جمع بندی اعتقاد به امام زمان عج

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعتقاد به امام زمان عج

سلام

چرا امام زمان به هنگام اضطرار به دادمون نميرسه؟ من خيلي صداش ميكنم و ازش كمك مي خوام اما هيچ اثري كه حاكي از امداد او باشد نمي بينيم
اين باعث شده كه بيشتر نا اميد بشم
جديدا ديگه اعتقادم هم ضعيف شده
كه اصلا چنين شخصي وجود دارد يا خير

لطفا راهنمايي ام كنيد

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

ملا علي;509350 نوشت:
سلام

چرا امام زمان به هنگام اضطرار به دادمون نميرسه؟ من خيلي صداش ميكنم و ازش كمك مي خوام اما هيچ اثري كه حاكي از امداد او باشد نمي بينيم

لطفا راهنمايي ام كنيد

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- طبق متون موثق شیعی و نیز طبق تجربه ای که بسیاری از انسان ها در طول قرن های اخیر داشته اند، امام زمان (ع) در مشکلات به یاری آنها آمده است. اما گاهی ممکن است برخی موارد مورد توجه قرار نگرفته باشد:

- برای رسیدن به اهداف در زندگی، تنها دعا کردن کافی نیست بلکه مطالعه در مورد کاری که می خواهیم انجام دهیم، مشورت کردن و جمع آوری اطلاعات نیز بسیار مهم است. به عبارت دیگر، مثلا اگر من می خواهم یک ماشین بخرم، علاوه بر دعا کردن برای اینکه وسیله خوبی تهیه کنم، باید اطلاعات خود را در مورد ماشین های موجود در بازار افزایش دهم و با افرادی که در این زمینه متخصص اند، مشورت کنم و سپس تصمیم بگیرم. بنابراین، افرادی که تنها به دعا کردن بسنده می کنند، باید بدانند که ممکن است که عدم موفقیتشان به این مسئله بازگردد.

- مسئله دیگر این است که گاهی خواسته ما به صلاح ما نیست و علی رغم اینکه دعا می کنیم و همچنین برای رسیدن به آن تلاش و کوشش نیز می کنیم (جمع آوری اطلاعات، برنامه ریزی، مشورت و ..) باز هم به مقصود خود نمی رسیم. در این موارد باید بدانیم که احتمالا مسئله ای که ما می خواستیم برای ما مطلوب نبوده است اما نباید نا امید شویم بلکه باید به دنبال یافتن راه جدیدی باشیم که در آن مشکلات قبلی وجود نداشته باشد و بتوانیم به موفقیت در امور زندگی خود برسیم.

موفق باشید

Ezio;509938 نوشت:
ببخشيد من فقط ميخواستم بگم يه صفحه هست تو فيس بوك : صفحه رسمي امام زمان..
ميگه من فرزند سوم سيد يماني (كه نمي دونم كيه) هستم
بعد مطلب ميذاره و بيشترش هم به جوك شبيه! و البته موضوعات ديگه و فتوا دادن
كه فتوا هاي عجيبي هستن، ..
جدي مي گم
اين صفحه واقعاً راسته؟
يعني اگه امام زماني كه شيعيان معتقد هستند راست باشه، ممكنه فرزند سوم سيد يماني نمايندشون در فيس بوك باشن؟
البته ايشون هم مي گن اگه به صفحه پيام شخصي بفرستيد، آرزو هاتون برآورده ميشه
بعد هم بعضي شب هاي جمعه مي گن آرزو هاتون رو زير اين پست بنويسيد هر كدوم بيشتر لايك خورد برآورده ميشه
كه البته بيشتر مواقع به فحش كشيده ميشه..

در مورد یمانی پیش از این بحث های مفصلی در این سایت انجام شده است و می توانید به آنها مراجعه کنید.
موضوع بحث فعلی ما این شخص نیست و پرداختن به آن ما را از بحث فعلی دور می سازد.

موفق باشید

رئوف;509953 نوشت:

در مورد یمانی پیش از این بحث های مفصلی در این سایت انجام شده است و می توانید به آنها مراجعه کنید.
موضوع بحث فعلی ما این شخص نیست و پرداختن به آن ما را از بحث فعلی دور می سازد.

موفق باشید

بله، من خودم فهميدم كه كامنتم بي ربط بود (چون مربوط به اون پيج بود) حذف كردم
بي خيال
اينكه اون شخص هم در فيس بوك راست بگه يا نه، براي من فرقي نداره
سپاس

[="Blue"]

رئوف;509934 نوشت:
- مسئله دیگر این است که گاهی خواسته ما به صلاح ما نیست و علی رغم اینکه دعا می کنیم و همچنین برای رسیدن به آن تلاش و کوشش نیز می کنیم (جمع آوری اطلاعات، برنامه ریزی، مشورت و ..) باز هم به مقصود خود نمی رسیم.

ممکنه داستان و یا روایتی از ائمه علیهم السلام ذکر کنین که شخصی از اونا درخواستی کرده ولی امام علیه السلام رد کردند؟؟باتشکر:Gol:[/]

313;509988 نوشت:

ممکنه داستان و یا روایتی از ائمه علیهم السلام ذکر کنین که شخصی از اونا درخواستی کرده ولی امام علیه السلام رد کردند؟؟باتشکر:Gol:

چنین مواردی در تاریخ رخ داده است ولی همواره دلیلی مهم تر وجود داشته است. به طور مثال امام سجاد(ع) در روز عرفه فردی را دیدند که در حال گدایی است و طلب پول می کند و امام در پاسخ به او می فرمایند: ویحک! أغیر‌الله تسأل فى هذا الیوم. إنه لیرجی لما فى بطون الحبالی فى هذا الیوم أن یکون سعیداً(1) وای بر تو! آیا در چنین روزی، دست نیاز به‌ سوی غیر‌ خدا دراز می‌کنی؛ در چنین روزی برای کودکان در رحم، امید سعادت می‌رود.
در این واقعه، حضرت به جای آنکه به آن فرد کمک مادی کند، او را به مسئله ای فراتر و مهمتر فرا می خواند تا در فکر سعادت و کمال خویش باشد و افق نگاه خود را محدود به این دنیا نکند. همچنین عظمت روز عرفه را متذکر می شود و اینکه در چنین روزی حتی رحم های در شکم مادران نیز از رحمت الهی بی نصیب نمی مانند و آن فرد به جای گدایی از مردم باید نیاز خود را از خداوند بخواهد.

موفق باشید

1. وسائل الشیعه، ج 10، ص 28.

رئوف;509934 نوشت:
- طبق متون موثق شیعی و نیز طبق تجربه ای که بسیاری از انسان ها در طول قرن های اخیر داشته اند، امام زمان (ع) در مشکلات به یاری آنها آمده است

چه سند معتبري براي اين نقل قول ها وجود دارد؟

رئوف;509934 نوشت:
مثلا اگر من می خواهم یک ماشین بخرم، علاوه بر دعا کردن برای اینکه وسیله خوبی تهیه کنم، باید اطلاعات خود را در مورد ماشین های موجود در بازار افزایش دهم و با افرادی که در این زمینه متخصص اند، مشورت کنم و سپس تصمیم بگیرم. بنابراین، افرادی که تنها به دعا کردن بسنده می کنند، باید بدانند که ممکن است که عدم موفقیتشان به این مسئله بازگردد.

بله همينطوره
اما سوال من در مورد شرايطي هست كه اقدامات عملي نيز انجام شده و كار از سبب و اسباب گذشته...
چرا امام زمان عج به فرياد نمي رسد؟

رئوف;509934 نوشت:
مسئله دیگر این است که گاهی خواسته ما به صلاح ما نیست و علی رغم اینکه دعا می کنیم و همچنین برای رسیدن به آن تلاش و کوشش نیز می کنیم (جمع آوری اطلاعات، برنامه ریزی، مشورت و ..) باز هم به مقصود خود نمی رسیم. در این موارد باید بدانیم که احتمالا مسئله ای که ما می خواستیم برای ما مطلوب نبوده است

من الآن موضوعم اينه كه اصلا به وجود چنين شخصي شك پيدا كرده ام از كجا مطمئن باشيم كه چنين شخصي روي كره زمين وجود داره و صدامونو ميشنوه؟
اگه ميشنوه (نميگيم مستقيم) چرا يه طوري پاسخمونو نميده كه دلگرم بشيم
مگه خود دين نميگه نا اميدي بزرگترين گناهه! پس چرا امام با پاسخ ندادن ميگزارد كه توسل ما به نا اميدي و شك بيشتر منجر شود؟

ملا علي;510940 نوشت:
چه سند معتبري براي اين نقل قول ها وجود دارد؟

بله همينطوره
اما سوال من در مورد شرايطي هست كه اقدامات عملي نيز انجام شده و كار از سبب و اسباب گذشته...
چرا امام زمان عج به فرياد نمي رسد؟

من الآن موضوعم اينه كه اصلا به وجود چنين شخصي شك پيدا كرده ام از كجا مطمئن باشيم كه چنين شخصي روي كره زمين وجود داره و صدامونو ميشنوه؟
مگه خود دين نميگه نا اميدي بزرگترين گناهه! پس چرا امام با پاسخ ندادن ميگزارد كه توسل ما به نا اميدي و شك بيشتر منجر شود؟

چند مطلب:

- به تواتر نقل شده است که امام زمان(ع) در زمان غیبت نیز به یاری مومنان آمده است و در این زمینه کتاب های بسیاری وجود دارد و اگرچه برخی از این نقل قول ها قابل اعتماد نیست ولی تعدادی از آنها که سوی علما یا افراد دیگری که شناخته شده اند و سوابق آنها نشان می دهد که افراد دروغگویی نیستند، می تواند مقبول واقع شود.

- در حالتی که شرایط دعا هم رعایت شده باشد، باز نکته دیگری که در پاسخ قبلی عرض کردم (بحث مصلحت فرد) باید مورد توجه باشد.

- در مورد وجود امام زمان(ع) دلایل متنوعی وجود دارد(1) اما اینکه در شرایطی، شما پاسخ دعای خود را چنان خود می خواهید دریافت نمی کنید، نمی تواند دلیلی بر نبودن ایشان باشد. باید توجه داشت که اساسا در دوران غیبت، اصل بر عدم حضور امام است و امام در غیبت به سر می برند بنابراین توقع اینکه امام غایب دقیقا مثل امام حاضر باشد، توقع صحیحی نیست.

موفق باشید

1. به طور مثال در این زمینه می توانید به کتاب دادگستر جهان از آیت الله امینی مراجعه کنید.

ملا علي;510940 نوشت:

[="#006400"]هوالعالم

مثل این میمونه که من به شما بگم
از کجا معلوم که شما انسان مومنی هستی ؟
از کجا معلوم که خودشیفته و خودخواه نیستی ؟
از کجا معلوم که شاید کمک گرفتی و حالا میگی نگرفتم و ندیدم ؟

اصلا حالا که جوابی نگرفتی معلومه که ادمه خوبی نیستی
نمیشه که ... شاید گرفتی و ندیدی یا نفهمیدی

ببخشیدا برای مثال عرض کردم ...

همیشه یه حقیقتی در وجود ادمهاست که باید درک بشه
حالا در گفتار یا پندار یا کردار ...

یک نشان از حقیقت وجود امام زمان در وجود منتظرانش نمایانه
اگر ببینیم .

صبر . صبر . صبر ...[/]

ملا علي;509350 نوشت:

لطفا راهنمايي ام كنيد

سلام
با تشکر از سئوال خوبتان نکات زیر شاید به درد شما بخورد:

1- در قرآن کریم به رابطه با امام تاکید دارد. در پست زیر به آن اشاره شده است

http://www.askdin.com/thread33338.html#post433120

2- این رابطه با انجام واجبات و ترک محرمات محقق می‌شود

به عنوان مثال در آیه 2 سوره بقره ایمان به غیب( خدا، قیامت، امام غایب) را برای هدایت ضروری می داند

ایمان به غیب با تحقیق در اصول دین تحکیم شده و با انجام فروع دین(واجبات) اثبات می شود

به عنوان مثال پرداخت خمس که سهم امام است یکی از راه‌های شناخت عمیق و معرفت قلبی بیشتر نسبت به امام است

یکی از دوستان بنده می گفت از اولین حقوقم که دریافت کردم و سر سال خمس آنرا دادم متوجه شدم توفیقات پی در پی برای شناخت و معرفت نسبت به دین و ائمه و نقش آنها در هدایت نصیبم می‌شود

به طوری که امروز که برخلاف گذشته دعاهای مادی‌ام برآورده نمی شود، شکایتی ندارم زیرا مدیریت توام با حکمت امام را با تمام وجود حس می‌کنم و اعتقاد دارم

در براورده نشدن دعاهای معنوی‌ام هم با مطالعه آیات و روایات مقصر خودم را می بینم که به وظایفم نسبت به خود و خانواده و فامیل و جامعه کوتاهی دارم

البته طبق احادیث اگر هر تلاش و کاری را با مشورت انجام دهیم حتما به آن می رسیم

افراد زیادی سراغ دارم که اقرار دارند بسیاری از محرومیتها موجب رشد آنها در زمینه‌های دیگر شده است

کتاب زیر برای آشنایی با انتظارات امام غایب از ما بسیار مفید است:

http://www.askdin.com/thread20868.html

نام كتاب: تمناي وصال (خواسته‌هاي امام زمان عليه‌السلام از ما در تشرفات)
تأليف: حسن محمودي
ناشر: عطر عترت

موفق باشید

پرسش:
چرا امام زمان به هنگام اضطرار به داد ما نمي رسد؟ من خيلي صداش مي كنم و از ایشان كمك مي خواهم اما هيچ اثري كه حاكي از امداد او باشد نمی بينيم اين باعث شده كه بيشتر نا اميد بشوم جديدا ديگر اعتقادم هم ضعيف شده كه اصلا چنين شخصی وجود دارد يا خير.

پاسخ:
-طبق متون موثق شیعی و نیز طبق تجربه ای که بسیاری از انسان ها در طول قرن های اخیر داشته اند، امام زمان (علیه السلام) در مشکلات به یاری آن ها آمده است. اما گاهی ممکن است برخی موارد مورد توجه قرار نگرفته باشد:

- برای رسیدن به اهداف در زندگی، تنها دعا کردن کافی نیست بلکه مطالعه در مورد کاری که می خواهیم انجام دهیم، مشورت کردن و جمع آوری اطلاعات نیز بسیار مهم است. به عبارت دیگر، مثلا اگر من می خواهم یک ماشین بخرم، علاوه بر دعا کردن برای این که وسیله خوبی تهیه کنم، باید اطلاعات خود را در مورد ماشین های موجود در بازار افزایش دهم و با افرادی که در این زمینه متخصص اند، مشورت کنم و سپس تصمیم بگیرم. بنا بر این، افرادی که تنها به دعا کردن بسنده می کنند، باید بدانند که ممکن است که عدم موفقیتشان به این مسئله بازگردد.

- مسئله دیگر این است که گاهی خواسته ما به صلاح ما نیست و علی رغم این که دعا می کنیم و همچنین برای رسیدن به آن تلاش و کوشش نیز می کنیم (جمع آوری اطلاعات، برنامه ریزی، مشورت و ..) باز هم به مقصود خود نمی رسیم. در این موارد باید بدانیم که احتمالا مسئله ای که ما می خواستیم برای ما مطلوب نبوده است اما نباید نا امید شویم بلکه باید به دنبال یافتن راه جدیدی باشیم که در آن مشکلات قبلی وجود نداشته باشد و بتوانیم به موفقیت در امور زندگی خود برسیم.

- به تواتر نقل شده است که امام زمان (علیه السلام) در زمان غیبت نیز به یاری مومنان آمده است و در این زمینه کتاب های بسیاری وجود دارد و اگر چه برخی از این نقل قول ها قابل اعتماد نیست ولی تعدادی از آن ها که از سوی علما یا افراد دیگری که شناخته شده اند و سوابق آن ها نشان می دهد که افراد دروغگویی نیستند، می تواند مقبول واقع شود.

- در مورد وجود امام زمان (علیه السلام) دلایل متنوعی وجود دارد(1)؛ اما این که در شرایطی، شما پاسخ دعای خود را آن چنان که خود می خواهید دریافت نمی کنید، نمی تواند دلیلی بر نبودن ایشان باشد. باید توجه داشت که اساسا در دوران غیبت، اصل بر عدم حضور امام است و امام در غیبت به سر می برند بنا بر این توقع این که امام غایب دقیقا مثل امام حاضر باشد، توقع صحیحی نیست.

موضوع قفل شده است