صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظرحضرات رهبری و مکارم در خصوص استفاده از اینترنت و ماهواره استانی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,412
  حضور
  158 روز 17 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94092

  نظرحضرات رهبری و مکارم در خصوص استفاده از اینترنت و ماهواره استانی
  نظرحضرات رهبری و مکارم در خصوص استفاده از اینترنت و ماهواره استانی
  آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتایی در خصوص استفاده از اینترنت آن را جایز و استفاده از ماهواره را به دلیل اثرات منفی آن جایز ندانست.
  نظرحضرات رهبری و مکارم در خصوص استفاده از اینترنت و ماهواره استانی
  منبع خبر: www.rasanews.irمتن کامل استفتاء بدین شرح است:

  باسمه تعالی

  باعرض سلام و احترام

  خدمت محترم حضرت آیت الله مکارم شیرازی

  1. آیا استفاده از آنتن ماهواره و نصب راه اندازی آن در منزل به عنوان یک ابزار شخصی از نظر حکم شرعی چیست و نظریه آن مرجع محترم چه می باشد؟

  2. حکم شرعی استفاده از اینترنت چه می باشد؟

  با تشکر

  * پاسخ استفتاء

  باسمه تعالی

  ج1. باتوجه به این که غالب برنامه های آن فاسد است و اثرات منفی در پی دارد و در هر خانه ای وارد شود غالبا از آن سوء استفاده خواهد شد استفاده از آن جایز نیست.

  ج2. با توجه به این که اینترنت قابل استفاده صحیح و ناصحیح است و مطالب خوب و بد دارد از ابزار مشترک محسوب می شود و چنانچه از آن استفاده ای مشروع کنند اشکالی ندارد و خرید و فروش ابزار آن جایز است.

  همیشه موفق باشید

  ناصر مکارم شیرازی

  منبع : اینجا

 2. صلوات ها 22


 3. #2

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  فقط حقيقت
  نوشته
  19
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  140  كمي واقع بينانه به جهان خود نكَاه كنيم ، با شناخت كافي و كامل نظر بدهيم ، بنده نمي خواهم نظر مراجع را نقد يا رد كنم كه اصلا جنين جايكَاهي ندارم ، البته سخني كه مي خواهم عرض كنم در راستاي سخن آقايان است و توضيح كلام ايشان است . بنده نمي خواهم از ماهواره دفاع كنم كه مفسده اي فراوان دارد اما

  اولا مراجع خود كَفته اند كه وظيفه مرجع دادن حكم است و نه تشخيص مصداق ، و تشخيص مصداق به عهده مكلف است ، اما همانكَونه كه از باسخ آقايان مشخص مي شود آنها هم تشخيص مصداق را به مكلف واكَذار كرده اند.

  ثانيا در سالهاي نه جندان دور اين رسانه عظيم صرفا به دست غير متدينين و غير اسلاميون بوده است ، و به جز جند كانال و شبكه هاي كوجك ديني نوع شبكه ها مراعات شرع را نداشتند و كم و بيش از مسائل مستهجن ، غير اخلاقي ، و غير شرعي بهره اي داشتند. نوع كانالهاي ديني هم كه به اسم اسلام تبليغ دين مي كردند وهابي بودند و منحرف.

  اما اكنون بحمد الله وضع عوض شده ، و به همت برادران ديني و حتى بسياري از علماي دين كانالهاي ديني ـ شيعي فراواني در ماهواره هاي مختلفي بوجود آمده است. حال براي ما در داخل ايران قابل دسترسي نباشد اما براي مسلمانان خارج از كشور قابل استفاده است. همين قدر برايتان بكَويم كه كانال آستان مقدس امام حسين راه افتاده ، كانالهاي مختلف كَفتكَوها و دروس ديني بوجود آمده كه مناظره هاي بسيار داغي با وهابيون و اهل سنت هم داشته است ، و منجر به تعطيلي برخي از كانالهاي وهابي نيز شده است.

  لذا اصلا منصفانه نيست كه كلا ماهوراه را غير شرعي و غير مفيد بدانيم ، (اصلا شايد اين استفتاء قديمي باشد و براي سالهاي كَذشته كه همانكَونه كه مشخص است جهارتا از اين مراجع فوت شده اند)

  از آن كذشته مسلماناني كه خارج از كشور زندكَي مي كنند آيا حق ديدن تلفزيون را ندارند !!! آنها كه داخل كشور اسلامي ما نيستند كه از برنامه هاي مفيد صدا و سيماي مملكت ما بهره ببرند !!

  اما حال كه سخن به اينجا كشيد با اجازه مسئولين محترم سايت مي خواهم از صدا و سيماي خود هم انتقادي بكنم :
  به حسب اخبار رسيده اكنون اغلب قريب به اتفاق كشورهاي جهان حتى كشورهاي عربي كه ما همواره اصرار داريم آنها را بايين تر عقب افتاده تر از خود بدانيم ، كانالهاي تخصصي راه انداخته اند ، كانالهاي ورزشي ، كه فقط ورزش بخش مي كنند ، كانالهاي كودك و نوجوان ، كانالهاي خبري (الحمد لله از اين نوع كانال در صدا و سيماي ما يافت مي شود) كانالهاي فيليمي ، سريالي و .... اما صدا و سيما ما هنوز كه هنوزه يه شبكه تخصصي ورزشي يا كارتوني نتونسته بوجود نياورده ، (مدتي است فقط حرف آن ميان مسئولين بوجود آمده) بكَذريم از كيفيت برنامه ها و سريالهاي بايين آنها .
  ( مسؤلين محترم سايت : اكَر به نظر شما اين قسمت بر خلاف قوانين سايت وزين كَفتكَوي ديني است مي توانيد حذفش كنيد أما خواهش دارم كه فقط اين قسمت را حذف كنيد با تشكر)

 4. صلوات ها 12


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,412
  حضور
  158 روز 17 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94092  الان ماهواره برای دیدن شبکه های استانی باب شده و خیلی از خانواده های مذهبی هم به این سمت رفته اند

  اما لینک مستقیم رو از سایت مراجع عظام می گذارم موفق باشید

  آنتن‌هاى ماهواره‏اى
  س 1213: آيا خريد و نگهدارى و استفاده از دستگاه گيرنده برنامه‏هاى تلويزيونى از ماهواره جايز است؟ و اگر دستگاه گيرنده مجانى به دست انسان برسد چه حکمى دارد؟
  ج: دستگاه آنتن ماهواره‏اى از اين جهت که صرفاً وسيله‏اى براى دريافت برنامه‏هاى تلويزيونى است که هم برنامه‏هاى حلال دارد و هم برنامه‏هاى حرام، حکم آلات مشترک را دارد. لذا خريد و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال جايز است. ولى چون اين وسيله براى کسى که آن را در اختيار دارد زمينه دريافت برنامه‏هاى حرام را کاملاً فراهم مى‏کند و گاهى نگهدارى آن مفاسد ديگرى را نيز در بر دارد، خريد و نگهدارى آن جايز نيست مگر براى کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى‏کند و بر تهيه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود. لکن اگر قانونى در اين مورد وجود داشته باشد بايد مراعات گردد.

  س 1214: آيا خريد و فروش دستگاه دريافت‏کننده کانالهاى ماهواره‏اى براى گرفتن کانالهاى ماهواره‏اى جمهورى اسلامى براى کسى که در خارج از جمهورى اسلامى زندگى مى‏کند، جايز است؟
  ج: دستگاه مذکور هرچند از آلات مشترکى است که قابليت استفاده حلال را دارد ولى چون غالباً از آن بهره‏بردارى حرام مى‏شود و علاوه بر اين بهره‏گيرى از آن در خانه مفاسد ديگرى را هم در بر دارد، بنا بر اين خريد و استفاده از آن در خانه جايز نيست، مگر براى کسى که اطمينان دارد از آن بهره‏بردارى حرام نمى‏کند و نصب آن در خانه نيز مفسده ديگرى را دربرندارد.

  س 1215: اگر آنتن ماهواره‏اى علاوه بر دريافت کانالهاى جمهورى اسلامى، اخبار و بعضى از برنامه‏هاى مفيد کشورهاى عربى و خليج فارس و همه کانالهاى غربى و فاسد را دريافت کند چه حکمى دارد؟
  ج: معيار جواز استفاده از اين دستگاه براى گرفتن برنامه‏هاى کانالهاى تلويزيونى، همان است که قبلاً گذشت بدون اينکه بين کانالهاى غربى و غير آن تفاوتى وجود داشته باشد.

  س 1216: استفاده از آنتن ماهواره‏اى براى آگاهى از برنامه‏هاى علمى يا قرآنى و مانند آن که از طريق ماهواره توسط دولتهاى غربى يا کشورهاى مجاور خليج فارس و غير آنها پخش مى‏شوند چه حکمى دارد؟
  ج: استفاده از اين دستگاه براى ديدن و شنيدن برنامه‏هاى علمى يا قرآنى و مانند آن، هرچند فى‏نفسه مانعى ندارد، ولى به دليل اين که برنامه‏هايى که از طريق ماهواره توسط دولتهاى غربى و بيشتر کشورهاى همسايه پخش مى‏شوند، غالباً در بردارنده آموزش افکار گمراه‏کننده و تحريف حقايق و همچنين برنامه‏هاى لهو و فساد هستند و حتّى مشاهده برنامه‏هاى علمى يا قرآن ازطريق آنها موجب وقوع در فساد و ارتکاب حرام مى‏گردد، بنا بر اين شرعاً استفاده از آنتن‏هاى مذکور براى ديدن آن برنامه‏ها حرام است مگر آنکه برنامه‏هاى مفيد علمى يا قرآنى محض باشند و مشاهده آنها مستلزم هيچ فساد يا ابتلا به عمل حرامى نباشد، البته اگر قانونى باشد بايد مراعات شود.

  س 1217: شغل ما تعمير دستگاههاى گيرنده برنامه‏هاى راديو و تلويزيونى است، در اين اواخر مراجعات زيادى براى نصب قطعات و تعمير آنتن‏هاى ماهواره‏اى صورت مى‏گيرد، تکليف ما در اين‌باره چيست؟ خريد و فروش قطعات آنها چه حکمى دارد؟
  ج: اگر از اين دستگاه براى امور حرام استفاده شود که غالباً همينطور است و يا شما علم داشته باشيد به اينکه کسى که قصد تهيه آنتن ماهواره‏اى را دارد، براى امور حرام از آن استفاده مى‏کند، خريد و فروش و نصب قطعات و راه‏اندازى و تعمير و فروش قطعات آن جايز نيست.
  لینک از سایت رهبر معظم انقلاب

 6. صلوات ها 14


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,412
  حضور
  158 روز 17 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94092  ماهواره استانی [ماهواره]
  لطفاً بفرمایید که خرید ماهواره برای مصرف ماهواره استانی که تنها شبکه های استان های ایران و شبکه های ایرانی را می گیرد چه حکمی دارد؟
  استفاده از ماهواره به منظور دریافت شبکه های استانی در صورتی جایز است که تنها قابلیت دریافت شبکه های استانی را داشته باشد و دریافت شبکه های خارجی با آن امکان پذیر نباشد .

  لینک از سایت آیت الله مکارم شیرازی

 8. صلوات ها 15


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,412
  حضور
  158 روز 17 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94092  نقل قول نوشته اصلی توسط عاشورايي نمایش پست ها
  كمي واقع بينانه به جهان خود نكَاه كنيم ، با شناخت كافي و كامل نظر بدهيم ، بنده نمي خواهم نظر مراجع را نقد يا رد كنم كه اصلا جنين جايكَاهي ندارم ، البته سخني كه مي خواهم عرض كنم در راستاي سخن آقايان است و توضيح كلام ايشان است . بنده نمي خواهم از ماهواره دفاع كنم كه مفسده اي فراوان دارد اما
  به نام خدا
  سایت جواب جواب خوبی داده اند
  مسلماً وضعيت جهان امروز با گذشته تفاوت‏هاى اساسى دارد. امروز جهان در حال تبديل شدن به يك دهكده بزرگ جهانى است و تكنولوژى و وسايل ارتباطى، آن را به صورت نوينى در آورده است. روشن است كه در جهان كنونى نمى‏توان چشم خود را بر روى حقايق بست و ديوارى به دور خود كشيد. پس بايد از جنبه‏هاى مثبت تكنولوژى بهره جست و آن را در خدمت انسانيت و دين قرار داد، ولى متأسفانه ابزارهايى مانند ماهواره و ... سكه‏هاى دو رو هستند.
  به دليل تسلط منحرفان بر اين شبكه‏ها و تبليغات شيطانى و زهر آگين آنها براى كشورهاى جهان سوم، يك نوع شبيخون فرهنگى بر اين جوامع صورت گرفته است كه اگر حد و مرزى براى استفاده از اين امكانات وجود نداشته باشد، مسلماً عوارض نامطلوب آن، بر فوايدش غلبه خواهد كرد. شما ممكن است از دست‏آوردهاى مطلوب آن بهره ببريد و آن را وسيله‏اى براى پيشبرد دانش و مهارت خود قرار دهيد، ولى عموم مردم چه؟
  تجربه نشان داده است كه استفاده‏هاى ناسالم از امكانات ماهواره بيش از بهره‏هاى مفيد آن است. از اين رو تا زمانى كه فرهنگ صحيح استفاده از ماهواره شكل نگيرد و نيز برنامه‏هاى داخل، جواب گوى نيازها نباشد، محدوديت در استفاده از اين ابزارها به نفع فرهنگ جامعه و استقلال فكرى، سياسى و اجتماعى آن است.


  منبع

 10. صلوات ها 7


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  قران و نماز
  نوشته
  145
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  472  سلام دوست عزیز.ماهواره هم حرام هم حلال است.
  یک پیچ گوشتی را ببینید کار خوبش این است که به راحتی پیچ را درمی آورد.اما این پیچ گوشتی اگر با شوخی به سمت چشم پرتاب کنید خطرناک است.ماهواره خوب است اما باید آدم لارجی باشی که خوب و بد راتشخیص دهی.رسانه در کل دست دجالن وشیطان پرستان است,بنابراین با دیدن فیلمها و....نقطه ضعفشان را بگیرید.من چهار سال است ماهواره دارم در طول ای نمدت نه پی ام سی نه فارسی وان را نگاه کرده اموچون ای کانالها باعث از بین بردن فرهنگ ما ایرانی ها شده.امیدوارم منظور مرا خوب متوجه شده باشید.
  باشد که در آینده ی نه چندان دور مسلمانان برای همیشه پیروز شوند

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  اینترنت ، موسیقی
  نوشته
  1,450
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  21
  صلوات
  8507  سلام علیکم

  نقل قول نوشته اصلی توسط abolfazl_atoo نمایش پست ها
  ماهواره دارم در طول ای نمدت نه پی ام سی نه فارسی وان را نگاه کرده اموچون ای کانالها باعث از بین بردن فرهنگ ما ایرانی ها شده
  پست هاتون خیلی باحاله

  شما که این کانال ندید چرا اسماشون میدونی!
  درکل شیعه ها کنار نمیشنن
  کانال امام حسین 1و2 و ثامن . فدک بهترین کانال شیعه است
  -+- ما هم تهران رو آره -+-

  سایت قرآن آنلاین + ترجمه فارسی
  wWw.Quran14.TK


 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  727
  حضور
  33 روز 12 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  6539  نقل قول نوشته اصلی توسط madanchi11 نمایش پست ها
  پست هاتون خیلی باحاله شما که این کانال ندید چرا اسماشون میدونی!
  بنام خدا

  سلام جناب madanchi11 گرامی ,خدا قوت

  لازم نیست حتما" دیده باشند !
  من هم این کانال ها را تابحال ندیده ام اما چندین بار هم نام و هم وصفش را از زبان کارشناسان تعلیم و تربیت و اموزش خانواده شنیده ام (مثلا"در دوره های اموزش خانواده ی مدرسه )
  ویرایش توسط معلم شهید : ۱۳۹۰/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۹:۲۶
  درسایه ی رضا ع یم و همسایه ی رضا ع
  این سایه را به سایه ی طوبی نمی دهم

 16. صلوات ها 5


 17. #9

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  اینترنت ، موسیقی
  نوشته
  1,450
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  21
  صلوات
  8507  سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط sama85 نمایش پست ها
  من هم این کانال ها را تابحال ندیده ام اما چندین بار هم نام و هم وصفش را از زبان کارشناسان تعلیم و تربیت و اموزش خانواده شنیده ام
  درمورد چیزی میشنوید باور میکنید ؟ خانم معلم ؟؟؟
  -+- ما هم تهران رو آره -+-

  سایت قرآن آنلاین + ترجمه فارسی
  wWw.Quran14.TK


 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  علاقه
  مطالعه و تحقیق در زمینه های فرهنگ، رسانه، روانشناسی جم
  نوشته
  244
  حضور
  3 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  17
  آپلود
  1
  گالری
  11
  صلوات
  1126  آگاهی رسانی در مورد گردانندگان شبکه های ماهواره ای و نیات آنها مؤثرتر از تحریم است، کاری که صدا و سیما اخیراً شروع کرده است.
  خداوند نزدیکتر از انسان به او و دورترین از ذهن اوست. 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۴/۰۵, ۱۴:۰۳ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود