جمع بندی چرا شیعه حاجتش را از غیر خدا می خواهد؟

تب‌های اولیه

161 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا شیعه حاجتش را از غیر خدا می خواهد؟

بسم الله الرحمن الرحیــــــــم
سلام و عرض ادب و احترام
:Gol:

می خواهم از وضعیت حضرت عباس«ع» پسر علی ابن ابی طالب«ع» سؤال کنم. او باب الحوائج است، چرا خیلی از شیعیان مستقیما برای برآورده شدن خواسته خود از حضرت عباس«ع» استفاده می کنند؟ خصوصا مردم هند و پاکستان؟ آنها مشابه پرچمی که حضرت عباس«ع» در نبرد کربلا داشته است می بوسند و دائما از مشابه علم می خواهند که حاجتشان را برآورده کند. آیا این کمک ها فقط توسط خداوند برآورده نمی شود؟ آیا این بدان معناست که درخواست کمک از خداوند را متوقف کنیم و به جای آن از حضرت عباس جلب کمک کنیم؟
و من الله توفیق:Gol:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شعیب

با سلام خدمت شما دوست عزیز
درخواست حاجت از غیر خدا دو صورت دارد:
1
. گاهی این درخواست به صورت استقلالی است یعنی ما خواسته خود را از کسی می خواهیم و او را مستقل در تاثیر و بر آورده شدن حاجاتمان می پنداریم مانند درخواست مشرکان صدر اسلام از بت ها. که هر کدام از آن ها را رب یک چیز و منشا کاری می دانستند از یکی باران طلب می کردندو از یکی فرزند . با این تفکر که آنها به خودی خود و مستقلا در عالم آفرینش موثر هستند. این نگاه شرک آمیز و غیر توحیدی است و کاملا مردود است. و خدا دائما در قرآن ما را از آن نهی کرده است. این همان شرک ربوبی است که مشرکان بدان گرفتار بودند.
2. گاهی این درخواست ما از کسی به عنوان واسطه ای است. یعنی ما در عالم جز خدا را مستقل در تاثیر نمی دانیم و اگر درخواستی از کسی داریم او را واسطه در کار می دانیم. این خواستن دیگر نه شرک است و نه اشکال دارد چرا که خدا کارهایش را با اسباب انجام می دهد و به ما امر کرده که به آنها متوسل شویم.
البته این بدان شرط است که واقعا آن کسی را که ما بدان متوسل می شویم مورد تایید باشد و گرنه کار ما اگر چه شرک نمی شود-چون در حقیقت ما آن را از خدا خواسته ایم - اما کار ما لغو است و فایده ای بر آن مترتب نمی شود. مانند کسی که به امید این که فلان درخت واسطه است بین او و خدا از او درخواستی داشته باشد در حالی که این درخت اصلا جایگاهی نزد خدا ندارد که واسطه شود.

پس بنا بر حالت دوم درخواست از واسطه های حقیقی نه تنها اشکال ندارد بلکه خدا نیز به توسل و حاجت خواستن از آنها امر کرده است:
خدا در قرآن می فرماید:
«یا اَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا إتَّقُوا اللَّهَ وَ إبْتَغُوا اِلَیهِ الْوَسِیلَةَ وَ جَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ»؛ «ای كسانی كه ایمان آورده اید! تقوای الهی پیشه كنید و وسیله‌ای برای تقرب به خدا بجویید و در راه او جهاد كنید! باشد كه رستگار شوید.»( مائده / 35)

در روایات شیعه سفارش بسیاری نسبت به توسل به اهل بیت علیهم السلام وارد شده است. دعای پر فیض توسل تنها گوشه‌ای از این سفارشات است. از روایات اهل سنت نیز معلوم می‌شود كه توسل به انبیاء و اولیاءعلیهم السلام جایز و بلكه مورد سفارش دین اسلام است.

عثمان بن حنیف روایت می‌كند كه مردی مبتلا به درد چشم، از پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله درخواست دعا كرد تا بهبودی یابد. پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود: «اگر بخواهی، دعا می‌كنم؛ ولی اگر بر همین حال صبر كنی، بهتر است.» مرد گفت: برایم دعا كن! پیامبرصلی الله علیه وآله دستور داد كه نیكو وضو كند و دو ركعت نماز بخواند و این دعا را بخواند: «اَللَّهُمَّ اِنّی اَسْأَلُكَ وَ أَتَوَجَّهُ اِلَیكَ بِنَبِیكَ نَبِی الرَّحْمَةِ یا مُحَمَّدُ اِنّی اَتَوَجَّهُ بِكَ اِلی رَبّی فی حاجَتی لِتَقْضی، اَللَّهُمَّ شَفِّعْهُ فِی؛ (صحیح ترمذی، ج 5) خدایا از تو درخواست می‌كنم و به [واسطه] پیامبرت كه پیامبر رحمت است، به تو روی می‌آورم.‌ای محمد! من به وسیله تو به سوی پروردگارم رو می‌آورم در مورد حاجتم تا برآورده شود. خدایا! او را در مورد من شفیع قرار ده!‌» راوی می‌گوید: به خدا قسم! چیزی نگذشت كه مرد شفا یافت.
حضرت ابوالفضل (ع) هم در پیشگاه خدا از جایگاه ویژه ای برخوردار است و نزد امام حسین نیز وجیه و دارای مقام است.
در زیارت حضرت که از معصوم هم صادر شده است می خوانیم
السَّلامُ عَلَیْکَ أَیُّهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ الْمُطِیعُ لِلَّهِ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِمْ وَ سَلَّمَ

امام صادق (ع) در شان عموی بزرگوارشان حضرت عباس (ع) فرمود: كان عمنا العباس نافذا البصيره. "عموى ما، عباس بصيرت نافذ (چشم تيز بين و عمق نگر) داشت"

امام زمان (عج)، در قسمتی از زیارتنامه ای که برای شهدای کربلا ایراد کردند، حضرت عباس (ع) را چنین مورد خطاب قرار می دهند: السلام علی ابی الفضل العباس بن امیرالمومنین المواسی اخاه بنفسه، الاخذ لغده من امسه، الفادی له، ‌الوافی الساعی الیه بمائه، المقطوعه یداه لعن الله قاتله یزید بن الرقاد الجهنی و حکیم بن طفیل الطائی. «سلام بر ابوالفضل، عباس بن امیرالمؤمنین، هم درد بزرگ برادر که جانش را فدای او ساخت و از دیروز بهره فردایش را برگزید، آنکه فدایی برادر بود و از او حفاظت کرد و برای رساندن آب به او کوشید و دستانش قطع گشت. خداوند قاتلانش، «یزید بن رقاد» و «حیکم بن طفیل طایی» را لعنت کند."

امام زین العابدین (ع) در رثای عمویشان عباس فرمودند:‌ خداوند حضرت عباس (ع) را رحمت کند که به حق ایثار کرد و امتحان شد و جان خود را فدای برادرش کرد تا آنکه دو دستش قطع شد. لذا خداوند عزوجل در عوض،‌ دو بال به او عطا کرد تا همراه ملائکه در بهشت پرواز کند، همان طور که به جعفر بن ابی طالب (ع) هم دو بال عطا فرمود و به تحقیق، حضرت عباس (ع) نزد پروردگار مقام و منزلتی دارد که روز قیامت همه شهدا به آن مقام و منزلت غبطه می خورند.

آری حضرت عباس دارای مقامات رفیعی نزد خدا و رسول و اهلبیت پیامبر هستند. و از آن حضرت کرامات متعددی نقل شده که راه را بر هر شبهه ای می بندد.

البته به نص صریح قرآن شهدا زنده اند و در نزد پروردگارشان روزی می خورند
«وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یرْزَقُونَ...»؛ «گمان مبر آنانكه در راه خدا كشته شدند مرده اند؛ بلكه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند.»(آل عمران/ 179-161.)
برای همین توسل به ایشان در حال حیات و یا بعداز شهادتشان تفاوتی ندارد. و به قول آیه الله بهجت گاه دست آنها در بعد از شهادتشان باز تر است.

نکته آخر درباره توسل اهل پاکستان به علم شبیه علم حضرت عباس:
توسل به آثار اهلبیت و آنچه که به ایشان متعلق است از جمله علم ها ضریح ها و.... به خاطر تعلق این اشیاء به آن حضرات است و الا هیچ کس در واقع حاجت خود را از این علم ها و ضریح ها و... نمی خواهد بلکه از صاحب آنها می خواهند.

سلام علیکم:Gol:
در مورد توسل و حاجت خواستن از غیر خداوند چند نکته را باید تذکر دهیم:
1-محور اصلی فکری و اعتقادی هر انسان موحد و مومن این است که در جهان هستی، مؤثری جز ذات خداوند وجود ندارد و همه تاثیر و تأثرات با اذن تکوینی خداوند صورت می گیرد. و اگر در این اصل اعتقادی ذره ای خلل وارد شود، فرد از دایره توحید و ایمان خارج خواهد شد.
2- همه انسان های موحد و مومن (حتی کسانی که منکر توسل هستند و خود را مؤمن واقعی می دانند) در زندگی روزانه خود عملا از غیر خداوند حاجت می خواهند، وقتی تشنه می شوند سراغ آب می روند و وقتی مریض می شوند، از راه طبابت و دارو، مریضی را برطرف می کنند. و هیچ فردی این امور را منافی با اصل توحید نمی داند. چون طبق نکته اول، مؤمن معتقد است همه اجزاء این عالم به اذن تکوینی الهی دارای تأثیر و تأثر هستند.
پس از اینها روشن شد که مرز میان شرک و توحید و یا کفر و ایمان، این است که کافر و مشرک، معتقدند که اجزاء عالم دارای استقلال وجودی اند و در تاثیر و تاثیر بی نیاز از غیرند و به اصطلاح، دارای فاعلیت عَرضی و مستقل هستند؛ اما انسان مومن و موحد معتقد است که همه موجودات عالم در اصل وجود و در صفات و آثار وجودیشان، وابسته به ذات متعالی خداوند و محتاج او هستند و از خود هیچ استقلالی ندارند. و به اصطلاح دارای فاعلیت طولی و ظلی هستند، و تاثیر و تاثر آنها ظل و سایه اراده و فاعلیت خداوند است و به اصطلاح اهل عرفان، عالم هستی تجلی و ظهور اسما و صفات خداوند است.
و این نیز روشن است که کسانیکه نتوانند این مرزهای دقیق میان ایمان و کفر را تشخیص دهند، در معرفت توحیدی ناقص هستند و خداوند را محدود می دانند و سیطره حکومت خداوند را نافذ در ذات و سرشت موجودات نمی دانند. در حالیکه آیات قرآن در عین اینکه محور اصلی دعوتش را توحید قرار می دهد، و هر مسلمانی وظیفه دارد هر روز در نمازهای پنجگانه خود حداقل دوبار بگوید «تنها تو را می پرستیم و تنها از تو کمک می خواهیم» در عین حال تاثیر اسباب و علل جهان هستی را می پذیرد. چه علل ظاهری و عادی باشند، مانند این که می فرماید: «خداوند از آسمان آب را فرستاد و به وسیله آن انواع گوناگون گیاهان را از زمین برآوردیم»[1].
و یا علل غیر عادی مانند اینکه یوسف به برادرانش گفت: «این پیراهن مرا ببرید و بر صورت پدرم بیاندازید تا بینا شود»[2].
و روایات اهل بیت هم که مفسر قرآن است، می فرماید: «خداوند فقط از راه اسباب و علل، کارها را به جریان می اندازد[3]»
و از نظر فلسفه و عرفان نیز ادله قطعی و برهانی دلالت بر چینش طولی و پله ای جهان هستی دارد که مشیت الهی از طریق وسائل فیض محقق می شود.
3- همان طوری که توسل و کمک خواستن از اسباب مادی برای رفع احتیاجات روزمره زندگی منافاتی با اعتقاد توحیدی ندارد بلکه برای بقاء حیات، واجب شرعی و دینی است، و در واقع عین توحید و عبودیت است. مثل این که کسی در اثر تشنگی در معرض هلاک و نابودی است اینجا آب خوردن واجب و عین توحید است. و هیچ کس در اینجا تکبر نمی ورزد که من با اینکه اشرف تمام مخلوقاتم، چگونه در حیات و زندگی خود محتاج موجود پست تر از خود یعنی آب می باشم؟ و آب خوردن چگونه می تواند یک نوع عبادت خداوند باشد؟ چون آب خوردن هر چند توصلی است، ولی اگر به قصد انجام امر خداوند صورت گیرد عبادت خواهد بود.
حال اگر ادله قطعی عقلی و آیات و روایات از پیامبر و ائمه صلوات الله علیهم اجمعین برای ما اقامه گردد که انسان برای رسیدن به کمالات وجودی خود ناچار از توسل به ذوات نوری پیامبر و اهل بیت پیامبر علیهم السلام می باشد، آیا در این صورت جای شک و تردید وجود دارد که توسل به ایشان عین توحید و عبودیت خداوند است و در واقع کسی که توسل را نمی پذیرد، در معرفت توحیدی ناقص است و درونش هنوز از تکبر و خود پرستی و هوا پرستی خالی نشده است.
در اینجا به طور اختصار به چند دلیل از قرآن و روایات اشاره می کنیم:
4-آیه 64 سوره نساء: «هنگامی که به خود ستم می کردند به نزد تو (پیامبر) می آمدند و از خدا طلب آمرزش می کردند و پیامبر هم برای آنها استغفار می کرد خدا را توبه پذیر و مهربان می یافتند.»
پس خداوند شرط قبولی توبه را آمدن نزد پیامبر و استغفار پیامبر نیز قرار داده است.
5-آیه 35 سوره مائده: «ای کسانیکه ایمان آورده اید از خداوند بپرهیزید و وسیله ای برای تقرب به او بجوئید و در راه او جهاد کنید باشد که رستگار شوید.»
در این آیه خداوند برای تقرب به او، داشتن وسیله را لازم می داند و در روایات وسیله به اهل بیت تعبیر شده است[4].
اما روایات:
در کتاب های شیعه، روایات وارده از اهل بیت علیهم السلام در این زمینه قابل شمارش نیست. برای نمونه به کتاب اصول کافی، کتاب الحجه مراجعه بفرمائید. اما روایات وارده از پیامبر از طریق اهل سنت نیز در حد تواتر است که برای نمونه چند روایت را نقل می کنیم:
6- سمهودی در کتاب وفاء الوفاء از جماعتی از راویان حدیث، از جمله «سنائی» و «ترمذی» دانشمندان معروف اهل تسنن، به عنوان شاهد برای جواز توسل به پیامبر اکرم نقل می کند که خلاصه اش این است: «مرد نابینایی تقاضای دعا از پیامبر برای شفای بیماریش کرد. پیغمبر به او دستور داد که چنین دعا کند:
«خداوندا من از تو به خاطر پیامبرت (پیامبر رحمت) تقاضا می کنم و به تو روی می آورم ای محمد بوسیله تو به سوی پروردگارم برای انجام حاجتم متوجه می شوم، خداوندا او را شفیع من ساز.[5]»
7- سمهودی از بیهقی نقل می کند که در زمان خلیفه دوم، سالی قحطی شد. بلال به همراهی عده ای از صحابه بر سر قبر پیامبر آمد و چنین گفت:
«ای رسول خدا، از خدا برای امتت باران بخواه، که ممکن است هلاک شوند.[6]»
[4]تفسیر قمی، ذیل آیه و بصائر الدرجات، المیزان ج 5، ص 333.
[5] وفاء الوفاء، ج 3، ص 1372. به نقل از تفسیر نمونه، ج 4، ص 367.
[6] همان، ص 253.

با سلام
تشکر از کارشناس محترم تاپیک
من یه سوالی دارم اونم اینکه چرا ما باید توسل کنیم و طبق فرموده قران کسی را واسطه قرار بدهیم؟
اگر قراره که خدا کاری رو برای ما انجام بده خوب انجام میده دیگه چرا واسطه تعیین کنیم؟
فلسفه این توسل چیه و چرا خداونمیگه که بنده های من خیلی رو راست از خودم چیزی رو بخواهید و نیازی نیست کسی رو واسطه قرار بدید.خدا اگر بخواد کاری رو انجام نده ،خوب قاعدتا با واسطه هم انجام نمیده

خواهشن اعتقادات یک عده بی سواد را که خودشان را شیعه میخوانند به شیعیان نسبت ندین
شیعه مذهبی یکتا پرست مطلق است که طریقه خودشو از حضرت علی گرفته
ما فقط از امامان در زمان زیارت میخوام از ما نزد خدا شفاعت کنند همین مگرنه این عقیده را نداریم که آنها شریک خدا هستند و توان کاری بجز اجازه اون دارند

سلام ..
خیلیا هستن ، الان دقیقا اومدن روی توسلی که شیعان دارن دست گذاشتن.. و میگن که توسل غلطه ..نباید توسل کنند و باید از خود خدا بخواید..
اونا میگن اگر توسل نکنید چیزی رو از دست نمیدید.. و در اخر هم از خود خدا خواستید .. و نگران هیچی نباشید..با این دلایل خیلی ها رو راضی میکنن ..
و خیلی ها سوال براشون پیش میاد که ایا واقعا توسل درسته؟؟
من خودم علم جواب به این سوال رو ندارم ولی نظر خودم رو میگم :
از نظر من طرز گفتن خیلی مهمه مثلا :
1. یا فاطمه زهرا .. پیش خدا شفاعت ما رو هم بکن..( خب اینجا اصل خداست و فقط از حضرت فاطمه خواستیم که کمک کنه تا خدا بهمون لطف کنه حالا این سوال پیش میاد که چرا از خود خدا نخوایم..خدا که بهمون نزدیکه ..
خب اینجا باید گفت که یه سری از بنده ها هستن در پیش خدا عزیز هستن .. ما ازشون میخوایم که به خاطر اونا ما رو ببخشه .. دقت کردید خیلی از اوقات میگیم خدایا به ابروی فاطمه قسم گناهان مارو ببخش؟ چرا این حرفو میزنیم؟ چرا پای ابروی حضرت زهرا رو وسط میشکیم؟ چون حضرا زهرا پیش خدا عزیزه....)
2. یا حضرت عباس بیمار منو شفا بده..( این توسله به نظرتون؟ این دیگه اینجا توسل نمیشه..این میشه از خود حضرت عباس خواستن شرکه به نظرم.! )

ما باید ائمه رو واسطه بین خودمون و خدا قرار بدیم چون ائمه پیش خدا عزیز هستن ،‌ نه اینکه از خود ائمه بخوایم در خواست هامون رو...
اونایی هم که میگن با توسل نکردن چیزی رو از دست نمیدیم ، به نظر من : شفاعت ائمه عزیزمون رو از دست دادن خیلی بد باشه! نه؟ .. حالا این شفاعت چه قدر مهمه؟
یه سری از ادما هستن تو اخرت ..جهنمی هستن اینا که هیچی ..
یه سری هم هستن بهشتی هستن اینام هیچی خوش به حالشون..
اما
یه سری از ادما هستن که بین این دوتا قرار دارن این ادما با شفاعت ائمه وارد بهشت میشن..
حالا فکر کنید شفاعت رو از دست داده باشه طرف...خیلی بد میشه که..:Ghamgin:
...
من در حد خودم گفتم ... ان شاءالله که به دردتون بخوره...:Gol:

[="Tahoma"][="Navy"]

حکیمانه;505603 نوشت:
سلام و عرض ادب و احترام
می خواهم از وضعیت حضرت عباس«ع» پسر علی ابن ابی طالب«ع» سؤال کنم. او باب الحوائج است، چرا خیلی از شیعیان مستقیما برای برآورده شدن خواسته خود از حضرت عباس«ع» استفاده می کنند؟ خصوصا مردم هند و پاکستان؟ آنها مشابه پرچمی که حضرت عباس«ع» در نبرد کربلا داشته است می بوسند و دائما از مشابه علم می خواهند که حاجتشان را برآورده کند. آیا این کمک ها فقط توسط خداوند برآورده نمی شود؟ آیا این بدان معناست که درخواست کمک از خداوند را متوقف کنیم و به جای آن از حضرت عباس جلب کمک کنیم؟
و من الله توفیق

سلام
ما از کودکی آموختیم که نیازهایمان را از بزرگان بخواهیم . یادمان است که چه بسیار چیزهایی که از مادر یا پدر یا برادر می خواستیم . فطرت پاک کودکیمام هم آزرده نمی شد چون این درخواستها در متن تکوین قرار داده شده است . بزرگتر هم که شدیم بسیاری چیزها را از دیگران خواستیم مثلا محبت را از همسرمان ووو و باز هم فطرتمان آزرده نشد
بعد به ما گفتند خدای متعال بندگان شایسته ای دارد که آنها را محل بیان و گرفتن حاجاتی قرار داده و باز هم کار گذشته مان را تکرار کردیم و فطرتمان آزرده نشد چون خارج از قانون تکوین نبوده و نیست
بله هرگاه گفتند بزرگانی همچون عباس علیه السلام خارج از دستگاه خدا و مستقلند دیگر به در خانه اش نمی رویم هرچند می دانیم هرکس و هرکجا که باشد سببی از اسباب الهی است و درخواست از او با قانون تکوین منافات ندارد مگر اینکه در خواست از او از جهت دیگر مثل ناشایست بودن و غیره مذموم باشد
آن لا تدعوا مع الله در پرستش است نه درخواست حاجت چون فرمود : الها اخر
و البته اگر کسی به درجه ای برسد که بتواند صبر کند و حاجاتش را فقط از خدا بطلبد تا خدا نیز از طریق اسباب حاجتش را برآورده کند مقام شایسته ای است
یا علیم[/]

[h=2]با سلام و احترام
من هم به عنوان یک شیعه تو چند موضوع مشکل دارم:
1- تفاوت امام زمان به عنوان یک امام زنده که امام عصر و امام زمان ما نامیده می شوند با امام های دیگر که هم شهید شده اند و مثل امام زمان زنده نیستند چیه؟
آیا چون امام زمان امام زمان ما هستند باید درخواست ها و حاجات و غیره رو به سمت ایشون ببریم؟

2- توی نماز استغاثه به حضزت زهرا که 410 بار در حال سجده میگیم (( یا مولاتی یا فاطمه اغیثینی )) آیا در این زمانی طولانی سجده ما در مقابل خدا سجده ایم یا حضرت زهرا؟
متشکرم . خیلی .:Gol::Gol::Gol::Gol:[/h]

از نظر عقلی ...
ایا مستقیم خواستن از خدا اشکال دارد ؟؟
هیچ اشکالی ندارد اما یک نکته ای شما الان از خدا می تونی حاجت بخوای ؟ شبه جمعه هم می شه درسته ؟در مسجد النبی ؟؟
اگر در مسجد النبی در حال سجود حاجت بخوای بهتره یا الان ؟
شب جمعه در حال سجود در مسجد النبی دعا کنید احتمال بر اورده شدنش بیشتر است یا به صورت عادی؟
پسران حضرت یعقوب گفتند یا ابانا استغفر لنا حضرت یعقوب فرمودند :قال سوف استغفر بعد استغفار می کنم که خود اهل سنت می گند مقصود شب جمعه است چون دعا براورده می شود
( أخَّر ذلك إلى ليلة الجمعة.
* ذكر من قال ذلك:
19875 - حدثني المثنى، قال: حدثنا سليمان بن عبد الرحمن أبو أيوب الدمشقي، قال: حدثنا الوليد، قال: أخبرنا ابن جريج، عن عطاء وعكرمة، عن ابن عباس، عن رسول الله صلى الله عليه وسلم: (سوف أستغفر لكم ربي) ، يقول: حتى تأتي ليلة الجمعة. وهو قول، أخي يعقوب لبنيه)
تفسیر طبری ج16ص261

ایا خدا شب جمعه گوشش بهتر نعوذ بالله می شنوه ما سجده بریم خدا زیر زمین است ایا خدا در مسجد النبی گذاشته است ؟
خداوند برای بالا رفتن درصد اجابت توسل است یکیش سجده است شرایطی گذاشته است...

حکیمانه;505603 نوشت:
سلام و عرض ادب و احترام
:Gol:

و من الله توفیق:Gol:

سوال خوبی مطرح کردید !
متاسفانه یکی از بدعت ها و شرک های واضحی که امروزه شیعیان بدان دچار شده اند همین امور غلط با توجیهاتی غلط تر است که با نهادن القاب بر بندگان خدا مستقیم و بدون توجه به خداوند حاجت خویش از ان ها میطلبند .... توسل شرعی که خداوند متعال در قران کریم از ان یاد کرده به گونه ای است که انسان همه توجه خود را به سوی خالق خویش که به همه ابعاد وجودی او علیم است ببرد و در کنار ان از بندگان شایسته خدا بخواهد که برای او دعا کنند ! ف
استغفروا الله و استغفر لهم الرسول ! النسا 64
ولی اینکه افرادی مستقیم همه توجه خود را سمت مخلوقین خدا میکنند و حاجت از ایشان میطلبند شرک واضحی است که خشم خدای متعال را در پی دارد ... خداوند در قران کریم به صراحت میفرماید :
[=Times New Roman]

[=Times New Roman]وَإِ[=Times New Roman]ذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَالدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْيَرْشُدُونَ[=Times New Roman]
[=Times New Roman][="Times New Roman"]چون بندگان من در باره مناز تو بپرسند ، بگو که من نزديکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس بهندای من پاسخ دهند و به من ايمان آورند تا راه راست يابند[="Times New Roman"][=Times New Roman][="Tahoma"]سورهمبارکه البقره ایه 186[="Tahoma"][=Times New Roman]
در جای دیگر چنین میفرماید :
[=Times New Roman]
أَمَّنيُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ
کیست جز او کهدرمانده را زمانی که او را بخواند پاسخ دهد و غم های او را برطرف سازد ؟؟؟
سوره مبارکهالنمل ایه 62
[=Times New Roman]
در خبر است که ان دم که کار بر سید الشهدا علیه السلام سنگین شد و حضرت به سختی مجروح شدند و بر گودال افتادند راوی گوید ان حضرت چشم خویش به اسمان باز کرد و بازهم از توجه به خالق غافل نشد و میفرمود : صبر علی قضائک تسلیما لامرک لا معبودا سواک یا غیااااث المستغیثین
هرگز در روایتی وجود ندارد که ائمه گفته باشند بیایید دم خونه ما و ما را صدا بزنید و حاجت بطلبید و با ما استغاثه کنید و حالاتی که باید فقط به ذات احدیث داشته باشید را به سمت ما داشته باشید و این گونه امور هرگز در عصر ائمه رایج نبوده است و این از برکات حکومت صفوی است که بر مردم گرد اورد

Sa-Ka;506079 نوشت:
با سلام و احترام
1- تفاوت امام زمان به عنوان یک امام زنده که امام عصر و امام زمان ما نامیده می شوند با امام های دیگر که هم شهید شده اند و مثل امام زمان زنده نیستند چیه؟
آیا چون امام زمان امام زمان ما هستند باید درخواست ها و حاجات و غیره رو به سمت ایشون ببریم؟

2- توی نماز استغاثه به حضزت زهرا که 410 بار در حال سجده میگیم (( یا مولاتی یا فاطمه اغیثینی )) آیا در این زمانی طولانی سجده ما در مقابل خدا سجده ایم یا حضرت زهرا؟
متشکرم . خیلی .:Gol::Gol::Gol::Gol:

نقل قول:

بزرگوار ! در هیچ کجای دین و شریعت به شما توصیه نشده که حاجت و استغاثه خود را به سمت غیر خدا ببرید زیرا خدای شما کسی هست که عالم الغیب و الشهاده هست و به همه ابعاد وجودی شما اگاه است و شما تنها وظیفه دارید از امام عصر علیه السلام تبعیت در امور شریعت کنید نه اینکه خصوصیاتی را که باید به سمت پروردگار خود داشته باشید به سوی امام ببرید و از او حاجت بخواهید !!

[=Times New Roman]

[=Times New Roman]وَإِ[=Times New Roman]ذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَالدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْيَرْشُدُونَ[=Times New Roman]
[=Times New Roman][="Times New Roman"]چون بندگان من در باره مناز تو بپرسند ، بگو که من نزديکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس بهندای من پاسخ دهند و به من ايمان آورند تا راه راست يابند[="Times New Roman"][=Times New Roman][="Tahoma"]سورهمبارکه البقره ایه 186[="Tahoma"][=Times New Roman][="Tahoma"][="Times New Roman"] [=Times New Roman]
[="Tahoma"]الیس الله بکاف عبده [="Tahoma"]
[=Times New Roman]
[="Tahoma"]آیا خدا برای بنده اش کافی نیست ؟؟[="Tahoma"]
[=Times New Roman]
[="Tahoma"]سوره مبارکه الزمر ایه 36[="Tahoma"]
[=Times New Roman]
[="Tahoma"]
[="Tahoma"]
[="Tahoma"]
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]أَمَّنيُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ[=Times New Roman]
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]کیست جز او کهدرمانده را زمانی که او را بخواند پاسخ دهد و غم های او را برطرف سازد ؟؟؟[=Times New Roman]
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]سوره مبارکهالنمل ایه 62[=Times New Roman]
[=Times New Roman]

[=Times New Roman]در مورد نمازی هم که نعوذ بالله در حال سجده در ان غیر پروردگار را میخوانید باید عرض کنم این نماز علاوه بر اینکه یک نماز جعلی و بی بند واساس است بلکه بزرگترین شرک به خداوند محسوب میشود زیرا سجده فقط مخصوص خداست و شما حق ندارید در ان غیرخدا را بخوانید که حال دیگری را مستقیم میخوانید
[=Times New Roman]و ان المساجد لله فلا تدعوا مع الله احدا
همانا مساجد _ محل های سجده _ قط مخصوص خداوند است پس هرگز در ان کسی دیگر را با خدا نخوانید
سوره مبارکه الجن ایه 18
[=Times New Roman]

به شما دوست عزیزم اکیدا توصیه میکنم مواظب بر اعمال خود باشید و قبل از انجام هر فعلی در انجام ان اندیشه کنید و ان را با کلام الله بسنجید تا مباد شیطان شما را به شرک دچار کند زیرا خداوند وعده فرموده :

[=Times New Roman]
انه من یشرک بالله فقد حرم الله علیه الجنه و ماواه النار و ما للظالمین من انصار : المائده ایه 72
[=Times New Roman]

اخرش بنده جوابم رو نگرفتم
سوالی که زننده تاپیک پرسیدند کاملا واضح هست و بارها هم جواب داده شده و خیلی هامون هم میدانیم مبنای توسل این است که اینجا امامان و .. رو فقط واسطه قرار میدیم.
اما من نمیفهمم اخه اگر خدا قراره حاجت ما رو روا کنه که دیگه توسل به اءمه این وسط چیه؟خوب خدا روا میکنه میره
اگر هم صلاح پروردگار بر اینه که درخواست ما رد بشه پس دیگه توسل به اءمه بکنیم که چی بشه؟
مثل این میمونه که بری پیش دکتر A ، بگی فلان دکتر (b)سفارش منو به شما کرده که بیشتر حواستون بهم باشه.
ما میگیم اگر دکتر a فرد درستی باشه نباید پارتی بازی و ... رو مد نظر قرار بده بلکه چه یه نفر غریبه مستقیم بیاد پیشش و چه یه نفر از دکتر های b c d و .... سفارش شده باشه اخرش باید کار خودشو بکنه و به این مساءل توجه نداشته باشه.نعوذ بالله ، پروردگار متعال که این طوری نیستند
حالا با این اوصاف خیلی معقول بهم بگین چرا ما باید اءمه رو واسطه قرار بدیم؟

حکیمانه;505603 نوشت:
سلام و عرض ادب و احترام
و من الله توفیق

[=palatino linotype]
سلام علیکم و رحمه الله

با سپاس از جناب حکیمانه گرامی
و همچنین استاد شعیب بابت توضح کامل شان
بنده فقط نقدی بر عنوان این سوال دارم
یعنی به جمله :

چرا شیعه حاجتش را از "غیر خدا" میخواهد ؟

در این متن دو معنی را میتوان متصور شد .
1- من دون الله (خواستن از غیر خدا) بمعنای شرک یا کفر عبودی و شرک و کفر ربوبی
2- من دون الله بمعنای طلب از مفضول در جائی که افضل (خداوند) هست.

در مورد اول : در یک پاسخ کوتاه میتوان چنین گفت که اگر این مساله در کتاب و سنت نبود شرک و یا کفر محسوب می شد ولی چون هست انکار آن کفر و شرک محسوب میشود و این اجماع در بین علمای فریقین هست که انکار مساله ای مسلم از کتاب یا سنت باعث خروج از دین میشود.
...

اما در مورد دوم : در توضیح استاد شعیب این مساله تبئین گردیده و همچنین در مورد حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام هم این معنی با استنادات قرآنی و روائی شرح داده شده است.

البته باز جای سوالات متعدد در باب این موضوع باقی است و سوالات بیشتری باید مطرح گردد تا جوانب این مساله بهتر تبئین گردد و جا برای شبهه ای باقی نماند. لذا دوستان ناراحت نشوند که چرا در باب یک موضوع چندین سوال مطرح میشود چراکه اهمیت , گستردگی مفاهیم و یا پیچیدگی باعث میشود در باب یک موضوع چندین سوال مطرح گردد.
با سپاس

یاحق

عالم مقدس ملکوت;506259 نوشت:
بزرگوار ! در هیچ کجای دین و شریعت به شما توصیه نشده که حاجت و استغاثه خود را به سمت غیر خدا ببرید زیرا خدای شما کسی هست که عالم الغیب و الشهاده هست و به همه ابعاد وجودی شما اگاه است و شما تنها وظیفه دارید از امام عصر علیه السلام تبعیت در امور شریعت کنید نه اینکه خصوصیاتی را که باید به سمت پروردگار خود داشته باشید به سوی امام ببرید و از او حاجت بخواهید !!

با عرض سلام و احترام
از چند تا از پست های دیگتون متوجه شدم که شما از برادران اهل سنت ما هستید
به هر حال از پاسختون متشکرم
انشالله شیعه و سنی بتونند برادرانه در کنار هم زندگی کنند
وقتی ما در دینمون (حالا چه شیعه و سنی ) بهترین و الاترین نوع رفتار پیامبرمون رو با یهودی ها و ... داریم بد هست که به توطئه دشمنان نتونم همدیگر رو تحمل کنیم و یا ارتباط خوبی نداشته باشیم
من سوالم رو از دوستان شیعه پرسیدم نه شما
چون ما بین خودمون مشترکات و وضوحاتی داریم که نیاز نیست اونها رو تکرار کنیم
ببینید من نماز امام زمان می خونم
توی این نماز تنها ویژگی این هست که وقتی حمد رو خوندی و به (( ایاک نعبد و ایاک نستعین)) می رسی این رو 100 بار تکرار می کنی
اسم این نماز امام زمان هست ولی مسلما ما مخاطبمون در این آیه ای که 100 بار صدا می زنیم خداست
خیلی هم اثر مثبتی توی توحید و تنها از خداخواستمون داره
اینجا همون جایی که امام زمان ما , ما رو به خدامون نزدیک می کنه
من نمی دونستم دوستان اهل سنت هم تو فروم هستند وگرنه قطعا سوالم رو بهتر می پرسیدم
نماز حضرت زهرا س هم سند محکم داره
من خودم موقعی که سجده این نماز رو هم می خوندم هیچ وقت فکر نمی کردم که این سجده در برابر ایشان باشد و البته در برابر خداست
این سوال رو پرسیدم تا ببینم دیگر دوستان شیعه چگونه به این موضوع نگاه می کنند
شبیه این آیه هایی که شما آوردید من هم 100 تا می تونم بیارم
ولی نه شما مطالب من رو می خونید که افکارتون عوض بشه و نه من قراره با نظراته شما ترک آیینم کنم ...یه وقتایی ما بحث می کنیم که تبدیل به جدل میشه و می خایم خودمون رو ثابت کنیم و یا درست حسابی طرفمون رو تحقیر کنیم ... من اغلب تنها وارد بحث هایی میشم که طرف نظراتم رو می خواد که بپذیره و پیش فرض جنگ رو نداره ...

سلام . به نظر من چون خود خداوند این طوری میخواهند . چون خداوند در قرآن میفرمایند که اکراه دارد از اینکه کارهایش را بدون وسیله انجام دهد

«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ وَ جاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛ ای كسانی كه ایمان آورده اید! از خدا بترسید و برای نزدیك شدن به او «وسیله» بجویید و در راه او كوشش كنید، باشد كه رستگار شوید»

قرآن مجید «توسّل»را یك راه روشن برای رسیدن به قرب الی الله معرفی می فرماید

توسّل تنها و بدون داشتن تقوا و پرهیز از گناه، نتیجه ی كامل نمی دهد.

Sa-Ka;507256 نوشت:
با عرض سلام و احترام
وقتی ما در دینمون (حالا چه شیعه و سنی ) بهترین و الاترین نوع رفتار پیامبرمون رو با یهودی ها و ... داریم بد هست که به توطئه دشمنان نتونم همدیگر رو تحمل کنیم و یا ارتباط خوبی نداشته باشیم
توی این نماز تنها ویژگی این هست که وقتی حمد رو خوندی و به (( ایاک نعبد و ایاک نستعین)) می رسی این رو 100 بار تکرار می کنی
اسم این نماز امام زمان هست ولی مسلما ما مخاطبمون در این آیه ای که 100 بار صدا می زنیم خداست
من نمی دونستم دوستان اهل سنت هم تو فروم هستند وگرنه قطعا سوالم رو بهتر می پرسیدم
من خودم موقعی که سجده این نماز رو هم می خوندم هیچ وقت فکر نمی کردم که این سجده در برابر ایشان باشد و البته در برابر خداست
ولی نه شما مطالب من رو می خونید که افکارتون عوض بشه و نه من قراره با نظراته شما ترک آیینم کنم ...یه وقتایی ما بحث می کنیم که تبدیل به جدل میشه و می خایم خودمون رو ثابت کنیم و یا درست حسابی طرفمون رو تحقیر کنیم ... من اغلب تنها وارد بحث هایی میشم که طرف نظراتم رو می خواد که بپذیره و پیش فرض جنگ رو نداره ...

کاری به شیعه و سنی نداشته باشین
هردو پستی که جناب "عالم مقدس ملکوت" دادند زیبا بود و جوابی به نظر بنده درخور این تاپیک

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَالدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْيَرْشُدُونَ
چون بندگان من در باره مناز تو بپرسند ، بگو که من نزديکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس بهندای من پاسخ دهند و به من ايمان آورند تا راه راست يابندسورهمبارکه البقره ایه 186
الیس الله بکاف عبده
آیا خدا برای بنده اش کافی نیست ؟؟
سوره مبارکه الزمر ایه 36

أَمَّنيُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ
کیست جز او کهدرمانده را زمانی که او را بخواند پاسخ دهد و غم های او را برطرف سازد ؟؟؟
سوره مبارکهالنمل ایه 62

در مورد نمازی هم که نعوذ بالله در حال سجده در ان غیر پروردگار را میخوانید باید عرض کنم این نماز علاوه بر اینکه یک نماز جعلی و بی بند واساس است بلکه بزرگترین شرک به خداوند محسوب میشود زیرا سجده فقط مخصوص خداست و شما حق ندارید در ان غیرخدا را بخوانید که حال دیگری را مستقیم میخوانید
و ان المساجد لله فلا تدعوا مع الله احدا
همانا مساجد _ محل های سجده _ قط مخصوص خداوند است پس هرگز در ان کسی دیگر را با خدا نخوانید
سوره مبارکه الجن ایه 18

به شما دوست عزیزم اکیدا توصیه میکنم مواظب بر اعمال خود باشید و قبل از انجام هر فعلی در انجام ان اندیشه کنید و ان را با کلام الله بسنجید تا مباد شیطان شما را به شرک دچار کند زیرا خداوند وعده فرموده :
انه من یشرک بالله فقد حرم الله علیه الجنه و ماواه النار و ما للظالمین من انصار : المائده ایه 72

باز هم متشکرم
ما و اهل سنت بحثمون آیه و سند نیست
ابتغو الی الله وسیله...
احادیثی که گاها تمام منابع اهل سنت اون ها رو روایت کردند: احادیث غدیر, حدیث سفبنه نوح که پیامبر اسم تک تک امام ها می فرمایند, حدیث ثقلین و ...
من انقدر دوست سنی دارم که به زیارت امام رضا می یان
انقدر دوست سنی دارم که حاجت از ائمه می گیرند
....
ولش کنید این بحث ها رو

باز هم خدمتتون یاد آوری می کنم ضمن اینکه خداییش متشکرم که نظرتون رو برام نوشتید و تذکر بودید , شما نمی توانید به این سوالات پاسخ بدید چون ما پایه فکری مشترکی نداریم
همان طورکه من نمی توانم در مورد مفتی ها و مولوی های شما نطر بدم
فهم سوال من و عدم تناقضش با این تهمت هایی که فرمودید منوط به پیش فرض هایی است که شما ندارید
هیچ کس هم نمی تواند دیگری را به نعوذبالله شرک متهم کند و یا موارد دیگر
ما ائمه رو واسطه می دونیم و نه اینکه ...اونچه شما تهمتش رو میزنید
خدا نظام جهان رو علت و معلولی خلق کرده ...ما ائمه رو واسطه می دونیم کما اینکه خداوند تشنگی را نه بوسیله خودش بلکه بوسیله ی آب برطرف کرده ... شاید به این مثال خورده بگیرید اما ما هزار دلیل برای افکارمون داریم . دلایلی که در عرض کنم فقط بحثمون جدل میشه
قشنگ ترین بحث های شیعه وسنی در کتاب شب های پیشاور هست
اگر دوست نداشتید کل کتاب رو بخوانید فقط مقدمه وچند صفحه اولش را بخوانید
گرو هایی شیعه وسنی هستند که قرار به مناظره می گذارند و تو این چند صفحه که خدمتتون عرض کردم شرایط مناظرشون رو نوشتند...

به خاطر همه ی انچه می توان آن را (( تحجر شیعی)) دانست بنده خودم شرمندم
به هر حال تا اصل نباشد بدل هم نیست

راستی من نوجوانی هام به خود خدا هم شک داشتم
بیشترین شناختم رو از خدا از طریق ائمه کسب کردم
شما توحید مفضل امام صادق علیه السلام و یا مناجات های قشنگ امام سجاد و یا دعی عرفه امام حسین رو بخونید ... یک بار و بدون تعصب ... بعدش ببینم می تونید علم الهی این معصومین رو انکار کنید یا نه!! اون ها واقعا واسطه این معرفت جزئی بنده بودند که من تا سال ها حداقل بدون فساد و بدون مشکلات عمده و به لطف خدا موفق تونستم زندگی کنم ...
باز هم متذکر می شم من دست همه ی اهل سنت و همچنین اهل تشیع معتقد به وحدت رو می بوسم ...
انشالله روز به روز متحدتر بشیم:hamdel::Gol::Gol::Gol:

muiacir;507271 نوشت:
کاری به شیعه و سنی نداشته باشین
هردو پستی که جناب "عالم مقدس ملکوت" دادند زیبا بود و جوابی به نظر بنده درخور این تاپیک

حق با شماست
من هم از ایشون تشکر کردم
ولی اولا اینکه ممکنه در مورد ایین ایشون اشتباه کرده باشم که در این صورت عذرخواه خواهم بود
ثانیا در صورت صحتش و در صورتی که شما اهل تشیع هستید من حرف خیلی خاصی هم نزدم (نمیدونم توهین کننده و یا تحریک کننده) اتفاقا گفتم که مخالف جدل و بحث به شکل منفی بین این دو مذهب هستم
منظورم اینه که نگاه ما هم از اصل متفاوته و اگه من هم درست سوالم رو می پرسیدم ایشون چنین برداشت هایی نمی کردند

توی فقه موضوعی داریم به عنوان (( فقه تطبیقی))
توی این فقه به عنوان مثال مسائلی در مورد وضو و نماز و اذان و سایر موارد اختلافی رو بحث می کنند
مثلا اینکه شیعه فلان جور دست و صورتش رو برای وضو می شوره و مذهب شافعی فلان جور و حنفیه فلان جور و یا جنبلی و مالکی کار می کنند توضیح داده که علت این اختلاف چیه
(( برداشت ها)) متفاوت هست و اسنادی که بهشون تکیه میشه
ما حدیث ائمه رو نقل می کنم و اون ها هم همون حضرات شافعی و یا ...(ببخشید بی احترامی نشه به مذاهب دیگه)
اگه من بیام تو فروم و سوالی در مورد اینکه من به عنوان شیعه ریشه فلان حکمم چیه به نظر شما کسی از مذهب دیگر که ریشه اون حکم رو از دیدگاه مذهب خودش می گه می تونه جواب سوال من رو بده؟؟
وگرنه به عنوان یک مثال توسل و یا این واسطه ها در قرآن شفا یافتن چشم حضرت یعقوب با پیراهن حضرت یوسف هست ...انقدر توسل بک گراندهای عرفانی و عقلانی داره که خدا می دونه
من اگه سوال پرسیدم برای این بود که بهتر ریشه هاشو بدونم نه اینکه کسی که بیاد اصلش رو مورد سوال قرار بده و فکر کنه به من جواب داده

دوباره یادآوری می کنم پست ها ی عالم قدس ملکوت و نوع دیدگاهشون خوب بود که متشکریم
و حق با ایشون در بین برخی عوام شیعه مواردی رایج هست که درست نیست .کما اینکه عوام همه ی ادیان و مذاهب نماینده کامل آن دین و مذهب نیستند:Gol:

جناب ملكوت بنده از شما بارها سوال كردم اگر خدا ما را كافيست جرا خود خداوند به غير خدا متوسل شده است؟

دوم چرا شما در زمان مريضي از اذكار الهي استفاده نمي كنيد و نمي گويد الا بذكر الله تطمئن القلوب، چرا نمي گويد يا الله؟ چرا مي گويد يا قرص و يا دكتر؟

انا كنا نتوسل اليك بنبينا

عالم مقدس ملکوت;506256 نوشت:
فاستغفروا الله و استغفر لهم الرسول ! النسا 64

اين ايه هم مشروعيت توسل ا ثابت مي كند زيرا اگر خداوند ما را كافي بود خداوند دستور مي داد مستقيم پيش خدا بروند اما گاها چون اثار گناه در ما زياد مي شود ما براي رسيدن به خدا نياز به ميانبر داريم و ان هم وجود اهل بيت هستند زيرا خداوند انها را ميانبري براي ما قرار داده است و ما ارسلناك الا رحمت للعالمين

مسلمانان حاجاتشان را از غير خدا مي گيرند چون اين دستور الهي هست

وابتغوا اليه الوسيله

ايا شما با دستور الهي مشكل داريد؟

muiacir;505839 نوشت:
با سلام
تشکر از کارشناس محترم تاپیک
من یه سوالی دارم اونم اینکه چرا ما باید توسل کنیم و طبق فرموده قران کسی را واسطه قرار بدهیم؟
اگر قراره که خدا کاری رو برای ما انجام بده خوب انجام میده دیگه چرا واسطه تعیین کنیم؟
فلسفه این توسل چیه و چرا خداونمیگه که بنده های من خیلی رو راست از خودم چیزی رو بخواهید و نیازی نیست کسی رو واسطه قرار بدید.خدا اگر بخواد کاری رو انجام نده ،خوب قاعدتا با واسطه هم انجام نمیده

نظام علی و معلولی که خدا حاکم بر جهان ساخته است باعث می شود که خدا هر کاری را توسط یک واسطه ای انجام دهد نه این که نتواند بدون واسطه انجام دهد نه! بلکه حکمت خدا ایجاب می کند که عالمی را که بر اساس علت و معلول ساخته است را مراعات کرده و جز بر اساس علت و معلول کارها را انجام ندهد. امام صادق(ع) فرمودند:" ابا الله ان یجری الامور الا باسبابها" خداوند ابا دارد از این که امور را به غیر اسبابش انجام دهد.
وسيله بردونوع است.گاهي ازامور مادي مثل
آب وغذا که وسيله رفع تشنگي وگرسنگي است و گاهی از امور معنوی مثل آمرزش و بر آورده کردن دعا ها و شفای مریض و...است
همان گونه که درعالم ماده نمي توان پرسيد
چراخداوند زمين راباخورشيد نوراني نموده است درعالم معنا نيز نمي توان گفت چراخداوند مغفرت
خويش رابه واسطه اولياي اللهي شامل حال بندگان مي کند.شهيد مطهري مي گويد :فعل خداوند
داراي نظام است اگر کسي بخواهد به نظام آفرينش اعتنا نداشته باشد گمراه است به همين جهت است
که خداوند گنه کاران را ارشاد نموده است که درخانه ي رسولش بروند وعلاوه براينکه خوداستغفا ر
کنند ازآن بزرگواربخواهند که براي ايشان
طلب مغفرت کنند.قران کريم مي فرمايد (اگرايشان هنگامي که باارتکاب گناه به خود ستم كردند
نزد توآمدند
وازخداآمرزش مي خواستند وپيامبر هم براي ايشان طلب مغفرت مي نمود خدارا توبه پذيرمهربان مي يافتند{نسا ۶۴ }).ازهمين رو مي بينيم که درقرآن وسنت تاکيد فراواني به وسيله وتوسل شده است
.(اي مومنين
تقواپيشه کنيد وبراي رسيدن به اووسيله طلب کنيد{مائده ۳۵ }).بله اساس هستي برمبناي واسطه
است .مثلا خداآب ومواد غذائي رابوسيله ريشه ،تنه وشاخه به برگ مي رساند ،خداباران رابوسيله
ابرفرومي فرستد،خداوندقرآن رابوسيله حضرت جبرئيل برپيامبرش نازل فرمود،خداوندبوسيله
چرخش زمين شب وروزراخلق نموده است بله خداوند براي هرکاري علتي وواسطه اي قرار داده
است {امام صادق(فرموده اندکه خداوند ازاينکه کارها بدون سبب وعلت جريان پيداکندابا دارد
)هرچندشفاودرمان ازخداست{واذامرضت فهويشفين(شعرا ۸۰ )}اما همين شفا راخداوند درعسل قرار
داده است فيه شفا للناس(نحل ۶۹ )}هرچند خداوندکارهاراتدبير ميکند {يدبرالامر(يونس ۳)}ام ا
فرشتگان واسطه تدبيراوهستند{فالمدبرات امرا(نازعات ۵)}خلاصه مي توان گفت اين سنت خداوند
است که امورراازطريق وسيله انجام دهدمثلادرجنگ بدر خداوندمستقيما فتح وپيروزي رانصيب
مسلمانان ننمود بلکه طبق آيات ۱۲۲ تا ۱۲۶ آل عمران خداوندبوسيله فرشتگان پيروزي رانصيبمسلمانان نمود .خداونددرآيه ۱۲۵ آل عمران فرموده است :(بلي اگر شما صبر وايستادگي درجهاد
پيشه کنيد وپرهيزگارباشيد چون کافران برسر شماشتابان بيايند،خداوند ۵۰۰۰ فرشته به مددشما
فرستد)پس بعيد نيست وقتي انسان درگرفتاري قرار گرفت خداوند پيامبرش رابه مدد
اوفرستدوبوسيله پيامبر مشکل آن فرد راحل نمايد.خلاصه اينکه
خداوندبراي حل مشکلا ت ، خودش ما را به استفاده نمودن ازوسيله نيز راهنماي نموده است مثلا
درسوره بقره آيه ۴۵ خداوندفرموده است:ازنماز وصبرکمک بگيريد.

گــلبرگــ ☘;505849 نوشت:
یا حضرت عباس بیمار منو شفا بده..( این توسله به نظرتون؟ این دیگه اینجا توسل نمیشه..این میشه از خود حضرت عباس خواستن شرکه به نظرم.! )

ما باید ائمه رو واسطه بین خودمون و خدا قرار بدیم چون ائمه پیش خدا عزیز هستن ،‌ نه اینکه از خود ائمه بخوایم در خواست هامون رو...

با سلام
البته وقتی ما چیزی را از ولی از اولیای خدا مستقیما می خواهیم حتما این گونه است که ما او را مستقل نمی دانیم بلکه چون او ولی خداست و خدا به او اجازه کاری را داده از او می خواهیم( هرچند هم که به زبان نیاوریم) با یک دقت در این نوع توسل می بینیم که همه اش از خدا خواستن است حتی اگر بگوییم "یا ابا الفضل بیمارم را شفا بده" چرا که ایشان ولی خدا هستند جایگاهی که نزد ما دارند به خاطر بنده بودن ایشان در درگاه الهی است.
ما وقتی که از اسباب مادی برای امور مادی مان مدد می جوییم آن شی را مخلوق خدا می دانیم نه این که خودش تاثیر مستقل داشته باشد. مثلا وقتی ما عسل را برای شفا می خوریم می دانیم که خدا شفا را در عسل قرار داده است هر چند وقتی عسل می خوریم شفای خود را از خدا نخواهیم و عسل را شفا بخش بدانیم اما می دانیم که عسل مخلوق خداست و خدا این اثر را در او قرار داده است و خاصیت شفا بخشی را به او داده است پس شفا را از عسل می خواهیم و دچار شرک هم نشده ایم.
همین گونه است در امور معنوی، خدا برخی از کارها را به دست اولیائش داده است و ما آن را از آنها طلب می کنیم و می گویییم مثلا " یا امام رضا مریض من را شفا بده"

Sa-Ka;506079 نوشت:
با سلام و احترام

متشکرم . خیلی .

در مورد سوال اولتون شما را به لینک زیر ارجاع می دهم
فرق امام زنده با امامان شهید چیه؟
ملاک در توسل زنده و یا زنده نبودنشان نیست بلکه ملاک درجه و قربی ست که در درگاه الهی دارند
و این درجه بعداز شهادتشان نیز هست.
البته ادب اقتضا می کند در توسل همیشه امام زمانمان را در نظر داشته باشیم چرا که او امام ما مستقیم مراقب احوال ماست و به ما توجه ویژه دارد.
اما در مورد سوال دومتان باید بگویم:
سجده برای هیچ کس جز ذات الهی نیست و سجده به نیت غیر حرام و شرک است حتی برای ائمه برای پیامبران حتی برای لحظه ای، سجده نهایت خضوع در برابر معبودی به اعتقاد معبود بودن اوست.
در سجده آخر نماز حضرت زهرا ما برای خدا سجده می کنیم و در آن سجده بهترین مخلوق او را در واسطه قرار می دهیم.

muiacir;506265 نوشت:
اخرش بنده جوابم رو نگرفتم
سوالی که زننده تاپیک پرسیدند کاملا واضح هست و بارها هم جواب داده شده و خیلی هامون هم میدانیم مبنای توسل این است که اینجا امامان و .. رو فقط واسطه قرار میدیم.
اما من نمیفهمم اخه اگر خدا قراره حاجت ما رو روا کنه که دیگه توسل به اءمه این وسط چیه؟خوب خدا روا میکنه میره
اگر هم صلاح پروردگار بر اینه که درخواست ما رد بشه پس دیگه توسل به اءمه بکنیم که چی بشه؟
مثل این میمونه که بری پیش دکتر A ، بگی فلان دکتر (b)سفارش منو به شما کرده که بیشتر حواستون بهم باشه.
ما میگیم اگر دکتر a فرد درستی باشه نباید پارتی بازی و ... رو مد نظر قرار بده بلکه چه یه نفر غریبه مستقیم بیاد پیشش و چه یه نفر از دکتر های b c d و .... سفارش شده باشه اخرش باید کار خودشو بکنه و به این مساءل توجه نداشته باشه.نعوذ بالله ، پروردگار متعال که این طوری نیستند

جواب شما در چند پست قبل داده شد
اما برای تذکر دوباره باید بگویم که خدا جهانی را که خلق کرده چه در امور مادی و چه معنوی بنا بر اسباب خلق کرده و ابا دارد که به غیر آن جهان را اداره کند . همان گونه که خدا می تواند بدون واسطه قرار دادن عسل و شیر یا دارو ها انسان را شفا دهد اما باز آنها را واسطه شفای درد ما قرار داده است. در امور معنوی نیز همین گونه است خدا اهلبیتش را واسطه در هدایت و مغفرت و برخی از شفا گرفتن ها و بر آورده شدن حاجات قرار داده است.

kheymegahabalfazl;507299 نوشت:
وابتغوا اليه الوسيله

سلام
اگه این جمله ایه قرانه نام سوره و ایه را هم ذکر کنید

masoodzb;507419 نوشت:
سوره و ایه

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَةَ وَجَاهِدُواْ فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ
ای کسانی که ایمان آورده اید! از خدا پروا کنید و وسیله [تقرّب] به سوی او را طلب نمایید و در راه وی به جهاد بپردازید، باشد که ظفرمند گردید.
سوره مائده آیه 35

muiacir;506265 نوشت:

سلام
ابتدا باید مقام واسطه‌ی فیض را بشناسیم
خداوند به حضرت آدم این مقام را داد ولی شیطان گفت من بدون واسطه تو را می پرستم
شاید دانلود کتاب زیر برای مطالعه در مورد این مقام مفید باشد:

[h=2]جایگاه و معنی واسطه فیض :

http://almizan.lobolmizan.ir/index.php/kotob/51-1389-05-08-05-34-28/271-1389-09-25-12-38-37[/h]

[=Times New Roman]وَإِ[=Times New Roman]ذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَالدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْيَرْشُدُونَ

[=Times New Roman]چون بندگان من در باره مناز تو بپرسند ، بگو که من نزديکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس بهندای من پاسخ دهند و به من ايمان آورند تا راه راست يابندسورهمبارکه البقره ایه 186
الیس الله بکاف عبده
آیا خدا برای بنده اش کافی نیست ؟؟
سوره مبارکه الزمر ایه 36

[=Times New Roman]أَمَّنيُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ
[=Times New Roman]کیست جز او کهدرمانده را زمانی که او را بخواند پاسخ دهد و غم های او را برطرف سازد ؟؟؟
[=Times New Roman]سوره مبارکهالنمل ایه 62

[=Times New Roman]

[=Times New Roman]در مورد نمازی هم که نعوذ بالله در حال سجده در ان غیر پروردگار را میخوانید باید عرض کنم این نماز علاوه بر اینکه یک نماز جعلی و بی بند واساس است بلکه بزرگترین شرک به خداوند محسوب میشود زیرا سجده فقط مخصوص خداست و شما حق ندارید در ان غیرخدا را بخوانید که حال دیگری را مستقیم میخوانید
[=Times New Roman]و ان المساجد لله فلا تدعوا مع الله احدا
سوره مبارکه الجن ایه 18
[=Times New Roman]

[=Times New Roman]

چه کسی در این عالم شافی است؟

چه کسی در این عالم رازق است؟

مگر این نیست که فقط خداوند شافی است و رازق؟؟ چرا می رین دکتر؟ چرا قرص می خورین؟ باز ما توسل کردیم به یه آدم, شما که بت پرست شدید و به قرص و آمپول توسل می جویید؟!

kazmo885;507615 نوشت:
چه کسی در این عالم شافی است؟

چه کسی در این عالم رازق است؟

مگر این نیست که فقط خداوند شافی است و رازق؟؟ چرا می رین دکتر؟ چرا قرص می خورین؟ باز ما توسل کردیم به یه آدم, شما که بت پرست شدید و به قرص و آمپول توسل می جویید؟!

