مو های صورت در دوران بلوغ

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مو های صورت در دوران بلوغ

آیا تیغ زدن و تراشیدن مو هایی که در صورت (مثل روی چانه و دم خط) در دوران بلوغ رشد می کند حرام است؟ آیا حکم تراشیدن ریش و سبیل را دارد؟

برچسب: 

[=arial]با نام الله

[=arial]

[=arial]کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

اگر صدق تراشیدن ریش کند به احتیاط واجب جایز نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

به نام خدا

سوال

.salam;508456 نوشت:
آیا تیغ زدن و تراشیدن مو هایی که در صورت (مثل روی چانه و دم خط) در دوران بلوغ رشد می کند حرام است؟

پاسخ:

نور;509216 نوشت:
با سلام و عرض ادب

اگر صدق تراشیدن ریش کند به احتیاط واجب جایز نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

قسمت دوم سوال:

.salam;508456 نوشت:
آیا حکم تراشیدن ریش و سبیل را دارد؟

جناب کارشناس گرامی لطفا قسمت دوم سوال را نیز پاسخ دهید.
درواقع سوال دوم استاتر محترم این است. آیا موی روی گونه و دم خط صدق به ریش میکند یا خیر؟

یازهرا:Gol:

[="#006400"][="#006400"]هوالعالم

بذارید اینطوری بگیم
به نظر من بلاتشبیه جمع
یه عده دنبال این هستن که با پیچوندن مطلب
جواز انجام یک عمل رو بطور غیر مستقیم از مرجع بگیرند و تمام گناه اونرو به گردن مرجع بندازن
که مراجع هم به اون اگاه و در پاسخ با احتیاط کامل به سوال و خواسته شخص رسیدگی میکنند .
حتی یه عده تفسیر به رای میکنن و با برداشت غلط سعی در تخریب دارند .
خدا شاهده روی صحبتم با ایجاد کننده این بحث نبود و نیست .

[="#000080"]
اما این بحث اجازه و امکان ارسال نظر به من داده و
میخوام بگم لازمه که پرسشگر مشخصات بده
شخص مورد نظر خانمه ؟ اقاست ؟
این موی چانه که اشاره کردید به عنوان موی زائد یا زشت شناخته میشه
یا به معنای واقعی ریش و سبیل هست و ...؟[/]

به نظرم شاید بتونیم جواز حذف زشتی ای که باعث دل ازردن دیگران میشه رو از مراجع بگیریم ..
مثل انکارد کردن و تراشیدن زیر چانه و گونه که تقریبا از نظر مراجع ازاده و مشکل شرعی نداره ...

خارج از مسائل شرعی
برای خانم و اقا تیغ و ابزار الات ارایشی و روشهای مرسوم , جوانی و تازگی پوست رو از بین میبره
به نظر من بد نیست هر مردی لااقل یکبار هم که شده تا حدی نه زیاد و نه کم ریش بذاره و چهره و رفتارش رو با ریش و بی ریش مقایسه کنه
و خانمها به جای حذف مکرر با تیغ و ... بهتره که بیشتر به فکره محو کردن یا همرنگ کردن کرکها با پوست باشند ...
[/][/]

خادم ولایت;509425 نوشت:
جناب کارشناس گرامی لطفا قسمت دوم سوال را نیز پاسخ دهید.
درواقع سوال دوم استاتر محترم این است. آیا موی روی گونه و دم خط صدق به ریش میکند یا خیر؟

با سلام و احترام خدمت شما کاربر بزرگوار

درمورد اینکه چنین مواردی مصداق تراشیدن ریش می باشد یا خیر تشخیص موضوع بوده و برعهده مکلف است

موفق و موید باشید

یعنی من ریشمومیزنم گناه داره؟
یعنی نباید میزیدم؟
یعنی تیف بی تیغ؟
یه توضیح میدین ممنون میشم.
(مرجع تقلید ایت لله مکارم شیرازی)

مصطفی93;509716 نوشت:
یعنی نباید میزیدم؟
یعنی تیف بی تیغ؟

سلام و عرض ادب

به نظر آية الله مكارم احتیاط در ترک ريش تراشي است، ولى چنانچه قسمت چانه باقى بماند، که گاه به آن ریش پروفسورى گفته مى شود، کافى است. و جوانانى که محاسن آنها به صورت نامنظّم روئیده مى توانند آن را بتراشند تا به صورت کامل درآید.

منبع : استفتائات مكتوب در سايت معظم له به آدرس :
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0&gid=770&CatID=770

مصطفی93;509716 نوشت:
یعنی نباید میزیدم؟
یعنی تیف بی تیغ؟

با سلام و عرض ادب

به احتیاط واجب تراشیدن ریش جایز نیست.

اجوبه الاستفتائات،احکام تراشیدن ریش

چندتا سوال دارم.
1 - حکم زدن ریش و سبیل و موهای زهار و موهای زیر بغل با موزر چیست؟
2 - حکم زدن ریش و سبیل و موهای زهار و موهای زیر بغل با تیغ های یک بار مصرف توی بازار چیست؟
3 - حکم زدن ریش و سبیل و موهای زهار و موهای زیر بغل با واجبین چیست؟
4- 4 - حکم زدن موهای بقیه جاهای بدن مثل روی دست و پا یا روی کمر و باسن و موهای روی سینه با موزر یا تیغ یا واجبین چیست؟
5 - حکم زدن موهای سر با تیغ چیست؟
6 - حکم از ریشه کندن موهای بدن با موکن یا با دست چیست؟منظورم موهایی به غیر از صورت هست؟
ممنون

muiacir;510341 نوشت:
چندتا سوال دارم.
2 - حکم زدن ریش و سبیل و موهای زهار و موهای زیر بغل با تیغ های یک بار مصرف توی بازار چیست؟
4- 4 - حکم زدن موهای بقیه جاهای بدن مثل روی دست و پا یا روی کمر و باسن و موهای روی سینه با موزر یا تیغ یا واجبین چیست؟

سلام و عرض ادب

تراشيدن ريش و ماشين‌كردنى كه مانند تراشيدن باشد، بنابر احتياط واجب جايز نيست.
اما در ساير موارد في نفسه اشكالي ندارد بلكه در بعضي موارد مستحب است .

muiacir;510341 نوشت:
6 - حکم از ریشه کندن موهای بدن با موکن یا با دست چیست؟منظورم موهایی به غیر از صورت هست؟

اگر ضرر قابل توجهي براي بدن داشته باشد جايز نيست .

استفتائات رهبري ، http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n4566&catid=11&lang=fa
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n20344&catid=122&lang=fa

.salam;508456 نوشت:
آیا تیغ زدن و تراشیدن مو هایی که در صورت (مثل روی چانه و دم خط) در دوران بلوغ رشد می کند حرام است؟ آیا حکم تراشیدن ریش و سبیل را دارد؟

ممکنه نظر آیت الله وحید خراسانی رو بیان کنید؟

Mohammad2db;509532 نوشت:
اما این بحث اجازه و امکان ارسال نظر به من داده و
میخوام بگم لازمه که پرسشگر مشخصات بده
شخص مورد نظر خانمه ؟ اقاست ؟
این موی چانه که اشاره کردید به عنوان موی زائد یا زشت شناخته میشه
یا به معنای واقعی ریش و سبیل هست و ...؟

من آقا هستم
در واقع سوال دوم من هم تقریبا همینه مو ها در بلوغ که هنوز مصداق ریش و سبیل را به طور کامل پیدا نکرده ممکنه ریش به حساب نیاد و مو های زائد باشه؟
یا از ابتدا رویش مو های روی صورت آقایون ریش محسوب می شود؟ و حکم تزاشیدن ریش رو داره؟

با تشکر از پاسخگویی شما!

.salam;510966 نوشت:
من آقا هستم
در واقع سوال دوم من هم تقریبا همینه مو ها در بلوغ که هنوز مصداق ریش و سبیل را به طور کامل پیدا نکرده ممکنه ریش به حساب نیاد و مو های زائد باشه؟یا از ابتدا رویش مو های روی صورت آقایون ریش محسوب می شود؟ و حکم تزاشیدن ریش رو داره؟
با تشکر از پاسخگویی شما!
[="#000080"]سلام آقای سلام
من جسارت نکردم و درخواستم این بود تا مسائل رو بطور دقیق تری بیان کنیم .
انشاالله عزیزان پاسخگو با کسب تکلیف به شما کمک خواهند کرد .[/]

muiacir;510341 نوشت:
چندتا سوال دارم.
ممنون

با سلام و عرض ادب

بطور کلی در تمام مواردی که بیان کردید کوتاه کردن موها با تیغ یا موزر یا واجبی و.. درصورتی که ضرر قابل توجهی به بدن وارد نکند اشکال ندارد البته تراشیدن ریش باهروسیله که حکم تراشیدن کند جایز نیست.

موفق و موید باشید

.salam;510966 نوشت:

من آقا هستم
در واقع سوال دوم من هم تقریبا همینه مو ها در بلوغ که هنوز مصداق ریش و سبیل را به طور کامل پیدا نکرده ممکنه ریش به حساب نیاد و مو های زائد باشه؟
یا از ابتدا رویش مو های روی صورت آقایون ریش محسوب می شود؟ و حکم تزاشیدن ریش رو داره؟

با تشکر از پاسخگویی شما!

جواب نداره؟؟؟

یه سوال داشتم از محضر حضرات اونم اینکه حکم لیزر کردن چیه...؟منظورم لیزر بدن برای آقا یا خانم هستش...
با توجه به اینکه لیزر دردناکه و طی چند جلسه انجام میگیره اما کل موهارو از بین میبره...و اینکه همونطور که میدونید موهای زاید چه در صورت چه در بدن برای انسان مضر هستن چون محل زندگی انگلهای خطرناکی هستن...

.salam;515072 نوشت:

من آقا هستم

با تشکر از پاسخگویی شما!

با سلام و عرض ادب

اگر صدق تراشیدن ریش کند جایز نیست و تشخیص اینکه صدق تراشیدن ریش می کند یاخیر، عرفی است.

استفتا از دفتر آیه الله وحید در قم

NaKayama;515090 نوشت:
یه سوال داشتم از محضر حضرات اونم اینکه حکم لیزر کردن چیه...؟منظورم لیزر بدن برای آقا یا خانم هستش...
با توجه به اینکه لیزر دردناکه و طی چند جلسه انجام میگیره اما کل موهارو از بین میبره...و اینکه همونطور که میدونید موهای زاید چه در صورت چه در بدن برای انسان مضر هستن چون محل زندگی انگلهای خطرناکی هستن...

با سلام و عرض ادب

لیزر بدن غیر از عورت،درصورتی که برای بدن ضرر قابل توجهی نداشته باشد و مستلزم لمس و نگاه حرام نشود(یعنی توسط پزشک همجنس انجام شود) اشکال ندارد.

استفتا از دفتر مراجع

موضوع قفل شده است