آقایون محترم ! لطفا نظر بدهید... (اطاعت بی چون و چرای زن از شوهر)

تب‌های اولیه

81 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آقایون محترم ! لطفا نظر بدهید... (اطاعت بی چون و چرای زن از شوهر)

بنظر و تجربه من خوب شوهر داری کردن همان اطاعت بی چون و چرا از شوهراست که من در زندگی مشترک 8 ساله خودم امتحان کردم, ولله که جواب داد و الان جز محبت و همدلی الحمد لله بین من وشوهرم چیزی نیست .
همانطور که در روایات می فرمایند جهاد زن خوب شوهر داری کردن اوست.

سلام سلام سلام
:Gol::Gol::Gol:
متن فوق توسط یکی از کاربران در یکی از تاپیک ها با موضوع چگونه بهترین همسر باشم نوشته شده است.
:Gol::Gol::Gol:
آقایون محترم نظر خودتون را در مورد متن بالا بفرمائید.

گل نرگس;16321 نوشت:
بنظر و تجربه من خوب شوهر داری کردن همان اطاعت بی چون و چرا از شوهراست که من در زندگی مشترک 8 ساله خودم امتحان کردم, ولله که جواب داد و الان جز محبت و همدلی الحمد لله بین من وشوهرم چیزی نیست .
همانطور که در روایات می فرمایند جهاد زن خوب شوهر داری کردن اوست.
سلام سلام سلام
:Gol:
:Gol::Gol:
متن فوق توسط یکی از کاربران در یکی از تاپیک ها با موضوع چگونه بهترین همسر باشم نوشته شده است.
:Gol:
:Gol::Gol:
آقایون محترم نظر خودتون را در مورد متن بالا بفرمائید.

با سلام

اطاعت بی چون و چرا از شوهر، مورد نظر اسلام عزیز نیست. اطاعت از شوهر در نافرمانی خدا و ترک واجبات و انجام حرام نه تنها واجب نیست بلکه نهی هم شده است.

بعلاوه در جاهائی که مرد به زنش ظلم می کند و حقوق زن و خانواده را نادیده می گیرد، سکوت در برابر ظلم و تجاوز شوهر نیز نه تنها به سعادت و خوشبختی زندگی کمکی نخواهد کرد بلکه بنیاد بر افکن است.

اما در شرایط عادی و معمولی، اطاعت از شوهر، عامل بسیار مهمی است در گرما بخشیدن و تقویت صمیمیت کانون خانواده.

موفق باشید ...:Gol:

سلام
نظر بنده این هست که شوهر ایشون ممکنه استثنا بوده و به جز جنبه بالا، احتمالا خودشون حدود و چون چرا رو (به علت مسلمان بودن و مشخص بودن حدود در اسلام) رعایت میکردند

به نظر من بستكَي به آقا و شوهر دارد ، اصلا نمي توان به اين مسئله مطلق نكَريست. بايد عاقل بودن و متدين بودن آن محرز شود. لا طاعة للمخلوق في معصية الخالق.

گاهی ترس از اختلافات خانوادگی باعث میشه که خانم تصمیم بگیره در مقابل کارهای همسرش سکوت اختیار کنه و یه جورایی تابع بی چون و چرای اوامر جناب همسر باشه!!!!!!
گاهی خانم اصلا متوجه نیست که چقدر خواسته های خودش را سرکوب کرده ، به نظر من این اصلا نشانه خوبی نیست.
دعوا گاهی نمک زندگیه ، چرا باید بی چون و چرا تابع همسر باشیم .

سلام
ممنونم از گل نرگس بزرگوار بابت موضوع تاپیک:Gol:
احترام باید دوطرفه باشه این که هرچی مرد بگه و خانم بگه چشم و برعکس این اتفاق نیوفته اسمش زندگی نیست دیکتاتوری بگیم بهتره
این که زن حرف مرد را گوش کنند به نشانه احترام و علاقه ای که به او دارد خیلی خوب هست در صورتی که مرد قدر دان این احترام همسر باشد و به حساب ترس نزارد که ازین جور مردهای با جنبه خیلی کم پیدا میشود و وقتی این رفتار را ببینید به جای قدردانی و علاقه ی بیشتر سوء استفاده میکنند.البته همین حرف برای خانمها هم هست
خودمم میشناسم یه زن و شوهری که دقیقا همین ویژگیهارو دارن ولی دوطرفه :Kaf:

sadra;16337 نوشت:
گاهی ترس از اختلافات خانوادگی باعث میشه که خانم تصمیم بگیره در مقابل کارهای همسرش سکوت اختیار کنه و یه جورایی تابع بی چون و چرای اوامر جناب همسر باشه!!!!!!
گاهی خانم اصلا متوجه نیست که چقدر خواسته های خودش را سرکوب کرده ، به نظر من این اصلا نشانه خوبی نیست.

متاسفانه خیلی وقتها خانم ها فقط برای نگه داشتن کانون خانواده و برای آینده فرزندان از خواسته های خودشون میگذرن و هرچی شوهر بگه میگن چشم:Gol:ناراحت کننده هست....

گل نرگس;16321 نوشت:
بنظر و تجربه من خوب شوهر داری کردن همان اطاعت بی چون و چرا از شوهراست که من در زندگی مشترک 8 ساله خودم امتحان کردم, ولله که جواب داد و الان جز محبت و همدلی الحمد لله بین من وشوهرم چیزی نیست . همانطور که در روایات می فرمایند جهاد زن خوب شوهر داری کردن اوست.

با سلام

و تشکر از سرکار بزرگوار

از این جملات بر می اید که این خانم محترم از زندگی خویش راضی است و برای همین هم پیشنهاد می کند
برای چنین موردی چند نکته:

--- محال عقلی نیست و امکان دارد و وقوع هم پیدا کرده هم خانمی که به اطاعت شوهرش بوده و اقایی که دیکتاتوری در زندکی علیه خانم نداشته چون مسلم بود
که اگر دیکتاتوری در کار بود خانم هر چقدر هم صبر داشت یه جایی می برید نه این که راضی باشد و توصیه به دیگران هم بکند

--- به نظر این سوال را سرکار بزرگوار باید از خانم ها می پرسیدن که به نظر انها در زندگی می شود یه چنین مدلی را پیاده کرد یا نه؟؟

--- از طرفی قضیه را می شود از زاویه دیگری دید کمی عمیق تر که شویم این خانم از زندکی خویش راضی است و این تفاهم در زندکی را اطاعت بی چون و چرا از همسر خود می داند

به نظر این اطاعت را اگر تفاهم معنا کنیم مورد قبول همه خواهد بود همسر محترم در اطاعت شوهر خویش است در جایی که باید اطاعت کند و اقای گرامی درتفاهم کامل با خانم اش است

در این صورت کارها با مشاوره و هم فکری و همدلی پیش خواهد رفت و در این صورت اگر از اقا هم این سوال را بپرسیم که از زندکی خویش راضی است یا نه جواب مثبتی خواهد داد

به طور خلاصه چنین بگوییم که هر کدام به وظایف خویش آشنا هستند و انجام وظیفه می کنند و در صورت تزاحم دو وظیفه با همدلی و هم فکری می توان مسایل و مشکلات را حل کرد

سرکار گل نرکس در مورد دومی نظرشان چیست؟؟؟؟

ممنون جناب طا ها
راستش این رضایت خانم من را به فکر فرو برده !!!!!
برام عجیبه که از اطاعت بی چون و چرا اینقدر راضی باشه !!!!
بنده از ایشون دعوت کردم در این بحث شرکت کنند ، منتظرم ایشون هم نظرشون را اعلام کنند .

با سلام

بزرگوار درصورت صلاح دید همین سوال را در تایپکی جدا گانه مطرح و نظر خواهران محترم را نیز جویا شوید.

نظر ایشان جالب خواهد بود چون مساله بیشتر از برادران به خانم های محترم مربرط می شود.

طاها;16356 نوشت:
[=arial]با سلام

بزرگوار درصورت صلاح دید همین سوال را در تایپکی جدا گانه مطرح و نظر خواهران محترم را نیز جویا شوید.

نظر ایشان جالب خواهد بود چون مساله بیشتر از برادران به خانم های محترم مربرط می شود.

من حرفی ندارم ، اتفاقا به نظرم فکر خوبیه ، ولی فکر نمی کنید مدیر سایت به خاطر تکراری بودن سوال تاپیک را حذف کنند؟؟؟!!!:Gig:

گل نرگس;16360 نوشت:
من حرفی ندارم ، اتفاقا به نظرم فکر خوبیه ، ولی فکر نمی کنید مدیر سایت به خاطر تکراری بودن سوال تاپیک را حذف کنند؟؟؟!!!:Gig:

با سلام و تشكر از همه دوستان عزيز
به نظرم ايجاد يه موضوع مشابه كه خانم هاي محترم نظر بدن مانعي نداره

گل نرگس;16321 نوشت:
بنظر و تجربه من خوب شوهر داری کردن همان اطاعت بی چون و چرا از شوهراست که من در زندگی مشترک 8 ساله خودم امتحان کردم

به نظر من امكان ندارد زني در تمام مراحل زندگي از شوهرش اطاعت بي چون وچرا داشته باشد اين سركار خانمي هم كه اين مطلب را بيان فرموده اند اگر نگاهي به زندگي 8 ساله خودشان بيندازد متوجه خواهد شد كه اين چنين كاري نه محال اما نزديك به محال ميباشد شايد هم ايشان از باب تساهل وتسامح اين سخن را فرموده اند و يقينا خوب شوهر داري كردن اطاعت بی چون و چرا از شوهر نيست اين حقير تا كنون خانواده اي كه در آن اختلاف نباشد نديده ام يعني به نظرم نيست كه ديده باشم .

من بارها این جمله را شنیدم که:

زن مطیع فرمانروای قلب همسرشه !!!!

به نظر شما این جمله تا چه حد می تونه صحت داشته باشه؟؟؟

گل نرگس;16472 نوشت:
من بارها این جمله را شنیدم که:

زن مطیع فرمانروای قلب همسرشه !!!!

به نظر شما این جمله تا چه حد می تونه صحت داشته باشه؟؟؟

سلام کاملا درسته چون حس مالکیت جزو ذاتیات مردان می باشد

به نظر می آید زندگی بر اساس درک متقابل و توجه شوهر به زن و انجام امور منزل بر اساس م**** ، زیبا تر است .البته یقینا یک نفر باید حرف آخر را بزند و عموما به دلیل دوری مردان از احساسی بودن ، و دور اندیشی بیشتر ، تصمیم نهایی را بهتر است مرد بگیرد . البته همانطور که گفته شد گزینه م**** و توجه به اعضای خانوده همیشه باید فراروی باشد .

سلام
میشه لطفا کارشناسان محترم از این تاپیک یه نتیجه گیری داشته باشند؟

با سلام و احترام

این نظر یکی از آقایون محترم سایت هست که بنده هم با این نظر موافقم:

محب المهدي;104055 نوشت:

مطیع بودن زن به همفکری وهمکاری و تلاش دوطرف برا ساختن زندگیشونه نه اینکه اینکه خانم بله قربان گو بشه

اینکه خانم فقط و فقط بدون هیچ چون چرایی از مرد اطاعت کنه خیلی جالب نیست، چون گاهی مردها هم اشتباه می کنند .

ولی در بعضی موارد خانمها اگر نظری دارند یا مخالف هستند باید محترمانه و با ادب و رعایت جوانب مطرح کنند، اما تصمیم گیری نهایی باید با مرد باشه.

اینطور نباشه که خانم هیچ نظری در امورات زندگی نده.

ان شا الله کارشناسان محترم هم در این مورد نظرات شون رو بفرمایند.

موفق باشید :Gol:

به نظر بنده نه زن سالاری نه مرد سالاری

فقط اسلام سالاری >>>>>>>>>>>>>>

حالا گاهی اوقات نظر اسلام از دهان زن بیرون می یاد گاهی از دهان مرد

تو موارد جزئی هم روحیه زن وابستگی است لذا اکثر اوقات به صورت اتوماتیک زن از مرد تبعیت می کند مگر اینکه زن سرکش باشه که دلیلی داره و خیلی اوقات تقصیر خود مرد هست

با سلام
به نظر بنده مطیع بودن به این معنی نیست که در هر جا از شوهر باید اطاعت بی چون و چرا کرد...
1.گاهی شوهر اختلاف نظرش به حدی هست ،که از همسر خود میخواهد، یک واجب الهی را ترک کند یا یک حرام الهی را مرتکب شود؛ که در این مسئله اطاعت کردن از شوهر، معنایی ندارد ؛چون این اطاعت مورد رضای خدا نیست.ولی باید به این توجه کرد که ،این عدم اطاعت، نباید منجر به درگیری شود که اگر به اینجا برسد و باعث آسیبهای جبران ناپذیری برای زن شود ایرادی ندارد که زن در این موارد کوتاه بیاید والبته باید راه چاره برای رهایی از این مشکل پیدا شود که به حسب موارد مختلف میشود.
ادامه دارد...
حتما ادامه رو هم بخونید و قضاوت کنید

2.گاهی هم اختلاف نظر به حدی نیست که شوهر بخواهد که همسرش کاری را که خدا حرام کرده مرتکب شود یا واجبی را ترک کند، ولی به هر حال شوهر در تصمیمی که میگیرد اشتباه کرده و زن هم نظر درست را در دست دارد. در اینجا اطاعت از شوهر بدین معناست که زن با کمال تواضع نظر خود را به همسرش بگوید و اگر مسئله حساس باشد تا حدودی هم بر نظر خود با خواهش بایستد، ولی اگر دید که شوهر تصمیم به انجام آن کار رفته،گرفته کوتاه بیاید تا منجر به درگیری نشود .
تجربه ثابت کرده است که خانمهایی که با وجود تبین و آگاهی شوهر خود ،باز هم از نظر خود کوتاه می آیند و تصمیم آخر را به شوهر میسپارند ،بیشترین بهره را در آینده نزدیک، از نظرخواهی شوهر خود میبرند به این معنا که در هر کاری که شوهر خواست وارد شود، برای اینکه مانند گذشته به اشتباه نیفتد و در خود احساس شکست نکند ،از همسر خود حتما یاری میجوید؛ ولی این برای مردان خیلی اهمیت دارد که زنانشان به حس مدیریت و سرپرستیشان که خدا در ذاتشان نهادینه کرده است احترام بگذارند...
3.در بقیه موارد هم که اختلاف نظری وجود ندارد ،اطاعت زن باعث افزایش و جلب محبت همسر میشود و باعث میشود آرامش در زندگی حکم فرما شود که نتیجه اش پیشرفت و تعالی این خانواده میباشد...
جمله پایانی"اطاعت آگاهانه زن ، نشانه زیرکی و هوشیاری زن است"
دست حق پشت و پناه دوستان...

راهی;148527 نوشت:

گاهی شوهر اختلاف نظرش به حدی هست ،که از همسر خود میخواهد، یک واجب الهی را ترک کند یا یک حرام الهی را مرتکب شود؛ که در این مسئله اطاعت کردن از شوهر، معنایی ندارد ؛چون این اطاعت مورد رضای خدا نیست.ولی باید به این توجه کرد که ،این عدم اطاعت، نباید منجر به درگیری شود که اگر به اینجا برسد و باعث آسیبهای جبران ناپذیری برای زن شود ایرادی ندارد که زن در این موارد کوتاه بیاید والبته باید راه چاره برای رهایی از این مشکل پیدا شود که به حسب موارد مختلف میشود.

با سلام و احترام

ببخشید میشه در مورد متن های قرمز رنگ بیشتر توضیح بدین!!! (مثلا با ذکر نمونه و مثال).

