جمع بندی آیا خواب برای اهمیت مسجد جمکران حجت است؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا خواب برای اهمیت مسجد جمکران حجت است؟

سلام

بعضی معتقدند برای اعتبار مسجد جمکران و هزینه کردن برای آن و اهمیت دادن به آن توسط مشتاقان، یک خواب نمی تواند حجتی برای معتبر بودن آن باشد.
مثلا رفتن افرادی هر هفته به این مکان با توجه به اینکه یک نفر در خواب دیده که امام زمان ( عجل الله تعالی فرجه الشریف) دستور ساخت آنرا داده بی فایده است!
چگونه می‌توان اهمیت این مکان را اثبات کرد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب و تشکر از پرسش زیبایی که مطرح فرمودید

مسجد مقدس جمکران بر مبانی خواب با نشده بلکه این امر در بیداری اتفاق افتاده است؛ آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری در این باره گفته اند: داستان مسجد جمکران که در بیداری واقع شده در کتاب تاریخ قم از صدوق نقل شده است.
درباره احداث مسجد ‏شیخ صدوق در کتاب ‌«مونس الحزین فی معرفه الحق و الیقین» نوشته است: شیخ حسن بن مثله جمکرانی گوید: شب سه شنبه هفدهم ماه رمضان سال 373 هجری قمری در خانه خود بودم که ناگهان جماعتی آمدند و من را صدا زدند و گفتند که حضرت مهدی(عج) شما را طلبیده است.
به همراه جماعت به مکانی که هم اکنون مسجد مقدس جمکران در آن واقع شده است، رفتیم؛ در آن جا حضرت به من فرمود: به صاحب این زمین (حسن بن مسلم) بگو که این زمین، زمین شریفی است و خدای تعالی این زمین را از زمین های دیگر برگزیده است. نزد سید ابوالحسن الرضا برو و به او بگو که این زمین را از حسن بن مسلم بگیرد و با همکاری مردم در این زمین مسجدی بنا گردد و به مردم بگو تا به این مکان توجه کنند و آن را عزیز دارند و چهار رکعت نماز در این جا به جا آورند. سپس حضرت خواندن نماز مخصوص در این مکان را به وی آموخت.
حسن بن مثله جمکرانی می گوید: به حضرت عرض کردم: برای این که دیگران حرف من را بپذیرند، به دلیل و نشانه نیاز است، چون که مردم حرف بی دلیل را نمی پذیرند. حضرت فرمود: ما نشانه ای و علامتی قرار می دهیم تا سخن تو تصدیق شود. برو نزد سید ابوالحسن الرضا و به او بگو که این کارها را انجام دهد.
من به خانه ام بازگشتم و فردا صبح به همراه «علی المنذر» به خانه سید ابوالحسن الرّضا رهسپار شدیم. وقتی که به منزلش رسیدیم، دیدیم که خدمت گزاران سید می گویند: آقا از سپیده دم تا کنون منتظر شما است. آیا از جمکران آمده اید؟ گفتم: آری. پس نزد سید رفتیم و بعد از سلام و احوالپرسی به من گفت: ای حسن بن مثله! من خوابیده بودم. در خواب شخصی به من گفت: بامداد مردی از جمکران به نام حسن بن مثله پیش تو می آید. باید سخنش را تصدیق کنی. سخن او سخن ما است.
من هم ماجرا را گفتم و به فرمان ناحیة مقدسه این مسجد ساخته شد.[ مجلسی، بحارالانوار، ج 53، 230 ـ 234]

منبع: شهر سوال. مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

در اهمیت مسجد مقدس جمکران همین بس که به امر ولی الله الاعظم حضرت حجه بن الحن العسگری سلام الله علیه بنا شده، در ثانی
مسجد مقدس جمکران محل اجتماع عشّاق و موالیان اهل بیت (علیهم السلام) است که برای توسل به آن حضرت آنجا آمده و از فیوضات آن حضرت بهره مند شده اند.
آیت الله بهجت در ارتباط با مسجد جمکران این گونه می فرمودند:
مسجد جمکران نزد من از مسجد سهله کمتر نیست‎‎
‎.‎مسجد جمکران مورد عنایت است، بنابراین شایسته است مؤمنان آن را غنیمت بشمارند
‎‎این که می گویند سند مسجد جمکران یک خواب است؛ اولا خواب نیست بلکه در بیداری حسن مثله جمکرانی آمد و علائم را دید که امام زمان (عج) علامت گذاری کرده و بعد با حضرت حرف زده. ثانیا اینقدر در مسجد جمکران شفا حاصل شده، حاجتها روا شده و ملاقات ها با امام زمان(عج) واقع شده که از حد تواتر هم گذشته است.
(ملاقات برادران امور فرهنگی مسجد مقدّس جمکران با آیت الله بهجت(ره) در مورخه 6/8/78، در بیت معظم له)

جهت مطالعه بیشتر لینک زیر را ملاحظه بفرمایید:
آشنایی با مسجد مقدس جمکران

[=Times New Roman]

[="Tahoma"]سلام علیکم

[=Times New Roman]

[="Tahoma"]به نظرم با فرض اینکه همه ی سند این مسجد هم خواب باشه باز اتفاق خاصی نمیوفته.چون این مسجد هم مثل مساجد دیگس با همه ی مراسم مذهبی که بقیه ی مساجد دارند.هیچ گونه خرافه و سوء استفاده هم در این مکان نبوده و نیست.کسی هم تا حالا ادعا نکرده که من از در و دیوار مسجدجمکران حاجت گرفته ام.همه به عشق امام زمان (عج) به این مکان میان و ازخود حضرت حاجت می خوان.این مکان محلی است برای توسل عاشقان حضرت حجة بن الحسن(عج).

[=Times New Roman]

جمع بندی
موضوع:آیا خواب برای اهمیت مسجد جمکران حجت است؟

پرسش:

بعضی معتقدند برای اعتبار مسجد جمکران و هزینه کردن برای آن و اهمیت دادن به آن توسط مشتاقان، یک خواب نمی تواند حجتی برای معتبر بودن آن باشد.
مثلا رفتن افرادی هر هفته به این مکان با توجه به اینکه یک نفر در خواب دیده که امام زمان ( عجل الله تعالی فرجه الشریف) دستور ساخت آنرا داده بی فایده است!
چگونه می‌توان اهمیت این مکان را اثبات کرد؟

پاسخ:
مسجد مقدس جمکران بر مبانی خواب بنا نشده بلکه این امر در بیداری اتفاق افتاده است؛ آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری در این باره گفته اند: داستان مسجد جمکران که در بیداری واقع شده در کتاب تاریخ قم از صدوق نقل شده است.
درباره احداث مسجد ‏شیخ صدوق در کتاب ‌«مونس الحزین فی معرفه الحق و الیقین» نوشته است: شیخ حسن بن مثله جمکرانی گوید: شب سه شنبه هفدهم ماه رمضان سال 373 هجری قمری در خانه خود بودم که ناگهان جماعتی آمدند و من را صدا زدند و گفتند که حضرت مهدی(عج) شما را طلبیده است.
به همراه جماعت به مکانی که هم اکنون مسجد مقدس جمکران در آن واقع شده است، رفتیم؛ در آن جا حضرت به من فرمود: به صاحب این زمین (حسن بن مسلم) بگو که این زمین، زمین شریفی است و خدای تعالی این زمین را از زمین های دیگر برگزیده است. نزد سید ابوالحسن الرضا برو و به او بگو که این زمین را از حسن بن مسلم بگیرد و با همکاری مردم در این زمین مسجدی بنا گردد و به مردم بگو تا به این مکان توجه کنند و آن را عزیز دارند و چهار رکعت نماز در این جا به جا آورند. سپس حضرت خواندن نماز مخصوص در این مکان را به وی آموخت.
حسن بن مثله جمکرانی می گوید: به حضرت عرض کردم: برای این که دیگران حرف من را بپذیرند، به دلیل و نشانه نیاز است، چون که مردم حرف بی دلیل را نمی پذیرند. حضرت فرمود: ما نشانه ای و علامتی قرار می دهیم تا سخن تو تصدیق شود. برو نزد سید ابوالحسن الرضا و به او بگو که این کارها را انجام دهد.
من به خانه ام بازگشتم و فردا صبح به همراه «علی المنذر» به خانه سید ابوالحسن الرّضا رهسپار شدیم. وقتی که به منزلش رسیدیم، دیدیم که خدمت گزاران سید می گویند: آقا از سپیده دم تا کنون منتظر شما است. آیا از جمکران آمده اید؟ گفتم: آری. پس نزد سید رفتیم و بعد از سلام و احوالپرسی به من گفت: ای حسن بن مثله! من خوابیده بودم. در خواب شخصی به من گفت: بامداد مردی از جمکران به نام حسن بن مثله پیش تو می آید. باید سخنش را تصدیق کنی. سخن او سخن ما است.
من هم ماجرا را گفتم و به فرمان ناحیة مقدسه این مسجد ساخته شد.(1)

در اهمیت مسجد مقدس جمکران همین بس که به امر ولی الله الاعظم حضرت حجه بن الحن العسگری سلام الله علیه بنا شده، در ثانی مسجد مقدس جمکران محل اجتماع عشّاق و موالیان اهل بیت (علیهم السلام) است که برای توسل به آن حضرت آنجا آمده و از فیوضات آن حضرت بهره مند شده اند.
آیت الله بهجت در ارتباط با مسجد جمکران این گونه می فرمودند:
مسجد جمکران نزد من از مسجد سهله کمتر نیست؛
‎.‎مسجد جمکران مورد عنایت است، بنابراین شایسته است مؤمنان آن را غنیمت بشمارند
‎‎این که می گویند سند مسجد جمکران یک خواب است؛ اولا خواب نیست بلکه در بیداری حسن مثله جمکرانی آمد و علائم را دید که امام زمان (عج) علامت گذاری کرده و بعد با حضرت حرف زده. ثانیا اینقدر در مسجد جمکران شفا حاصل شده، حاجتها روا شده و ملاقات ها با امام زمان(عج) واقع شده که از حد تواتر هم گذشته است. (2)

...............................................................
1. مجلسی، بحارالانوار، ج 53 ، 230 ـ 234
2. ملاقات برادران امور فرهنگی مسجد مقدّس جمکران با آیت الله بهجت(ره) در مورخه 6/8/78، در بیت معظم له

موضوع قفل شده است