جمع بندی آیا این جمله که در ذهن من نقش بسته بمن وحی شده؟ چون دقیقا آیه ی قرآن است!!

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این جمله که در ذهن من نقش بسته بمن وحی شده؟ چون دقیقا آیه ی قرآن است!!

بسم الله الطیف الخبیر....با سلام...چند سال پیش روزی من در حال تفکر در گردش شب و روز بودم....بعد از اندکی تفکر به دوست خودم که کنار من بود گفتم واقعا چقدر منظم و زیباست اگر یک شب دیگه تا ابد صبح نشه چه کسی جز خدا می تونه شب رو برگردونه... بعد از چندین روز داشتم قرآن می خوندم خیلی اتفاقی رسیدم به این آِیه: اگر خداوند روز را تا قیامت نگه دارد چه کسی جز او می تواند شب را بیاورد و اگر تا قیامت شب را نگه دارد چه کسی جز او روز می کند؟ دقیق نمی دونم از کدوم سوره است.....اما سواله عجیبی که ذهنم رو مشغول خودش کرد اینه که من قبل از اینکه چنین آیه ای رو در قرآن ببینم کاملا در گفتار خودم بعد از تفکر روز و شب آمده بود...اگر وحی مخصوص پیامبران است پس این چیزی که دقیقا خود آیه ی قرآن است و بر ذهن من اومده بدونه اینکه بدونم در قرآن هست چیه؟بنظر خودم الهام خداست....اما چرا این الهام آیه ی قرآن است؟ و آیه ی قرآن یعنی وحی؟...یعنی به انسان معمولی هم وحی میشه؟ با تشکر

برچسب: 

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد یاسین

بسم الله الرحمن الرحيم

با سلام و احترام

وحي و الهام ممكن است به دو گونه باشد؛ وحي رحماني و وحي شيطاني. در آيه ذيل به وحي رحماني اشاره شده است:

امام امير المؤمنين (ع) در پاسخ مردمى كه از او از معناى وحى‏ سؤال كرده بودند فرمود يك قسم از وحى وحى نبوت است، و قسم ديگر وحى الهام‏ و قسم سوم وحى اشاره است آن گاه كلام را هم چنان ادامه داد تا آنجا كه فرمود: و اما وحى اشاره، كلام خداى عز و جل است كه مى‏فرمايد:" فَخَرَجَ عَلى‏ قَوْمِهِ مِنَ الْمِحْرابِ فَأَوْحى‏ إِلَيْهِمْ أَنْ سَبِّحُوا بُكْرَةً وَ عَشِيًّا" چون زكريا (ع) موظف شده بود كه سه روز با مردم سخن نگويد مگر با رمز و اشاره‏" أَلَّا تُكَلِّمَ النَّاسَ ثَلاثَةَ أَيَّامٍ إِلَّا رَمْزاً"
[1]

در جمله‏" إِذْ أَوْحَيْنا إِلى‏ أُمِّكَ ما يُوحى‏" مراد از وحى‏، الهام‏ است كه نوعى احساس ناخودآگاه است، كه يا در بيدارى و يا در خواب دست مى‏دهد، و كلمه وحى‏ در كلام خداى تعالى منحصر در وحى نبوت نيست، چنانچه مى‏بينيم آنچه را خدا به زنبور عسل الهام‏ كرده وحى خوانده و فرموده‏" وَ أَوْحى‏ رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ". [2]

گاهي مسائلي به ذهن انسان خطور ميكند نمي توان گفت كه هر آنچه به ذهن انسان الهام خداوني است بلكه گاهي شيطان نيز بر انسان مسط مي شود و نیاز به بررسی دارد تا مشخص شود از کدام نوع الهام و القاء است.

[/HR]
[1] - ترجمه تفسير الميزان، ج‏14، ص: 32

[2] - ترجمه تفسير الميزان، ج‏14، ص: 207

[="Tahoma"][="Navy"]

nothing;510001 نوشت:
بسم الله الطیف الخبیر....با سلام...چند سال پیش روزی من در حال تفکر در گردش شب و روز بودم....بعد از اندکی تفکر به دوست خودم که کنار من بود گفتم واقعا چقدر منظم و زیباست اگر یک شب دیگه تا ابد صبح نشه چه کسی جز خدا می تونه شب رو برگردونه... بعد از چندین روز داشتم قرآن می خوندم خیلی اتفاقی رسیدم به این آِیه: اگر خداوند روز را تا قیامت نگه دارد چه کسی جز او می تواند شب را بیاورد و اگر تا قیامت شب را نگه دارد چه کسی جز او روز می کند؟ دقیق نمی دونم از کدوم سوره است.....اما سواله عجیبی که ذهنم رو مشغول خودش کرد اینه که من قبل از اینکه چنین آیه ای رو در قرآن ببینم کاملا در گفتار خودم بعد از تفکر روز و شب آمده بود...اگر وحی مخصوص پیامبران است پس این چیزی که دقیقا خود آیه ی قرآن است و بر ذهن من اومده بدونه اینکه بدونم در قرآن هست چیه؟بنظر خودم الهام خداست....اما چرا این الهام آیه ی قرآن است؟ و آیه ی قرآن یعنی وحی؟...یعنی به انسان معمولی هم وحی میشه؟ با تشکر

سلام
در وحی آگاهی کاملی وجود دارد و گیرنده وحی ، فرستنده و کسی که آنرا بر او می خواند میشناسد بلکه غالبا می بیند
صرف تطابق یک فکر و اندیشه با مفاهیم وحیانی دلیل بر وحی بودن آن نیست
یا علیم[/]

محی الدین;510767 نوشت:
سلام
در وحی آگاهی کاملی وجود دارد و گیرنده وحی ، فرستنده و کسی که آنرا بر او می خواند میشناسد بلکه غالبا می بیند
صرف تطابق یک فکر و اندیشه با مفاهیم وحیانی دلیل بر وحی بودن آن نیست
یا علیم
با سلام...بهر حال این جمله ای که در ذهن من نقش بسته بی کم و کاست جمله قرآن است پس بی کم و کاست از جانب خداست و آگاهی کامل وجود دارد و هم مطمئنینم .....همه اینا به کنار من حتی شنیدم یک پیرمرد بی سواد کل قرآن رو یک شب حفظ کرده با تمام معنا و مفهومش....این پیرمرد که دیگه هیچ شکی نداره که از جانب خداست پس آیا به او نیز کاملا وحی شده مثل پیامبر(ص)؟

nothing;510852 نوشت:
این پیرمرد که دیگه هیچ شکی نداره که از جانب خداست پس آیا به او نیز کاملا وحی شده مثل پیامبر(ص)؟

بله نام پیرمرد کربلایی کاظم بود که بی سواد هم بود و توان خواندن و نوشتن نداشت...سپس در شبی که نماز شب میخواند متوجه شد نه تنها آیاتی که در دیوار مسجد نوشته شده را میتواند بخواند بلکه قرآن را با مفهومش از بر است...
" عالِمُ الْغَيْبِ فَلا يُظْهِرُ عَلى‏ غَيْبِهِ أَحَدا إِلا مَنِ ارْتَضى"او (الله) داناى غيب عالم است و هيچ كس را بر غيب خود آگاه نمیكند مگر آن كس را كه پسنديده باشد

بله امکان دارد غیر از پیامبران نیز عالم به غیب شوند چرا که ائمه عصمت و طهارت ع رسول نبودند ولی عالم به غیب بودند با اذن الله

بسم الله الرحمن الرحيم

مطلبي كه به ذهن شما خطور كرد:« اگر یک شب دیگه تا ابد صبح نشه چه کسی جز خدا می تونه شب رو برگردونه...»
ترجمه شما از آيه«اگر خداوند روز را تا قیامت نگه دارد چه کسی جز او می تواند شب را بیاورد و اگر تا قیامت شب را نگه دارد چه کسی جز او روز می کند؟»

ترجمه دقيق آيه:« بگو: «به من خبر دهيد اگر خداوند روز را تا قيامت بر شما جاودان كند، كدام معبود غير از خداست كه شبى براى شما بياورد تا در آن آرامش يابيد؟ آيا نمى ‏بينيد؟!»[1]

اولا آنچه مي فرمايید به ذهن شما خطور كرد دقيقا آيه شريفه نيست،‌ثانيا شايد خداوند به دليلي مطلب درست و صحيحي را به ذهن شما القا كرده باشد، بنابراين بايد از اين مساله درست استفاده كرد و دچار اشتباه نشد.

به فرموده خداوند در قرآن حضرت محمد(صلي الله عليه و آله و سلم) آخرين پيامبر الهي است:« ما كانَ مُحَمَّدٌ أَبا أَحَدٍ مِنْ رِجالِكُمْ وَ لكِنْ رَسُولَ اللَّهِ وَ خاتَمَ النَّبِيِّينَ وَ كانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ عَليما»[2](محمّد (ص) پدر هيچ يك از مردان شما نبوده و نيست ولى رسول خدا و ختم‏كننده و آخرين پيامبران است و خداوند به همه چيز آگاه است).

و تصور اينكه فرد ديگري پس از آن حضرت مورد نزول وحي رسالتي قرار گيرد اشتباه است.

لذا بايد توجه داشت، اگر خداوند عنايتي به انسان كرد و مطلبي را به قلب و دل او نازل نمود،‌ از اين مساله به خوبي و درستي استفاده نمايد. یعنی شاکر لطف الهی باشد و سعی کند زمینه تکرار این موهبت را حفظ کند و افزایش دهد و در عین حال مواظب باشد دچار غرور نشود و اگر مطالب دیگری به ذهنش خطور کرد، از رحمانی بودن آنها اطمینان پیدا کند، چون ممکن است شیطان از موقعیت سوء استفاده کند و الهاماتی را القاء کند.

[/HR][1] - سوره قصص،آيه72.

[2] - سوره احزاب،آيه40.

[="#006400"]هوالعالم

حالا اگر معنی مشابه درک شد
کلام خدا امد و قران شد
الان دیگه امده و هر جا باشه قرانی هست که از قرانه
و نهایتا از حافظان قران و ایه های قران !

حقیر در شکایت از بددهنی بعضی دوستانی که گاها مجبور به مصاحبت با اونها میشم
اینطور میگم که به اخلاق خوب و گفتار درست عادت کنید تا زمانیکه عصبانی شدید یا خدای ناکرده در مقابل بزرگتر یا مادر و پدر کنترل خود رو از دست دادید چیزه زشتی از دل و دهان شما بیرون نیاد . یعنی نباشه که بیاد ...

مساله خودبینی و خو گرفتن به تلقین شیطان هم یکی ازین عادت های بده که ممکنه خدای ناکرده کاری دست ادم بده ...
کمی افتاده باشیم یا لااقل خوددار !!!

که این به دل افتادن ها میتونه از دل دوستی باشه که دل ما اصطلاحا به دلش راه داره ..
مگه نمیگن ؟ که دل به دل راه داره ؟[/]

یاسین;511091 نوشت:
ترجمه دقيق آيه:« بگو: «به من خبر دهيد اگر خداوند روز را تا قيامت بر شما جاودان كند، كدام معبود غير از خداست كه شبى براى شما بياورد تا در آن آرامش يابيد؟ آيا نمى ‏بينيد؟!»[1]

اولا آنچه مي فرمايد به ذهن شما خطور كرد دقيقا آيه شريفه نيست

با سلام مجدد....اتفاقا دقیقا همون آیه شریفه است...منتها شما آیه ی بعدی رو در نظر گرفتید که عکس آیه ی خطور شده در ذهن من است لذا آنچه در ذهن من خدا الهام کرده دقیقا آیه ی 71 سوره قصص است : بگو: «به من خبر دهید اگر خداوند شب را تا قیامت بر شما جاودان سازد ، آیا معبودی جز خدا می تواند روشنایی برای شما بیاورد؟! آیا نمی شنوید؟!» که چیزی که بمن الهام شد نیز مفهوم و معنی همین آیه شریفه را می دهد که اگر خدا شب را نگه داره جز او کسی نمی تواند شب را به روز برگرداند.... در ضمن منم از اول گفتم الهام است نه وحی....وگرنه من فقط پرسیدم که چه فرقی داره با وحی....

یه چیزه خیلی خیلی جالب دریافتم....در آیه ی 71 قصص خداوند فرموده: بگو: «به من خبر دهید اگر خداوند شب را تا قیامت بر شما جاودان سازد ، آیا معبودی جز خدا می تواند روشنایی برای شما بیاورد؟! آیا نمی شنوید؟!» به آخر آیه توجه کنید خدا فرموده آیا نمی شنوید؟؟؟؟؟ چرا در این آیه نفرموده آیا نمی بینید؟ و فرموده آیا نمی شنوید؟ یقینا خدا خواسته که بفهماند وقتی همه جا را تا قیامت تاریک مطلق شب کرد دیگر دیدن معنا ندارد....لذا کاملا ما رو در جو کامل شب قرار داده و فرموده افلا تسمعون آیا نمی شنوید؟ ولی در آیه 72 قصص در مورد روز جاوید است که خداوند فرمود افلا تبصرون آیا نمی بینید؟
بگو: «به من خبر دهید اگر خداوند روز را تا قیامت بر شما جاودان کند ، کدام معبود غیر از خداست که شبی برای شما بیاورد تا در آن آرامش یابید؟ آیا نمی بینید؟!» اینم یکی دیگر از الهامات استثنایی خدا بود که شکی ندارم در این تفسیر زیبا....چقدر زیبا می تونه باشه در مورد شب جاوید فرموده آیا نمی شنوید؟ و در مورد روز جاوید آیا نمی بینید؟ انصافا قرآن فوق العاده زیباست

سلام

منم بعضی هارو دیدم که یهو یه چیزای رو میگن که قبلا توی قران و احادیث بوده (البته نه دقیقا مثل خود ایه و حدیث).و بدون اینکه اون بنده خدا اون ایه یا حدیث رو شنیده یا خونده باشه.

[="Tahoma"][="Navy"]

nothing;510852 نوشت:
با سلام...بهر حال این جمله ای که در ذهن من نقش بسته بی کم و کاست جمله قرآن است پس بی کم و کاست از جانب خداست و آگاهی کامل وجود دارد و هم مطمئنینم .....همه اینا به کنار من حتی شنیدم یک پیرمرد بی سواد کل قرآن رو یک شب حفظ کرده با تمام معنا و مفهومش....این پیرمرد که دیگه هیچ شکی نداره که از جانب خداست پس آیا به او نیز کاملا وحی شده مثل پیامبر(ص)؟

سلام
فکر میکنم متوجه مطلب بنده نشدید
عرض کردم وقتی به پیامبر وحی میشود او با تمام وجودش ارتباط با حق تعالی یا فرشته وحی را درک میکند و گوینده و القاء کننده و آنچه را القا میشود درک میکند
این کجا و تطابق یک لفظی که در ذهن انسان قرار گرفته با مضمونی وحیانی کجا
در مساله حافظ قرآن شدن مشهدی کاظم ساروقی هم این معنای وحی وجود نداشته بلکه القاء یکبارگی و حفظ شدن بوده است
یا علیم[/]

بسم الله الرحمن الرحيم

در مورد تفسير بخش پاياني آيه ذيل گفته شد منظور از «تسمعون» در اينجا شنيدن و تعقل كردن و فهميدن است:«قُل أَ رَأَيْتُمْ إِنْ جَعَلَ اللَّهُ عَلَيْكُمُ اللَّيْلَ سَرْمَداً إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ مَنْ إِلهٌ غَيْرُ اللَّهِ يَأْتِيكُمْ بِضِياءٍ أَ فَلا تَسْمَعُونَ‏»[1]

اين آيه و آيه بعدى تكميل‏
«وَ رَبُّكَ يَخْلُقُ ما يَشاءُ وَ يَخْتارُ»[2] است، نشان مى ‏دهد كه مدير و مدبر فقط اوست، شما در نظامى كه ساخته خداست زندگى مى ‏كنيد، يكى از دلائل اين مطلب آنست كه اگر خدا ظلمت را در جهان هميشگى كند جز خدا كسى را نخواهيد داشت كه نورى بياورد تا در آن به كار زندگى مشغول باشيد.

آمدن لفظ «ضياء» به جاى «نهار» ظاهرا براى قلت و ادنى المراتب است يعنى نه تنها آورنده روز پيدا نخواهيد كرد، حتى آورنده نور مختصرى هم نخواهيد يافت، مراد از أَ فَلا تَسْمَعُونَ‏ ، شنیدن همراه با تفهم و تفكر است.[3]

أَ فَلا تَسْمَعُونَ‏: پس چرا نمى ‏شنويد موعظه را به گوش تدبر و اعتبار! (استفهام براى تقرير است) يعنى از اين علامت قدرت متذكر شويد به وحدانيت و قدرت الهى، و معترف شويد به آنكه پرستش به طور خاص، مخصوص ذات خداوند است نه دیگران.
[4]

[/HR][1] - سوره،قصص،آيه71.

[2] - سوره قصص،آيه68.

