جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حد و مرز ها در اسلام

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  نوشته
  89
  حضور
  3 روز 18 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  168

  اشاره حد و مرز ها در اسلام
  با عرض سلام و خسته نباشید
  می خواستم لطفا حد و مرز ها در اسلام را به طور خلاص بیان کنید.
  برای مثال فروتنی ، احسان ، صدقه دادن ، گریه کردن و ناراحت شدن بر مصیبت ها ی امامان ، پرداختن به دنیا ، پرداختن به آخرت ، معاشرت با مردم،درس خواندن و کسب علم و.... تاچه حد باشد ؟
  مثلا می گویند امامان ما هنگامی که به نماز می ایستادند از شدت ترس رنگ صورتشان عوض می شده ولی اگر من به شخصه به خواهم هنگام نماز این قدر از خدا بترسم دیگر نمی توانم بفهمم چه می خوانم و نمازم هم آرامش بخش نخواهد بود.
  (بیشتر می خواهم با آسان ترین هایی که مجاز است شروع کنم و از سردرگمی در بیام چون مدتی است به بهانه ی فروتنی به خودکوچک بینی و به بهانه ی ترس از خدا به ناامیدی و ....رسیدم.)
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۷/۲۹ در ساعت ۱۲:۳۱

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090

  با نام الله

  حد و مرز ها در اسلام
  کارشناس بحث: استاد
  هادی
  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  با سلام و عرض ادب و تشکر از پرسش زیبایی که مطرح فرمودید

  اسلام دین اعتدال است، اگر چه خوف از خدا ممدوح است اما در مقابل، امیدواری را برای رسیدن انسان به کمال نهایی خویش ضروری می داند، با توجه به ضرورت وجود همزمان خوف و رجا در مؤمن، در برخى از روايات حالت خوف و رجا از شرايط ايمان به شمار آمده است؛ در اين‏باره امام صادق عليه‏السلام مى‏فرمايند: «مؤمن، مؤمن نمى‏گردد تا آنكه ترسان و اميدوار باشد و ترسان و اميدوار نمى‏گردد، مگر آنكه درصدد عمل به مقتضاى آنچه از آن مى‏ترسد و آنچه بدان اميدوار است برآيد.»( محمّدبن يعقوب كلينى، كافى، ج 2، ص 71، ح 11)

  در روايت ديگر، امام باقر عليه‏السلام مى‏فرمايند: «هيچ بنده مؤمنى نيست، مگر آنكه در دلش دو نور است: نور ترس و نور اميد، اگر اين وزن شود، از آن افزون نباشد و اگر آن وزن شود از اين افزون نباشد(محمّدبن يعقوب كلينى، كافى، ج 2، ص 71، ح 13)

  با توجه به این روایات و صد ها رویات دیگر انسان نه آن قدر خوف داشته باشد که امیدش را از دست بدهد و نه ان قدر امید داشته باشد که خوف الهی(خوف از نتیجه اعمال)فراموش شود.
  امام صادق علیه السلام در روایت اول راهکاری را بیان فرمودند که اگر مومنی بتواند این راهکار را عملی کند یقینا الطاف خاصه الهی شامل حال وی شده و به مراتب والای انسانی خواهد رسید، حضرت فرمودند: مومن در این دنیا موظف به انجام تمامی واجبات و ترک تمامی محرّمات است، تا زمانی که مومن موفق نشد به این دو دستور الهی جامه عمل بپوشاند خوف از خدا برای وی حاصل نخواهد گشت؛ اگر ائمه معصومین علیهم السلام در هنگام نماز رنگ از رخسار مبارک می پرید به این خاطر است که این بزرگواران در یقین کامل بسر می برند، اولین مرحله رسیدن به مقام یقین ترک محرمات و بجا آوردن واجبات است.

  ویرایش توسط هادی : ۱۳۹۳/۰۲/۰۸ در ساعت ۰۲:۴۳

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  عزادارای بر ائمه اطهار علیهم السلام تأثیر بسیاری بر رقت قلب انسان دارد لذا سزاوار است حداقل هفته ای یک بار انسان در عزاداری این بزرگواران شرکت کند، معاشرت با مردم و پرداختن به دنیا به حد ضرورت و نیاز سفارش شده است، هدف آخرت است این دنیا پلی بیش نیست و بزودی انسان از این پل عبور کرده و به آخرت می پیوندد آخرت ابدی است لذا مومن عاقل، آخرت خود را به دنیای فانی نمی فروشد.
  پرداختن به دنیا و معشرت با مردم اگر برای خدا و به خاطر رضای خدا باشد عبادت است؛ آن روایاتی که دنیا را مذمت کرده و آن را بی ارزش می دانند دلبستگی به دنیاست، انسان دنیا داشته باشد اما نباید دلبسته به دنیا باشد لذا فرد مومن هر لحظه خود را در معرض ابتلای الهی می داند، در عین این که زن و بچه، خانه و کاشانه، ماشین و ... دارد اما هیچ دلبستگی به ان ها ندارد و آن ها امانت الهی می داند لذا اگر روزی خداوند این امانات را بازپس گرفت ناراحت نمی شود چرا که کم ترین دلبستگی به آن ها نداشت.
  کسب علم نیز یکی از وظایف مسلم مومنین است، مومن علاوه بر اینکه وظایف عبادی خویش را به نحو احسن انجام می دهد در درس خود نیز موفق است و کمترین کاهلی و سستی به خود راه نمی دهد، چرا که وی اوقات و لحظات عمر خویش را نیز امانت الهی می داند و مومن خیانت در امانت نمی کند فلذا لحظه به لحظه عمر خویش را مغتنم شمرده و اوقات فراغت را با علم آموزی سپری می کند.


 8. صلوات


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  پاسخ بند آخر پرسش شما را خداوند سبحان در این آیه شریفه داده است؛ فرمود: «أَمَّنْ هُوَ قانِتٌ آناءَ اللَّيْلِ ساجِداً وَ قائِماً يَحْذَرُ الْآخِرَةَ وَ يَرْجُوا رَحْمَةَ رَبِّهِ» (زمر 9) [آيا چنين كسى بهتر است‏] يا آن كسى كه او در طول شب در سجده و قيام اطاعت [خدا] مى‏كند [و] از آخرت مى‏ترسد و رحمت پروردگارش را اميد دارد.

  در اين آيه شريف ، يكى از شرايط كمال عبادات و طاعات را خوف از خدا و اميدوارى به درگاهش در حين عبادت و پس از آن، بيان فرموده است. در آيه ياد شده خداوند، در مقام مقايسه به ارزش وجودى زاهدان شب، اشاره دارد.

  خودکوچک بینی اگر چه در مقابل خداوند و اولیاء الله ممدوح است امّا از طرفی چون مانع پیشرفت معنوی انسان می شود مذموم است، انسان تنها این جسم مادی نیست، روح انسان قابلیت های بسیار عظیمی دارد که حتی تصورش برای ما غیر ممکن به نظر می رسد، انسان می تواند با عمل دستورات خداوند تبارک و تعالی و استمداد از ائمه معصومین علیهم السلام به مقام خلیفه اللهی برسد که ملائک بر او سجده کنند.

  اولین راهکاری که اساتید توصیه می کنند این هست که ادعیه مأثوره را زیاد بخوانید، دعای خمس عشر که در اول مفاتیح الجنان امده است، مناجات شعبانیه، دعای ابوحمزه ثمالی و ... را هر روز با دقت و تفکر در معانی آن بخوانید. (مناجت با خدا نیم های شب فوائد بسیاری بر روح انسان دارد)

  به استعداهای نهفته در روح انسان فکر کنید و کتاب های مختلفی که در این رابطه نوشته شده را مطالعه بفرمایید، شرح هایی که بر این ادعیه نوشته شده را مطالعه کرده و تفکر کنید، امیدواریم خداوند بحق پنج تن آل عبا علیهم السلام نور هدایت را در دل همه ما بتاباند.

  نماز شب و توسّل به ائمه معصومین علیهم السلام را فراموش نکنید، به فرموده بزرگان نماز شب مفتاح و کلید تمامی مشکلات اعم از دنیوی و اخروی است.

  برای مطالعه بیشتر در این زمینه کتاب «جامع السعادات» و «معراج السعاده» ملا احمد نراقی را مطالعه بفرمایید .


 10. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود