جمع بندی توبه و حق الناس!

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توبه و حق الناس!

سلام

این حقیر در سال های قبل، در حق مردم گناهان زیادی را انجام داده ام، اعم از غیبت، تمسخر، تهمت و کلا اذیت و آزار دیگران محض خنده!!! حال بعد از گذشت سالهای زیاد که توبه کرده ام:
1) به بسیاری از این افراد دسترسی ندارم و یا دسترسی به آنها برایم بسیار مشکل است تا بتوانم از ایشان حلالیت بطلبم! تکلیف من چیست؟
2) اگر در پاسخ، مسئله رد مظالم را مطرح می کنید، در مورد صورتهای مختلف رد مظالم برایم مثالهایی بزنید، مثلا صدقه دادن به جای طرف هم آیا شامل رد مظالم می شود؟ نماز خواندن و هدیه دادن به آنها آیا شامل رد مظالم می شود؟ برایم مثالهای متعددی در این زمینه بیاورید تا بلکه با دست بازتر بتوانم در این زمینه اقدام کنم...
3) اگر برای طلب حلالیت، به طرف دسترسی داشته باشم، ولی جرأت مطرح کردن قضیه (مثلا غیبت فلان را پیش فلانی از شما کردم یا فلان تهمت را به شما نسبت دادم!) را نداشته باشم، از ترس اینکه روابط خانوادگی یا دوستانه ما خراب شود یا مشکلات دیگری به وجود بیاید، آیا باز هم میتوانم از قضیه رد مظالم استفاده کنم؟
ببخشید اگه سوالم طولانی شد

اجرکم عندالله...

BalroG;508030 نوشت:
[=arial]سلام

[=arial]این حقیر در سال های قبل، در حق مردم گناهان زیادی را انجام داده ام، اعم از غیبت، تمسخر، تهمت و کلا اذیت و آزار دیگران محض خنده!!! حال بعد از گذشت سالهای زیاد که توبه کرده ام:
[=arial]1) به بسیاری از این افراد دسترسی ندارم و یا دسترسی به آنها برایم بسیار مشکل است تا بتوانم از ایشان حلالیت بطلبم! تکلیف من چیست؟
[=arial]2) اگر در پاسخ، مسئله رد مظالم را مطرح می کنید، در مورد صورتهای مختلف رد مظالم برایم مثالهایی بزنید، مثلا صدقه دادن به جای طرف هم آیا شامل رد مظالم می شود؟ نماز خواندن و هدیه دادن به آنها آیا شامل رد مظالم می شود؟ برایم مثالهای متعددی در این زمینه بیاورید تا بلکه با دست بازتر بتوانم در این زمینه اقدام کنم...
[=arial]3) اگر برای طلب حلالیت، به طرف دسترسی داشته باشم، ولی جرأت مطرح کردن قضیه (مثلا غیبت فلان را پیش فلانی از شما کردم یا فلان تهمت را به شما نسبت دادم!) را نداشته باشم، از ترس اینکه روابط خانوادگی یا دوستانه ما خراب شود یا مشکلات دیگری به وجود بیاید، آیا باز هم میتوانم از قضیه رد مظالم استفاده کنم؟
[=arial]ببخشید اگه سوالم طولانی شد

[=arial]اجرکم عندالله...

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

1-غیبت اگر مفسده نداشته باشد،نیاز به حلالیت دارد.
2-تهمت نیاز به رفع اتهام دارد.
3-درتمسخر واذیت مومن،توبه کافی است واگر باخسارت مالی همراه بوده آن را جبران کند.

1)استغفار کافی است واگر خسارت مالی بوده به عنوان رد مظام یا مجهول المالک با اجازه از دفتر مرجع تقلید به فقیر پرداخت کنید.
2)رد مظالم فقط مالی است وبطور مثال شما به ماشین شخصی خسارت زده اید ومالک آن را الان نمی شناسید با اجازه از دفتر مرجعتان مبلغ خسارتی را که وارد کردید به فقیر بدهید.
3)در این موارد که مفسده دارد توبه کافی است واگر خسارت مالی باشدباید به یک صورتی تو اموالش قرار بدهید.

موضوع قفل شده است