فایده نماز چیست؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فایده نماز چیست؟

سلام
میخواستم بدونم فایده نماز چیست؟ به نظره من که اصلا اناسن رو یاده خدا نمیندازه و باعث ممانعت از گناه نمیشه پس فایده آن چیست

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد طاها

با عرض سلام به شما دوست گرامی

نماز لطفی از ناحیه خداست که قابلیت دارد (تاکید میکنم: قابلیت دارد) هم انسان را به یاد خدا اندازد و هم انسان را از معاصی دور کند اما این انسان است که باید از این لطف بهره وافی ببرد. آیا میتوان سخن کسی را که میگوید من معتقدم فلان دارو اثری ندارد چون مرا درمان نکرد را به صرف اینکه او گفته پذیرفت و دارو را کنار گذاشت؟ چه بسیار کسانی که سلامتی خود را مرهون این دارو میدانند. دارو شفابخش است اما اگر بر روی من اثر نگذاشته باید ببینم آنرا چگونه استفاده کرده ام. آیا در موعد مقرر بوده یا نه؟ آیا چیزی که مانع تاثیر آن شود را انجام داده ام یا نه؟ و...

نماز اکسیری الهی است که میتواند معراج انسان باشد. همین نماز را عرفا و علما میخوانند و چه فوایدی از آن که نصیبشان نمیشود. آیا بهتر نیست برای یکبار هم که شده است با توجه به اینکه نماز چیست و برای کیست، نماز بخوانیم؟ چگونه میتوان پذیرفت نمازی با خشوع و اخلاص و توجه در برابر خداوند جهانیان بخوانیم و اینگونه در برابرش خضوع کنیم اما او توجهی به ما نکند؟ نه محبتش را در دل ما افزون کند و نه دست یاری اش در ممانعت از ارتکاب معاصی بسوی ما دراز کند؟ چند بار اینگونه نماز خوانده ایم. یک بار ، دو بار ، پنج بار ...

واقعا نمازی که آیات قران و روایات این همه بر آن تاکید کرده اند را باید سرسری گرفت؟ یا لااقل باید مشکل در بهره مندی از آن را در خود جستجو کنیم. اگر منصف باشیم فقط نماز را بازخواست نمیکنیم بلکه نمازگزار را هم بازخواست میکنیم.

با این وجود حتی نمازی که بدون حضور قلب و با بی میلی هم خوانده میشود بی تاثیر نیست گرچه همان موقع آثارش را احساس نکنیم. برای مثال در روايت آمده است جواني نماز خود را به جماعت با پيامبر- صلي الله عليه و آله- مي خواند ولي گاهي مرتكب خطا و گناه نيز مي شد. اين جريان را به پيامبر گفتند. حضرت فرمود: بالاخره اين نماز روزي باعث بيداري و دوري او از گناه مي شود. طولي نكشيد كه آن جوان متنبه شد و دست از اعمال زشت خود برداشت.( ميزان الحکمه، ج5، ص371، ح10254)

امید که هم به فواید نماز معرفت پیدا کنیم و هم از شرینی آن بچشیم.

در پناه حق

[="Indigo"]

java50;507676 نوشت:
به نظره من که اصلا اناسن رو یاده خدا نمیندازه و باعث ممانعت از گناه نمیشه پس فایده آن چیست

ولی نظر من دقیقا عکس ِ نظر شماست ...

عجیب به این جمله معتقدم که نماز ادمو از گناه دور میکنه ...

حالا به نظرتون منشا این اختلاف عقیده کجاست ... ؟؟ نظر شما درسته یا نظر من ... ؟؟

شایدم مساله برمیگرده به خودمون ... ؟ هوم ؟[/]

java50;507676 نوشت:
سلام
میخواستم بدونم فایده نماز چیست؟ به نظره من که اصلا اناسن رو یاده خدا نمیندازه و باعث ممانعت از گناه نمیشه پس فایده آن چیست

نقل قول:

بسم الله و الصلاه و السلام علی رسول الله و علی اله الاطهار

اگر شما درک درستی از فعل نماز ندارید صحیح نیست که غفلت خود را بر اصل نماز تعمیم داده و بگویید اصلا یاد خدا نمیندازد ! چه بسا بزرگانی که با گفتن تکبیره الاحرام نماز روحشان پرواز میکرد ! نماز تجلی ذل عبودیت و عز ربوبیت است ! برای به تصویر کشیدن بندگی بهترین حالات همین فعلی است که توسط شارع مقدس وضع شده است ! چه فعلی در اعلام بندگی زیباتر از به روی زمین افتادن د برابر معبود بی همتا ؟؟؟ از قرائتش گرفته تا رکوع و سجودش برای انسانی که قلب خود را از مادی پرستی زدوده و توجه خود را به سمت پروردگارش برده است بهترین سفر معنوی هست !
حضرت ایت الله العطمی بهجت رحمه الله علیه که به عارف بودن شهره بود میفرمود : اگر سلاطین عالم میدانستند چه لذتی در دو رکعت نماز با توجه به سوی پروردگار نهفته است هیچ لذتی را جز نماز انتخاب نمیکردند !

بله اگر من و شما نماز را بازیچه قرارداده و بدون توجه و بدون اداب و بدون هدف تقرب و فقط از روی عادت و رفع تکلیف بخوانیم چنین نمازی نمیتواند در برابر هوای سرکش نفس غلبه کند ! فلسفه نماز این است که شما با انجام این افعال نورانی توجه و محبت خود را به سوی معبود افزون کنی تا جایی که غیر معبود نتواند بر تو تاثیر بگذارد پس اگر غیر این بود اشکال از خود ماست که محبت و توجهی را از نماز حاصل نکردیم نه از خود نماز !

امید است که متذکر شوید .........

java50;507676 نوشت:
سلام

سلام
شما باید کتاب های تفسیر نمازو مطالعه کنید و وقتی در حین نماز به تفسیرها و به معنی نماز دقت کنید واقعا از خوندن نماز لذت میبرید و به خدا نزدیک میشید که همون دوری از گناهه.

مثلا در مورد دو سجده در نماز از امیرالمومنین نقل شده که:
سجده اول یعنی ما از خاکیم و بلندشدن از سجده اول یعنی ما از خاک جان گرفتیم، سجده دوم با گذاشتن سر روی مهر یعنی دوباره به خاک برمیگردیم و باز بلندشدن از سجده دوم به معنای اینه که باز در روز قیامت زنده خواهیم شد.
التماس دعا
یاعلی مدد

موضوع قفل شده است