جمع بندی آیا حرفم را خدا قبول میکند؟!

تب‌های اولیه

49 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا حرفم را خدا قبول میکند؟!

با سلام

آیا خدا پس از مرگ در مورد اینکه چجوری به وجودش پی برده ام سئوال میکند؟! حقیقتا من هیچکدام از برهان هایی که برای شناخت خدا هست قبول نکرده ام و تنها دلیلی که براساس آن وجود خدا را قبول دارم برخی اتفاقاتی هست که در زندگیم افتاده و کم هم نیستند و دست داشتن خدا در این اتفاقات به وضوح برام روشنه (البته چون شخصیه نمیتونم مثال بزنم!) آیا اعتقاد داشتن به وجود خدا از این طریق منطقی هست یا ماتریالیست بشم سنگین ترم؟!

ابتدا من مسلمان بودم آن هم فقط بخاطر دیدن روابط عددی در قرآن که بعدا وقتی دیدم که حتی فرهیختگان دیندار هم این روابط را قبول ندارند فکر کردم که ظاهرا این من هستم که دارم اشتباه میکنم پس بی دین شدم. الان هم فقط خدا را قبول دارم (البته به وجود چند خدا هم بعضا مشکوک میشوم!) و نبوت را قبول ندارم به وجود روح و جهان آخرت و بهشت و جهنم هم اعتقادم ضعیف هست چون به جبر اعتقاد دارم (البته از این فکر که آخرتی نیست سوء استفاده نمیکنم و با اینکه بی دین هستم و نماز و روزه نمیگیرم به دنبال کارهای حرام نمیروم و به نوعی تقوا دارم!)

حال با وجود این سیستم پیچیده فکری من در صورت وجود آخرت آیا نمره قبولی را میگیرم یا خدا میندازتم تو جهنم؟!

با تشکر

[=arial] [=arial] [=arial] [=arial]

[=arial]

[=arial]

[=arial]

[=arial]
با نام الله

[=arial][=arial]
[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد شعیب

[=arial] [=arial]
[=arial][=arial]

با سلام خدمت شما دوست عزیز

mir@;506859 نوشت:
آیا خدا پس از مرگ در مورد اینکه چجوری به وجودش پی برده ام سئوال میکند؟! حقیقتا من هیچکدام از برهان هایی که برای شناخت خدا هست قبول نکرده ام و تنها دلیلی که براساس آن وجود خدا را قبول دارم برخی اتفاقاتی هست که در زندگیم افتاده و کم هم نیستند و دست داشتن خدا در این اتفاقات به وضوح برام روشنه (البته چون شخصیه نمیتونم مثال بزنم!) آیا اعتقاد داشتن به وجود خدا از این طریق منطقی هست یا ماتریالیست بشم سنگین ترم؟!

اعتقاد به وجود خدا مهمترین و اساسی ترین گزاره در منظومه اعتقادی انسان و سنگ بنای دیگر اعتقادات انسان است.
اعتقادات دینی (وجود خدا ، نبوت ، معاد،...) همگی سازگار با عقل و از احکام عقل است و بایست اگر حقیقت داشته باشند برای انسان قابل اثبات باشند به عبارت دیگر آنها با عقل انسانی قابل اثبات است و از تقلید در آن ها منع شده ایم. چرا که تا انسان خدایی را اثبات نکند دینی معنی نمی دهد و قابل تقلید نخواهد بود .
این دستور -تحقیق عقاید- نوید این می دهد که این عقاید قابل دست رس عقل بشر بوده و قابل تحقیق است و الا دین دستور به تحقیق در آن را نمی داد.
البته باید توجه کرد که راه های شناخت خدا برای افراد مختلف متفاوت است و هر کسی بنا بر توانایی خود می تواند از راهی بدان دست یابد و بر همگان لازم نیست از راه های فلسفی و کلامی خدا را ثابت کنند.
یکی از این راه ها راه فطرت است که بارها خدا در قرآن از آن یاد کرده و به گفته حکما از بهترین و متقن ترین راه هاست.
انسان در مسیر زندگی در تنگناها حضور یک موجود برتر را در زندگی طلب کرده و دست توانای او را حس می کند. این راه برای همه باز استچرا که تنگناها در زندگی همه هست اما برخی بعد از گذر از این تنگناها آن حس حضور را فراموش کرده و برخی با عوامل مادی توجیه می کنند. و عده کمی مثل شما آن را به یاد داشته و برای خود حفظ می کنند و دلیل محکمی بر وجود خدا اخذ می کنند.
این راه از آن جهت که عمومی و قابل تعمیم بر همه افراد بشر و سازگار با فطرت انسانی است از بهترین را هایی است که خدا برای اثبات وجود خودش در درون انسان نهادینه کرده است.

همین راه در قرآن آمده است:
فَإِذا رَكِبوا فِي الفُلكِ دَعَوُا اللَّهَ مُخلِصينَ لَهُ الدّينَ فَلَمّا نَجّاهُم إِلَى البَرِّ إِذا هُم يُشرِكونَ﴿۶۵﴾
هنگامی که بر سوار بر کشتی شوند، خدا را با اخلاص می‌خوانند (و غیر او را فراموش می‌کنند)؛ امّا هنگامی که خدا آنان را به خشکی رساند و نجات داد، باز مشرک می‌شوند!
کشتی آنگاه که دچار طوفان شود نماد اضطرار و درماندگی و انقطاع از غیر است.
شخصی از امام صادق «علیه السلام» پرسید: چه دلیلی بر وجود خدا هست؟ حضرت فرمود: آیا تاكنون كشتی سوار شده ای؟ گفت: بلی! فرمود: آیا اتفاق افتاده كه كشتی دچار طوفان شود و در آستانه غرق شدن باشد و امید تو از همه جا بریده شود؟ گفت: بلی! حضرت فرمودند: آیا در آن وقت، دل تو امید به جایی داشت و متوجه پناه گاهی بود؟ و از یك نقطه ای خواهش می كرد كه تو را نجات دهد؟ گفت: بلی! حضرت فرمودند: او همان خداست.(بحارالانوار، ج3، ص 41، روایت 16)

آری دوست عزیز این روش شناخت خدا از محکم ترین و زیبا ترین راه های شناخت خداست. و خدا از شما همین راه را برای شناختش قبول می کند. و اگر خدا بر انسان ها تکلیف کرده است که او را از سر تحقیق بپذیرند نه از سر تقلید به این علت است که اثبات وجودش قابل دسترس همگان هست
البته از این نکته نباید غفلت کرد که براهین اثبات وجود خدا اگر صحیح تقریر شوند هر کدام در اندازه خود راهگشای شناخت خدا خواهد بود تا جایی که عده کثیری از خدا پرستان از راه برهانهای نظم و برهان حدوث خدا را یافته و او را می پرستند و این دو برهان در جای خود از احکام و اتقان ویژه برخوردار است.

mir@;506859 نوشت:
ابتدا من مسلمان بودم آن هم فقط بخاطر دیدن روابط عددی در قرآن که بعدا وقتی دیدم که حتی فرهیختگان دیندار هم این روابط را قبول ندارند فکر کردم که ظاهرا این من هستم که دارم اشتباه میکنم پس بی دین شدم. الان هم فقط خدا را قبول دارم (البته به وجود چند خدا هم بعضا مشکوک میشوم!) و نبوت را قبول ندارم به وجود روح و جهان آخرت و بهشت و جهنم هم اعتقادم ضعیف هست چون به جبر اعتقاد دارم (البته از این فکر که آخرتی نیست سوء استفاده نمیکنم و با اینکه بی دین هستم و نماز و روزه نمیگیرم به دنبال کارهای حرام نمیروم و به نوعی تقوا دارم!)
حال با وجود این سیستم پیچیده فکری من در صورت وجود آخرت آیا نمره قبولی را میگیرم یا خدا میندازتم تو جهنم؟!

این که مسلمانی شما دلیلش روابط عددی قرآن بوده و دست بر داشتن شما از اسلام هم به هم ریختن این رابطه جای صحبت بسیار دارد!!
اصلا حقانیت اسلام و قرآن به نظام عددی قرآن نبوده که با بهم ریختن آن حقانیت اسلام زیر سوال برود.
راهی که شما برای اثبات حقانیت اسلام انتخاب فرموده بودید درست نبوده است.
اعجاز قرآن کریم جنبه های مختلفی دارد که یکی از آنها جنبه عددی - آن هم به نظر عده ای- است و الا آنچه که قرآن مردم را برای هماوردی با قرآن فرا خوانده " آوردن سوره ای همانند قرآن" است که بعد از گذشت هزار و 400 سال با این همه دشمنی که با قرآن کرده اند نتوانسته اند بیاورند.
البته اعجاز علمی و پیشگویی های قرآن اعجاز ادبی و.. همه مویداتی بر آن هستند.
البته در این تاپیک من قصد اثبات وجوب بعثت انبیاء و حقانیت اسلام و معاد و ... را ندارم
ولی اجمالا بگویم اگر ما خدا را قبول کردیم و فهمیدیم که او خالق ماست و ما را برای کمال آفریده است ناگزیر باید بپذیریم برای راهنمایی این انسان راهنمایانی بفرستد که کلام ائ را به بندگان برسانند و راه را از بیراهه نشان دهند.
و برای این رسولان الهی باید نشانه ای باشد که همان معجزه ایست که خدا برای حقنیت پیام آورانش به آنها می دهد.
پیامبر اسلام علاوه بر قرآن که معجزه جاوید و ساری او در همه زمانها ست معجزات دیگری نیز به حضرت عنایت کرده است که در تاریخ موجود است..درباره وحدانیت و یگانگی خدا نیز باید بگویم که اگر خدا را آنگونه که هست بشناسیم -الله الصمد- می یابیم که جز یکی نمی تواند باشد و فرض دوئیت باطل است.
البته خدا برای دادن پاداش اخروی به انسان ها دو شرط گذاشته یکی ایمان و یکی عمل صالح که هیچ کدام بدون دیگری سودی نمی بخشد و این دو باید با هم قرین شوند که باعث سعادت دنیوی و اخروی گردند.
والسلام

mir@;506859 نوشت:
ابتدا من مسلمان بودم آن هم فقط بخاطر دیدن روابط عددی در قرآن

در مورد رشادخلیفه این نکته لازم است که وی ابتدا آیاتی که با فرمولش نمی خواند را تحریفی میدانست
سپس ادعای نبوت کرد که بدنبال آن کشته شد!

http://www.tasnimnews.com/Home/Single/115547

متعلم;507518 نوشت:
در مورد رشادخلیفه این نکته لازم است که وی ابتدا آیاتی که با فرمولش نمی خواند را تحریفی میدانست
سپس ادعای نبوت کرد که بدنبال آن کشته شد!

این آقا که کلا کلاهبردار تشریف دارند و ادعاهاشون اکثرا غلطه اما ادعاهای صحیح هم هستند که خودم بررسی کردم مثل ادعاهای این سایت:

http://www.amazing19.com/

سلام دوست عزيز
من هم دقيقاً مثل شما هستم
هيچ كدوم از برهان هاي اثبات خدا رو قبول ندارم
ولي برهان هاي مترياليسم و آتئيستي رو قبول دارم چون منطقي هست( مثل فرگشت داروين)
و كاملاً به جبر معتقدم
و به بهشت و جهنّم هم اعتقاد ندارم
ولي اتفاق هايي كه برام افتاده حضور قدرت برتر يعني خدا رو اثبات مي كنه
و فهميدم كه نيرو هاي فراطبيعي هست و عده اي هم بوسيله ي جادو به مؤفقيت ميرسن
وقتي اين چيز ها رو فهميدم به شدت داغون شدم از طرفي منطق مترياليست و آتئيست به من اثبات شده بود مثل فرگشت (يعني اثبات به چشم! نه خوندن مقاله ي علمي! بماند چطور)
و بعد مونده بودم چي كار كنم!
و سمت سيگار رفتم
تا اينكه نرم افزار bible رو گرفتم كه عهد عتيق و جديد هست
شروع كردم به خوندن
عهد عتيق كه همه اش قتل و غارت و خون ريزي هست
ولي عهد جديد خيلي خوبه
سخنان عيسي مسيح رو كه ميخونم آرامش شديدي ميده
هـيچ دليلي هم براي پذيرفتن عيسي مسيح ندارم! فقط آرامشي كه با خوندن سخنانش به من ميده هست
اين تجربه ي شخصي مثل خودتون هست
براي آرامش سخنان عيسي مسيح رو بخونيد
من تونستم سيگار رو ترك كنم و به آرامش نسبي برسم
مؤفق باشيد

شعیب;507407 نوشت:

این که مسلمانی شما دلیلش روابط عددی قرآن بوده و دست بر داشتن شما از اسلام هم به هم ریختن این رابطه جای صحبت بسیار دارد!!
اصلا حقانیت اسلام و قرآن به نظام عددی قرآن نبوده که با بهم ریختن آن حقانیت اسلام زیر سوال برود.
اعجاز قرآن کریم جنبه های مختلفی دارد که یکی از آنها جنبه عددی - آن هم به نظر عده ای- است و الا آنچه که قرآن مردم را برای هماوردی با قرآن فرا خوانده " آوردن سوره ای همانند قرآن" است که بعد از گذشت هزار و 400 سال با این همه دشمنی که با قرآن کرده اند نتوانسته اند بیاورند.
البته در این تاپیک من قصد اثبات وجوب بعثت انبیاء و حقانیت اسلام و معاد و ... را ندارم
ولی اجمالا بگویم اگر ما خدا را قبول کردیم و فهمیدیم که او خالق ماست و ما را برای کمال آفریده است ناگزیر باید بپذیریم برای راهنمایی این انسان راهنمایانی بفرستد که کلام ائ را به بندگان برسانند و راه را از بیراهه نشان دهند.
و برای این رسولان الهی باید نشانه ای باشد که همان معجزه ایست که خدا برای حقنیت پیام آورانش به آنها می دهد.
پیامبر اسلام علاوه بر قرآن که معجزه جاوید و ساری او در همه زمانها ست معجزات دیگری نیز به حضرت عنایت کرده است که در تاریخ موجود است..درباره وحدانیت و یگانگی خدا نیز باید بگویم که اگر خدا را آنگونه که هست بشناسیم -الله الصمد- می یابیم که جز یکی نمی تواند باشد و فرض دوئیت باطل است.
البته خدا برای دادن پاداش اخروی به انسان ها دو شرط گذاشته یکی ایمان و یکی عمل صالح که هیچ کدام بدون دیگری سودی نمی بخشد و این دو باید با هم قرین شوند که باعث سعادت دنیوی و اخروی گردند.
والسلام

ببخشيد ولي آخه چرا عمل صالح بدون ايمان پذيرفته نيست؟
من يه چيزي هم بگم اينكه سوره اي نميشه مثل قرآن آورد يه مغلطه هست
چون هـيچ سخني رو نميشه مثل سخن ديگر آورد!
مثلاً نميشه بيتي مثل حافظ و سعدي آورد ( البته خودم نميدونم درسته يا نه)
تازه من تو فيس بوك ديدم كه چندتا جمله آورده بودن كه مي گفتن شبيه قرآن هست

Ezio;507775 نوشت:

سلام

محققین با تطبیقی که در محتوای ادیان امروز انجام داده اند مواردی را در برتری و کمال اسلام بر دیگر ادیان بیان کرده اند که میتوانید برخی از آنها را در آدرس زیر ببینید:

http://porseman.org/q/show.aspx?id=129559

پیشنهاد می کنم کتاب زیر را هم بخوانید:

سفر من از مسیحیت به اسلام:

http://download.tvshia.com/?p=1154

mir@;506859 نوشت:
با سلام

با تشکر

سلام علیکم،
پذیرش خداوند از روی براهین عقلی لازم نیست، چیزی که لازمه این هست که انسان به هر طریقی که می‌تواند خودش به دنبال جواب قانع کننده برای خودش در مورد وجود خداوند و بعد نبوت و آخرت و ... برود. بزرگی نقل می‌کرد که فکر کنم خواجه نصیرالدین طوسی برای اینکه مردم پایه‌ی ایمانشان قوی شود در کسوت وزارت دستور اجباری شدن تحصیل را دادند، همه باید به مکتب می‌رفتند تا برایشان خداوند و ... اثبات شود، بعد از مدتبی خواجه در یک بیابان دورافتاده گذر می‌کردند که پیرمردی را دیدند که آنجا کار می‌کرده است و آنجا از هر آبادی‌ای دور بود. می‌روند جلو می‌پرسند آیا سواد داری؟ پیرمرد جواب می‌دهد که نه! خواجه از باب مقدمه‌سازی یا هر چیز دیگر می‌پرسد اگر کسی بیاید و به تو بگوید خدا وجود ندارد (القاء شبهه) چه می‌کنی؟ پیرمرد عصبانی شد و گفت با همین دو انگشت جفت چشمانش را کور می‌کنم. خواجه که یقین پیرمرد بی‌سواد را دید دستور اجباری بودن تحصیل را لغو کرد. این براهین برای باورپذیرتر کردن وجود خداوند است. مثالش این است که شما یک چیزی را در زندگی احساس می‌کنید ولی بعد می‌بینید که تمام عالم و آدم برایتان استدلال می‌کنند که آن چیزی که شما احساس کرده‌اید توهمی بیش نمی‌تواند باشد، بعد به شما (شمای نوعی نه خود شما) می‌گویند مثلاً اسکیزوفرنیک شده‌اید. برای اینکه این مشکل پیش نیاید و نگویید آخر چطور ممکن است که خدای بزرگ ببیند بدون اینکه چشم داشته باشد، یا چطور ممکن است خداوند وجود داشته باشد بی‌آنکه کسی او را به وجود آورده باشد و ...، برای پاسخ دادن به این سؤال‌ها می‌روند دنبال براهین، وقتی عقل هم وجود خداوند و صفات او را اثبات کرد دیگر مسأله حل است، چیزی که از درون درک کردم را با عقل هم برایم اثبات شد و نادرستی تشکیک‌ها و القائات برایم واضح شد و الآن چنان ایمانی به خدا دارم که کوهها بلرزه در بیایند (در مقایل شبهات عجیب و غریب و عظیم) ایمان من به خداوند با تمام ویژگی‌هایش تکان نخواهد خورد. از یک طرف دیگر هم باید مسأله را دید، برخی براهین اثبات خداوند آنقدر قوی هستند که کسی که به خداوند اعتقاد ندارد هم ناچار باید درستی آن را بپذیرد (اگرچه با سفسطه در ظاهر بگوید نپذیرفتم و ...) اما بعد با خودش می‌گوید که اگر پس خدایی هست که به این واضحی و مشخص وجود دارد و دارای اثر است پس چرا هیچ احساسی از او ندارم؟ این مورد در اصل هرگز پیش نمی‌آید چون همانطور که شما مثال‌های خصوصی از دیدن خداوند در کنار خودتان و دیدن اثر حضور او در زندگی‌تان را دیده‌اید و حقیر هم دیده‌ام، بقیه هم دیده‌اند و کسی که آنها را انکار کند فطرت خودش را با توجیهات و ... خاموش کرده است:

وَنُقَلِّبُ أَفْئِدَتَهُمْ وَأَبْصَارَ‌هُمْ كَمَا لَمْ يُؤْمِنُوا بِهِ أَوَّلَ مَرَّ‌ةٍ وَنَذَرُ‌هُمْ فِي طُغْيَانِهِمْ يَعْمَهُونَ [الأنعام، ۱۱۰]
و دل‌ها و ديدگانشان را [به خاطر عنادى كه دارند] مى‌گردانيم [پس ايمان نمى‌آورند] همچنان كه نخستين بار هم به آن ايمان نياوردند و آنها را در طغيانشان رها مى‌كنيم كه سرگشته و كوردل بمانند

کسی که وجود و حضور خداوند را در شرایطی کاملا به وضوح درک کرده است در شرایط دیگری به وضوح به درستی ان احساسات خود شک می‌کند، پس خوب است که در چیزی که دانسته است و یقین حاصل کرده ولی بعد در آن دچار شک و تردید شده است تحقیق کند، براهین عقلی قابل اتکاترین راه برای خاتمه دادن به این تردیدهاست. اگرچه راههای دیگری هم هستند که اگر از جنس برهان عقلی نیستند ولی به هر حال تعقل در آنها حرف اول و آخر را می‌زند، عبرت گرفتن، تجزیه و تحلیل کردن مسائل و ... . یادم هست که آن اوائل که خودم می‌خواستم بودن یا نبودن خدا را بپذیرم اینطور گفتم که «چیزی که تجربهخ پذیر باشد علمی است و قابل اتکا»، پس در موقعیت‌های متفاوتی که قرار می‌گرفتم از خداوند میخواستم که اگر وجود داری و دوست داری بدانم که وجود داری این موقعیت را که بررسی کردم هیچ راه نرفته‌ای برای بیرون رفت از ان ندارم را برایم رفع و رجوع کنیم. بعد که کار به دست خدا بود کارم از جایی درست می‌شد که فکرش را هم نکرده بودم. با خودم گفتم عجب یعنی خدایی هست که حرفم را شنید و اجابت هم کرد؟ بعد گفتم بالأخره معجزه که نشد و از یک راه طبیعی این کار انجام گرفت (خداوند که کشتی‌شکستگان واله را به ساحل می‌رساند که آنها را بر دوش فرشتگان به ساحل نمی‌رساند و آنها باز انکار کنند، طوفان تمام می‌شد و بر خلاف باور ایشان زنده به ساحل می‌رسیدند، باز با همین اسباب دنیا)، گفتم که پس شاید اتفاقی بوده، چندین بار این کار را کردم و عجب اینکه این رویه تکرار می‌شد تا جایی که دیگر انکارش برایم ساده نبود که خداوند شنوا و قادر در کنارم نباشد. بعد روز دیگری دوباره در وضعیتی قرار گرفتم که از خدا بخواهم اگر وجود داری خودت را و حضورت را اثبات کن! اما این بار حرفم را کامل نگفته انگار از درونم احساس کردم که چقدر باید خدا بودنش را برایت اثبات کند تا بدذیری؟ نکند داری از این رویه سوء استفاده می‌کنی که مشکلاتت حل شود؟ ترسیدم و گفتم که نه دیگر بس است و اثبات نمیخوانم، مهم هم نیست که این کارم حل بشود یا نه. شیرینی ایمان را چشیدم وقتی دلم روشن شد به نور خدا ... بعدها در کوران زندگی باز دچار تردید می‌شدم که شاید آن آزمایش‌های علمی ناقص رها شدند و باید ادامه پیدا می‌کردند ولی براهین عقلی الحمدلله راه هر گونه شبهه و تردیدی را می‌بندد، پس آنها را سبک نشمرید.

در مورد اعتقاد به سایر موارد هم تعقل می‌خواهد و اینطور نیست که کسی بنشیند یکجا و بگوید من به آخرت اعتقاد دارم یا من به آخرت اعتقاد ندارم. خوب هر اعتقادی باید پشتوانه‌ای داشته باشد که اگر نه خدا اصلاً خود آدم بعد ۴۰ سال به زندگیش نگاه کرد نگوید این چه اعتقاداتی بود که من داشتم و اگر طور دیگر فکر می‌کردم الآن کجا بودم ... شما اگر به آخرت اعتقاد ندارید دلیلی برای این اعتقادتان دارید؟ به نبوت چه؟ دلایل و براهین اثبات نبوت و آخرت را خوانده‌اید و متوجه نشده‌اید؟ خدایی که به او اعتقاد دارید و حسش می‌کنید را چقدر می‌شناسید؟ فقط هست که باشد؟ فقط هست که کمکتان کند؟ کمکتان کند که چی بشود یک مدتی زندگی توأمان خوش و تلخ داشته باشید و بعد تمام؟ یعنی عاقبت کار شمایی که آزارتان به مورچه نرسیده با عاقبت کار چنگیزخان که مناره‌ها از جمجمه‌ی انسان درست می‌کرد یکی باشد؟ چنین خدایی اگر باشد هم قابل دوست داشتن هست؟ کسی که یک نفر را کشته و کسی که ۱۰۰ نفر را کشته اعدام شوند و تمام؟ فرقی نکند که چه تعداد خانواده بی شوهر یا بی‌مادر یا بی‌فرزند شده‌اند و سالها با داغ زندگی کرده‌اند؟ نه ما خدایی را می‌پرستیم که عادل باشد، که حکیم باشد، کسی که خدای پر از نقص و ضعف را بپرستد از بهره‌ی کم خودش از رشد است. حتی بت‌پرستان هم دوست داشتند بتی را بپرستند که کارایی بالاتری داشته باشد، که بیشتر به فکرشان باشد، که صفات بهتری بهش نسبت داده شده باشد ... داشتن خدای ناقص افتخار کردن به معتقد بودن به او ندارد. برای ما وقتی که عدالت خداوند اثبات شد و حکمت خداوند و قدرت خداوند اثبات شد دیگر پذیرش نبوت برای آگاه کردن انسان از راه درست سعادت و بعد آخرت برای برقرار کردن عدالتی که در زمین ممکن نبود اجرا شود کار سختی نیست ...

تقوا مرحله‌ی بالا از ایمان هست و ایمان مرحله‌ای از تسلیم قلبی در برابر خدا. عمل صالحی که برای غیرخدا باشد در همین دنیا پاسخ خوب خود را خواهد گرفت و در آن دنیا هباءً منثوراً خواهد شد و شخص در آخرت بدون توشه و است و در حسرت مگر اینکه خداوند رحمی به او بکند ...

درباره‌ی نمره‌ی قبول هم اگرچه حقیر نمی‌دانم ولی بزرگان گفته‌اند که به بهشت وارد شدن که کاری ندارد، بچه‌ی نابالغ و کسی که اصلاً خبر حق به او نرسیده و ... هم به بهشت وارد می‌شوند، این که چیزی نیست، آن را که از دست می‌دهید دریابید. نماز خواندن و ... و خلاصه انجام واجبات و ترک محرمات با داشتن ایمان تازه اول لذت بردن از مجاورت خداست، بعد از آن مراحل قرب به خداست که لذتش به زیان قابل وصف نیست. اینکه کسی بگوید نماز نخوانم هم ممکن است بروم به بهشت حتی اگر راهش دهند هم کی به لذتی می‌رسد که مؤمن از حرف زدن با محبوب خود احساس می‌کند؟ اگر آن خدایی که وجود و حضورش را احساس کرده‌اید دوست هم دارید دوست ندارید بیشتر او را بشناسید؟ بیشتر حضورش را احساس کنید؟ کمتر از او غافل شوید؟ بیشتر به او نزدیک شوید؟ راه این کارها می‌شود راه دین که مسیر تکامل روح بشری است.

یا علی

Ezio;507775 نوشت:
سلام دوست عزيز
من هم دقيقاً مثل شما هستم
هيچ كدوم از برهان هاي اثبات خدا رو قبول ندارم
ولي برهان هاي مترياليسم و آتئيستي رو قبول دارم چون منطقي هست( مثل فرگشت داروين)
و كاملاً به جبر معتقدم
و به بهشت و جهنّم هم اعتقاد ندارم
ولي اتفاق هايي كه برام افتاده حضور قدرت برتر يعني خدا رو اثبات مي كنه
و فهميدم كه نيرو هاي فراطبيعي هست و عده اي هم بوسيله ي جادو به مؤفقيت ميرسن
وقتي اين چيز ها رو فهميدم به شدت داغون شدم از طرفي منطق مترياليست و آتئيست به من اثبات شده بود مثل فرگشت (يعني اثبات به چشم! نه خوندن مقاله ي علمي! بماند چطور)
و سمت سيگار رفتم
تا اينكه نرم افزار bible رو گرفتم كه عهد عتيق و جديد هست
شروع كردم به خوندن
عهد عتيق كه همه اش قتل و غارت و خون ريزي هست
ولي عهد جديد خيلي خوبه
سخنان عيسي مسيح رو كه ميخونم آرامش شديدي ميده
هـيچ دليلي هم براي پذيرفتن عيسي مسيح ندارم! فقط آرامشي كه با خوندن سخنانش به من ميده هست
اين تجربه ي شخصي مثل خودتون هست
مؤفق باشيد

با سلام خدمت شما دوست عزیز
برای این که تجربه شما در دستیابی به حقیقت کامل شود سفارش می کنم یک بار هم قرآن را بخوانید.
کسی که با عهدین آرام شود بدون شک با قرآن به اوج می رسد.
ولی لطفا با ذهنی خالی سراغ قرآن بروید . به دور از هیاهوی تبلیغاتی دیگران. بدون این که بخواهید آن را نقد یا مقایسه بکنید.
آرام و به نیت هدایت.

Ezio;507786 نوشت:
ببخشيد ولي آخه چرا عمل صالح بدون ايمان پذيرفته نيست؟

عمل صالح بدون ایمان و اعتقاد به خدا ، پذیرفته می شود البته به درگاه آن که عمل را برای او انجام داده ایم نه به درگاه خدا. چرا که ما به خدا ایمان نداشتیم و عمل را برای او انجام نداده ایم که از او نتیجه عملش را بخواهیم.
برای دیدن مردم، رشد و تعالی خودمان ، آرامش خودمان و... انجام داده ایم باید منتظر نتیجه از خود آنها باشیم نه از خدا.
آنگاه عمل پذیرفته است که تعلق عمل به خدا باشد و این با ایمان ممکن نیست.
بزرگی مثال خوبی می زد: کسی کاسه آشی در خانه همسایه شما می برد بعد از چندی در خانه شما می آید و می گوید کاسه آن آش نذری را بده!! چه می گویید ؟ حتما می گویید : آش را برای کس دیگر برده ای کاسه اش را از ما می خواهی؟!!
آری عمل را برای دیگری انجام داده ای نتیجه اش را از خدا می خواهی؟؟

Ezio;507786 نوشت:
من يه چيزي هم بگم اينكه سوره اي نميشه مثل قرآن آورد يه مغلطه هست
چون هـيچ سخني رو نميشه مثل سخن ديگر آورد!
مثلاً نميشه بيتي مثل حافظ و سعدي آورد ( البته خودم نميدونم درسته يا نه)
تازه من تو فيس بوك ديدم كه چندتا جمله آورده بودن كه مي گفتن شبيه قرآن هست

در تاپیک زیر بنده بحثی را با یکی از کاربر ها در این زمینه شروع کردم لطفا بعد از مطالعه اگر مطلبی در این باب بود در خدمت شما خواهم بود.

http://www.askquran.ir/thread43412.html

[="Indigo"]

Ezio;507775 نوشت:
و سمت سيگار رفتم

Ezio;507775 نوشت:

چه ربطی داشت به سیگار ... ؟؟؟ :Moteajeb!:شرمنده ام که تاپیک و منحرف میکنم ... ولی استارتشو جمله ی ایشون زد ...

Ezio;507775 نوشت:
مونده بودم چي كار كنم!
و سمت سيگار رفتم

الان یعنی با سیگار ارامش گرفتین ... ؟؟؟:Gig:

نکنه همه مسائلی که ذهنتونو مشوش میکنه رو می پیچین لای سیگارو دود میکنین؟ یا همراه با سیگار اهنگ غمگین گوش میدین و زیر بارون قدم میزنین ... ؟؟؟ شایدم تو تاریکی میشینین و سیگار میکشین برا آرامش بیشتر ... ؟؟

فک میکردم این ارامش ها و جمله ها ... مختص فیسبوک و وبلاگ های شکست عشقیه ....

والا سوای دنیای مجازی ... ما هرکی و تو واقعیت دیدیم که سیگار دستش بود ...

یه معتاد مفنگی بود که سیگارو از رو اعتیاد و میخواست ... نه برا آرامش...

الله و اکبر !:Moteajeb!:[/]

شعیب;509014 نوشت:
عمل صالح بدون ایمان و اعتقاد به خدا ، پذیرفته می شود البته به درگاه آن که عمل را برای او انجام داده ایم نه به درگاه خدا. چرا که ما به خدا ایمان نداشتیم و عمل را برای او انجام نداده ایم که از او نتیجه عملش را بخواهیم.
برای دیدن مردم، رشد و تعالی خودمان ، آرامش خودمان و... انجام داده ایم باید منتظر نتیجه از خود آنها باشیم نه از خدا.
بزرگی مثال خوبی می زد: کسی کاسه آشی در خانه همسایه شما می برد بعد از چندی در خانه شما می آید و می گوید کاسه آن آش نذری را بده!! چه می گویید ؟ حتما می گویید : آش را برای کس دیگر برده ای کاسه اش را از ما می خواهی؟!!

مثلا کسانی که در راه خدا عمل صالح انجام میدن چند درصدشون فقط بخاطر خود خدا عمل صالح انجام میدن؟! آیا غیر از اینه که اکثر کسانی که عمل صالح انجام میدن منتظر نتیجش تو آخرت هستند که مثلا یه جای بهتری تو بهشت داشته باشن؟!

به نظر من که عمل صالح در عین بی ایمانی ارزشش به مراتب بیشتر از عمل صالح فرد ایمان دار هست چون کسی که اعتقاد داشته باشه که خدا نیست اما با این وجود عمل صالح انجام بده خیلی ارزش کارش از اونی که به خدا اعتقاد داره بیشتره چون برای عمل صالحش درخواستی از کسی نداره و کاملا عمل صالحش از روی انسان دوستی هست.

mir@;509091 نوشت:
مثلا کسانی که در راه خدا عمل صالح انجام میدن چند درصدشون فقط بخاطر خود خدا عمل صالح انجام میدن؟! آیا غیر از اینه که اکثر کسانی که عمل صالح انجام میدن منتظر نتیجش تو آخرت هستند که مثلا یه جای بهتری تو بهشت داشته باشن؟!

به نظر من که عمل صالح در عین بی ایمانی ارزشش به مراتب بیشتر از عمل صالح فرد ایمان دار هست چون کسی که اعتقاد داشته باشه که خدا نیست اما با این وجود عمل صالح انجام بده خیلی ارزش کارش از اونی که به خدا اعتقاد داره بیشتره چون برای عمل صالحش درخواستی از کسی نداره و کاملا عمل صالحش از روی انسان دوستی هست.

دقيقاً
حرف دل من رو زدي
به نظر من وقتي كه يك انسان بي دين و حتي خداناباور يك كار كوچك خير انجام ميده ، در مقابل انسان مؤمني كه براي رسيدن به 72 تا حوري لخت بهشتي ! (دقت بفرماييد من طبق خود قرآن و باور مسلمون ها مي گم)
كار خوب انجام ميده مي ارزه (حالا بماند عشق رسيدن به اين حوري ها خيلي ها رو به كشته شدن و كشتن و انتحاري ميرسونه)
از نظر آتئيست ها (كه نظر خودم هم هست) انساني كه به دليل ترس از آتش جهنّم دزدي نمي كنه و آدم نمي كشه، هـيچ فرقي با با يك دزد و آدم كش نداره
چون در اصل ميخواد اينكار رو انجام بده ولي مي ترسه!
و اگه اين ترس نباشه انجام ميده
واينكه ما به يك كودك ياد بديم كه اگه دزدي كني ميري جهنّم يا جاي دروغ تو آتيشه! فقط به طور مقطعي اثر داره
البته اين هم بگم جداي از بحث اديان و خداباوري و يا خداناباوري به نظر من همه ي انسان ها با تمام تفاوت ها، در اصل يكي هستند! بر مبناي اين جمله از آقاي ولتر:
پاي پول كه وسط باشد، همه از يك مذهب اند!

mir@;506859 نوشت:
با سلام

با تشکر

روزی یکی ازم پرسید چرا مسلمان هستی ؟ گفتم چون عقلم منو به درب خانه اسلام راهنمایی کرد ... گفت چگونه ؟ گفتم تو انسانی ؟ گفت بله ! گفتم عقل داری ؟ گفت بله ! گفتم عقلت در مورد این همه تشکیلات اسمان و زمین و موجودات و وجود خودت چه جوابی داره که بهت بگه ؟ گفت فکر نکردم ! گفتم ولی اگر فکر کنی میبینی مجهولاتی هست که عقل تو میخواهد برای ان جوابی بیابد اینکه کیستی ؟ از کجا امده ای ؟ امدنت بهر چه بود ؟ به کجا هستی و فردا به کجا خواهی رفت ؟ ماجرای تولد و مرگ چیست ؟ داستان این هستی چیست ؟ هدف چه بوده ؟ چه کسی داستان زندگی و خلقت را تنظیم کرده ... همه این سوالات باعث میشود که از اعماق وجودت بگویی خدایی باید باشد که چنین کرده
حال این خدا کجاست ؟ چه هدفی از خلقت تو و سایر موجودات داشته ؟ ایا موجودات خلق کرده و به سکوت نشسته ؟؟؟ ایا او که خود خالق عقل تو است بر خلاف عقل عمل کرده و بی حکمت من و تو را افریده و رها کرده و برنامه و هدفی نداشته ؟؟؟؟
وقتی که درک کنی خدایت که خود افریننده عقل توست و عقل تو بی حکمت عملی نمیکند پس این خدا هم باید حکیم باشد و مجهولات ذهنی تو را حل و فصل کند ان گا متذکر میشوی ... گفت چگونه ؟ گفتم این جاست که عقل واجب میداند که باید برگزیدگانی از سوی بشریت که منتخب خدای ما هستند بیایند و ما را اگاه از مجهولات ذهنی کنند و هدف این خالق را برای ما روشن کنند
پس خداوند یکی پس از دیگری فرستادگان خود را برای تذکر و اتمام حجت به سوی بشر روانه کرد و در قرون مختلف و متفاوت ان ها را از هستی خویش اگاه نمود و ان گاه که جامعه به سطحی رسید که امادگی دریافت جامع برنامه الهی به سوی کمال را داشت پس اخرین پیک خویش رسول خاتم محمد مصطفی که درود اولین و اخرین به روان پاکش باد را فرستاد تا حجت را تا روز قیامت بر همگان تمام کند و راه باطل از حق را نشان دهد و ان ها را متذکر ایات و دستورات الهی بکند ............. شاید که متذکر شوند

اگر جنابعالی ان قدر علم کسب کرده ای که بتوانی براحتی ادله اثبات خداوند و ضرورت بعث انبیا علیهم السلام رد کنی و پاسخ مجهولات عقلت را هم بدهی در ان صورت میتوانید اظهار کفر کنید ! ولی اگر هیچ چیزی هم برای شما فرضا بوسیله علم و منطق ثابت نشود باز هم عقل شما را بنا بر قاعده وجوب دفع ضرر احتمالی دعوت به ایمان میکند زیرا اگر یک درصد احتمال حقیقت باشد شما بازنده ابدی خواهید شد !

In the name of allah

To all English speaker gentlemen:

despite of all respectfully remarkable aspects of western civilization,given that the western theological legacy has been distorting the notion of true Islam throughout history,I am going to throw light on it and let you know what true Islam is.

The Prophet Mohammed (peace be upon him) is the last messenger who has been sent by ALLAH.The inheritance of Islam is a descendant of all other prophets before him that has evolved gradually throughout history.Teachings of Islam has been sent by ALLAH to make the virtue and evil distinguishable for us to choose whatever we want as a path to follow in life which is the basis for being judged and treated afterwards on judgment day.

Here are some verses of the holy Quran that has been sent to Muhammad by ALLAH.I would suggest that you study the holy Quran by yourselves

(Muhammad) We have sent revelations to you just as were sent to Noah and the Prophets who lived after him and to Abraham, Ishmael, Isaac, Jacob, his descendants, Jesus, Job, Jonah, Aaron, and Solomon. We gave the Psalms to David.

The Messengers were sent to give people the glad news of God's mercy) and warn them (of His punishment) so that the human being would not have any objections against God, after the coming of the Messengers, (that they did not have any knowledge of His mercy and punishment). God is Majestic and All-wise.

God testifies that whatever He has revealed to you (Muhammad) He has revealed it on purpose and the angels also testify to it but God's testimony alone is Sufficient

عالم مقدس ملکوت;509236 نوشت:
اگر جنابعالی ان قدر علم کسب کرده ای که بتوانی براحتی ادله اثبات خداوند و ضرورت بعث انبیا علیهم السلام رد کنی و پاسخ مجهولات عقلت را هم بدهی در ان صورت میتوانید اظهار کفر کنید ! ولی اگر هیچ چیزی هم برای شما فرضا بوسیله علم و منطق ثابت نشود باز هم عقل شما را بنا بر قاعده وجوب دفع ضرر احتمالی دعوت به ایمان میکند زیرا اگر یک درصد احتمال حقیقت باشد شما بازنده ابدی خواهید شد !

ببینید پشت انتخاب دین معمولا هیچ منطقی نیست.
حالا در ایران حزب گرایی به معنای واقعی کلمه وجود ندارد ولی در اکثر کشورهای دموکراتیک حزب گرایی وجود دارد.
مثلا شما در آمریکا برای اینکه به دموکرات ها رای بدهید یا جمهوری خواهان اندکی تحقیق میکنید ولی در مورد دین یک جبر جغرافیایی بر شما حاکم است و اکثر افراد نسبت به اینکه کجا به دنیا آمده اند دین پدر و مادرشان را دربست قبول میکنند.
پس اگر شما الان در هند بودید به احتمال قوی هندو میشدید اگر ژاپن یا چین بودید بودایی میشدید اگر اروپا یا آمریکا بودید مسیحی میشدید اگر اسرائیل بودید یهودی میشدید.
اگر در عراق بودید شیعه 12 امامی میشدید اما در ایران به ولایت فقیه هم اعتقاد دارید!
در همین ایران اگر در کردستان یا سیستان و بلوچستان به دنیا میامدید اصلا سنی میشدید!
پس دین گرایی در ذاتش ایراد دارد.
الان قرن 21 هست و در طی سالیان پس از جنگ جهانی دوم دموکراسی روز به روز در جهان بیشتر از دیروز گسترش پیدا کرده پس مردم جهان اگر یک حقیقت واحد را میدیدند مطمئنا به آن روی میاوردند همانطور که روز به روز مردم جهان دموکرات تر از دیروز میشوند!
اما دین یک حقیقت واحد نیست و شما هم دست روی هر دینی که بزارید آن دین متخصصان خاص خودش را دارد و کتاب ها و مقالات خاص خودش و منطق ها و فلسفه های خاص خودش و همه اینها دست به دست هم میدهند و باعث میشوند حتی در صورت تحقیق باز هم به دلیل جبری که در اطرافتان وجود دارد باز هم دین خودتان را تایید کنید!
در مورد اسلام که وضعیت شدیدتر است چرا که مسلمین اجازه تبلیغ را عملا از نامسلمانان گرفته اند!
پس انتخاب دین یا اصلا بدون تحقیق است یا اگر تحقیقی هم باشد بار هم به دلیل جبری که در اطرافتان وجود دارد به احتمال قوی نتیجه تحقیقتان از قبل معلوم است و به احتمال قوی دینتان همان دین اطرافیانتان خواهد بود!
من که شخصا ترجیح میدهم دین را ول کنم و به عقلم رجوع کنم چون عقل هرچند ناقص از دینی که ادعای کامل بودن را دارد بهتر جواب میدهد.
نگاهی به اعلامیه جهانی حقوق بشر که یک سند انسانی هست بیاندازید.
این سند را یک مشت انسان نوشته اند ولی از نظر من قوانینش از قوانین تمامی ادیان منطقی تر است.
ما دیگر انسان های ترسوی غارنشین نیستیم که وقتی صدای رعد و برق میشنیدند از خدا میترسیدند چون علت رعد و برق را نمیدانستند!
الان ما انسانها با استفاده از دانش و فناوری میتوانیم خودمان راه درست را تشخیص دهیم و نیازی به فلان پیغمبر و سخنانش نداریم.
من که شخصا خدا را قبول دارم و میدانم در آخرالزمان خدا پیروز خواهد بود اما این خدا نه اهورا مزدا هست نه شیوا نه یهوه نه مسیح نه الله نه هر خدای دیگری و همه ادیان به نظر من بیشتر باعث اختلاف افکنی هستند و هرگاه هر دینی اجرایی شده جز بدبختی چیز دیگری به ارمغان نیاورده!
روز به روز عقل ناقص انسان جایگاهش محکم تر میشود و من میدانم در آخرالزمان همین عقل هست که پیروز هست و عقل کلید دریافت معرفت به ما از سوی خداست و خدا با همین عقل شیطان را شکست میدهد و تمامی ادیان را که به نظر من شیطانی هستند کنار خواهد زد.

جالب اينجاست كه شما به يك وهابي (ضد شيعه) و يا هر دين ديگه مثل يهوديان صهيونيست (كه ميدونم صد در صد جناب عالم مقدس ملكوت مشكل دارن باهاشون) دليل ايمان شون رو بپرسي كه چرا صهيونيست يا وهابي (و يا هر دين ديگه مثل بودايي و اديان قبيله اي ) هستي؟ هـمين پاسخ ايشون (اين متن رو مي گم) ميدن! مي گن عقل مون مارو به درب اين مذهب رسونده!
در حالي كه هـمون تأثير تعليمات كودكي هست كه باعث ميشه افراد ايمان صد در صد به دين موروثي شون بيارن
مي گيد نه؟ شما از اين قاعده مستثني هستيد؟
خيلي خب، در مورد تأثير تعليمات كودكي و محيط زندگي بر انسان، مخصوصاً تا پنج سال اول تحقيق كنيد
تا به اين نتيجه برسيد
البته جمله ي اين كه عقلم به من درستيه چيزي رو ثابت كرده، در كل غلط نيست
چون عقل انسان همون چيزهايي هست كه كسب و تعليم مي بينه!
و عقل از اون ديد مي بينه

mir@;509091 نوشت:

با سلام و عرض ادب
عمل صالح از این باب که خدا به او پاداش می دهد هم عمل برای خداست البته درسته که درجه کسی که برای خود خدا سوای بهشت و جهنم کار انحام می دهد بالا تر است اما کسی که شوقا للجنه هم کاری انجام دهد عمل را برای بهشت خدا دادی انجام می دهد بلاخره انتسابش به خداست.برای همین پاداشش هم با خداست.
اما کسی که عملش را برای دیدن دیگران انجام می دهد همین که مردم عملش را دیدند پاداشش را گرفته است.
کسی که برای نوع دوستی و آرامش درونی کاری را انجام می دهد این هم پاداشش آرامش درونی و ارضای هس همنوع دوستی خود است. گر چه خدا برای عمل مطابق عقلش هم منافعی را نصیبش می کند اما این کف کار است کف معارف انسانی است چرا که در حیوانات هم بعضا حس کمک به همنوع و همنوع دوستی هست.
هر کس به نیتش جواب می گیرد برای همین کسی که نیتش از عملش خدا و یا پاداش اعطایی اوست خدا به او پاداش می دهد و رضوان و رحمتش را شامل حال او می کند.

mir@;509091 نوشت:

کسی که از نوع دوستی کاری را می کند به ارضای حس درونی خود پرداخته است خود را راضی ساخته به فکر آرامش درونی خود است.
و پاداشش همان آرامش درونی خود است او به ندای درونش گوش داده و کسی که برای رضای خدا کار می کند برای روان آفرین عمل می کند ارزش کدام یک بیشتر است؟؟ ارزش این بهشت الهی و رحمت و رضوان اوست و ارزش آن خوش آمد جامعه و ارضای درونی.

SH!SH-GoOoSHe*;509068 نوشت:
[="Indigo"]

چه ربطی داشت به سیگار ... ؟؟؟ :Moteajeb!:شرمنده ام که تاپیک و منحرف میکنم ... ولی استارتشو جمله ی ایشون زد ...

الان یعنی با سیگار ارامش گرفتین ... ؟؟؟:Gig:

نکنه همه مسائلی که ذهنتونو مشوش میکنه رو می پیچین لای سیگارو دود میکنین؟ یا همراه با سیگار اهنگ غمگین گوش میدین و زیر بارون قدم میزنین ... ؟؟؟ شایدم تو تاریکی میشینین و سیگار میکشین برا آرامش بیشتر ... ؟؟

فک میکردم این ارامش ها و جمله ها ... مختص فیسبوک و وبلاگ های شکست عشقیه ....

والا سوای دنیای مجازی ... ما هرکی و تو واقعیت دیدیم که سیگار دستش بود ...

یه معتاد مفنگی بود که سیگارو از رو اعتیاد و میخواست ... نه برا آرامش...

الله و اکبر !:Moteajeb!:

[/]

نه من معتاد مفنگي نبودم و نيستم
و سيگار رو هم براي آروم شدن مي كشيدم چون نيكوتين آرامش بخش هست و اتفاقاً يك بار هم زير بارون دو نخ كشيدم و اين جمله هايي كه شما تو فيس بوك ميخوني دروغ نيست
ولي بعداً تونستم از طريق سخنان عيسي مسيح به آرامش بيشتري برسم و بعد هم سيگار رو ول كردم.

mir@;509354 نوشت:
ببینید پشت انتخاب دین معمولا هیچ منطقی نیست.
حالا در ایران حزب گرایی به معنای واقعی کلمه وجود ندارد ولی در اکثر کشورهای دموکراتیک حزب گرایی وجود دارد.
مثلا شما در آمریکا برای اینکه به دموکرات ها رای بدهید یا جمهوری خواهان اندکی تحقیق میکنید ولی در مورد دین یک جبر جغرافیایی بر شما حاکم است و اکثر افراد نسبت به اینکه کجا به دنیا آمده اند دین پدر و مادرشان را دربست قبول میکنند.
پس اگر شما الان در هند بودید به احتمال قوی هندو میشدید اگر ژاپن یا چین بودید بودایی میشدید اگر اروپا یا آمریکا بودید مسیحی میشدید اگر اسرائیل بودید یهودی میشدید.
اگر در عراق بودید شیعه 12 امامی میشدید اما در ایران به ولایت فقیه هم اعتقاد دارید!
در همین ایران اگر در کردستان یا سیستان و بلوچستان به دنیا میامدید اصلا سنی میشدید!
پس دین گرایی در ذاتش ایراد دارد.
الان قرن 21 هست و در طی سالیان پس از جنگ جهانی دوم دموکراسی روز به روز در جهان بیشتر از دیروز گسترش پیدا کرده پس مردم جهان اگر یک حقیقت واحد را میدیدند مطمئنا به آن روی میاوردند همانطور که روز به روز مردم جهان دموکرات تر از دیروز میشوند!
اما دین یک حقیقت واحد نیست و شما هم دست روی هر دینی که بزارید آن دین متخصصان خاص خودش را دارد و کتاب ها و مقالات خاص خودش و منطق ها و فلسفه های خاص خودش و همه اینها دست به دست هم میدهند و باعث میشوند حتی در صورت تحقیق باز هم به دلیل جبری که در اطرافتان وجود دارد باز هم دین خودتان را تایید کنید!
در مورد اسلام که وضعیت شدیدتر است چرا که مسلمین اجازه تبلیغ را عملا از نامسلمانان گرفته اند!
پس انتخاب دین یا اصلا بدون تحقیق است یا اگر تحقیقی هم باشد بار هم به دلیل جبری که در اطرافتان وجود دارد به احتمال قوی نتیجه تحقیقتان از قبل معلوم است و به احتمال قوی دینتان همان دین اطرافیانتان خواهد بود!
من که شخصا ترجیح میدهم دین را ول کنم و به عقلم رجوع کنم چون عقل هرچند ناقص از دینی که ادعای کامل بودن را دارد بهتر جواب میدهد.
نگاهی به اعلامیه جهانی حقوق بشر که یک سند انسانی هست بیاندازید.
این سند را یک مشت انسان نوشته اند ولی از نظر من قوانینش از قوانین تمامی ادیان منطقی تر است.
ما دیگر انسان های ترسوی غارنشین نیستیم که وقتی صدای رعد و برق میشنیدند از خدا میترسیدند چون علت رعد و برق را نمیدانستند!
الان ما انسانها با استفاده از دانش و فناوری میتوانیم خودمان راه درست را تشخیص دهیم و نیازی به فلان پیغمبر و سخنانش نداریم.
من که شخصا خدا را قبول دارم و میدانم در آخرالزمان خدا پیروز خواهد بود اما این خدا نه اهورا مزدا هست نه شیوا نه یهوه نه مسیح نه الله نه هر خدای دیگری و همه ادیان به نظر من بیشتر باعث اختلاف افکنی هستند و هرگاه هر دینی اجرایی شده جز بدبختی چیز دیگری به ارمغان نیاورده!
روز به روز عقل ناقص انسان جایگاهش محکم تر میشود و من میدانم در آخرالزمان همین عقل هست که پیروز هست و عقل کلید دریافت معرفت به ما از سوی خداست و خدا با همین عقل شیطان را شکست میدهد و تمامی ادیان را که به نظر من شیطانی هستند کنار خواهد زد.

من واقعا برای تعصب کوری که از مخالفان دین و معنویت کسب کرده اید تاسف میخورم ! پشت دین هیچ منطقی نیست ؟؟؟!!!! ان وقت پشت ندانم گرایی منطق هست ؟؟؟!!!!!
اینکه افراد معمولا به دین پدران و مادرانشان گرایش دارند یک چیز طبیعی هست زیرا نخستین نگرشی هست که با ان مواجه میشوند ولی هرگز دلیل تام بر انتخاب دین نیست ! این همه انسان روز به روز مسلمان یا به ادیان دیگر گرایش پیدا میکنند پس چیست ؟؟؟؟ هر کسی انتخاب و تعقل شخصی خودش را دارد و اگر کسی را مینگرید که در مورد دین تحقیق نمیکند و به دین پدر و مادرش بسنده میکند این اشکال از خود اوست نه ادیان ! ادیان هر کدام منطق خود را عرضه کرده اند و این طور نیست که بدون دلیل بخواهند خود را عرضه کنند ....
پس این منطق کاملا غلط و بی اساس شماست که فکر میکنید هر کسی صرفا به دین پدر و مادرش هست ! بلکه واقعیت خلاف این را نشان میدهد و تبلیغات ادیان باعث میشود که افراد به نگرش های مختلف بیایند ....
اولا سیر اهداف در ادیان ابراهیمی واحد است و همه ان ها از یک خدا و معاد سخن میگویند ! اسلام هم که موید مسیحیت و یهودیت اصیل است !
امروزه جهان به جهان ارتباطات تبدیل شده است و بوسیله ماهوراه و اینترنت نگرش های مختلف خود به خود جا به همه منازل باز کرده است و کمتر کسی است که از نگرش های مختلف اگاهی نداشته باشد مگر اینکه خودش نخواسته و زحمت نکشیده باشد .... لذا راه باز است و بهانه بسته !
شما خیلی دم از عقل میزنید ! ولی اصلا به احکام عقل توجهی ندارید زیرا هوای نفس سیطره بر عقل پیدا کرده است ! من نمیدانم شما اصلا اصل واجب الوجود را قبول دارید یا خیر ؟ اگر قبول نداشته باشید که اصلا لزومی نداره بحث ادیان را به وسط بکشید زیرا شما اصل توحید را نپذیرفته اید ! توحیدی که با اندک تعقل و تاملی در عالم خلقت کشف میشود ! اما اگر دم از خدایی میزنید که جهان بدین بزرگی و شما را افریده و خود به سکوت نشسته ان جاست که باید ثابت کنید این خدای شما کیست ؟ چیست ؟ چه هدفی داشته ؟ ایا جاهل است ؟ عاقل است ؟ ماجرای این تولد و مرگ چیست ؟ همه این ها را باید خدای به سکوت نشسته شما پاسخ دهد و الا محکوم به نیستی هست !
خداوند شما را موجودی عاقل و دارای قوه متفکره افریده است ! لذا دلیلی ندارد که لقمه را بر دهان شما بگذارد بلکه دین خود را فرستاده و به شما هم عقل داده تا با تحقیق و تفکر راه درست در زندگی پیش گیرید !
بله قوانین حقوق بشر که بوسیله انسان هایی که نمیتوانند شهوت خودشون هم حفظ کنند نوشته شده ولی چه راست چه دروغ ما عقیده داریم دینی که خداوند فرستاده خود بیان گر حقوق بشر هست !
بواسطه دانش و فناوری میتوانید راه تشخیص دهید ؟؟؟؟ کدام راه ؟؟؟ راه بهتر زیست کردن در دنیا ؟؟؟؟ بهتر خوردن و خوابیدن ؟؟؟ خب مش قربون دهات ما هم میدونه چه جوری چند روز دنیای کوچکش را با خوشی بگذراند ؟؟؟
دین نیامده که بعد مادی شما را ارضا کند بلکه امده تا به بعد خفته ای که ان را فراموش کرده اید توجه کنید و راه صحیح زندگی که باعث صحت جسم و روح شما میشود را به شما نشان دهد ...
شما همش میفرمایید میدانم ! میدانم !!! خب اگر این قدر علم غیب دارید که البته از نظر ما هوای سرکش نفس است که خدای به سکوت نشسته نادان را پیروز میدان میدانید پس امیدورام به این ارزوی خود برسید .... ولی فراموش نکنید همون طور که عرض شد راه حق با اندک تعقل و تفکری مشخص میشود پس اگر امتناع کنید این شیطان خواهد بود که خدای خیالی شما خواهد بود !
انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا .......... الانسان ایه 3

Ezio;509359 نوشت:
جالب اينجاست كه شما به يك وهابي (ضد شيعه) و يا هر دين ديگه مثل يهوديان صهيونيست (كه ميدونم صد در صد جناب عالم مقدس ملكوت مشكل دارن باهاشون) دليل ايمان شون رو بپرسي كه چرا صهيونيست يا وهابي (و يا هر دين ديگه مثل بودايي و اديان قبيله اي ) هستي؟ هـمين پاسخ ايشون (اين متن رو مي گم) ميدن! مي گن عقل مون مارو به درب اين مذهب رسونده!
در حالي كه هـمون تأثير تعليمات كودكي هست كه باعث ميشه افراد ايمان صد در صد به دين موروثي شون بيارن
مي گيد نه؟ شما از اين قاعده مستثني هستيد؟
خيلي خب، در مورد تأثير تعليمات كودكي و محيط زندگي بر انسان، مخصوصاً تا پنج سال اول تحقيق كنيد
تا به اين نتيجه برسيد
البته جمله ي اين كه عقلم به من درستيه چيزي رو ثابت كرده، در كل غلط نيست
چون عقل انسان همون چيزهايي هست كه كسب و تعليم مي بينه!
و عقل از اون ديد مي بينه

نقل قول:

مگه فقط دین را دوران کودکی به ادم اموزش میدهند که تاثیرات نگرش را به دوران کودکی حمل میکنید ؟؟!!!!!!! یعنی این هایی که علمای یک دین هم میشوند بدون هیچ تحقیق و بررسی به خاطر تاثیر دوران کودکی امدند و عالم دین شدند ؟؟؟!!!!!! واقعا قصد ندارید این نگرش و منطق ضعیف خود را بررسی بفرمایید ؟؟!!!

عالم مقدس ملکوت;510319 نوشت:
مگه فقط دین را دوران کودکی به ادم اموزش میدهند که تاثیرات نگرش را به دوران کودکی حمل میکنید ؟؟!!!!!!! یعنی این هایی که علمای یک دین هم میشوند بدون هیچ تحقیق و بررسی به خاطر تاثیر دوران کودکی امدند و عالم دین شدند ؟؟؟!!!!!! واقعا قصد ندارید این نگرش و منطق ضعیف خود را بررسی بفرمایید ؟؟!!!

ريشه اش به دوران كودكي بر مي گرده،
شما عالمان دين رو مثال زديد،
خيلي خب، پس آيا علماي بزرگ وهابيّت (ضد شيعه)
و يا صهيونيست هم بايد درست بگن ديگه!
اونا هم تحقيق كردن ازشون بپرسي، و راست هم مي گن و خيلي هم وقت ميذارن
آيا شما قبول شون داريد؟ مسلماً خير
خيلي ببخشيد، خيلي ببخشيد
ولي اين سخن شما كه حضور علماي يك دين و افرادي كه عمر شون رو پاي يك عقيده ميذارن، سخن من و تأثير تعليم كودكي رو نقض مي كند
مغلطه اي بيش نيست!
با اين حساب شما بايد سخن چارلز داروين رو بپذيريد، چون ايشان هم تمام عمر تحقيق كردن
ولي شما فرگشت رو نمي پذيريد (اين هم يه مثال ديگه)

سلام علیکم و رحمه الله

نظریه فرگشت تنها یک نظریه است و اگر کسی از کودکی هم فرگشتی شده باشد بزرگ که شد و به مدرسه رفت به او بگویند این نظریه است و نه یک اصل علمی کمی به این تزریق فکری شک میکند.

اما بعد

اینکه بدیهیات فکری هر فردی در جامعه اش شکل میگیرد خب مطلب جدید و یافته کشف نشده ای نیست ؛ حال از این مطلب چه نتیجه ای میخواهید بگیرید ؟

یاحق

فاتح;510410 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله

نظریه فرگشت تنها یک نظریه است و اگر کسی از کودکی هم فرگشتی شده باشد بزرگ که شد و به مدرسه رفت به او بگویند این نظریه است و نه یک اصل علمی کمی به این تزریق فکری شک میکند.

اما بعد

اینکه بدیهیات فکری هر فردی در جامعه اش شکل میگیرد خب مطلب جدید و یافته کشف نشده ای نیست ؛ حال از این مطلب چه نتیجه ای میخواهید بگیرید ؟

یاحق

نتيجه اي مشخص!
دين =جبر جغرافيا!!
يعني اينكه بيشتر مردم دليلي بر پذيرفتن عقايدشون ندارن و به ارث بردن، و همه هم خودشون رو تنها گروه بر حق ميدونن

هـمين افرادي كه ضد اسرائيل هستند و ميخوان اسرائيل رو نابود كنن، اگه در اسرائيل به دنيا اومده بودن يك صهيونيست افراطي بودن!!
در ضمن فرگشت ثابت شده، حداقل براي من اثبات شده ست، حالا بماند چطوري (حالا همون نظريه بي خيال)

اگر در اسراییل به دنیا آمده باشید،
به احتمال زیاد یهودی هستید
اگر در عربستان به دنیا آمده باشید،
به احتمال زیاد مسلمانید
اگر در هند به دنیا آمده باشید،
به احتمال زیاد هندو
اما اگر در امریکا به دنیا آمده باشید،
به احتمال زیاد مسیحی هستید
ایمان دینی شما از یک موجودیت الهی الهام گرفته نشده،
حقیقت ثابت و پایدار این است که :
ایمان شما به زبان ساده تنها جبر جغرافیاست !
ریچارد داوکینز

البته من خودم به خدا معتقد هستم
و اين صحبت ها هم متأسفانه يه واقعيت تلخ هست!

Ezio;510415 نوشت:
نتيجه اي مشخص!
دين =جبر جغرافيا!!

بسیار خب
1- چه کسی گفته که هر جبر جغرافیائی "مطلقا غلطه" ؟

Ezio;510415 نوشت:
يعني اينكه بيشتر مردم دليلي بر پذيرفتن عقايدشون ندارن و به ارث بردن، و همه هم خودشون رو تنها گروه بر حق ميدونن

2- مثل شما که خود را برحق میدانید .
پس این بلا , جبر جغرافیائی و ارثی فقط نیست . ورای قاعده جغرافیائی هم هست.

Ezio;510415 نوشت:
حقیقت ثابت و پایدار این است که :
ایمان شما به زبان ساده تنها جبر جغرافیاست !
ریچارد داوکینز

الف : قبلا در مورد کلمه حقیقت ثابت و پایدار صحبت کردیم . حقیقتی را میتوان ثابت و پایدار دانست که مطلق باشد .
مسلمان زاده کافر و کافر زاده مسلمان زیاد داریم.

آنچه که در کودکی در ذهن کسی میکنند ثابت و پایدار نیست .

ب : در تشیع پذیرش تقلیدی اصول دین هم جایز نیست .

Ezio;510415 نوشت:
البته من خودم به خدا معتقد هستم
و اين صحبت ها هم متأسفانه يه واقعيت تلخ هست!

بنظرم با یک آگنوئیست بود که صحبت میکردم میگفت در هر صورت بهتر است به خدا اعتقاد داشته باشیم چون پذیرش بودنش بهتر از پذیرش نبودنش است.

از او یک چیز خواستم
1- تفاوت بین خواسته های خودش و خواسته های خدایش را بنویسد
2- تشابه بین خواسته های خودش و خواسته های خدایش را هم همینطور .
و اگر خواست برای من هم بگوید که متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاد .

یاحق

فاتح;510416 نوشت:
بسیار خب
1- چه کسی گفته که هر جبر جغرافیائی "مطلقا غلطه" ؟

2- مثل شما که خود را برحق میدانید .
پس این بلا , جبر جغرافیائی و ارثی فقط نیست . ورای قاعده جغرافیائی هم هست.

الف : قبلا در مورد کلمه حقیقت ثابت و پایدار صحبت کردیم . حقیقتی را میتوان ثابت و پایدار دانست که مطلق باشد .
مسلمان زاده کافر و کافر زاده مسلمان زیاد داریم.

آنچه که در کودکی در ذهن کسی میکنند ثابت و پایدار نیست .

ب : در تشیع پذیرش تقلیدی اصول دین هم جایز نیست .

بنظرم با یک آگنوئیست بود که صحبت میکردم میگفت در هر صورت بهتر است به خدا اعتقاد داشته باشیم چون پذیرش بودنش بهتر از پذیرش نبودنش است.

از او یک چیز خواستم
1- تفاوت بین خواسته های خودش و خواسته های خدایش را بنویسد
2- تشابه بین خواسته های خودش و خواسته های خدایش را هم همینطور .
و اگر خواست برای من هم بگوید که متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاد .

یاحق

من خودم رو حق نمي دونم
ولي وقتي تأثير كودكي زياد باشه پايدار ميشه، موارد خيلي كمي افراد مي تونن تعليمات كودكي رو كنار بذارن
من هم خودم يك آتئيست بودم
ولي به خاطر اتفاقاتي به خدا اعتقاد پيدا كردم
و تقريباً اگنوسيتك هستم
جبر جغرافيا، هست و نميشه رد كرد
كسي هم نگفته جبر جغرافيا غلطه!
بلكه بيشتر بيشتر مردم جبر جغرافيايي شون رو حق مطلق ميدونن! ومهم هم خود مردم هستن
حالا بيخيال
اميدوارم از من ناراحت نباشيد

Ezio;510494 نوشت:
جبر جغرافيا، هست و نميشه رد كرد
كسي هم نگفته جبر جغرافيا غلطه!

اشتباه شما همین جاست فکر کنم یکی این ادعا رو کرده , مطلب رو یکبار دیگر با هم بخوانیم :

Ezio;510415 نوشت:
ایمان دینی شما از یک موجودیت الهی الهام گرفته نشده،

اما بعد ؛

Ezio;510494 نوشت:
من خودم رو حق نمي دونم

یعنی میفرمائید هیچ حقیقت ثابت و مطلقی را در زندگی در مطالعات و تحقیقات تان نیافته اید ؟

یاحق

فاتح;510547 نوشت:
اشتباه شما همین جاست فکر کنم یکی این ادعا رو کرده , مطلب رو یکبار دیگر با هم بخوانیم :

اما بعد ؛

یعنی میفرمائید هیچ حقیقت ثابت و مطلقی را در زندگی در مطالعات و تحقیقات تان نیافته اید ؟

یاحق

چرا يافتم
ولي هـيچ وقت به خودم اجازه نميدم خودم رو برتر از ديگران بدونم
و افراد ديگه رو گمراه و نادان و يا پست و پليد بدونم
چيزي تقريباً بيشتر دين داران (از هر مذهب و عقيده اي) نسبت به ديگران دارن
منظورم اينه

دین داران طبیعی است که نسبت به انحرافات حساسیت نشان بدهند
همانطوریکه که دین ندارانی مانند داوکینز حساسیت نشان داده دیگران را چیزی فرض میکند که ان شاء الله مشخص خواهد شد.

برگردیم به سخنان داوکینز
او مدعی است که ایمان شما از یک موجود الهی گرفته نشده

این ادعا را چگونه میتواند اثبات کند ؟

فاتح;510588 نوشت:
دین داران طبیعی است که نسبت به انحرافات حساسیت نشان بدهند
همانطوریکه که دین ندارانی مانند داوکینز حساسیت نشان داده دیگران را چیزی فرض میکند که ان شاء الله مشخص خواهد شد.

برگردیم به سخنان داوکینز
او مدعی است که ایمان شما از یک موجود الهی گرفته نشده

این ادعا را چگونه میتواند اثبات کند ؟

آقاي داوكينز در ويدئوها و كتاب معروف شان توضيح داده اند
منظورتون از چيزي، رو متوجه نمي شم؟!

Ezio;510559 نوشت:
چرا يافتم
ولي هـيچ وقت به خودم اجازه نميدم خودم رو برتر از ديگران بدونم
و افراد ديگه رو گمراه و نادان و يا پست و پليد بدونم
چيزي تقريباً بيشتر دين داران (از هر مذهب و عقيده اي) نسبت به ديگران دارن
منظورم اينه

سلام علیکم دوباره،
شما در حرفهایتان پر از اشکال است:
۱. می‌گویید اکثر مردم فلان هستند ولی بعد نتیجه‌ی کلی از آن می‌گیرید، در قرآن هم خداوند فرموده اگر از اکثر مردم دنباله‌روی کنی گمراهت می‌کنند. یکی در این گمراهی مقصر است (المغضوب علیهم) و یکی هم قاصر است (الضالین). شما که عقل دارید خودتان بگردید و راه درست را انتخاب کنید. سؤال اصلی شروع‌ کننده‌ی تاپیک هم همین بوده که آیا اگر گشت و پیدا نکرد اشکالی دارد؟ گفتیم خیر اگر سعیشان کردند و نتوانستند به خداوند یا اسلام یا تشیع برسند یعنی خداوند همینقدر رزق معنوی بیشتر برایشان تعیین نکرده است و ظرف وجودی همه یکسان نیست، اگرچه بعید می‌دانم کسی بخواهد و سعی هم بکند ولی پیدا نکند ...
۲. می‌فرمایید جبر جغرافیان داریم ولی خودتان در تهران که ام‌القرای تنها کشور شیعه است دارید زندگی می‌کنید و طرز تفکرتان اینطور است. آیا جبر خداوند شما را به اجبار اینجا کشانده تا این حرفها را بزنید؟ آیا جبر خداوند است که جبر بودن خلقت خداوند را که شدیداً به آن معتقد هستید لو بدهید؟ اگر جبر خداست که ما با شما مخالفت کنیم پس چرا خودتان را به زحمت می‌اندازید و کار عبث می‌کنید تا ما را تغییر دهید؟
۳. می‌فرمایید به خودتان اجازه نمی‌دهید خودتان را برتر بدانید و بقیه را گمراه بدانید ولی بلافاصله می‌گویید دیندارها اینطور هستند که خود را برتر می‌دانند و بقیه را گمراه، آیا این به آن معنا نیست که شما خود را از دینداران که آن صفات را به ایشان نسبت می‌دهید برتر دانسته‌اید؟ آیا بنای شما بر لفاظی است یا واقعا به دنبال بحث عقلی هستید؟
۴. فرگشت برای شما اثبات شده است؟ شما را به خداوند بفرمایید چطور علوم تجربی می‌توانند کمترین گزاره‌ای را اثبات کنند؟ مگر اینکه از مثال نقض و برهان خلف استفاده کنند مگرنه آیا شما نمی‌دانید که هزاران مثال (مشاهده‌ی تجربی) که همه هم مؤید یکدیگر باشند یک حکم کلی قابل اثبات نیست؟

می‌دانید تنها معیار شناخت راه درست از مسیر عقل چیست؟ یافتن تناقضات در نظرها و آرای دیگران. هر تفکری که هیچ ناسازگاری با بخش‌های دیگر خودش نداشت می‌شود مکتب حق و حقیقت. این اولین بحث عقلی است که تنها چیزی می‌تواند وجود داشته باشد و حقیقی باشد که وجودش نقیض وجود خودش نباشد، یعنی تنها چیزی رنگ حقیقت به خودش می‌گیرد که خودسازگار (Self Consistent) باشد و هیچ بخشی از آن با بخش دیگرش ناسازگار نباشد. اگر این اولین سنگ بنای هر تفکر عقلی را قبول دارید بیایید فکر کنید ببینید در مکاتب متفاوت و این همه تناقض آشکار را در آنها ببینید و بعد هم بیایید سراغ تشیع تا راه حل درست رفع تمامی آن تناقضات نشانتان داده شود. هر چیزی که نتواند حقیقت باشد می‌شود دروغ یا باطل. خدایان باطل هم به اندازه‌ی سنگ و چوب حقیقت داشته‌اند و آنچه که با آن مخالفت می‌شده و باطل بوده است معرفی کردن آنها به عنوان خدا بوده است. حرفهایی که شما می‌زنید در کوچه و بازار پر است و همه هم جواب‌های سنگین در لایه‌های مختلف دارند، اگر به دنبال بحث عقلی هستید بسم‌الله وارد گود شوید وگرنه در پارکها و کوچه و خیابان‌ها هم‌صحبت یا کسی که بتوانید تحت تأثیر قرارش دهید زیاد خواهید یافت. آیا مکتب دیگری را در سراسر دنیا می‌شناسید که چنین ادعایی کند که هیچ تناقضی در این مکتب نیست؟

أَفَلَا يَتَدَبَّرُ‌ونَ الْقُرْ‌آنَ ۚ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ‌ اللَّـهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اخْتِلَافًا كَثِيرً‌ا [النساء، ۸۲]
آيا در [معانىِ‌] قرآن نمى‌انديشند؟ اگر از جانب غير خدا بود قطعاً در آن اختلاف بسيارى مى‌يافتند.

یا علی

Ezio;510591 نوشت:
آقاي داوكينز در ويدئوها و كتاب معروف شان توضيح داده اند
منظورتون از چيزي، رو متوجه نمي شم؟!

راستی شما که به دنبال بحث‌های عقلی هستید چطور رسیدید به نظرات داوکینز؟ نکند شما هم برای انکار خداوند حاضرید بگویید اولین شعور توسط موجودات فضایی به زمین آورده شده است؟ نظرات آقای داوکینز پذیرفتنشان به مراتب سخت‌تر از رد کردنشان است، نظراتشان را بیان کنید تا کارشناسان کل وجود ایشان را به نقد بکشند. راستی مستند Expelled را هم ببینید بد نیست ...

owari;510596 نوشت:

. آیا مکتب دیگری را در سراسر دنیا می‌شناسید که چنین ادعایی کند که هیچ تناقضی در این مکتب نیست؟

.

یا علی

همه ي مذاهب و مكاتب در دنيا، خودشون رو بي تقص و كامل و تنها راه سعادت ميدونن
همه بدون استثنا:
از اديان قبيلگي در هند و چين تا آفريقا
و اديان نوظهور
و تمامي فرقه هاي اديان مختلف از 45 هزار فرقه ي مسيحيت گرفته تا فرقه هاي نشأت گرفته از يهود و پادشاه سليمان تا هزاران فرقه اسلام و بقيه!!
در اين مورد كاملاً مطمئن هستم

owari;510596 نوشت:

۲. می‌فرمایید جبر جغرافیان داریم ولی خودتان در تهران که ام‌القرای تنها کشور شیعه است دارید زندگی می‌کنید و طرز تفکرتان اینطور است. آیا جبر خداوند شما را به اجبار اینجا کشانده تا این حرفها را بزنید؟ آیا جبر خداوند است که جبر بودن خلقت خداوند را که شدیداً به آن معتقد هستید لو بدهید؟ اگر جبر خداست که ما با شما مخالفت کنیم پس چرا خودتان را به زحمت می‌اندازید و کار عبث می‌کنید تا ما را تغییر دهید؟
۳. می‌فرمایید به خودتان اجازه نمی‌دهید خودتان را برتر بدانید و بقیه را گمراه بدانید ولی بلافاصله می‌گویید دیندارها اینطور هستند که خود را برتر می‌دانند و بقیه را گمراه، آیا این به آن معنا نیست که شما خود را از دینداران که آن صفات را به ایشان نسبت می‌دهید برتر دانسته‌اید؟ آیا بنای شما بر لفاظی است یا واقعا به دنبال بحث عقلی هستید؟

]
آ.

من قصد ندارم نظر شما رو عوض كنم
چون نه اين كار شدني هست و نه سودي به حال من داره!
هـيچ فرقي براي من نداره!
جبر وجود داره، چه خدا باشه چه نباشه
و اثبات پذيره
ولي من خودم رو برتر از دين دارها ندونستم !
كجاي حرف من ميرسوند كه من خودم رو برتر ميدونستم؟
اينكه من يكسري ويژگي هايي رو گفتم به هـيچ عنوان دليلي بر اينكه من خودم رو والاتر ميدونم نيست!
اين برداشت شماست

مساله همین جاست!
اولا زندگی پس از مرگ و بهشت و جهنم فقط متعلق به اسلام و مسیحیت نیست! (البته قطعا می دونید در یهودیت زندگی پس از مرگ وجود ندارد)
در ضمن.از نظر شخصی که به تناسخ اعتقاد دارد (در اصل به او آموزش داده شده) انکار تناسخ همون قدر بد و غیر قابل جبران است که از نظر شما رد کردن آخرت و بهشت و جهنم!
در ضمن من مطالب زیادی رو در مورد قرآن و تاریخ اسلام خوندم.و خیلی ها مطالبی گفته اند (که اینجا مناسب نیست اون ها رو بگم.بی خیال)
ولی اینکه شما مثال کشته شدن هزاران نفر و بحث عدالت رو گفتید..(بماند که از طریق خود ادیان میشه ثابت کرد دینی نیست که در آن عدالت کامل وجود داشته باشد) من این مثال رو براتون میزنم:
فرض کنید وزیر کشاورزی یک کشور بگوید:
اگر امسال باران نیاید، خشکسالی روی میدهد و تمام محصولات کشاورزی ما از بین خواهد رفت و قحطی خواهد شد و ما نیازمند کمک کشورهای دیگر خواهیم بود و چون پول خرید محصولات کشاورزی آنها را نداریم نزدیک 50 میلیون نفر امسال در صورت بروز خشکسالی از گرسنگی خواهند مرد، و بعد از این عبارات نتیجه بگیرد، پس حتما امسال باران می آید! چون اگر باران نیاید وضعیت بسیار بدی روی خواهد داد!

owari;510608 نوشت:
اینکه بله ... حرف زدن کاری ندارد، آنها بیایند ما را نقد کنند و ما هم آنها را نقد کنیم، وقتی مسیحیت می‌گویند تساوی ۱=۳ را فقط باید با ایمان قبول کرد و با عقل نمی‌توان پذیرفت خوب معلوم است کسی این دعوت را نخواهد پذیرفت. بگذریم. یادمان باشد که از میان آن همه دین که فرمودید فقط ادیان آسمانی هستند که ادعا دارند عدالت به کمال خودش بعد از این دنیا خواهد بود، تا مرگش را هر کسی هر چیزی می‌خواهد می‌گوید ولی شما دینی را به جز ادیان الهی سراغ دارید که بگوید اگر ایمان نیاوردید یا اگر هزار نفر را کشتید (اگر می‌گفتم یک نفر می‌گفتید اعدامش کنید تا عدالت برقرار بشه) بعد از مرگ به هر کوچک و بزرگی که انجام دهید رسیدگی خواهد شد و عدالت به کمال درباره‌اتان اجرا خواهد شد؟ کدام دین بجز ادیان الهی وعده‌ی جهنم دارد؟ کدام دین است که اگر نپذیرید خطر احتمالی‌اش برایتان بعداً قابل جبران نباشد؟ حتی پاسکال فیزیکدان هم این مطلب را به عنوان یک مطلب علمی بیان کرده است (Pascal's Wager) اگرچه چند قرن قبل از او امام صادق علیه‌السلام بیان کرده بودند. دفع خطر احتمالی وقتی ریسک خطر خیلی بالا باشد و احتمال رخداد آن هم ناصفر باشد عقلاً واجب است؟ عقل واجب کرده شما با چه عضوی از وجودتان آن را مباح و غیرضروری تشخیص داده‌اید؟ قلب و احساس؟ ادیان دیگر را هم اگر انکار کنید ریسک بالایی ندارد، مثلاً تناسخ را قبول نکنیم و بعد ببینیم تناسخ بود، خوب چه می‌شود مگر؟ یک بار انسان زنده بودیم و یک بار هم درخت شویم، یک بار هم خرگوش، اینها که عذاب الیم نیست ....

یا علی

مساله همین جاست!
اولا زندگی پس از مرگ و بهشت و جهنم فقط متعلق به اسلام و مسیحیت نیست! (البته قطعا می دونید در یهودیت زندگی پس از مرگ وجود ندارد)
در ضمن.از نظر شخصی که به تناسخ اعتقاد دارد (در اصل به او آموزش داده شده) انکار تناسخ همون قدر بد و غیر قابل جبران است که از نظر شما رد کردن آخرت و بهشت و جهنم!
در ضمن من مطالب زیادی رو در مورد قرآن و تاریخ اسلام خوندم.و خیلی ها مطالبی گفته اند (که اینجا مناسب نیست اون ها رو بگم.بی خیال)
ولی اینکه شما مثال کشته شدن هزاران نفر و بحث عدالت رو گفتید..(بماند که از طریق خود ادیان میشه ثابت کرد دینی نیست که در آن عدالت کامل وجود داشته باشد) من این مثال رو براتون میزنم:
فرض کنید وزیر کشاورزی یک کشور بگوید:
اگر امسال باران نیاید، خشکسالی روی میدهد و تمام محصولات کشاورزی ما از بین خواهد رفت و قحطی خواهد شد و ما نیازمند کمک کشورهای دیگر خواهیم بود و چون پول خرید محصولات کشاورزی آنها را نداریم نزدیک 50 میلیون نفر امسال در صورت بروز خشکسالی از گرسنگی خواهند مرد، و بعد از این عبارات نتیجه بگیرد، پس حتما امسال باران می آید! چون اگر باران نیاید وضعیت بسیار بدی روی خواهد داد!

owari;510608 نوشت:
اینکه بله ... حرف زدن کاری ندارد، آنها بیایند ما را نقد کنند و ما هم آنها را نقد کنیم،

آيا شما در پاسخ نقد هاي ديگران پاسخي داريد؟
چيزي كه ما مي بينيم چيزي جز ترور و فحش و تهديد هاي مختلف براي منتقدين نبوده!!

از کسانی که ادعا دارند که حقیقت را فهمیده اند میخواهم که به این سوالات من جواب دهند:

چرا بنی اسرائیل (یهودیانی که جد اندر جد یهودی بوده اند) قوم برگزیده خدا نیستند؟ سالها پیش از معلم دینی مدرسه مان پرسیدم که چرا در قرآن آمده که خدا بنی اسرائیل را بر بقیه مردمان برتری داده که در جواب گفت این مال زمان موسی بوده الان این برتری را خدا به مسلمانان داده! (حتما هم به مسلمانان شیعه اثنی عشری معتقد به ولایت مطلقه فقیه!) اما من باور نمیکنم. چرا؟ چون یهودیان واقعا نسبت به جمعیتی که دارند که یک صدم جمعیت مسلمین هم نمیشود (همینطور یک صدم جمعیت مسیحیان) بیش از 10 برابر مسلمین جایزه نوبل برده اند و بسیاری از افراد موفق دنیای امروز یهودی هستند (یک نمونش انیشتن که یهودی زاده بود و عنوان شخصیت قرن بیستم را از مجله تایم گرفت که همانندش تاکنون نه تنها در بین مسلمین بلکه در بین مسیحیان هم نیامده) این را چگونه توجیه میکنید؟!

چرا مسیحیت دین برگزیده خدا نیست؟ مگر بسیاری از کسانی که از تجربه نزدیک به مرگ بازگشته اند وی را در انتهای تونل نور ندیده اند حال آنکه خبری از پیامبر اسلام نبوده؟ (کاری به سخنان دانته ندارم که گفته محمد و علی را در جهنم دیده!) مگر سخنان او برعکس سخنان خدای یهودیت و اسلام آرامش بخش نیست؟ مگر بیشترین پیرو را ندارد و جهان متمدن امروز اکثرا شامل جوامع مسیحی نیست؟

چرا نگوییم اسلام دین برگذیده خدا نیست؟ مگر بیشترین سرعت از نظر بدست آوردن پیرو در جهان متعلق به دین اسلام نیست؟ مگر قرآن با روابط عددیش که در هیچ کتاب دیگری شاهدش نیستیم خود یک معجزه نیست؟

یکی به من میگفت نه تنها اسلام بر حق است بلکه ولایت فقیه هم بر حق است چرا که در طول 35 سال با وجود انواع و اقسام توطئه ها باز هم هنوز سر پا هست. بهش گفتم خب چرا همین را در مورد اسرائیل بکار نمیبرید؟! اسرائیل عمرش نزدیک به 2 برابر جمهوری اسلامی هست و چندین جنگ سخت را پشت سر گذاشته و بعضا حتی متحدین غربیش پشتش را خالی کردند اما چرا هنوز سر پا هست؟! آن خدایی که به جمهوری اسلامی عزت داده چطور به دشمن درجه یکش هم عزت داده؟!

در نهایت:

چرا روز به روز لیبرالیسم که مبنایش سکولاریسم هست بیشتر گسترش پیدا میکنه؟! غیر از این است که لیبرالیسم داره ریشه دین رو میزنه؟! آیا غیر از این است که مکتب ماتریالیسم با پیشرفت علم دارد جواب همه ابهامات را که ما با دین حل شده میدانستیم را میدهد؟!

منتظر پاسختان هستم.

owari;510596 نوشت:
آيا در [معانىِ‌] قرآن نمى‌انديشند؟ اگر از جانب غير خدا بود قطعاً در آن اختلاف بسيارى مى‌يافتند.

هر کتابی که تضاد درونی نداشته باشه از طرف خدا نیست هرچند که قرآن کم تضاد درونی نداره! :

1- خدا در آیه 42 و 45 سوره آل عمران میگوید چند فرشته به سوی مریم فرستاده اما در آیات 17 تا
21 سوره مریم میگوید یک فرشته فرستاده.
2- خدا در آیه 42 سوره زمر میگوید روح انسان را به ھنگام مرگ میگیرد اما در آیه 11 سوره سجده
میگوید فرشته مرگ این کار را میکند.
3- خدا در آیه 19 سوره قمر میگوید در یک روز برای قوم عاد عذاب فرستاد اما در آیه 16 سوره
فصلت میگوید در چند روز.
4- خدا در آیه 54 سوره اعراف میگوید در 6 روز آسمان ھا و زمین را خلق کرده اما در آیات 9 تا 12
سوره فصلت جمعا در 8 روز آسمان ھا و زمین را آفریده.
5- خدا در آیه 29 سوره بقره میگوید اول زمین را آفریده سپس آسمان را اما در آیات 27 تا 30 سوره
نازعات میگوید اول آسمان را آفریده سپس زمین را.
6- خدا در آیه 123 سوره بقره میگوید ھیچ شفاعتی در کار نیست اما در آیه 109 سوره طه میگوید
شفاعت ممکن است.
7- خدا در آیه 78 سوره نساء میگوید شر و خیر از جانب اوست اما در آیه بعد میگوید ھر شری که
میرسد از جانب خود توست.
8- خدا در آیه 10 سوره انشقاق میگوید بدکاران نامه اعمالشان را از پشت بھشان میدھند اما در آیه 25
سوره حاقه میگوید از چپ.
9- خدا در آیه 76 سوره انبیا میگوید نوح و خانواده اش از طوفان نجات پیدا کردند اما در آیات 42 و
43 سوره ھود میگوید پسرش نجات نیافت.
10- خدا در آیات 80 تا 83 سوره یونس میگوید ساحران به موسی ایمان نیاوردند اما در آیات 103 تا
122 سوره اعراف ساحران ایمان میاورند.
11- خدا در آیه 28 سوره شعرا میگوید یک شرق و یک غرب وجود دارد و در آیه 17 سوره الرحمن
میگوید دو شرق و دو غرب و در آیه 40 سوره معارج میگوید چند شرق و چند غرب.

mir@;510678 نوشت:
هر کتابی که تضاد درونی نداشته باشه از طرف خدا نیست هرچند که قرآن کم تضاد درونی نداره! :

1- خدا در آیه 42 و 45 سوره آل عمران میگوید چند فرشته به سوی مریم فرستاده اما در آیات 17 تا
2- خدا در آیه 42 سوره زمر میگوید روح انسان را به ھنگام مرگ میگیرد اما در آیه 11 سوره سجده
3- خدا در آیه 19 سوره قمر میگوید در یک روز برای قوم عاد عذاب فرستاد اما در آیه 16 سوره
فصلت میگوید در چند روز.
4- خدا در آیه 54 سوره اعراف میگوید در 6 روز آسمان ھا و زمین را خلق کرده اما در آیات 9 تا 12
5- خدا در آیه 29 سوره بقره میگوید اول زمین را آفریده سپس آسمان را اما در آیات 27 تا 30 سوره
6- خدا در آیه 123 سوره بقره میگوید ھیچ شفاعتی در کار نیست اما در آیه 109 سوره طه میگوید
شفاعت ممکن است.
7- خدا در آیه 78 سوره نساء میگوید شر و خیر از جانب اوست اما در آیه بعد میگوید ھر شری که
میرسد از جانب خود توست.
8- خدا در آیه 10 سوره انشقاق میگوید بدکاران نامه اعمالشان را از پشت بھشان میدھند اما در آیه 25
سوره حاقه میگوید از چپ.
9- خدا در آیه 76 سوره انبیا میگوید نوح و خانواده اش از طوفان نجات پیدا کردند اما در آیات 42 و
10- خدا در آیات 80 تا 83 سوره یونس میگوید ساحران به موسی ایمان نیاوردند اما در آیات 103 تا
11- خدا در آیه 28 سوره شعرا میگوید یک شرق و یک غرب وجود دارد و در آیه 17 سوره الرحمن

این شبهات سطحی که شما طرح کرده اید ان قدر قدیمی و پیش پا افتاده است که پس از طرح ان فورا از سوی ایت الله العظمی مکارم شیرازی مد ظله العالی پاسخ گفته شد ! برای تک تک پاسخ به این پرسش های بی اساس به سایت زیر رجوع کنید تا جواب کامل خود را به وضوح و دقیق بنگرید البته اگر واقعا خواهان حقیقت هستید و عناد بی منطق را کنار میگذارید

http://anti-zandiq.blogfa.com/cat-17.aspx

عالم مقدس ملکوت;510706 نوشت:
این شبهات سطحی که شما طرح کرده اید ان قدر قدیمی و پیش پا افتاده است که پس از طرح ان فورا از سوی ایت الله العظمی مکارم شیرازی مد ظله العالی پاسخ گفته شد ! برای تک تک پاسخ به این پرسش های بی اساس به سایت زیر رجوع کنید تا جواب کامل خود را به وضوح و دقیق بنگرید البته اگر واقعا خواهان حقیقت هستید و عناد بی منطق را کنار میگذارید

http://anti-zandiq.blogfa.com/cat-17.aspx

كدوم پاسخ؟
من كلي مطلب خوندم كه هـيچ كس هـيچ پاسخي نتونسته بده
بي خيال

[=Times New Roman]سلام علیکم و رحمه الله

متاسفانه وارد کردن موضوعات نا مربوط به بحث و درج شعار , بجای استناد و استدلال منطبق با بحث , باعث انحراف از موضوع اصلی گردیده . این تاپیک تا حضور کارشناس و مدیریت علمی آن توسط آن جناب موقتا قفل میگردد.

یاحق

با سلام خدمت همه دوستان و کاربران عزیزی که در این تاپیک ما را همراهی می کنند

برای این که از مدار اصلی تاپیک خارج نشویم یک بار دیگر سوال اصلی تاپیک را با هم مرور می کنیم:

آیا برای وجود خدا و اعتقادات خود باید دلیل داشته باشیم که در آخرت معذور باشیم؟

دوستان بزرگوار سعی کنند که به دغدغه های ذهنی خود حول این موضوع بپردازند و الا بحث درباره تمامی مشکلات اعتقادی در این جا امکان نداشته و جز اتلاف وقت چیزی را در بر نخواهد داشت.
بنده همیشه در موضوعات خودم به کاربران این نکته را گوشزد می کنم که
اولا حریم بحث علمی را حفظ کرده و از متهم کردن دیگران بپرهیزید
ثانیا از شنیدن نوای مخالف و سوال دیگران پروایی نداشته باشید چرا که این سایت برای طرح این گ.نه سوالات و نظرات است.
ثالثا به پیشنیاز های بحث نیز احترام بگزارید مثلا اگر در امامت امام بحث می منیم کسی نیاید و به اصل وجود خدا اشکال کند. امور مفروض را محترم بشماریم.

Ezio;510716 نوشت:
كدوم پاسخ؟
من كلي مطلب خوندم كه هـيچ كس هـيچ پاسخي نتونسته بده
بي خيال

با سلام خدمت شما

دوست گرامی با این که تاپیک ما درباره موضوعات اعجاز قرآن و رفع توهم تناقضات در قرآن نیست اما چون شما مطرح فرمودید عرض کنم که لینک ارجاعی دوستان برای رفع این تناقضات احتمالی کامل بوده و قابل مراجعه است و تمامی مواردی که شما درباره تناقض در قرآن مطرح کرده بودید را پاسخ داده است. لطفا مراجعه فرموده و استفاده نمایید.
البته باز هم اگر درباره وجود تعارض در قرآن مطلبی بود می توانید سوال جدیدی مطرح نموده و در تاپیک دیگری طرح نمایید( که انشا الله قابل پاسخ گویی و بسیار نیاز برای بحث شما خواهد بود)

mir@;510678 نوشت:

فصلت میگوید در چند روز.
شفاعت ممکن است.
میرسد از جانب خود توست.
سوره حاقه میگوید از چپ.

با سلام خدمت شما دوست گرامی

برخی از مواردی که اشاره کردید اصلا هیچ گونه تعارضی را در بر نداشت و لازم بود که خودتان یک بار مراجعه می کردید نه این که از جایی نقل کنید(با عرض پوزش)
و در مواردی هم که به ظاهر تعرضی در کار هست با ادنی تاملی در مقدم یا موخر آیه می یابیم که این دو نه تنها با هم تعارضی نداشته بلکه بیان کننده دو جنبه از یک حکم هستند که خدا آنها را بیان کرده است.
بزرگوار حتما به لینک ارجاعی دوستان در این باره مراجعه فرمایید و در صورت ادامه داشتن سوالتان حتما در تاپیکی دیگر مطرح فرمایید تا بنده یا دوستان به صورت سوال مجزا در خدمت شما باشند.
بنده به شما اطمینان می دهم اگر بی طرفانه و از روی رسیدن به حق این مساله را دنبال کنید به جواب های مطلوبی در این باره خواهید رسید.

mir@;510677 نوشت:
از کسانی که ادعا دارند که حقیقت را فهمیده اند میخواهم که به این سوالات من جواب دهند:

چرا بنی اسرائیل (یهودیانی که جد اندر جد یهودی بوده اند) قوم برگزیده خدا نیستند؟ سالها پیش از معلم دینی مدرسه مان پرسیدم که چرا در قرآن آمده که خدا بنی اسرائیل را بر بقیه مردمان برتری داده که در جواب گفت این مال زمان موسی بوده الان این برتری را خدا به مسلمانان داده! (حتما هم به مسلمانان شیعه اثنی عشری معتقد به ولایت مطلقه فقیه!) اما من باور نمیکنم. چرا؟ چون یهودیان واقعا نسبت به جمعیتی که دارند که یک صدم جمعیت مسلمین هم نمیشود (همینطور یک صدم جمعیت مسیحیان) بیش از 10 برابر مسلمین جایزه نوبل برده اند و بسیاری از افراد موفق دنیای امروز یهودی هستند (یک نمونش انیشتن که یهودی زاده بود و عنوان شخصیت قرن بیستم را از مجله تایم گرفت که همانندش تاکنون نه تنها در بین مسلمین بلکه در بین مسیحیان هم نیامده) این را چگونه توجیه میکنید؟!

چرا مسیحیت دین برگزیده خدا نیست؟ مگر بسیاری از کسانی که از تجربه نزدیک به مرگ بازگشته اند وی را در انتهای تونل نور ندیده اند حال آنکه خبری از پیامبر اسلام نبوده؟ (کاری به سخنان دانته ندارم که گفته محمد و علی را در جهنم دیده!) مگر سخنان او برعکس سخنان خدای یهودیت و اسلام آرامش بخش نیست؟ مگر بیشترین پیرو را ندارد و جهان متمدن امروز اکثرا شامل جوامع مسیحی نیست؟

چرا نگوییم اسلام دین برگذیده خدا نیست؟ مگر بیشترین سرعت از نظر بدست آوردن پیرو در جهان متعلق به دین اسلام نیست؟ مگر قرآن با روابط عددیش که در هیچ کتاب دیگری شاهدش نیستیم خود یک معجزه نیست؟

یکی به من میگفت نه تنها اسلام بر حق است بلکه ولایت فقیه هم بر حق است چرا که در طول 35 سال با وجود انواع و اقسام توطئه ها باز هم هنوز سر پا هست. بهش گفتم خب چرا همین را در مورد اسرائیل بکار نمیبرید؟! اسرائیل عمرش نزدیک به 2 برابر جمهوری اسلامی هست و چندین جنگ سخت را پشت سر گذاشته و بعضا حتی متحدین غربیش پشتش را خالی کردند اما چرا هنوز سر پا هست؟! آن خدایی که به جمهوری اسلامی عزت داده چطور به دشمن درجه یکش هم عزت داده؟!

در نهایت:

چرا روز به روز لیبرالیسم که مبنایش سکولاریسم هست بیشتر گسترش پیدا میکنه؟! غیر از این است که لیبرالیسم داره ریشه دین رو میزنه؟! آیا غیر از این است که مکتب ماتریالیسم با پیشرفت علم دارد جواب همه ابهامات را که ما با دین حل شده میدانستیم را میدهد؟!

منتظر پاسختان هستم.

با سلام خدمت شما دوست گرامی
مشکل اصلی این گونه شناخت این است که انسان دائما در حال سرگردانی و تحیر است.
اگر فردا این مکتب لیبرالیسم رو به افول نهاد و فلان مکتب سر کار آمد آنچنان رشد کرد که جهان را فرا گرفت شما از لیبرالیسم دست شسته و به آن دیگری روی می آورید. و آن را بر حق می دانید؟
اینگونه بحث کردن درباره حقیقت و باور به آن چیزی جز سرگردانی ندارد و نتیه ای جز ضلالت به همراه نخواهد داشت.
چرا که این نوع نگاه کارکردی مقطعی است ئو در هر باره ای از زمان گروهی برتری ظاهری داشته و بقیه منکوب او خواهند بود.
این همان نگاه از پایین به بالایی است که انسان را سر در گم می گزارد و به جایی نمی رساند. این همان روش سر شاخه ای است که فرد می خواهد از سر شاخه ها و ثمره آنها واقعیت را درک کند که حتما نخواهد رسید.
بهتر بگویم : ما دنبال چه هستیم ؟ حق و حقیقت یا آنچه که در ظاهر بر دیگران غلبه دارد؟
اگر حق در اقلیت بود آیا ما باید از آن دست بشوییم؟

این ها را نمی گویم برای دفاع از اسلام و یا شیعه و یا... نه! این یک نگاه کلی است یک نقشه راه برای رسیدن به حق است.
انسان بالفطره حق جو است اگر سوال می کند بحث می کند می خواهد آن را که واقعا درست است را پیدا کند و به ناگاه بر اثر تبلیغاتی اغفال نشود.
این هدف با دیدگاه کارکردی جور در نمی آید چرا که فرد با این دیدگاه امروز بر این مسلک است و فردا بر مسلک دیگر . اگر امروز اسلام پیروز بود طرفدار اوست و فردا که فلان گروه پیروز شد طرفدار اوست. این یعنی بنا کردن پایه ها بر آب .
هیچ تضمینی بر ماندن وضعیت فعلی نیست پس فرد ثباتی نخواهد داشت.
باید چاره ای اندیشید برای مهمترین جنبه زندگی انسان که تمامی داشته ها و کاشته های او بر اساس آن انجام می شود." عقاید و باور های "
از همین روست که دین اسلام این مجموه فکری-باورهاو اعتقادات- را تقلیدی نمی پذیرد و دستور می دهد آن را تحقیق کنید.
تا دچار سر درگمی های طول زندگی نشویم با شکست ها و پیروزی ها، فقر ها و غنی ها و اکثریت و اقلیت از حقیقت دفاع نکرده و از آن در نگذریم.
این است راز تحقیقی بودن عقاید در دین اسلام.
آری هیچ کدام از آنچه که شما در سوال خود برشمردید ملاک برتری یا نابرتری دینی نیست پس بیاییم با هم بدون هیچ پیشداشته ای از بالاترین معارف یعنی وجود خدا تا کوچکترین باور های خود را تحقیقی بررسی کنیم تا بیابیم که دین حق کدام است و با تمام وجود در پای این یافته عقلی خود زانو بزنیم که این زانو زدن در حقیقت به پا خواستن است.

Ezio;510603 نوشت:
همه ي مذاهب و مكاتب در دنيا، خودشون رو بي تقص و كامل و تنها راه سعادت ميدونن
همه بدون استثنا:
از اديان قبيلگي در هند و چين تا آفريقا
و اديان نوظهور
و تمامي فرقه هاي اديان مختلف از 45 هزار فرقه ي مسيحيت گرفته تا فرقه هاي نشأت گرفته از يهود و پادشاه سليمان تا هزاران فرقه اسلام و بقيه!!
در اين مورد كاملاً مطمئن هستم

با سلام
این دغدغه شما کاملا قابل ستایش و تا حد زیادی قابل قبول است.
این واقعیتی است که نه تنها امروزه گریبان گیر جامعه بشری است که از دیرباز همراه بشریت بوده است.

قرآن این حقیقت را کاملا بیان می کند:
قرآن در داستان حضرت ابراهيم(ع) اشاره مي‏كند: «إِذْ قالَ لِأَبِيهِ وَ قَوْمِهِ ما هذِهِ الَّتماثِيلُ الَّتِي أَنْتُمْ لَها عاكِفُونَ»؛ زماني كه ابراهيم(ع) به پدر و نزديكان خود مي‌گويد اين مجسمه‏ها چيست كه شما در برابر آنها خضوع كرده و آنها را عبادت مي‌كنيد؟! آنان مي‌گويند: «قالُوا وَجَدْنا آباءَنا لَها عابِدِينَ»؛ اين سنت آباء و اجدادي ماست. پدران ما اين گونه عبادت مي‏كردند. چندين آيه در قرآن اشاره به اين نكته دارد ؛ كه هنگامي كه به بت پرستان مي‏گويند اين بت‌ها چيستند كه مي‏پرستيد؟! آيا آنها چيزي مي‏فهمند يا كاري براي شما انجام مي‏دهند؟ آيا سود و زياني دارند؟ «أَوْ يَنْفَعُونَكُمْ أَوْ يَضُرُّونَ». آنها در پاسخ مي‌گويند: «قالُوا إِنّا وَجَدْنا آباءَنا عَلي أُمَّةٍ وَ إِنّا عَلي آثارِهِمْ مُهْتَدُونَ»؛ پدران ما اين گونه عبادت مي‏كردند و ما نيز همان روش آباء و اجدادي را حفظ مي‌كنيم. اين افراد در مقام تشخيص راه صحيح، معرفت صحيح، و مبناي اعتقادي و ديني، تحقيق و فكر نمي‏كنند. انسان براي يك امر عادي سالها زحمت كشيده و تحقيق مي‏كند. اما براي اين كه چه كسي را بايد پرستش نمود؟ آيا بتها قابل پرستش هستند يا نيستند؟ در پاسخ مي‌گويد: چون پدرانمان اينگونه عبادت مي‏كردند ما نيز همانگونه عبادت مي‏كنيم! اين همان تقليد كوركورانه و اهميت ندادن به دين است. ؛ اين داستان هشداري است براي انسان تا براي دين ارزش قائل باشد. سعادت دنيا و آخرت انسان در گرو دين است. اگر دين آسيب ديد و شك وارد آن شد «وَ الشَّكَّ فِي دِينِكَ»؛ بسياري از امور زندگي انسان نيز آسيب مي‌بيند.
خداوند در سوره زخرف آيه 23 درباره اساس و اهميت دين مي‏فرمايد: «وَ كَذلِكَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ فِي قَرْيَةٍ مِنْ نَذِيرٍ إِلاّ قالَ مُتْرَفُوها إِنّا وَجَدْنا آباءَنا عَلي أُمَّةٍ وَ إِنّا عَلي آثارِهِمْ مُقْتَدُونَ»؛ هيچ پيغمبري را نفرستاديم، براي هيچ مردمي، مگر اين كه افراد خوشگذران آن امت، در برابر پيامبر خود اين شعار را تكرار مي‌كردند «پدران ما چنين مي‏كردند، ما نيز چنين مي‏كنيم.»؛ خدا مي‏فرمايد افراد خوشگذران و مترفين هر قومي اين را مي‌گفتند و استثنا ندارد «ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ فِي قَرْيَةٍ مِنْ نَذِيرٍ»؛ هيچ پيغمبري را براي هيچ قومي نفرستاديم مگر اين كه مترفين آن قوم مي‌گفتند ما از پدران خود پيروي مي‌كنيم. روشن است مترفين که از نخبگان جامعه بودند، و مردم ديگر جامعه نيز از ايشان تبعيت مي‏كردند. براي پدران احترام خاصي قايل بودند.

آری این که یک نوع پیروی از خانواده و جامعه و ملت در عقاید انسانها هست امری است که موجود و غیر قابل انکار است و بزرگترین مانع از رسیدن به حق و خقیقت همین تقلید ها و درست انگاری هاست.

من بارها به دوستان خود در بحث های مختلف گفته ام اگر امروز ما برای خدا داری خود ، مسلمانی خود ، شیعه بودن خود، دوازده امامی بودن خود دلیل محکمی -حد اقل باری خودمان- نداشته باشیم و به تحقیق و بررسی نپردازیم نه تنها این دین داری و شیعه بودن ما ارزشی ندارد بلکه بالا تر بگویم این نوع دین داری ما نشان می دهد اگر در یک جامعه لائیک و یا مسیحی یا سنی یا شیعه غیر اثنی عشری بودیم رنگ آنها را به خود می گرفتیم و تابع مذهب آنها بودیم پس به این دینداری خود زیاد ننازیم و افتخار نکنیم.
من افراد مختلفی را می بینم در جامعه که اصلا سوال ندارند آرام آرام اند این ها یا با تحقیق و به آرامش رسیده ان که خیلی پسندیده است و قابل تقدیر و تتحسین و یا از روی بی حالی و تقلید آرام اند که این گروه روح مرا آزار می دهند و احساس خوبی نسبت به آنها ندارم همین ها هستند که در کشاکش سختی ها و ناملایمات به هر سویی کشیده می شوند.

آن‌ دلي‌ كو هست‌ خالي‌ از طلب‌
دائماً بادا پر از رنج‌ و تعب‌
آن‌ سري‌ كو را هواي‌ دوست‌ نيست‌
زو مجو مغزي‌ كه‌ او جز پوست‌ نيست‌
جان‌ كه‌ جويايت‌ نباشد كو به‌ كو
مردة‌ بي‌جان‌ بود جانش‌ مگو
جان‌ ندارد هر كه‌ جوياي‌ تو نيست‌
دل‌ ندارد هر كه‌ شيداي‌ تو نيست‌

بارها گفته ام جوانی که از روی درد حقیقت و حق جویی سوال می کند و گاها از برخی از داشته هایش به طریق تحقیق دست می کشد بارها قابل احترام تر از آن دینداری است که از روی تقلید و جبر محیط دین داری می کند.
هيچ ديني به اندازه دين اسلام بر عقلانيت (و پذيرفتن دين بر اساس عقل و منطق) تأکيد نکرده است.

در قرآن کريم آيات فراواني وجود دارد که دلالت بر کسب بينش و بصيرت و تعقل مي کند به عنوان نمونه:
1- «قُلْ هذِهِ سَبيلي أَدْعُوا إِلَى اللّهِ عَلى‏ بَصيرَةٍ أَنَا وَ مَنِ اتَّبَعَني؛ بگو اين است راه من، که من و هر کس پيروي ام کرد با بينش و بصيرت به سوي خدا دعوت مي کنيم.»يوسف، آيه 108
2- «فَبَشِّرْ عِبادِ الَّذينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِكَ الَّذينَ هَداهُمُ اللّهُ وَ أُولئِكَ هُمْ أُولُوا اْلأَلْبابِ؛ پس بشارت ده به آن بندگان من که به سخن گوش فرا مي دهند و بهترين آن را پيروي مي کنند اينان هدايت شدگان و صاحبان خرد و انديشه ناب هستند.»زمر، آيه 18
بر اساس اين آيه، هدايت يافتگان حقيقي و صاحبان خرد ناب کساني هستند که هر سخني را در بوته نقد و ارزيابي قرار مي دهند و بهترين آنها را گزينش مي کنند.

تاریخ زیبای پیامبر اسلام و اهلبیت ایشان پر است از سفارش به پرهز از تقلید در امور اعتقادی و تشویق به تحقیق در این باره:
پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم با اصحاب خويش بر پير زنى گذشت كه با چرخ دستى نخ ريسى می ‏كرد، از او پرسيد خدا را به چه دليل شناختى؟ پير زن دستش را كه به دسته چرخ بود و چرخ را به سرعت می ‏گرداند از دسته چرخ برداشت و طبعا چرخ پس از چند لحظه متوقف شد، پير زن گفت: به اين دليل؛ هم چنان که اين چرخ را دستى مى‏ بايد كه آن را به گردش آورد، چرخ عظيم جهان را نيز كه همواره در گردش است، دستى مقتدر می ‏گرداند. در اين وقت بود كه رسول اكرم صلوات الله علیه فرمود: "عليكم بدين العجائز".
و داستان پیرمرد شتر چرانی که نزد پیامبر برای خدا بر جای پای شترش استدلال کرد
از این نمونه ها پر است در طول تارخ معصومین.

آری هر کسی به اندازه خود برای اعتقادی که دارد باید دلیل بیاورد. پیرزن به چرخ نخ ریسی اش و پیرمرد به جای پای شترش و ارسطو به محرک اول و ابو علی به امکان و وجوب و صدرا به برهان صدیقین و...

سوال:
آیا خدا پس از مرگ در مورد اینکه چه جوری به وجودش پی برده ام سئوال میکند؟! حقیقتا من هیچکدام از برهان هایی که برای شناخت خدا هست قبول نکرده ام و تنها دلیلی که براساس آن وجود خدا را قبول دارم برخی اتفاقاتی هست که در زندگیم افتاده و کم هم نیستند و دست داشتن خدا در این اتفاقات به وضوح برام روشنه (البته چون شخصیه نمیتونم مثال بزنم!) آیا اعتقاد داشتن به وجود خدا از این طریق منطقی هست یا ماتریالیست بشم سنگین ترم؟!

جواب:
اعتقاد به وجود خدا مهمترین و اساسی ترین گزاره در منظومه اعتقادی انسان و سنگ بنای دیگر اعتقادات انسان است.
اعتقادات دینی (وجود خدا ، نبوت ، معاد،...) همگی سازگار با عقل و از احکام عقل است و بایست اگر حقیقت داشته باشند برای انسان قابل اثبات باشند به عبارت دیگر آنها با عقل انسانی قابل اثبات است و از تقلید در آن ها منع شده ایم. چرا که تا انسان خدایی را اثبات نکند دینی معنی نمی دهد و قابل تقلید نخواهد بود .
این دستور -تحقیق عقاید- نوید این می دهد که این عقاید قابل دست رس عقل بشر بوده و قابل تحقیق است و الا دین دستور به تحقیق در آن را نمی داد.
البته باید توجه کرد که راه های شناخت خدا برای افراد مختلف متفاوت است و هر کسی بنا بر توانایی خود می تواند از راهی بدان دست یابد و بر همگان لازم نیست از راه های فلسفی و کلامی خدا را ثابت کنند.
یکی از این راه ها راه فطرت است که بارها خدا در قرآن از آن یاد کرده و به گفته حکما از بهترین و متقن ترین راه هاست.
انسان در مسیر زندگی در تنگناها حضور یک موجود برتر را در زندگی طلب کرده و دست توانای او را حس می کند. این راه برای همه باز است چرا که تنگناها در زندگی همه هست اما برخی بعد از گذر از این تنگناها آن حس حضور را فراموش کرده و برخی با عوامل مادی توجیه می کنند. و عده کمی مثل شما آن را به یاد داشته و برای خود حفظ می کنند و دلیل محکمی بر وجود خدا اخذ می کنند.
این راه از آن جهت که عمومی و قابل تعمیم بر همه افراد بشر و سازگار با فطرت انسانی است از بهترین را هایی است که خدا برای اثبات وجود خودش در درون انسان نهادینه کرده است.

همین راه در قرآن آمده است:
فَإِذا رَكِبوا فِي الفُلكِ دَعَوُا اللَّهَ مُخلِصينَ لَهُ الدّينَ فَلَمّا نَجّاهُم إِلَى البَرِّ إِذا هُم يُشرِكونَ﴿1﴾
هنگامی که بر سوار بر کشتی شوند، خدا را با اخلاص می‌خوانند (و غیر او را فراموش می‌کنند)؛ امّا هنگامی که خدا آنان را به خشکی رساند و نجات داد، باز مشرک می‌شوند!
کشتی آنگاه که دچار طوفان شود نماد اضطرار و درماندگی و انقطاع از غیر است.
شخصی از امام صادق «علیه السلام» پرسید: چه دلیلی بر وجود خدا هست؟ حضرت فرمود: آیا تاكنون كشتی سوار شده ای؟ گفت: بلی! فرمود: آیا اتفاق افتاده كه كشتی دچار طوفان شود و در آستانه غرق شدن باشد و امید تو از همه جا بریده شود؟ گفت: بلی! حضرت فرمودند: آیا در آن وقت، دل تو امید به جایی داشت و متوجه پناه گاهی بود؟ و از یك نقطه ای خواهش می كرد كه تو را نجات دهد؟ گفت: بلی! حضرت فرمودند: او همان خداست.(2)

آری دوست عزیز این روش شناخت خدا از محکم ترین و زیبا ترین راه های شناخت خداست. و خدا از شما همین راه را برای شناختش قبول می کند. و اگر خدا بر انسان ها تکلیف کرده است که او را از سر تحقیق بپذیرند نه از سر تقلید به این علت است که اثبات وجودش قابل دسترس همگان هست
البته از این نکته نباید غفلت کرد که براهین اثبات وجود خدا اگر صحیح تقریر شوند هر کدام در اندازه خود راهگشای شناخت خدا خواهد بود تا جایی که عده کثیری از خدا پرستان از راه برهانهای نظم و برهان حدوث خدا را یافته و او را می پرستند و این دو برهان در جای خود از احکام و اتقان ویژه برخوردار است.

سوال:

جواب:

سوال:
چرا عمل صالح بدون ایمان پذیرفته نست
جواب:

اشکال:
آیا غیر از اینه که اکثر کسانی که عمل صالح انجام میدن منتظر نتیجش تو آخرت هستند که مثلا یه جای بهتری تو بهشت داشته باشند؟!
جواب:
عمل صالح از این باب که خدا به او پاداش می دهد هم عمل برای خداست البته درسته که درجه کسی که برای خود خدا سوای بهشت و جهنم کار انحام می دهد بالا تر است اما کسی که شوقا للجنه هم کاری انجام دهد عمل را برای بهشت خدا دادی انجام می دهد بلاخره انتسابش به خداست.برای همین پاداشش هم با خداست.
اما کسی که عملش را برای دیدن دیگران انجام می دهد همین که مردم عملش را دیدند پاداشش را گرفته است.
کسی که برای نوع دوستی و آرامش درونی کاری را انجام می دهد این هم پاداشش آرامش درونی و ارضای هس همنوع دوستی خود است. گر چه خدا برای عمل مطابق عقلش هم منافعی را نصیبش می کند اما این کف کار است کف معارف انسانی است چرا که در حیوانات هم بعضا حس کمک به همنوع و همنوع دوستی هست.
هر کس به نیتش جواب می گیرد برای همین کسی که نیتش از عملش خدا و یا پاداش اعطایی اوست خدا به او پاداش می دهد و رضوان و رحمتش را شامل حال او می کند.

منابع:
1.عنکبوت65
2.بحارالانوار، ج3، ص 41، روایت 16

موضوع قفل شده است