sadra;16337 نوشت:
این مسائل فقط به آقایون بر نمی گرده خانمها هم در این ماجرا نقش دارند احترام به شوهر و حفظ آبرو یه شوهر از وظایف اصلی یه زن نجیب و مسلمانه که باید از حضرت فاطمه الگو بگیریم و رعایت کردن این مسائل رو به عنوان اینکه از ترسش این کار و کرده یا اینکه شوهرش استبدادگره نذاره اگه تمام مسائل را رعایت کنه و به گفته های شوهرش احترام بگذاره در زندگی هیچ مشکلی برایش رخ نخواهد داد ، حضرت زهرا حتی برای خرید منزل هم بدون اجازه از شوهرش از منزل خارج نمی شد .
درسته دعوا نمک زندگیه اگه بیشتر از حد باشه باعث شوری بیش از حد میشه و اختلاف پیش میاد .:Gol:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب راهی گویا شما فکر میکنین چرخ زندگی نمیچرخه اگر مردی نه بشنوه یا حرفش به کرسی ننشینه ایا چنین مردی بواقع مرد هست؟؟
نسخه های پیچیده شده برای کدام زندگیهاست الگو از کجا برداشت شده؟
گذشت خصیصه ای انسانی است که زن و مرد نمیشناسد، پذیرش حق انصاف حصلت انسانی هست که نه تنها اگر زنان ازش بجا استفاده کنن سودش رو خواهند دید بلکه بیش از هر چیربرای مدیریت یه زندگی هم ضرورت داره،و تدبیر که از لوازم تدبیر گذشت جامع نگری در نظر گرفتن عواقب احساسات و روابط و مصلحت های واقعی و احترام هست و در صورت استفاده از این ویژگیها مدیر خانواده که مرد باشه لطمه نمیبینه بلکه بر کرامتش افزوده میشه
در حالی که در اکثر پستها از سوی کاربرا دیده میشه مثلا زن کوتاه بیاد همه چی حله اینجا مرد یه مدیر(که فقط اسم مدیر رو یدک میکشه نه شانش)خشک و غیر منعطف هست و هر گونه مخالفت مصلحت بینانه باهاش ممکنه به روحیه حساسشش خدشه وارد کنه غرور عزیزش رو بشکنه و از جایگاه مردانگی سقوط کنه پس کو کرامت و بزرگواری مرد!
مردانگی و مردی واقعی با تعاریف غربی که مردان و زنان در یه حیطه محدود و مبتنی بر تفکر مادی و انسان محور تعریف میکنه نباید خلط بشه!
مردانگی تعریفش دقیق ارائه نشده متاسفانه در الگو دادن توی زندگی در شعر میگیم مولا علی و خانوم حضرت زهرا ولی در عمل روانشناسی ناقص غربی!
همه مرد غرورش هست مرد و غرورش درست یاد اقای شخصیت سریال ستایش زنده میشه. اگر فقط بخواهیم تحمل زندگی به زنان اموزش بدیم طبق سنت لباس سپید و گیس سپید بله حرفای شما درسته ولی سنت اسلامی این حرفا نیست
زن و مرد دو انسان شایسته احترام هستن و هر دو میتونن با هم تفاهم کنن و اگر لازم باشه برای هم گذشن داشته باشن هر جا به فراخور تجربه و دانش و فهمشون اگر زن و مرد هم کفو هم باشه بله قربان گویی کلا نیازمند ظهور نخواهد بود یعنی عمل طبق اسلام
یا حق

راهی;148534 نوشت:
گاهی شوهر اختلاف نظرش به حدی هست ،که از همسر خود میخواهد، یک واجب الهی را ترک کند یا یک حرام الهی را مرتکب شود؛ که در این مسئله اطاعت کردن از شوهر، معنایی ندارد ؛چون این اطاعت مورد رضای خدا نیست.ولی باید به این توجه کرد که ،این عدم اطاعت، نباید منجر به درگیری شود که اگر به اینجا برسد و باعث آسیبهای جبران ناپذیری برای زن شود ایرادی ندارد که زن در این موارد کوتاه بیاید

سلام.
یعنی شما می گید اگر مرد از زنش خواست گناهی انجام بده، زنش کوتاه بیاد؟
یعنی حرف خداوند و معصومین رو بزاره کنار ببینه شوهرش چی می گه؟

بی دل;148568 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب راهی گویا شما فکر میکنین چرخ زندگی نمیچرخه اگر مردی نه بشنوه یا حرفش به کرسی ننشینه ایا چنین مردی بواقع مرد هست؟؟
نسخه های پیچیده شده برای کدام زندگیهاست الگو از کجا برداشت شده؟...
در حالی که در اکثر پستها از سوی کاربرا دیده میشه مثلا زن کوتاه بیاد همه چی حله اینجا مرد یه مدیر(که فقط اسم مدیر رو یدک میکشه نه شانش)خشک و غیر منعطف هست و هر گونه مخالفت مصلحت بینانه باهاش ممکنه به روحیه حساسشش خدشه وارد کنه غرور عزیزش رو بشکنه و از جایگاه مردانگی سقوط کنه پس کو کرامت و بزرگواری مرد!
مردانگی و مردی واقعی با تعاریف غربی که مردان و زنان در یه حیطه محدود و مبتنی بر تفکر مادی و انسان محور تعریف میکنه نباید خلط بشه!
مردانگی تعریفش دقیق ارائه نشده متاسفانه در الگو دادن توی زندگی در شعر میگیم مولا علی و خانوم حضرت زهرا ولی در عمل روانشناسی ناقص غربی!
همه مرد غرورش هست مرد و غرورش درست یاد اقای شخصیت سریال ستایش زنده میشه. اگر فقط بخواهیم تحمل زندگی به زنان اموزش بدیم طبق سنت لباس سپید و گیس سپید بله حرفای شما درسته ولی سنت اسلامی این حرفا نیست
زن و مرد دو انسان شایسته احترام هستن و هر دو میتونن با هم تفاهم کنن و اگر لازم باشه برای هم گذشن داشته باشن هر جا به فراخور تجربه و دانش و فهمشون اگر زن و مرد هم کفو هم باشه بله قربان گویی کلا نیازمند ظهور نخواهد بود یعنی عمل طبق اسلام
یا حق

با سلام خدمت دوست عزیز
در اینجا سوال از چه بود که بنده این جواب رو دادم؟
سوال از میزان اطاعت زن از مرد در زندگی بود نه بر عکس اون...
قاعدتا در جواب هم باید تکلیف زن مشخص شود و مسئله مردم باید سرجای خود در جای دیگری بحث بشه و به اون پرداخته بشه.
اگر خوب به جواب بنده دقت کرده باشید ، بنده سه فرض رو ترسیم کرده بودم؛ از بدترین حالت به بهترین حالت و میزان اطاعت زن رو در هر حالت بررسی کرده بودم و شما احتمالا به تکیه دوم بحث که در تاپیک بعدی بوده دقت نفرموده اید که در اوناج مسئله تفاهم و عدم اختلاف نظر رو هم بنده مطرح کرده ام که اضافه میکنم یک نوع حس احترام دو طرف نسبت به هم سازنده این نوع تفاهمه که بهترین الگوی اون زندگی حضرت زهرا سلام الله علیه که فرمود من از همسرم هیچگاه درخواستی رو نکردم چرا که ترسیدم نتونه براورده کنه و همسرم خجالت بکشه...
باز هم از اینکه نسبت به حرفای بنده توجه داشتید و نظرتون رو فرمودید ممنونم

سلام
به نظر من وقتی خانمی به آقایی بله میگه برای این که به عنوان همسر انتخابش کنه..نباید فقط به تیپ و وضع ظاهر و وضع مالی آقا و چند مورد اخلاقی پسندیده بله بگه..
وقتی خانمی شخصی رو به عنوان پشتوانه و تکیه گاهش انتخاب میکنه باید بهش ایمان داشته باشه،به درایتش ،به تصمیمانی که میگیره و...یعنی بدونه وقتی گفت اینجا نرو و اینجا برو از روی حس زورگویی و قدرت نمایی نیست بلکه حتما نکته ای دیده که برای خود خانم مضره و ممکنه همسرش آسیب ببینه..
بهتون اطمینان میدم زندگی ای که زن تو روی شوهر وایسه و حرفشو زمین بزنه زیبا نخواهد بود
این زنه که به مردش عزت میده و وقتی عزت داد به نفع خودشه چون مردش دوست داشتنی
خواهد بود...
البته با اطاعت برده گونه اصلا موافق نیستم چون مرد رو زورگو بار میاره و بی ملاحظه...
به نظرم شعار در زندگی مشترک باید این باشه که با هم و برای هم...
اصلا اشکالی نداره مرد هم برای کارهاش از زن اجازه بگیره به عنوان احترام و توی کارهاش
باهاش مشورت کنه،اینطوری حس میکنه یه شریک داره نه یه برده...

آذر بانو;148534 نوشت:

با سلام و احترام

ببخشید میشه در مورد متن های قرمز رنگ بیشتر توضیح بدین!!! (مثلا با ذکر نمونه و مثال).

با سلام خدمت شما
قبول دارم که منظور بنده از کنار گذاشتن امر خدا در واجبات و محرمات در برابر زورگوییهای شوهر در اونجایی که زن لطمه اساسی میبینه جای توضیح بیشتری داره
منظور بنده از کنار گذاشتن امر خدا شاید با یه مثال قابل حل باشه ولی قبل ازاون باید بگم که این تنها ترین راه حل نیست بلکه این جور برخوردی که الان در مثال توضیح خواهم داد یه راه حل موقته نه یه راه حل دائمی همانطور که در انتهای تاپیک هم عرض کردم که نحوه برخورد با مسئله با نوع مشکل تفاوت پیدا میکنه...
یه مثال ساده میزنم:
شوهر یه خانم اگه اجازه نده که زنش نماز بخونه و بابت نماز خوندن زنش ،اون رو به باد کتک بگیره.اون زن به طور موقت گاهی مجبور میشه نمازش رو در حالیکه توان داره به کیفیت کامل بخونه، یا به صورت مخفیانه بخونه یا اینکه تو دلش ، به صورتی که شوهر نفهمه بخونه با ایما و اشاره و به حداقل بسنده کنه...
این در شرایط خیلی خاص و در بدترین حالت ممکنه پیش بیاد و این زن هم مجبوره به طور موقت اون واجب رو با اون کیفیت نخونه تا بعدا دنبال راه حل برا مشکلش بگرده...
این رو باید بگم که منظورم از عدم امتثال امر خدا این نبود که کلا امر خدا رو کنار بذاره ، بلکه منظورم این بود که اگه در همچین شرایط اضطراری افتاد، مجوز این رو خدا میده که به خاطر خطر جانی و از این قبل مشکلات به حداقلها اکتفا کنه تا بعدا سر فرصت مشکل رو اساسی حل کنه.خصوصا اگه این زن داری فرزند یا فرزندانی هم باشه ...
با تشکر از شما

راهی;148601 نوشت:
شوهر یه خانم اگه اجازه نده که زنش نماز بخونه و بابت نماز خوندن زنش ،اون رو به باد کتک بگیره.اون زن به طور موقت گاهی مجبور میشه نمازش رو در حالیکه توان داره به کیفیت کامل بخونه، یا به صورت مخفیانه بخونه یا اینکه تو دلش ، به صورتی که شوهر نفهمه بخونه با ایما و اشاره و به حداقل بسنده کنه...

سلام.
این شوهر رو باید ساعت 9 شب گذاشت دم در شهرداری ببرتش. اون زن احمقه که با همچین آشغالی زندگی می کنه(البته اگر شوهره اصلاح شدنی نباشه) . فکر می کنید آینده فرزندان اون خونه چی میشه؟ می شن یکی مثل باباشون؟
اگر هم شوهره اصلاح شدنی باشه، باز هم زنه نباید واجبش رو کنار بزاره. خب کتک بخوره، نماز ارزش کتک خوردنو نداره؟
زن مومن مال مرد مومنه و زن کافر مال مرد کافر. اگر مجبوره با شوهره زندگی کنه لااقل اونقدر به زندگیش مسلط بشه که بتونه واجباتش رو انجام بده.
زن اگر زرنگ باشه می تونه شوهرو بپیچونه و آخرش اون کاری که باید بکنه، بکنه.
زن باید سیاست داشته باشه.

سلام به همه:Gol:

این خانومی که صحبتش هست که مثل اینکه بهش خوش میگذره .:ok:
چه اشکالی داره یکی این طور راحته . ما چرا باید خراب کنیم زندگیشو .:Nishkhand:

اما
به طور کلی
به نظر من ازدواج یه قرارداد عاطفیه که دو نفر تصمیم میگیرن در کنار هم زندگی کنن و از زندگی در کنار هم لذت ببرن .

پس کسی نباید مزاحم اون یکی بشه و دو طرف هم باید به خواسته های هم احترام بذارن و رضایت هم رو جلب کنن.

اینکه کسی به خاطر بچه هاش یا به خاطر آبرو ،خودشو مجبور به زندگی با کس دیگه ای کنه هم به خودش ظلم کرده و هم به همسرش و هم به بچه هاش .
حالا چه مرد چه زن.

سلام
نمیدونم دوستانی که اینقدر تهاجمی برخورد میکنن مجرد هستن یا متاهل؟
اما زندگی پایه اش به مدارا و تحمل همدیگر است
خیلی اوقات توی زندگی ما آدمها شرایطی پیش میاد که کاملا مخالف با علایق ماست.
حتی در شرایطی که مرد مخالف با معارف دینی باشه میشه بدون ایجاد درگیری با قدری مسامهه به امور واجبش بپردازه.
مگه خانم چه وظایفی داره که یک آقا بتونه مخالفت کنه؟نماز اول وقت توصیه شده اما اطاعت از شوهر واجبه پس میشه اول به همسر رسید و بعد نماز خوند.البته این همیشگی نیست و در سایر مواقع میتونه رعایت کنه.
غیر از درصد کمی از آقایون که مثلا کاملا مخالف با حجاب خانم یا نماز و یا روزه واجب خانم هستن بقیه موارد باید خانم ها قدری کوتاه بیایند و وظیفه اصلیشون که واجبه دینه و اطاعت از همسره و ایجاد آرامش در منزل را رعایت کنند.
دیدم آقایونی که با چادر مخالف هستند و البته در اول خانم یا چادری نبوده و یا... که در حال حاضر میخواهد چادر سر کنه و این باعث دعوا و جنگ میشه.واجب دین حجابه و میشه بدون چادر هم رعایتش کرد.
فقط و فقط قدری با هم باید ساخت که این سازندگی باعث میشه هم خودمون و هم زندگیمون ساخته بشه

مسیحا;148783 نوشت:
دیدم آقایونی که با چادر مخالف هستند و البته در اول خانم یا چادری نبوده و یا... که در حال حاضر میخواهد چادر سر کنه و این باعث دعوا و جنگ میشه.واجب دین حجابه و میشه بدون چادر هم رعایتش کرد. فقط و فقط قدری با هم باید ساخت که این سازندگی باعث میشه هم خودمون و هم زندگیمون ساخته بشه

*بگو که اگر شما پدران و پسران و برادران و زنان و خویشاوندان خود و اموالی که جمع آوردید و مال التجاره ای که از کسادی آن بیمناکید و منازلی را که به آن دل خوش داشته اید، بیش از خدا و رسول و جهاد در راه او دوست می دارید منتظر باشید تا خدا امر خود را جاری سازد و خدا فساق و بدکاران را هدایت نخواهد کرد* 24 سوره توبه
در مورد چادری بودن و نماز اول وقت و .. اون چیزی در اولویته که خدا و رسول او بیشتر دوست دارن بعد شوهرش. حالا اگر خیلی خیلی ضرورت بشه شاید بشه یه جوری یه کاری کرد، ولی اگر شوهره از بیخ با این قضایا مشکل داره، همونطور که گفتم باید ساعت 9 بزارنش دم در.
واجب و مستحب کلمه اند، آدم خودش می تونه تشخیص بده تو چه مسائلی می تونه کوتاه بیاد و تو چه مسائلی نمی تونه. حجاب مومنه چادره، اگر می خواد مومن باشه باید حجاب برتر رو بگیره. اگر نمی خواد و شوهره رو ترجیح می ده دیگه خودش می دونه.
ولی بهترین راه اینه که همون اول ازدواج ببینه از این نظر به هم میخورن و کفو هم هستن یا نه.

دو صورت وجود داره: یا اینکه بخواد با از دست دادن رضای خداوند و معصومین، شوهره رو راضی نگه داره.
یا اینکه نخواد زندگیش از هم پاشیده بشه.
اگر اولش کمی محکم بگیره و اون رفتاری که درسته در پیش بگیره، مثلا هم نمازشو درست بخونه هم چادر بزنه، از اون طرف در حق شوهره هیچ کوتاهی نکنه و مهربون باشه و ..، احتمالا کم کم شوهره کوتاه می اد. ممکنه چند تا دعوا بشه، ولی شوهره می فهمه زنش از عقیده اش دست نمی کشه و وقتی ببینه سایر قسمتهای زندگیش خوبه، کوتاه می اد. (اینو به چشم دیدم)
ولی بعضی ها اصلا زن دیندار نمی خوان. اصلا نمی تونن نماز خوندن و چادر زدن و زیارت رفتن رو ببینن. هیچ جوری هم رضایت نمی دن. اینجاست که زن باید بین دینش و شوهرش یکی رو انتخاب کنه. چون مجبوره. یه نگاهی به تاپیک داستان های واقعی مشاوره بندازید.. کم کم زنه می شه مثل مرده..
البته این خونه آخره..
چند وقت پیش یکی از فامیلای بابام اومده بود خونمون. وقتی فهمید مامانم جلسه قرآن می ره گفت: من هم خانمم چند مرتبه رفت جلسه قرآن، دیدم داره خطرناک می شه دیگه نذاشتمش بره..!
خطرناک میشه یعنی داره دین رو یاد می گیره!!
این عناد با دینه. کسانی که از دین هرچی به نفعشونه می گیرن..
این شوهر دیگه از سرش هم زیاده بزارنش دم در. من اگر جای زنه بودم شاید می کشتمش! حیف که اون روز من خونه نبودم تا یه جواب کوبنده بهش بدم.!
جدای از مسئله درست بودن یا نبودن ادامه زندگی، زنی که واقعا دلش با خدا باشه و همچین شوهری داشته باشه دیگه نمی تونه این شوهر رو دوست داشته باشه. توی یه دل دو تا دشمن جا نمی شن.
باور کنین راست می گم .. این زن دیگه نمی تونه شوهرش رو دوست داشته باشه و از زندگیش لذت ببره.

راهی;148527 نوشت:
.گاهی شوهر اختلاف نظرش به حدی هست ،که از همسر خود میخواهد، یک واجب الهی را ترک کند یا یک حرام الهی را مرتکب شود؛ که در این مسئله اطاعت کردن از شوهر، معنایی ندارد ؛چون این اطاعت مورد رضای خدا نیست.ولی باید به این توجه کرد که ،این عدم اطاعت، نباید منجر به درگیری شود که اگر به اینجا برسد و باعث آسیبهای جبران ناپذیری برای زن شود ایرادی ندارد که زن در این موارد کوتاه بیاید والبته باید راه چاره برای رهایی از این مشکل پیدا شود که به حسب موارد مختلف میشود.

با تشکر از اظهار نظر شما جناب راهی و با توجه به توضیحی که در پست های بعدی اضافه فرمودید .

در مرکز هم با سئوالاتی از این دست مواجه هستیم که شوهر مثلا نمی گذارد که زن نماز بخواند ، سجاده را از زیر پایش می کشد ! او را هنگام نماز هل می دهد ! و یا کتکش می زند و ...

در این فروض لازم است زن به هر صورتی که می تواند خود را از چنین وضعیتی نجات دهد اگر می تواند با ریش سفیدی مشکل را حل کند و گرنه طلاق بگیرد اگر برایش عسر و حرج دارد به حاکم شرع مراجعه کند تا از راهی که می داند مانع شوهر شود و اگر باز هم عسر و حرج دارد مثلا شوهر بیشتر بر او سخت می گیرد و او هم کسی را ندارد ، به هر صورتی که می تواند لازم است که نمازش را بخواند چون نماز در هیچ حالی ترک نمی شود حتی اگر تنها بتواند در محل دستشویی وضو بگیرد و مخفیانه نماز بخواند ، باید انجام دهد .

در سئوالی هم داشتیم که شوهر زورگویی که بویی از انسانیت نبرده بود نمی گذاشت همسرش برای نماز صبح به هیچ بهانه ای از رختخواب برخیزد در این صورت احتیاط این است که زن در همان رختخواب بدون وضو و تیمم نمازش را به هر صورتی که مرد نفهمد بخواند و بعد هم قضایش را بگیرد و اگر نمی تواند بعدا به صورتی که می تواند قضا کند . (1)

پی نوشت:
1. امام خمینی ، العروة الوثقی (المحشی) ج 2 ص 195 و استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

با سلام و احترام

و تشکر و تقدیر از استاد سجاد بزرگوار که با کمال حوصله و صبر، و در صورت نیاز با ذکر مثال های روشن و حقیقی پاسخ گوی سوالات شرعی کاربران هستند.

با آرزوی توفیقات روزافزون الهی برای شما استاد ارجمند.

سجاد;149016 نوشت:
در سئوالی هم داشتیم که شوهر زورگویی که بویی از انسانیت نبرده بود نمی گذاشت همسرش برای نماز صبح به هیچ بهانه ای از رختخواب برخیزد در این صورت احتیاط این است که زن در همان رختخواب بدون وضو و تیمم نمازش را به هر صورتی که مرد نفهمد بخواند و بعد هم قضایش را بگیرد و اگر نمی تواند بعدا به صورتی که می تواند قضا کند . (1) پی نوشت: 1. امام خمینی ، العروة الوثقی (المحشی) ج 2 ص 195 و استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

ممنون از کارشناس بزرگوار بابت استفتاء و توضیحشون.
سها;148803 نوشت:
در مورد چادری بودن و نماز اول وقت و .. اون چیزی در اولویته که خدا و رسول او بیشتر دوست دارن بعد شوهرش.

اطاعت از شوهر واجبه و نماز اول وقت و چادر مستحبه و اصل و واجب ،حجاب و نمازه که نمونه و توضیح کاملش را با استفتاء کارشناس بزرگوار فرمودند.
سها;148803 نوشت:
واجب و مستحب کلمه اند، آدم خودش می تونه تشخیص بده تو چه مسائلی می تونه کوتاه بیاد و تو چه مسائلی نمی تونه.

واجب و مستحب حکم خداست ،نه نظر بنده و شما:Moteajeb!:
سها;148803 نوشت:
حجاب مومنه چادره، اگر می خواد مومن باشه باید حجاب برتر رو بگیره. اگر نمی خواد و شوهره رو ترجیح می ده دیگه خودش می دونه.

اگر به اصول و قواعد دینمون مراجعه بفرمایید میبینید برای اینکه فرد مومن باشه باید اول واجب را عمل کنه و بعد مستحب تا مومن باشه.پس اول اطاعت و تمکین از شوهر تا جایی که به واجب دیگه لطمه نزنه و اون سیاست خانمه که با رعایت شرایط بتونه واجبش را انجام بده و با توجه به استفتاء انجام شده و بیان شده میبینیم که چطور باید عمل کرد و تمکین از همسر نمود.
سها;148803 نوشت:
ولی بهترین راه اینه که همون اول ازدواج ببینه از این نظر به هم میخورن و کفو هم هستن یا نه.

افراد توی مراحل زندگی تغییر میکنند و من نمونه های زیادی دیدم که به لحاظ اعتقادی تغیر کردن هم به سمت مثبت و هم به سمت منفی .
پس مسئله ای نیست که از اول قابل پیش بینی باشه و درمیانه ی یک زندگی که 2 بچه هم دارند بدترین انتخاب جدایی است و باید قبل از اون همه ی راههای ممکن را باید امتحان کرد و خدا را شکر ،خدا وند مثل همیشه پیش بینی شرایط اینچنینی را کرده و زندگی و تمکین از همسر را جزء اصول اساسی زندگی قرار داده.

سلام.
منظور من این نبود که واجب و مستحب حکم خدا نیستن، منظور من اینه که آدم می فهمه روی چه مسائلی باید اصرار کنه.
من نمونه های زیادی دیدم، اولش سخته، ولی اگر روی همون مسائلی که مستحبه اما مهمه پافشاری بشه، مرده کوتاه می اد.
مثلا نماز اول وقت یا چادر که گفتیم.. شاید اولش کمی نه بگه، ولی بالاخره کوتاه میاد، به خصوص اینکه زن توی مسائل دیگه زندگی نه تنها کم نذاره، بلکه بهتر هم عمل کنه.
احتمالش هم هست کم کم شوهره هم همون مسائل رو رعایت کنه.
یکی از نزدیکان ما، زنه چادری نبود و نماز هم نمی خوند. مرده هم نماز نمی خوند، تا اینکه زنه تغییر کرد و هم چادری شد هم نماز خون هم مومن توی مسائل دیگه.
شوهره اول ناراحت بود. ولی حالا اون هم خیلی مسائل رو رعایت می کنه. حتی نماز شب هم با هم می خونن. اینطوری که هردوشون هدایت شدن بهتره یا اینکه زنه مخفیانه کاراش رو می کرد؟
البته همیشه اینطوری نمیشه، ممکنه مرده مثل زنش نشه، ولی خیلی کم پیش میاد زندگی به خاطر این مسائل به جدایی برسه.

سها عزیز
حفظ آرامش توی زندگی از مهمترین وظایف همسران است.
ایمان نور برای افراد ایجاد میکنه و اطرافیان در حد توان میتونن از این نور استفاده کنه،پس اگر خدا وظیه یک زن را تمکین قرار داده است بهتر از ما میدونسته درست چیه و غلط چی.
وقتی یک خانم با صبوری و تمکین به وظایف دینش عمل کنه و تمکین کنه به خاطر اینکه خدا ازش راضی باشه ،پس اون همسر هم به مرور زمان می آموزه که چه باید بکنه.
پس قطعا با دم در گذاشتن شوهر ساعت 9 شب به هیچ نتیجه ای نمی توان رسید.

"الا الذین آمنوا و عملوا صالحات و تواصو بالحق و تواصو بالصبر"
صبر خیلی مهمه

سلام علیکم
دوستان عزیز انقدر تو این سایت از مشکلات زناشویی-زندگی مشترک و ازدواج تاپیک دیدم دارم به ازدواج بدبین میشم.
بابا یک کم هم از محاسن و خوبی هاش بگید.بگید که چقدر دو همسر می تونن باعث پیشرفت مادی و معنوی هم بشن.از زندگی های موفق هم بنویسید.نمی گم مشکلات رو ننویسید وکنارش از خوش بختی های مشترک هم بنویسید.
به نظر بنده ازدواج با انسان مومن یا مومنه از بسیاری از این مشکلات جلوگیری می کنه.
ختم کلام هم حدیثی از پیامب اعظم(ص):
عن النبی صلى الله علیه و آله و سلم قال:
من تزوج امراة لمالها وکله الله الیه، و من تزوجها لجمالها راى فیها ما یکره، و من تزوجها لدینها جمع الله له ذلک.
از پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم نقل شده است:
هر که با زنى به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وى واگذار مى‏کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبائى‏اش ازدواج نماید، در او چیزى را که خوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وى به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامى این مزایا را براى او جمع میکند.
وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۳۱

یا علی

4hm4D;149128 نوشت:

دوستان عزیز انقدر تو این سایت از مشکلات زناشویی-زندگی مشترک و ازدواج تاپیک دیدم دارم به ازدواج بدبین میشم.

با سلام و احترام

شنیدن و مطالعه مشکلات اگر چه ظاهرا ناخوشایند هست ولی باعث بالا رفتن آگاهی و تجربیات انسان در عرصه زندگی میشه؛ که با دیدی بازتر و شفاف تر در راه انتخاب همسر گام برداره و زندگی رو شروع کنه.

توانا بود هر که دانا بود.

4hm4D;149128 نوشت:

بابا یک کم هم از محاسن و خوبی هاش بگید.بگید که چقدر دو همسر می تونن باعث پیشرفت مادی و معنوی هم بشن.

تاپیک های مختلفی در این باب داریم به عنوان مثال در تاپیک زیر به مجموعه ای از فواید ازدواج پرداخته شده :

با سلام
همونطور که برخی از دوستان اشاره کردند باید انسان همیشه تعادل رو رعایت کنه و تا جایی که ممکنه(تا زمانی که طرف مقابل امر به معصیت نکرده) باید همسرمون رو راضی نگه داریم.

دورنمائى از حقوق خانواده
حقوقى كه زن و شوهر نسبت به يكديگر دارند در قرآن مجيد و روايات به طور مفصل ذكر شده، و در اين زمينه چيزى فروگذار نشده.
انسان وقتى اين حقوق متقابل را مطالعه مى‌كند، آن را از معجزات فرهنگ پاك اسلام مى‌بيند.
در هيچ مكتب و مدرسه‌اى بدين صورت به حقوق زن و شوهر اشاره نشده، و هيچ مكتبى هم توان ارائه بهتر از آن را تا قيامت ندارد.
قسمتى از اين حقوق متقابل واجب، و قسمتى هم مستحب است، ترك حقوق واجب بدون گذشت طرف مقابل موجب عذاب، و ترك مستحب باعث كم‌شدن شيرينى زندگى است.
قسمت عمده‌اى از حقوق واجب و مستحب زن و شوهر نسبت به يكديگر در كتاب شريف وسائل، جلد 20 و 21 و 22 چاپ مؤسسه آل‌البيت ذكر شده، كه من تا جائى كه نياز باشد نقل مى‌كنم، و مطالعه مفصل آن را به عزيزانم در آن كتاب سفارش مى‌نمايم.
ابتدا براى تبرّك متوسل به چند آيه قرآن در رابطه با اين مسئله مى‌شوم، سپس به ذكر روايات مى‌پردازم.
و عاشروهنَّ بالمعروفِ.[108]
با همسران خود خوشرفتارى كنيد.
و لهنَّ مثل الَّذى عليهنَّ بالمعروف.[109]
و مانند همان حقوقى كه مردان بر زنان دارند، زنان به نحو معروف بر مردان دارند.
قد علمنا ما فرضنا عليهم فى ازواجهم.[110]
ما هر آنچه را در رابطه با زنانشان بر آنان واجب كرده‌ايم، مى‌دانيم.
اسحاق بن عمار مى‌گويد : به حضرت صادق (عليه السلام) گفتم :
ما حَقُّ الْمَرْأَةِ عَلى زَوْجِهَا الَّذى اِذا فَعَلَهُ كانَ مُحْسِناً ; قالَ يُشْبِعُها وَ يَكْسُوها وَ اِنْ جَهِلَتْ غَفَرَ لَها وَ قالَ اَبُوعَبْدِاللّهِ كانَتْ اِمْرَأَةٌ عِنْدَ اَبى تُؤْذيهِ فَيَغْفِرُ لَها.
حق زن بر شوهرش چيست كه وقتى آن را ادا كند مردى محسن و نيكوكار است؟ فرمود او را با غذاى مطلوب سير كند، و لباسش را تأمين كند و چون كارى جاهلانه از او سرزد وى را ببخشد، حضرت فرمود : پدرم زنى داشت آزاردهنده ولى آن حضرت او را مى‌بخشيد.
امام ششم (عليه السلام) فرمود : رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) فرمودند :
اَوْصانى جَبْرَئيلُ بِالْمَرْأَةِ حَتّى ظَنَنْتُ اَنَّهُ لا يَنْبَغى طَلاقُها اِلاّ مِنْ فاحِشَة مُبَيِّنَة.
چندان امين وحى نسبت به زن سفارش كرد، كه گمان كردم طلاق او جز با ارتكاب زنا جايز نيست.
و نيز آن حضرت فرمود :
رَحِمَ اللهُ عَبْداً اَحْسَنَ فيما بَيْنَهُ وَ بَيْنَ زَوْجَتِهِ فَاِنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ قَدْ مَلَّكَهُ ناصِيَتَها وَ جَعَلَهُ الْقَيِّمَ عَلَيْها.
رحمت خدا بر كسى كه تمام برنامه‌هاى بين خود و همسرش را نيكو انجام دهد، چه خداوند اختيار زن را به مرد داده، و شوهر را سرپرست او نموده.
رسول حق (صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود :
مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ مَنْ ضَيَّعَ مَنْ يعُولُ.
كسى كه حقوق عائله خود را ضايع كند از رحمت خدا دور است.
و نيز آن حضرت فرمود :
خَيْرُكُمْ خَيْرُكُمْ لاَِهْلِهِ وَ اَنَا خَيْرُكُمْ لاَِهْلى.
بهترين شما كسى است كه براى خانواده‌اش بهتر باشد، و من براى خانواده‌ام از تمام شما بهترم.
و نيز فرمود :
عِيالُ الرَّجُلِ أُسَرائُهُ وَ اَحَبُّ الْعِبادِ اِلَى اللّهِ عَزَّ وَ جَلَّ اَحْسَنُهُمْ صُنْعاً اِلى أُسَرائِهِ.
عائله شخص در قيد اويند، محبوبترين بندگان نزد خداى عز و جل كسى است كه با افراد در قيدش بهتر رفتار كند.

آذر بانو;149133 نوشت:

با سلام و احترام
شنیدن و مطالعه مشکلات اگر چه ظاهرا ناخوشایند هست ولی باعث بالا رفتن آگاهی و تجربیات انسان در عرصه زندگی میشه؛ که با دیدی بازتر و شفاف تر در راه انتخاب همسر گام برداره و زندگی رو شروع کنه.

و علیکم السلام
بزرگوار بنده منظورم این نبود که از مشکلات حرفی زده نشه اتفاقا با فرموده شما که
برای تجربه و اگاهی هم که شده این تاپیک ها باید باشند.
اما منظور بنده این بود که انقدر که تاپیک درباره مشکلات اپ میشه درباره خوبی ها نمیشه.
به هر جهت خواستم کسانی که به سایت مراجعه می کنند زیبائی ها و زشتی های ازدواج رو با هم ببینند.
ممنون بابت تاپیکی که معرفی کردید.
یا علی

وقتی به پست های این تایپک نگاه کردم متوجه شدم برخی دوستان اطاعت از شوهر رو تو اسلام کمرنگ جلوه دادن و حتی خیلی از کارهای مستحب(پوشیدن چادر) رو به اطاعت از شوهر ترجیح دادند حالا توجه دوستان رو به چند تا از احادیث جلب میکنم تا از اهمیت اطاعت از شوهر در اسلام بیشتر آشنا بشن:

1.از امام صادق (عليه السلام): جمعى خدمت نبى اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم) آمدند و گفتند: ما مردمى را مى بينيم كه به يكديگر سجده مى كنند، حضرت فرمود: اگر كسى را دستور مى دادم كه به كسى سجده كند، به زن مى گفتم كه شوهر را سجده نمايد.
و فرمود: زن حق خداوند عزوجل را ادا نكرده است تا حق شوهر را ادا كند.

2.از امام پنجم (عليه السلام): زنى به محضر پيغمبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم) آمد و عرضه داشت : حق شوهر بر زن چيست ؟ فرمود: آن كه فرمان او برد و مخالفت و عصيان او نكند، و چيزى از خانه او بدون اجازه او صدقه ندهد و روزه مستحبى جز با اجازه او نگيرد، و اگر بر پشت مركب (آماده سفر) است و شوهر از او آميزش خواست امتناع نكند. و جز با اجازه او از خانه بيرون نرود، كه اگر بى اجازه او بيرون رود فرشتگان آسمان و زمين و فرشتگان رحمت و غضب بر او نفرين فرستند، تا گاهى كه به خانه برگردد. زن پرسيد: يا رسول الله چه كسى حقش برگردن مرد بيش از همه مى باشد؟ فرمود: پدر و مادر، پرسيد: چه كسى حقش بر زن بيش از همگان است ؟ فرمود: شوهر، پرسيد: من هم به اندازه شوهر به گردن او حق دارم ؟ فرمود: نه ؛ و صد يك آن را نيز ندارد.

3.امام صادق (عليه السلام) مى فرمايد :
مردى از انصار به مسافرت رفت و به همسرش تأكيد كرد تا من برنگردم از خانه بيرون نرو، پدر آن زن در ايام سفر شوهرش بيمار شد، زن كسى را نزد رسول حق فرستاد، و اجازه عيادت خواست فرمود از شوهر اطاعت كن و در خانه بنشين، حال بيمار سنگين شد باز پيام داد ولى رسول اسلام همان جواب را داد، پدر از دنيا رفت، زن قاصدى نزد پيامبر فرستاد، كه براى نماز به جنازه پدر بروم حضرت همان جواب را داد، پدر را به خاك سپردند و زن در خانه ماند، پيامبر پيام دادند، اى زن خداوند بپاس اين فرمانبردارى از شوهرت، پدرت و تو را آمرزيد!

4.رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) از بيرون رفتن زنان از خانه بدون اجازه شوهر نهى كردند، اگر زن بدون اجازه و رضاى شوهر خارج شود تمام ملائكه آسمان و هر جن و انسى كه بر او مى گذرد لعنتش مى كنند تا به خانه بازگردد.

5.و از امام صادق (عليه السلام): هر زنى كه شب كند و شوهر بر او به حق خشمگين باشد خداوند نماز او را قبول نكند تا شوهر از او خشنود گردد.
و از آن حضرت : هر زنى كه بى اجازه شوهر از خانه بيرون رود تا برگردد حق خرجى ندارد.
و فرمود: هر زنى كه براى غير شوهر عطر بزند خداوند نمازش را قبول نكند تا از آن غسل كند چنان كه از جنابت غسل مى كند.
و فرمود: هر زنى كه در غير خانه شوهر بى اجازه او جامه از تن در آرد تا وقتى كه به خانه بازگردد در لعنت خدا باشد.
و از آن حضرت (عليه السلام): هر زنى كه به شوهر بگويد: من از تو تاكنون خير نديده ام همه اعمالش باطل گردد.

7.پيغمبر (صلى الله عليه و آله و سلم) فرمود: هر زنى كه با شوهرش مدارا نكند و او را بر آنچه توان ندارد وا دارد؛ خداوند از او هيچ حسنه اى نپذيرد، و خدا را خشمگين ملاقات كند.

....

سلام خدمت همگی.
اطاعت بی چون و چرا اصلا صحیح نیست. به نظر من مرد سالاری و زن سالاری در زندگی زناشویی اشتباهه. ملاک باید حق باشه و حق سالاری باید بر زندگی مسلط باشه.
البته در دین ما وجود داره که ( الرجال قوامون علی النساء) یعنی مدیریت اجتماعی خانواده به عهده مرده و مرد باید تصمیم گیری کنه و نتیجه رو اعمال کنه و یا یه جورایی حرف آخر رو بزنه. که به مصلحت خانواده هم هست.

موفق باشید

سها;148572 نوشت:
سلام.
یعنی شما می گید اگر مرد از زنش خواست گناهی انجام بده، زنش کوتاه بیاد؟
یعنی حرف خداوند و معصومین رو بزاره کنار ببینه شوهرش چی می گه؟

ببخشید من هم حرف شما رو نقض می کنم و هم تایید. رد حرف شما چون شرع چنین اجازه ای رو میده. و تایید حرف شما چون اجرش عند الله.
کافیه داستان کوتاه زیر رو بخونین.

"
درِ اتاق رئيس «مؤسسه اسلامى نيويورك» را گشود و داخل شد. آنگاه بى‏مقدمه گفت آقا من مى‏خواهم مسلمان شوم! مرد سرش را از روى كاغذ برداشت. چشمش به دختر جوانى افتاد كه چيزى از وجاهت و جمال كم نداشت. گفت بايد بروى تحقيق كنى. دين چيزى نيست كه امروز آن را بپذيرى و فردا رهايش كنى. قبول كرد و رفت. مدتى بعد آمد. مرد راضى نشد... باز هم بايد تحقيق و مطالعه كنى. آنقدر رفت و آمد كه ديگر صبرش لبريز شد. فريادى كشيد و گفت: «به خدا اگر مسلمانم نكنيد، مى‏روم وسط سالن، داد مى‏زنم و مى‏گويم يكى به فرياد من برسد.» ...مرد فهميد اين دختر جوان در عزم خود جدى است. چيزى به ميلاد پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله وسلم نمانده بود. آماده‏اش كردند كه در اين روز مهم طى مراسمى به دين مبين اسلام مشرف شود. جشنى به پا كردند و در ضمن مراسم اعلام شد كه امروز يك ميهمان تازه داريم، يك مسلمان جديد!... و او از جا برخاست. كسى از بين مردم صدا زد لابد اين دختر خانم هم عاشق يك پسر مسلمان شده و خيال كرده دين اسلام جاده صاف كن عشق اوست! چه اسلامى؟ همه حرف است! (نخود اين آش شد. نمى‏دانم چه سرّى است كه بعضى‏ها دوست دارند نخود هر آشى بشوند.( - نه، نه... اشتباه نكنيد. اين خانم نه عاشق شده و نه با چشم بسته به اين راه آمده. او مدت‏هاست تحقيق كرده و با بصيرت دين ما را پذيرفته است. چيزهايى از اسلام مى‏داند كه شايد هيچ كدام از شما ندانيد! كدام يك از شما مفهوم »بداء« را مى‏دانيد؟ همه نگاه كردند به هم. مسلمانان نيويورك و مسئله اعتقادى بداء؟ اما او از اين مفهوم و دهها مورد نظير آن كاملاً مطلع است. بگذريم. او در آن مجلس مسلمان شد و براى اولين بار حجاب را پذيرفت. خانواده مسيحى دختر كه با يك پديده جديد مواجه شده بودند، شروع به آزار و اذيت او كردند و روز به روز بر سخت‏گيرى و فشار خويش افزودند. دختر مانده بود چه كند! باز راه مؤسسه اسلامى نيويورك را درپيش گرفت و مسئولان اين مركز را در جريان كار خود قرار داد. آنان نيز با برخى از علماى ايران تماس گرفتند و مطلب را با آنان در ميان گذاشتند. در نهايت، كار به اينجا رسيد كه اگر خطر جانى او را تهديد مى‏كند، اجازه دارد روسرى خود را بردارد. گوش كنيد! شاه بيت اين غزل اينجاست؛ دختر پرسيد اگر من روسرى خود را برندارم و در راه حفظ حجابم كشته شوم، آيا شهيد محسوب مى‏شوم؟ پاسخ شنيد: آرى. و او با صلابت و استوارى گفت: «والله قسم! روسرى خود را برنمى‏دارم؛ هر چند در راه حفظ حجابم، جانم را از دست بدهم». "

hush dragon;159228 نوشت:
درِ اتاق رئيس «مؤسسه اسلامى نيويورك» را گشود و داخل شد. آنگاه بى‏مقدمه گفت آقا من مى‏خواهم مسلمان شوم! مرد سرش را از روى كاغذ برداشت. چشمش به دختر جوانى افتاد كه چيزى از وجاهت و جمال كم نداشت. گفت بايد بروى تحقيق كنى. دين چيزى نيست كه امروز آن را بپذيرى و فردا رهايش كنى. قبول كرد و رفت. مدتى بعد آمد. مرد راضى نشد... باز هم بايد تحقيق و مطالعه كنى. آنقدر رفت و آمد كه ديگر صبرش لبريز شد. فريادى كشيد و گفت: «به خدا اگر مسلمانم نكنيد، مى‏روم وسط سالن، داد مى‏زنم و مى‏گويم يكى به فرياد من برسد.» ...مرد فهميد اين دختر جوان در عزم خود جدى است. چيزى به ميلاد پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله وسلم نمانده بود. آماده‏اش كردند كه در اين روز مهم طى مراسمى به دين مبين اسلام مشرف شود. جشنى به پا كردند و در ضمن مراسم اعلام شد كه امروز يك ميهمان تازه داريم، يك مسلمان جديد!... و او از جا برخاست. كسى از بين مردم صدا زد لابد اين دختر خانم هم عاشق يك پسر مسلمان شده و خيال كرده دين اسلام جاده صاف كن عشق اوست! چه اسلامى؟ همه حرف است! (نخود اين آش شد. نمى‏دانم چه سرّى است كه بعضى‏ها دوست دارند نخود هر آشى بشوند.( - نه، نه... اشتباه نكنيد. اين خانم نه عاشق شده و نه با چشم بسته به اين راه آمده. او مدت‏هاست تحقيق كرده و با بصيرت دين ما را پذيرفته است. چيزهايى از اسلام مى‏داند كه شايد هيچ كدام از شما ندانيد! كدام يك از شما مفهوم »بداء« را مى‏دانيد؟ همه نگاه كردند به هم. مسلمانان نيويورك و مسئله اعتقادى بداء؟ اما او از اين مفهوم و دهها مورد نظير آن كاملاً مطلع است. بگذريم. او در آن مجلس مسلمان شد و براى اولين بار حجاب را پذيرفت. خانواده مسيحى دختر كه با يك پديده جديد مواجه شده بودند، شروع به آزار و اذيت او كردند و روز به روز بر سخت‏گيرى و فشار خويش افزودند. دختر مانده بود چه كند! باز راه مؤسسه اسلامى نيويورك را درپيش گرفت و مسئولان اين مركز را در جريان كار خود قرار داد. آنان نيز با برخى از علماى ايران تماس گرفتند و مطلب را با آنان در ميان گذاشتند. در نهايت، كار به اينجا رسيد كه اگر خطر جانى او را تهديد مى‏كند، اجازه دارد روسرى خود را بردارد. گوش كنيد! شاه بيت اين غزل اينجاست؛ دختر پرسيد اگر من روسرى خود را برندارم و در راه حفظ حجابم كشته شوم، آيا شهيد محسوب مى‏شوم؟ پاسخ شنيد: آرى. و او با صلابت و استوارى گفت: «والله قسم! روسرى خود را برنمى‏دارم؛ هر چند در راه حفظ حجابم، جانم را از دست بدهم». "

مولا علی (ع): هیچ فرمانبرداری از مخلوق در نافرمانی خالق جایز نیست.
منبع این مطلب شما موثق هست..؟
کدوم عالم حکم به برداشتن حجاب در صورت خطر جانی داده...................؟؟؟؟؟؟
دختره کار درستی کرد. شهادت برای همین وقتاست. زندگی با اون ضعف و زبونی چه لطفی داره؟

بسم رب الحسین (ع)

چرا حرف دهان این و آن میگذارید ، کجای اسلام امده زن باید تابع بلاشرط همسر خویش باشد؟

اگرچه اطاعت نسبی زن از همسر خویش فی حد ذاته خوب است
اما من به شخصه در هیچ یک از رسالات مراجع نخوانده ام که زن باید تابع بی چون چرای همسر خویش باشد ...
خداوند به انسان عقل داده و در شرع مقدس اسلام حد و حدودی را معین فرموده لذا در مواردی هم زن باید ، باید خودش تصمیم بگیرد ...

مثلا در مسائل رعایت احکام اسلام و تقلید، تابع مرد نیست و نباید باشد .

..

اطاعت از اولی الامر دین و ولی فقیه بر اطاعت از شوهر ارجحیت دارد ، این اطاعت بی چون و چرای زن از مرد تنها در موارد خاصی باید انجام پذیرد مثلا خروج از خانه و یا
استمتاعات جنسی ...

منم با لفظ اطاعت بی چون و چرا مخالفم!!!
زن تو خیلی از مسائل می تونه بدون اجازه ی همسرش رفتار کنه. مثلا تو بخشیدن یا خرج کردن اموالی که مال خودشه. تو مباحثی که همسرش تو شرایط ضمن عقد آزادی شو بهش داده. شما بگین زن جز در مورد تمکین و خروج از خانه در چه مواردی موظفه( دقت کنید!!!موظف) به اطاعت از همسرشه؟!!زن موظفه حتی اگه شوهرش امر کنه، کار خونه رو انجام بده؟نه. زن موظفه امور مربوط به کودکش رو انجام بده؟نه.
البته بحث اداره خانواده با محبت جاش اینجا نیست. معلومه که زنی که توونسته باشه با نیروی محبت و البته اطاعت قلعه قلب همسرش رو فتح کرده باشه، دیگه نیازی به حمایت قانون و ماده و تبصره نداره؛ عملا همسرشه که مشغول اطاعت بی چون و چرا از اونه:khandeh!:

harfe hagh;150288 نوشت:
وقتی به پست های این تایپک نگاه کردم متوجه شدم برخی دوستان اطاعت از شوهر رو تو اسلام کمرنگ جلوه دادن و حتی خیلی از کارهای مستحب(پوشیدن چادر) رو به اطاعت از شوهر ترجیح دادند حالا توجه دوستان رو به چند تا از احادیث جلب میکنم تا از اهمیت اطاعت از شوهر در اسلام بیشتر آشنا بشن:

دوست عزیز اگر حدیثها رو با ذکر منبع درج میکردین بهتر بود
ولی آیا واقعا خانمهای امروزی به این موارد عمل میکنن؟
این رو هم بگم اگر مردها در خانواده وظایف زناشویی رو رعایت و بتواند خوب مدیریت کند خود به خود خانمها به سمت اطاعت از مرد خود کشیده میشوند

حسین براری;159341 نوشت:

چرا حرف دهان این و آن میگذارید ، کجای اسلام امده زن باید تابع بلاشرط همسر خویش باشد؟

سلام برادر کسی حرف تو دهن اسلام نذاشت و همه این حرفو رد کردن.

سها;159243 نوشت:
مولا علی (ع): هیچ فرمانبرداری از مخلوق در نافرمانی خالق جایز نیست.
منبع این مطلب شما موثق هست..؟
کدوم عالم حکم به برداشتن حجاب در صورت خطر جانی داده...................؟؟؟؟؟؟
دختره کار درستی کرد. شهادت برای همین وقتاست. زندگی با اون ضعف و زبونی چه لطفی داره؟

سلام جناب یا سرکار سها.
منبع این مطلب از همین سایت اسک دینه ولی نمی دونم کجا آدرس دقیق ندارم. یه بار بهش بر خوردم و اونو تو وبلاگم گذاشتم جالب اینه که منبع هم واسش مشخص نکردم.
اما در صورت وجود خطر جانی انسان حق داره یکی از احکام رو به مصلحت نادیده بگیره البته این موضوع رو می تونین استفتاء بکنین.
همچنین من هم با نظر شما موافقم که کار درست رو اون خانوم انجام داده. در این موضوع شکی نیست
موفق باشین

hush dragon;159563 نوشت:
اما در صورت وجود خطر جانی انسان حق داره یکی از احکام رو به مصلحت نادیده بگیره البته این موضوع رو می تونین استفتاء بکنین.

سلام.
حکم داریم تا حکم. حکم حجاب از ارکان دین ماست.
یعنی این دختر نمی تونست جای دیگه ای زندگی کنه؟
به شهر دیگه ای بره؟
یا یه جوری پدر و مادرشو راضی کنه؟
با یک مسلمان ازدواج کنه؟
یا هر راه دیگه ای. یعنی هیچ هیچ هیچ راه دیگه ای براش نمونده بود که لازم نباشه از حجابش بگذره؟
مسلما خانواده اش فقط با حجابش مخالفت نمی کردند. قدم به قدم تمام دینش رو می گرفتند.
مگر زمین خدا بزرگ نیست تا برای نگه داشتن دینش مثل مهاجرین صدر اسلام هجرت کنه؟
موضوع قفل شده است