جمع بندی چرا رهبری با مسئولان اجرایی برخورد مستقیم نمی کنند و به توصیه اکتفا می نمایند؟

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا رهبری با مسئولان اجرایی برخورد مستقیم نمی کنند و به توصیه اکتفا می نمایند؟

:Gig: چون برخورد مستقیم هم بشه فایده ای نداره و اگه تاثیری داشته باشه مقطعی و کوتاه مدت هست و بعد از مدتی دوباره روز از نو روزی از نو.
خودم بچه اول بودم خدا میدونه چقدر از بابام کتک خوردم ولی عوض نشدم :Khandidan!: ولی داداش کوچیکه ام فقط کمی نصیحت می شنید باور کنید خیلی بهتر از من تربیت شده :khandeh!:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب و تشکر از پرسش زیبایی که مطرح فرمودید

بسیاری از مومنین متدین که دغدغه آن ها حفظ ارزش های دینی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است ببا این پرسش مواجه می شوند لذا این پرسش در ذهن ایجاد می شود چرا رهبری برخورد قاطعانه و مستقیم با مسئولین نمی کنند؟ پاسخ این پرسش را خود رهبری بیان فرمودند؛ طبق فرمایش خود مقام معظم رهبری، ایشان نه تنها با مسئولان اجرایی کشور برخورد مستقیم می کنند بلکه گاهی برخورد تندی هم با ایشان دارند منتهی این تذکرات تلخ، در جلسات خصوصی صورت می گیرد لذا اینگونه می پنداریم که منش ایشان همواره بر توصیه نرم و ملاطفت گونه است. ايشان در باره سوالي در مورد برخورد با مسئولان متخلف فرمودند:
«آن جايي كه جاي تذكر است تذكر مي دهم ، اما تذكر به شخص چيزي نيست كه از تلويزيون پخش شود آن مقدار كه شما مي بينيد بنده در سخنرانيها ، نماز جمعه و در ديدار با هيات دولت تذكر مي دهم و نصيحت مي كنم (که در رسانه ها پخش می شود) چند برابرش را گاهي با زبان هاي بسيار تلخ در جلسات خصوصي به مسئولان مي گويم ، ليكن بنا نيست كه هر چه به مسئولان تذكر مي دهيم و مي گوييم يا تلخي نشان مي دهيم حتماَ پخش شود تا مردم مطلع شوند، هدف اين است كه آن شخص راهنمايي شود كه خيلي از اوقات اثر مي كند و گاهي هم اثر نمي كند و بعد مي بينيد آن شخص مي رود». (بيانات مقام معظم رهبري در جلسه پرسش و پاسخ دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي 22/2/1382، پرسمان ، مجموعه پرسش و پاسخهاي دانشجويان با مقام معظم رهبري ، قم :نشر معارف ، ص 194)

برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید به: ذاکري، علي اکبر، سيماي کارگزاران علي بن ابي طالب(ع)، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، 1378

ببخشید کدام مسئول ؟
ندای این العمار رهبر رو فراموش کردین؟
بشمارین ببینین تو فتنه 88 چند مسئول درست عمل کردن ؟

به نام خدا
سلام.

با اجازه بنده نیز سخن بگویم.طبق پستی که جناب هادی کارشناس محترم گذاشتند مقام معظم رهبری در جلسات خصوصی با مسئولین برخورد میکنند.
اینکه چرا در حضور رسانه برخورد نمیکنند به این دلیل است باعث تنش در جامعه نشود. صدّرصد برخورد آشکار هم ایجاد تنش میکند و هم باعث میشود سوءاستفاده گران فتنه گر شروع به فعالیت کنند. در کل به نظر بنده اینکه رهبری در حضور رسانه برخورد نمیکنند و این برخورد را به جلسات خصوصی موکول میکنند از زیرکی و هوشیاری ایشان است.و با این عملشان شیرازه نظام را حفظ میکنند.

یازهرا:Gol:

اگه دوستان مایلند کلیپ های لو رفته ای از جلسات خصوصی ایشان هست (یوتیوب) که غالباً مغرضین قرار داده اند ولی به خاطر اینکه شما مومنین مطمئن بشید میتونید اونها رو ببینید. مثلا یکیش در مورد کلاس های موسیقی و اینها صحبت می کردند که جوانها رو اینقدر به سمت موسیقی نکشند و ...
[SPOILER]لحن ایشون رو باید میدیدید:Ealam:
[/SPOILER]

نقل قول:

ببخشید کدام مسئول ؟
ندای این العمار رهبر رو فراموش کردین؟
بشمارین ببینین تو فتنه 88 چند مسئول درست عمل کردن ؟

ایراد کار اینجاست که اکثر مسئولین، ایشان را در حد یک مقام سیاسی قبول دارند نه اون چیزی که مد نظر ما است (در زمان غیبت امام زمان)

[=arial]بسم الله و بالله
و علي ملت رسول الله
بنام نامي علي ولي الله

عرض سلام و ادب

حرف دل حقیر و خیلی هارو زدید
نمیدونم تا چه حد میشه گفت اما...
اینو قبول دارم که تو این مملکت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف 4 تا یار باوفا نداره دیگه رهبر بماند...
اما اصلا برام قابل هضم نیست این موضوع واسه این همه آدم که صدای جانم فدای رهبرشون گوش عالم رو کر کرده هم صدق کنه
کم نیستند کسایی که اونقدر که سخنان رهبری رو از حفظند (و اکثرشون پایبند) فرمایشات و احادیث اهلبیت رو نیستند
اما 2 مورد اولا اینکه فکر نمیکنم سوال کننده عزیز جواب خودش رو گرفته باشه یا حداقل حقیر و هم نظرانم نگرفتیم
اما فکر میکنم مسئولیت رهبری غیر از برخورد لفظی و سخنرانی خیلی بیشتر باشه بالاخره یه حرکت معترضانه یه قانونی یه مجازاتی یه برخورد قاطعی یه حکمی یه ....
دوما گیریم ایشون خصوصی تذکر میدن به هر حال ما باید تاثیراتش رو تو جامعه ببینیم و چه زیادن خطاها و کارهای بسیار نادرست مسئولین و جان به فدایان رهبر بخصوص و بخصوص اونهایی که ندای جانم فدای رهبرشون بیش از هرکسی به گوش میرسه و نیروهای زیردست رهبری که اشتباهات بسیاری در این مملکت مرتکب میشند و همچنان بیش تر از پیش ادامه دارد...
دیگه مثال نزنم...
بخدا خیلی دلم پره بعضی وقتا میگم اینه تنها مملکت شیعه و پرچمدار امام زمان [=arial][=arial]عجل الله تعالی فرجه الشریف اینه اینه مملکتی که رهبرش از بچه های حضرت زهرا سلام الله علیها و اهلبیتی هست

اللهم عجل لولیک الفرج

به نام خدا
سلام

غلام عشق علی;510018 نوشت:
دوما گیریم ایشون خصوصی تذکر میدن به هر حال ما باید تاثیراتش رو تو جامعه ببینیم و چه زیادن خطاها و کارهای بسیار نادرست مسئولین و جان به فدایان رهبر بخصوص و بخصوص اونهایی که ندای جانم فدای رهبرشون بیش از هرکسی به گوش میرسه و نیروهای زیردست رهبری که اشتباهات بسیاری در این مملکت مرتکب میشند و همچنان بیش تر از پیش ادامه دارد...

اینکه فرموده اید چرا تذکرات در جامعه تاثیر ندارد به نظر این حقیر سخن درستی نیست.
دوستان عزیزی که میگویند تاثیر ندارد به این دلیل است که از پشت پرده ای سیاست خبر ندارند.قطعا اگر خبر داشتند این چنین سخن نمیگفتند.اگر این تذکرات نبود و تاثیر نداشت قطع مسلم وضعیت از این بدتر بود.تذکرات تاثیر دارد اما ما درکش نمیکنیم.اینکه چرا معظم له با مسئولی در رسانه برخورد نمیکند و یا اینکه چرا به صورت اجرائی برخورد نمیکنند بر میگردد به اندیشه اسلام و این نظام به عنوان نظام اسلامی.
معظم له میخواهند مردم خودشان مسئول خاطی را به زیر بکشند.همانند بنی صدر که امام خمینی(ره) علارغم اینکه میدانستند و خبر داشتند از مفسده های بنی صدر اما تاجایی که مردم به بصیرت رسیدند صبر کردند و به رای ملت احترام گذاشتند ، تا جایی که مردم خودشان بنی صدر را به زیر کشیدند.امروز هم سیاست همان سیاست است و مردم خودشان باید بخواهند.
قطع مسلم اگر امروز معظم له به صورت اجرائی با مسئولی برخورد کند باعث به وجود آمدن فتنه ای دیگر میشود.فتنه ای سهمگین تر از سال 88 اما اگر مردم مسئولی را به زیر بکشند آن مسئول در بین سوء استفاده گران تبدیل به سمبل و بت نمیشود.و عملا فتنه ای رخ نمیدهد.
و اینکه رهبر عزیز میفرمایند این عمار به این دلیل است که بصیرت مردم را بالا ببرید ، حق و باطل را به مردم نشان بدهید ، مردم بدانند چه رخ میدهد تا خودشان برای این مملکت تصمیم بگیرند.این عمار یعنی پرداخت زکات علم دینی و سیاسی به مردم.
اگر آگاهی مردم از وضعیت سیاسی ، دینی و .... بالا برود دیگر مسئولی نمیتواند پایش را کج بگذارد.اگر کج گذاشت مردم میفمند و او را پایین میاورند.

وسلام.

یازهرا:Gol:

من این سوالو مطرح کردم چون فکر می کنم مهمترین سوال حال حاضر جمهوری اسلامی ایران هست که متاسفانه ندیدم تو این سایت و یا جاهای دیگه زیاد بهش پرداخته باشه
چون دو تا گروه در جامعه ما وجود داره که از این وضع برداشت غلط می کنه و باعث میشه که گمراهی بوجود بیاد
گروه اول کسانی هستند که به استناد نقایصی که در کار مسئولین اجرایی هست و عدم تصحیح اونها متاسفانه به رهبری انگ ناکارایی میزنن و حتی میشناسم خانم جلسه ای رو که رهبری رو قبول ندارن چون اشتباه زیاد می کنن! مثلا میگن چرا وضع حجاب اینطوریه پس مقصر رهبره!
گروه دوم کسانی هستند که میگویند جانم فدای رهبر و در برابر نقایص مسئولین سکوت می کنن و استدالشون اینه که چون رهبری بهشون چیزی نگفته یا کم گفته یا هرچی میگه ما نباید دخالت کنیم و مصلحت در این است حتما یعنی به کل وظیفه خودشون به عنوان مردم رو فراموش کردن و فکر می کنن که تنها رهبری وظیفه دارند درحالیکه اخیرا در یکی از جلسات در پاسخ به شعار عده ای از حضار که "از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن" ایشان فرموند که کار از اشاره گذشته است! و این حرف ایشون حاوی نکات فوق العاده ای از وظیفه مردم نسبت به رهبر حکایت می کنه که متاسفانه عده ای هنوز متوجه نشده اند منظور از این حرف های این عمار و این حرف اخیر چیست!

مثلا چرا رهبری با مسئولان وزارت ارشاد برخورد نمی کنه با این وضع بازیگران زن سینما و تلویزیون که بدحجاب ها گاهی از برخی از این ها بدحجابی رو یاد میگیرن!
نصیحت تا کی لازمه و از چه حدی به بعد باید برخورد مستقیم صورت بگیره؟! خط قرمز رهبری از منظر شما در مورد وزارت ارشاد کجاست؟! یا اصلا بحث این چیزها نیست و ما کم کاری کردیم! یعنی ما باید کاری کنیم که ایشان به پشتوانه ما برخورد مستقیم کنند؟!
لطفا توضیح دهید بابا این سایت چقدر دیر به دیر جواب میدن؟!

[="Microsoft Sans Serif"]درود:Gol:
در جامعه‌ای که مردم عادت به تقلب، دروغ‌گویی، غیبت‌کردن، تخریب‌ همسایه، دوست و همکار و دیگر کارهای اخلاقی دارند، هیچ‌ برخوردی کارساز نیست؛ زیرا هیچ‌کدام از مردم چنین جامعه‌ای، خود را گناه‌کار نمی‌دانند بلکه دیگری را گناه‌کار می‌دانند. آن دانشجویی که در سر جلسه‌ی امتحان تقلب می‌کند، به همان‌ اندازه در ویرانی کشور گناه‌کار است، که آن بزرگ‌مرد متقلب و سیاست‌مدار. زیرا آن‌ دانشجویی که عادت کرده است با تقلب درس‌های خود را پاس کند و با تقلب خود را بالا بکشد - که پس از تقلب کردن، نه‌تنها هیچ‌گونه احساس شرم و پشیمانی نمی‌کند؛ بلکه خود را زرنگ می‌داند - سیاست‌مدار فردای کشور می‌شود؛ سیاست‌مداری که عادت کرده است با تقلب کارهای خود را انجام دهد و پس از تقلب، هیچ‌گونه احساس شرم و پشیمانی نمی‌کند؛ بلکه احساس زرنگی نیز می‌کند!

width: 700

[/TD]
[TD="align: left"]ببری مال مسلمان و چو مالت برند
[/TD]
[TD]بانگ و فریاد برآری کاین، مسلمانی نیست؟

آن کسی در مدرسه تقلب می‌کند، قانون‌شکن است.
آن‌کسی که چراغ قرمز را رد می‌کند، قانون‌شکن است.
آن‌کسی که سیگار می‌کشد و هوای پاک دیگران را آلوده می‌کند، قانون‌شکن است.
آن‌کسی که دروغ می‌گوید، قانون‌شکن است.
آن‌کسی که وقت خود را به هدر می‌دهد و مطالعه نمی‌کند، برای کشور زیان‌بار است.
ولی هیچکدام از اینان، خود را گناه‌کار نمی‌دانند و تنها از دیگران (سیاست‌مداران) ایراد می‌گیرند که چرا، این‌همه تقلب می‌کنند؛ در صورتی که اگر بیشتر ما نیز زور و بازوی آن‌ها را داشته باشیم، همان‌کار آن‌ها را می‌کنیم:

[/TD]
[TD="align: left"]آتشــت را هــیزم فــرعــون نیســت
[/TD]
[TD]ورنــه چــون فــرعــون، او آتــش‌زنـی‌سـت

آری! اگر ما هم همانند فرعون آتش ظلم و ستم برپا نمی‌کنیم، برای این‌ است که چون وی هیزم و نفوذ نداریم وگرنه این سیاست‌مدارن، از مریخ که نمی‌آیند؛ در کنار ما، و در کشور ما تربیت شده‌اند...

[/TD]
[TD="align: left"]ای دریـغ! این جمـلـه، احـوال تـوســت
[/TD]
[TD]تـو بـــر آن فــرعـون، برخواهیش بســـت؟
[/TD]
[TD="align: left"]گــــر ز تــو گــویـند، وحشـــت زایـــدت
[/TD]
[TD]ور ز دیگـــــــــر، آفســـان بنمـــــــایـــدت!

مشکل اینکه مردم ما اگر بازیگر هم بد حجاب بازی کنه یا فیلم بی معنی مثل انموقع ثریا پخش بشه سکوت میکنند. فیلم سرزمین کهن بخاطر اعتراض های شدید مردم بختیاری دیگه پخش نشد این یعنی اگر گروهی که مخالف چیزی هستند یکدست شوند و پشت به پشت هم روی حرفشون بایستند و نظرشون یکی باشه مجبور می شوند تغییر اینجا کنند متاسفانه با عرض پوزش هیچ کاری جز غر زدن نمی کنیم :Nishkhand::Nishkhand:
به قول مامانم این همه غر نزن . یا الله یاالله ...پاشو ی همتی بکن( حکایت من و مامانم و درس نخونده و شب امتحان)

[="Tahoma"][="Indigo"]به نام خدا
اگر در مورد نقش ولایت و رهبری و ... تحقیق کرده باشید شاید با این دیدگاه برخورد کرده باشید که:
نقش ولایت برقراری عدالت است تا همه ی مردم بتوانند فرصت بروز استعداد های خود را داشته باشند. مسلاما در اینجا باید منظور استعداد های خیر و خوب باشه و چون ما ادعای اسلامی بودن داریم پس خیر را هم اسلا باید تعیین بکند.
خوب این با دیکتاتوری تفاوت دارد
کسی که دیکتاتور است همه ی کارها را خودش به دست م گیرد و مرتب تنبیه می کند و بالا می برد و پایین می آورد.
اما رهبر فقیه باید بنا به مورد (یعنی اینکه این مورد تا چه حد می تواند جلوی شکوفایی و تکامل جامعه را در جهت خیر بگیرد)
ممکن است تنبیه کند یا تذکر دهد و یا فقط به نصیحت بسنده بکند.
مثال هایش رو خودتون پیدا کنید. فقط یک جمع بندی:

رهبر مسول این است تا جامعه را به پیش ببرد تا رشد کند . جامعه وقتی رشد کرد خودش باید تشخیص بدهد که فلانی نباید مثلا رییس جمهور باشد ؛ یا مثلا نباید در فلان منصب باشد (چون اگر مردم به این دید نرسند، گیریم که رهبر هم اون رو برکنار کردند و یا حکم کردند، مردم چون درک نمی کنند بر ضد خود رهبر تصمیم به عمل می گیرند!!!!!)

اما یک سوال دارم که مطرح می کنم:[/]

[="Tahoma"][="Indigo"]اخیرا شنیده ام که مثلاشخصی توسط قوه ی قضائییه بازداشت و دادگاهی و زندانی شده.
جرم این فرد تشویش اذهان عمومی بوده. خود فرد می گویند که در وبلاگشان فقط خیلی منطقی به قسمتی از بیانات رهبری انتقاد کرده اند! من هم در وبلاگ این شخص چیز خاصی ندیده ام!!