[3] - تفسير احسن الحديث، ج‏8، ص: 79

[4] - تفسير اثنا عشرى، ج‏10، ص: 174

سلام عضو ماندگار!
به نظر من این ثمره توجه و تفکر شما در نظام هستی می تواند باشد. اگر در خود می بینید که چنین فردی هستید که زیاد تعجب نکن چون به یک نتیجه منتقی و قطعی رسیده ای که احتمال می دهی در قران هم آمده باشد.
اما اگر چنین فردی که گفتم نیستی! شاید وحی از جانب شیطان است که بدلیل کینه ورزی دیرینه اش با ما اینبار از این طریق خواسته ایمان شما را امتحان کند.

فکر می کنم بهترین قاضی این جریان خود شما باشید.....

سلام علیکم

ذهن دایما حرف میزند چون در پایین ترین مرحله روح و از لوازم روح است و فقط با تذکیه و تمرین و خلوص نیت تا اندازه ای دست از سر انسان برمیدارد در غیر اینصورت دایما در درون سر انسان ذهن در حال سخن گفتن است و خود هر روز و هر لحظه این را متوجه میشود به گونه ای که حتی اجازه نمی دهد انسان 30 ثانیه بدون دخالت افکار دنیا را تماشا کند و دایما هم در گذشته سیر میکند حال اگر لطف خدا شامل حال شود و راهنمایی صورت گیرد دقیقا در زمانی است که ذهن ساکت شده و انسان به آن درجه رسیده که از این مرحله پیش دستانی روح به مرحله بالاتری گذر کند و در صورت تحقق این موضوع شما ذهن تان را می بینید یعنی وقتی ذهن وراجی میکند شما تفاوت بین منه حقیقی خود و ذهن وراج را تشخیص میدهید.

alipour65;544375 نوشت:
به نظر من این ثمره توجه و تفکر شما در نظام هستی می تواند باشد. اگر در خود می بینید که چنین فردی هستید که زیاد تعجب نکن چون به یک نتیجه منتقی و قطعی رسیده ای که احتمال می دهی در قران هم آمده باشد.
اما اگر چنین فردی که گفتم نیستی! شاید وحی از جانب شیطان است که بدلیل کینه ورزی دیرینه اش با ما اینبار از این طریق خواسته ایمان شما را امتحان کند.

بسم الله الرحمن الرحیم

روح انسان در اثر تذکیه توان رشد و دریافت معارف الهی رو داره.
اگر انسان از گناهان دوری کنه ممکنه مطالبی بر قلبش خطور کنه که این به معنی وحی رسالی نیست. مستحضر هستید که وحی مراتب و درجاتی داره که یکی از اونها الهام است. الهام اختصاص به انبیاء علیهم السلام نداره و هر انسانی با رعایت دستورات الهی می تونه مراتبی از این کمال و الهام را دریافت کنه.

البته نکته مهمی هم اینجا هست که باید مواظب بود تا الهامات الهی رو با الهامات شیطانی اشتباه نگیریم.

nothing;510001 نوشت:
آیا این جمله که در ذهن من نقش بسته بمن وحی شده؟ چون دقیقا آیه ی قرآن است!!

تاپیک جمع بندی
بسم الله الرحمن الرحیم

مطلبی که در سوال به آن اشاره شد مضمون آیه «قُلْ أَ رَأَيْتُمْ إِنْ جَعَلَ اللَّهُ عَلَيْكُمُ اللَّيْلَ سَرْمَداً إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ مَنْ إِلهٌ غَيْرُ اللَّهِ يَأْتِيكُمْ بِضِياءٍ أَ فَلا تَسْمَعُونَ قُلْ أَ رَأَيْتُمْ إِنْ جَعَلَ اللَّهُ عَلَيْكُمُ النَّهارَ سَرْمَداً إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ مَنْ إِلهٌ غَيْرُ اللَّهِ يَأْتِيكُمْ بِلَيْلٍ تَسْكُنُونَ فِيهِ أَ فَلا تُبْصِرُونَ»[1] (بگو: «به من خبر دهيد اگر خداوند شب را تا قيامت بر شما جاودان سازد، آيا معبودى جز خدا مى‏تواند روشنايى براى شما بياورد؟! آيا نمى ‏شنويد؟!» بگو: «به من خبر دهيد اگر خداوند روز را تا قيامت بر شما جاودان كند، كدام معبود غير از خداست كه شبى براى شما بياورد تا در آن آرامش يابيد؟ آيا نمى‏بينيد؟!»).

آمدن لفظ «ضياء» به جاى «نهار» ظاهرا براى قلت و ادنى المراتب است يعنى نه تنها آورنده روز پيدا نخواهيد كرد، حتى آورنده نور مختصرى هم نخواهيد يافت، مراد از أَ فَلا تَسْمَعُونَ‏ ، شنیدن همراه با تفهم و تفكر است.[2]
أَ فَلا تَسْمَعُونَ‏: پس چرا نمى ‏شنويد موعظه را به گوش تدبر و اعتبار! (استفهام براى تقرير است) يعنى از اين علامت قدرت متذكر شويد به وحدانيت و قدرت الهى، و معترف شويد به آنكه پرستش به طور خاص، مخصوص ذات خداوند است نه دیگران.[3]

وحی انواعی دارد، خداوند می فرماید:« وَ ما كانَ لِبَشَرٍ أَنْ يُكَلِّمَهُ اللَّهُ إِلَّا وَحْياً أَوْ مِنْ وَراءِ حِجابٍ أَوْ يُرْسِلَ رَسُولًا فَيُوحِيَ بِإِذْنِهِ ما يَشاءُ إِنَّهُ عَلِيٌّ حَكِيمٌ»[4] (و شايسته هيچ انسانى نيست كه خدا با او سخن گويد، مگر از راه وحى يا از پشت حجاب، يا رسولى مى‏ فرستد و بفرمان او آنچه را بخواهد وحى مى‏كند؛ چرا كه او بلند مقام و حكيم است‏).

علاوه بر انواع سه گانه وحی که در مورد انبیاء وجود دارد، خداوند از راه های دیگری نیز با بندگان خود ارتباط برقرار می کند. در مورد وحی به مادر حضرت موسی(علیه السلام) قرآن می فرماید:« وَ أَوْحَيْنا إِلى‏ أُمِ‏ مُوسى‏ أَنْ أَرْضِعيهِ فَإِذا خِفْتِ عَلَيْهِ فَأَلْقيهِ فِي الْيَمِّ وَ لا تَخافي‏ وَ لا تَحْزَني‏ إِنَّا رَادُّوهُ إِلَيْكِ وَ جاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلين‏»[5] (ما به مادر موسى الهام كرديم كه: «او را شير ده؛ و هنگامى كه بر او ترسيدى، وى را در دريا (ى نيل) بيفكن؛ و نترس و غمگين مباش، كه ما او را به تو بازمى‏گردانيم، و او را از رسولان قرار مى‏دهيم»).

این نوع ارتباط که از آن به وحی یاد شد، وحی رسالی نیست و در واقع نوعی الهام است. این الهامات برای غیر معصومین و انسانهای معمولی نیز ممکن است. بسیاری از افراد تجربه ی نوعی الهام را زندگی خود سراغ دارند. گاهی انسان می خواهد کاری را انجام دهد، از درون خود احساس می کند که نیرویی او را از انجام آن کار باز می دارد، این یکی از الهامات روحی است.

گاهی شاعران در حالت روحی خاصی قرار می گیرند و الهامات ویژه ای دریافت می کنند. دریافت مطالب حق و روحانی و مطابق با دستورات دینی و قرآنی برای عموم مومنین ممکن است. مواردی مانند حافظ قرآن شدن کربلایی کاظم ساروقی به معنی الهام و تابش نور حق و معرفت الهی به قلب او می باشد. تفسیر و برداشت جدید از آیات قرآن نیز نمونه دیگری از الهام است. خطور ترجمه آیات قرآن نیز سطح دیگری از الهام محسوب می شود.

نکته مهمی که در الهام باید مورد توجه باشد این است که علاوه بر الهامات روحانی، ممکن است شیطان نیز القائاتی داشته باشد همانطور که قرآن می فرماید«َ إِنَّ الشَّياطينَ لَيُوحُونَ‏ إِلى‏ أَوْلِيائِهِم‏»[6].

[/HR][1] - سوره قصص،71-72.

[2] - تفسير احسن الحديث، ج‏8، ص: 79.

[3] - تفسير اثنا عشرى، ج‏10، ص: 174.

[4] - سوره شوری،51.

[5] - سوره قصص،7.

[6] - سوره انعام،121.

موضوع قفل شده است