همراهیم می کنید تا بتونم نیتم رو به سرانجام برسونم؟ (یه عروسی با یاد و إن شاءالله حضور حضرت حجت (عج)

تب‌های اولیه

93 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
همراهیم می کنید تا بتونم نیتم رو به سرانجام برسونم؟ (یه عروسی با یاد و إن شاءالله حضور حضرت حجت (عج)

یا الله*

سلام..

بی مقدمه برم سر اصل مطلب...

راستش درگیر مقدمات عروسیم هستیم برای چند ماه دیگه..

منتها منم مثل خیلی از شما نمیخوام بوی گناه تو مراسمم باشه!

و حتی یه برنامه هایی دارم برای اینکه بتونم تو اون شب یاد آقا* رو تو ذهن بقیه هم بیارم...:ok:

منتها چنتا چیز این وسط مطرحه!!

یکی اینکه خب من تا بحال میشه گفت تو هیچ عروسی مذهبی شرکت نکردم! و نمیدونم که چه کارهایی میتونم انجام بدم برای اینکه هم کمتر گناه کنم و هم کمتر ذهن و زبون جماعت فامیل پشت سرم خسته شه!!! تنها مراسم اینجوری عقد خودم بود که چون تولد حضرت زهرا (سلام الله علیها) بوده یه مراسم مولودی هم داشتیم، که خب واقعیتش من زیاد خوشم نیومد! اما خوشحال بودم که گناه نکردم تو اولین قدمِ زندگیم... هرچند که خیلیا مسخره کردن!! که طبیعیه!...

و همینطور اینکه نکنه یه سری از این برنامه هام ایراد داشته باشه؟؟:Gig:

آخه تو فامیل تقریبا آدم معتقد کم داریم! و همونطور که گفتم، به خودیِ خود مراسم من که برای اکثرشون غیر طبیعیه! منتها نمیدونم این کارایی که الان بهتون میگم، که باعث میشه بعضیا مسخره کنن برام گناه محسوب میشه و کار اشتباهیه؟؟ :Gig:

مثلا اولین حرکتم اینه که متن نامه م میخوام یه متن ادبی خاص باشه که یه تلنگری هم توش داشته باشه! قبل تر ها میخواستم یه کتاب بگیرم به جای نامه و توش کارت کوچیک دعوت نامه رو بذارم که منتفیه، چون این جماعت کتاب رو نمیخونن احتمالا، و حیفم میاد و انرژیم هم به هدر میره !.. و فقط برای 14تا از عزیزهام این کارو میکنم...:ok:

برنامه های دیگه م دارم که شاید گفتم! مطمئن نیستم که درسته یا نه؟؟

قطعا خیلی از شما این درگیری رو دارید برای خودتون حالا یا الان یا إن شالله بعدتر و یا شایدم از سر گذروندین این مراحل رو...
میشه کمکم کنید؟؟
:please:
و

1. برنامه های احتمالی خودتون رو اینجا در میون بذارید؟؟؟

2. میشه به این سوالم هم جواب بدید؟؟ من برام مهم نیست که مسخره م کنن، برام رضایت خدا* و امامم* مهمترین چیزه منتها میترسم از اونور بوم بیفتم!!!

با توجه به گفته هام من کارم اشتباهه اگه یه عده ای به اصل مقدساتم توهین و یا مسخره شون کنن؟؟

ینی به خاطر اینکه باعث شدم اونا تو ذهنشون چیزی بیاد که تهش میرسه به مسخره کردن اینجور اعتقادات، من مرتکب گناه میشم عایا؟؟ :Gig:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

:Gol:

[="RoyalBlue"]به سلامتی انشاء الله
مبارک باشه و انشاء الله زندگی سراسر سعادت و خوشبختی زیر سایه امام زمان داشته باشید.

خوب من یه پیشنهاد دارم! البته چون خودمون اینکارو کردیم و دیدم خیلی خوب بوده میگم!

ما هم برای خواهرم و هم برای برادرم اینکارو کردیم: برای قسمت آقایون یه مداح (یا بهتره بگم مولودی خوان) و برای قسمت خانما یه خانم آوردیم!
البته باید یه مقدار دقت کنید بگردید یکی رو پیدا کنید که خوب بلد باشه!

قسمت آقایون معمولا خیلی مشکل نیست! با پذیرایی مرتب و کمی بگو بخند و اینها حل میشه!
اما قسمت حساس مال خانماست! که دلشون بزن و بکوب و ... میخواد!

البته خیلی هم نمیشه سخت گرفت که حتی دست نزنید و سوت و کِل کشیدن هم نباشه!
توی عروسی حضرت زهرا و حضرت علی هم زنا آهنگ می زدن! و کِل می کشیدن و شعر می خوندن! (خانم مداح ما با قابلمه آهنگ می زد!!) البته تا جایی که من میدونم یه نوع آهنگ هست که مباحه و اجازه دارن ازش استفاده کنن توی عروسی (اسمشو الان یادم نمیاد)!

مداح ما خیلی خانم فهمیده و با سواد و در عین حال شاد و خوبی بود! شعرایی که میخوند هم خیلی خوب بودن! چون روز عید میلاد بود، در مورد اون امام مولودی میخوند! اما از اونجایی که خانما معمولا به این چیزا راضی نمیشن!!! و دست زدن تنها کفایتشون نمی کنه!!! خانمه شعرای دیگه هم در وصف عروس و داماد و خانواده هاشون می خوند! البته این خانمه خیلی فهمیده بود مواظب بود شعرایی بخونه که توش هیچ نوع توهینی به مادر شوهر یا مادر زن نباشه! (این خیلی مهمه آخه (یه جایی دیدم مداح آورده بودن آخرش نزدیک بود خانواده عروس و دامادو دعوا بندازه با شعرای بیخود!)

یه کار دیگه هم کرد که باعث شد مجلس هم شاد بشه و هم همه مخصوصا جوانا راضی بشن، این بود که جوونای خانواده عروس و خانواده دامادو رودر رو قرار داد به حالت کل کل کردن! یه شعر در وصف عروس می خوند باید براش خانواده و دوستاش کل می کشیدن یه شعر در وصف داماد که خانواده اش باید براش کل می کشیدن و دست و سوت و ...

خلاصه یه یک و نیم ساعت دو ساعتی سر همه را با این کارا گرم کرد و کلی همه رو با شعرا و طنزای جالبش خندوند در عین حال که حسابی همه رو به جیغ زدن و دست زدن و (چون موقع کل انداختن وسط سن آورده بود تا دور عروس بچرخن ) به نوعی تحرک هم بهشون داده بود و خلاصه همه چیزو جبران کرد!

نتیجه اینکه آخرش وقتی از سالن داشتن می رفتن، هم همه شاد بودن هم خوششون اومده بود هم گناهی هم عملا کسی مرتکب نشده بود!!! تازه آخرش هم برای عروس دامادکلی دعا کرد هم دعای امام زمانو خوند و بقیه باهاش خوندن و هم در وصف امام زمان کلی شعر خونده بود!
بازم تأکید میکنم لازمه این موضوع اینه که بتونید مولودی خوان (مداح) خیلی خوب پیدا کنید! هم خانم هم آقا

به نظرم اینجوری خیلی بهتر از اینه که نوار میذارن و بزن و بکوب از نوع حرام و سر و صدای گوشخراش و .... (یه جا عروسی رفته بودیم، انقدر صدای آهنگش بلند بود که فکر می کردم پرده گوشم داره پاره میشه! غیر اینکه ترانه جلفی گذاشته بودن که همش هم تکرارش می کردن و من یکی دو شب تا صبح خواب اون ترانه رو میدیدم!!!)[/]

[=&quot]بسم رب المهدی

[=&quot]من برا شب عروسی چند تا کار انجام دادم

[=&quot]اول اینکه از درب ورودی تا داخل مجلس با انواع و اقسام پوسترایی که نام ویاد ائمه(علیهم السلام) بود تزیین کردم.مخصوصا دم درب ورودی با این عنوان «آقا جان با قدم هایتان مجلس ما را هم معطر به عطر گل نرگس کنید»یا هر عنوان و تیتر دیگه.

[=&quot]دوم: پخش مولودی با موضوع همون شب(میلاد امام رضا(علیه السلام) بود)

[=&quot]سوم: به هیچ عنوان دنبال عروس و عروس کشون و از این حرفا نبود.آخر شب به همراه خانمم یه سر رفتیم گلزار شهداء

[=&quot]درمورد مولودی خوانی هم چندتا نکته عرض کنم

[=&quot]اول اینکه همونطور که دوستمون اشاره کردند باید کاربلد باشه

[=&quot]دوم به هیچ عنوان نباید مولودی رو به روضه ختم کنه(طبق فرموده ی حضرت آقا)

[=&quot]سوم یکی از دوستان مولودی رو با انجام چند تا کار جالب مخلوط کرده بود.مثل بیان مطالب طنز وخنده ی حلال و برگزاری مسابقه های کوچولو با جایزه!ونهایتا هم یک سفر مشهد قرعه کشی کرده بود.اگه مهمون ها سرگرم به سرگرمی حلال بشن دیگه از فکر گناه میان بیرون

[=&quot]یا علی

[="Indigo"]خو من از این تجربه ها ندارم بر عکس دوستان ....

ولی به نظر من اصلا جلسه نگیرین .... یعنی من اگه میبودم نمیگرفتم ... به شدت از گرفتن جلسه عروسی پشیمونم ....

خصوصا شما که انگار خیلی اهمیتی نمیدی به این چیزها ...

پولاتونو بزارید تو جیبتون ... یه سفر معنوی برین با اقاتونو برگردین .... هرجا رفتین همونجا اقا امام زمان و هم دعوت کنین ...

وقتی برگشتین یه مهمونی کوچیک تو خونتون بگیرین .... با همین شرایطی که دوست دارین ...

اما تعداد کمتر ...

مولودی خونی و شادی حلال ....

والسلام ...[/]

[="Tahoma"][="Indigo"]یا الله*

shirinbanoo;508903 نوشت:

ما هم برای خواهرم و هم برای برادرم اینکارو کردیم: برای قسمت آقایون یه مداح (یا بهتره بگم مولودی خوان) و برای قسمت خانما یه خانم آوردیم!
البته باید یه مقدار دقت کنید بگردید یکی رو پیدا کنید که خوب بلد باشه!

قسمت آقایون معمولا خیلی مشکل نیست! با پذیرایی مرتب و کمی بگو بخند و اینها حل میشه!
اما قسمت حساس مال خانماست! که دلشون بزن و بکوب و ... میخواد!

بازم تأکید میکنم لازمه این موضوع اینه که بتونید مولودی خوان (مداح) خیلی خوب پیدا کنید! هم خانم هم آقا

سلام و عرض تشکر بابت وقتی که گذاشتید :Gol:
حق با شماست، آقایون خیلی براشون این چیزا مهم نیست و معمولا هم با حرف زدن با هم بیشتر بهشون خوش میگذره... (هرچند ما یه چنتا آقا هم داریم که از خانوما براشون مهمتره که تو مراسم حتما با خانومشون برقصن!!)

اما خانوما باید حتمااا سرشون به چیزی گرم شه!
من یه سخنران آقا میشناسم که از عااالی هم چند قدم بهتره! خیلی کاربلد و کار درسته، و هر مجلسی رو میتونه خیلی راحت و قشنگ اداره کنه... منتها آقاست!

و اینکه به نظرم شما مشکل منو نداشتید! ما تو فامیل از هر 100 نفر شاید فقط 1 یا 2 نفر با این مسئله میتونن کنار بیان که عروسی بدون رقص و آواز!! و اکثریت بدون رقص و... براشون اصلا مبهمه کلا!!
باید یه کاری کنم که بهشون خیلی خوش بگذره! در عین اینکه چیزی که اونا میخوان نمیخوام انجام بشه! بساطی داریم که نگو! خیلی نگرانم...

جوونای ما مث جوونای شما نیستن متاسفانه! بهشون اینجوری خوش نمیگذره و اصلا اکثرشون همراهی نمیکنن!...

بازم خیلی ممنونم از لطفتون:Gol:[/]

احمدمنتظرالمهدی;509002 نوشت:

بسم رب المهدی

من برا شب عروسی چند تا کار انجام دادم

اول اینکه از درب ورودی تا داخل مجلس با انواع و اقسام پوسترایی که نام ویاد ائمه(علیهم السلام) بود تزیین کردم.مخصوصا دم درب ورودی با این عنوان «آقا جان با قدم هایتان مجلس ما را هم معطر به عطر گل نرگس کنید»یا هر عنوان و تیتر دیگه.

دوم: پخش مولودی با موضوع همون شب(میلاد امام رضا(علیه السلام) بود)

سوم: به هیچ عنوان دنبال عروس و عروس کشون و از این حرفا نبود.آخر شب به همراه خانمم یه سر رفتیم گلزار شهداء

درمورد مولودی خوانی هم چندتا نکته عرض کنم

اول اینکه همونطور که دوستمون اشاره کردند باید کاربلد باشه

دوم به هیچ عنوان نباید مولودی رو به روضه ختم کنه(طبق فرموده ی حضرت آقا)

سوم یکی از دوستان مولودی رو با انجام چند تا کار جالب مخلوط کرده بود.مثل بیان مطالب طنز وخنده ی حلال و برگزاری مسابقه های کوچولو با جایزه!ونهایتا هم یک سفر مشهد قرعه کشی کرده بود.اگه مهمون ها سرگرم به سرگرمی حلال بشن دیگه از فکر گناه میان بیرون

یا علی

چه کار قشنگی کردین.. پوستر هاتون منظورمه.. خوش ب حالتون
ما هم عروس کشون و اینا نخواهیم داشت!! همون امامزاده ی شهرمون و گلزار شهدا که کنارشه رو به امید خدا خواهیم داشت...

در مورد مسئله اخری که فرمودین هم حق با شماست، منتها باید یه سرگرمی ای پیدا کنم که مهمون ها واقعا سرشون گرم شه! با اینکه ابداا دوس ندارم مجلس پرگناه داشته باشم، دلم هم نمیخواد که بهشون خوش نگذره... اونا از قبل ترها خیلی رو عروسی من حساب می کردن به دلایلی، فکر می کردن خیلی بهشون خوش میگذره و ...
الان یهو با چنین چیزی مواجه میشن که نمیدونم چی پیش میاد!!... البته ذهن ها تا حدودی آماده س اما در عمل یه چنین کاری یه کم سخته، تو جوی که من بزرگ شدم و...

نمیدونم والا، دعام کنید لطفا..
توکل به خدا...[/]

SH!SH-GoOoSHe*;509004 نوشت:
خو من از این تجربه ها ندارم بر عکس دوستان ....

ولی به نظر من اصلا جلسه نگیرین .... یعنی من اگه میبودم نمیگرفتم ... به شدت از گرفتن جلسه عروسی پشیمونم ....

خصوصا شما که انگار خیلی اهمیتی نمیدی به این چیزها ...

پولاتونو بزارید تو جیبتون ... یه سفر معنوی برین با اقاتونو برگردین .... هرجا رفتین همونجا اقا امام زمان و هم دعوت کنین ...

وقتی برگشتین یه مهمونی کوچیک تو خونتون بگیرین .... با همین شرایطی که دوست دارین ...

اما تعداد کمتر ...

مولودی خونی و شادی حلال ....

والسلام ...

شیش گوشه جان نمیشه متاسفانه که اصلا مراسم نگیریم...
خودم اصلا برام مهم نیست واقعا! پیشنهاد هم دادم، اما بابا مامانم موافقت نکردن..
من بچه بزرگ بابامم و ملت انتظار دارن به قول خودشون!! اگر مراسم نگیریم کلی حرفه که اینا خسیسن و...!!!
به فکر سفر هم هستیم، منتها بخاطر شغل همسرم نمیشه فعلا مرخصی گرفت با بازه زمانی لازم...:hey:[/]

[=&quot]آقا سلام علیکم

[=&quot]یه فکر بکر به نظرم رسید . بیا و مردونگی کن و همه ما اسک دینی ها رو دعوت کن به جشن. فامیلم بگو بیان . قول می دیم کاری کنیم همه سرگرم بشن و فکر گناه هم نکنن.چطوره؟؟خود دانی داداش!از ما گفتن بود

[=&quot]دوستانی که تشریف میارن بر روی گزینه ی « صلوات» کلیک کنن تا اسمشون وارد لیست بشه. وسیله ی ایاب و ذهاب هم فراهم می شه ان شاء الله.[=&quot]

[=&quot]

[=&quot]

احمدمنتظرالمهدی;509183 نوشت:

آقا سلام علیکم

یه فکر بکر به نظرم رسید . بیا و مردونگی کن و همه ما اسک دینی ها رو دعوت کن به جشن. فامیلم بگو بیان . قول می دیم کاری کنیم همه سرگرم بشن و فکر گناه هم نکنن.چطوره؟؟خود دانی داداش!از ما گفتن بود

دوستانی که تشریف میارن بر روی گزینه ی « صلوات» کلیک کنن تا اسمشون وارد لیست بشه. وسیله ی ایاب و ذهاب هم فراهم می شه ان شاء الله.

سلام مجدد..
:khaneh:
پیشنهاد خوبیه، اصلا عالیه! استقبال میکنم،
منتها جایی که بشه این تعداد مهمون برد سراغ ندارم :Nishkhand:[/]

[="DarkSlateBlue"]

Maneli;509071 نوشت:
ما تو فامیل از هر 100 نفر شاید فقط 1 یا 2 نفر با این مسئله میتونن کنار بیان که عروسی بدون رقص و آواز!!

فامیلای ما هم اینجورین! اما موقعی که من عروسیمو گرفتم دیگه عادت کرده بودن! چون من بچه دهم هستم! :khandeh!: :makhfi::moj: قبلا مامانم 9بار اونهارو به همچین مجلسایی دعوت کرده بود!:Narahat az: (تازه جدای از مجلسایی که ممکنه خودشون جای دیگه رفته باشن) بنابراین خیلی طبیعی اومدن با قضیه برخورد کردن و رفتن! :tashvigh!:

بعدم اینها فامیل هستن! گوشت هم رو میخورن اما استخون رو دور نمیندازن! احترام سرشون میشه! شاید براشون عجیب باشه و تو دلشون بهت بخندن اما مطمئن باش مجلست خوب برگزار میشه و آبرومند! مخصوصا که تو مجلست امام زمان هم شرکت میکنه![/]

عروسی جای رقص شادیه نه جای مکتب تعلیم و تربیت و موسیقی گناه نیست این و میتونین با نگاهی به تاریخ تصدیق کنین.
هرچیزی جای خودشو داره شما با این کارتون بقیه ی حب و محبت مردم و هم نسبت به دین و امام زمان از بین میبرین. روضه روضه است مراسم عروسی مراسم عروسی هست.
شما خودتون باشین و سعی نکنین در دیگران تغییر ایجاد بکنین. عروسی مختلط نباشه نوشیدنی های غیر مجاز نباشه و مقصود چشم و همچشمی نباشه. به فقرا و خانواده ولیمه بدین کافیه.
ببینین هدف امام زمان چیه عشق و محبت به امام زمان (ع) ؟! هدف دین چیه عشق به خدا و نرقصیدن و موسقی گوش ندادن؟! اصلا چرا موسیقی حرامه ؟! ما رو زا یاد خدا دور میکنه باعث گناه میشه ؟! دین هدفه یا وسیله؟
مبارک باشه

سلام من عروسی این مدلی تا حالا که به این سن رسیدم نه دعوت شدم نه رفتم نه دیدم . ( فکر کنم خیلی عروسی عجیبی باشه و یه کم خوش نگذره:_loool: )
ولی امیدوارم شما بتونید اون عروسی که خودتون دوست دارید و اونجور که میخواین رو بگیرین .

Maneli;508539 نوشت:
یا الله*

سلام..

بی مقدمه برم سر اصل مطلب...

راستش درگیر مقدمات عروسیم هستیم برای چند ماه دیگه..

منتها منم مثل خیلی از شما نمیخوام بوی گناه تو مراسمم باشه!

و حتی یه برنامه هایی دارم برای اینکه بتونم تو اون شب یاد آقا* رو تو ذهن بقیه هم بیارم...

:ok:

منتها چنتا چیز این وسط مطرحه!!

یکی اینکه خب من تا بحال میشه گفت تو هیچ عروسی مذهبی شرکت نکردم! و نمیدونم که چه کارهایی میتونم انجام بدم برای اینکه هم کمتر گناه کنم و هم کمتر ذهن و زبون جماعت فامیل پشت سرم خسته شه!!! تنها مراسم اینجوری عقد خودم بود که چون تولد حضرت زهرا (سلام الله علیها) بوده یه مراسم مولودی هم داشتیم، که خب واقعیتش من زیاد خوشم نیومد! اما خوشحال بودم که گناه نکردم تو اولین قدمِ زندگیم... هرچند که خیلیا مسخره کردن!! که طبیعیه!...

و همینطور اینکه نکنه یه سری از این برنامه هام ایراد داشته باشه؟؟:Gig:

آخه تو فامیل تقریبا آدم معتقد کم داریم! و همونطور که گفتم، به خودیِ خود مراسم من که برای اکثرشون غیر طبیعیه! منتها نمیدونم این کارایی که الان بهتون میگم، که باعث میشه بعضیا مسخره کنن برام گناه محسوب میشه و کار اشتباهیه؟؟ :Gig:

مثلا اولین حرکتم اینه که متن نامه م میخوام یه متن ادبی خاص باشه که یه تلنگری هم توش داشته باشه! قبل تر ها میخواستم یه کتاب بگیرم به جای نامه و توش کارت کوچیک دعوت نامه رو بذارم که منتفیه، چون این جماعت کتاب رو نمیخونن احتمالا، و حیفم میاد و انرژیم هم به هدر میره !.. و فقط برای 14تا از عزیزهام این کارو میکنم...:ok:

برنامه های دیگه م دارم که شاید گفتم! مطمئن نیستم که درسته یا نه؟؟

قطعا خیلی از شما این درگیری رو دارید برای خودتون حالا یا الان یا إن شالله بعدتر و یا شایدم از سر گذروندین این مراحل رو...
میشه کمکم کنید؟؟
:please:
و

1. برنامه های احتمالی خودتون رو اینجا در میون بذارید؟؟؟

2. میشه به این سوالم هم جواب بدید؟؟ من برام مهم نیست که مسخره م کنن، برام رضایت خدا* و امامم* مهمترین چیزه منتها میترسم از اونور بوم بیفتم!!!

با توجه به گفته هام من کارم اشتباهه اگه یه عده ای به اصل مقدساتم توهین و یا مسخره شون کنن؟؟

ینی به خاطر اینکه باعث شدم اونا تو ذهنشون چیزی بیاد که تهش میرسه به مسخره کردن اینجور اعتقادات، من مرتکب گناه میشم عایا؟؟ :Gig:

سلام علیکم،
مبارک (پر برکت) باشد ان شاء الله وصلت دو مؤمن به خدا و اهل بیت علیهم‌السلام.
ما هم قبل از عروسی خیلی دغدغه‌ی این مسأله را داشتیم، از طرفی باورم نمیشد که بشود چنین کاری را ترتیب داد و بخصوص خانم‌ها با رینگ گرفتن و رقصیدن خرابش نکنند. با این وجود خوانده بودم که ولیمه‌ی ازدواج را دادن سنت رسول خدا صل‌الله‌علیه‌و‌آله بوده است. آن موقع که برای ازدواج تو احادیث تحقیق می‌کردم اگر درست خاطرم باشد اصلاً مهمونی عروسی اینطوری برگذار نشد برای حضرت امیر و حضرت زهراء سلام‌الله‌علیهما، بلکه پیامبر خدا مثلاً یک گوسفند را کنار مسجد ذبح کردند و بعد برای هر کدام از صحابه در مدینه سهمی گذاشتند و ایشان را صدا زدند که بیایند دم مسجد سهمشان را بگیرند و ببرند، نه سفره‌ای انداخته شد و نه خانمو آقایی دور هم جمع شد. این بحث ولیمه بوده که ظهر هم انجام شد و نه شب، گوشت هم داده شد و نه ناهار آن هم ده نوع مختلف که مطمئنا مصداق تکلف است که از آن نهی شده‌ایم (اینکه عروسی کردن سخت شده و بخاطر وجود همین یک روز در کل زندگی خیلی‌ها نمی‌توانند ازدواج کنند را فراموش نکنید!) بعد سر بردن عروس به خانه‌ی حضرت امام‌المتقین علیه‌السلام حضرت زهراء سلام‌الله علیها را که برای شوهرشان (نه مهمانها) آرایش داده شده بودند سوار بر کجاوه کردند که بر شتری بود که آن را هم زینت داده بودند (مثل ماشین عروس امروزی)، بعد مردم هم دنبال شتر عروس به راه افتادند تا این ستر به درب خانه‌ی شوهر رسید و آنجا حضرت پیاده شدند، دست حضرت امیر و حضرت زهراء سلام‌الله‌علیهما را در دست یکدیگر گذاشتند و به تمام خانم‌ها گفتند بروند که همه رفتند بجز یک نفر که به وصیت حضرت خدیجه سلام‌الله علیها ماندند که اگر لازم بود در شب زفاف کمک کنند. الآن در خیلی از عروسی‌ها تا صبح دارند فسق و فجور می‌کنند اصلاً شب زفاف ندارند.
با این برداشت که حالا به اندازه‌ی خودم تحقیق کرده بودم و نمی‌دانم چقدرش را علما به لحاظ حدیثی و تاریخی تأیید می‌کنند رفتیم به سراغ برنامه‌ریزی برای جشن خودمان. اولا که می‌خواستیم حتماً ولیمه داده باشیم. ثانیاً که می‌خواستیم خانم‌ها را مهار کنیم که مجلس ما را مجلس گناه خودشان نکنند و ما هم بشویم «آلت جرم» در این وسط (فراهم‌کننده‌ی زمینه‌ی گناه). بعد از کلی مشورت به این نتیجه رسیدیم که:
۱.اصلاً اسم عروسی را از جشنمان برداریم و اسمش را بگذاریم ولیمه‌ی ازدواج! بعد هم برای مهار کردن خانم‌ها شاید باورتان نشود ولی عروسی را مختلط گرفتیم! البته مختلط در حدّ رستوران نه پارتی شبانه یا باغ خارج شهر، یعنی خانم‌ها با همان مانتو و روسری مثلاً نشستند سر میزها. اگرچه وضع حجابشان هم تعریفی نداشت ولی انگار که دعوتشان کرده باشیم به یک رستوران دیگر، نمی‌شد دم در چادر هم بگذاریم که سرشان کنند!
۲. به بعضی‌ها هم که اصلاً نگفته بودیم مهمانی به چه مناسبتی هست. مهمانی را قرار دادیم در افطاری یکی از روزهای میانی ماه مبارک رمضان و خیلی‌ها فکر کردند که اصلاً مهمانی افطار است، البته ثواب افطاری دادن به مؤمنین زیادی هم شکر خدا نصیبمان شد. آنهایی که نمی‌دانستند این در واقع عروسی ما است برخی جا خوردند وقتی خانواده داشتند به ما تبریک می‌گفتند و بعد اعتراض کردند که چرا خبر ندادید که با لباس سر کارمان نیاییم؟ یا مثلاً لااقل یک کادویی می‌گرفتیم دست خالی نباشیم. ولی خوب لباس معمولی و دست خالی بودن مهمانان برایمان خوشایندتر بود تا آن که مراسم از دستمان در برود
۳. کار بعدی که کردیم این بود که در موسیقی‌هایی که برای اهل بیت علیهم‌السلام خوانده شده است یا برای خدا و کلاً دین خدا گشتیم و با کمال تعجب کلی موسیقی مناسب پیدا کردیم که اگرچه همه‌اش ذکر خدا و در وصف اهل بیت و اهمیت عید غدیر و غیره بود ولی برخی از اقوام خانمم که خیلی مذهبی بودند ظاهراً متوجه نشده بودند فکر کردند موسیقی حرام است و رفتند خواهش کردند که مدیر سالن موسیقی را قطع کند و آنها هم کردند!
۴. کار بعدی که کردیم این بود که نگران اسراف غذاهای به جا مانده بودیم، دست آخر تصمیم گرفتیم به جای میز سلف‌سرویس در وسط هز یک از میزها غذای مهمانان سر میز را بگذاریم و البته گفتم که تعداد غذاهایمان هم فکر کنم دوتا بود و سر میزها جا می‌شد. بعد هم ظروف یک‌بار مصرف سپردیم به مهمانان دادند که هر کس باقی غذایش را با خودش ببرد.
۵. وقت نماز جماعت را هم تقریباً رعایت کردیم اگرچه چون زمان افطاری مهمانان دعوت شده بودند این کار خیلی ساده نبود و اگرچه نماز جماعت هم داشتیم برای کسانی که می‌خواستند نماز بخوانند ولی خیلی‌ها فرادی خواندند و رفتند ...

دست آخر البته کسی از حقیر انتظار بیشتری نداشت و حدی می‌زدند که از ما نتوانند رقص و آواز بیرون بکشند ولی با این حال لااقل یکی از اقوام برایم گفت که فکر نمی‌کرده اصلاً خوش بگذرد ولی همینکه مثل رستوران نشسته‌اند کنار هم (تمام خانواده با هم مثلاً) و حرف زدند و دید و بازدیدها تازه شده باز خیلی برایشان شب خوبی بوده و بهشان خوش گذشته است. حتماً میدانید که یکی از تفریحات هر خانمی صحبت کردن با اقوام و خویشان هست که اگر ان شاء الله غیبت و ... درش نباشد این هم از تفریحات سالمه، ایجاد کردن شرایط صله‌ی رحم برای خویشان هم در مقابل ایجاد کردن شرایط گناه خودش حائز اهمیته.

خلاصه اینکه خیلی ایده‌آل نبود (بیشتر بخاطر حجاب خانم‌ها) ولی لااقل خالی از رقص و آواز و موسیقی‌های زننده بود. با هم حرف می‌زدند و خودشان می‌خندیدند و ما هم بینشان بودیم. ندیدم بعد از عروسی‌امان هم کسی حرف بدی پشتمان بزند، تکه‌ای بیاندازد یا حتی ابراز ناراحتی کند، به هر حال انگار که به رستوران دعوتشان کرده باشیم در همان حد هم بهشان خوش گذشته بود، درکنار خوشحالی‌ای که به هر حال بخاطر عروسی کردن ما داشتند. کسانی هم که مذهبی بودند در جمع ما ظاهراً خوششان آمده بود و بعدها می‌شنیدم که از آن تعریف کرده بودند.

در پناه خداوند و زیر سایه‌ی امام زمان علیه‌السلام باشید (البته به جای سایه باید می‌گفتم چتر حمایتی مگرنه امام زمان علیه‌اسلام خودشان نور رحمت خداوند هستند و ایجاد سایه نمی‌کنند!)
یا علی

روزنه;509666 نوشت:
عروسی جای رقص شادیه نه جای مکتب تعلیم و تربیت و موسیقی گناه نیست این و میتونین با نگاهی به تاریخ تصدیق کنین.
هرچیزی جای خودشو داره شما با این کارتون بقیه ی حب و محبت مردم و هم نسبت به دین و امام زمان از بین میبرین. روضه روضه است مراسم عروسی مراسم عروسی هست.
شما خودتون باشین و سعی نکنین در دیگران تغییر ایجاد بکنین. عروسی مختلط نباشه نوشیدنی های غیر مجاز نباشه و مقصود چشم و همچشمی نباشه. به فقرا و خانواده ولیمه بدین کافیه.
ببینین هدف امام زمان چیه عشق و محبت به امام زمان (ع) ؟! هدف دین چیه عشق به خدا و نرقصیدن و موسقی گوش ندادن؟! اصلا چرا موسیقی حرامه ؟! ما رو زا یاد خدا دور میکنه باعث گناه میشه ؟! دین هدفه یا وسیله؟
مبارک باشه

سلام علیکم،
درباره‌ی موسیقی استاد اخلاق و طبیب روح حضرت آیت‌الله بهجت موسیقی را به کل دارای ضرر روحی می‌دانستند، اگرچه موسیقی آرام باشد. موسیقی اگرچه از نظر فقهی معمولاً به دو دسته‌ی حرام و غیر حرام تقسیم بندی می‌شود ولی به قول بزرگی اگر خوب بود و می‌توانست انسان را به خدا نزدیک کند اولین کسی که در این کار سبقت می‌گرفت امام سجاد علیه‌السلام بودند که آن هه عاشقانه با خدا در صحیفه‌ی ایشان هست. حضرت داوود علیه‌السلام هم که زبور را با صوت دلنشین می‌خواندند و کوهها با ایشان همراهی می‌کردند از موسیقی استفاده نمیکردند، اشتباه می‌کنم؟ در مورد اینکه موسیقی چه کارکردی می‌تواند روی انسان داشته باشد شاید مطالعه‌ی این پست کمکی کند، البته شاید هم نکند.
رقص هم که نظر علما در بخشی از احکام آن متفاوت است ولی لااقل طبق نظر مرجع تقلید حقیر فقط رقص زن برای شوهرش اشکالی نداشت، یعنی رقص زن و مرد نامجرم برای هم که هیچ، رقص زن در مجلس زنانه هم اشکال داشت.

اما با بقی حرفهایتان موافقم، ولیمه دادنبه خانواده و فقرا، نبودن چشم‌و‌هم‌چشمی و کلاً تکلف و ...، زده نکردن دیگران از دین خدا و ...

یا علی

سلام
چند پیشنهاد:

می‌گویند به عروسی دیر بروید و به عزا زود!... این به خاطر نمردن دلها است

پس شما زمان مجلس را دیرتر شروع کنید مثلا یک ساعت طول بکشد و بعد شام بدهند...سالنهای پذیرایی دولتی مثل خانه معلم تا 10 بیشتر خدمات نمی دهند

اگر برای خلق الله برنامه نداشته باشید برایتان برنامه درست می کنند... پس بهتره از یک مجلس گردان بامزه که قادر است یک ساعت جک و برنامه های دیگر داشته باشد استفاده کنید

مجلس در مکانی باشد که صدای زنان به مردان نرسد مثلا دو طبقه باشد ... و سیستم صوتی یا تصویری برای پخش مراسم هنرمند مدعو را برای زنان داشته باشد

نوارها و سی دی های موسیقی موجود را بررسی کنید و چنتایی با خود به مجلس مردانه و زنانه ببرید

به پدرتان بگویید در این زمانه اگر مجلس می خواهید بگیرد باید هزینه فرهنگی آن را هرچه باشد پرداخت کند تا مفسده ای ایجاد نشود

در مجموع سعی کنید سادگی آن مجلس به جوانان دیگر امید بدهد

موفق باشید

سلام
اول ماه رجب مبارک:Gol::Kaf:

ممنونم از کمک های همه ی دوستان، استرسم کمتر شد یه مقداری..

تجربه ای ندارم در این زمینه و خیلی از حرفاتون و برنامه هاتون استفاده کردم:Gol:

جناب حامی هم که مثل همیشه لطف داشتن:Gol:

به حق این روز بزرگ ان شالله خدا خودش تو همه ی طول زندگی همه مون هوامونو داشته باشن و عاقبت بخیر بشیم إن شاالله..

امشب ما رو هم از دعاهاتون بی بهره نذارید

التماس دعای فرج[/]

owari;509746 نوشت:
سلام علیکم،
درباره‌ی موسیقی استاد اخلاق و طبیب روح حضرت آیت‌الله بهجت موسیقی را به کل دارای ضرر روحی می‌دانستند، اگرچه موسیقی آرام باشد. موسیقی اگرچه از نظر فقهی معمولاً به دو دسته‌ی حرام و غیر حرام تقسیم بندی می‌شود ولی به قول بزرگی اگر خوب بود و می‌توانست انسان را به خدا نزدیک کند اولین کسی که در این کار سبقت می‌گرفت امام سجاد علیه‌السلام بودند که آن هه عاشقانه با خدا در صحیفه‌ی ایشان هست. حضرت داوود علیه‌السلام هم که زبور را با صوت دلنشین می‌خواندند و کوهها با ایشان همراهی می‌کردند از موسیقی استفاده نمیکردند، اشتباه می‌کنم؟ در مورد اینکه موسیقی چه کارکردی می‌تواند روی انسان داشته باشد شاید مطالعه‌ی این پست کمکی کند، البته شاید هم نکند.
رقص هم که نظر علما در بخشی از احکام آن متفاوت است ولی لااقل طبق نظر مرجع تقلید حقیر فقط رقص زن برای شوهرش اشکالی نداشت، یعنی رقص زن و مرد نامجرم برای هم که هیچ، رقص زن در مجلس زنانه هم اشکال داشت.

اما با بقی حرفهایتان موافقم، ولیمه دادن به خانواده و فقرا، نبودن چشم‌و‌هم‌چشمی و کلاً تکلف و ...، زده نکردن دیگران از دین خدا و ...

یا علی

خوب امام علی (ع) هم زاهد بودند ولی میگفتند شماها از نعمت های خداوند استفاده کنین.
خلاصه بحث موسیقی و ... جای زیاد میخواد. هم خوبه زیادش هم بده مثل سیگار مثل عصبانیت و ...
موفق باشین

احمدمنتظرالمهدی;509183 نوشت:
آقا سلام علیکم
یه فکر بکر به نظرم رسید . بیا و مردونگی کن و همه ما اسک دینی ها رو دعوت کن به جشن. فامیلم بگو بیان . قول می دیم کاری کنیم همه سرگرم بشن و فکر گناه هم نکنن.چطوره؟؟خود دانی داداش!از ما گفتن بود
دوستانی که تشریف میارن بر روی گزینه ی « صلوات» کلیک کنن تا اسمشون وارد لیست بشه. وسیله ی ایاب و ذهاب هم فراهم می شه ان شاء الله.

بسم الله...

سلاااااااااااااااااااااااااااااام
اههههههههههههههه... فک کن..... :Moshtagh: چقد خوب میشه...همه همو میبینیم:paresh:
چقد خوش میگذره:tavallod:
تازهههههههه حاج آقا امیرخانی رو هم میبینیم و سوغاتیمونو میگیریم ازشون:fekr::pirooz:
آقا مام هستیم، اسم مارم بنویسین:shadi::Tavalod:

[=Arial Black]

روزنه;509873 نوشت:
هم خوبه زیادش هم بده مثل سیگار مثل عصبانیت و ...

سلام و عرض ادب
:Moteajeb!: :Moteajeb!:
مثل سیگار؟!!!

آقا شما اصلاً عروسي نگيري بهتره!
ببخشيد كه يه خورده تند مي گم، ولي:
شما مي گيد برگزاري عروسي به شكلي بايد باشه گناهه، خب پس ميخواي شكل ديگه بگيريد، بعد مي گي الآن من رو مسخره مي كنن و حتي اعتقادات رو هم ممكنه مسخره كنن، پس من گناه مي كنم، چون به زعم خودتون عوامل مسخره شدن اعتقادات رو فراهم مي كني
خب، پس شد بازي دو سر باخت، و شما هر طوري عروسي برگزاري كني احساس گناه مي كني و عذاب وجدان داريد
ولي اگه برگزار نكنيد احساس پشيموني نداريد وخيال تون راحته..

گناه تا کی؟;509896 نوشت:
[=Arial Black]
سلام و عرض ادب
:Moteajeb!: :Moteajeb!:
مثل سیگار؟!!!

:khandeh!:
نه ، اون قسمتش اشتباه شد منظورم این نیست که سیگار خوبه
میخواستم بگم سیگارم مضره . ولی موسیقی هم فایده داره هم ضرر . بهتره بگم مثل چاقو آخه بیشتر موسیقیا آدم مفهومشم متوجه نمیشه واسه شادیه که استفاده میشه یا وقتی دلمون موسیقی آروم میخواد میریم تو تفکر انگار کمکمون میکنه راحت تر با خودمون حرف بزنیم بعضی کارها کنار موسیقی یه معنای دیگه میگیرن و جذاب میشن اصلا زندگی بی موسیقی یعنی غذای بی نمک. موسیقی به تخیلات انسان بال و پر میده رویاهای انسان و زیاد میکنه و بالطبع ابتکار و خلاقیت و به دنبالش. باعث رشد ذهنی بچه ها میشه. اما فتوا نمیدم هرچیزی جایه خودشو داره دیگه.:Ealam:

لا حول و لا قوة الا بالله

سلام علیکم
من امشب آرزو کردم خیلی خوب و آبرومندانه برگزار بشه :ok:

setsoko;509884 نوشت:
نوشته اصلی توسط احمدمنتظرالمهدی
آقا سلام علیکم
بسم الله...

سلااااااااااااااااااااااا ااااااام
اههههههههههههههه... فک کن..... چقد خوب میشه...همه همو میبینیم
چقد خوش میگذره
تازهههههههه حاج آقا امیرخانی رو هم میبینیم و سوغاتیمونو میگیریم ازشون
آقا مام هستیم، اسم مارم بنویسین

با عرض سلام خدمت دوستان
1-شوخی:از اونجا که تعداد ثبت نامی ها برای جشن عروسی رفیقمون از جمعیت ایران هم بیشتر شده !!خواهشمندیم دیگه ثبت نام نکنید,اول زندگی طرف سکته می زنه!!
2-جدی:از دوستان تقاضا می کنم به جای پاک کردن صورت مسئله و برخورد انفعالی,پیشنهاد بدن!به هر حال باید فرهنگ سازی بشه.واقعا مجلس شاد با معیار اسلامی نمی تونیم داشته باشیم؟؟؟

سلام

روزنه;509945 نوشت:
بعضی کارها کنار موسیقی یه معنای دیگه میگیرن و جذاب میشن اصلا زندگی بی موسیقی یعنی غذای بی نمک. موسیقی به تخیلات انسان بال و پر میده رویاهای انسان و زیاد میکنه و بالطبع ابتکار و خلاقیت و به دنبالش. باعث رشد ذهنی بچه ها میشه. اما فتوا نمیدم هرچیزی جایه خودشو داره دیگه.:Ealam:

منم تا حدودی با این حرف شما موافقم! اما موسیقی داریم تا موسیقی!!!
خودم موسیقی بی کلام زیاد گوش میدم وقتایی که دارم کار میکنم...
یا طرفدار پر و پا قرص حامد زمانی (موسیقی مقاومت به عبارتی) هستم..
منتها چیزی که تو مجلس عروسی میذارن علاوه بر بحث حرام بودن و ... واقعا آزار دهنده س، برای من که اینطوریه... هیچ فایده ای هم که نداره! اصلنم ذهن رو آروم نمیکنه...[/]

سلاممم

setsoko;509884 نوشت:
بسم الله...

سلاااااااااااااااااااااااااااااام
اههههههههههههههه... فک کن..... :Moshtagh: چقد خوب میشه...همه همو میبینیم:paresh:
چقد خوش میگذره:tavallod:
تازهههههههه حاج آقا امیرخانی رو هم میبینیم و سوغاتیمونو میگیریم ازشون:fekr::pirooz:
آقا مام هستیم، اسم مارم بنویسین:shadi::Tavalod:

که اسم شما رو بنویسم؟؟؟
بابا من تازه میخواستم اسمتو خط بزنم :khaneh:
كبوتر حرم;509950 نوشت:

سلام علیکم
من امشب آرزو کردم خیلی خوب و آبرومندانه برگزار بشه :ok:

جناب کبوتر خیلی زیاد ممنونم از لطفتون:Gol:
إن شاءلله هرچه زودتر ما برای شما این آرزو رو داشته باشیم..:ok:
احمدمنتظرالمهدی;509954 نوشت:
با عرض سلام خدمت دوستان
1-شوخی:از اونجا که تعداد ثبت نامی ها برای جشن عروسی رفیقمون از جمعیت ایران هم بیشتر شده !!خواهشمندیم دیگه ثبت نام نکنید,اول زندگی طرف سکته می زنه!!
2-جدی:از دوستان تقاضا می کنم به جای پاک کردن صورت مسئله و برخورد انفعالی,پیشنهاد بدن!به هر حال باید فرهنگ سازی بشه.واقعا مجلس شاد با معیار اسلامی نمی تونیم داشته باشیم؟؟؟

1. ما که ابراز خوشحالی کردیم از حضور دوستان! :Nishkhand:
2. چه خوب بود اگه ملت حداقل به نظرات هم و به سلایق هم احترام میذاشتن
ما که سعی میکنیم تو مراسمات اونا کمتر دخالت کنیم و به احترامشون تو مجلس شون هرچند یه تایم کوتاه حاضر شیم و حرفی هم پشتشون نزنیم، اونا هم حداقل همین کارو می کردن...:bastan:[/]

Maneli;510116 نوشت:

ما که سعی میکنیم تو مراسمات اونا کمتر دخالت کنیم و به احترامشون تو مجلس شون هرچند یه تایم کوتاه حاضر شیم و حرفی هم پشتشون نزنیم، اونا هم حداقل همین کارو می کردن...:bastan:[/]

در دروازه رو ميشه بست،
دهن مردم رو نميشه بست...
اگه مشكل شما فقط حرف مردم هست، كه اين رو مطمئن باشيد، هر طور عروسي بگيريد (حتي بيشتر از اوني كه انتظار دارن) حرف رو پشت سر شما ميزنن
اين رو مطمئن باشيد
ولي شما من رو دعوت كن، قول ميدم كه هر جور كه گرفتيد، حتي عزاداري و قمه زني برگزار كرديد[emoji2]
پشت سر شما حرف نزنم
قسم ميخورم!

من میگم بگردین یه مجری خوب که میتونه مجلس بگردونه پیدا کنین یکی برای آقایان یکی هم برای خانومها

اگر تونستین یه تردست هم گیر بیارین برای بعد از مولودی مردم را سرگرم کنه

ممکنه که فامیلتان با مولودی زیاد همکاری نکنن یا زبانی بی احترامی به ائمه از برخی از افراد نادان صورت بگیره

از هنرمندانی که در کار تقلید صدا و مزه پرانی مهارت دارند هم میتوانید استفاده کنید البته حدو را برایشان مشخص کنید.

موسیقی که توش از عروسی و عروس و سنت های زندگی و نحوه ی قر و ... توضیح میده کجاش باعث ناراحتی میشه؟ البته قبول دارم که بعضی ترانه ها واقعا نمیشه تو جمع کنار بچه و خانواده بذاری به روت هم نیاری اونم همینجچوری حرفای دکیک و ضد اخلاقی رو با آهنگ بخونه؛ اما اونا هم کمن. پس به خاطر یکی دوتا کل ترانه های شاد عروسی و عاشقانه رو رد نکنین. فک کنین رمان عشقی میخونین یا یه پسر مذهبی عشقشو به یک دختر مومن میگه. همه چیز تو زندگی سیاست نسیت که موسیقی هرجورش هست. به خاطر صراحتم معذرت میخوام:Gol:
ولی اگه شما دوست ندارین میتونین موسیقی بی کلام و شاد استفاده کنین به جای با کلام. اما عروسی بدون موسیقی حوصله آدم سر میره
:Esteghfar: در ضمن میتونین برای آقایون خواننده هایی که تو تلوزون میان و بیارین و بذارین صداش به خانوما هم بیاد

به نظر من اصلاً به فکر حرف مردم نباشید
تجربه نشون داده به دلیل تفاوت سلیقه هر اتفاقی که روزانه میفته مطمئنن بعضی ها حرف در میارن
هرطوری هم که برگزار بشه بازم ی عده ای (با عرض معذرت بیشتر خانم ها) حرف درمیارن
نهایتاً یک ماه دیگه همه فراموش میکنن
از طرفی بازم تجربه نشون داده اگر هدفتون رضایت خدا باشه مطمئن باشید آخرش خوب میشه حتی اگه شب عروسی خوب نباشه
برای من که همیشه همینطور بوده
پس اصلاً نگران حرف مردم نباشید ، کاری که درست هست بکنید

[=arial]یا من یحب الجمال[=arial]
مسابقه میتونین درست کنید....
لزومی هم نداره حتما مذهبی باشه....
توصیه میکنم داستان شب عروسی شهید ردانی پور رو بخونین....
همچین مراسمی داشتن که خیلی موفق بوده.
یادتون نره کارت دعوت رو برای حرم ائمه(قم-جمکران-مشهد و....)بفرستید...(اگه تونستین البته....! )
اگه بچه های شاد و مذهبی دارین تو فامیلتون(حتی شده چند تا دونه) ازشون بخواید تواشیح شاد اجرا کنن
مراسم خانوما و آقایون کااااااااملا جدا باشه!
مولودی های مربوط به ولادت حضرت زهرا(سلام الله) و امام علی(علیه السلام) رو بگذارید.(آقای حامد زمانی هم یکی با عنوان"عشق پاک" خوندن که مناسب این مراسم هم هست!:ok:)
+اینکه اونها اصل دین رو مسخره کنن :
فکر نمیکنم این اتفاق بیفته....مخصوصا اگر به همه خوش بگذره....و جو خیلی شاد و صمیمی باشه!:khandeh!:

+آبجی جون مبارک باشهههههههه:Kaf::Kaf::Kaf::hamdel:
+بعدا بنویسید نتیجه اش چی شد و از چند تا از ایده های بچه ها استفاده کردین....و آیا اون ایده ها مفید واقع شدن یا خیر!

[=arial]
شبتون پر از یاد خدا
یا مهدی(عج)
[=arial]

روزنه;510230 نوشت:
نحوه ی قر و ...

سلام علیکم
ببخشید این نحوه ی چی هستش؟؟؟؟

روزنه;510230 نوشت:
اما عروسی بدون موسیقی حوصله آدم سر میره

اگه مولودی باشه یا جنگ شاد مذهبی باز هم حوصله ی مهمونا سر می ره؟؟مگه عروسی چند روز طول می کشه؟نهایتا 3 4 ساعته دیگه
البته من مخالف موسیقی نیستم ولی قبول ندارم که بدون موسیقی هم نمی شه!!

احمدمنتظرالمهدی;510760 نوشت:
سلام علیکم
ببخشید این نحوه ی چی هستش؟؟؟؟

اگه مولودی باشه یا جنگ شاد مذهبی باز هم حوصله ی مهمونا سر می ره؟؟مگه عروسی چند روز طول می کشه؟نهایتا 3 4 ساعته دیگه
البته من مخالف موسیقی نیستم ولی قبول ندارم که بدون موسیقی هم نمی شه!!

در مورد مبحث اول ایشالا که به زودی متوجه میشین.
اما در مورد دومی . راستش ما توی فامیلمون عروسی بدون موسیقی داشتیم که همه ی بچه هاش عروسیشون بدون موسیقی و مولودی بود. نه تاثیری از لحاظ معنوی داشت بار دوم هم کسی نیومد.
مگه هدف ایشون تصحیح مراسم عروسی و برگزاری یک عروسی سالم و بدون گناه نیست؟! عروسی که همه ازش خوششون بیاد و از خوبی یاد بکنند و به طبع ترویج بشه؟!
مستهجن فقط موسیقی های نامناسب و .... و ... نیست مستهجن عروسی خشک هم هست. نظر خود من اینه عروسی = موسیقی شادی که دنبالش غم و ناراحتی و کدورت کمترین حد باشه. و اون هم یه عروسی ساده و بدون بد آموزی و رقص ها ی دونفره ی ... با آهنگ های غربی و مشروبات و مختلط هست. عروسی بدون موسیقی نه اینکه نمیشه برگزار کرد میشه ولی اسمشو نمیشه گذاشت عروسی باید گفت مولودی به افتخار پیوند عروس و داماد. موافقین با این حرفم؟

سلام علیکم

در مورد اول یک سری باید به دلایل حرمت رقص بزنید.واقعا هدف از شادی رقصه؟غیر این نمی شه؟آیا رقص با اصالت انسان وبدن همراه نیست؟+اینکه گفتم شاید اینم مثل قضیه سیگار توی چند پست قبلیتون از دستتون در رفته!!!!
در مورد دوم هم ما کی گفتیم خشک و خالی؟؟؟؟بنده هم با عروسی خشک و خالی مخالفم اما عرض کردم سرگرمی حلال.حالا چه موسیقی باشه چه مولودی چه...اسمشم هر چی دوست دارید بذارید.شما می گید با موسیقی شاد غم وکدورت برطرف بشه!خوب حتما باید موسیقی شاد باشه ورقص تا غم و کدورت برطرف بشه؟؟؟اگه یک جنگ شاد مذهبی باشه این مهم به دست نمیاد؟؟آیا رقص=رفع کدورت؟!!!

احمدمنتظرالمهدی;510976 نوشت:
سلام علیکم

در مورد اول یک سری باید به دلایل حرمت رقص بزنید.واقعا هدف از شادی رقصه؟غیر این نمی شه؟آیا رقص با اصالت انسان وبدن همراه نیست؟+اینکه گفتم شاید اینم مثل قضیه سیگار توی چند پست قبلیتون از دستتون در رفته!!!!
در مورد دوم هم ما کی گفتیم خشک و خالی؟؟؟؟بنده هم با عروسی خشک و خالی مخالفم اما عرض کردم سرگرمی حلال.حالا چه موسیقی باشه چه مولودی چه...اسمشم هر چی دوست دارید بذارید.شما می گید با موسیقی شاد غم وکدورت برطرف بشه!خوب حتما باید موسیقی شاد باشه ورقص تا غم و کدورت برطرف بشه؟؟؟اگه یک جنگ شاد مذهبی باشه این مهم به دست نمیاد؟؟آیا رقص=رفع کدورت؟!!!

با سلام
رقص هم انواع حالات داره چرا سعی میشه طوری بیگانه وعجیب غریب جلوه بکنه .رقص چیزی فطری هم هست شاید ملا وقت شما یک خبر خیلی شاد یا خدایی نکرده غم انگیز یشنوین بدنتون یکسری عکس العمل نشون میده مثلا وقت شیدن خبر خوش مثل قبولی توی کنکور که خیلی خیلی براتون مهمه میپرین بالا دستاتونو به هم می کوبین و...
م با رقصیدن چه اتفاقی می افته؟
از شمامیپرسم تا به حالت تجربه ی یک رقص دسته جمعی تو مجلس شادی رو داشتین؟ آیا بعدش به فسق و فجور کشیده شدین؟ من تجربه شو داشتم و به فسق و فجور کشیده نشدم بلکه لذت عروسی مشارکت تو شادیه. نه اینکه حرفه ای رفتم دنبالش نه . یا یک جوری رقصیدم که نشون دهنده ی پیام خاصی باشه یا تو جمع مختلط خدایی نکرده جلوی دوربین.
دوست من هرچی جای خودشو داره رقص هم حرام نیست و ضررش کمترازسیگاره اما آیا سیگار حرامه.
ما نباید نظراتمون به دیگران تحمیل بکیم و افراط و تفریط کن. مشکله من اینه اگه موسیقی دوست نداری و نمیتونین حتی واسه یک بار تحمل کنین لازم نیست عروسی بگیرین. این یعنی توهین به نظرات دیگرانی که مثل ما نیستن و یک جوری خودی نشون دادن.( نیت و نمیگم ظاهر امره)
من فتوا نمیدم نمیگم خیلی خوبه میگم انقدر هم بد نیست که اینکارو کرد همه فطترا موسیقی و رقص و دوست دارن ( بچه ها رو ببینین ) مگه اینکه حس کنن بلد نیستن و پیش دیگران ضایع میشن و کم میارن . تمنفر میشن.
میشه یک مهمونی ترتیب داد و ختم قرآن کرد و حوصله کسی هم سر نره . ولی تصور کن تالار 4ساعت حرف بزنی. درضمن هر رقصی و سنتی معانی خاصی داره و بد هم نیست.

مانلی جان ..
مبارک باشه عزیزم ..
انشالله که خوشبخت باشی ..
اینجور مواقع همراهی داماد خیلی مهمه ..

منم ایده هایی مثل شما داشتم .. دنبالشو هم گرفتم ..
ولی نشد ..
نخواستن ..
آقامونم همراهی نکرد ..
زیاد براش مهم نبود ..
سی دی موسیقی سنتی داده بودم بذارن، برش داشتن ..
مجلسمو خراب کردن ..
گریه کردم ...
همونا (خانواده شوهرم ) که سی دی رو عوض کرده بودن، قسمم دادن آبروشونو نبرم .. مجلس رو بهم نریزم :Ghamgin:
ساکت شدم ..
با اینکه چندسال گذشته ،هنوزم یادم که میاد دوباره گریم میگیره ..

نخواستم بساط ارگ و دی جی و اینا پهن باشه .. گفتم فقط سی دی ..
سی دی سنتی تهیه کردم ..
زمان مجلس رو کم کردم که کسی خسته نشه ..
ولی نشد ..

خوشبحالت عزیزم ..
انشالله مجلس خوب و پربرکتی داشته باشی .. :hamdel:

سلام دوست گلم
عروسیت پیشاپیش مبارک
دعا میکنم زیر سایه امام زمان خوش بخت شی
من با تجربه ای که دیدم اگه میخوای هیچ نوع اهنگی نباشه(از قری های زمان قدیم تا رپ های زمان جدید!)
فقط یه چیزه برو سفر زیارتی بعدش اومدی ولیمه بده البته چون همه خانوما عاشق لباس عروس و عکسشن یا قبل سفر یا بعد سفر تو مراسمی که میگیری لباس بپوش و اتیله برو عکس بگیر
من معتقدم ولی خدایی خودم یکی تو عروسی که بشینن مولودی بخونن و...وای نمیسم نهایتا تبریک میگم اگه فامیلاتون که دیگه واسشون مهم نیست مطمئن باش از نظر روحی پودر میشی
دیدم عروسی اینجوری که میگم
بعدشم یه سوال اگه مجلس زنانه و مردانتون جدا باشه که دیگه گناهش کجاست خانما برقصن؟
قصد توهین ندارم به جون داداشم ولی خوب من تو تولدهامم میرقصم البته بدون نامحرم ها با موزیک مردایی هم که رقصمو دیدن پدر و داداشم بودن این گناهه؟

یه نظر میخوای گناه نکنی موسیقی کی پاپ کره ای بزار
هم بسی شاده هم نه فارسیه نه انگیلیسی ملت بفهمن چی میگه
کلاستم بالا میبره
لینکم خواستی بگو تا واست بزارم
ولی من عاشق موسیقی ام حداقل روزی یه ساعت گوش میدم
خوبه که روحیه ادم شاد میشه

آیرینا;511702 نوشت:
یه نظر میخوای گناه نکنی موسیقی کی پاپ کره ای بزار

سلام علیکم

فکر نمی کنید استفاده از این نوع موسیقی که اولا خارجیه ثانیا به قول شما اکثرا متوجه نمی شن با جشنی که قراره مذهبی برگزار بشه یکم منافات داره؟یا اینکه یکم تو ذوق می زنه؟حداقل از موسیقی سنتی خودمون استفاده بشه بهتر نیست؟؟

درست میگید فقط محض شوخی بود
موسیقی ایرانی بهتره اما خدایی کی موسیقی سنتی ارکست سمفونی که نیومدن عروسیه گوش میده مگه کردی و ترکی
که میشن موسیقی محلی

روزنه;511641 نوشت:
ا سلام
رقص هم انواع حالات داره چرا سعی میشه طوری بیگانه وعجیب غریب جلوه بکنه .رقص چیزی فطری هم هست شاید ملا وقت شما یک خبر خیلی شاد یا خدایی نکرده غم انگیز یشنوین بدنتون یکسری عکس العمل نشون میده مثلا وقت شیدن خبر خوش مثل قبولی توی کنکور که خیلی خیلی براتون مهمه میپرین بالا دستاتونو به هم می کوبین و...
م با رقصیدن چه اتفاقی می افته؟
از شمامیپرسم تا به حالت تجربه ی یک رقص دسته جمعی تو مجلس شادی رو داشتین؟ آیا بعدش به فسق و فجور کشیده شدین؟ من تجربه شو داشتم و به فسق و فجور کشیده نشدم بلکه لذت عروسی مشارکت تو شادیه. نه اینکه حرفه ای رفتم دنبالش نه . یا یک جوری رقصیدم که نشون دهنده ی پیام خاصی باشه یا تو جمع مختلط خدایی نکرده جلوی دوربین.
دوست من هرچی جای خودشو داره رقص هم حرام نیست و ضررش کمترازسیگاره اما آیا سیگار حرامه.
ما نباید نظراتمون به دیگران تحمیل بکیم و افراط و تفریط کن. مشکله من اینه اگه موسیقی دوست نداری و نمیتونین حتی واسه یک بار تحمل کنین لازم نیست عروسی بگیرین. این یعنی توهین به نظرات دیگرانی که مثل ما نیستن و یک جوری خودی نشون دادن.( نیت و نمیگم ظاهر امره)
من فتوا نمیدم نمیگم خیلی خوبه میگم انقدر هم بد نیست که اینکارو کرد همه فطترا موسیقی و رقص و دوست دارن ( بچه ها رو ببینین ) مگه اینکه حس کنن بلد نیستن و پیش دیگران ضایع میشن و کم میارن . تمنفر میشن.
میشه یک مهمونی ترتیب داد و ختم قرآن کرد و حوصله کسی هم سر نره . ولی تصور کن تالار 4ساعت حرف بزنی. درضمن هر رقصی و سنتی معانی خاصی داره و بد هم نیست

سلام علیکم

درمورد تجربه ی رقص دسته جمعی بنده تجربه نداشتم ولی اگر رقص مذکور از جمله رقص های حرام باشد که دیگه نیازی نیست انسان به فسق کشیده بشه،خودش فسقه!بنده عرض کردم شما به مبانی حرمت رقص یک سری بزنید.تو مسائل دینی نمی شه با نظر شخصی برخورد کرد مگه اینکه خود دین ارجاع به عرف داده باشه
درمورد اینکه فرمودید رقص هم حرام نیست خواهشا نظر یکی از مراجع رو برام با منبع ذکر کنید که فرموده باشند رقص به هیچ عنوان حرام نیست!!!
درمورد تحمیل نظر خود به دیگران: حقیر کی عرض کردم فقط من ونظرم مهمه؟؟؟حتی نگفتم موسیقی نباشد؟؟گفتم موسیقی حلال باشد!!نگفتم موسیقی دوست ندارم،گفتم؟؟؟موسیقی حرام موسیقی هست که خدا و پیغمبر دوست ندارند من وشما که مدخلیتی نداره نظرمون.باید تابع نظر خدایی باشیم که خالق ماست و بهتر می داند چی برای ما خوبه چی بده.
اگه ذائقه ی مردم ما با حرام عادت کرده ما نباید با این عادت حرام کنار بیایم و انفعالی برخورد کنیم.من موسیقی حرام و رقص حرام(به قید حرام دقت کنید)در مجلسم پخش کنم چرا؟چون یک عده این طوری دوست دارند؟؟خواهشا این احتمال رو بدید که شاید مردم ما در این مورد دچار یک فرهنگ اشتباه شده اند.در حد احتمال!!
در ضمن سوال بنده رو جواب ندادید:رقص = رفع کدورت؟؟
+ من کی عرض کردم ختم قرآن باشه؟؟؟خداوکیلی اگه به قول شما 4 ساعت تو تالار یک برنامه ی شاد مذهبی مثل لطیفه گویی،تقلید صدا،برگزاری مسابقات دسته جمعی،پانتومیم شعرخوانی دسته جمعی،طرح معماو...که 4ساعت مهمونا سرگرم باشن،شاد باشن اما حلال باز هم حوصلشون سر میره؟مثلا اگه تو عروسی موزیک ایرانی و سنتی پخش بشه آسمون به زمین میاد؟؟اگه رقص نباشه این مجلس مجلسه عزا می شه؟؟؟عروسی بدون رقص معنا نداره؟؟؟

آیرینا;511812 نوشت:
موسیقی ایرانی بهتره اما خدایی کی موسیقی سنتی ارکست سمفونی که نیومدن عروسیه گوش میده مگه کردی و ترکی
که میشن موسیقی محلی

قبول دارم.اگه مثلا 4 ساعت مردم فقط موسیقی سنتی گوش کنن معلومه که خسته می شن.ولی اگه مولودی باشه جنگ شادی هم باشه مسابقه و... باشه بعد میان برنامه مثلا موسیقی سنتی پخش بشه.این دیگه کسل کننده نیست.ما باید ابتکار عمل داشته باشیم!درسته؟

سلام
یه همدرد :hey:
اگه راهی پیدا کردید خوشحال میشم به منم بگید
من چند تا کار و نمیتونم انجام بدم از جمله اینکه مداح یا مولودی خون بیارم به شخصه راستش خوشم اصلا نمیاد
دف و هم مرجع من حرام میدونن ( آیت الله مکارم ) اینم خوشم نمیاد
داماد هم اگه نیاد با من تو مجلس و مستقیم هم بره مردونه اینم خوشم نمیاد :Nishkhand: بخواد هم بیاد اون خوشش نمیاد :Nishkhand:
اینکه کلا نگیریم هم نمیشه چون حریف خانواده ها نمیشیم
من نظرم اینه فعلا که مختلط برگزار بشه و به صورت ولیمه مثل ولیمه حجاج
مهم ترین مشکل ما اینه که خانواده ها همراهمون نیستم :crying:

گل مینا;511836 نوشت:
سلام
یه همدرد
من چند تا کار و نمیتونم انجام بدم از جمله اینکه مداح یا مولودی خون بیارم به شخصه راستش خوشم اصلا نمیاد
داماد هم اگه نیاد با من تو مجلس و مستقیم هم بره مردونه اینم خوشم نمیاد بخواد هم بیاد اون خوشش نمیاد
مهم ترین مشکل ما اینه که خانواده ها همراهمون نیستم

سلام علیکم
اول اینکه آوردن مداح لازم نیست یک نفر باشه بتونه مجلسو بگردونه و مردم رو سر گرم کنه کافیه.این می تونه یکی از اعضای شوخ فامیل هم باشه.البته برنامه با شما نه اینکه هر کار دلش خواست!!اگه تونست مولودی بخونه که خوب اگه نه خودتون به عنوان میان برنامه پخش کنید.+موسیقی سنتی یا هر موسیقی حلال
به آقا داماد هم بگین اومدنشون وقتی اشکال داره که مفسده داشته باشه والا وقتی نگاه حرامی در کار نیست حضور تکی ایشون در جمع زنان به همراه شما چه اشکالی داره؟مگه اینکه خجالتی باشن!!
کلا نگرفتن هم سنت پیامبر صلی الله علیه وآله نیست حتما در حد ولیمه باشه
در آخر توسل + دعوت از حضرت زهراء سلام الله علیها فراموشتون نشه.حتما خودشون کمک می کنن وقتی نیت خیر شما رو ببینن.
یا علی

ببینید اینکه یه نفر میکروفن بگیره دستش مولودی بخونه یا شوخی کنه اصلااااااااااااااا پذیرفته نیست در خانواده طرفین و من میدونم که شدیدا مضحکه عام و خاص میشیم
صدالبته مادرهمسرم اصلا کوتاه نمیان و میگن حتما باید آهنگ باشه
خودم تو فکر موسیقی بی کلام هستم که پخش بشه و تایم عروسی کوتاه بشه مثلا 8 تا 10 باشه به جای اینکه 7 تا 10 باشه
هم خجالتی هستن هم متاسفانه بین اقوام ما بسیاااااااااااااااااار فرد بیحجاب وجود داره :Ghamgin:
از طرف دیگه منم دوست ندارم تک و تنها برم تو زنونه

گل مینا;511836 نوشت:
سلام
یه همدرد :hey:
داماد هم اگه نیاد با من تو مجلس و مستقیم هم بره مردونه اینم خوشم نمیاد :Nishkhand: بخواد هم بیاد اون خوشش نمیاد :Nishkhand:
مهم ترین مشکل ما اینه که خانواده ها همراهمون نیستم :crying:

سلام دوستم (همدردم):deldari:
حتما، البته من که هنوز به نتیجه ای نرسیدم :hey::crying:
شمام دوس داشتید برنامه هاتونو باهام(ون) در میون بذارید اگر به نتیجه ای رسیدین...:Gol:

راستش منم زیاد خوشم نمیاد از مولودی خوانی تو عروسی اما به نظرم باز بهتر از اینه که ملت وسوسه شن بیان وسط...!! اینو گذاشتو برای اخرین راه حل...
دف رو که مرجع خودم (حضرت آقا*) هم ظاهرا حرام میدونن، البته فکر میکنم در این مورد اکثر مراجع هم نظر باشن...:Gig:
با اومدن داماد که برخلاف شما به شددددددت مخالفم...
حریف خانواده نمیشیم رو هم هستم...:fekr:
در مورد ولیمه هم باید بریم جایی و برگردیم که ولیمه بدیم، اگه خدا بخواد و جور شه کربلا عااااالیه که البته برای ما فک نکنم آخرش بشه... بازم توکل به خدا که جور شه... :Doaa:[/]

[=verdana]سلام
بهترین راه به نظر من موسیقی سنتی اونم با نی و سنتور ...
خوش بگذره..
:badkonak::badkonak::badkonak:

احمدمنتظرالمهدی;511816 نوشت:
سلام علیکم

درمورد تجربه ی رقص دسته جمعی بنده تجربه نداشتم ولی اگر رقص مذکور از جمله رقص های حرام باشد که دیگه نیازی نیست انسان به فسق کشیده بشه،خودش فسقه!بنده عرض کردم شما به مبانی حرمت رقص یک سری بزنید.تو مسائل دینی نمی شه با نظر شخصی برخورد کرد مگه اینکه خود دین ارجاع به عرف داده باشه
درمورد اینکه فرمودید رقص هم حرام نیست خواهشا نظر یکی از مراجع رو برام با منبع ذکر کنید که فرموده باشند رقص به هیچ عنوان حرام نیست!!!
درمورد تحمیل نظر خود به دیگران: حقیر کی عرض کردم فقط من ونظرم مهمه؟؟؟حتی نگفتم موسیقی نباشد؟؟گفتم موسیقی حلال باشد!!نگفتم موسیقی دوست ندارم،گفتم؟؟؟موسیقی حرام موسیقی هست که خدا و پیغمبر دوست ندارند من وشما که مدخلیتی نداره نظرمون.باید تابع نظر خدایی باشیم که خالق ماست و بهتر می داند چی برای ما خوبه چی بده.
اگه ذائقه ی مردم ما با حرام عادت کرده ما نباید با این عادت حرام کنار بیایم و انفعالی برخورد کنیم.من موسیقی حرام و رقص حرام(به قید حرام دقت کنید)در مجلسم پخش کنم چرا؟چون یک عده این طوری دوست دارند؟؟خواهشا این احتمال رو بدید که شاید مردم ما در این مورد دچار یک فرهنگ اشتباه شده اند.در حد احتمال!!
در ضمن سوال بنده رو جواب ندادید:رقص = رفع کدورت؟؟
+ من کی عرض کردم ختم قرآن باشه؟؟؟خداوکیلی اگه به قول شما 4 ساعت تو تالار یک برنامه ی شاد مذهبی مثل لطیفه گویی،تقلید صدا،برگزاری مسابقات دسته جمعی،پانتومیم شعرخوانی دسته جمعی،طرح معماو...که 4ساعت مهمونا سرگرم باشن،شاد باشن اما حلال باز هم حوصلشون سر میره؟مثلا اگه تو عروسی موزیک ایرانی و سنتی پخش بشه آسمون به زمین میاد؟؟اگه رقص نباشه این مجلس مجلسه عزا می شه؟؟؟عروسی بدون رقص معنا نداره؟؟؟

به نظرم جایی نگفتم رقص باعث رفع کدورت میشه. من شخصا به کسی کاری ندارم. ولی رقصیدن قبلا حرام نبوده الان حرام شده. بهتره سری به تاریخ بزنین تو هرجای دنیا توهر آیینی رقصیدن و موسیقی تو مجالس شادی بوده و هست. منتها امروزنه بیش از حد افراط میشه حالا شما بیا اینکارو از ریشه قطعش بکن چیزی درست میشه ؟ مردم به راه راست کشیده میشن؟ مردم موسیقی و رقص و رها میکنن؟ از این به بعد عروسی ها یکی میارن مردم و بخندونه؟ نه هرگز! اما اگه یه مجلس سالم و ساده و شاد برگزار بشه در مقابل اون مجالس لهو و لعب که تبعات هم داره و به خاطر چشم و هم چشمی ها و .. به کسی هم خوش نمیگذره همه از مجلس شما خوششون میاد. من با موسیقی اصیل مخالف نیستم اما باید دید چرا موسیقی نو و جدید و امروزی و نمیخوایم؟مگه قراره چه اتفاقی بیافته؟ بازم میگم چه تو قدیم و چه امروزه بعضی ترانه ها هست که من خودم ننگ میکنم تنهایی هم گوش بدم. موسیقی چرا حرامه؟ رقصیدن چرا حرامه؟ شما یه بچه ی یک ساله که نه ماهواره دیده نه چیزی واسش دست بزن ببین چیکار میکنه. نمیگم دلیل حلال بودنشه. ولی موسیقی باعث شادی و برای لحظه ای از یاد رفتن خستگی و غم میشه و رقص هم همینطور . با تقلید صدا و ... به نظر شخصیه من (نه کسه دیگه) فقط خودمونو سبک کردیم و پولمونو هدر.
این حرفایی که زدم بنا به شرایط خونوادگی خودم بود یعنی فامیلای ما طوری نیستن که خیلی جو گیر بشن و تو عروسی کارهای آنچنانی و سبک و سخیف انجام بدن.
موضوع قفل شده است