روزه و نازک بودن شبکیه

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روزه و نازک بودن شبکیه

با عرض سلام و خدا قوت
اگر با توجه به نظر پزشک متخصص مبنی بر نازک بودن شبکیه چشم و همچنین اینکه شخص باید آب کافی بنوشد و نیز اظهار اینکه روزه مطلقا ضرر دارد؛تکلیف چیست؟

مرجع تقلید:امام خامنه ای (مد ظله العالی)

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

اگر با تشخیص خود یا از گفته دکتر بفهمد که روزه ضرر دارد نباید روزه بگیرد و روزه واجب نیست.

رساله مراجع،احکام روزه

مهسا110;509634 نوشت:
با عرض سلام و خدا قوت
اگر با توجه به نظر پزشک متخصص مبنی بر نازک بودن شبکیه چشم و همچنین اینکه شخص باید آب کافی بنوشد و نیز اظهار اینکه روزه مطلقا ضرر دارد؛تکلیف چیست؟

مرجع تقلید:امام خامنه ای (مد ظله العالی)

با سلام و ادب روزه گرفتن به خصوص در ماههای گرم سال چون سبب کم آبی بدن میشود وبدنبال آن کم آبی زجاجیه میشود که نهایتا سبب کم شدن حجم زجاجیه میشود که درافرادی که شبکیه نازک دارند{مثل افرادبانمره عینک خیلی بالاـدوربین} یا افرادی که سابقه پارگی شبکیه دارند یاافراد دیابتی.احتمال آسیب و پارگی شبکیه را بالا میبرد

کلا روزه برای کسانی که عینک میزنند چطوره؟
من شنیدم باعث کاهش بینایی یا در واقع همون افزایش نمره چشم میشه.
از نظر علمی تاثیر روزه بر روی چشم چیه؟آیا تاثیر نداره یا اینکه همون که گفتم ، یعنی ضعیف میکنه؟

با سلام و ادب دوست عزیز به جز موردی که در پست قبلی خدمت دوستان عرض کردم روزه داری عارضه ماندگاری بر روی چشم ندارد ممکن است در اثرکم آبی بدن و کم آبی نسبی زلالیه و زجاجیه به طور موقت چشم ضعیف شود{اکثرمواردآنقدرکم که خودفردچندان مثوجه نمیشود}ولی گذراوموقت است وبعرافطاربرگشت میکنددرعوض اگرروزه داری بارعایت اصولی باشد سودمندبرای چشم میتواندباشد

muiacir;510335 نوشت:
کلا روزه برای کسانی که عینک میزنند چطوره؟
من شنیدم باعث کاهش بینایی یا در واقع همون افزایش نمره چشم میشه.
از نظر علمی تاثیر روزه بر روی چشم چیه؟آیا تاثیر نداره یا اینکه همون که گفتم ، یعنی ضعیف میکنه؟

با سلام و عرض ادب

عینک زدن یا ضعیف بودن چشم به خودی خود باعث روزه خواری نمی شود بلکه بطور کلی اگر مکلف تشخیص دهد که روزه برای او ضرر دارد یا خوف عقلایی ضرر دهد یا ممکن است از گفته پزشک متخصص و متعهد و دیندار احتمال ضرر دهد،در این صورت روزه واجب نیست.

موفق و موید باشید

میرشکاک;510276 نوشت:
با سلام و ادب روزه گرفتن به خصوص در ماههای گرم سال چون سبب کم آبی بدن میشود وبدنبال آن کم آبی زجاجیه میشود که نهایتا سبب کم شدن حجم زجاجیه میشود که درافرادی که شبکیه نازک دارند{مثل افرادبانمره عینک خیلی بالاـدوربین} یا افرادی که سابقه پارگی شبکیه دارند یاافراد دیابتی.احتمال آسیب و پارگی شبکیه را بالا میبرد

با عرض سلام و تشکر بابت توضیح کامل حضرتعالی
پس با این توضیح گرفتن روزه اشکال دارد؟

باسلام و ادب بله در مواردی که عرض شد{ بیماریها و حالاتی که احتمال پارگی شبکیه درآنها زیاداست } روزه گرفتن و کم آبی نسبی بدن میتواند ریسک پارگی یا جداشدن شبکیه را افزایش دهد

میرشکاک;512048 نوشت:
باسلام و ادب بله در مواردی که عرض شد{ بیماریها و حالاتی که احتمال پارگی شبکیه درآنها زیاداست } روزه گرفتن و کم آبی نسبی بدن میتواند ریسک پارگی یا جداشدن شبکیه را افزایش دهد

با عرض سلام و خدا قوت
میشه منبع فرمایشتون رو هم لطف بفرمایید مرقوم نمایید؟

با سلام و ادب منبع کتب تخصصی چشم پزشکی است .البته به طور خاص اشاره نکرده اند درمورد روزه داری چون اونا یک اینجور مسله ای ندارند ولی در مواردی که سبب کم آبی بدن میشه مثلا بیماری که اسهال استفراغ دارد نوشتن میتونه سبب این عارضه بشه american academy of ophtalmology یک نکته دیگه بگویم که خیلی مهمه خواهشا اینو به کسانی که بیماری گلوکوم یا همان آب سیاه که افزایش فشارداخل چشم است دارنددراینها هم روزه داری خطرناکه ونبایدروزه بگیرند چون گلوکوم بیماری نسبتا شایعی است

موضوع قفل شده است