سوال من این است که: در چنین موردی که در رابطه ی مستقیم با رهبری است و از طرفی قوه ی قضاییه هم یکی از نزدیکترین نهادها به رهبری است و مسلما رهبر باید از چنین اقدامات مهمی توسط این دستگاه باخبر باشند. همینطور رهبری بارها گفته اند که هر کس می تواند حتی از خود من هم انتقاد کند. پس دیگر چرا باید یک فرد به قول معروف حزب اللهی با چنین جرمی در زندان باشد؟![/]

مشکات;516790 نوشت:
به نام خدا
اگر در مورد نقش ولایت و رهبری و ... تحقیق کرده باشید شاید با این دیدگاه برخورد کرده باشید که:
نقش ولایت برقراری عدالت است تا همه ی مردم بتوانند فرصت بروز استعداد های خود را داشته باشند. مسلاما در اینجا باید منظور استعداد های خیر و خوب باشه و چون ما ادعای اسلامی بودن داریم پس خیر را هم اسلا باید تعیین بکند.
خوب این با دیکتاتوری تفاوت دارد
کسی که دیکتاتور است همه ی کارها را خودش به دست م گیرد و مرتب تنبیه می کند و بالا می برد و پایین می آورد.
اما رهبر فقیه باید بنا به مورد (یعنی اینکه این مورد تا چه حد می تواند جلوی شکوفایی و تکامل جامعه را در جهت خیر بگیرد)
ممکن است تنبیه کند یا تذکر دهد و یا فقط به نصیحت بسنده بکند.
مثال هایش رو خودتون پیدا کنید. فقط یک جمع بندی:

رهبر مسول این است تا جامعه را به پیش ببرد تا رشد کند . جامعه وقتی رشد کرد خودش باید تشخیص بدهد که فلانی نباید مثلا رییس جمهور باشد ؛ یا مثلا نباید در فلان منصب باشد (چون اگر مردم به این دید نرسند، گیریم که رهبر هم اون رو برکنار کردند و یا حکم کردند، مردم چون درک نمی کنند بر ضد خود رهبر تصمیم به عمل می گیرند!!!!!)

اما یک سوال دارم که مطرح می کنم:

تا حدود زیادی به حرف شما رسیده بودم ولی اکنون سوال جدیدتری ذهنم رو درگیر کرده اینکه فرض کنیم که اکثر مردم جامعه نخوان که دین اسلام باشه ولی مملکت اسلامی باشه در این صورت باز هم چون مردم نخواستند رهبری هم نمیخواهد؟! حتی حالا که حکومت اسلامی است؟!
یعنی سوال اساسی اینجاست که آیا ایشان مانند امام حسن ع هستند که چون اکثر مردم نخواستند بجنگند صلح کردند؟! آیا تعداد ما که طرفدار رهبری و اسلام هستیم از تعداد گوسفندان گله کمتر است؟!!!

lili66;516695 نوشت:
مشکل اینکه مردم ما اگر بازیگر هم بد حجاب بازی کنه یا فیلم بی معنی مثل انموقع ثریا پخش بشه سکوت میکنند. فیلم سرزمین کهن بخاطر اعتراض های شدید مردم بختیاری دیگه پخش نشد این یعنی اگر گروهی که مخالف چیزی هستند یکدست شوند و پشت به پشت هم روی حرفشون بایستند و نظرشون یکی باشه مجبور می شوند تغییر اینجا کنند متاسفانه با عرض پوزش هیچ کاری جز غر زدن نمی کنیم :Nishkhand::Nishkhand:
به قول مامانم این همه غر نزن . یا الله یاالله ...پاشو ی همتی بکن( حکایت من و مامانم و درس نخونده و شب امتحان)

مگه ما کاری جز حرف زدن میتونیم بکنیم؟! مگه ما مسئولیت اجرایی داریم که بخواهیم برخورد کنیم؟! این همه اعتراض به وضع بد حجاب میشه این همه اعتراض به وضعیت بد برخی فیلم های سینما و بازیگران و رفتارشون میشه به نظر شما ما چیکار میتونیم بکنیم جز راهپیمایی و اعتراض؟!

سوال اینه که با این اعتراضات چرا رهبری که قدرت لازم اجرایی دارند برخورد مستقیم نمی کنن؟ سوال اینه که اگه صلاح نیست برخورد کنند چرا صلاح نیست؟ احتمالاتی که ممکنه وجود داشته باشه که این وضعیت صلاح باشه چیست؟ چون ما میدونیم که درست نیست به صورت مستقیم از رهبری بپرسیم که چرا صلاح نیست ولی میتونیم احتمالاتی بدیم که چون اگه هیچ احتمالی هم وجود نداشته باشه پس صلاحی هم در کار نیست! اگر به این احتمالات پرداخته نشه و برای مردم توضیح داده نشه عده ای با این نتیجه میرسنن که چون احتمالی هم برای صلاح وجود نداره پس صلاحی هم در کار نیست!
متاسفانه عده ای به خیال اینکه باید مطیع رهبری بود چش و گوششون رو کور و کر کردن! نخیر عزیزم بصیرت به معنای کوری و کری در مقابل دستور خدا و ائمه نیست

با عرض سلام خدمت دوستان
با عرض پوزش چند نکته برای اعضا و خواهش از دوستان مسئول سایت
این حقیر هم فکر می کنم دوست ما سوال خوبی پرسیدن و با این سوال میشود به نکات خوبی رسید. بلکه بصیرتی باشد برای ما مذهبی ها.(اگر ما روهم قاطی دوستان مذهبی بشمار بیارید).
* اول از هر چی این حقیر از دوستان مسئول سایت و عزیزانی که می خواهند در بحث شرکت کنند تقاضا دارم [HL]خویشتن­دار [/HL]بوده و بدور از هر گونه [HL]پیش داوری[/HL] و [HL]قضاوتی[/HL] در مورد شخصیت افراد (فقط ببینید چی گفته می شه نه اینکه کی میگه).
نکته اخلاقی:اکثر ما بچه مذهبی­ها عادت کردیم اگر دیگران نظری خلاف عقیده و نظر ما داشتن رو بلا فاصله رد، و گاهاٌ انگ بی ایمانی، عدم ولایت پذیری و ... و یا احتمالا غریب به یقین در آخر کار تکفیر بکنیم و مهمتر از همه اینکه انتقاد از نظر و عقیده خودمون را به حساب در خطر افتادن دین و زیرسوال رفتن مذهب و نابود شدن اسلام و ولایت ... بگذاریم، صادقانه بگویم اگر کسی از اعتقادات ما، از عملکرد ماو ... انتقاد کرد به حساب انتقاد از اسلام و دین و مذهب ... نگذاریم و از افراط و تفریط حذر کنیم باید ظرفیت خودمان را بالا ببریم و از سوال نترسیم و شاید این شود همان کرسیهای آزاد اندیشی که مقام معظم رهبری بارها درباره کرسیهای آزاد اندیشی تاکید داشته و دارند یا حداقلش اینکه شود آنچه که احنمالا دوستان سایت هدف گذاری کردن، بگذارید سوالات به درستی مطرح و پاسخ های درخور بارگذاری گردد (یه خواهش از دوستان لطفا فضا رو امنیتی و برخورد سلیقه ای و فیلترهای غیر ضرور را حداقل در مورد این موضوع بی خیال شید بگذارید دیگر دوستان هم در بحث شرکت بیشتری داشته باشند همینطور که تا کنون سعه صدر لازم را داشتید، خواهشا این موضوع رو هم خاص نکنید اگر هم امکانش هست چند روزی این موضوع را در تیتر موضوعها قرار بدید.)
** دوّم اینکه از دوستان کارشناس هم انتظار می رود در بحث شرکت بیشتری داشته باشند. چون این حقیر هم عقیده درام این سوال از دغدغه های اصلی بعضی از دوستان دلسوز و یا مکرر دیدم که حتی مردم عادی و کوچه بازر هم شدیدا به این مسئله اشاره دارند و جزو سوالات اصلی و گاها آذر دهنده این افراد می­باشد.
*** و در نهایت از اعضای محترم سایت هم انتظار مشارکت بیشتر ی نسبت به این موضوع می رود خواهشا در بحث جدیتر شرکت کنید بگذارید ابعاد این مسئله حداقل در این رسانه شاید کوچک بررسی بیشتری گردد.
انشالله در پست بعدی این حقیر هم اعلام نظر خواهم کرد(به دلیل جلوگیری از طولانی شدن) ...
و من الله توفیق

آبـرنـگـ;516677 نوشت:
آن دانشجویی که در سر جلسه‌ی امتحان تقلب می‌کند، به همان‌ اندازه در ویرانی کشور گناه‌کار است، که آن بزرگ‌مرد متقلب و سیاست‌مدار

سلام

اگه کسی صرفا با ارائه مدرک و از روی معدل شاغل بشه،حرف شما تا حدودی درسته.
ولی آیا همه از روی حق و عدالت،سیاستمدار میشن؟ همه با مدرکشون میرن سرکار یا پارامترهای ارجحتری وجود داره؟!!!
در مقابل اون پارامترها، تقلب یه دانشجو، قطره ای است در مقابل دریا!
بعدشم کسی که بخواد سیاستمدار بشه،مطمئنا آزمونهایی رو باید بگذرونه، در اون آزمونها باید بدون تقلب پیش بره!و در اصل خود آزمونها باید جوری باشن که قابل تقلب نباشند و ... .

