صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: یک سؤال اساسی و مهم( جبر یا اختیار ).........

علاقه
    قرآن کریم + خوشنویسی با خطوط معلی ، سفیر و کرشمه
    نوشته
    11
    حضور
    3 روز 39 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    47

اشاره یک سؤال اساسی و مهم( جبر یا اختیار ).........

با عرض سلام و خسته نباشید
    یکی از دوستان بنده به واجبات دینی و مذهبی زیاد مقید نیستند و وقتی دلیلش را می پرسم ، سوالی را مطرح می کنند و می گویند اگر هر کس دیگری هم مانند من چنین سوالی برایش پیش بیاید همین کار ها را می کند و تا وقتی که جوابی برایش پیدا نشود ، همينگونه به زندگی خود ادامه می دهم.
    حتی به ایشان عرض می کنم برای هر سوالی جوابی وجود دارد با این وجود چرا به دنبال جواب سوالت نمی روی؟ در پاسخ به این سوال می گوید من به عقلم مراجعه می کنم و می بینم که اصلا جوابی برای این سوال وجود ندارد.
    بنده هم به ایشان قول دادم که برای سوالش جوابی پیدا کنم که این مکان را از همه مناسب تر دیدم.
    سوال دوستم بدین شکل است:
    ---------------------------------------
    من اصلا نمی خواستم به این دنیا بیایم ، چطور می شود که انسان به جبر به دنیا بیاید و بعد از آن بگویند انسان مختار است و می تواند یا راه خدا را در پیش گیرد یا راه غیر خدا را.
    چرا انسان به جبر آفریده می شود و سپس باید در زندگی راه عبادت خدا را در پیش گیرد که در غیر این صورت دچار عذاب الهی می شود؟
    آیا این همه جبر نیست....؟
    -----------------------------------------
    خیلی ممنون می شوم که به این سوالات پاسخ دهید.
    در پناه حق
    یاعلی
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۱۲ در ساعت ۱۸:۱۵
    خطوطی برای آینده
    javadfamo.blogfa.com

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

یک سؤال اساسی و مهم( جبر یا اختیار ).........

کارشناس بحث: استاد کریم

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 3

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

با سلام وعرض ادب
    اینکه انسان در خلقت خود مجبوراست واختیار ندارد درست است اما بحث بر سراین است که از کاجا این سوال پیش می آید که چر خدا ما آفرده است؟ البته چه بسا بررسی این مساله نبه رو شناختی هم داشته باشد. آیا انسانی که در زندگ خو دموفق است وتوانسته استعدادهای درونی خود را فعلیت بخشد بزهم چنین تفکراتی دارد که چرا من خلق شده ام ؟ نوعا این سالهای زمانی پیش می آید که کی در زندگی خود به شکست می خورد ومشکلات ذهنی وغیره پیدا می کند. بهر حال ر بررسی ما زمان می توانیم به این خلقت خود از جلنب خداوند ایراد بگیریم که این خلقت نتایج فاسدش وبدیهایش بر خوبیها آن بچربد. البته مرادم اصل خلقتی ا ک خداوند انجام داده است نه بدیهایی که بعدا توسط انسانها درقالب جنگ وغیره پیش م آید.
    خاوند انسانی خلق کرده که استعداد عالم شدن، پاک زیستن، رشد پیدا کردن در زمینه های انسانی، اخلاقی، سیاسی، فکری وغیره را دارد. اما همین انسن در برخی واد همه این استعدادها راحرام کرده ودنبال فساد، بی بند وباری، اعتیاد وغیره می رود. باتوجه به سوال شما نز جبر نفی است چون خداوند مجبور به عبادت نرده بلکه از باب دلسوزی که بای انسان داشته راه درست وصراط مستقم را به او نشان داده است. وایهچه راهی موجب سعادت وخوشبختی دنیوی وآخرتی او خواه شد. در نظر داشه باشید که د ز عبادت فقط نمازوروزه نیست بلکه خواب انسان از نظر دینی می تواند عبادت باشدبطوری که کار بهترن عبادت است وقتی برای کسب روزی حلال باشد.
    همانطو رکه پدر ومادر بخاطر مهری که به فرزند دارند او را دنبال درس فرستاده و بعضی اوقات ب زور هم شده او را وادار به انجام برخی خوبی ها کرده ویاتوصیه میکنند فلان کارهارا انجام دهد وکسی بر این کار پد رومادر ایراد نمی گیرد. وباید در نظرداشت مهر خداوند بالاتر ازپدر ومادر است ومی خواهد راه دست را به بنده خود نشان دهد. هر چند خود نیازی به عبادت بنده خود ندارد ولی بخاطر خود او این توصیه وواجبات ومحرمات را قرار می دهد.
    ما نمی توانیم به پدر ومار بگوییم چرا دنبال فرزندهستید وکسی اشال نمیکند که ای پدر ومادر چرا بچه به دنیا آوردید؟ یا وقتی مخترعی اکتشافی انجام می دهد ا و را تحسین می کنند چون خدمتی انجام داده است هر چند خود زحمتها کشیده است. خداوند چنین شاهکا رخلقتی انجام داده پس چرا ما باید در با خدا بگوییم چرا خلق کرده در حالی که خلقتش سر تا پاحسن وخوبی است وبر عکس پدر ومادر خدا احتیاجی هم به این خلقت ندارد. و چون می تواند چنین خوبی را انجام دهدو علم آنرا داردوتوانش را پس انجام میدهد.
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

7. صلوات ها 4

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

نقل قول نوشته اصلی توسط javadfamo نمایش پست ها
    با عرض سلام و خسته نباشید
    ---------------------------------------
    من اصلا نمی خواستم به این دنیا بیایم ، چطور می شود که انسان به جبر به دنیا بیاید و بعد از آن بگویند انسان مختار است و می تواند یا راه خدا را در پیش گیرد یا راه غیر خدا را.

سلام علیکم

از بعضی آیات قرآن کریم چنین برمیاید این سخن که بعضیها میگویند من اصلا نمیخواستم به این دنیا بیایم صرفا یک ادعا بیش نیست.

چرا که خداوند در روز الست به همه مخلوقات از جمله انسانها ، نعمت هستی و زندگانی را نشان داده و از ایشان عهد گرفته در مقابل این نعمت او را بپرستند . در آنجا همه انسانها از جمله کفار (به طمع افتادند) و به این شرط رضایت دادند و در مقابل الست بربکم گفتند بلی و پذیرفتند....

وَإِذْ أَخَذَ رَبُّکَ مِن بَنِی آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَی أَنفُسِهِمْ أَلَسْتَ بِرَبِّکُمْ قَالُواْ بَلَی شَهِدْنَا أَن تَقُولُواْ یَوْمَ الْقِیَامَةِ إِنَّا کُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِینَ

و [یاد کن] وقتی را که پروردگار تو از فرزندان آدم نسل آنان را از پشتشان برگرفت (پدید آورد) و آنان را بر خودشان شاهد ساخت که آیا من پروردگار شما نیستم؟ گفتند: چرا، ما شهادت می دهیم. [این شاهد گرفتن برای این است که] مبادا روز قیامت بگویید: ما از این [حقیقت] غافل بودیم.

به یاد نداشتن ماجرای عهد، در این دنیا غیر عادی نیست چون قرار نیست در اتخاذ مسیر اکراهی وجود داشته باشد...

اما آنچه که ضروری است یعنی اصل این عهد که همان خداپرستی و گرایش به خوبیها و بیزاری از بدیهاست در فطرت انسانها نهاده شده

حتی در آن روز شیطان هم به انسانها معرفی شد. چنانکه میفرماید:

أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ

ای فرزندان آدم ، آيا با شما پيمان نبستم که شيطان را نپرستيد زيرا دشمن آشکار شماست ؟

وَأَنْ اعْبُدُونِي هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِيمٌ

و مرا بپرستيد ، که راه راست اين است ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط javadfamo نمایش پست ها
    چرا انسان به جبر آفریده می شود و سپس باید در زندگی راه عبادت خدا را در پیش گیرد که در غیر این صورت دچار عذاب الهی می شود؟
    آیا این همه جبر نیست....؟

یاعلی
    عبادت خداوند یعنی همان روش صحیحی که انسان را به هدف نهایی یعنی سعادتش میرساند. ممکن نیست انسان در پیمودن این راه به خالقش نیازی نداشته باشد و به تنهایی بتواند به سرمنزل مقصود برسد.

اگر جبر در آفرینش هم وجود داشته باشد ، در اختیار مسیر جبری نیست. یعنی به اجبار کسی از مسیر هدایت منحرف نمیشود تا عذاب الهی بر وی ستمی باشد..
    ویرایش توسط Serat : ۱۳۹۳/۰۲/۰۸ در ساعت ۱۵:۰۵
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

9. صلوات ها 2

علاقه
    گوش کردن آهنگ متال و رپ به طور مداوم هرشب قبل از خواب-بازی های کامپیوتری
    نوشته
    173
    حضور
    4 روز 8 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    333

سلام
    اين دوست شما راست مي گن
    شما با هر ديدي به زندگي نگاه كني،
    خدا باور باشي يا خدا ناباور
    مسلمون باشي يا هر دين ديگه اي
    چند خداباور باشي و..
    براحتي ميشه به اين نتيجه رسيد كه زندگي يك جبر كامل هست
    از ديد هر دين و يا نگاهي كه بخواهيد
    من براتون ثابت مي كنم كه زندگي جبر هست
    شيعه، سني، يهوديت، خدا ناباوري، چند خدا باوري و شيطان پرستي و....
    شما فقط بگو از كدوم ديد ميخواي
    تا من تو پيام خصوصي بهتون ثابت كنم
    مؤفق باشيد
    ویرایش توسط Ezio : ۱۳۹۳/۰۲/۰۸ در ساعت ۱۵:۱۰
    «داوری نکنید تا بر شما داوری نشود. زیرا به همان‌گونه که بر دیگران داوری کنید، بر شما نیز داوری خواهد شد و با همان پیمانه که وزن کنید، برای شما وزن خواهد شد. (مَتّی 7:1, 2 NMV)

11. صلوات

نوشته
    500
    حضور
    20 روز 15 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2081

نقل قول نوشته اصلی توسط Ezio نمایش پست ها
    من براتون ثابت مي كنم كه زندگي جبر هست
    شيعه، سني، يهوديت، خدا ناباوري، چند خدا باوري و...
    شما فقط بگو از كدوم ديد ميخواي
    سلام
    شما چطور به این نتیجه رسیدید که زندگی جبر است اگر ممکنه به صورت خلاصه از دید همه ادیان بگین
    با تشکر

13. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    173
    حضور
    4 روز 8 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    333

نقل قول نوشته اصلی توسط (نگین) نمایش پست ها
    سلام
    شما چطور به این نتیجه رسیدید که زندگی جبر است اگر ممکنه به صورت خلاصه از دید همه ادیان بگین
    با تشکر
    سلام
    اگه بخوام خيلي خلاصه از ديد اديان بگم
    تقريباً در تمامي اديان،خدا و يا خدايان به پيروان خود مي گويد كه من دشمنان شما رو سنگ دل و نابينا (و البته نادان )كردم
    مثلاً در تورات يهُوه (خدا ي يهوديان ) به موسي مي گويد:
    من فرعون را دل سخت كردم و او شما را آزاد نخواهد كرد
    و يا در قسمتي ديگر به موسي مي گويد: من كاري مي كنم كه فرعون سخت دل شود و به دنبال شما بيافتد، و عصايت را به نيل بزن..
    از عهد عتيق كاملاً مشخص است كه نه موسي (يكي از شخصيت هاي مثبت) و نه فرعون (منفي ترين شخصيت)
    هـيچ كدام اختياري در اعمال و سرنوشت خود ندارند
    و يهُوه يكي را برتري مي رساند و ديگري را سخت دل و گمراه مي كند
    البته اين بحث خيلي طولاني و از نظر علمي هم ميشه ثابت كرد كه زندگي يك جبر كامل هست
    حتي كارهايي كه ما با اختيار خود انجام ميدهيم و لذّت مي بريم هم يك جبر كامل هست
    انسان از خودش اختياري نداره
    از هر ديدي قابل اثبات هست
    هـيچ ديد و نگاه و ديني نيست كه جبر كامل در اون قابل اثبات نباشه
    ویرایش توسط Ezio : ۱۳۹۳/۰۲/۰۸ در ساعت ۱۵:۲۷
    «داوری نکنید تا بر شما داوری نشود. زیرا به همان‌گونه که بر دیگران داوری کنید، بر شما نیز داوری خواهد شد و با همان پیمانه که وزن کنید، برای شما وزن خواهد شد. (مَتّی 7:1, 2 NMV)

15. صلوات

علاقه
    شعر
    نوشته
    683
    حضور
    13 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2275

سلام
    تقريباً در تمامي اديان،خدا و يا خدايان به پيروان خود مي گويد كه من دشمنان شما رو سنگ دل و نابينا (و البته نادان )كردم
    و يا در قسمتي ديگر به موسي مي گويد: من كاري مي كنم كه فرعون سخت دل شود و به دنبال شما بيافتد، و عصايت را به نيل بزن..
    از عهد عتيق كاملاً مشخص است كه نه موسي (يكي از شخصيت هاي مثبت) و نه فرعون (منفي ترين شخصيت)
    البته اين بحث خيلي طولاني و از نظر علمي هم ميشه ثابت كرد كه زندگي يك جبر كامل هست
    بزرگوار شما به این می گید اثبات جبر !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من الان خیلی راحت ثابت می کنم که اختیار وجود داره

شما الان می تونید تصمیم بگیرید جواب من و بدید یاندید

و در این تصمیم گیری هیچ کس شما رو اجبار نمی کنه

17. صلوات ها 3

نوشته
    1,415
    حضور
    42 روز 17 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6338

سلام
    تقريباً در تمامي اديان،خدا و يا خدايان به پيروان خود مي گويد كه من دشمنان شما رو سنگ دل و نابينا كردم
    پس چطور میشه خداوند بخاطر اعمالی که هیچ گونه اختیاری بر آنها نداشتیم ما رو مجازات یا مستحق پاداش میکنه ؟
    این حرف شما اصلا قابل قبول نیست
    فرعون بدلیل اعمال پلیدی که انجام داده راه هرگونه هدایتی رو بر خود بسته همانطور که معجزات موسی رو دید و هدایت نیافت
    و موسی بخاطر شکرگذاری و فرمانبرداریش از خدا مستحق کمک و پاداشه
    کاری که خدا کرد و بیان نموده فقط مجازات یکی و پاداش دادن به دیگری است زمینه این مجازات و پاداش رو خود موسی و فرعون بوجود آوردند

19. صلوات

علاقه
    نوشته
    173
    حضور
    4 روز 8 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    333

نقل قول نوشته اصلی توسط دل ارام نمایش پست ها
    بزرگوار شما به این می گید اثبات جبر !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من الان خیلی راحت ثابت می کنم که اختیار وجود داره

شما الان می تونید تصمیم بگیرید جواب من و بدید یاندید

و در این تصمیم گیری هیچ کس شما رو اجبار نمی کنه
    چرا
    همين كه من جواب شما رو هم بدم به جبر مربوط هست
    و اون بر مي گرده به احساس و فكر من
    كه اون ها جبر هستند اصلاً اينكه من الآن چرا اينجا هستم يه جبر هست

شما اين اثبات رو قبول نداريد چون يهودي نيستيد
    البته حق هم داريد
    ولي از هر دين و فكري جبر كامل رو ميشه اثبات كرد
    و از نظر علمي همين طور
    براي اثبات راحت تر جبر، كافيه انسان وقايع و اتفاقات زندگي اش رو به ترتيب كنار هم بچينه، براحتي به اين نتيجه ميرسه زندگي اش و هرچه كه دارد (خوب يا بد) در اثر يكسري عمل و عكس العمل كه خود انسان در اون هـيچ نقشي نداره بوجود آمده
    از همه مهم تر تولد و مرگ و نژاد و..
    كه جبر هست

21. صلوات

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۴/۲۳, ۰۱:۰۱ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری