صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا حرفم را خدا قبول میکند؟!

نوشته
    257
    حضور
    7 روز 1 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    520

آیا حرفم را خدا قبول میکند؟!

با سلام

آیا خدا پس از مرگ در مورد اینکه چجوری به وجودش پی برده ام سئوال میکند؟! حقیقتا من هیچکدام از برهان هایی که برای شناخت خدا هست قبول نکرده ام و تنها دلیلی که براساس آن وجود خدا را قبول دارم برخی اتفاقاتی هست که در زندگیم افتاده و کم هم نیستند و دست داشتن خدا در این اتفاقات به وضوح برام روشنه (البته چون شخصیه نمیتونم مثال بزنم!) آیا اعتقاد داشتن به وجود خدا از این طریق منطقی هست یا ماتریالیست بشم سنگین ترم؟!

ابتدا من مسلمان بودم آن هم فقط بخاطر دیدن روابط عددی در قرآن که بعدا وقتی دیدم که حتی فرهیختگان دیندار هم این روابط را قبول ندارند فکر کردم که ظاهرا این من هستم که دارم اشتباه میکنم پس بی دین شدم. الان هم فقط خدا را قبول دارم (البته به وجود چند خدا هم بعضا مشکوک میشوم!) و نبوت را قبول ندارم به وجود روح و جهان آخرت و بهشت و جهنم هم اعتقادم ضعیف هست چون به جبر اعتقاد دارم (البته از این فکر که آخرتی نیست سوء استفاده نمیکنم و با اینکه بی دین هستم و نماز و روزه نمیگیرم به دنبال کارهای حرام نمیروم و به نوعی تقوا دارم!)

حال با وجود این سیستم پیچیده فکری من در صورت وجود آخرت آیا نمره قبولی را میگیرم یا خدا میندازتم تو جهنم؟!

با تشکر

2. صلوات ها 2

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شعیب

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 2

نوشته
    1,850
    حضور
    25 روز 13 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4427

با سلام خدمت شما دوست عزیز

نقل قول نوشته اصلی توسط mir@ نمایش پست ها
    آیا خدا پس از مرگ در مورد اینکه چجوری به وجودش پی برده ام سئوال میکند؟! حقیقتا من هیچکدام از برهان هایی که برای شناخت خدا هست قبول نکرده ام و تنها دلیلی که براساس آن وجود خدا را قبول دارم برخی اتفاقاتی هست که در زندگیم افتاده و کم هم نیستند و دست داشتن خدا در این اتفاقات به وضوح برام روشنه (البته چون شخصیه نمیتونم مثال بزنم!) آیا اعتقاد داشتن به وجود خدا از این طریق منطقی هست یا ماتریالیست بشم سنگین ترم؟!

اعتقاد به وجود خدا مهمترین و اساسی ترین گزاره در منظومه اعتقادی انسان و سنگ بنای دیگر اعتقادات انسان است.
    اعتقادات دینی (وجود خدا ، نبوت ، معاد،...) همگی سازگار با عقل و از احکام عقل است و بایست اگر حقیقت داشته باشند برای انسان قابل اثبات باشند به عبارت دیگر آنها با عقل انسانی قابل اثبات است و از تقلید در آن ها منع شده ایم. چرا که تا انسان خدایی را اثبات نکند دینی معنی نمی دهد و قابل تقلید نخواهد بود .
    این دستور -تحقیق عقاید- نوید این می دهد که این عقاید قابل دست رس عقل بشر بوده و قابل تحقیق است و الا دین دستور به تحقیق در آن را نمی داد.
    البته باید توجه کرد که راه های شناخت خدا برای افراد مختلف متفاوت است و هر کسی بنا بر توانایی خود می تواند از راهی بدان دست یابد و بر همگان لازم نیست از راه های فلسفی و کلامی خدا را ثابت کنند.
    یکی از این راه ها راه فطرت است که بارها خدا در قرآن از آن یاد کرده و به گفته حکما از بهترین و متقن ترین راه هاست.
    انسان در مسیر زندگی در تنگناها حضور یک موجود برتر را در زندگی طلب کرده و دست توانای او را حس می کند. این راه برای همه باز استچرا که تنگناها در زندگی همه هست اما برخی بعد از گذر از این تنگناها آن حس حضور را فراموش کرده و برخی با عوامل مادی توجیه می کنند. و عده کمی مثل شما آن را به یاد داشته و برای خود حفظ می کنند و دلیل محکمی بر وجود خدا اخذ می کنند.
    این راه از آن جهت که عمومی و قابل تعمیم بر همه افراد بشر و سازگار با فطرت انسانی است از بهترین را هایی است که خدا برای اثبات وجود خودش در درون انسان نهادینه کرده است.

همین راه در قرآن آمده است:
    فَإِذا رَكِبوا فِي الفُلكِ دَعَوُا اللَّهَ مُخلِصينَ لَهُ الدّينَ فَلَمّا نَجّاهُم إِلَى البَرِّ إِذا هُم يُشرِكونَ﴿۶۵﴾
    هنگامی که بر سوار بر کشتی شوند، خدا را با اخلاص می‌خوانند (و غیر او را فراموش می‌کنند)؛ امّا هنگامی که خدا آنان را به خشکی رساند و نجات داد، باز مشرک می‌شوند!
    کشتی آنگاه که دچار طوفان شود نماد اضطرار و درماندگی و انقطاع از غیر است.
    شخصی از امام صادق «علیه السلام» پرسید: چه دلیلی بر وجود خدا هست؟ حضرت فرمود: آیا تاكنون كشتی سوار شده ای؟ گفت: بلی! فرمود: آیا اتفاق افتاده كه كشتی دچار طوفان شود و در آستانه غرق شدن باشد و امید تو از همه جا بریده شود؟ گفت: بلی! حضرت فرمودند: آیا در آن وقت، دل تو امید به جایی داشت و متوجه پناه گاهی بود؟ و از یك نقطه ای خواهش می كرد كه تو را نجات دهد؟ گفت: بلی! حضرت فرمودند: او همان خداست.(بحارالانوار، ج3، ص 41، روایت 16)

آری دوست عزیز این روش شناخت خدا از محکم ترین و زیبا ترین راه های شناخت خداست. و خدا از شما همین راه را برای شناختش قبول می کند. و اگر خدا بر انسان ها تکلیف کرده است که او را از سر تحقیق بپذیرند نه از سر تقلید به این علت است که اثبات وجودش قابل دسترس همگان هست
    البته از این نکته نباید غفلت کرد که براهین اثبات وجود خدا اگر صحیح تقریر شوند هر کدام در اندازه خود راهگشای شناخت خدا خواهد بود تا جایی که عده کثیری از خدا پرستان از راه برهانهای نظم و برهان حدوث خدا را یافته و او را می پرستند و این دو برهان در جای خود از احکام و اتقان ویژه برخوردار است.

7. صلوات ها 8

نوشته
    1,850
    حضور
    25 روز 13 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4427

ابتدا من مسلمان بودم آن هم فقط بخاطر دیدن روابط عددی در قرآن که بعدا وقتی دیدم که حتی فرهیختگان دیندار هم این روابط را قبول ندارند فکر کردم که ظاهرا این من هستم که دارم اشتباه میکنم پس بی دین شدم. الان هم فقط خدا را قبول دارم (البته به وجود چند خدا هم بعضا مشکوک میشوم!) و نبوت را قبول ندارم به وجود روح و جهان آخرت و بهشت و جهنم هم اعتقادم ضعیف هست چون به جبر اعتقاد دارم (البته از این فکر که آخرتی نیست سوء استفاده نمیکنم و با اینکه بی دین هستم و نماز و روزه نمیگیرم به دنبال کارهای حرام نمیروم و به نوعی تقوا دارم!)
    حال با وجود این سیستم پیچیده فکری من در صورت وجود آخرت آیا نمره قبولی را میگیرم یا خدا میندازتم تو جهنم؟!

این که مسلمانی شما دلیلش روابط عددی قرآن بوده و دست بر داشتن شما از اسلام هم به هم ریختن این رابطه جای صحبت بسیار دارد!!
    اصلا حقانیت اسلام و قرآن به نظام عددی قرآن نبوده که با بهم ریختن آن حقانیت اسلام زیر سوال برود.
    راهی که شما برای اثبات حقانیت اسلام انتخاب فرموده بودید درست نبوده است.
    اعجاز قرآن کریم جنبه های مختلفی دارد که یکی از آنها جنبه عددی - آن هم به نظر عده ای- است و الا آنچه که قرآن مردم را برای هماوردی با قرآن فرا خوانده " آوردن سوره ای همانند قرآن" است که بعد از گذشت هزار و 400 سال با این همه دشمنی که با قرآن کرده اند نتوانسته اند بیاورند.
    البته اعجاز علمی و پیشگویی های قرآن اعجاز ادبی و.. همه مویداتی بر آن هستند.
    البته در این تاپیک من قصد اثبات وجوب بعثت انبیاء و حقانیت اسلام و معاد و ... را ندارم
    ولی اجمالا بگویم اگر ما خدا را قبول کردیم و فهمیدیم که او خالق ماست و ما را برای کمال آفریده است ناگزیر باید بپذیریم برای راهنمایی این انسان راهنمایانی بفرستد که کلام ائ را به بندگان برسانند و راه را از بیراهه نشان دهند.
    و برای این رسولان الهی باید نشانه ای باشد که همان معجزه ایست که خدا برای حقنیت پیام آورانش به آنها می دهد.
    پیامبر اسلام علاوه بر قرآن که معجزه جاوید و ساری او در همه زمانها ست معجزات دیگری نیز به حضرت عنایت کرده است که در تاریخ موجود است..درباره وحدانیت و یگانگی خدا نیز باید بگویم که اگر خدا را آنگونه که هست بشناسیم -الله الصمد- می یابیم که جز یکی نمی تواند باشد و فرض دوئیت باطل است.
    البته خدا برای دادن پاداش اخروی به انسان ها دو شرط گذاشته یکی ایمان و یکی عمل صالح که هیچ کدام بدون دیگری سودی نمی بخشد و این دو باید با هم قرین شوند که باعث سعادت دنیوی و اخروی گردند.
    والسلام

9. صلوات ها 8

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

ابتدا من مسلمان بودم آن هم فقط بخاطر دیدن روابط عددی در قرآن
    در مورد رشادخلیفه این نکته لازم است که وی ابتدا آیاتی که با فرمولش نمی خواند را تحریفی میدانست
    سپس ادعای نبوت کرد که بدنبال آن کشته شد!

http://www.tasnimnews.com/Home/Single/115547
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

11. صلوات ها 6

نوشته
    257
    حضور
    7 روز 1 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    520

نقل قول نوشته اصلی توسط متعلم نمایش پست ها
    در مورد رشادخلیفه این نکته لازم است که وی ابتدا آیاتی که با فرمولش نمی خواند را تحریفی میدانست
    سپس ادعای نبوت کرد که بدنبال آن کشته شد!
    این آقا که کلا کلاهبردار تشریف دارند و ادعاهاشون اکثرا غلطه اما ادعاهای صحیح هم هستند که خودم بررسی کردم مثل ادعاهای این سایت:

http://www.amazing19.com/

13. صلوات ها 2

علاقه
    گوش کردن آهنگ متال و رپ به طور مداوم هرشب قبل از خواب-بازی های کامپیوتری
    نوشته
    173
    حضور
    4 روز 8 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    333

سلام دوست عزيز
    من هم دقيقاً مثل شما هستم
    هيچ كدوم از برهان هاي اثبات خدا رو قبول ندارم
    ولي برهان هاي مترياليسم و آتئيستي رو قبول دارم چون منطقي هست( مثل فرگشت داروين)
    و كاملاً به جبر معتقدم
    و به بهشت و جهنّم هم اعتقاد ندارم
    ولي اتفاق هايي كه برام افتاده حضور قدرت برتر يعني خدا رو اثبات مي كنه
    و فهميدم كه نيرو هاي فراطبيعي هست و عده اي هم بوسيله ي جادو به مؤفقيت ميرسن
    وقتي اين چيز ها رو فهميدم به شدت داغون شدم از طرفي منطق مترياليست و آتئيست به من اثبات شده بود مثل فرگشت (يعني اثبات به چشم! نه خوندن مقاله ي علمي! بماند چطور)
    و بعد مونده بودم چي كار كنم!
    و سمت سيگار رفتم
    تا اينكه نرم افزار bible رو گرفتم كه عهد عتيق و جديد هست
    شروع كردم به خوندن
    عهد عتيق كه همه اش قتل و غارت و خون ريزي هست
    ولي عهد جديد خيلي خوبه
    سخنان عيسي مسيح رو كه ميخونم آرامش شديدي ميده
    هـيچ دليلي هم براي پذيرفتن عيسي مسيح ندارم! فقط آرامشي كه با خوندن سخنانش به من ميده هست
    اين تجربه ي شخصي مثل خودتون هست
    براي آرامش سخنان عيسي مسيح رو بخونيد
    من تونستم سيگار رو ترك كنم و به آرامش نسبي برسم
    مؤفق باشيد
    ویرایش توسط Ezio : ۱۳۹۳/۰۲/۰۸ در ساعت ۱۰:۳۸
    «داوری نکنید تا بر شما داوری نشود. زیرا به همان‌گونه که بر دیگران داوری کنید، بر شما نیز داوری خواهد شد و با همان پیمانه که وزن کنید، برای شما وزن خواهد شد. (مَتّی 7:1, 2 NMV)

15. صلوات ها 3

علاقه
    گوش کردن آهنگ متال و رپ به طور مداوم هرشب قبل از خواب-بازی های کامپیوتری
    نوشته
    173
    حضور
    4 روز 8 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    333

نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها

این که مسلمانی شما دلیلش روابط عددی قرآن بوده و دست بر داشتن شما از اسلام هم به هم ریختن این رابطه جای صحبت بسیار دارد!!
    اصلا حقانیت اسلام و قرآن به نظام عددی قرآن نبوده که با بهم ریختن آن حقانیت اسلام زیر سوال برود.
    راهی که شما برای اثبات حقانیت اسلام انتخاب فرموده بودید درست نبوده است.
    اعجاز قرآن کریم جنبه های مختلفی دارد که یکی از آنها جنبه عددی - آن هم به نظر عده ای- است و الا آنچه که قرآن مردم را برای هماوردی با قرآن فرا خوانده " آوردن سوره ای همانند قرآن" است که بعد از گذشت هزار و 400 سال با این همه دشمنی که با قرآن کرده اند نتوانسته اند بیاورند.
    البته اعجاز علمی و پیشگویی های قرآن اعجاز ادبی و.. همه مویداتی بر آن هستند.
    البته در این تاپیک من قصد اثبات وجوب بعثت انبیاء و حقانیت اسلام و معاد و ... را ندارم
    ولی اجمالا بگویم اگر ما خدا را قبول کردیم و فهمیدیم که او خالق ماست و ما را برای کمال آفریده است ناگزیر باید بپذیریم برای راهنمایی این انسان راهنمایانی بفرستد که کلام ائ را به بندگان برسانند و راه را از بیراهه نشان دهند.
    و برای این رسولان الهی باید نشانه ای باشد که همان معجزه ایست که خدا برای حقنیت پیام آورانش به آنها می دهد.
    پیامبر اسلام علاوه بر قرآن که معجزه جاوید و ساری او در همه زمانها ست معجزات دیگری نیز به حضرت عنایت کرده است که در تاریخ موجود است..درباره وحدانیت و یگانگی خدا نیز باید بگویم که اگر خدا را آنگونه که هست بشناسیم -الله الصمد- می یابیم که جز یکی نمی تواند باشد و فرض دوئیت باطل است.
    البته خدا برای دادن پاداش اخروی به انسان ها دو شرط گذاشته یکی ایمان و یکی عمل صالح که هیچ کدام بدون دیگری سودی نمی بخشد و این دو باید با هم قرین شوند که باعث سعادت دنیوی و اخروی گردند.
    والسلام
    ببخشيد ولي آخه چرا عمل صالح بدون ايمان پذيرفته نيست؟
    من يه چيزي هم بگم اينكه سوره اي نميشه مثل قرآن آورد يه مغلطه هست
    چون هـيچ سخني رو نميشه مثل سخن ديگر آورد!
    مثلاً نميشه بيتي مثل حافظ و سعدي آورد ( البته خودم نميدونم درسته يا نه)
    تازه من تو فيس بوك ديدم كه چندتا جمله آورده بودن كه مي گفتن شبيه قرآن هست
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۲/۰۸ در ساعت ۰۲:۴۴ دلیل: لزومی ندارد هر گفته ای را نقل کنید دلیل را جویا شویدسوالتان کامل منعقد شد

17. صلوات ها 2

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

نقل قول نوشته اصلی توسط Ezio نمایش پست ها
    براي آرامش سخنان عيسي مسيح رو بخونيد
    سلام

محققین با تطبیقی که در محتوای ادیان امروز انجام داده اند مواردی را در برتری و کمال اسلام بر دیگر ادیان بیان کرده اند که میتوانید برخی از آنها را در آدرس زیر ببینید:

http://porseman.org/q/show.aspx?id=129559

پیشنهاد می کنم کتاب زیر را هم بخوانید:

سفر من از مسیحیت به اسلام:

http://download.tvshia.com/?p=1154

ویرایش توسط متعلم : ۱۳۹۳/۰۲/۰۸ در ساعت ۱۰:۵۶
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

19. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
    نوشته
    2,628
    حضور
    73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    8025

با سلام

با تشکر

سلام علیکم،
    پذیرش خداوند از روی براهین عقلی لازم نیست، چیزی که لازمه این هست که انسان به هر طریقی که می‌تواند خودش به دنبال جواب قانع کننده برای خودش در مورد وجود خداوند و بعد نبوت و آخرت و ... برود. بزرگی نقل می‌کرد که فکر کنم خواجه نصیرالدین طوسی برای اینکه مردم پایه‌ی ایمانشان قوی شود در کسوت وزارت دستور اجباری شدن تحصیل را دادند، همه باید به مکتب می‌رفتند تا برایشان خداوند و ... اثبات شود، بعد از مدتبی خواجه در یک بیابان دورافتاده گذر می‌کردند که پیرمردی را دیدند که آنجا کار می‌کرده است و آنجا از هر آبادی‌ای دور بود. می‌روند جلو می‌پرسند آیا سواد داری؟ پیرمرد جواب می‌دهد که نه! خواجه از باب مقدمه‌سازی یا هر چیز دیگر می‌پرسد اگر کسی بیاید و به تو بگوید خدا وجود ندارد (القاء شبهه) چه می‌کنی؟ پیرمرد عصبانی شد و گفت با همین دو انگشت جفت چشمانش را کور می‌کنم. خواجه که یقین پیرمرد بی‌سواد را دید دستور اجباری بودن تحصیل را لغو کرد. این براهین برای باورپذیرتر کردن وجود خداوند است. مثالش این است که شما یک چیزی را در زندگی احساس می‌کنید ولی بعد می‌بینید که تمام عالم و آدم برایتان استدلال می‌کنند که آن چیزی که شما احساس کرده‌اید توهمی بیش نمی‌تواند باشد، بعد به شما (شمای نوعی نه خود شما) می‌گویند مثلاً اسکیزوفرنیک شده‌اید. برای اینکه این مشکل پیش نیاید و نگویید آخر چطور ممکن است که خدای بزرگ ببیند بدون اینکه چشم داشته باشد، یا چطور ممکن است خداوند وجود داشته باشد بی‌آنکه کسی او را به وجود آورده باشد و ...، برای پاسخ دادن به این سؤال‌ها می‌روند دنبال براهین، وقتی عقل هم وجود خداوند و صفات او را اثبات کرد دیگر مسأله حل است، چیزی که از درون درک کردم را با عقل هم برایم اثبات شد و نادرستی تشکیک‌ها و القائات برایم واضح شد و الآن چنان ایمانی به خدا دارم که کوهها بلرزه در بیایند (در مقایل شبهات عجیب و غریب و عظیم) ایمان من به خداوند با تمام ویژگی‌هایش تکان نخواهد خورد. از یک طرف دیگر هم باید مسأله را دید، برخی براهین اثبات خداوند آنقدر قوی هستند که کسی که به خداوند اعتقاد ندارد هم ناچار باید درستی آن را بپذیرد (اگرچه با سفسطه در ظاهر بگوید نپذیرفتم و ...) اما بعد با خودش می‌گوید که اگر پس خدایی هست که به این واضحی و مشخص وجود دارد و دارای اثر است پس چرا هیچ احساسی از او ندارم؟ این مورد در اصل هرگز پیش نمی‌آید چون همانطور که شما مثال‌های خصوصی از دیدن خداوند در کنار خودتان و دیدن اثر حضور او در زندگی‌تان را دیده‌اید و حقیر هم دیده‌ام، بقیه هم دیده‌اند و کسی که آنها را انکار کند فطرت خودش را با توجیهات و ... خاموش کرده است:

وَنُقَلِّبُ أَفْئِدَتَهُمْ وَأَبْصَارَ‌هُمْ كَمَا لَمْ يُؤْمِنُوا بِهِ أَوَّلَ مَرَّ‌ةٍ وَنَذَرُ‌هُمْ فِي طُغْيَانِهِمْ يَعْمَهُونَ [الأنعام، ۱۱۰]
    و دل‌ها و ديدگانشان را [به خاطر عنادى كه دارند] مى‌گردانيم [پس ايمان نمى‌آورند] همچنان كه نخستين بار هم به آن ايمان نياوردند و آنها را در طغيانشان رها مى‌كنيم كه سرگشته و كوردل بمانند

کسی که وجود و حضور خداوند را در شرایطی کاملا به وضوح درک کرده است در شرایط دیگری به وضوح به درستی ان احساسات خود شک می‌کند، پس خوب است که در چیزی که دانسته است و یقین حاصل کرده ولی بعد در آن دچار شک و تردید شده است تحقیق کند، براهین عقلی قابل اتکاترین راه برای خاتمه دادن به این تردیدهاست. اگرچه راههای دیگری هم هستند که اگر از جنس برهان عقلی نیستند ولی به هر حال تعقل در آنها حرف اول و آخر را می‌زند، عبرت گرفتن، تجزیه و تحلیل کردن مسائل و ... . یادم هست که آن اوائل که خودم می‌خواستم بودن یا نبودن خدا را بپذیرم اینطور گفتم که «چیزی که تجربهخ پذیر باشد علمی است و قابل اتکا»، پس در موقعیت‌های متفاوتی که قرار می‌گرفتم از خداوند میخواستم که اگر وجود داری و دوست داری بدانم که وجود داری این موقعیت را که بررسی کردم هیچ راه نرفته‌ای برای بیرون رفت از ان ندارم را برایم رفع و رجوع کنیم. بعد که کار به دست خدا بود کارم از جایی درست می‌شد که فکرش را هم نکرده بودم. با خودم گفتم عجب یعنی خدایی هست که حرفم را شنید و اجابت هم کرد؟ بعد گفتم بالأخره معجزه که نشد و از یک راه طبیعی این کار انجام گرفت (خداوند که کشتی‌شکستگان واله را به ساحل می‌رساند که آنها را بر دوش فرشتگان به ساحل نمی‌رساند و آنها باز انکار کنند، طوفان تمام می‌شد و بر خلاف باور ایشان زنده به ساحل می‌رسیدند، باز با همین اسباب دنیا)، گفتم که پس شاید اتفاقی بوده، چندین بار این کار را کردم و عجب اینکه این رویه تکرار می‌شد تا جایی که دیگر انکارش برایم ساده نبود که خداوند شنوا و قادر در کنارم نباشد. بعد روز دیگری دوباره در وضعیتی قرار گرفتم که از خدا بخواهم اگر وجود داری خودت را و حضورت را اثبات کن! اما این بار حرفم را کامل نگفته انگار از درونم احساس کردم که چقدر باید خدا بودنش را برایت اثبات کند تا بدذیری؟ نکند داری از این رویه سوء استفاده می‌کنی که مشکلاتت حل شود؟ ترسیدم و گفتم که نه دیگر بس است و اثبات نمیخوانم، مهم هم نیست که این کارم حل بشود یا نه. شیرینی ایمان را چشیدم وقتی دلم روشن شد به نور خدا ... بعدها در کوران زندگی باز دچار تردید می‌شدم که شاید آن آزمایش‌های علمی ناقص رها شدند و باید ادامه پیدا می‌کردند ولی براهین عقلی الحمدلله راه هر گونه شبهه و تردیدی را می‌بندد، پس آنها را سبک نشمرید.

در مورد اعتقاد به سایر موارد هم تعقل می‌خواهد و اینطور نیست که کسی بنشیند یکجا و بگوید من به آخرت اعتقاد دارم یا من به آخرت اعتقاد ندارم. خوب هر اعتقادی باید پشتوانه‌ای داشته باشد که اگر نه خدا اصلاً خود آدم بعد ۴۰ سال به زندگیش نگاه کرد نگوید این چه اعتقاداتی بود که من داشتم و اگر طور دیگر فکر می‌کردم الآن کجا بودم ... شما اگر به آخرت اعتقاد ندارید دلیلی برای این اعتقادتان دارید؟ به نبوت چه؟ دلایل و براهین اثبات نبوت و آخرت را خوانده‌اید و متوجه نشده‌اید؟ خدایی که به او اعتقاد دارید و حسش می‌کنید را چقدر می‌شناسید؟ فقط هست که باشد؟ فقط هست که کمکتان کند؟ کمکتان کند که چی بشود یک مدتی زندگی توأمان خوش و تلخ داشته باشید و بعد تمام؟ یعنی عاقبت کار شمایی که آزارتان به مورچه نرسیده با عاقبت کار چنگیزخان که مناره‌ها از جمجمه‌ی انسان درست می‌کرد یکی باشد؟ چنین خدایی اگر باشد هم قابل دوست داشتن هست؟ کسی که یک نفر را کشته و کسی که ۱۰۰ نفر را کشته اعدام شوند و تمام؟ فرقی نکند که چه تعداد خانواده بی شوهر یا بی‌مادر یا بی‌فرزند شده‌اند و سالها با داغ زندگی کرده‌اند؟ نه ما خدایی را می‌پرستیم که عادل باشد، که حکیم باشد، کسی که خدای پر از نقص و ضعف را بپرستد از بهره‌ی کم خودش از رشد است. حتی بت‌پرستان هم دوست داشتند بتی را بپرستند که کارایی بالاتری داشته باشد، که بیشتر به فکرشان باشد، که صفات بهتری بهش نسبت داده شده باشد ... داشتن خدای ناقص افتخار کردن به معتقد بودن به او ندارد. برای ما وقتی که عدالت خداوند اثبات شد و حکمت خداوند و قدرت خداوند اثبات شد دیگر پذیرش نبوت برای آگاه کردن انسان از راه درست سعادت و بعد آخرت برای برقرار کردن عدالتی که در زمین ممکن نبود اجرا شود کار سختی نیست ...

تقوا مرحله‌ی بالا از ایمان هست و ایمان مرحله‌ای از تسلیم قلبی در برابر خدا. عمل صالحی که برای غیرخدا باشد در همین دنیا پاسخ خوب خود را خواهد گرفت و در آن دنیا هباءً منثوراً خواهد شد و شخص در آخرت بدون توشه و است و در حسرت مگر اینکه خداوند رحمی به او بکند ...

درباره‌ی نمره‌ی قبول هم اگرچه حقیر نمی‌دانم ولی بزرگان گفته‌اند که به بهشت وارد شدن که کاری ندارد، بچه‌ی نابالغ و کسی که اصلاً خبر حق به او نرسیده و ... هم به بهشت وارد می‌شوند، این که چیزی نیست، آن را که از دست می‌دهید دریابید. نماز خواندن و ... و خلاصه انجام واجبات و ترک محرمات با داشتن ایمان تازه اول لذت بردن از مجاورت خداست، بعد از آن مراحل قرب به خداست که لذتش به زیان قابل وصف نیست. اینکه کسی بگوید نماز نخوانم هم ممکن است بروم به بهشت حتی اگر راهش دهند هم کی به لذتی می‌رسد که مؤمن از حرف زدن با محبوب خود احساس می‌کند؟ اگر آن خدایی که وجود و حضورش را احساس کرده‌اید دوست هم دارید دوست ندارید بیشتر او را بشناسید؟ بیشتر حضورش را احساس کنید؟ کمتر از او غافل شوید؟ بیشتر به او نزدیک شوید؟ راه این کارها می‌شود راه دین که مسیر تکامل روح بشری است.

یا علی
    بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
    ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
    نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
    هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری