آيا به نظر شما حجاب بايد اجباري باشد؟

تب‌های اولیه

1001 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا به نظر شما حجاب بايد اجباري باشد؟

با سلام خدمت دوستان
با توجه به استقبال دوستان از بحث حجاب، فکر میکنم این رای گیری مفید باشد. در صورت تمایل دلیل رای خود را هم بفرمایید.

پيامبر (ص) و همين طور امـام علي (ع) در زمان حکومتـشان آيا زنان ساير اديان را هم ملـزم به رعـايت حجـاب مي کردند.؟؟؟

احکام اسلام به تدريج بيان شدند!

--------------------------------------------------------------------------------

حجاب از احکامي بود که بعد از هجرت و با فاصله اي از زمان رسالت بيان شد

و تا آن زمان طبيعتا الزامي وجود نداشته

به هر حال حجاب براي داشتن جامعه اي سالم است و قبل از تشکيل جامعه اسلامي بستر مناسبي براي اين حکم وجود نداشت .

تفاوت هاي جوامع امروزي با جوامع پيشين

--------------------------------------------------------------------------------

در جامعه اسلامي در قرون اوليه بعد از هجرت فضايي متفاوت وجود داشت که امروزه شبيه آن را نداريم

مثلا حضور کنيزان و بردگان در جامعه

با توجه به اينکه کنيز حجاب الزامي ندارد

ميزان اعمال نظارت حکومت ها تفاوت کرده است

تفاوت حکومت ها را در ميزان دسترسي و کنترل بر جوامع متفاوت در نظر بگيريد.

مخصوصا شبه جزيره عربستان که عليرغم حضور دو امپراتوري (ايران و روم) در مجاورت آن اما هيچ نزاعي براي تسلط بر آن صورت نمي گيرد.

چرا که بيابان نشيناني که نمي توان آنها را مديريت کرد چگونه منتسب به حکومتي ميشوند!

در حالي که در جوامع امروزي توان مديريت جامعه آن قدر افزايش يافته که مي توان تمام حساب هاي مالي يک فرد - مسافرت ها و .. . او را کنترل کرد.

پس در نظر داشته باشيد که عدم اجبار بيابان نشين ها براي داشتن حجاب به معناي عدم لزوم آن نيست بلکه امکان آن وجود نداشته

نارسايي هاي تاريخ

براي بررسي تاريخ چاره اي جز استفاده از متون گذشتگان نداريم

و تاريخ نويسان تمام جزئيات را نمي نوشته اند بلکه آنچه به نظرشان مهم مي آمده ثبت مي کردند

بنابراين ناچاريم براي کشف يک مطلب تاريخي از آنچه ثبت شده بهره بگيريم.

آنچه درباره زنان ثبت شده اين گونه است شما از آن چه برداشت مي کنيد؟

اما مطلب:

زنان لازم نبوده در مسجد حاضر شوند و براي آنان عبادت در خانه به اندازه عبادت در مسجد ارزش داشته

با اين حال اگر زنان به مسجد مي آمدند

هنگام خروج به نوبت خارج مي شدند

يعني بعد از اينکه تمام زنان از مسجد بيرون رفته بودند و مسيري پيموده بودند نوبت به مردان مي رسيده

به نظر شما اين اقدام جامعه اسلامي در نوبت بندي کردن خروج از مسجد چه معنايي دارد؟؟!!

يا اينکه حضرت زهرا (س) حتي در حضور نامحرم نابينا نيز نمي ايستند

يا حکم خاص همسران پيامبر (ص) که بايد خانه نشيني اختيار مي کردند و ...

تصوري درست از جامعه نبوي داشته باشيم

پيامبر (ص) در مدينه بودند

شهري که يک جمعيت انقلابي و شديدا معتقد به اسلام در آن زندگي مي کرد

پس طبيعتا همه به احکام اجتماعي اسلام نظير حجاب پايبند بودند

غير مسلماناني که در مدينه بودند (مانند يهوديان) قلعه هايي داشتند و فضاي زندگي آنها متفاوت بود

غير مسلمانان همراه مسلمانان بودند اما با قرار دادهايي س***ت در کنار يکديگر را قبول کرده بودند.

پس تسلطي بر آنها نبوده همچنانکه وقتي احساس حمايت کردند سريعا مشغول توطئه شدند.

بنابر اين اين فضا که مسلمان از غير مسلمان متمايز است و محيط زندگي جدا دارد را نمي توان با جامعه اي مقايسه کرد که عقيده هاي مختلف همسايه يکديگر هستند.

زمان اميرالمومنين (ع)

در زمان اميرالمومنين هم شيرازه جامعه از هم پاشيده شده

5 سال حکومت همراه با 3 جنگ سنگين مي شود

همان ابتدا عده اي به بهانه حج از شهر خارج مي شوند و به بصره رفته و بيت المال را غارت مي کنند (طلحه و زبير و عايشه)

و کوتاهي مسلمانان در همراهي اميرالمومنين (ع) کار را به آنجا مي رساند که قضيه غارات اتفاق مي افتد

يعني لشکريان معاويه دائما به شهرهاي مسلمانان حمله مي کنند و غارت و ...

اما در مقابل لشگري وجود ندارد تا از شهرها دفاع کند

حال به نظر شما به فرض اينکه در چنين فضايي غير مسلمانان ملزم به حفظ حجاب نشده باشند مي توان نتيجه گرفت که در جامعه اسلامي هر کس هر گونه مايل است در جامعه حاضر شود؟؟!!

نتيجه گيري

با توجه به :

نظر اسلام بر عدم اختلاط زن و مرد در يک مکان

ماهيت حکم حجاب که يک مساله اجتماعي است

اثر سوء بدحجابي در روان جامعه (وضعيت جوامع امروز ما را از توضيح زياد بي نياز مي کند)

حکيم بودن خداوند و اينکه وقتي يک مساله را واجب کرده بايد مقدمات اجراي آن را بخواهد

وجود و ضرورت حکومت ديني از نظر اسلام

و ...

بايد اين نتيجه را گرفت که زن در جامعه حاضر مي شود بايد به عنوان يک انسان باشد و همين مساله براي مرد نيز باشد.

يعني اينکه در عرصه جامعه نبايد جنسيت و جاذبه هاي جنسيتي مطرح باشد

پس بهترين کار اين است که تمام زنان به اين قانون جامعه گردن نهند که جاذبه هاي زنانه منحصر به محيط خانواده باشد

بسم الله الر حمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

به نظر من تنها در صورت اختیاری بودن حجاب و هر امر دیگری ست که زیبایی و عظمت آن
نمودار میشود . اجباری بودن حجاب در واقع نابودی اصل آن است.
در ضمن حجاب در اسلام به هیچ وجه جنبه کیفری نمدارد که اجباری گردد بلکه امری اخلاقی
محسوب میشود.

با اجازه دوستان بنده هم در اين موضوع شركت مي كنم و نظر خود را عرض مي كنم :

اولاً دمكراسي باسخكَوي مناسبي براي بسياري از مسائل نيست ،( كفتم بسياري تا طرفداران دمكراسي شوكه نشوند والا بنده همجين هم موافق دمكراسي نيستم) لذا اصولا نظر سنجي درباره اين نوع مسائل غلط خواهد بود. دليل آن هم كاملا مشخص است ، مردم ، عوام الناس ، و حتى مؤمنين صاحب نظر نيستند و صاحب نظران يا عقلاي قوم بايد نظر بدهند.( اين بحث مفصل است صرفا خواستم اشاره اي بكنم )

ثانيا حجاب و ديكَر مسائل اجتماعي اسلامي بستكَي به نوع جامعه دارد ، يعني در هر جامعه اي فرق مي كند .

ثالثا هدف دين تربيت انسان كامل است ، و انسان با اختيار به كمال مي رسد و نه به اجبار لذا فرموده اند (لا اكراه في الدين) . به نظر مي رسد بسيار قبيح باشد كه انسان را (جه مؤمن باشد جه غير مؤمن) به مسئله اي كه بدان معرفت ندارد اجبار يا اكراه كنند ، قطعا نتيجه عكس مي دهد.:Ghamgin:

به عبارت ديكَر ما اكَر بدانيم كه تمام احكام دين بر اساس مصالح و مفاسد قانونكَذاري شده (يعني هر فعل مضري بسته به ميزان ضرر آن حرام و مكروه تلقي شده و هر فعل مفيدي مباح و مستحب و بلكه واجب دانسته شده) و اين مسئله را به مردم بفهمانيم ديكَر تمام انسانهاي داراي حسن نيت بدون اجبار و اكراه احكام اسلامي را اجرا خواهند كرد ، يعني اغلب افراد اين جامعه (با توجه به مصالح حجاب و مضرات ترك آن) حجاب را با آزادي كامل خود انتخاب كرده اند ، و ديكَر مجالي براي اجبار يا اكراه اصولا وجود نخواهد داشت. در اين جامعه كه جامعه اسلامي است قطعا و قطعا مخالفين ناخوآكَاه جايي نخواهند داشت و البته معدود اندك معاندين و مخربين(در اين جامعه ) را مي توان براي حفظ امنيت و سلامتي جامعه اسلامي و احترام به نظر أكثريت :Cheshmak: محدود و به حجاب اجبار كرد.
(براي اينكه مصداق يابي هم كرده باشيم به نظر مي رسد كه جامعه ما در اوايل انقلاب جنين وضعي داشته است اما ...)

بديهي است كه كلام فوق درباره جامعه اسلامي و حكومت اسلامي است كه مردم آن به اختيار دين مبين اسلام را به عنوان برنامه زندكَي خود انتخاب كرده اند ، و در جامعه غير ديني اجباري براي دين يا حجاب يا هر مسئله اي ديكَر بوجود نخواهد آمد كه جنين مسئله اي مصداق بيدا كند.

رابعا براي اينكه آفت شناسي هم كرده باشيم توجه به اين مسئله هم ضروري به نظر مي رسد كه درست است كه تمام احكام دين مبين اسلام عملي و اجرايي است اما صرفا اجراي اين احكام مد نظر شرع نيست بلكه هدف رسيدن فرد و جامعه به مصالح اون احكام است (كه لا ضرر و لا ضرار في الإسلام) .

وقتي در جامعه اي بدون توجه به مسائل تربيتي و اخلاقي صرفا فقه را كل دين مي دانند و به هر وسيله اي در بي اجراي آن هستند نسل بوجود آمده شناختي از دين نخواهد داشت و جه بسا دين زدا خواهد شد. جون دين را صرفا محدوديت و محروميت مي داند كه به وسيله .... بر مردم تحميل شده است. در اين صورت و على الإسلام السلام .

peymanmusavi;16293 نوشت:
بسم الله الر حمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

به نظر من تنها در صورت اختیاری بودن حجاب و هر امر دیگری ست که زیبایی و عظمت آن
نمودار میشود . اجباری بودن حجاب در واقع نابودی اصل آن است.
در ضمن حجاب در اسلام به هیچ وجه جنبه کیفری نمدارد که اجباری گردد بلکه امری اخلاقی
محسوب میشود.

دوست عزیز- سلام

در خصوص احکام و دستورات نورانی دین، نظر شخصی ما تعیین کننده نیست بلکه نظر شارع مقدس و کسانی که از سوی شارع مقدس (نظیر معصومان (ع)) اجازه خاص دارند مهم است، و کار عالمان دینی هم که روشن است کشف و بیان احکام.

برای اصلاح نگاه های سطحی خودمان به مصالح احکام نورانی اسلام توجه شما را به مقدمۀ زیر جلب می کنم:

در قرآن مجید و بسياري از روايات محدوده ی آن به این صورت بیان شده است که زن در برابر نامحرمان تنها می تواند صورت و دو کف دست خود را آشکار کند. بنا بر این تشریع و قانون مند شدن آن ربطی به حکومت ها و نظام های اسلامی و غیر اسلامی ندارد.

حجاب تا آنجا که در حریم زندگی خصوصی افراد است، یک امر فردی و خصوصی است و کسی نمی‌تواند دخالت کرده، ولی آنگاه که به یک امر اجتماعی تبدیل شد و با حقوق دیگران ارتباط پیدا کرد، حکومت و حاکم می تواند از باب نهی از منکر و صیانت از اخلاق و معنویت جامعه، رعایت حجاب را الزامی کند و برای آن مجازات تعیین نماید، زیرا بی حجابی از محرمات الهی محسوب می گردد و طبق قاعده هر فعل حرامی قابل تعزیر است.

بنابراین آنچه بر عهده ی همه حکومت ها و نظام های اسلامی است اجرای دقیق دستورات اسلام است که متأسفانه بسیاری از دولت های اسلامی در این زمینه کوتاهی می کنند.

موفق باشید ...

با سلام به همه دوستانی که در این بحث شرکت نموده یا در اینده به ان ملحق می شوند
بنده در این مورد نظر خاصی ندارم ولی انچه در واقعیت امر است اینست که ولو در اسلام حجاب اجباری نباشد هنگامی که مردم بر اساس قوانینی که در چار چوبهای مدنی مصوب شده ملزم به اجرای امری که بالذات در اسلام جایز است بشوند از نظر اسلامی و قانونی ملزم به رعایت ان هستند و این قانون لازم الاتباع است برای روشن شدن مطلب مثالی ذکر می نمایم همانطور که سروران عزیز می دانند ما در اسلام حکم شرعی مبنی بر متحد الشکل بودن لباس نیروهای مسلح نداریم و هر مجاهدی در اسلام اعم از شرطه و نیروهای امنیتی و مجاهدان ازاد هستند که به هر رنگ و شکلی لباس بپوشند اما اگر کشوری طبق راهکارهای قانونی قانونی مبنی بر اجباری بودن لباس متحد الشکل و خاصی برای نظامیان وضع نمود مرد شرعا و قانونا ملتزم به اجرای ان هستند لذا از نظر شرععی ولو نتوانیم اثبات نماییم که در اسلام حجاب اجباری بوده چون این قانون در راستای تعهدات مردم به اجرای قانونهای مصوب در چار چوبهای مملکت است نمی توان بر ان نقدی وارد نمود این از لحاظ اسلامی و شرعی اما از منظر دموکراسی هم ما برای هر قانونی که مصوب می شود در هیچ جای دنیا مرسوم نیست که رای گیری جدا گانه انجام دهند بلکه مردم با رای دادن کلی نمایندگانی تعیین می نمایند که انها هم هر قانونی را تصویب نمایند ولو اینکه اکثر مردم با ان مخالف باشند لازم الاجرا است که نمونه ان را در همه کشورها می بینید اما از منظر بین المللی هم ما به کشورهای بیگانه می گوییم چگونه است که شما ممنوعیت حجاب را در دیگر کشورها چون فرانسه عین حقوق بشر و اخراج دختران محجبه از مراکز اموزشی و دولتی را قانونی می دانید اما قانون اجبار حجاب را که از طریق مجاری قانونی و رسمی ر کشور دیگر مصوب شده ضد حقوق بشر و غیر قانونی می دانید
در پایان عرض بنده این نبود که اجبار حجاب مصالحش بیشتر است یا مفاسدش که ان بررسی کارشناسی و دقیق خود را می طلبد بلکه بنده قانون اجباری بودن حجاب را از نظر مبانی اسلام و دموکراسی بلا اشکال دانستم هر چند خود معتقدم ما می توانیم با کار فرهنگی چنان زنان را با ارزش حجاب اشنا نماییم که نیازی به این قانون اجباری بودن حجاب نباشد
ان شائ الله همه دوستان در اظهار نظرهای خویش شرع و قران را در نظر گیرند و با دوری از هوی و هس و جانبداری ادله خود را بیان نمایند ممنون از همگی

peymanmusavi;16293 نوشت:
در ضمن حجاب در اسلام به هیچ وجه جنبه کیفری نمدارد که اجباری گردد بلکه
امری اخلاقی محسوب میشود

چه کسی گفته حجاب امر اخلاقی است /حجاب واجب عینی است

با سلام خدمت دوستان

خواهش می کنم توجه کنید اگر تا قیامت هم هر کسی نظر خودش رو بیان کنه سودی عاید جمع نمیشه الا اینکه با یه طرز فکر جدید آشنا بشه.

برای همین من یه پیشنهاد دارم و اون هم بررسی سیره ی پیامبر و اهل بیت در مورد حجاب اجباریه

البته اول من موضع خودم رو مشخص می کنم . باید بگم من با حجاب اجباری مخالفم منتها نه از روی هوا بلکه تا حدودی تحقیق کردم و بهش رسیدم.

همون طور که اطلاع دارید حکومت اسلامی یکی در زمان پیامبر (ص) به اجرا در اومد دیگری در زمان حضرت علی (ع) و هم چنین اوایل حکومت امام حسن که مشکلات این آخری رو شما بهتر از من میدونید.

اونچه واضحه در سرتاسر دوره حکومت اسلامی پیامبر به هیچ عنوان پدیده ای به عنوان حجاب اجباری نبوده ( زنان آن دوران در چهار گروه طبقه بندی میشوند : مسلمانان و اهل کتاب و کفار و ... الان دقیقش یادم نیومد ولی از هر محققی سوال کنید راحت بهتون میگه) برید بپرسید که آیا غیر مسلمانان مجبور بودند در جامعه ی مسلمانان حجاب اجباری داشته باشند یانه!

دوستان اشاره کرده بودند که در مان علی (ع) سه جنگ افتاده بوده و شرایط جامعه چنین و چنان بوده ، ببینید ، این ها دلایل متقن نیست و در حد حدسیات است شما از کجا میدونی که اگر شرایط طور دیگری بود حضرت حجاب را اجباری میکرد؟
پس خواهش میکنم از این به بعد با حدسیات مباحثه نکنیم و معیار ما کتاب خدا و سنت رسول و اهل بیت باشد.

آیات حجاب هم توضیح دهنده ی حجاب مناسب مسلمین است ، برداشت از آیات قران هم مراتبی دارد یه نفر عادی مثل من ظاهر آیه رو میبینه یه نفر اهل علم روش تفسیر می نویسه و تحلیل های مختلفی میاره ولی تا اونجایی که من خوندم و اطلاع دارم و عقل هم حکم می کنه این آیات مربوط به مسلمانان است . اگر اشتباه میگم خواهشمندم با دلیل راهنماییم کنین.

تو همین حکومت اسلامی کشور خود ما هم در این زمینه اختلاف هست ، مثل نظر آیت ا... طالقانی که مستندات حرف هاشون در مورد اینکه نباید حجاب اجباری باشد تو آرشیو روزنامه ها موجوده.

من معتقدم اگر قانونی در حکومت اسلامی تصویب میشه باید حتما اسلامی باشه یعنی عده ای از علمای مسوول تایید
کنن در حال حاضر در مورد حجاب تو کشور قانونی نداریم که بگه اجباریه ،الا مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی که در این مورد وجود داره.

برای من یه سوال پیش اومده و اونم اینه که اگر حجاب اجباری بطور محکم مورد نظر اسلام هست چرا نمیان تو مجلس لایحه بدن و بعد از تصویب مجلس بره شورای نگهبان و به عنوان قانون موافق احکام اسلام به تصویب برسه؟

ضمنا اگر حجاب اجباری در سیره ی اهل بیت بوده دوستان لطف کنن چند مورد تعذیر جهت کسانی که رعایت نمی کردن و توسط حکومت پیامبر و یا اهل بیت مورد تعذیر واقع شدند رو ذکر کنن متشکر میشم.

در آخر پرسش عقلانی دیگری هم دارم : ما که توی قرآن آیه حجاب داریم آیاتی مثل " لا اکراه فی الدین ... " و " لکم دینکم و لی دین " و ... هم داریم که به صراحت اجازه میدهد که هر کس در انتخاب دین آزاد باشد.

حال پرسش اینجاست در عصر حاضر محدوده ی هر کشور به طور دقیق مشخص گردیده است و هیچ فردی اجازه ندارد به راحتی از کشوری به کشور دیگری کوچ کند چگونه می توان به فردی که معتقد به اسلام و حجاب نیست آزادی انتخاب داد در حالی که هر جای کشور که باشد باید قوانین دین دیگر را تحمل نماید؟

در پایان از مدیریت سایت که پاسخ ها رو چک می کنن خواهش میکنم به پاسخ من به عنوان یه نفر که با اسلام و مسلمین دشمنه و ... نگاه نکنن و بذارن دوستان تمام قسمت ها رو بخونن بلکه منم از جوابشون استفاده کنم و بحث بی نتیجه نمونه
.

فبشر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه

با تشکر

اگر قرار باشه جامعه اسلامی یا کلا هر جامعه ایی بر مبنای "لا اکراه فی الدین " اداره بشه ؛ اون وقت در واقع اون جامعه داره با قانون جنگل داره اداره می شه ، چون هر کس می تونه کار خلاف خودش رو با آزادی در عمل یا همون "لا اکراه فی الدین" توجیه کنه .

اجبار مردم به یک سری قوانین در جامعه اتفاق می افته و قرآن هیچ وقت نگفته کسی که مثلا دین نداره ، ازاده از قوانین اجتماعی تخطی کنه . در نتیجه توجیه حجاب اختیاری با این گونه جملات و ادبیات اساسا بی پایه و غیرقابل استاد هست.

سلام
اون کسایی که میگن حجاب باید اجباری باشه....
اصلا تعریف شما از حجاب چیه؟
حجاب برای چیه؟
اگر شما هم فکر میکنید حجاب برای دختر شخصت و عفت و امینت و
افتخار و....اینا رو نمیتونی به زور به کسی بدی اتفاقا نتیجه عکس میده
دوستان مدل های بد حجاب ایرانی خییییییلی افتضاح تر از غربی ها
هستن

سلام . همه مامیدانیم که راه صراط مستقیم برای اکثریت تحمل ان سخت است بگذریم . اجباری بودن در مورد حجاب به معنی با خشونت رفتار کردن نیست با نرمی وملایمت واز همه مهمتر خود وخانواده خود را الگو قرار دادن . درادارات همینطور. اماانقدرباید به لطف خدا توانایی نگه]داشتن محیط سالم برای برادران و خواهران وفرزندانمان داشته باشیم که درهمه حال باعث افتخار وارامش واسایش همنوعان خود ودیگران باشیم.

سلام
من با گزینه های .........اجبار و اختیار ...........مخالفم به خاطر همین گزینه دوم رو انتخاب کردم!!
آیا اجبار به معنی خشونته؟
درسته که جامعه ی ما اسلامیه اما آیا واقعا اجبار کار درستیه؟نتیجه ای داره؟
من با اختیارم مخالفم ..........چون اختیار فرصتیه برای سود جویان!
به نظر من باید فرهنگ حجاب رو تو جامعه تزریق کرد!

وا قعا مسئله ی حجاب خیلی پیچیده تر از اینه که با سه گزینه در مورد اون اظهار نظر کرد ؟

به نظر اینجانب( گرچه با زکافی نیست ولی ) باید بین نمایندگان حجاب و بی حجابی در تلویزیون یک مناظره ی آزادانه و چندین جلسه ای برگزار شود تا مردان وزنان از این طریق روشن شوند که دلایل کدام قویتر و منطقی تر است آنگاه پیروی کنند

واین بهترین پیشنهاد عملی و علمی است که تا کنون شنیده اید ( شاید بعدا" ازین بهتر هم بیاید)

اجبار وزوز هیچ تاثیری ندارد من خودم شخصا می بینم که حتی نسبت به چند ماه قبل که تصمیم بر این شد

که با بی حجابی مقابله شود برعکس از سر لجاجت بی حجابی و بد حجابی بیشتر هم شده

( تجربه ورویت شخصی در سطح کشور)

سلام علیکم

حجاب
بهترین راه برای ایجاد امنیت است برای زنان.

ولی دین هم اجباری نیست . اختیاری است .
لا اکــــــــــــراه فی الدین.

می دانیم که چرا از کلمه اکراه بجای کلماتی همچون اجبار و ...
اگر اجبار باشد در جامعه برای دینداری شما با عده ای بر خورد خواهید کرد که متعصبانه خواستار اجرای آنند
اگر اجبار باشد در جامعه برای دینداری شما با عده ای بر خورد خواهید کرد که دین گریز می گردند بهمین واسطه

باور نمی کنید فقط برای یک هفته حجاب را اختیاری کنید.
الانسان حریص فی ما منع

به قول یکی از دوستان مفهوم حجاب اگر درست توصیف گردد کسانیکه طالبش می شوند بسیار زیادترند تا کسانیکه طالبش نیستند.

ولی پس از اختیاری کردن باید شان هر جامعه ای را هم تعریف نمود و از بعضیبرهنگیها جلوگیری کرد.

یاد کتاب بنده خدائی افتادم
برهنگی فرهنگ یا فرهنگ برهنگی

یاحق

سلام کسی برام تنکس نزد:Ghamgin:افسرده میشم هاااااااا:Ghamgin:
شایدم من بد گفتم!
سوال چی بود؟این که ایا حجاب باید اجباری باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خب نه! حجاب نه این که ما بگیم باید یا نباید به طور کلی حجاب ن م ی ت و ا ن د
اجباری باشد!! شما اگه تونستید حجاب رو اجباری کنید بسم الله بفرمایید....اما
امتحان کردن نشد ها.....
سوال رو اصلاح کنید و بکنیدش ایا پوشش باید اجباری باشد؟؟؟
اگر حجاب رو به معنای واقعی و انچه نور عالم حضرت فاطمه(س) تعریف
کرد میشناسید باید بگم خیر خودتون رو بکشید هم نمیتونید به زور به کسی
بدیدش اما اگر تعریفتون ازش معنای سطحی اون یعنی پوششه برای حفظ
حرمت و... بله میتونید ظاهرا زوری بدیدش....و اون بحثش جداست
به جای اینکارا حجاب روتعریف کنن و واسش فرهنگ بسازن خودش
میره تو خون مردم نیازی هم به اجبار و توفیق اجباری نیست:Gol:

لبیک یا حسین;33582 نوشت:

دوستان مدل های بد حجاب ایرانی خییییییلی افتضاح تر از غربی ها
هستن

سلام
با این فرمایش شما مخالفم چون بد حجاب ها هم یه حداقل هایی رو رعایت می کنن در حالی که در غرب اینطور نیست .

یا حق

سلام
حجاب همیشه جزء مسائل و دغدغه های اصلی ما بوده ولی هیچگاه راهکار درست و حسابی ارائه نشده و سال به سال وضعیت جامعه بدتر شده .
حجاب در جامعه ما قانوناً اجباری ولی در حال حاضر عملاً اینطور نیست.وهرکس هرجوری دلش خواست و با هر پوششی که دوست داشت میاد تو جامعه یعنی عملاً اختیاری شده در حالی که در قانون اجباری است.
وقتی کتاب حجاب استاد مطهری رو مطالعه می کنیم واقعاً لزوم حجاب در جامعه رو در تمامی ابعاد درک می کنیم.
ولی بالاخره باید یه کاری کرد و بحث روز دولتمردان و روحانیون ما هم همینه .
جالبه که بدانید بین روحانیون و دولت و حتی در درون جامعه ی روحانیت اختلافاتی وجود داره البته در مورد نحوه برخورد با این مشکل و دلیل اینکه هیچ کاری در این زمینه صورت نمیگیره همینه.

یاحق

قضاوت;33919 نوشت:
با این فرمایش شما مخالفم چون بد حجاب ها هم یه حداقل هایی رو رعایت می کنن در حالی که در غرب اینطور نیست .

سلام
دوست عزیز هیچ وقت بدون تحقیق مخالفت نکنید بنده عرض کردم
بد حجاب و نگفتم بی حجاب!!!
اون که بی حجابه که معلومه و بحثی نیست بی حجابه!!!
اما اون که بد حجابه چی؟بی حجابی یا با حجاب!!حد وسطشه
که من میگم افتضاحه یعنی بد حجاب...
مدل های بد حجاب ما خیلی بدتر از مدل های غربی هستن
مدل های غربی خیلی ساده تر از مدل های بد حجاب ما که
با چندین قلم لوازم ارایش اجین میشه هستن.
بنده خودم دو بار شاهد بودم اشخاصی از المان و امریکا اومدن
ایران و از دیدن مدل های ایرانی و ارایش بسیار زیادشون شاخ
در اوردن....
توی سوریه و اماکن مذهبی نگاه بدی به ایرانی میشه و من تحقق
کردم به خاطر پوشش نامناسب بسیاری از زایران شیعه ایرانی هستش...
حجت الاسلام شهاب مرادی میگفتن کشور های بسیاری رفتم هیچ کجای
دنیا اندازه ایرانی ارایش نمیکنن و زمانی که در ترکی بودم از بین کسانی که
می امدن فقط چند بد حجاب بود که اون ها هم ایرانی بودن...

من گزینم رو تو این گزینه های شما دوست عزیز پیدا نکردم

گزینه من اینه

اجباری نباشد اما آنگونه هم نباشد که به حقوق دیگران آسیبی وارد شود

مثلا:یک جوان می خواهد قلبی پاک داشته باشد پس لازم است خانم ها کاری نکنند که این جوان قلبش بلرزد و به حقوق او ظلم شود

امیر بهرامی;33966 نوشت:
من گزینم رو تو این گزینه های شما دوست عزیز پیدا نکردم

گزینه من اینه

اجباری نباشد اما آنگونه هم نباشد که به حقوق دیگران آسیبی وارد شود

مثلا:یک جوان می خواهد قلبی پاک داشته باشد پس لازم است خانم ها کاری نکنند که این جوان قلبش بلرزد و به حقوق او ظلم شود

با سلام
حجاب یکی از احکام ضروری دین است و مادامی که عدم رعایت آن موجب مفسده شود، رعایت آن الزامی است.
به هر حال حفظ حجاب واجب است.

و اما در مورد اینکه آیا مصلحت مسلمانان در اجباری نکردن حجاب نیست باید گفت :

اولاً این مصلحت محدود در منافع مادی نیست و اخلاق و معنویت و دینداری فراتر از آن است
و ثانیاً تشخیص این مصلحت گاهی به غایت دشوار شده و حاجتمند کارشناسی های عمیق و همه جانبه است
و اینچنین نیست که افراد بتوانند بدون احاطه به احکام و منابع و معارف اسلامی و شرایط ویژه­ای که برای رهبری یک جامعه لازم است،

حکم به لزوم یا عدم لزوم حکمی برای مصلحت اسلام و مسلمانان بنمایند.

یک توضیح بدهم !!!!

یک وقت حجاب بعنوان یک امر عقلائی یا یک امر ایمانی و دینی مطرح است؛
یعنی من می خواهم به طرف مقابلم مسئله حجاب را یا بعنوان یک فکر و اندیشه جدید و برتر معرفی کنم که او هم آنرا بپذیرد، یا بعنوان امری ایمانی و الهی ابلاغ کنم که به آن ایمان بیاورد؛ بدیهی است که ابزار اجبار در این دو محدوده اساسا بی معنا است؛

نه اجبار در اندیشه و فکر؛ و نه اجبار در ایمان و باور، هیچکدام معنا ندارد و امکان پذیر نیست تا بگوئیم شما با آن مخالفید یا موافق ؟!

و یک وقت حجاب بعنوان یک قانون اجتماعی در نظر گرفته می شود؛ یعنی اینکه جدای از بحث اندیشه و ایمان،
وارد جامعه ای می شویم که تحت قوانین خاصی اداره می شود و فرض ما بر این است که رعایت حجاب بعنوان یکی از قوانین اجتماعی در این جامعه تعریف شده و به تصویب رسیده است؛
در اینجا نیز سوال از اینکه آیا با حجاب اجباری موافقید یا مخالف سوال صحیحی نیست.
زیرا اجبار در اینجا به معنای پایبندی و اصرار بر اجرای قانون است
و مخالفت با اجرای قانون، نظری نیست که در میان افراد عاقل و فهمیده طرفدار داشته باشد.

bina88;33774 نوشت:
سلام علیکم

حجاب
بهترین راه برای ایجاد امنیت است برای زنان.

ولی دین هم اجباری نیست . اختیاری است .
لا اکــــــــــــراه فی الدین.

می دانیم که چرا از کلمه اکراه بجای کلماتی همچون اجبار و ...
اگر اجبار باشد در جامعه برای دینداری شما با عده ای بر خورد خواهید کرد که متعصبانه خواستار اجرای آنند
اگر اجبار باشد در جامعه برای دینداری شما با عده ای بر خورد خواهید کرد که دین گریز می گردند بهمین واسطه

باور نمی کنید فقط برای یک هفته حجاب را اختیاری کنید.
الانسان حریص فی ما منع

به قول یکی از دوستان مفهوم حجاب اگر درست توصیف گردد کسانیکه طالبش می شوند بسیار زیادترند تا کسانیکه طالبش نیستند.

ولی پس از اختیاری کردن باید شان هر جامعه ای را هم تعریف نمود و از بعضیبرهنگیها جلوگیری کرد.

یاد کتاب بنده خدائی افتادم
برهنگی فرهنگ یا فرهنگ برهنگی

یاحق

طبق این منطق شما برای ریشه کن کردن معضلات باید اون ها رو آزاد کنیم ... مثل زنا ، ربا ريال دروغ و دزدی و الی اخر ... این صحبت شما از یک طرف درست هست ولی از جهت عکس نمی تونه برای درمان یک معضل استفاده بشه .

حجاب باید کاملا اختیاری باشد با رعایت مینمم مشخصی که ضد حقوق بشر نباشد
حجاب اجباری کاملا بر خلاف اعلامیه جهانی حقوق بشر است و ماده 2 یعنی آزادی پوشش را نقض میکند !
حقوق بشری که خود جمهوری اسلامی آن را پذیرفته است و جناب لاریجانی نماینده آن میباشد !

نقل قول:

یک جوان می خواهد قلبی پاک داشته باشد پس لازم است خانم ها کاری نکنند که این جوان قلبش بلرزد و به حقوق او ظلم شود

با سلام

دقيقا موافقم .

اگر بحث حقوق بشر مطرح است صرفنظر از حقوق شرعی ، چرا خانمها با بدحجابی حقوق دیگران را ضایع میکنند وآسایش وآرامش دیگران را مختل میکنند ؟!

بنابراین حدود هر کاری مشخص است که صالحترین مرجع برای وضع حدود ، همان شارع است که براساس خلقت موجودات وبه مقتضای فطرت هریک ، حقوق زن و مرد وفرد واجتماع را روشن نموده است.

سلام ببینید دوستان حکومت ما یه حکومت دینی است و هر کس با هر دین و مذهبی اگر می خواهد در این کشور زندگی کنه باید تابع قوانین جمهوری اسلامی باشه . در سایر کشور ها هم همینطور هستش و هر کشوری تعریف خاصی برای پوشش دارند. مثلاً ممنوعیت پوشش حجاب در برخی کشورهای اروپایی . و در فوانین فعلی ما رعایت حجاب در حدی که اسلام فرموده برای خانم ها و برای آقایون حتی بیش از آنچه اسلام فرموده باید رعایت شود البته این قوانین با توجه به عرف جامعه تغییراتی داشته است.

سلام
حجاب باید اجباری باشد.
چرا؟
چون در این زمان که ما زندگی می کنیم افرادی هستن که با بی حجابی خود هم به جامعه وهم به خودشان صدمه می زنند.
شاید آسیبی که به خودشان می رسانند برایشان مهم نباشد ولی جامعه چی ؟جوانان جامعه چی؟ آینده ی جامعه چی ؟
حجاب زمانی اختیاری می شود که فقط به محدوده ی خود فرد سود یا ضرری برساند.

در ایران چادر اجبار نیست که بگوییم حجاب داشتن برای بعضی ها سخت است .

ما با بی حجابی مخالفیم و بد حجابی .

پس تن کردن مانتو و روسری که محدوده ی حجاب دین را راعایت کند هیچ ایرادی ندارد .
پس وقتی بعضی ها این را هم رعایت نمی کنند و اعتقاد دارند که نوع حجابشان ایرادی ندارد پس باید با آنها طور دیگری بر خورد کرد .

یعنی حجاب اجباری.

عاشورايي;16332 نوشت:
با اجازه دوستان بنده هم در اين موضوع شركت مي كنم و نظر خود را عرض مي كنم :

اولاً دمكراسي باسخكَوي مناسبي براي بسياري از مسائل نيست ،( كفتم بسياري تا طرفداران دمكراسي شوكه نشوند والا بنده همجين هم موافق دمكراسي نيستم) لذا اصولا نظر سنجي درباره اين نوع مسائل غلط خواهد بود. دليل آن هم كاملا مشخص است ، مردم ، عوام الناس ، و حتى مؤمنين صاحب نظر نيستند و صاحب نظران يا عقلاي قوم بايد نظر بدهند.( اين بحث مفصل است صرفا خواستم اشاره اي بكنم )

ثانيا حجاب و ديكَر مسائل اجتماعي اسلامي بستكَي به نوع جامعه دارد ، يعني در هر جامعه اي فرق مي كند .

ثالثا هدف دين تربيت انسان كامل است ، و انسان با اختيار به كمال مي رسد و نه به اجبار لذا فرموده اند (لا اكراه في الدين) . به نظر مي رسد بسيار قبيح باشد كه انسان را (جه مؤمن باشد جه غير مؤمن) به مسئله اي كه بدان معرفت ندارد اجبار يا اكراه كنند ، قطعا نتيجه عكس مي دهد.:ghamgin:

به عبارت ديكَر ما اكَر بدانيم كه تمام احكام دين بر اساس مصالح و مفاسد قانونكَذاري شده (يعني هر فعل مضري بسته به ميزان ضرر آن حرام و مكروه تلقي شده و هر فعل مفيدي مباح و مستحب و بلكه واجب دانسته شده) و اين مسئله را به مردم بفهمانيم ديكَر تمام انسانهاي داراي حسن نيت بدون اجبار و اكراه احكام اسلامي را اجرا خواهند كرد ، يعني اغلب افراد اين جامعه (با توجه به مصالح حجاب و مضرات ترك آن) حجاب را با آزادي كامل خود انتخاب كرده اند ، و ديكَر مجالي براي اجبار يا اكراه اصولا وجود نخواهد داشت. در اين جامعه كه جامعه اسلامي است قطعا و قطعا مخالفين ناخوآكَاه جايي نخواهند داشت و البته معدود اندك معاندين و مخربين(در اين جامعه ) را مي توان براي حفظ امنيت و سلامتي جامعه اسلامي و احترام به نظر أكثريت :cheshmak: محدود و به حجاب اجبار كرد.
(براي اينكه مصداق يابي هم كرده باشيم به نظر مي رسد كه جامعه ما در اوايل انقلاب جنين وضعي داشته است اما ...)

بديهي است كه كلام فوق درباره جامعه اسلامي و حكومت اسلامي است كه مردم آن به اختيار دين مبين اسلام را به عنوان برنامه زندكَي خود انتخاب كرده اند ، و در جامعه غير ديني اجباري براي دين يا حجاب يا هر مسئله اي ديكَر بوجود نخواهد آمد كه جنين مسئله اي مصداق بيدا كند.

رابعا براي اينكه آفت شناسي هم كرده باشيم توجه به اين مسئله هم ضروري به نظر مي رسد كه درست است كه تمام احكام دين مبين اسلام عملي و اجرايي است اما صرفا اجراي اين احكام مد نظر شرع نيست بلكه هدف رسيدن فرد و جامعه به مصالح اون احكام است (كه لا ضرر و لا ضرار في الإسلام) .

وقتي در جامعه اي بدون توجه به مسائل تربيتي و اخلاقي صرفا فقه را كل دين مي دانند و به هر وسيله اي در بي اجراي آن هستند نسل بوجود آمده شناختي از دين نخواهد داشت و جه بسا دين زدا خواهد شد. جون دين را صرفا محدوديت و محروميت مي داند كه به وسيله .... بر مردم تحميل شده است. در اين صورت و على الإسلام السلام .

با سلام،
اینکه اشاره کرده اید حجاب در هر جامعه ای فرق می کند یعنی چه؟؟
من در یک کشور غیر اسلامی زندگی می کنم که آزادی دین و عقیده تمام و کمال حاکم است. یعنی افراد در انتخاب نوع پوشش آزاد هستند. تعداد زنان با حجاب اسلامی آنقدر کم است که بشیتر از هر نوع پوشش دیگر جلب توجه می کند... از جمله شما اینطور برداشت می شود: اگر با توجه به نوع جامعه باید حجاب متفاوت باشد پس زنان مسلمان در چنین جامعه ای دیگر نیاز به پوشش و حجاب ندارند.

nilufar;36741 نوشت:
با سلام،
اینکه اشاره کرده اید حجاب در هر جامعه ای فرق می کند یعنی چه؟؟
من در یک کشور غیر اسلامی زندگی می کنم که آزادی دین و عقیده تمام و کمال حاکم است. یعنی افراد در انتخاب نوع پوشش آزاد هستند. تعداد زنان با حجاب اسلامی آنقدر کم است که بشیتر از هر نوع پوشش دیگر جلب توجه می کند... از جمله شما اینطور برداشت می شود: اگر با توجه به نوع جامعه باید حجاب متفاوت باشد پس زنان مسلمان در چنین جامعه ای دیگر نیاز به پوشش و حجاب ندارند.

nilufar;36741 نوشت:

اگه خانمي در كشوري غير اسلامي زندگي مي كنه كه حجابش موجب جلب توجه مي شه بايد حجابش رو داشته باشه ولي طوري كه جلب توجه نشه.
مثلا اگه تو يه كشور چادر موجب جلب توجه ميشه خب مثل ساكنان لبنان مانتو و روسري بپوشه كه حجابش هم كامل باشه و هم جلب توجه نشه.

محجوبه چه مي گويد وحجاب يعني چه؟
محجوبه ميگويد: حجاب يعني امنيت خويش درمقابل آزارونگاه هاي چشمان بوالهوسان دل مريض .
محجوبه ميگويد:حجاب يعني حفظ حريم من است كه ورود ممنوع است واين سرزمين صاحب دارد ومسئول.
محجوبه ميگويد: زيبائي من ارزش دارد وقيمت وبراحتي قابل دسترسي براي همگان نيست :
- وقتي طلا همچون آهن ومس در همه جا هست ، فراون است وارزان، ديگر طلا ارزش آنچناني نخواهد داشت........ وقتي هر شب شب قدر باشد ديگر آن قدر ش از بين خواهد رفت .
محجوبه ميگويد: من از زيبائي خويش بعنوان ! دام فريب نامحرم .. وتله براي جنس مخالف .. وفتنه براي اغيار .. بكار نمي گيرم هرگز
من از زيبائي خويش بعنوان ! وسيله جذب جنس مرد وبرانگيختن حسد جنس زن بكار نمي برم هرگز.
محجوبه ميگويد: زيبائي يعني :
نه اسير تنم باشم ونه در بند صورت خويش كه زيبائي : اول سيرت وبعد صورت خويش .
محجوبه ميگويد: من هستم كه وجود دارم وارزش ... نه هيكلم .. ونه سر وروي ام.. ونه قيافه ام ....هرگز.
محجوبه ميگويد: من با حجاب از (قيافه، هيكل، زر وزيوز، وعرضه اندام خويش) براي...{ اظهار وجود، جبران خلاءشخصيت وجذب نگاه ديگران} ما يه نمي گذارم.. هرگز.
محجوبه ميگويد: من در پي آنچه تاريخ مصرف دارد نخواهم رفت..وبه دنبال توجه وستايش ديگران نخواهم شتافت زيرا ميدانم:
.هدف حجاب زن محجوب شدن اوست نه درمیان مردم انگشت نما شدن اوست
حجاب زن:آن پوششي وآن ظاهري وآن قيافهء وآن ژستي وآن نشست وبرخاستي وآن صحبت كردني وآن نگاه كردني وآن رفت وآمدي وآن نماي بدنست... كه باعث جلب نظر مرد وتحريك اونگردد.
وحجاب يعني، فرياد رساي زني كه ميگويد: من فقط( انسان) ام درجامعه و {زن وانسان} ام درمنزل وسلام.

شکست ناپذیردر مناظره;34074 نوشت:
حجاب باید کاملا اختیاری باشد با رعایت مینمم مشخصی که ضد حقوق بشر نباشد
حجاب اجباری کاملا بر خلاف اعلامیه جهانی حقوق بشر است و ماده 2 یعنی آزادی پوشش را نقض میکند !
حقوق بشری که خود جمهوری اسلامی آن را پذیرفته است و جناب لاریجانی نماینده آن میباشد !

حقوق بشر یک حربه پوسیده است که نظام سلطه در جهان در راستای تامین منافع خود ؛برای تحمیق ملتها وساکت کردن مخالفین خود وساقط نمودن نظام های مخالف خود ، بکار می برد
.
.
خدا بهتر از بشر ؛ برای خود بشر ................حقوق بشر تدوین نموده است

ببینید اگر کسی خوبی خود و راه مستقیم را تشخیص ندهد باید آنرا به آن راه هدایت کرد ( مثلا فلسفه آن را گفت - مزایای آن را گفت - تاثیر آن را برای رسیدن به سعادت گفت )
یک مثال میزنم
کسی که میگه حجاب خوب نیست و باید اختیاری باشد حکم آن بچه ای را دارد که می خواهد به آتش دست بزند یا هر چیزی رو می خورد ولو اینکه برای او مضر باشد یا کاری می کند که برای او ضرر دارد
در این مواقع پدرو مادر حتی به اجبار از این کار او جلوگیری می کنند و نمیگذارند که به او آسیبی برسد
من مطمئن هستم که بی حجابها اگه زیبایی حجاب فلسفه حجاب را میدانستند شک نکنید که تجدیدنظر می کردنند
ببنید به نظر من انسانها قدرت فطری دارند حتی آن دزد هم میداند که دزدی بد است یا آن قاتل هم میداند که قتل بد است ولی انجام می دهد یا همه می دانند که صداقت خوبه حتی دروغگو در مورد این حجاب هم همینطور است

سلام علیکم

الانسان حریص فی ما منع
انسان در آنچه که معش می کنی حریص می شود

حجاب جلوی گناه را تا حدودی می گیرد
ولی آنچه که مانع گناه می شود حجاب تنها نیست حجاب همراه با عفاف درونی است.

در جامعه اسلامی باید در حجاب و عفاف درونی فعال باشد.
والا
همین مانتوهای تنگ
بمراتب بدتر از عور شدن این زنان است.

این مانتوها را درست کرده اند که در برابر حجاب اجباری راه حل بیایند.

اگر این هم ممنوع شود بالاخره چشم هیز هست و دل تنگ هم زیاد و فراوون.

خودمان را گول نزنیم
نمی گویم جنگل را دعوت کنیم به جامعه می گویم کنترل گردد در حد شان جامعه ولی این نوعش حریص می کند هرکه را که نخواهد حریص گردد.

عفاف درونی نباشد چادر و ... ظاهر نمائی و مردم فریبی است .

یاحق

رضای گرامی
اگر به فرم نظر خواهی آزاد باشد ولی در شان جامعه هم ذکر می فرمودید بنده با کمال میل شرکت می کردم .
یاحق

ایول بینا عزیز

bina88;39697 نوشت:
آنچه که مانع گناه می شود حجاب تنها نیست حجاب همراه با عفاف درونی است.

زمان رضا پهلوی، اومدند بزور کشف حجاب کردند،. :Box:خوب بود (در حالیکه فکر میکردند این تنها راهه برای پیشرفت انسان و بشریت)
حالا هم اومدند بزور اجبار حجاب میکنند.:Box::Box: خوبه (در حالیکه فکر میکنیم این تنها راهه برای پیشرفت انسان و بشریت و... )
بابا اجبار عمومی تنفر و اختناق و دست آخر انفجار به بار میاره.:Narahat:
تنها راهش هم اینه:
bina88;39697 نوشت:
[="DarkGreen"]در جامعه اسلامی باید در حجاب و عفاف درونی فعال باشد.[/]

بنظر دوستان نباید بسوی کمال هر چیز حرکت کرد

razsaeed;40014 نوشت:
بنظر دوستان نباید بسوی کمال هر چیز حرکت کرد

سلام و درود بر razsaeed گرامی

اخوی باید اتفاقا حرکت کرد ولی برای رسیدن به تکامل حقیقی باید جرات و جسارت این را داشته باشیم که با حقیقت هم روبرو شویم.

علی علیه السلام در نهج البلاغه می فرمایند این حقیقت است که اهل حق در اقلیتند و اهل باطل در اکثریت.

در زمان حال هم همینطور است و در حقیقت در بعد دیگر قضیه با حجاب اجباری آنها را داریم مجاب می کنیم که مانند ما از عمل پلید دوری نمایند.
مانند ما و نه مانند خودش.
باید راهی یافت که خودش بگوید من حجاب را می خواهم و طلب می کنم.

اجبار در تضاد با اختیار است و آنچه که در اختیار است انتخاب و هدایت ولی در اجبار انتخابی وجود ندارد و هدایت به حداقل میرسد.

اما برای درک کمالات نیاز است کمستمع بداند شما اگر مطلب را به او پیشنهاد می دهی هیچ نفعی را برای خود از او یا دیگران نمی خواهی مگر از رحمت خداوند.
او این حقیقت را از کلامی صادقانه - عاقلانه و صالحانه را بگوش جان خواهد شنید و انشاالله خواهد پذیرفت.

باور کنید razsaeed گرامی که آن عکسی را که شما در این تاپیک گذاشته بودید که عکس شگلات باز و بسته بود اگر یک خارجی مسیحی یهودی و یا هر دین دیگری ببیند این پیام را کاملا می پذیرد ولی در این جامعه آنها می گویند این آخوندا به نفعشونه که ما چادر سر کنیم برای همین اینا رو از ما می خوان.

نفاق یکه تاز جامعه است و بدبینی حاصله از آن گوش همه را پر کرده بطوریکه حتی اگر معممی بیاید کلام حق بگوید گوش به حرفش نمی دهند بجایش کانال ماهواره را بسمت عرب ست می چرخانند.

این حقیقت جامعه است . و درگیریهای انتخابات ریاست جمهوری نیز آتش به انبار انداخت .

بطوریکه موسوی دارد دری وری می گوید اینها حتی یک دکترین سیاسی مشخص هم ندارند که بگویند ما به این دلیل اعتراض کرده ایم و این را می خواهیم منطقی حکمفرمانیست برای این خرابکاریها ولی در هر صورت با وجود این مراتب می آیند و تظاهرات می کنند روسری از سرشان بر می دارند و ....

30 سال که 8 سال آن تماما فوض شهادت بود و هدایت صالحترین انسانها نهایتا بعد از این 30 سال شده این .

حتی دین گریزی .
درمحرم پارسال علانا به امام حسین دری وری می گفتند.

در بین آنها کسانی را می بینی که تا دیروز یار غار بودند و امروز تامین کننده بهانه برای حقوق بشر و دشمنان این آب و خاک.
باید برای تفکر متعالی که همانا فهم اسلام است و ایجاد طلب برای مردم قدم برداشت نه در اجبار .

یاحق

با حجاب اجباری 100% مخالفم.خداوند در قرآن فرموده: به زنان ودختران بگو چادر سرشان کنند نفرموده به زور سرشان کن!هر چیزی قانونی دارد ورعایت اعتدال وقانون در همه ی امور جایز است.
باید فرهنگ سازی شود وجلوی افراد مبتذل در جامعه که قصد تخریب اخلاق جامعه را دارند گرفت
به نظر من فرهنگ سازی خیلی بیشتر از اجبار جواب میدهد وبه حقوق انسانی و الهی انسان نزدیکتر است
فرهنگ سازی فرهنگ سازی فرهنگ سازی نه اجبار!
مردم ایران لایق تر از آن هستند که اجبار بالای سرشان باشد.
ایران متعلق به 78 میلیون انسان است

[="darkgreen"]به نظر من در جاهايي مثل دانشگاه و ادارات دولتي و .. بايد نظارت بيشتر باشه و براي حجاب و پوشش قوانيني وضع بشه البته نه سخت گيري خيلي زياد ولي ديگه اينجوري كه الان آزاد گذاشتن واقعا درست نيست .
[/]

[="green"]هر مكاني براي خودش قانوني داره و رعايت و احترام به اون قانون ضروريه.[/]

[="indigo"]ولي به نظر من برخورد با بد حجاب ها تو خيابون و جلو مردم اصلا جواب نميده بلكه باعث لجاجت و عناد بيشتر ميشه .[/]

با سلام

من مطالب این تاپیک رو هنوز وقت نکردم بخونم ولی تو نظردهی شرکت کردم

به نظر من حجاب باید کاملا اختیاری باشه چون :

اولا : اسلام دین جبر و زور نیست که حجاب رو به اجبار به کسی تحمیل کنیم .

دوما : کسی که با اجبار حجاب رو داشته باشه تا اجبار از روی دوشش برداشته بشه حجاب هم از روی سرش برداشته میشه

سوما : اگه اختیاری باشه چون با دلیل حجاب رو انتخاب کرده هر جا که باشه با حجابه و به خاطر شرایط اطراف حجاب رو کنار نمیذاره ...

ممنون :Gol: :Gol: :Gol:

ماه بانو;55097 نوشت:

من مطالب این تاپیک رو هنوز وقت نکردم بخونم ولی تو نظردهی شرکت کردم

به نظر من حجاب باید کاملا اختیاری باشه چون :

اولا : اسلام دین جبر و زور نیست که حجاب رو به اجبار به کسی تحمیل کنیم .

دوما : کسی که با اجبار حجاب رو داشته باشه تا اجبار از روی دوشش برداشته بشه حجاب هم از روی سرش برداشته میشه

سوما : اگه اختیاری باشه چون با دلیل حجاب رو انتخاب کرده هر جا که باشه با حجابه و به خاطر شرایط اطراف حجاب رو کنار نمیذاره ...

سلام و درود:Gol:

به این سئوالات پاسخ دهید:Cheshmak:

نادیده گرفتن حقوق دیگران در جامعه جرم است یانه؟؟؟؟؟؟

آیا در جوامع آزاد غربی سیگار کشیدن در اماکن عمومی ، رانندگی در حال مستی و.... جرم است یانه؟؟؟؟؟؟

آیا تخطی از قوانین اسلامی به نوعی که باعث لطمه ردن به حقوق دیگران باشد جرم است و باید با آن برخورد شود یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟

اگر بی حجابی باعث لطمه زدن به حقوق دیگران نشود !!! اختیاری شود و از لیست جرایم خارج!!

اگر باعث ضایع شدن حقوق سایر افراد جامعه می شود !! اجباری شود
همانگونه که هست!!

یا علی

با سلام

گزینه ها رو کم گذاشتن برای نظردهی

منظور من این نیست که کاملا اختیاری باشه و هر کس هر جور خواست بگرده :Labkhand:

منظورم اینه که اول باید حجاب رو تعریف کنن نه به زور از تو خیابونا جمع شون کنن ببرن دو کلمه باهاشون صحبت کنن و بعد آزادشون کنن

و ضمن اینکه باید با کسانی که فروشنده های خانم خوش تیپ و آرایش کرده می خوان و اگه شاگرد خانم شون چنین تیپی رو نزنه قبولش نمی کنن و اخراجش می کنن برخورد بشه

باید اول با مردهای بی غیرتی که به اجبار چادر از سر ناموسشون برمیدارن برخورد بشه

باید اول با خانواده اون دختر بی حجاب که این دختر رو از بچگی اینجوری بار آوردن برخورد بشه که حتی گاهی خود دختر حجاب رو انتخاب می کنه خانواده به شدت برخورد می کنن ...

به هیچ عنوان نمیشه حجاب رو به اجبار رو سر دخترای مسلمون گذاشت

به جای این اجبار و زور بیان فلسفه حجاب رو تعریف کنن

بیان اساتید و مربی های بی حجاب رو جمع کنن ........

ماه بانو;55222 نوشت:

منظور من این نیست که کاملا اختیاری باشه و هر کس هر جور خواست بگرده :Labkhand:

سلام و درود:Gol:
از شفاف سازیتون متشکریم:Gol:

ماه بانو;55222 نوشت:

منظورم اینه که اول باید حجاب رو تعریف کنن

خوب یعنی شما تعریف حجاب رو نمی دونید؟

مسائل شرعیش ؟؟

لزومش ؟؟

خوب هرکس می تونه از مرجع تقلیدش بپرسه!

یا از یه عالم دینی!

کتاب حجاب استاد مطهری هم که یه شاهکاره از نظر بنده حتماً بخونید !

ماه بانو;55222 نوشت:

نه به زور از تو خیابونا جمع شون کنن ببرن دو کلمه باهاشون صحبت کنن و بعد آزادشون کنن

بنده هم از مخالفان سر سخت طرح مذکور هستم:hamdel:

اولاً اینکه این راهش نیست !!

دوماً اینکه اون ارگانی رو که مسئولش کردند(نیروی انتظامی) صلاحیت چنین کاری رو نداره !

اونقدر هم دلیل و مدرک مستند و متقن تو این زمینه دارم که فکر کنم هر انسان بیدار و طالب حقیقتی رو قانع کنه!

ماه بانو;55222 نوشت:

ضمن اینکه باید با کسانی که فروشنده های خانم خوش تیپ و آرایش کرده می خوان و اگه شاگرد خانم شون چنین تیپی رو نزنه قبولش نمی کنن و اخراجش می کنن برخورد بشه

استفاده از جاذبه های جنسی خانم ها در زمینه های تجاری کار نکوهیده و مذمومه !

و وادار کردن خانمها به آرایش و پوشیدن لباس خاص و حتی بعضاً سوءاستفاده ی جنسی از اون ها بنده رو یاد دوران برده داری میندازه!

ماه بانو;55222 نوشت:

باید اول با مردهای بی غیرتی که به اجبار چادر از سر ناموسشون برمیدارن برخورد بشه

اول و دوم نداریم همه مسئولند(کلکم راع و کلکم مسئول)

در ضمن موقع عقد و قبل از ازدواج خانم ها می تونند با تحقیق درست تو دام چنین افرادی نیافتند!

اینم محض اطلاعتون عرض می کنم اگر با اجبار شوهر خانم حجابشو برداره از لحاظ شرعی گناهی مرتکب نشده و عقوبتش دامن گیر شوهر بی دینش میشه !

ماه بانو;55222 نوشت:

باید اول با خانواده اون دختر بی حجاب که این دختر رو از بچگی اینجوری بار آوردن برخورد بشه که حتی گاهی خود دختر حجاب رو انتخاب می کنه خانواده به شدت برخورد می کنن ...

ما که آخر متوجه نشدیم اول چیکار کینم:khandeh!::Khandidan!:

بله فرمایش شما درسته ولی دوباره هم عرض می کنم اینها توجیح مناسبی برای روزی که در پیشگاه حق باید پاسخگو باشیم نیست!!!!!!!!

ماه بانو;55222 نوشت:

به هیچ عنوان نمیشه حجاب رو به اجبار رو سر دخترای مسلمون گذاشت

بعنوان یه دانشگاهی همیشه طرفدار منطق بودم :Gol:

ماه بانو;55222 نوشت:

به جای این اجبار و زور بیان فلسفه حجاب رو تعریف کنن

بیان اساتید و مربی های بی حجاب رو جمع کنن ........

کتاب حجاب استاد مطهری رو مطالعه بفرمایید اونوقت نه تنها در این زمینه دیگر شبهه ای ندارید بلکه خودتون می شین صاحب نظر !!

بنده رو هم دعا کنید:Gol:

یا علی

با سلام

جناب قضاوت من مشکلی با حجاب ندارم ولی با خانم های مختلفی در رابطه بودم که اینا رو نوشتم

خیلی ها منطق حجاب رو نمی دونن و فکر می کنن حجاب اجبار هست

و این کارهای منکراتی ها برای ما روبگیرها هم مشکل ایجاد کرده که هر جامیریم اول فکر می کنن مامور هستیم :Khandidan!:

یادمه یکبار تو خیابون از مانتوی یک خانمی خوشم اومد داشتم می رفتم به طرفش که بپرسم از کجا خریده

بنده خدا تا ما رو دید که رو گرفته (شایدم نقاب داشتم :Gig: ) داریم میریم به طرفش چنان حول شده بود که حد نداره :Khandidan!:

منم رفتم جلو با احترام و احوالپرسی پرسیدم بخشید مانتوتون رو از کجا خریدین :Nishkhand:

اونم چون خیلی ترسیده بود قاطی کرده بود گفت : من از تهران نیستم , یعنی من از اینجا نیستم این مانتو رو از تهران خریدم :ghash:

منم تشکر کردم و ازش خداحافظی کردم :makhfi:

به نام حق

حجاب مسلما و یقینا و منطقا باید اختیاری باشد

دقیقا همانند اختیاری که در انتخاب دین و عقیده و.... وجود دارد

بطور کلی هیچ اجبار و اعمال زوری تابحال نتیجه نداده و نخواهد داد و حتی نتیجه ای برعکس می دهد. حجاب هم مستثنی نیست

ما ضعفمان در استدلال و قصورمان در انجام وظیفه را با اجباری کردن می پوشانیم

از یک جهتی که می توان به این مسئله نگریست این است که از هواداران حجاب اجباری بپرسیم :

بدحجابی بدتر است یا بی حجابی ؟؟؟؟؟

جهات دیگر بماند تا بعد پاسخ دوستان طرفدار به این سوال

یا علی

سرباز اسلام;55453 نوشت:
به نام حق

حجاب مسلما و یقینا و منطقا باید اختیاری باشد

دقیقا همانند اختیاری که در انتخاب دین و عقیده و.... وجود دارد

[=Century Gothic]
با سلام
دوست گرامی نوشتارتان با این آیه کاملا در تناقض میباشد!!!:Gig:
درسته هرکسی در ابراز عقیده میتواند آزاد باشد!!:Kaf:
ولی چون نام خود را سرباز اسلام گذشته
[=Century Gothic]اید[=Century Gothic] !!گفتم!!
ممنون میشوم توضیح دهید!!!؟
یا حق

و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن و لایبدین زینتهن الا ما ظهر منها و لیضربن بخمرهن‏ علی جیوبهن و لایبدین زینتهن الا لبعولتهن او آبائهن او آباء بعولتهن او ابنائهن او ابناء بعولتهن او اخوانهن او بنی اخوانهن او بنی اخواتهن او نسائهن او ما ملکت ایمانهن او التابعین غیر اولی الاربة من الرجال او الطفل الذین لم یظهروا علی عورات النساء، و لا یضربن بارجلهن لیعلم ما یخفین من زینتهن و توبوا الی الله جمیعا ایها المؤمنون لعلکم تفلحون

رضا;55455 نوشت:
با سلام دوست گرامی نوشتارتان با این آیه کاملا در تناقض میباشد!!! درسته هرکسی در ابراز عقیده میتواند آزاد باشد!! ولی چون نام خود را سرباز اسلام گذشته اید !!گفتم!! ممنون میشوم توضیح دهید!!!؟ یا حق و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن و لایبدین زینتهن الا ما ظهر منها و لیضربن بخمرهن‏ علی جیوبهن و لایبدین زینتهن الا لبعولتهن او آبائهن او آباء بعولتهن او ابنائهن او ابناء بعولتهن او اخوانهن او بنی اخوانهن او بنی اخواتهن او نسائهن او ما ملکت ایمانهن او التابعین غیر اولی الاربة من الرجال او الطفل الذین لم یظهروا علی عورات النساء، و لا یضربن بارجلهن لیعلم ما یخفین من زینتهن و توبوا الی الله جمیعا ایها المؤمنون لعلکم تفلحون

سلام:Gol:

من فکر ميکنم منظورشون اينه که نبايد چيزي رو تحميل کرد
وقتي ما ميبينيم پشت اين حجاب يه منطقي هست ،ميشه به راحتي اين منطق رو واسه بي حجابا بيان کرد
ولي
اگه فقط بخوايم بگيم که "تو بايد حجاب داشته باشي" نهايتش اين ميشه که تا يه جايي رو ديد که کسي نيست که بهش فشار بياره به راحتي حجاب رو ميذاره کنار ولي اگه از روي شناخت حجاب داشته باشه اگه جايي هم بره که هيچ کسي حجاب نداشته باشه به هيچ وجه حجاب رو برنميداره

حق

درود بر جناب رضا

خیلی مایل بودم به این آیه ی حیاتی اشاره کنید

خداوند را سپاس می گویم بابت این امر گرچه هنوز در جواب به سوال بنده کوتاهی نمودید که رسم ادب بود ابتدا سوال بنده را پاسخ می دادید و بعد سوالی تازه مطرح می کردید ... این روش شما نوعی رایج از جدل است و نه بحث و هدف ، تنها شکست دادن طرف مقابل به هر قیمتی است نه رسیدن به حق از راه بحث های منطقی و عادلانه و منصفانه

به هرحال بنده به اینگونه رفتارها مدت هاست که عادت کرده و خو گرفتم

و اما درباره ی سوره صحبت کنیم و بحث به حاشیه نرود

اولین کلمه بعد از قل ، مخاطب آیه را مشخص می کند که بسیار حیاتی و مهم است و شما بدان توجه نکردید دوست گرامی

سخن از زنان مومن رفته است نه از تمام زنان

یعنی مرحله ی اول و در واقع کلید ورود به این حکم این است که شما پیش فرض را رعایت کنید یعنی مومن بودن را

حتما شما بهتر از بنده می دانید که در تعبیر قرآن مومن با مسلمان تفاوتی عظیم دارد

پس این حکم برای مومنان است نه حتی مسلمانان ، سایر زنان هم که دیگر هیچ

بسیار مایلم اگر خواستید درباره ی شرایط به ایمان قرآنی رسیدن ، باهم گفتگو کنیم ولی فی الحال به جهت اینکه سخنی مهمتر در میان است و خطر انحراف از اصل وجود دارد ، از کنارش با همین تک اشاره می گذریم

و درباره ی ادامه ی متن آیه ی شریفه همه ی دوستان و مخصوصا شما دقت کنید و ببینید نوع لحن و نوع دستوری که خداوند داده است ، چیست و نوع تحکمی که بارها در این گروه و در بین آمران به معروف و آقایان مجری طرح عفاف و حجاب دیدیم چه

واقعا قابل قیاس نیست ... ذکر کنم که حاضرم در این رابطه هم با شما بحث بیشتری انجام دهم که ببینیم که از نظر روان شناسی خداوند چه شاهکاری به خرج داده و اقایان چه تفاوت نجومی با نوع لحن و بیان و برخورد خدا و نوع دعوت خدا دارند

ولی مانند مثال قبلی و به همان دلایل مذکور، صرفا اینجا ذکری کوتاه از آن شد

بحث اصلی در اینجاست اقای رضا

اینجا مورد خطاب به مومنان است.

پس حجاب برای مومنان واجب شده است ولی نه به روش تحکمی آقایان مدعی اسلام !!!! که به روش خاص خداوند

بیایید صحبت کنیم در این باره که چرا خداوند چنین حکمی را اینقدر محدود کرده است؟؟؟ چرا تنها حرف از مومنان رفته و نه حتی مسلمانان؟؟؟

در یک جامعه در خوشبینانه ترین حالتش چند مومن داریم؟؟؟

آیا این حکمی اجتماعی و بغایت حساس نیست دوستان ؟؟؟

پس چرا اینقدر در سطح جامعه محدود؟؟؟

بیایید روی این بحث کنیم که چرا خدا از همان ابتدا مانند سایر احکام جدی و متقن خویش ، نفرموده همه ی زنانی که در جامعه ی اسلامی هستند؟؟؟ یا حداقل چرا نفرموده مسلمانان؟؟؟

چرا فرموده مومن درحالی که ما هیچ نشان ثابتی برای تشخیص اینکه فردی مومن هست یا نه نداریم ؟؟؟

باز مسلمان را می شود معین کرد ولی مومن به کدام معیار ثابت و لایتغیر سنجیده می شود ؟؟؟

چرا این حکم و اجرایش را تا حد تشخیص فردی پایین اورده است؟؟؟

با این مخاطب قرار دادن چه منظوری داشته ؟؟؟ که یک فرد باید مومن شود تا حجاب را بفمد ، درست است؟؟؟

که حتی مسلمان نیز مخاطب نیست

چرا این حکم و احکام نظیرش درباره ی حجاب در سال هفتم هجری ، دقت بفرمایید ، هفتم هجری ... یعنی 20 سال بعد از بعثت و 7 سال بعد تشکیل حکومت پیامبر صادر شده است؟؟ و می بینیم که زنان عکسالعملی بینظیر درباره ی چنین حکمی از خود نشان می دهند چنان که می دانید و می دانیم.

چرا چنین حکم مهمی باید اینقدر دیر نازل شود همچون حکم شراب ؟؟؟؟

می بینیم که مسلمانان زیر تعلیم پیامبر و صحابه آنچنان از نظر اصول دین و مخصوصا توحید پایه شان مستحکم است که حالا فروعیات را به چنین منطقی و دعوتی می پذیرند ولی ما چه؟؟؟

فرزندانمان را بی آنکه بگوییمش چرا؟؟؟ مجبورش می کنیم حجاب بسر بگیرد .... کاش دلیلی نگوییم ، بهتر است تا دلایل شرم آوری بکار ببریم که باعث جدایی افکار و تمایلات فرزند پاک و اماده ی تعلیممان با اسلام ناب شود.

و بعد جلوی عصیان روح ازاده ی فرزندی که نمی داند چرا باید حجاب داشته باشد و بزور و تهدید دنیوی و اخروی و هزار شور مقدس که در آن ذره ای شعور نیست ، با فحش و فضیحت و آبرو بری و دستگیری و زندان و..... می ایستیم و روحش را له می کنیم تا علم علی (ع ) را برافرازیم

ما نحوه ی تربیت و تعلیممان اشتباه است و می خواهیم با زور روی این اشتباه و افتضاخمان و کم کاریمان سرپوش بگذاریم

وگرنه کسی که حجاب را اگاهانه بسر کرد ، هیچ تند بادی نخواهد توانست اورا از راهش بیرون کند زیرا پایه ی اسلامش و اصولش مستحکم است زیرا خانه ی عقایدش لانه ی عنکبوتی پر شور نیست که ، چند روز بعد یادش برود و به نسیمی خانه اش ویران شود . زیرا با منطق و استدلال حجاب دارد نه با زور و ارعاب و ابرو ریزی و اجبار و عادت و ....

این روش پیامبر است یا راه فرعونیان ؟؟؟؟

والله که معاویه ی پست و شقی نیز چنین احمقانه ، مردم را از دین و عقیده ی شومش دور نکرد

جای حرف بسیار است اگر ابهامی هست بفرمایید با کمال میل در خدمتتان هستم

ولی شما هم رعایت ادب کنید و علاوه بر پاسخ به سوال ابتدایی بنده ، بفرمایید تا بدانم چطور توانستید تناقضی بین ایه ی شریفه و متن بنده بیابید ( توضیح لطفا )

.....

اقای رضا بنده افتخار می کنم که در برابر لیبرالیسم مدعای غربیان ، دینی دارم که متعالی ترین و غیر دسترس ترین نوع لیبرالیسم را در خود جای داده ، عقاید ماکس و وبر را یکجا درون خود دارد و.... من افتخار می کنم سرباز کمترین این اسلام هستم

یا علی

سرباز اسلام;55461 نوشت:
حق

درود بر جناب رضا

خیلی مایل بودم به این آیه ی حیاتی اشاره کنید

خداوند را سپاس می گویم بابت این امر گرچه هنوز در جواب به سوال بنده کوتاهی نمودید که رسم ادب بود ابتدا سوال بنده را پاسخ می دادید و بعد سوالی تازه مطرح می کردید ... این روش شما نوعی رایج از جدل است و نه بحث و هدف ، تنها شکست دادن طرف مقابل به هر قیمتی است نه رسیدن به حق از راه بحث های منطقی و عادلانه و منصفانه

به هرحال بنده به اینگونه رفتارها مدت هاست که عادت کرده و خو گرفتم

و اما درباره ی سوره صحبت کنیم و بحث به حاشیه نرود

اولین کلمه بعد از قل ، مخاطب آیه را مشخص می کند که بسیار حیاتی و مهم است و شما بدان توجه نکردید دوست گرامی

سخن از زنان مومن رفته است نه از تمام زنان

یعنی مرحله ی اول و در واقع کلید ورود به این حکم این است که شما پیش فرض را رعایت کنید یعنی مومن بودن را

یا علی

[=Century Gothic]با سلام
[=Century Gothic]جناب سرباز اسلام !!

در مورد آیه که فرمودید بنده دقت نکردم!!
بنده دست از کلی گویی برداشته و درست میروم سر اصل مطلب!!!
اولا که جواب سوال تکراری شما قبلا در همین سایت داده شده و با کمی تحقیق در سایت میتوانید به ان دست یابید!!!بنابر این ادب قبلا حکم کرده!!
دوما !!که بارهاگفته شده به دوستان که تفسیر قرآن کار هر کسی نیست!!؟و مفسران با علوم ۱۵ گانه آشنایی کامل دارند!!و بعد از سالیان زیادی تحصیل و تلاش و کوشش مفسر میشوند!!:Gol:
در مورد آیه که فرمودید که بنده دقت نکردم !!و مطلق گفتید، با هم برسی میکنیم که ببینیم مراد از این آیه چکسانی هستند!!!
و آیا نتیجه شما حاصل میشود و یا خیر!!!؟
با اينكه خداوند در قرآن به عدد ركعت هاى‏ نماز و طواف اشاره نكرده و بيان مقدار و نصاب زكات و بسيارى‏ از مسائل ديگر را به عهده‏ى پيامبر اكرم (صَليَّ اللهُ عليهِ و آله) گزارده، ولى‏ در مسائل خانوادگى‏ و تربيتى‏ و مفاسد اخلاقى‏ به ريزترين مسائل پرداخته است.:Sham:
خداوند در اين آيه بيست وپنج مرتبه با آوردن ضمير مونث به زنان توجّه كرده است. :Sham:
امام صادق (عليه السلام) فرمود: مراد از آيه‏ى «يَغضُضنَ من ابصارهنّ و يحفظوا فروجهنّ» آن است كه حتّى‏ زنان به عورت زنان نگاه نكنند و عورت خود را از نگاه ديگران حفظ نمايند.
كلمه «اِربه» به معناى‏ حاجت و نياز است.
مراد از «اولى‏ الاربه» خدمتگزاران و ملازمانى‏ هستند كه تمايل به همسر ندارند.

پيامبر(صَليَّ اللهُ عليهِ و آله) در تفسير جمله‏ى «الاّ لِبُعولتهنّ» فرمود: خداوند آن دسته از زنان را كه صورت و موى‏ خود را براى‏ شوهر آرايش نكنند ويا تقاضاى‏ شوهر را نپذيرند، لعنت كرده است.
توبه، گاهى‏ پشيمانى‏ از يك گناه فردى‏ و گاهى‏ براى‏ تغيير دادن يك فرهنگ فاسد عمومى‏ است، كه آيه ظاهراً درباره‏ى نوع دوّم است.
زيرا در جاهليّت گردن وسينه‏ى زنان باز بود.

حفظ حجاب و ترك جلوه گرى‏ ثمرات بسيارى‏ دارد كه برخى‏ از آنها عبارت است از: :Sham:
آرامش روحي، استحكام پيوند خانواده، حفظ نسل، جلوگيرى‏ از سوء قصد و تجاوز، پيشگيرى‏ از امراض مقاربتى‏ و رواني، پائين آمدن آمار طلاق، خودكشي، فرزندان نامشروع و سقط جنين، از بين رفتن رقابت هاى‏ منفي، حفظ شخصيّت و انسانيّت زن، و نجات او از چشم ها و دلهاى‏ هوسبازى‏ كه امروز دنياى‏ غرب و شرق را در لجن فرو برده است.
:Sham:
«خُمُر» جمع «خمار» يعنى‏ روسرى‏ و «جيوب» جمع «جيب» به معناى‏ گردن وسينه است.
1- در لزوم عفّت و پاكدامنى‏ و ترك نگاه حرام بين زن و مرد، فرقى‏ نيست. (يَغضّوا يَغضُضن يَحفظوا يَحفظن)

2- جلوه گرى‏ زنان، در جامعه ممنوع است. (ولا يُبدين زينتهنّ)

3- ظاهر بودن قسمت هايى‏ از بدن كه به طور طبيعى‏ پيداست، (صورت، دست يا پا) مانعى‏ ندارد. (الاّ ما ظَهَر منها)

4- در ميان انواع پوشش ها، نام مقنعه و روسرى‏ بزرگ آمده و اين دليل بر اهميّت حجاب است. (خُمُرهنّ)

5- در قانون گزارى‏ بايد به ضرورت ها، واقعيّت ها و نيازها توجّه شود. (اگر پوشاندن آن قسمت از بدن كه خود به خود آشكار است، واجب مى‏شد، زندگى‏ براى‏ عموم زنان مشكل بود) (الاّ ما ظَهر منها)

6- اسلام به نيازهاى‏ فطرى‏ و غريزى‏ بشر پاسخ مثبت مى‏دهد. (الاّ لبُعولتهنّ)

7- از بردگان و غلامان و افراد ملازمى‏ كه نيازى‏ به همسر ندارند، ستر و پوشاندن واجب نيست. (او ما مَلَكت ايمانهنّ او التّابعين غير اولِى‏ الاربه)

8- هرگونه راه رفتنى‏ كه سبب آشكار شدن زيورهاى‏ مخفى‏ زن شود ممنوع است. (ولا يضربن بارجلهنّ)

9- زن، حقّ مالكيّت دارد. (مَلَكت ايمانهنّ)

10- زن، زينت خود را تنها به زنان مسلمان مى‏تواند نشان دهد و نزد زنان كفّار بايد خود را بپوشاند. (نسائهنّ) يعنى‏ زنان خودى‏ و مسلمان نه بيگانه.

11- پوشش زن با تمايلات جنسى‏ مردان نامحرم كاملاً ارتباط دارد، براى‏ (غير اولى‏ الاِربَه) كه ميلى‏ به همسر ندارد پوشش لازم نيست.

12- حجاب وپوشش، واجب است، (وليَضربنَ بخُمُرهنّ) وهركارى‏ كه زينت زن را آشكار كند يا ديگران را از آن آگاه كند ممنوع است. (ليعلم مايُخفين من زينتهنّ)

13- مقدار واجب براى‏ پوشش سر و صورت، انداختن روسرى‏ و مقنعه‏اى‏ است كه گردن و سينه را بپوشاند. (خُمُرهنّ على‏ جُيوبِهنّ)

14- با حفظ حجاب، حضور زن در جامعه مانعى‏ ندارد.:Sham: (ولا يُبدينَ زينتهنّ) همان گونه كه شركت زن در نماز جماعت بلامانع است. (و اركَعى‏ مع الرّاكعين)

15- همه مردم نسبت به مسأله نگاه و حجاب مسئولند و براى‏ نگاه هاى‏ حرام خود بايد توبه كنند. :Sham:(توبوا الى‏ الله جميعاً ايّها المؤمنون)

16- مقتضاى‏ ايمان، توبه به درگاه خداوند است. (توبوا الى‏ الله جميعاً ايّها المؤمنون)

17- توبه، هم واجب است و هم كليد رستگارى‏ است. (تُوبوا... تفلحون)

18- راه رستگاري، بازگشت از مسيرهاى‏ انحرافى‏ به راه خداست. (تُوبوا الى‏ الله... تفلحون)

.

[=Century Gothic]خب این در مورد آیه که امیدوارم درک درستی از ان داشته باشیم!!:Sham:
و اما در پایان گفتار خودم را با [=Century Gothic]استفتائات و دیدگاه‎های مراجع تقلید دربارۀ حجاب و پوشش بانوان به پایان میبرم امید است که دقت لازم انجام شود تا ظلمی به اسلام نکرده و همواره سرباز راستین اسلام باقی بمانیم!!:Gol::Sham:

[=Century Gothic]1- فرمایشات مراجع معظم پیرامون حجاب:

[=Century Gothic]امام خمینی ره: آنها که زن‌ها را می‌خواهند ملعبه‌ی مردان و ملعبه‌ی جوانان فاسد قرار بدهند، جنایتکارند. زنها نباید گول بخورند. زن گمان نکند این مقام زن است که بَزَک کرده بیرون برود، با سر ِ باز و لخت؛ این مقام زن نیست، زن باید شجاع باشد، زن آدم‌ساز است، زن مربی انسان است. [2]

[=Century Gothic] حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی: حجاب بانوان در اسلام یکی از اموری است که از وقتی استعمارگران، چشم طمع به کشورهای اسلامی و غصب معادن و منابع طبیعی آنها دوختند، مورد حمله‌ی آنها قرار گرفت؛ زیرا چادر و حجاب زنان مسلمان را یکی از عوامل بزرگ برای بقاء استقلال شخصیت اسلامی کل جامعه‌ی مسلمانان و حفظ هویت اسلامی آن دیدند و آن را مانع سیاسی و اقتصادی و فرهنگی خود شناختند. [3]

[=Century Gothic] حضرت آیت الله خامنه‎ ای: آیا جنایتی از این بزرگ‌تر نسبت به زن هست که زن را با آرایش، مد و جلوه‌گری زیورآلات سرگرم کنند و از او به عنوان یک ابزار و وسیله استفاده کنند؟
امروز سر و سینه را از زیورآلات پر کردن و آرایش و مد و لباس را بت قرار دادن، برای زن انقلابی مسلمان ننگ است، چادر بهترین نوع حجاب و نشانه‌ی ملی ماست.

[=Century Gothic]2- آیا حجاب از ضروریات دین است؟ حکم کسانی که به آن بی‌اعتنایی می‌کنند چیست؟

[=Century Gothic]حضرت آیت الله خامنه‌ای: اصل حجاب ضروری دین محسوب است، ولی بعضی فروع آن ممکن است ضروری نباشد و بی‌اعتنایی به اصل حجاب و عدم رعایت آن معصیت و گناه است.

[=Century Gothic]حضرت آیت الله تبریزی: اصل حجاب برای زنان از ضروریات دین است و حکم کسانی که به آن بی‌اعتنایی نمایند، حکم بی‌اعتنایی به سایر تکالیف دینی است.

[=Century Gothic] حضرت آیت الله صافی: اصل وجوب حجاب فی الجمله از ضروریات اسلام است و منکر آن مرتد است، ولی بی‎اعتنایی به آن با عدم انکار وجوب آن باعث فسق است.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله سیستانی: اصل حجاب از مسلمات شریعت است و در قرآن آمده است، ولی کسانی که توجّه به وضوح آن ندارند، انکار آنها مستلزم انکار نبوت نیست و بی‌اعتنایی عملی گناه است.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: آری حجاب از ضروریات دین است، ولی انکار آن برای کسانی که از ضروری بودن آن آگاهی ندارند، موجب ارتداد نمی‌شود.

[=Century Gothic] حضرت آیت‌الله بهجت: بی‌اعتنایی به حجاب گناه است و داشتن حجاب واجب است.

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]
3- پوشیدن جوراب نازک و بدن‌نما برای خانم‌ها در بیرون از منزل و انظار نامحرمان چه صورت دارد؟ و بیرون گذاشتن موهای سر از چادر و مقنعه توسط خانم‌ها در دید نامحرمان چگونه است؟

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]حضرت آیت الله خامنه‌ای: پوشانیدن بدن از نامحرمان بر زن واجب است و چنین جوراب‌هایی برای حجاب شرعی واجب کفایت نمی‌کند و پوشیدن تمام موی سر در برابر نامحرمان واجب است.

[=Century Gothic]4- آرایش زنان در خیابان‌ها و بیرون گذاشتن مقداری از موها و پوشیدن جوراب بدن‌نما و لباس‌های محرک چه صورت دارد؟

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله خامنه‎ ای: بر زن واجب است تمام بدن و موی و زینت خود را از نامحرم بپوشاند. [=Century Gothic]
[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله فاضل لنکرانی: حرام است.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله بهجت: حرام است.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: حرام است.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: بدون شک جایز نیست.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله تبریزی: جایز نیست.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله سیستانی: جایز نیست.

[=Century Gothic]5- عدّه‌ای همراه با تبلیغات فرهنگی دشمن، در روزنامه‌ها و سخنرانی‌هایشان می‌گویند: چادر مشکی برای بانوان مکروه است و باید پوشش جدید، مانند مانتو و کت و دامن با رنگ‌های متنوع، جای‌گزین چادر مشکی شود. آیا چنین حرف و اقدامی صحیح است یا نه؟ خواهشمند است نظر شریفتان را مرقوم فرمایید.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: این صحبت صحیح نیست، و بهترین حجاب، پوششِ چادر است، و چادر سیاه هم بی‌اشکال است و کراهت ندارد.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله تبریزی: زن باید بدن خود را در غیر وجه و کفین، از نامحرم بپوشاند و نیز باید زینت خود را بپوشاند و لباسی که زینت حساب می‌شود باید آن را هم بپوشاند، و با چادر بهتر می‌تواند بدن و زینت را بپوشاند و چادر سیاه، مثل عبای سیاه کراهت ندارد.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله بهجت: این اقدام باطل است.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: نظریه‎ی مذکور صحیح نیست و مفاسد بسیار دارد. متأسفانه در این زمان عدّه‌ای اصرار بر آشکار شدن مفاتن زن و خروج او از ستر و عفاف، که حافظ شخصیت و ارزش و متانت اوست دارند و مع‌الاسف می‌خواهند این امر را اسلامی جلوه دهند؛ در حالی که برخلاف اسلام است. [=Century Gothic]
[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله فاضل لنکرانی: چادر مشکی بهترین نوع حجاب است و پوشیدن لباس‌هایی که جلب توجه کند حرام است.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: با توجه به این‌که در حال حاضر رنگ مشکی برای حفظ پوشش زنان بهتر است، کراهت آن ثابت نیست.

[=Century Gothic]6- امروز یک حرکت خزنده‌ای علیه چادر، که یک حجاب ملّی و سنّتی است آغاز گردیده است، خواهشمندیم نظر مبارک را در این مورد مرقوم فرمایید.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله فاضل لنکرانی: سزاوار است خانم‌ها از چادر استفاده کنند؛ چون چادر در کشور اسلامی ایران از مظاهر و شعایر اسلام می‌باشد و با حفظ این شعار سعی کنند بانوان محترم، حرکت مورد سؤال را خنثی کنند.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: چادر بهترین پوشش برای خانم‌هاست، چون تمامی مفاتن بدن را می‌پوشاند. خانم‌های مسلمان باید آداب و سنن اسلامی را در لباس پوشیدن مراعات کنند و از تجدّدگرایی مضرّ پرهیز کنند.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله بهجت: چادر حجاب پسندیده است.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله سیستانی: چادر حجاب بهتر است و سزاوار نیست زن‌های مؤمن بدون چادر خارج شوند.

[=Century Gothic]حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: حجاب یکی از قوانین مسلّم اسلام است و اساس آن پوشاندن بدن و موها غیر از صورت و دست‌ها تا مچ است؛ ولی بی‌شک چادر حجاب برتر است.

حضرت آیت‌الله تبریزی: پوشیدن بدن بر زن واجب، و بهترین نوع پوشش واجب، همان چادر مشکی است که زن‌های مؤمنه خود را با آن می‌پوشانند.

7- نظر جنابعالی در مورد پوشیدن لباس‌هایی که عکس یا علامت مربوط به کشورهای غربی روی آن نقش بسته است چیست؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: استفاده از این‌گونه لباس‌ها که ترویج فرهنگ غیر مسلمین مهاجم بر مسلمین است، اشکال دارد. [4]

حضرت آیت‌الله فاضل لنکرانی: بهتر است از این نوع لباس‌ها استفاده نکنند.

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: مسلمین از این‌گونه لباس‌ها استفاده نکنند.

حضرت آیت‌الله تبریزی: برای مؤمن سزاوار نیست لباسی بپوشد که او را از زیّ مؤمنین خارج کند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: هرگاه سبب ترویج فرهنگ بیگانگان گردد اشکال دارد.

8- بعضاً مشاهده می‌شود که بعضی از افراد در مجالس عقد و عروسی و عدّه‌ای در انظار عمومی، اقدام به نصب کراوات و پاپیون بر روی پیراهن خود می‌نمایند، حکم شرعی استفاده از لوازم مذکور چیست؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: بستن کراوات و پاپیون چون تقلید و ترویج از فرهنگ مهاجم غیر مسلمین است جایز نیست. [5]

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: کراوات و پاپیون شعار کفار است و مسلمین نباید از آنها استفاده کنند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: با توجه به این‌که کراوات و پاپیون در محیط ما ترویج فرهنگ بیگانه محسوب می‌شود، استفاده از آن اشکال دارد.

حضرت آیت‌الله تبریزی:.برای مؤمن سزاوار نیست لباسی بپوشد که او را از زیّ مؤمنین خارج کند.

حضرت آیت‌الله بهجت: خلاف احتیاط است.

9- الف: برخورد زن همراه با چهره‌ی خندان و متبسّم با مردان نامحرم هنگام خرید از مغازه‌ها و سایر برخوردها چه صورت دارد؟
ب: خندیدن زنان و دختران با صدای بلند در خیابان و یا انجام برخی حرکات دیگر که موجب جلب توجّه نامحرمان می‌شود چگونه است؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: الف- صحبت کردن و خندیدن با نامحرم اگر موجب مفسده باشد جایز نیست.
ب- از هر کاری که موجب جلب توجّه نامحرم می‌شود باید پرهیز نمود.

حضرت آیت‌الله فاضل لنکرانی: الف و ب: به طور کلی دختران و زنان باید در مقابل مردان نامحرم به نحوی لباس بپوشند و راه بروند و صحبت کنند که موجب توجّه و نگاه سوء و تهییج مردان نشوند و اگر کردند گناه بزرگ است.

حضرت آیت‌الله بهجت: الف- هر کاری که معرضیت ریبه و یا فتنه در آن است جایز نیست.
ب- جایز نیست.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: الف- اشکال دارد و هنگام ضرورت نباید از مکالمات عادی تجاوز کنند.
ب- بهتر است زنان و دختران مسلمان از این‌گونه کارها بپرهیزند و اگر منشأ فسادی شود جایز نیست.

حضرت آیت‌الله تبریزی: الف- اگر از روی التفات کاری را که موجب جلب نظر اجانب شود انجام دهند اشکال دارد.
ب- زن عفیف این کار را نمی‌کند، بلکه اگر معرض تهییج شهوت برای یکی از طرفین باشد حرام است.

حضرت آیت الله لطف الله صافی: الف- مخالف نص قرآن است"فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذی فی‏ قَلْبِهِ مَرَض‏".احزاب32
ب- جایز نیست.

10- برخی در مورد مسائل زنان اظهار نظرهای نامناسبی را ابراز می‌کنند، مانند بحث دوچرخه‌ سواری یا ورزش بانوان، یا در مورد حجاب اظهار می‌دارند که به نظر ما کُت و دامن جهت حجاب کفایت می‌کند. نظر حضرتعالی در این زمینه‌ها چیست؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: اظهارنظر در مسائل دینی و احکام شرعی بر کسانی که صاحب نظر نیستند جایز نیست؛ و بر مؤمنین واجب است در تمام احکام دینی به مراجع بزرگوار تقلید و اسلام‌شناسان مورد وثوق و اعتماد مراجعه نمایند.

حضرت آیت‌الله تبریزی: ترویج اموری که مبدأ نشر فساد در جامعه یا بی‌عفّتی زنان و دختران شود جایز نیست؛ و پوشیدن لباسی که تمام حجم بدن آنان را نشان دهد که لباس زینت حساب بشود، کفایت نمی‌کند.

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: امور مذکوره معرضیّت برای مفسده دارد. بانوان باید جدّاً از آن بپرهیزند.

حضرت آیت‌الله بهجت: هر چه باعث فتنه و فساد باشد اشکال دارد.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: هر چه موجب اشاعه‎ی مفاسد اخلاقی گردد حرام است.
حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: امور مذکوره معرضیّت برای مفسده دارد. بانوان باید جدّاً از آن بپرهیزند.

11- برخی از مادران، فرزندان دختر خود را که به بلوغ شرعی نرسیده‌اند با سر و پای برهنه درخیابان‌ها و مجالس در حضور نامحرمان می‌آورند، مستدعی‌ است وظیفه‌ی والدین را در قبال فرزندان خود بیان بفرمایید و این بی‌اعتنایی چه صورت دارد؟

حضرت آیت‌الله فاضل لنکرانی: بر پدر و مادر است که فرزندان خود را با آداب و رسوم اسلامی و وظایف شرعی آشنا کنند و چنانچه موارد مذکور موجب تهییج و مفسده شود، اگر چه بچه ممیز نباشد، باید آنان را بپوشانند و حفظ کنند تا جامعه آلوده و بی ‌بند و باری نشود.

حضرت آیت‌الله سیستانی: بر غیر بالغ، پوشیدن واجب نیست؛ ولی پدر و مادر لازم است که فرزند خود را به رعایت آداب و شئون اسلامی وادار نمایند و در تربیت صحیح شرعی آنان بکوشند.

حضرت آیت‌الله بهجت: تمرین اطفال بر وظایف شرعیه به عهده‌ی والدین است.

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: کار صحیحی نیست و والدین موظف‌اند دختر را از کودکی به رعایت حجاب و گریز از نامحرم عادت دهند و اگر در این امر مسامحه کنند و دختر را نسبت به نامحرم بی‌تفاوت نمایند، شریک در معاصی دختر هستند. در حدیث وارد شده است که در مجلسی که حضرت رضا(ع) تشریف داشتند و عدّه‌ای نیز حضور داشتند، دختر بچه‌ای وارد شد؛ حضار در مجلس یکی یکی دختر را مورد نوازش قرار دادند، تا رسید به حضرت رضا(ع) آن حضرت از سن دختر سؤال کردند؛ گفته شد پنج سال دارد؛ حضرت دختر را از خود دور کرد و رفتاری که دیگران کرده بودند ننمودند؛ و اعمال آن بزرگوار باید برای زن مسلمان سرمشق باشد.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: بر پدر و مادر لازم است فرزندان خود را به مسائل اسلامی از زمان طفولیت آشنا کنند.

حضرت آیت‌الله تبریزی: پوشش بر دختران نابالغ واجب نیست؛ لکن وظیفه‌ی والدین است که دخترانشان را به پوشش اسلامی عادت دهند و فرزندانشان را با احکام اسلامی تربیت نمایند.

12- در صورتی که زن میداند مرد نامحرم به قصد لذت به صورت و دستهای معمولی زینت نشدهی او نگاه میکند، در این فرض پوشاندن صورت و دستها لازم است یا نه؟
حضرت آیت الله خامنه‎ ای: در فرض مذکور باید حتی وجه و کفین خود را هم بپوشاند.
حضرت آیت الله تبریزی: بلی در این صورت بنابر احتیاط پوشاندن لازم است.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: دست و صورت بنابر احتیاط واجب باید پوشیده شود. {جامع‎الاحکام 2/165{.
حضرت آیت الله فاضل لنکرانی: بلی پوشاندن آن لازم است

حضرت آیت الله العظمـی بهجت رحمـة الله علیه: پوشاندن دست و صورت مطلقا بنابر احتیاط لازم است.

منابع:
[1] به نقل از «مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید» ج 1و2؛ تهیه و تنظیم، سید محسن محمودی.
[2] صحیفۀ نور، ج 11، ص 254.
[3] حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) ،‌ پیام به کنگره سراسری حجاب.
[4] مجلۀ نصیحت، شماره‎ی 149.
[5] مجلۀ نصیحت، شماره‌ی 1154.
موضوع قفل شده است