شما جزو کدام گروه هستید ؟؟؟؟؟

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شما جزو کدام گروه هستید ؟؟؟؟؟

سم الله الرحمن الرحیم إِنِّی جَزَیْتُهُمُ الْیَوْمَ بِمَا صَبَرُوا أَنَّهُمْ هُمُ الْفَائِزُونَ

من ( خدا ) امروز آنها را بخاطر صبرشان پاداش می دهم ‏؛ و آنها پیروز و رستگارند

سلام و درود بر خوانندگان محترم

این مطلب به طور اجمال حالاتی را که یک انسان در برابر هواهای نفسانی و معاصی خداوند نسبت بدان مواجه می شود مورد بررسی قرار می دهد تا همه دوستان رجوع به خود کرده و دریابند که جز کدامیک از این گروه هستند
وقتی یک انسان در برابر گناه و یک امری که خداوند ان را نمی پسندد قرار می گیرد می تواند ۵ حالت داشته باشد و از این حالات خارج نیست :
۱- معصیت : اینکه در برابر گناه تسلیم نفس خویش باشد و بدون در نظر گرفتن خدای یکتا اقدام به ان معصیت کند
۲- تصبر :یعنی اینکه انسان در برابر فعل حرام مجبور شود به علت حفظ منافع و ابرو از انجام ان فعل خودداری کند که در حقیقت این دسته هم که تصبر ( خویشتن را به صبر زدن ) پیشه می کنند ملحق به دسته نخست هستند
۳ - صبر : که صبر بر ۳ قسم است که بحث ما راجع به اقسام ان نیست ولی صبر عبارت است از اینکه انسان در برابر فعل حرام به خاطر خدا خودداری کند ولی در دلش نسبت به ترک ان مایوس باشد
۴ - مقام رضا : این افراد کسانی هستند که وقتی در برابر گناه صبر می کنند و فعل را ترک می کنند هیچ ناراحتی در قلب خود نسبت به ترک ان فعل ندارند
۵ - مقام عاشقین درگاه الهی ( محبت ) : این دسته افرادی هستند که عشق الهی چنان در وجودشان شعله کشیده است که علاوه بر اینکه از فعل حرام خودداری می کنند احساس خشنودی از ترک ان امر به خاطر پروردگارشان نیز می کنند این جاست که خدایشان ندا دهد رضی الله عنهم و رضوا عنه
حال دوستان عزیزم شما خودتان را محکی بزنید و ببینید جز کدام یک از این افراد هستید ؟؟؟؟؟

حال دوستان عزیزم شما خودتان را محکی بزنید و ببینید جز کدام یک از این افراد هستید ؟؟؟؟؟

خیلی سخته بتونی چزو دسته 5 باشی.
خدا توفیق عمل بده
الهی آمین

[="Blue"]5 رو که اصن حرفشو نزن!!!تو خون ما نیست!!:geristan:
ولی خصلت های1و 3 و 4 رو باهم دارم!!بالاخره گناه داریم تا گناه![/]

ان شااله که ما جز همشون باشیم غیر از و2و1 خداکنه
:geristan:

:geristan:

زیاد که دارم فکر می کنم می بینم هیچکدومش نیستم

شکرا لله
محکی زدیم، الحمد لله

دسته 2.5 با این مظمون اگه میذاشتی بهتر بود..:
افرادی هستند که کارهای گناه آلود را دسته بندی کرده به بعضی که گناه کمتری دارند به بهانه های مختلف مثل (همه این کارو میکنن) عمل کرده و به بعضی که گناهان سنگین محسوب میشوند عمل نمیکنند...
من خودم جزو این دسته هستم...

1-از مقدس اردبیلی سوال شد اگر با نامحرم در خلوت بودید چه می کنید؟ایشان بعد از کمی تامل فرمودند: دعا کنید خداوند چنین صحنه ای را پیش نیاورد!!!

2-جناب شیخ رجبعلی خیاط ذکر « یا خَیرَحَبیبٍ و مَحبوبٍ صَلِّ عَلی مُحمّدٍ و آلِه » را بعد از دیدن نامحرم موثر و کارساز می دانستند و بارها این ذکر را به اطرافیان توصیه می کردند تا از وسوسه شیطان در امان باشند، می گفتند:

«چشمت به نامحرم می افتد، اگر خوشت نیاید که مریضی! پس اگر خوشت آمد فورا چشمت را ببند و سرت را پایین بینداز و بگو: یا خیر حبیب... ؛ یعنی خدایا من تو را می خواهم، اینها چیه، این ها دوست داشتنی نیستند ، هر چه نپاید، دلبستگی نشاید...»

خواستم عرض کنم تو موقعیت معصیت فقط باید از بالایی کمک خواست....

اللهم اجعلنی فی درعک الحصینة التی تجعل فیها من ترید

احمدمنتظرالمهدی;513841 نوشت:
چشمت به نامحرم می افتد، اگر خوشت نیاید که مریضی! پس اگر خوشت آمد فورا چشمت را ببند و سرت را پایین بینداز و بگو: یا خیر حبیب... ؛ یعنی خدایا من تو را می خواهم، اینها چیه، این ها دوست داشتنی نیستند ، هر چه نپاید، دلبستگی نشاید...»
انسان های ضعیف النفس اینجورین..پس کسی که اینجوری باشه مریضه نه اون که اینجوری نباشه.آدمای شهوت پرستن که چششون به هرکی افتاد خوششون میاد...

خدا ازچه کسایی خوشش میاد؟
اگه نقطه رضایت الهی را بدونیم حتما به جایی خواهیم رسید که خدا ازما راضی باشه وما هم از اوراضی باشیم .
خداوند متعال در مقام مدح كسانی كه به قضای الهی راضی و خشنودند، می‌فرماید:
"رَضِیَ اللّه ُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ؛ [بینه آیه 8] خداوند از آنان راضی است و ایشان از خدا راضی‌اند".
در روایتی، امام صادق (علیه السلام) می‏‌فرماید:
"اصل طاعت خدا، صبر و رضایت به خوشایند و ناخوشایند ( روزگار ) است و هر بنده‏‌ای در مكروه و محبوب و خوشایند و ناخوشایند از خدا راضی باشد، همه آن‏‌ها برای او خیر خواهد بود.[1]
البته باید دقت کرد که راه تحصیل و رسیدن به مقام رضا، این است كه انسان بداند هر چه را خدای سبحان برای بنده ‏اش مقدر می كند برای او خیر است.
اگر چه بنده از شر و حكمت آن آگاه نباشد و بداند كه غم و غصه هیچ تأثیری در قضای الهی نداشته و آن را تغییر نمی‌دهد. آن چه مقدر شده می‌شود و آن چه مقدر نشده، نخواهد شد. از این رو در روایات عامل رسیدن به رضا یقین به خدا معرفی شده‌است.
امام علی (علیه السلام) فرمود: داناترین مردم به خدا، راضی‏‌ترین آن‏‌ها به قضای او است. [2]
و در روایت دیگری می‌فرماید: الرِّضَا ثَمَرَهُ الْیَقِینِ؛ رضایت از خدا نتیجه یقین به خداست. [3]
در جای دیگر آن حضرت می‌فرماید: ریشه رضا اعتماد به خداست.[4]
نكته دیگر آن است كه از روایات بر می‌آید كه بین رضا و ایمان رابطه مستقیمی است.هر اندازه ایمان انسان بیش‌تر باشد رضایت به قضا وقدر الهی نیز افزون‌تر خواهد بود.
امام علی (علیه السلام) می‌فرماید: نِعْمَ قَرِینٍ الْاِیمَان الرِّضَا؛ رضایت دوست خوبی برای ایمان است.[5]
بر این اساس اولیای الهی به این مرتبه از ایمان رسیده بودند.
امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید : هرگز رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در مورد چیزی كه اتفاق افتاده بود نمی‌گفت ای كاش غیر از این اتفاق افتاده بود .[6]
راه دیگر رسیدن به مقام رضا توجه به نتایج رضایت و سرانجام نارضایتی است. مهم‌ترین ثمره رضایت، آرامش جسمی و روانی است.

پی نوشت:
[1] بحار الانوارج 68 ص139.
[2] بحار الانوارج 68ص 158.

[3] میزان الحكمه ج 2 ص 1093.
[4] همان.
[5] همان، ص 1092.
[6] همان، ص 1094

SeYEd MohAMad;513907 نوشت:
انسان های ضعیف النفس اینجورین..پس کسی که اینجوری باشه مریضه نه اون که اینجوری نباشه.آدمای شهوت پرستن که چششون به هرکی افتاد خوششون میاد...

سید جان من نقل قول کردم.ولی ظاهرا این در همه ی انسان ها مشترکه.شاید منظور شیخ میل و رغبت به زیباییه که در همه هست.همانطور که شهوت در همه هست اما عده ای یادگرفته اند که چگونه کنترل کنند.
یا علی

احمدمنتظرالمهدی;513960 نوشت:
سید جان من نقل قول کردم.ولی ظاهرا این در همه ی انسان ها مشترکه.شاید منظور شیخ میل و رغبت به زیباییه که در همه هست.همانطور که شهوت در همه هست اما عده ای یادگرفته اند که چگونه کنترل کنند.
یا علی
بله! هستند انسان هایی که ظاهر نامحرم براشون مهم نیست و مریض نیستند...بل نور ایمان بر قلب آنان تابانده شده و بخاطر قربت به الله دنیا و زینت هایش نمیتوانند گولش بزنند..اینان همان رستگارانند

انسان های ضعیف النفس اینجورین..

سلام
فکر کنم اینطوری که شما می فرمائید صحیح نیست!
انسان ضعیف النفس کسی است که از نامحرم خوشش بیاید و به گناه بیفتد (حالا چه با مداومت با نگاه و چه با....),نه اینکه هر کسی از گناه خوشش آمد ضعیف النفس باشد.
مثلا وقتی شما روزه هم که باشی ممکنه در یک روز گرم از دیدن یک لیوان آب خنک خوشت بیاد که اونو بخوری ولی به خاطر خدا نمیخوری,این ضعیف النفسی است؟یا کسی که روزه میگیرد و با وجود اینکه توان آن را دارد که ادامه دهد به خاطر اینکه هوس کرد و چه و چه آب را مینوشد؟!
ولی اگر کسی روزه بگیرد و موقع افطار و یا حداکثر 24ساعت آبی ننوشد و باز احساس تشنگی و گرسنگی نکند,به احتمال 99% بیمار است و باید به پزشک مراجعه کند.

عالم مقدس ملکوت;507079 نوشت:
وقتی یک انسان در برابر گناه و یک امری که خداوند ان را نمی پسندد قرار می گیرد می تواند ۵ حالت داشته باشد و از این حالات خارج نیست :
۱- معصیت : اینکه در برابر گناه تسلیم نفس خویش باشد و بدون در نظر گرفتن خدای یکتا اقدام به ان معصیت کند
۲- تصبر :یعنی اینکه انسان در برابر فعل حرام مجبور شود به علت حفظ منافع و ابرو از انجام ان فعل خودداری کند که در حقیقت این دسته هم که تصبر ( خویشتن را به صبر زدن ) پیشه می کنند ملحق به دسته نخست هستند

به نظر حقیر یکی دانستن این دو دسته بی انصافی است,چرا که دسته اول جاهل و دسته دوم عاقل هستند(نسبت به دسته اول).و از نظر دینی هم فکر نکنم در آخرت آنها را کنار هم قرار دهند, چرا که حضرت علی (ع) فرمدند که برخی به شوق بهشت و ترس از اتش گناه نمی کنند یا ثواب می کنند که منش سوداگران و تجار است (البته مفهوم حدیث این بود و نه دقیقاً) و اینها هم وارد بهشت خواهند شد و همین رفتار هم یک نوع منفعت طلبی می باشد.
-------------------------
در مورد نظر سنجی شما هم فکر کنم اکثر افراد ترکیبی از 5 حالت را داشته باشند ولی بین افراد کم و زیاد دارد...
حقیر هم که باید خودمو محک بزنم ببینیم تو کدوم گروهم, فکر کنم وضعم خیلی خراب باشه:Ghamgin:
موفق باشید:Gol:

*عارف*;514060 نوشت:
سلام
فکر کنم اینطوری که شما می فرمائید صحیح نیست!
انسان ضعیف النفس کسی است که از نامحرم خوشش بیاید و به گناه بیفتد (حالا چه با مداومت با نگاه و چه با....),نه اینکه هر کسی از گناه خوشش آمد ضعیف النفس باشد.
مثلا وقتی شما روزه هم که باشی ممکنه در یک روز گرم از دیدن یک لیوان آب خنک خوشت بیاد که اونو بخوری ولی به خاطر خدا نمیخوری,این ضعیف النفسی است؟یا کسی که روزه میگیرد و با وجود اینکه توان آن را دارد که ادامه دهد به خاطر اینکه هوس کرد و چه و چه آب را مینوشد؟!
ولی اگر کسی روزه بگیرد و موقع افطار و یا حداکثر 24ساعت آبی ننوشد و باز احساس تشنگی و گرسنگی نکند,به احتمال 99% بیمار است و باید به پزشک مراجعه کند.

سبحان الله
این شخص هم ضعیف النفس است هم مادی گرا..این مثال شما یک مسئله ی مادی است و چیزی که من گفتم معنوی و روحی است لذا ربطی به هم ندارند...
اگر انسان خبر از عشق به معبودی بی همتا داشت که تا ابد باقی هست هیچ وقت اسیر جلوه های فانی کوچک نمیشد ! بی میلی به نامحرم از روی ایمان هست نه از روی حس نداشتن جنسی ! معمولا انسان ها جز کسانی که دچار مشکلات انحراف جنسی هستند نسبت به جنس مخالف شهوت دارند ... ما نیز اگر اذن لذت از نامحرم داشتیم میتوانستیم بهترین استفاده ها را کنیم...لذا همچین انسانی که با یک نگاه کردن سریع خوشش بیاید و از گناه خوشش بیاید ضعیف النفس است...مگر میشود کسی که رنگ خدایی گرفته از نافرمانی او خوشش بیاید؟مگر میشود کسی که عشق الله دارد اسیر زینت دنیا باشد؟ لعلکم تذکرون

ما فقط میتوانیم از خدا تقاضای بخشش کنیم چون با این همه گناهی که کردهایم حتی از این که از خداوند طلب بخشش کنیم ترس داریم اینطور نیست

مخالفم
اگر یه بدبختی به خاطر ژنتیک و شرایط جامعه ( مثل الان ) میل جنسیش بالا باشه ( مثل من )
مریض نیست والا
شما کجا زندگی میکنی که به سادگی کنترل میکنی ؟

وای ....
هر کسی ممکنه تسلیم نفسش بشه ولی در کل
من بین دسته 3 و 4 هستم
خدا ببخشه منو
بعضی وقتا یه ذره ناراحت میشم از ترک بعضی گناهان
ولی بیشتر اوقات شیرینی ترک گناه خیلی لذت بخشه

علی بیات;559916 نوشت:
مخالفم
اگر یه بدبختی به خاطر ژنتیک و شرایط جامعه ( مثل الان ) میل جنسیش بالا باشه ( مثل من )
مریض نیست والا
شما کجا زندگی میکنی که به سادگی کنترل میکنی ؟

سلام علیکم. بنده در اصفهان زندگی میکنم و در بیحجابترین محله اش،از لحاظ میل جنسی هم 20000 بالاتر از چیزی هستم که هم سن من هست،اما به راحتی میشود کنترل کرد خود را

ان شالله که توفیق خوب بودن نصیبــبان شود..

SeYEd MohAMad;561318 نوشت:
سلام علیکم. بنده در اصفهان زندگی میکنم و در بیحجابترین محله اش،از لحاظ میل جنسی هم 20000 بالاتر از چیزی هستم که هم سن من هست،اما به راحتی میشود کنترل کرد خود را

شاید شما فکر میکنی که بالاتر هستی

علی بیات;561335 نوشت:
شاید شما فکر میکنی که بالاتر هستی

آزمایش خون که تستوسترون رو نشان میداد این را گفت نه فکر و لسان بنده

SeYEd MohAMad;561338 نوشت:
آزمایش خون که تستوسترون رو نشان میداد این را گفت نه فکر و لسان بنده

آهان پس دمت گرم .... Smile

جز کدام یک از این افراد هستید ؟؟؟؟؟
من بشخصه هر 5 مرحله رو تجربه کردم و مدام در این مراحل نزول و صعود دارم

وقتی یک انسان در برابر گناه و یک امری که خداوند ان را نمی پسندد قرار می گیرد می تواند ۵ حالت داشته باشد و از این حالات خارج نیست
قبل از درجه معصیت یک درجه پایین تر هست و اون دشمنی از روی عمد هست و معصیت از روی دشمنی با خداست یعنی صرفا بی توجهی بخدا نیست و دشمنی هم داره و حتی تبلیغ و تشویق هم می کنه دیگران رو....

باسلام

من بعد از انجام گناه خیلی خیلی زیاد احساس شرمنده و پوچ بودن میکنم . اما تمام تلاشم را برای ترک گناه میکنم .

خدایا تو یارو یاوری بی نظیر هستی ما همه به کمکت شدیدا محتاجیم.

یارب

موضوع قفل شده است