صفحه 4 از 4 نخست ... 234
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه تحقیق کنیم؟

نوشته
    102
    حضور
    2 روز 9 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    136

نقل قول نوشته اصلی توسط عامل نمایش پست ها
    در اینکه حرف دو طرف را بشنود، بنده با شما هم عقیده ام اما اینکه تا چه حد بشنود، مهم است!
    از نظر عقلانی اگر وارد مباحثی شود که در تخصص و فهم او نیست، جز ضرر چیزی به دنبال ندارد. اما اگر در حد فهم و تخصص خودش وارد شود، منعی ندارد و بلکه لازم است.
    خب این منطقی است ولی نظر اسلام نیست. آیا اسلام گفته من غیرمتخصص حق دارم در حالی که کتاب اسلامی را میخوانم کتاب نقد اسلام را هم بخوانم؟ و مجوز چاپ این کتابها و ارتداد رواج دهنده آنها را نمیدهد؟

2. صلوات

نوشته
    102
    حضور
    2 روز 9 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    136

نقل قول نوشته اصلی توسط عامل نمایش پست ها
    بحث تولید علم و رشد علوم انسانی همانطور که عرض شد از بحث ارتداد جداست.
    یعنی میتوان تولیدات علمی در نقد اسلام داشت؟

عذرخواهی میکنم اگر بحث ارتداد انحراف از تاپیک هست ولی من احساس میکنم پاسخ به این که چگونه تحقیق کنیم و بعد معرفی چند کتاب اسلامی این هست که لزوم مراجعه به کتابهای مخالف و لزوم نشر آنها روشن بشود و به پرسشگر وقتی از حقانیت امیر المومنین سوال میکند بهش گفت یا برو دنبال کسب مقدمات و قضاوتی نداشته باش یا اگر خواستی قضاوت غیر تخصصی بکنی ببین در این زمینه دو گروه هستند یک گروه حقانیت که منظور امامت هست رو قبول ندارند و میتونی مثلا شبکه کلمه رو نگاه کنی و یگ گروه قبول دارند که میتونی این کتابها رو بخونی این شیوه صحیح تحقیق هست. و فرد میتونه با این که متخصص نیست در حد خودش قضاوت داشته باشه و به قول شما خداوند به اندازه توانت ازت انتظار داره نه یک شناخت یقینی

4. صلوات

نوشته
    2,193
    حضور
    126 روز 16 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    126
    آپلود
    6
    گالری
    8
    صلوات
    5854

سلام علیکم

حال چه جناب تنها میخواهند درباره روش تحقیق در دین بپرسند یا در موضوع حقانیت منهج اهل بیت علیهم السلام ، تنها روش معقول برای هرگونه تحقیقی استفاده از محضر اساتید است .

برای تحقیق لازم است در مقدمه آموزش بصورت سماعی و گفت و شنود و توضیح و تفصیل مبادی و مبانی صورت بگیرد بعد وارد مسائل شاخه های هر علمی شد .

پیشنهاد بنده این است که از این تابستان و فرصت آن استفاده کنند و در مساجد اطراف منزل دنبال کلاسهای تفسیر قرآن و یا نهج البلاغه بروند .
    معمولا مساجد این کلاسها را رایگان برگزار میکنند ولی متاسفانه استقبال کمی میشود .

اگر بیشتر از آن را هم بخواهند پیگیری کنند میتوانند از همان اساتید راهنمایی بگیرند و در کلاسهایی که آمها معرفی میکنند شرکت نمایند .

بعد از طی مراحل مقدماتی و آشنایی با مفاهیم و مسایل میتوانند تحقیق را روشمند ادامه دهند . اگر هم آن را بصورت یک سیر مطالعاتی و تحقیقی نزد استاد نمیخواهند ادامه بدهند باید وقت کافی بگذارند و از منابعی که به ایشان معرفی میشود بصورت خودخوان استفاده کنند که بدون وجود استاد کار دشواری است .
    قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

6. صلوات ها 2

علاقه
    حب الحسین(ع)
    نوشته
    1,495
    حضور
    38 روز 2 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    4878

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط صـادق خان نمایش پست ها
    خب این منطقی است ولی نظر اسلام نیست.
    مگر نظر اسلام غیر از آیه هیجدهم سوره زمر است؟
    آیه صراحتا می فرماید حرف دو طرف را باید گوش داد و بهترین را انتخاب کرد.

آیا اسلام گفته من غیرمتخصص حق دارم در حالی که کتاب اسلامی را میخوانم کتاب نقد اسلام را هم بخوانم؟
    آزاد اندیشی که اسلام مطرح می کند، شنیدن حرفها و مکاتب است، یعنی شما بفهمی آنها چه عقایدی دارند و آیا عقاید آنها معقول است یا نه؟ خواندن کتب مرجع آنها هم مسلما کتاب ضاله نیست. اما کتاب ضاله چیست و چرا ممنوع است، به دلیل مغالطی بودن مطالب یا غیر واقع بودن آنهاست. اگر اسلام خود را حق نمی دانست و ترس از کم شدن پیروان خود را داشت، هیچ گاه چنین توصیه ای نمی کرد. توصیه ای که شما در متون دینی دیگر نمی یابید.
    اما در مورد کتب نقد، بنده قبلا هم عرض کردم که این کتابها برای کسی که مقدمات فهم استدلال و کشف مغالطه را داشته باشد، مشکلی ندارد و حتی در برخی موارد لازم است. اما همین کتب را اگر به کسی که آشنایی با کشف مغالطه ندارد، بدهید، صرفا باعث ایجاد شک و شبهه ای در او می شوید که او قدرت تشخیص درست و غلط آنرا ندارد. کدام آدم عاقلی این روش را آزادی بیان یا آزاد اندیشی می داند؟!

علاقه
    حب الحسین(ع)
    نوشته
    1,495
    حضور
    38 روز 2 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    4878

یعنی میتوان تولیدات علمی در نقد اسلام داشت؟
    عبارت «نقد اسلام» خیلی کلی است.
    منظور شما نقد اصول است، نقد فروع است، نقد درون دینی است، یا برون دینی و یا فهم و برداشت متفاوت از مساله ای اسلامی است؟
    از قدیم الایام دانشمندان روی مسائل دینی بحث و گفتگو داشته اند و گاهی هم برخی از آنها فهمی کاملا متفاوت داشته اند و برخی هم باعث ایجاد فرقه شده اند که هیچ کدام سبب ارتداد نشده است.
    اما بر اساس مبنای اسلامی که هر کسی اصول دین را می تواند تحقیق کند و اگر اصول را پذیرفت، فروع را به دلیل پوشیده بودن علت و حکمت آنها، باید بپذیرد و حق اظهار نظر ندارد. البته در مورد برخی از فروع نیز حکمتهایی وارد شده است اما شما اگر اسلام را بپذیرید و خدای عالم را حکیم و خیر خواه بدانید، باید به دستوراتی که برای تعالی و کمال شما فرستاده نیز عمل کنید. قسمت اصول دین جای چون و چرا و نپذیرفتن دارد اما فروع دین اینطور نیست.
    بنابراین نقد درون دینی برمی گردد به فهم انسان از منابع دین مانند قران و روایت. این مورد در بین علمای اسلام به وفور یافت می شود.

یک بار دیگر عرض می کنم شنیدن حرف مخالف به معنای مطالعه کتب اصلی آنها و در مراتب بالاتر دیدن نظرات دانشمندان آنها در مورد متون دینی خود است، این دیدگاه ملازمه ای با شنیدن نقد دینی که فعلا دارید، ندارد. بنابراین لازم نیست شما شبکه هایی که دائم در حال شبهه ایجاد کردن در مورد اسلام یا تشیع هستند را ببینید که البته تحقیق چیزی فراتر از دیدن چند کانال ماهواره ای است. مراجعه به متون اصل است.

صفحه 4 از 4 نخست ... 234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 21

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری