چگونه دختر مورد علاقه خودم را قانع کنم تا حجابش را رعایت کند؟

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

دوستان سلام
بنده قصد ازدواج با دختری را دارم که از همکلاسی های بنده بوده اند و بیشتر ملاک هایی که بنده میخواستم را داشتند. و جلسه آشنایی هم برگزار شد و تقریبا همه چیز قطعی است
ایشون از سادات هم هستند و اهل نماز و روزه ولی متاسفانه مانتو می پوشند و مقداری از موی سرشون بیرونه البته نه خیلی زیاد.
بنده خودم آدم معتقدی هستم و برام مهم هست که موی سرش دیده نشود.باهاش هم صحبت کردم بهتر شدن ولی باز هم مقداری از موی سرش مشخصه و حرفشون هم اینه که یکم زمان نیاز دارم و برام سخته که بعد از بیست و اندی سال یکهو بخوام کلا تغییر کنم.
البته باید اینو بگم که ایشون مو و آرایششون قبلا بیشتر بود و با صحبت هایی که باهاشون کردم قانع شدن و بیشتر رعایت کردن ولی باز همون یکم مو هم منو ناراحت میکنه به خاطر اینکه میدونم گناه دیده شدن موی یک زن در جلوی نامحرمان چقدر زیاد است.
سوال و درخواستی که از مشاوران و مخصوصا از خانم های عضو این انجمن دارم این هست که باید چکار کنم تا کم کم خودش به این باور برسه که باید حجابش رو کامل رعایت کنه و چادر هم سرش کنه؟
مشورتی که خودم از روان شناسان و کارشناسان مذهبی گرفتم این بود که هر مقدار کم تغییر در ظاهرش رو تشویق کنم و به اصطلاح تقویتش کنم.خودم هم همین شیوه رو در پیش گرفتم ولی متاسفانه خانواده خیلی اصرار دارن ظرف چند هفته حجابش کامل بشه.
خودم دارم البته با هدیه دادن کتاب هایی که میتونه رویه طرز فکرش نسبت به حجاب تاثیر بزاره کم کم روش کار میکنم و حرفش هم اینه که مثلا چادر بهم نمیاد و...
به نظر شما چیکار باید بکنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

بسمه تعالی
با تقدیم سلام و تحیت و نیز عرض خوش آمد محضر جنابعالی

عدم رعایت حجاب کامل می تواند معلول عوامل متعددی باشد؛
فرهنگ خانوادگی
ضعف اعتقادی
لجالجت
ضعف اعتماد به نفس
و...

با رعایت این نکته، آنچه که لازم است به آن توجه شود رعایت تناسب کافی میان پسر و دختر است. بر این مبنا لازم است دیدگاه ایشان نسبت به حجاب به خوبی برای شما تبیین گردد تا متناسب با ان سطح تغییر پذیری وی پیش بینی شود.
همچنین لازم است این موضوع را مستقل از فرهنگ خانوادگی وی در نظر نگیرید و میزان الگو و تاثیر پذیری از خانواده را نیز لحاظ نمایید.
طبعا در این خصوص نباید شتاب کرد و از تحت تنگنا قرار دادن ایشان اجتناب کنید. لازم است ایشان با طیب خاطر و تمایل درونی حجاب را به خاطر حجاب و نه به خاطر شما بپذیرند. به نحویکه اگر خدای ناخواسته جدایی هم میان شما رقم بخورد باز هم وی بخاطر اعتقادات قلبی حجاب را رعایت کند.
به هر حال لازم است شما دلائل ایشان را مبنی بر عدم رعایت حجاب کامل به چالش بکشانید و از دیگر سو با ارائه الگوهای موفق از افراد محجبه وی را به این امر ترغیب نمایید.

در پناه خدای متعال موفق باشید

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

ياد آهنگ كامران و هومن افتادم!:
وقتي كسي رو دوست داري حاضري دنيا بد باشه / فقط اوني كه دوست داري عاشقي رو بلد باشه/ حاضري كه بگذري از مقررات و دين و درس / وقتي كسي رو دوست داري، معني نداره ديگه ترس
گفتم شايد اين شعر براتون مفيد باشه، نميدونم!

سلام
به نظر من شما باید خانواده تون قانع کنید که حجاب هر کسی به خودش ربط داره و نباید اصرار به حجاب داشتن عروس خانوم داشته باشن
اینجوری باعث دلخوری میشه
کم کم ایشون و تشویق کنید
اصلا عجله نکنید .یا ایشون و وادار به پوشیدن چادر نکنید
چون در این موارد ممکنه لجبازی کنن و از حجاب متنفر
به خدا توکل کنید
ان شاءالله حضرت زهرا ایشون و هدایت کنند

[="Tahoma"][="Navy"]حجاب یک باور است نباید ان را به کسی تحمیل کرد چون نتیجه عکس خواهد داد،(مانند بقیه باورها)

شما باید این شخص را که اصرار بر شراکت با ایشان را دارید را با همین شرائط موجود بخواهید نه جهت تغییر و به امید عوض شدن ایشان و رضایت خانواده خود .

موفق باشید.[/]

[="Indigo"]گیریم قصدتون ازدواجه ....

ولی چند وقته که شما دارین وقت میذارین با حجابش کنین ...؟ احیانا شما که اینقد معتقدین به حجاب و گناه های بی حجابی... در جریان گناه ارتباط با نامحرمم هستین ؟

نه شما نه خانواده اتون نباید بهش فشار بیارین برای با حجاب شدن ....

شخص من اگه بهم میگفتن خانواده ی خواستگارت ازت میخوان با حجاب شی ... در جا جواب منفی و میذاشتم کف دست پسر و خانواده اش....

البته انشالله که دختر مورد علاقه شما اینقد کله خر نباشه...:Nishkhand:

ولی به نظرم اصلا بهش نگین خانواده اتون میخوان که با حجاب کامل باشه.. ... اصلا ها ...! تحت هیچ شرایطی ... چون جبهه میگیره ....

بگین خودم میخوام که حجابت کامل باشه ... دوست دارم چادر داشته باشی... بازم نه با اصرار زیاد ... چون زده میشه از چادر...

البته اینا به شخصیت دختر بستگی داره ... شاید بازم قبول نکرد ....

سبک و سنگین کنید ... ببینید اگه خیلی براتون اهمیت داره و دختر خانوم هم خیلی تمایل نداره ....

بگردید دنبال یه دختر چادری که فردا تو زندگی هم مشکل نداشته باشید ...[/]

آقا مطمئن باش اگه بخواي اذيت و تحميل كني، آخرش همه چي بهم ميخوره
مطمئن باش!

دوستان ممنون
قضیه کنسل شد.کلا بحث حجاب حل شد و مادرشون با طرز تفکرات دوران دایناسورها مخالفت کردند در یکسری قضایای مسخره
بنده نیتم این بود که کاری رو انجام بدم که خداوند سفارش کرده و احساس کردم امادگی و شرایطش را هم دارم
باز بیان بگن چرا پسرها از ازدواج فراری اند
از مدیر سایت خواهشمندم موضوع را ببندند.

salehen;509765 نوشت:
باز بیان بگن چرا پسرها از ازدواج فراری اند

چقدر بد
واقعا متاسفم بهم خورد
ولی خوب این دلیل اونقدر مهم نیست که باعث بشه از ازدواج فراری شید شما که اینقدر به حجاب و پوشش همسرتون علاقمندید چرا در بین محجبه ها دنبال شریک زندگیتون نمیگردید؟
دخترهای محجبه و دیندار زیادی در جامعه ما وجود دارند نیازی نیست از ازدواج فراری شید
پس لطفا دنبال بهانه تراشی نباشید

حتی اگر اون خانم حجاب رو حفظ میکردند فقط بخاطر رسیدن به شما و ازدواج با شما بود در آینده قطعا اون حجاب رو کنار میذاشتند اون وقت با مشکلات بیشتری روبرو میشدید بهرحال موفق باشی

شبـنم;509771 نوشت:
چقدر بد
واقعا متاسفم بهم خورد
ولی خوب این دلیل اونقدر مهم نیست که باعث بشه از ازدواج فراری شید شما که اینقدر به حجاب و پوشش همسرتون علاقمندید چرا در بین محجبه ها دنبال شریک زندگیتون نمیگردید؟
دخترهای محجبه و دیندار زیادی در جامعه ما وجود دارند نیازی نیست از ازدواج فراری شید

حتی اگر اون خانم حجاب رو حفظ میکردند فقط بخاطر رسیدن به شما و ازدواج با شما بود در آینده قطعا اون حجاب رو کنار میذاشتند اون وقت با مشکلات بیشتری روبرو میشدید بهرحال موفق باشی

همانطور که در بالا هم گفتم بحث حجاب حل شد و برای من به شخصه مهم نبوده و نیست که طرف مقابلم چادر سرش کن.حجاب از نظر من موی پوشیده و مانتوی مناسب و ارایش کم بود.چادر اصرار خانواده ام بود که قانعشون کردم.خوده دختره هم حجابش رو درست کرد و گفت از این ظاهر جدید خیلی خوشحال ام و قلبا دوستش دارم.
حالا مادر ایشون به خاطر سن بالا قانع نمیشه و پدرشون هم فوت کرده و حرف اول و اخر رو باید اون بزنه و داره با بی عقلی خودش آینده دو نفر رو که قلبا هر دو دوست داریم این ازدواج صورت بگیره رو نابود میکنه.
امثال این ادم ها و این کارهاست که بی میلی به ازدواج رو زیاد کرده.

salehen;509789 نوشت:
همانطور که در بالا هم گفتم بحث حجاب حل شد و برای من به شخصه مهم نبوده و نیست که طرف مقابلم چادر سرش کن.حجاب از نظر من موی پوشیده و مانتوی مناسب و ارایش کم بود.چادر اصرار خانواده ام بود که قانعشون کردم.خوده دختره هم حجابش رو درست کرد و گفت از این ظاهر جدید خیلی خوشحال ام و قلبا دوستش دارم.
حالا مادر ایشون به خاطر سن بالا قانع نمیشه و پدرشون هم فوت کرده و حرف اول و اخر رو باید اون بزنه و داره با بی عقلی خودش آینده دو نفر رو که قلبا هر دو دوست داریم این ازدواج صورت بگیره رو نابود میکنه.
امثال این ادم ها و این کارهاست که بی میلی به ازدواج رو زیاد کرده.

یعنی خانمی که انتخاب کردید حتی بر روی ظاهر و نحوه لباس پوشیدنش هم اختیاری از خود ندارد ؟
این باورنکردنیه !!! من تا الان چنین آدمهایی رو ندیدم
اگر این خانم اینقدر به حرف مادرشون اهمیت میدن فردا در زندگی مشترک نیز دچار مشکل میشید. لباس و ظاهر تقریبا دیگه یه چیز شخصیه ولی وقتی ایشون در این مورد مطابق میل مادرشون عمل میکنند
امکان داره در خیلی از موارد دیگه نیز گوش به حرف مادرشون باشند
این خانم باید اول تکلیف خودش رو با مادرش مشخص کنه سنش زیاده درست، حق مادری بر گردنش داره درست، ولی قرار نیست هر چی اون گفت حتی اگر اشتباه بود بگه چشم !!!
ولی بازم میگم این دلیل نمیشه از ازدواج فرار کنید.

........................................................................

من خیلی بچه بودم موهام اصلا معلوم نبود مادرم همیشه با این کارم مخالف بود و حتی سرزنش هم میشدم از سوی اقوام
ولی هیچ یک از این حرفها باعث نشد من لباس پوشیدنم رو مطابق میل آنها کنم
هرچند الان دیگه زیاد پای بند نیستم متاسفانه
اون موقع دبستانی بودم هیچ یک از حرفهای اونا رو در مورد پوشش قبول نمیکردم وقتی با مخالفت و عدم توجه من روبرو شدند خودشون از مخالفت دست برداشتند
خانم مورد نظر شما بچه نیست نباید هر حرفی مادرش زد قبول کنه یکبار دو بار مخالفت ( نه بی احترامی ) کنه مشکل حل میشه
مشکل اصلی اینه مادرشون هر چی گفتند ایشون گفتند چشم. الان هم جز این از دخترش توقعی نداره. این پوشش ساده ترین مشکل شماست در آینده با مشکل های دیگه هم روبرو میشید پس اگر شما رو میخواد باید یکبار برای همیشه این مساله رو حل کنه و دخالت مادرشون رو کمتر کنند

دختری که شما رو دوست داشته باشه خودش مثل شما میشه و نیازی به حرف زدن نداره .
محبت اینه .
یعنی کسی که به کسی محبت داره شکل همون میشه

بپاخیزیم;509889 نوشت:
دختری که شما رو دوست داشته باشه خودش مثل شما میشه و نیازی به حرف زدن نداره .
محبت اینه .
یعنی کسی که به کسی محبت داره شکل همون میشه

نتیجه این مطلب این است که اگر او شما را دوست داشته باشد حجابش درست میشود و همچنین میتوان این نتیجه را گرفت که اگر حجابش درست نمیشود شما را دوست ندارد .

salehen;506204 نوشت:
با سلام...اینجور که شما گفتید که نماز خون هستند...رعایت حجاب فوق العاده است اما بهتره نکته ی خیلی مهمتری رو تذکر بدم... در پایان اگر هم قانع نشد مراقب باش سر چنین مسایل ساده ای از دست ندیش...اکثر آدما سر چیزای بی خود اصلی ترین رو از یاد می برند و براحتی از دست می دن....مهم خودشه که بهش علاقه داری و نماز هم می خونه بقیه ی چیزا خوبه اما در برابر این مهم هیچه

شبـنم;509831 نوشت:
یعنی خانمی که انتخاب کردید حتی بر روی ظاهر و نحوه لباس پوشیدنش هم اختیاری از خود ندارد ؟
این باورنکردنیه !!! من تا الان چنین آدمهایی رو ندیدم
اگر این خانم اینقدر به حرف مادرشون اهمیت میدن فردا در زندگی مشترک نیز دچار مشکل میشید. لباس و ظاهر تقریبا دیگه یه چیز شخصیه ولی وقتی ایشون در این مورد مطابق میل مادرشون عمل میکنند
امکان داره در خیلی از موارد دیگه نیز گوش به حرف مادرشون باشند
این خانم باید اول تکلیف خودش رو با مادرش مشخص کنه سنش زیاده درست، حق مادری بر گردنش داره درست، ولی قرار نیست هر چی اون گفت حتی اگر اشتباه بود بگه چشم !!!
ولی بازم میگم این دلیل نمیشه از ازدواج فرار کنید.

........................................................................

من خیلی بچه بودم موهام اصلا معلوم نبود مادرم همیشه با این کارم مخالف بود و حتی سرزنش هم میشدم از سوی اقوام
ولی هیچ یک از این حرفها باعث نشد من لباس پوشیدنم رو مطابق میل آنها کنم
هرچند الان دیگه زیاد پای بند نیستم متاسفانه
اون موقع دبستانی بودم هیچ یک از حرفهای اونا رو در مورد پوشش قبول نمیکردم وقتی با مخالفت و عدم توجه من روبرو شدند خودشون از مخالفت دست برداشتند
خانم مورد نظر شما بچه نیست نباید هر حرفی مادرش زد قبول کنه یکبار دو بار مخالفت ( نه بی احترامی ) کنه مشکل حل میشه
مشکل اصلی اینه مادرشون هر چی گفتند ایشون گفتند چشم. الان هم جز این از دخترش توقعی نداره. این پوشش ساده ترین مشکل شماست در آینده با مشکل های دیگه هم روبرو میشید پس اگر شما رو میخواد باید یکبار برای همیشه این مساله رو حل کنه و دخالت مادرشون رو کمتر کنند

سلام علیکم،
حرفهایتان همه درست، ولی این ممکنه تنها دلیل ممکن برای رفتار آن مادر نباشد، مثلاً دیدم مادری را که وقتی دخترش تن به چنین خواسته‌ای طرف خواستگارش داد عکس‌العمل مشابهی داشت، اما بعد مشخص شد که این عصبانیت از آن پوشش نبوده که از این بوده که احساس می‌کردند دخترشان تحت فشار آن آقا بوده است و خواسته بودند که از حقوق فرزندشون دفاع کنند، اینکه دخترشون مورد ظلم و تحکم قرار نگیرد. یعنی اگر مثلاً دختر خودش طوری رفتار می‌کرد که دارد با میل خودش این کار را می‌کند خانواده‌اش جبهه‌گیری که نمی‌کردند هیچ شاید کمکش هم می‌کردند ولی دختر اینطور عمل می‌کرده که هر از چند گاهی از وضع خودش ابراز ناراحتی‌هایی می‌کرده که چقدر گرمه و چقدر سخته و چقدر سنگینه موهام رو میکشه و ... و ... بدون اینکه بداند این چه تبعاتی در زهن مادرش دارد که تحمل سختی کشیدن دخترش را برای دل کس دیگر ندارد، خصوصاً که فکر کند دخترش فریب خورده یا دارند علی رغم میلش زورش می‌کنند که چنین کن و چنان کن. در این صورت اگر خانم کاربر محترم تفهیم شوند که طوری از حجاب خودشان جلوی مادرشان تعریف کنند و اینکه چه احساس خوبی با آن دارند و ... شاید ان شاء الله نظر مادرشان هم به تدریج تعدیل شود. این خیلی مهمه که در تمام طول زندگی مشترکتان وقتی به خانواده‌های طرفین سر می‌زنید ایجاد حساسیت برای خانواده‌ها نکنید، مثلاً جلوی مادرشان فقط از ایشان تعریف کنید ودختر خودش ابراز تمایل به موارد پوششی و ... کند و در خانه‌ی شما هم خانمتان مدام به شما برسند و شما دغدغه‌مند باشید تا خانواده‌اتان با خانمتان همدردی کنند! البته شما که خانواده‌اتان مذهبی است این مشکل را ندارید ان شاء الله و خانمتان جلوی ایشان هم باید همان کار را کنند که خودشان را علاقمند به حجاب و ... معرفی کنند. هیچ یک از اینها فریب دادن دیگران نیست وقتی قصدتان رعایت حریم‌ها باشد، به جای دروغ هم اگر اینها درست نیست سیاستی بیاندیشید که با توریه مسائل را حل کنید.
یا علی

شبـنم;509771 نوشت:
چقدر بد
واقعا متاسفم بهم خورد

سلامٰ
متاسفانه خیلی از خانواده های مذهبی در اعتقاداتشون لنگ میزنن.
خیلی باید مراقب بود که زندگی هامون رنگ و بوی شعاری به خودش نگیره که متاسفانه الان اینگونه شده.
معیارها و ارزشها عوض شده . خونواده مذهبی دنبال جوان متدین و معتقد میگرده و وقتی پیدا میکنه و وارد عمل میشه معیارهای غیر دینی خودش رو نشون میده. داریم به کدوم سمت میریم خدا میدونه ؟!!!
خدا رو و راه خدا رو فقط در ظاهر میخواهیم و وقتی خدا خیری رو سر راهمون قرار میده همه چیز میشه نفسمون.
تجربه زیادی داشتم در این مورد که طرف مقابل در ازدواج چادری و خونواده مذهبی بودن و سر یک مسئله مادی جزیی زندگی دو نفر جوان معتقد سر نگرفته و بهم خورده.
کاش خیلی از مذهبی ها و متدینین کمی از قهر خدا میترسیدند و توکل به خدا رو در زندگیشون سرلوحه اعمالشون قرار میدادند.

owari;510129 نوشت:
سلام علیکم،
حرفهایتان همه درست، ولی این ممکنه تنها دلیل ممکن برای رفتار آن مادر نباشد، مثلاً دیدم مادری را که وقتی دخترش تن به چنین خواسته‌ای طرف خواستگارش داد عکس‌العمل مشابهی داشت، اما بعد مشخص شد که این عصبانیت از آن پوشش نبوده که از این بوده که احساس می‌کردند دخترشان تحت فشار آن آقا بوده است و خواسته بودند که از حقوق فرزندشون دفاع کنند، اینکه دخترشون مورد ظلم و تحکم قرار نگیرد. یعنی اگر مثلاً دختر خودش طوری رفتار می‌کرد که دارد با میل خودش این کار را می‌کند خانواده‌اش جبهه‌گیری که نمی‌کردند هیچ شاید کمکش هم می‌کردند ولی دختر اینطور عمل می‌کرده که هر از چند گاهی از وضع خودش ابراز ناراحتی‌هایی می‌کرده که چقدر گرمه و چقدر سخته و چقدر سنگینه موهام رو میکشه و ... و ... بدون اینکه بداند این چه تبعاتی در زهن مادرش دارد که تحمل سختی کشیدن دخترش را برای دل کس دیگر ندارد، خصوصاً که فکر کند دخترش فریب خورده یا دارند علی رغم میلش زورش می‌کنند که چنین کن و چنان کن. در این صورت اگر خانم کاربر محترم تفهیم شوند که طوری از حجاب خودشان جلوی مادرشان تعریف کنند و اینکه چه احساس خوبی با آن دارند و ... شاید ان شاء الله نظر مادرشان هم به تدریج تعدیل شود. این خیلی مهمه که در تمام طول زندگی مشترکتان وقتی به خانواده‌های طرفین سر می‌زنید ایجاد حساسیت برای خانواده‌ها نکنید، مثلاً جلوی مادرشان فقط از ایشان تعریف کنید ودختر خودش ابراز تمایل به موارد پوششی و ... کند و در خانه‌ی شما هم خانمتان مدام به شما برسند و شما دغدغه‌مند باشید تا خانواده‌اتان با خانمتان همدردی کنند! البته شما که خانواده‌اتان مذهبی است این مشکل را ندارید ان شاء الله و خانمتان جلوی ایشان هم باید همان کار را کنند که خودشان را علاقمند به حجاب و ... معرفی کنند. هیچ یک از اینها فریب دادن دیگران نیست وقتی قصدتان رعایت حریم‌ها باشد، به جای دروغ هم اگر اینها درست نیست سیاستی بیاندیشید که با توریه مسائل را حل کنید.

سلام خیلی زیبا بیان کردید
چقدر هم خوب از غر زدن خانم از پوششون حرف زدید :Moteajeb!: انگار حرف دل منو زدید
بهرحال خود دختر خانم هم مقصره شما درست میگید اگر واقعا به حجاب علاقه داشته باشه و خواست خودش باشه که محجبه شه میتونه در مقابل مادرش مقاومت کنه دستور خدا بر دستور والدین ارجحیت داره اما از متن نوشته استارتر اینجور میشه برداشت کرد که حجاب این خانم فقط برای ازدواج و به دست آوردن پسر مورد علاقه اش، تمایل باطنی من فکر میکنم وجود نداره سستی هم که در این زمینه نشون میده بخاطر همینه بعضی وقتها انگار دچار همون حس فریب خوردن میشه که چرا باید این همه سختی به خودش بده برای رسیدن به یک نفر. کسی که اعتقاد محکمی داشته باشه هیچ چیزی مانع کارش نمیشه .
البته پسر و خانواده پسر هم در این زمینه مقصرند شخصی یک عمر اینجوری زندگی کرده با این پوشش بوده سریع نمیشه طرف رو تغییر داد و این نحوه پوششی که ازش میخوان بیطرفانه هم بخواهیم نظر بدیم اجباره . اجبار برای ازدواج. آدم ها رو باید همونجوری که هستند دوست داشته باشیم

رجاء;510130 نوشت:
تجربه زیادی داشتم در این مورد که طرف مقابل در ازدواج چادری و خونواده مذهبی بودن و سر یک مسئله مادی جزیی زندگی دو نفر جوان معتقد سر نگرفته و بهم خورده.
کاش خیلی از مذهبی ها و متدینین کمی از قهر خدا میترسیدند و توکل به خدا رو در زندگیشون سرلوحه اعمالشون قرار میدادند.

:Gol:

شبـنم;510464 نوشت:
البته پسر و خانواده پسر هم در این زمینه مقصرند شخصی یک عمر اینجوری زندگی کرده با این پوشش بوده سریع نمیشه طرف رو تغییر داد و این نحوه پوششی که ازش میخوان بیطرفانه هم بخواهیم نظر بدیم اجباره . اجبار برای ازدواج. آدم ها رو باید همونجوری که هستند دوست داشته باشیم

سلام علیکم،
حرفتون درسته، نمیشود سریع این قضیه را عملی کرد، به هر حال هر تغییری یک سری تبعات در زندگی شخص خواهد داشت که برخی از آن تبعات گاهی ابتدا نیاز به بالا بردن تحمل خود شخص در برخورد با آن تبعات دارد، ولی یک نکته هم هست در مورد اینکه آدم‌ها را باید همینطور که هستند دوست داشت، حقیر هم اولین باری که رفتم خواستگاری (البته غقایدم یک کمی متفاوت بود ولی خوب مذهبی بودم)، آن خانم که حجاب درستی نداشت ازم پرسید شا که مذهبی هستید بعد از ازدواج چه انتظاری ازم دارید؟ گفتم که اگر درستی هر حکمی ازجمله حجاب را فهمیدید در عمل به آن کوتاهی نکنید و ترس از حرف مردم و رفتار دوستانتان و تغییر نگاه‌ها و ... آنچه فهمیدید درست است را ترک نکنید. اولش گفت بدیهیه که اینطور نیستم ولی بعد از چند وقت برگشت و گفت فکر کنم حرف مردم واقعاً برام مهمه. اون ازدواج سر نگرفت و بعدها در حدیث دیدم که اگر زنی با آرایش و ... از خانه بیرون بیاید و شوهرش راضی باشد به پای او هم گناه می‌نویسند! بعدها که وضع از این هم وخیم‌تر شد وقتی که در استفتائات دیدم که اگر کسی خانم بدحجابی را مثلاً به پارک ببرد که آنجا دیده شدن ایشان توسط نامحرم (گناه) رخ خواهد داد آیا بردن ایشان به پارک اشکال دارد؟ در پاسخ گفته شد که بله این کار معاونت در گناه و فراهم کردن شرایط گناه است. حالا فکر کنید که این درباره‌ی مادر و خواهر و خاله و عمه نباشد و مثلاً درباره‌ی خانم یک آقا باشد، با توجه به اینکه مرد می‌تواند به خانمش بگوید که راضی نیستم اگر با این حجاب از خانه خارج شوی (اگرچه رعایت آن حقوق اصلاً توصیه نمی‌شود و به قول عالمی خانم را به انجام گناه جری می‌کند، چون به هر حال اطاعت کردن چنین مسأله‌ای برای اکثر خانم‌ها ساده نیست، نافرمانی می‌کنند و آمدید جلوی گناه را بگیرید بر گناهان انجام شده افزوده‌اید) معلوم است که این مسأله مهم‌تر خواهد بود. اما آیا با این وجود گفتن اینکه تو را آنطور که هستی دوست دارم و به مرور خودت را با حجاب وقف بده درست خواهد بود؟ تا حجابش کامل نشده از خانه بیرون نرود یا مرد بپذیرد که برایش گناه ثبت شود؟
[البته درک خواهم کرد ان شاء الله اگر کارشناس محترم بفرمایند که برای درمان هر بیماری زمان لازم است و اقدام به درمان خودش کارکرد درمان را دارد و خداوند برای کسی که در راه اصلاح خودش است آنقدر سخت نمی‌گیرد، چنانکه کسی که شروع می‌کند به قضا کردن نمازهایش اگر در میانه از دنیا برود فرق دارد با کسی که اصلاً تصمیمی هم به قشا کردن نمازهای فوت شده‌اش ندارد ...]

یا علی

باتشکر مجدد از دوستان
همانطور که عرض کردم این قضیه بهم خورد.
نه برای حجاب بلکه مادرش گفت من فعلا نمیخواهم دختر شوهر بدهم
ظاهرا این دختر قراره تاوان ترس مادرش از تنهایی رو بده.چراکه سنش بالا است و شوهرش فوت کرده و همه بچه هاش رفتن سر خونه زندگیشون و عملا تمام کارهاش رو این دختر انجام میده. نتیجه اش هم میشه بدبختی دخترش
تاپیک خواهشا قفل شود.

موضوع قفل شده است