداری کشور ماست که اسلامی بودن انرا به مشکل مواجه کرده است .

آیا ظن و گمان من درست هست که بسیاری از مسئولین ما دارند روی بانک داری اسلامی تحقیقاتی انجام می دن تا بانکداری رو از روش ربوی خارج کنن و اسلامیش کنن؟
یا همچنان به همین روش خرسند و راضی هستند؟

تاریخ پرسش = 1393
تاریخ پاسخ = 1396

:-??

با سلام اینجانب حدود 2سال پیش قطعه باغی را با شراکت یکی ازاقوام بصورت 3دانگ ،3دانگ خریداری نمودم که مبلغ قابل توجهی از سهم خود را بصورت استقراضی ازآشنایان واقوام وموسسات فراهم کردم حال سوال من این می باشد که آیا می توانم اکنون از تسهیلات مرابحه بانرخ سود 10 درصد برای پرداخت آن بدهیهایی که برای خرید باغ ایجاد شده است استفاده نمایم؟ متشکرم

Reza-D;932872 نوشت:
تاریخ پرسش = 1393
تاریخ پاسخ = 1396

بله این اوج مسوولیت پذیری ماست happy
اینجانب بخاطر مشغله و رسیدگی به برخی امور شخصی حدود دو ونیم سال از کار و پاسخگویی در مرکز ملی انصراف دادم. و این امری طبیعی است
انچه دیدنی است انکه حتی از پاسخ به چنین سوالی که در دوران عدم مسوولیت ما پرسش شده هم نگذشتیم;;)@};-

siavash2500;933155 نوشت:
با سلام اینجانب حدود 2سال پیش قطعه باغی را با شراکت یکی ازاقوام بصورت 3دانگ ،3دانگ خریداری نمودم که مبلغ قابل توجهی از سهم خود را بصورت استقراضی ازآشنایان واقوام وموسسات فراهم کردم حال سوال من این می باشد که آیا می توانم اکنون از تسهیلات مرابحه بانرخ سود 10 درصد برای پرداخت آن بدهیهایی که برای خرید باغ ایجاد شده است استفاده نمایم؟ متشکرم

مرابحه قراردادي است که به موجب آن عرضه کننده (بانک)، بهاي تمام شده اموال و خدمات را به اطلاع متقاضي ميرساند و سپس با افزودن مبلغ يا درصدي اضافي به عنوان سود، ‌آن را به صورت نقدي، نسيه دفعي يا اقساطي، به اقساط مساوي و يا غيرمساوي درسررسيد يا سررسيدهاي معين به متقاضي واگذار مي کند.
بنابر این اگر بانک به شما پول میدهد در واقع جهت خریدن کالایی است که بانک میخواهد روی ان با شما مرابحه کند یعنی سودی روی ان بکشد و ان را اقساطی به شما بفروشد وپرداخت ان بجای بدهی هایتان شرعا جایز نیست.ب
بله اگر پس از خریدن ان کالا بصورت قسطی از بانک، ان را بفروشید و پولش را در مورد دلخواه خرج کنید اشکالی ندارد.

siavash2500;933155 نوشت:

مرابحه قراردادي است که به موجب آن عرضه کننده (بانک)، بهاي تمام شده اموال و خدمات را به اطلاع متقاضي ميرساند و سپس با افزودن مبلغ يا درصدي اضافي به عنوان سود، ‌آن را به صورت نقدي، نسيه دفعي يا اقساطي، به اقساط مساوي و يا غيرمساوي درسررسيد يا سررسيدهاي معين به متقاضي واگذار مي کند.
بنابر این اگر بانک به شما پول میدهد در واقع جهت خریدن کالایی است که بانک میخواهد روی ان با شما مرابحه کند یعنی سودی روی ان بکشد و ان را اقساطی یا دفعی به شما بفروشد وپرداخت ان بجای بدهی هایتان شرعا جایز نیست.

به نام خدا.

با عرض سلام و با اجازه، بنده هم یک سوالی داشتم که یکم مربوطه اما نه خیلی! اینجا میپرسم تو نوبت باشه اگر صلاح دیده شد جوابش رو بفرمایید ممنون میشم.

به نظر بنده میرسه که برخورد ما با اقتصاد مشابه برخورد باغبانیه که سعی میکنه درخت آلبالویی رو با هرس کردن و رسیدگی و کود مناسب تبدیل کنه به درخت سیب! آیا اقتصاد در اسلام ریشه ای نداره و این مسایل تنها در سطح بسیار ابتدایی متناسب با دوره ای که از سکه های طلا و نقره برای بازرگانی های ساده استفاده میشه مطرح شدن؟ اگر به مبحث اقتصاد عمیق تر از اینکه عرض کردم پرداخته شده ممکن هست آدرس بفرمایید تا بتونم مراجعه کنم؟

ستایشگر :Gol:

موضوع قفل شده است