کاش از نمایی بازتر هم به کل مسائل نگاه کنیم...

[=Microsoft Sans Serif]درود:Gol:

سـاغر;520407 نوشت:
اگه کسی صرفا با ارائه مدرک و از روی معدل شاغل بشه،حرف شما تا حدودی درسته.
ولی آیا همه از روی حق و عدالت،سیاستمدار میشن؟ همه با مدرکشون میرن سرکار یا پارامترهای ارجحتری وجود داره؟!!!
اگر با مدرکش سرکار برود، یا نرود، تفاوتی در بر ندارد. مهم این است که آن شخص، عادت به تقلب‌کردن دارد می‌کند که اگر در آینده کاری بدست گیرد، هنگامی در آن‌جا نیز، تقلب می‌کند (همانگونه که بیشتر ایرانیان در کارهایشان، به گونه‌ای کم‌کاری و تقلب می‌کنند).
همانگونه که در نوشته‌ی پیشین گفتم:
نقل قول:
[=Microsoft Sans Serif] زیرا آن‌ دانشجویی که عادت کرده است با تقلب درس‌های خود را پاس کند و با تقلب خود را بالا بکشد - که پس از تقلب کردن، نه‌تنها هیچ‌گونه احساس شرم و پشیمانی نمی‌کند؛ بلکه خود را زرنگ می‌داند - سیاست‌مدار فردای کشور می‌شود؛ سیاست‌مداری که عادت کرده است با تقلب کارهای خود را انجام دهد و پس از تقلب، هیچ‌گونه احساس شرم و پشیمانی نمی‌کند؛ بلکه احساس زرنگی نیز می‌کند!

هیچ کسی از ابتدا دزد و ستم‌کارِ حرفه‌ای نمی‌شود. «اشتباه‌های بزرگ، از نادیده گرفتن اشتباه‌های کوچک به وجود می‌آیند».
نقل قول:
در مقابل اون پارامترها، تقلب یه دانشجو، قطره ای است در مقابل دریا!
(قطره‌‌قطره جمع گردد)
همه‌ی بدبختی ما، از گفتن همین سخن سرچشمه می‌گیرد!
آن مرد سیگاری که هوا را آلوده می‌کند، پیش خود می‌گوید: «این همه ماشین دارند هوا را آلوده می‌کنند؛ دود سیگار من، اصلا به چشم نمی‌آید!» ولی امروزه، آنقدر سیگاری‌ها زیاد شده‌اند، که در پیاده‌روها، هردم یکی دیده می‌شود که همانند قطار دود می‌دهد بیرون و واقعا خفه‌کننده شده است.
این همان‌چیزی است که من در نوشته‌ی پیشین، بدان اشاره کردم که چون هیچ‌کس، گناه خود را به گردن نمی‌گیرد و همه اشتباه خود را ناچیز به شمار می‌آورند، این وضع فلاکت‌بار در ایران پیدا شده است.
نقل قول:
[=Microsoft Sans Serif]هیچ‌کدام از مردم چنین جامعه‌ای، خود را گناه‌کار نمی‌دانند بلکه دیگری را گناه‌کار می‌دانند.

پسری که با هزاران دختر دوست است و چه و چه هم کرده است، می‌گوید: «عجب زمونه‌ای شده! دختر پاک دیگه گیر نمیاد! من زن نمی‌گیرم چون به این دخترا نمی‌شه اعتماد کرد!!». چون گناه خودش را ناچیز می‌شمارد.
نقل قول:
بعدشم کسی که بخواد سیاستمدار بشه،مطمئنا آزمونهایی رو باید بگذرونه، در اون آزمونها باید بدون تقلب پیش بره!
اتفاقا بیشتر سیاست‌مداران رده بالای ایران، هیچ‌گونه آموزش و دانشی نمی‌بینند و ندارند.
چون عادت کرده‌ایم با تقلب پیش برویم و چون آن تقلب‌های کوچک به چشممان نمی‌آمد، کم‌کم چشممان به تقلب‌کردن عادت کرد و ... «تخم‌مرغ دزد، شتر دزد می‌شود».
نقل قول:
و در اصل خود آزمونها باید جوری باشن که قابل تقلب نباشند و ... .
همه‌ی آزمون‌ها باید چنین باشند.
*

چیزی که گمان می‌کنم نیاز باشد بگویم، این است: شاید خیلی‌ها با دیدن سخن پیشین من بگویند: «این‌که خودش در گفتارهای متفاوت، هزاربار از سیاست‌مداران ایراد گرفته است؛ چرا اکنون می‌گوید از سیاست‌مداران ایراد نگیرید؟».
من هیچ‌گاه در ابتدا نیامده‌ام از سیاست‌مداری انتقاد کنم؛ مگر اینکه کسی آمده‌ باشد و از رفتار نادرست آن سیاست‌مدار استفاده کرده باشد و بخواهد در پیش‌برد گفت و گو از آن استفاده کند؛ که من مجبور بوده‌ام، پاسخ وی را برای شفاف‌سازی، با ایرادگیری بدهم(همچون این نوشته که در مورد دانش سیاست‌مداران ایراد گرفتم).

سلام خدمت دوستان
در رابطه به سوال فکر می کنم چند مسئله که ارتباط مستقیم و ماهوی با موضوع سوال دارد را با مطرح کردن سوال برای دوستان ارائه می کنم شاید ابعاد پنهان این موضوع برای ما بیشتر نمایان گردد.
لطفا دوستان عمیق تر به این موضوع فکر کنند. و نسبت به سوالات زیر تعمق بیشتری به خرج دهند.
1. با فرض فرض اینکه اگر حاکم اسلامی معصوم باشد نقش حاکم الهی در زندگی انسانها چیست ؟ آیا اساسا حاکم اسلامی برای هدایت و به سر منزل رسیدن انسانه که همان قرب ونزدیکی به خداوند است کافی است؟
اگر پاسخ مثبت است یعنی اگر حاکم اسلامی معصوم به تنهایی کافی است پس فلسفه غیبت امام چیست؟ چرا امام ظهور نمی کنند که وعده الهی تحقق یابد؟
2. آیا نه اینکه فلسفه خلقت این است که انسان باید به سعادت برسد؟ یا اینکه بنا بر آیات مگر نه اینکه اگر ما بخواهیم همه را به راه راست هدایت می کنیم پس چرا خداوند این کار را نمی کند؟
3. آیا در زمان معصوم هیچ مشکلی نبود و یا به وجود نمی آمد؟ اگر می آمد حاکم اسلامی چگونه برخورد می کرد؟ اساسا چرا تمامی معصومین به جز خاتم آنها شهید شدند؟
4. اصلا برای چه خداوند یکصدو بیست چهار هزار پیامبر برای راهنمایی این انسان نافرمان فرستاده است؟

5. حال سوال آخر :شما اساسا چه انتظاری برای رهبر و امام یک جامعه آنهم غیر معصوم در مقابل این خیل انسانهای لجوج به تعبیر قرآن دارید؟
پس بیاید:
درست فکر کنیم قرار نیست امام زمان همه چیز را با معجزه حل کند یا اساسا از معجزات آن سبکی دیگر خبری نیست انسانها باید به این رشد و بالندگی و شعور برسندکه برای پرواز به دو بال نیاز است رهبر الهی و انسانی آگاه و متدین.
چه بسا در طول تاریخ رهبر الهی و معصوم بود امام درصد انسانهای آگاه و مومن به تعداد انگشتان دست هم نمی رسید پرواز دو بال می خواهد هر چند اگر جامعه ای رهبری چون علی (ع) داشته باشد.
این حقیر فکر می کنم اگر به این سوالات پاسخ درست داده شود به واقع بینی نزدیکی بیشتری پیدا خواهیم کرد.
چرا که درست این است که ما فلسفه خلقت انسان را در هیچ بحثی فراموش نکنیم.

غلام عشق علی;510018 نوشت:
ما فکر میکنم مسئولیت رهبری غیر از برخورد لفظی و سخنرانی خیلی بیشتر باشه بالاخره یه حرکت معترضانه یه قانونی یه مجازاتی یه برخورد قاطعی یه حکمی یه ....

با سلام و عرض ادب خدمت برادر برزگوار جناب «غلام عشق علی»
دغدغه ای که حضرت عالی نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارید قابل ستایش است؛ ان شاء الله حضرت عالی و امثال حضرت عالی با تحصیل و جدیت تمام و کمال به تخصص و تعهد کافی رسیده و یکی از بازوهای توامند نظام مقدس باشید، وظیفه من و شما فعلا چیزی جز این نیست، اگر منتظر ظهور امام زمانمان هستیم باید و باید در درس خود جدّی باشیم و در کنار تخصّص، به تعهّد خود نیز اهمیت فراوان قائل شویم و در کنار تحصیل و تخصص به تهذیب نفس و مبارزه با امیال شیطانی بپردازیم تا اگر موقعیت، و مسئولیتی در نظام قسمتمان شد از تخصص و تعهد بهره لازم را برده و یار و یاور حقیقی رهبر عزیزمان باشیم، مالک اشتر زمان باشیم و دل امام زمان علیه السلام و رهبری را خوشنود کنیم.
با تفحصّی که در کلام بزرگان کردم عقیده دارم تا زمانی که تخصص و تعهّد در یک فرد مسئول جمع نشود یقینا به نظام اسلامی ضربه خواهد زد، در قبول مسئولیت هم تخصص شرط است و هم تعهد؛ تعهد به تشیع تعهد به نظام و رهبری و تعهد به مسئولیت پذیری و ... . لذا اگر این تعهد نباشد چیزی جز خسران مبین به بار نخواهد آمد.
بزرگ ترین حکومت در طول تاریخ حکومت رسول اکرم صل الله علیه و آله و مولای متقیان امیر المونین علی (علیه السلام) بود، (بماند که حکومت داری در زمان گذشته به دلیل کم بودن جمعیت، ساده بودن روابط اجتماعی و ... امیر المومنین شخصا ریاست و مسئولیت امور اجرایی، تقنینی و قضایی را خودشان بر عهده داشتند) با این حال در حکومت علی علیه السلام می بینیم افرادی بر سرکار بودند که حتی مورد تأیید خود حضرت نبودند برای نمونه در ماجراي حکميت با اين که امام علي(علیه السلام) به ضعف ديني ابوموسي و ساده لوحي او مطمئن بود باز هم جهت رعايت مصالح جامعه اسلامي او را به نمايندگي از طرف خود برگزيد.
و اشعث که مردي رياست طلب، مقام پرست و منافق بود، امام علي(علیه السلام) او را از کارگزاري آذربايجان به حلوان (سرپل ذهاب) و اطراف آن فرستاد.
در هر صورت نمونه هاي متعددي از اين قبيل و مهمتر از آن سکوت و کناره گيري 25 ساله امام علي(علیه السلام) به خوبي گوياي اين واقعيت است که امام علي(علیه السلام) در کنار قاطعيتي که در مبارزه با مفاسد و اصلاح نظام اداري و سياسي خود داشتند به عواملي نظير مصالح جامعه اسلامي، شرايط زماني و مکاني و توانايي افراد و ... نيز اهميت قائل بودند. (براي آگاهي بيشتر ر.ک: ذاکري، علي اکبر، سيماي کارگزاران علي بن ابي طالب(علیه السلام)، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، 1378)

همانگونه که امام علي(علیه السلام) علي رغم تلاش بسيار زياد در اصلاح ساختار سياسي، اداري و نظامي خويش به دليل وجود موانع متعدد به صورت کامل در اين زمينه موفق نبودند و حتي در ميان کارگزاران ايشان افراد ناباب و منافق يافت مي شدند، متأسفانه در نظام اسلامي به دليل وجود موانع بي شماري علي رغم تمامي تلاش ها و اقدامات ارزنده، باز هم افراد و مديراني در بدنه نظام وجود دارند که قدرت و مسئوليت را امانت ندانسته و آن را به عنوان وسيله اي براي ارضاي اميال نفساني، منافع و طمع ورزي هاي خود و جناح وابسته به خود به حساب مي آورند.
نکته مهم ديگري که بايد توجه داشت اين است که مشکلات جامعه ما و وجود مفاسد اداري ، اقتصادي و... فقط با برخورد قاطع و معرفي متخلفين حل نمي شود زيرا مفاسد و تخلّفات اقتصادى، محصول ساختار معيوب اقتصادى، فرهنگى، اجتماعى، سياسى، حقوقى و روند شكل‏ گيرى تدريجى آن است. از بين بردن آن نيز جز با تغيير و اصلاح اين ساختارها ممكن نيست.
مديريت قوى، تنها يكى از عوامل لازم براى اصلاح معضلات و مفاسد دستگاه ادارى ناسالم است. و تا زمانى كه ساير عوامل و شرايط مهيّا نباشد، نمى ‏توان انتظار چندانى براى اصلاح سيستم داشت. به عبارت ديگر قاطعيت رهبرى در مقابله با برخى مفاسد و معايب در بدنه اجرايى كشور و اهتمام ايشان بر اصلاح آن، علت تامه براى برطرف شدن اين‏گونه مفاسد ادارى نمى ‏باشد بلكه عوامل ديگرى نيز دخيل مى ‏باشند كه با فقدان آنها، عنصر مديريتى ايده ‏آل نيز در رسيدن به هدف تأثير عمده ‏اى نمى ‏تواند داشته باشد.

ضمن تشکر از صحبت های دوست عزیزم جناب یاهو

نتیجه بحث این شد:

برای ساختن جامعه ی دینی و اسلامی و داشتن حداقل مشکلات فرهنگی و اقتصادی و ... چاره ای جز این نیست که انسان هایی تربیت بشوند که علاوه بر داشتن تخصص کافی تعهّد کافی نیز داشته باشند، اگر این دو در تمامی مسئولین نظام جمع شود به یقین چنین مشکلاتی را نداشتیم.
اهل دلی به شاگردان دانشگاهی خود توصیه می کند در کنار تهذیب نفس باید درستان را به نحو اعلی بخوانید و توصیه می کند به چیزی جز این فکر نکنید که خادم نظام مقدس بوده و بازوان رهبری باشید. اگر چه کسانی هستند که سخنان رهبری را از حفظ اند و افراد بسیاری ارادت به رهبری دارند اما فاقد دو بال تخصص و تعهد می باشند و این مشکلی را حل نمی کند .

موفق و موید باشید

[="Arial"][="Purple"]سلام همین جوریش هی دارن میگن دیکتاتورند وای به حال اینکه از این سیاستی که دارند دور بشند.مطمئنم که بهترین کارو انجام میدند همون جوری که فتنه ی 88 را کنترل کردن و بار ها وبار ها از حمله و ایجاد جنگ جلوگیری کردند.[/]

هادی;520757 نوشت:
ضمن تشکر از صحبت های دوست عزیزم جناب یاهو

نتیجه بحث این شد:

برای ساختن جامعه ی دینی و اسلامی و داشتن حداقل مشکلات فرهنگی و اقتصادی و ... چاره ای جز این نیست که انسان هایی تربیت بشوند که علاوه بر داشتن تخصص کافی تعهّد کافی نیز داشته باشند، اگر این دو در تمامی مسئولین نظام جمع شود به یقین چنین مشکلاتی را نداشتیم.
اهل دلی به شاگردان دانشگاهی خود توصیه می کند در کنار تهذیب نفس باید درستان را به نحو اعلی بخوانید و توصیه می کند به چیزی جز این فکر نکنید که خادم نظام مقدس بوده و بازوان رهبری باشید. اگر چه کسانی هستند که سخنان رهبری را از حفظ اند و افراد بسیاری ارادت به رهبری دارند اما فاقد دو بال تخصص و تعهد می باشند و این مشکلی را حل نمی کند .

موفق و موید باشید

خوب اگر این مسئول نخواد که تربیت بشه چی؟! مثلا در زمینه حجاب بازیگران سینما و تلویزیون که وزارت ارشاد برخورد لازم رو نداره آیا وزیر ارشاد الان داره تربیت میشه که بعدا کارش رو خوب انجام بده؟! خوب از کجا معلوم شاگرد باهوشی باشه که روش سرمایه گذاری می کنیم؟! شما هیچ اشاره ای به وظیفه ما مردم نکردید! پس ما چی کاره ایم؟! کلا میشینیم هرچی رهبری گفت نگاه میکنیم و هر کاری مسئولین کردند میذاریم که رهبری جواب بده یا بذاره که تربیت بشن؟! مهمترین سوال من همین وظیفه مردم نسبت به رهبریه که ما باید کور و کر باشیم بشینیم که ببینیم رهبری کی حکم جهاد میده که بریم بجنگیم؟!
خوبه تو تاریخ ائمه هم داریم که جاهایی امام معصوم هم به خاطر توجه به تصمیم مردم کارهایی رو انجام دادن که بعضا اشتباه بوده ولی برای اهمیت شان مردم انتخاب شده!
آقا سوال اینه که ما باید کاری بکنیم! آیا کاری نکردیم؟! مثلا همین حجاب مگه راهپیمایی نشد آیا تعداد کافی نبود؟ آیا وضعیت حجاب در سینما خوب است؟ اگر بد است چرا برخورد مستقیم نمی شود؟ آیا گذاشته اند که سرشون بخوره به سنگ و تربیت بشن؟ کیا سرشون به سنگ بخوره؟ ما یا فقط اونا؟ چرا گذاشتن که سرشون بخوره به سنگ مگه مردم خواستن؟ آیا درصد مردم مهمه که چقدر راضی هستند؟ اگر اعتراضی یا راهپیمایی بشه که نشون بده راضی نیستن درصد مشارکت اگه کم باشه باز هم همون رویه تربیت مسئول رو داریم؟! تعداد چقدر باشه این رویه تغییر میکنه؟!

به به احسنت به این همه پشتکار و فعالیت
اجرتون با امام زمان عج

mnrhm;521720 نوشت:
خوب اگر این مسئول نخواد که تربیت بشه چی؟! مثلا در زمینه حجاب بازیگران سینما و تلویزیون که وزارت ارشاد برخورد لازم رو نداره آیا وزیر ارشاد الان داره تربیت میشه که بعدا کارش رو خوب انجام بده؟! خوب از کجا معلوم شاگرد باهوشی باشه که روش سرمایه گذاری می کنیم؟! شما هیچ اشاره ای به وظیفه ما مردم نکردید! پس ما چی کاره ایم؟! کلا میشینیم هرچی رهبری گفت نگاه میکنیم و هر کاری مسئولین کردند میذاریم که رهبری جواب بده یا بذاره که تربیت بشن؟! مهمترین سوال من همین وظیفه مردم نسبت به رهبریه که ما باید کور و کر باشیم بشینیم که ببینیم رهبری کی حکم جهاد میده که بریم بجنگیم؟!
خوبه تو تاریخ ائمه هم داریم که جاهایی امام معصوم هم به خاطر توجه به تصمیم مردم کارهایی رو انجام دادن که بعضا اشتباه بوده ولی برای اهمیت شان مردم انتخاب شده!
آقا سوال اینه که ما باید کاری بکنیم! آیا کاری نکردیم؟! مثلا همین حجاب مگه راهپیمایی نشد آیا تعداد کافی نبود؟ آیا وضعیت حجاب در سینما خوب است؟ اگر بد است چرا برخورد مستقیم نمی شود؟ آیا گذاشته اند که سرشون بخوره به سنگ و تربیت بشن؟ کیا سرشون به سنگ بخوره؟ ما یا فقط اونا؟ چرا گذاشتن که سرشون بخوره به سنگ مگه مردم خواستن؟ آیا درصد مردم مهمه که چقدر راضی هستند؟ اگر اعتراضی یا راهپیمایی بشه که نشون بده راضی نیستن درصد مشارکت اگه کم باشه باز هم همون رویه تربیت مسئول رو داریم؟! تعداد چقدر باشه این رویه تغییر میکنه؟!

دوست خوبم رهبر جامعه ی اسلامی نمیتونه وزیر ارشاد رو کتک بزنه، نمی تونه وزیر رو عوض کنه، نمیتونه وزیر رو تهدید کنه، نمیتونه چغولی وزیر رو پیش رییس جمهور بکنه. نمیتونه...
خب اینهمه نمیتونه برای چیه؟
زورشو نداره؟ نه
میترسه؟ نه
آقا بالاسر داره؟ نه
پس چرا نمیتونه؟
جواب اینجاست: جامعه ی ما دشمن زیاد داره. دشمن ما امکانات زیادی داره.
اینجا تو کشور من و شما، تو شهر من و شما، تو خونه ی من و شما یه اتفاقی میفته، پنج شیش هزار کیلومتر اونورتر یکی رو میندازن جلو دوربین واق واق میکنه، یکی دیگه رو شیر میکنن یه شعری بلغور میکنه.

اونوقت رهبر ما هم باید بره شعر بگه؟ خب نه چون شأنشون بالاتر از این حرف هاست.
رهبر ما اول تذکر خصوصی میده، بعد یه جور دیگه تذکر میده، بعد ... تا اینکه بالاخره تو سخنرانی جلوی دوربین تذکر میده.
حالا اگه رهبر ما بخواد وزیر رو عوض کنه.
یکی میپره جلو دوربین واق واق میکنه: هم اکنون در ایران شاهد این هستیم که حکومت جمهوری اسلامی دیکتاتوری خودش را ثابت کرد. حالا وقت آن رسیده تا مردم دوباره به حکومت اعلا حضرت رضا پهلوی روی بیاورند.
یکی دیگه یه میکروفونی میگیره دستش یه چیز دیگه بلغور میکنه.
دشمن ما اینجور آدمایی هستند.
یه ذره منطق سرشون نمیشه.
رهبر ما باید مراقب حرفای این قوم احمق باشه.

mnrhm;521720 نوشت:

با سلام و عرض ادب

برادر عزیز در پست های قبل نمونه های از تاریخ ائمه علیهم السلام ذکر کردم، ائمه با وجود اینکه معصوم هستند امّا جامعه آنگونه که ائمه می خواستند نشد، این دلایل متعددی دارد که یکی از دلایل آن عدم رشد انسان است
منافق در همه زمان ها وجود دارد در زمان ائمه هم وجود داشت، با اینکه امام علی علیه السلام می دانستند که اشعث منافق است اما صراحتا منافقین را معرفی نمی کردند و با اشاره می فرمودند که منافقین رو بشناسید، حکمت سری گفتن این ها این بود که مردم خود به رشد کافی رسیده و منافق را تشخیص داده و خودشان نفاق را ریشه کن کنند اگر قرار بود خود امام با قدرت ولایتش همه کار ها رو درست کنند چنین کاری با هدف خلقت در تضاد بود. هدف رشد فکری و معنوی مردم است؛ مقام رهبری هم، در سخنرانی های خود در لابلای فرمایشاتشان اشاره می کند که خائنین رو شناسایی کنید، تکیه مقام رهبری مردم هستند یعنی تا مردم نخواهند و تا مردم به رشد بالا نرسند نمی شود، حضرت عالی صدا و سیما را مثال زدید، شما بفرمایید هم اکنون چند نفر فیلم نامه نویس متعهد و متخصص داریم که فیلم هایی با مضمون دینی (حقیقتا) بنویسند؟ مگر با اخطار و توبیخ و اعدام کار ها درست می شود!!
و یا در مورد حجاب همچنین، مردم خود باید به چنان رشدی برسند که حجاب را حق الهی بدانند، اگر با توبیخ و دستور مقام رهبری امکان اصلاح امور وجود داشت که امام زمان علیه السلام ظهور می فرمودند، اگر امام زمان ظهور نمی فرمایند به خاطر این است که مردم و مسئولین به رشد واقعی نرسیدند، حضرت وقتی ظهور می فرمایند که مردم به چنین رشدی رسیده و منافق را خود بشناسند و خود در صدد نابودی ان اقدام کنند.
شما خودتان را از این نظام جدا نکنید، تک به تک ایرانیان، اعم از مسئولین و مردم موظف هستند در اعتلای نظام مقدس بکوشند، حضرت عالی هم می توانید با تخصص و تعهد خدمات ارزنده ای در رشته خودتون داشته باشید.
اگر دانشمندان انرژی هسته ای و ... نبودند آیا مقام معظم رهبری می توانستند با دستور دادن تکنولوژی هسته ای را در ایران راه بیاندازند! همچنین در سایر زمینه ها ... پس تکیه مقام رهبری به خود مردم است، مردم هستند که می توانند با رشد معنوی و علمی خود یار رهبر بوده و به مشکلات خاتمه دهند. اینکه حضرت امام می فرمودند پشتیبان نظام و انقلاب باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد شاید یکی از معانی این جمله این است که خود را رشد داده و به همراه رهبری دردی از نظام مقدس را دوا کنید.

هادی;527702 نوشت:
با سلام و عرض ادب

برادر عزیز در پست های قبل نمونه های از تاریخ ائمه علیهم السلام ذکر کردم، ائمه با وجود اینکه معصوم هستند امّا جامعه آنگونه که ائمه می خواستند نشد، این دلایل متعددی دارد که یکی از دلایل آن عدم رشد انسان است
منافق در همه زمان ها وجود دارد در زمان ائمه هم وجود داشت، با اینکه امام علی علیه السلام می دانستند که اشعث منافق است اما صراحتا منافقین را معرفی نمی کردند و با اشاره می فرمودند که منافقین رو بشناسید، حکمت سری گفتن این ها این بود که مردم خود به رشد کافی رسیده و منافق را تشخیص داده و خودشان نفاق را ریشه کن کنند اگر قرار بود خود امام با قدرت ولایتش همه کار ها رو درست کنند چنین کاری با هدف خلقت در تضاد بود. هدف رشد فکری و معنوی مردم است؛ مقام رهبری هم، در سخنرانی های خود در لابلای فرمایشاتشان اشاره می کند که خائنین رو شناسایی کنید، تکیه مقام رهبری مردم هستند یعنی تا مردم نخواهند و تا مردم به رشد بالا نرسند نمی شود، حضرت عالی صدا و سیما را مثال زدید، شما بفرمایید هم اکنون چند نفر فیلم نامه نویس متعهد و متخصص داریم که فیلم هایی با مضمون دینی (حقیقتا) بنویسند؟ مگر با اخطار و توبیخ و اعدام کار ها درست می شود!!
و یا در مورد حجاب همچنین، مردم خود باید به چنان رشدی برسند که حجاب را حق الهی بدانند، اگر با توبیخ و دستور مقام رهبری امکان اصلاح امور وجود داشت که امام زمان علیه السلام ظهور می فرمودند، اگر امام زمان ظهور نمی فرمایند به خاطر این است که مردم و مسئولین به رشد واقعی نرسیدند، حضرت وقتی ظهور می فرمایند که مردم به چنین رشدی رسیده و منافق را خود بشناسند و خود در صدد نابودی ان اقدام کنند.
شما خودتان را از این نظام جدا نکنید، تک به تک ایرانیان، اعم از مسئولین و مردم موظف هستند در اعتلای نظام مقدس بکوشند، حضرت عالی هم می توانید با تخصص و تعهد خدمات ارزنده ای در رشته خودتون داشته باشید.
اگر دانشمندان انرژی هسته ای و ... نبودند آیا مقام معظم رهبری می توانستند با دستور دادن تکنولوژی هسته ای را در ایران راه بیاندازند! همچنین در سایر زمینه ها ... پس تکیه مقام رهبری به خود مردم است، مردم هستند که می توانند با رشد معنوی و علمی خود یار رهبر بوده و به مشکلات خاتمه دهند. اینکه حضرت امام می فرمودند پشتیبان نظام و انقلاب باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد شاید یکی از معانی این جمله این است که خود را رشد داده و به همراه رهبری دردی از نظام مقدس را دوا کنید.

سلام و عرض ادب
از صحبت های شما نتیجه میگیریم که رهبری جامعه ای رو به زور به بهشت نمیبره تا خودش نخواد
ولی در این جامعه کسانی هستند که دوست دارند برن بهشت و کسانی نیز هستند که اصلا بهشت و جهنم رو قبول ندارند
و مسئولینی هستند که با ندانم کاری راه جهنم رفتن رو هموار می کنن
حال سوال اساسی اینجاست که آیا رهبری همانطور که جامعه ای رو به زور بهشت نمیبره آیا از به جهنم رفتن آن هم جلوگیری نمی کنه؟!
حد کجاست؟خط قرمز کجاست؟! تا کی مسئول تذکر لسانی داده خواهد شد؟! آیا ما نباید خیالمان راحت باشد و بگوییم رهبری حضور دارند و حواسشون هست؟!
شاید جواب این سوالات من یک به تو چه محکم باشه چون من رهبر نیستم
ولی هدف از طرح این سوالات نه این بوده که رهبری رهبر رو زیر سوال ببرم
بلکه وظیفه خودم رو بشناسم و کم کاری خودم رو زیر سوال ببرم

درجای خود برخورد مستقیم هم هست اما نیازی به علنی کردنش نیست

mnrhm;536916 نوشت:
سلام و عرض ادب
از صحبت های شما نتیجه میگیریم که رهبری جامعه ای رو به زور به بهشت نمیبره تا خودش نخواد
ولی در این جامعه کسانی هستند که دوست دارند برن بهشت و کسانی نیز هستند که اصلا بهشت و جهنم رو قبول ندارند
و مسئولینی هستند که با ندانم کاری راه جهنم رفتن رو هموار می کنن
حال سوال اساسی اینجاست که آیا رهبری همانطور که جامعه ای رو به زور بهشت نمیبره آیا از به جهنم رفتن آن هم جلوگیری نمی کنه؟!
حد کجاست؟خط قرمز کجاست؟! تا کی مسئول تذکر لسانی داده خواهد شد؟! آیا ما نباید خیالمان راحت باشد و بگوییم رهبری حضور دارند و حواسشون هست؟!
شاید جواب این سوالات من یک به تو چه محکم باشه چون من رهبر نیستم
ولی هدف از طرح این سوالات نه این بوده که رهبری رهبر رو زیر سوال ببرم
بلکه وظیفه خودم رو بشناسم و کم کاری خودم رو زیر سوال ببرم

ضمن تشکر از فرمایشات شما دوست بزرگوار
نه تنها رهبری بلکه هیچ پیغمبر و امامی نمی توانند به زور کسی رو بهشتی یا جهنمی کنند، تا خود انسان اراده نکند بهشتی نمی شود این قانون طبیعت است، عالم هستی بر اساس اسباب و علل اداره می شود.
آیا در زمان رسول الله صل الله علیه و آله همه مردم بهشتی بودند؟ آیا در زمان حکومت امیر المومنین علی علیه السلام انسان جهنمی وجود نداشت؟
اگر جواب این سوالات رو به خودتون بدید روشن است که وظیفه رهبر، حال امام باشد یا غیر امام هدایت و رهبری است؛ نه می تواند کسی را به زور بهشتی کند و نه می تواند کسی را به زور جهنمی کند. تا زمانی که خود انسان اراده نکند نمی توان چیزی را تحمیلش کرد.
فرمایشات خود رهبری (دام طله العالی) در ارتباط با سخنان حضرت عالی:
« اما این‏كه رهبر باید پاسخگوى مشكلات كشور باشد، البته همین‏طور است و شكى در این نیست؛ قانون هم موازین پاسخگویى را مشخص كرده است.
هر كس به هر اندازه كه حوزه‏ى اختیارات اوست، باید پاسخگو باشد. البته مسؤولیت مدیریت انقلاب با مدیریت اجرایى كشور فرق دارد؛ این را توجه داشته باشید.
رهبرى طبق قانون اساسى در كشور مسؤولیت اجرایى ندارد؛ جز در زمینه‏ى نیروهاى مسلح
مسؤولیت اجرایى به عهده ‏ى قواى سه‏ گانه است، منتها مدیریت انقلاب - كه همان رهبرى باشد - مسؤولیت حفظ جهتگیرى انقلاب و نظام را دارد؛ باید مواظب باشد انقلاب و نظام از آرمانها منحرف و منصرف نشود؛ فریب دشمن را نخورد و راه را عوضى نرود؛ اینها مسؤولیت هاى رهبرى است.
مسؤولیت اجرایى به عهده ‏ى مسؤولان اجرایى است و هر كس مسؤولیتى دارد، باید طبق مسؤولیت خود عمل كند.
رهبرى نمى‏ آید به وزارت اقتصاد یا بازرگانى بگوید این‏طورى كن؛ یا به رئیس‏ جمهور و فلان وزیر و فلان قاضى بگوید آن‏طورى كن؛ اینها كارهایى است كه رهبرى نباید وارد بشود؛ هم بر خلاف قانون است، هم بر خلاف حق و مصلحت. مملكت باید طبق روال قانونى و با مسؤولیت هاى مشخص شده حركت كند؛ هر كس هم بر خلاف مسؤولیتش رفتار كرد، بالاخره تبعه، دنباله و نتیجه‏ی ى خواهد داشت كه با آن هم طبق قانون باید رفتار كرد؛ بنابراین مطلب كاملاً روشن است».
بیانات امام خامنه ای در تاریخ: 1382/02/22

جمع بندی 1
موضوع: برخود رهبری با مسئولین
پرسش:

پاسخ:
پاسخ این پرسش را خود رهبری بیان فرمودند؛ طبق فرمایش خود مقام معظم رهبری، ایشان نه تنها با مسئولان اجرایی کشور برخورد مستقیم می کنند بلکه گاهی برخورد تندی هم با ایشان دارند منتهی این تذکرات تلخ، در جلسات خصوصی صورت می گیرد لذا اینگونه می پنداریم که منش ایشان همواره بر توصیه نرم و ملاطفت گونه است. ايشان در باره سوالي در مورد برخورد با مسئولان متخلف فرمودند:
«آن جايي كه جاي تذكر است تذكر مي دهم ، اما تذكر به شخص چيزي نيست كه از تلويزيون پخش شود آن مقدار كه شما مي بينيد بنده در سخنرانيها ، نماز جمعه و در ديدار با هيات دولت تذكر مي دهم و نصيحت مي كنم (که در رسانه ها پخش می شود) چند برابرش را گاهي با زبان هاي بسيار تلخ در جلسات خصوصي به مسئولان مي گويم ، ليكن بنا نيست كه هر چه به مسئولان تذكر مي دهيم و مي گوييم يا تلخي نشان مي دهيم حتماَ پخش شود تا مردم مطلع شوند، هدف اين است كه آن شخص راهنمايي شود كه خيلي از اوقات اثر مي كند و گاهي هم اثر نمي كند و بعد مي بينيد آن شخص مي رود». (1)
پرسشی دیگر:
مسئولیت رهبری باید غیر از برخورد لفظی و سخنرانی خیلی بیشتر باشد بالاخره یک حرکت معترضانه یه قانونی یک مجازاتی یک برخورد قاطعی یک حکمی و ...
ثانیا برفرض ایشون خصوصی تذکر میدهند به هر حال ما باید تاثیراتش رو تو جامعه ببینیم ...

پاسخ:
همانگونه که امام علي(علیه السلام) علي رغم تلاش بسيار زياد در اصلاح ساختار سياسي، اداري و نظامي خويش به دليل وجود موانع متعدد به صورت کامل در اين زمينه موفق نبودند و حتي در ميان کارگزاران ايشان افراد ناباب و منافق يافت مي شدند، متأسفانه در نظام اسلامي به دليل وجود موانع بي شماري علي رغم تمامي تلاش ها و اقدامات ارزنده، باز هم افراد و مديراني در بدنه نظام وجود دارند که قدرت و مسئوليت را امانت ندانسته و آن را به عنوان وسيله اي براي ارضاي اميال نفساني، منافع و طمع ورزي هاي خود و جناح وابسته به خود به حساب مي آورند.
نکته مهم ديگري که بايد توجه داشت اين است که مشکلات جامعه ما و وجود مفاسد اداري ، اقتصادي و... فقط با برخورد قاطع و معرفي متخلفين حل نمي شود زيرا مفاسد و تخلّفات اقتصادى، محصول ساختار معيوب اقتصادى، فرهنگى، اجتماعى، سياسى، حقوقى و روند شكل‏ گيرى تدريجى آن است. از بين بردن آن نيز جز با تغيير و اصلاح اين ساختارها ممكن نيست.
مديريت قوى، تنها يكى از عوامل لازم براى اصلاح معضلات و مفاسد دستگاه ادارى ناسالم است. و تا زمانى كه ساير عوامل و شرايط مهيّا نباشد، نمى ‏توان انتظار چندانى براى اصلاح سيستم داشت. به عبارت ديگر قاطعيت رهبرى در مقابله با برخى مفاسد و معايب در بدنه اجرايى كشور و اهتمام ايشان بر اصلاح آن، علت تامه براى برطرف شدن اين‏گونه مفاسد ادارى نمى ‏باشد بلكه عوامل ديگرى نيز دخيل مى ‏باشند كه با فقدان آنها، عنصر مديريتى ايده ‏آل نيز در رسيدن به هدف تأثير عمده ‏اى نمى ‏تواند داشته باشد.
بزرگ ترین حکومت در طول تاریخ حکومت رسول اکرم صل الله علیه و آله و مولای متقیان امیر المونین علی (علیه السلام) بود، (بماند که حکومت داری در زمان گذشته به دلیل کم بودن جمعیت، ساده بودن روابط اجتماعی و ... امیر المومنین شخصا ریاست و مسئولیت امور اجرایی، تقنینی و قضایی را خودشان بر عهده داشتند) با این حال در حکومت علی علیه السلام می بینیم افرادی بر سرکار بودند که حتی مورد تأیید خود حضرت نبودند برای نمونه در ماجراي حکميت با اين که امام علي(علیه السلام) به ضعف ديني ابوموسي و ساده لوحي او مطمئن بود باز هم جهت رعايت مصالح جامعه اسلامي او را به نمايندگي از طرف خود برگزيد.
و اشعث که مردي رياست طلب، مقام پرست و منافق بود، امام علي(علیه السلام) او را از کارگزاري آذربايجان به حلوان (سرپل ذهاب) و اطراف آن فرستاد.
در هر صورت نمونه هاي متعددي از اين قبيل و مهمتر از آن سکوت و کناره گيري 25 ساله امام علي(علیه السلام) به خوبي گوياي اين واقعيت است که امام علي(علیه السلام) در کنار قاطعيتي که در مبارزه با مفاسد و اصلاح نظام اداري و سياسي خود داشتند به عواملي نظير مصالح جامعه اسلامي، شرايط زماني و مکاني و توانايي افراد و ... نيز اهميت قائل بودند. (2)
ائمه علیهم السلام با وجود اینکه معصوم هستند امّا جامعه آنگونه که ائمه می خواستند نشد، این دلایل متعددی دارد که یکی از دلایل آن عدم رشد انسان است.
اگر دانشمندان انرژی هسته ای و ... نبودند آیا مقام معظم رهبری می توانستند با دستور صادر کردن، تکنولوژی هسته ای را در ایران راه بیاندازند! همچنین در سایر زمینه ها ... پس تکیه مقام رهبری به خود مردم است، مردم هستند که می توانند با رشد معنوی و علمی خود یار رهبر بوده و به مشکلات خاتمه دهند. اینکه حضرت امام می فرمودند پشتیبان نظام و انقلاب باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد شاید یکی از معانی این جمله این است که خود را رشد داده و به همراه رهبری دردی از نظام مقدس را دوا کنید.

جمع بندی 2

پرسشی دیگر:
از مطالب گفته شده نتیجه میگیریم که رهبری جامعه ای رو به زور به بهشت نمیبره تا خودش نخواد
ولی در این جامعه کسانی هستند که دوست دارند برن بهشت و کسانی نیز هستند که اصلا بهشت و جهنم رو قبول ندارند و مسئولینی هستند که با ندانم کاری راه جهنم رفتن رو هموار می کنن، حال سوال اساسی اینجاست که آیا رهبری همانطور که جامعه ای رو به زور بهشت نمیبره آیا از به جهنم رفتن آن هم جلوگیری نمی کنه؟
حد کجاست؟خط قرمز کجاست؟! تا کی مسئول تذکر لسانی داده خواهد شد؟! آیا ما نباید خیالمان راحت باشد و بگوییم رهبری حضور دارند و حواسشون هست؟
پاسخ:
نه تنها رهبری بلکه هیچ پیغمبر و امامی نمی توانند به زور کسی رو بهشتی یا جهنمی کنند، تا خود انسان اراده نکند بهشتی نمی شود این قانون طبیعت است، عالم هستی بر اساس اسباب و علل اداره می شود.
آیا در زمان رسول الله صل الله علیه و آله همه مردم بهشتی بودند؟ آیا در زمان حکومت امیر المومنین علی علیه السلام انسان جهنمی وجود نداشت؟
اگر جواب این سوالات رو به خودتون بدهید روشن است که وظیفه رهبر، حال امام باشد یا غیر امام هدایت و رهبری است؛ نه می تواند کسی را به زور بهشتی کند و نه می تواند کسی را به زور جهنمی کند. تا زمانی که خود انسان اراده نکند نمی توان چیزی را تحمیلش کرد.
فرمایشات خود رهبری (دام طله العالی) در ارتباط با سخنان حضرت عالی:
اما این‏كه رهبر باید پاسخگوى مشكلات كشور باشد، البته همین‏طور است و شكى در این نیست؛ قانون هم موازین پاسخگویى را مشخص كرده است.
هر كس به هر اندازه كه حوزه‏ى اختیارات اوست، باید پاسخگو باشد. البته مسؤولیت مدیریت انقلاب با مدیریت اجرایى كشور فرق دارد؛ این را توجه داشته باشید.
رهبرى طبق قانون اساسى در كشور مسؤولیت اجرایى ندارد؛ جز در زمینه‏ى نیروهاى مسلح
مسؤولیت اجرایى به عهده ‏ى قواى سه‏ گانه است، منتها مدیریت انقلاب - كه همان رهبرى باشد - مسؤولیت حفظ جهت گیرى انقلاب و نظام را دارد؛ باید مواظب باشد انقلاب و نظام از آرمان ها منحرف و منصرف نشود؛ فریب دشمن را نخورد و راه را عوضى نرود؛ اینها مسؤولیت هاى رهبرى است.
مسؤولیت اجرایى به عهده ‏ى مسؤولان اجرایى است و هر كس مسؤولیتى دارد، باید طبق مسؤولیت خود عمل كند.
رهبرى نمى‏ آید به وزارت اقتصاد یا بازرگانى بگوید این‏طورى كن؛ یا به رئیس‏ جمهور و فلان وزیر و فلان قاضى بگوید آن‏طورى كن؛ اینها كارهایى است كه رهبرى نباید وارد بشود؛ هم بر خلاف قانون است، هم بر خلاف حق و مصلحت. مملكت باید طبق روال قانونى و با مسؤولیت هاى مشخص شده حركت كند؛ هر كس هم بر خلاف مسؤولیتش رفتار كرد، بالاخره تبعه، دنباله و نتیجه‏ی ى خواهد داشت كه با آن هم طبق قانون باید رفتار كرد؛ بنابراین مطلب كاملاً روشن است». (3)

...........................................................................
1. بيانات مقام معظم رهبري در جلسه پرسش و پاسخ دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي 22/2/1382، پرسمان ، مجموعه پرسش و پاسخهاي دانشجويان با مقام معظم رهبري ، قم :نشر معارف ، ص 194
2. براي آگاهي بيشتر ر.ک: ذاکري، علي اکبر، سيماي کارگزاران علي بن ابي طالب(علیه السلام)، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، 1378
3. بیانات امام خامنه ای در تاریخ: 1382/02/22

موضوع قفل شده است