جمع بندی حدیث درباره آمرزش دختران

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدیث درباره آمرزش دختران

سلامامیدوارم سوالمو جای مناسبی مطرح کرده باشم
من شنیدم اگر دختری باکره از دنیا بره آمرزیده میشه. درسته؟ به نظر خودم منطقی نمیاد ولی از خیلی ها شنیدم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

raha2020;509558 نوشت:
سلامامیدوارم سوالمو جای مناسبی مطرح کرده باشم
من شنیدم اگر دختری باکره از دنیا بره آمرزیده میشه. درسته؟ به نظر خودم منطقی نمیاد ولی از خیلی ها شنیدم.

با صلوات بر محمد وآل محمد
وعرض سلام وادب
کاربر گرامی بهشت رفتن نتیجه ایمان و عمل صالح است. بدون ایمان و عمل صالح کسی به بهشت نمی رود. این که اگر دوشیزه در زمان دوشیزگی بمیرد ، مستقیما به بهشت می رود، با مبنای ذکر شده نمی سازد. اگر روایتی به این مضمون باشد،حتما قید و شرطی در آن هست. ما چنین روایتی سراغ نداریم و پیدا نکردیم . اگر روایتی هم به این اطلاق و بدون قید و شرط در کتابی نقل شده باشد، قابل قبول نیست.بله ممکن است روایتی باشد به این مضمون که اگر دوشیزه ای گرفتار بیماری شود و مرگش فرا برسد و او که از دنیا کامی نگرفته ، به تقدیر مرگ راضی بوده و بر خدا نسبت به این تقدیر معترض نباشد، با مرگ از گناهان احتمالی پاک شده و سزاوار پاداش بهشت می گردد.
چنین مضمونی مطابق با مبانی دینی است، زیرا چنین روحیه ای حکایت از رضایت به تقدیر خدا را دارد که مقامی بس بلند است، ولی صرف دوشیزه از دنیا رفتن، اگر با ایمان و عمل صالح و ... همراه نباشد، سبب بهشتی شدن نمی شود.

سؤال:
آیا اگر دختری، باکره از دنیا برود، آمرزیده می‌شود؟

پاسخ:
بهشت رفتن، نتیجه ایمان و عمل صالح است. بدون ایمان و عمل صالح کسی به بهشت نمی‌رود. این که اگر دوشیزه در زمان دوشیزگی بمیرد، مستقیما به بهشت می رود، با مبنای ذکر شده نمی‌سازد. اگر روایتی به این مضمون باشد، حتما قید و شرطی در آن هست، که ما چنین روایتی سراغ نداریم و پیدا نکردیم. اگر روایتی هم به این اطلاق و بدون قید و شرط در کتابی نقل شده باشد، قابل قبول نیست. بله ممکن است روایتی باشد به این مضمون که اگر دوشیزه‌ای گرفتار بیماری شود و مرگش فرا برسد و او که از دنیا کامی نگرفته، به تقدیر مرگ راضی بوده و بر خدا نسبت به این تقدیر معترض نباشد، با مرگ از گناهان احتمالی پاک شده و سزاوار پاداش بهشت می‌گردد.
چنین مضمونی مطابق با مبانی دینی است، زیرا چنین روحیه‌ای حکایت از رضایت به تقدیر الهی را دارد که مقامی بس بلند است؛ ولی صرف دوشیزه از دنیا رفتن، اگر با ایمان و عمل صالح و ... همراه نباشد، سبب بهشتی شدن نمی‌شود.

موضوع قفل شده است