این مثال دکتر و قرص و دوا که همیشه برای توسل میزنند مثال بسیار نابهجایی هست.
چگونه دکتر رو با واسط هایی که ما به عنواک توسل میشناسیم مقایسه میکنین؟ ما امروز میریم یه دکتر میبینیم انگار خیلی قرص و دوا بهمون داد و فایده نداشت پس فردا میریم یه دکتر دیگه یه مدل قرص و دوا دیگه میده خوب میشیم.اوک وقت نعوذ بالله مثل اینه که به علی(ع) متوسل بشیم بعد که کارمون حل نشد بریم به فاطمه زهرا متوسل بشیم و کارمون یهو حل شد اون وقت بگیم علی فایده نداشته؟مثل دکتر اولی
یا اینکه شما میری دکتر ، اگر خوب باشه و چیز حالیش باشه شما رو خوب میکنه اون وقت ببخشید الان این مساله رو ربط بدین به تسل ببینم؟مثلا نعوذ بالله بگیم علی چیز بلد نیست پس نتونست مشکل ما رو حل کنه؟ در حالی که اگر حکمت خدا این باشه که کار شما حل نشه به زمین و زمون و تمام ادما متوسل بشی حل نمیشه
این توسل کلاجوری شده که ما فقط به زبون میگیم اصل خداست.
پس لطفا دیگه توسل رو با مساله دکتر مقایسه نکنین
شما همچین از توسل تعریف میکنین که اننگار اگر کسی تمام عمرش به هیچ اءمه ای توسل نکنه هیچ مشکلش برطرف نمیشه.
اندازه تمام ایاتی که معنی توسل میده ، به همون تعداد ایه هست که خدا حرفی لز توسل نمیزنه.معروق ترینش شاید این باشه که ، ادعونی استجب لکم

با سلام و خسته نباشید
اولن جناب ملکوت شیعه هستند نه سنی،بلکه حوزوی نیز هستند...بس کنید تهمت زدن به نظر مخالف رو که هرکی مخالف نظر شما بود عمری و سنی و وهابی و غیره است
دومن در رابطه با آیه ی 35 المائده در تفسیر المیزان چنین میخوانیم:
[معناى" وسيله" و امر به ابتغاء وسيله به سوى خدا در جمله:" وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ"]
راغب در مفردات می‏گويد كلمه" وسيله" به معناى رساندن خود به چيزى است با رغبت و ميل، و اين كلمه از نظر معنا خصوصیتر از كلمه" وصيله" است، براى اينكه در وسيله معناى رغبت نيز خوابيده، ولى در وصيله چنين نيست و بيش از رساندن به چيزى دلالت ندارد، چه اينكه اين رساندن با رغبت باشد و چه بدون رغبت، خداى تعالى در قرآن كريم فرموده:
" وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ"، و حقيقت وسيله به درگاه خدا مراعات راه خدا است، به اينكه اولا به احكام او علم پيدا كنى و در ثانى به بندگى او بپردازى، و ثالثا در جستجوى مكارم و عمل به مستحبات شريعت باشى و اين وسيله معنايى نظير معناى كلمه قربت را دارد، و چون وسيله نوعى توصل است و توصل هم در مورد خداى تعالى- كه منزه از مكان و جسمانيت است- توصل معنوى و پيدا كردن رابطه‏اى است كه بين بنده و پروردگارش اتصال برقرار كند، و نيز از آنجا كه بين بنده و پروردگارش هيچ رابطه‏ اى به جز ذلت عبوديت نيست، قهرا وسيله عبارت است از اينكه انسان حقيقت عبوديت را در خود تحقق دهد و به درگاه خداى تعالى وجهه فقر و مسكنت به خود بگيرد، پس وسيله در آيه شريفه همين رابطه است، و اما علم و عمل كه راغب كلمه را به آن معنا گرفته از لوازم معناى وسيله و از ادوات رساندن خود به حقيقت عبوديت است، و اين بسيار واضح است، مگر آنكه راغب خواسته باشد علم و عمل را بر خود اين حالت اطلاق كند.
ترجمه الميزان، ج‏5، ص: 535

[="Arial"][="Black"]

شعیب;507364 نوشت:
" یا امام رضا مریض من را شفا بده"

درسته خیلیا اینو میگن..ولی امام رضا واقعا شفا میده یا خدا؟
امام فقط دعا میکنه..و خدا شفا میده..[/]

[="Arial"][="Black"]به نظر من برخی از گناهان ما سبب میشه که به حرف ها و خواسته ها و دعا هامون خدا توجه نکنه برای همین ما به ائمه معصوم که گناهی ندارند متوسل میشیم و از آن بزرگواران در خواست میکنیم که از خدا بخوان[/]

به نام خدا

گــلبرگــ ☘;507767 نوشت:
امام فقط دعا میکنه..و خدا شفا میده..

قطعا خدا شفا میدهد.
اما اگر کسی با علم به اینکه خدا شفا میدهد از امام رضا(ع) طلب کند اشکالی ندارد.

یازهرا:Gol:

مجنون کربلا;507827 نوشت:
[="Arial"][="Black"]به نظر من برخی از گناهان ما سبب میشه که به حرف ها و خواسته ها و دعا هامون خدا توجه نکنه برای همین ما به ائمه معصوم که گناهی ندارند متوسل میشیم و از آن بزرگواران در خواست میکنیم که از خدا بخوان[/]

برادر من یعنی اگر خودمون از خدا بخوایم طوری میشه؟یعنی اگر بنا باشه کار ما حل بشه ، اگر خودمون از خدا بخوایم نمیشه تا زمانی کا به یه اءمه متوسل بشیم اون وقت خدا کارمون رو درست میکنه؟ با عقل جور در نمیاد

muiacir;507624 نوشت:
این مثال دکتر و قرص و دوا که همیشه برای توسل میزنند مثال بسیار نابهجایی هست.
چگونه دکتر رو با واسط هایی که ما به عنواک توسل میشناسیم مقایسه میکنین؟ ما امروز میریم یه دکتر میبینیم انگار خیلی قرص و دوا بهمون داد و فایده نداشت پس فردا میریم یه دکتر دیگه یه مدل قرص و دوا دیگه میده خوب میشیم.اوک وقت نعوذ بالله مثل اینه که به علی(ع) متوسل بشیم بعد که کارمون حل نشد بریم به فاطمه زهرا متوسل بشیم و کارمون یهو حل شد اون وقت بگیم علی فایده نداشته؟مثل دکتر اولی
یا اینکه شما میری دکتر ، اگر خوب باشه و چیز حالیش باشه شما رو خوب میکنه اون وقت ببخشید الان این مساله رو ربط بدین به تسل ببینم؟مثلا نعوذ بالله بگیم علی چیز بلد نیست پس نتونست مشکل ما رو حل کنه؟ در حالی که اگر حکمت خدا این باشه که کار شما حل نشه به زمین و زمون و تمام ادما متوسل بشی حل نمیشه
این توسل کلاجوری شده که ما فقط به زبون میگیم اصل خداست.
پس لطفا دیگه توسل رو با مساله دکتر مقایسه نکنین
شما همچین از توسل تعریف میکنین که اننگار اگر کسی تمام عمرش به هیچ اءمه ای توسل نکنه هیچ مشکلش برطرف نمیشه.
اندازه تمام ایاتی که معنی توسل میده ، به همون تعداد ایه هست که خدا حرفی لز توسل نمیزنه.معروق ترینش شاید این باشه که ، ادعونی استجب لکم

برادر عزیز, اصلا مثال نزدم که میگین از این مثال استفاده نکن, نخیر, اگر از غیر خدا خواستن غلط است, دیگر فرقی بین شون نیست.

خیلی موضوع ساده است, میفرمایید چرا از غیر خدا می خواهید در حالی که فقط خدا قادر است و خود خدا گفته "ادعونی استجب لکم" مگر حرف شما این نیست؟

خب بنده ساده پرسیدم, بفرمایید پس چرا بجای مراحعه به دکتر از خداوند نمی خواهید؟ الان شما میری دکتر کافر شدی؟

سوال دیگه, خداوند مگر رازق نیست؟ پس چرا وقتی تشنه ات میشه آب میخوری؟ چرا غذا می خوری؟ چرا کاری می کنی؟ بجاش از خود خدا بخواه سیرت کنه و تشنگی ات رو برطرف کنه.

اگر قرار باشد تمامی وسیله ها را مساوی با شرک بدانیم, قدم از قدم نمی توانیم برداریم.

اصلا هم بحث ربطی به قرآن نداره, کاملا عقلانی است, البته اگر اعتقادی به عقل داشته باشید.

گــلبرگــ ☘;507767 نوشت:

امام فقط دعا میکنه..و خدا شفا میده..

اولا مگه کسی گفت معصوم "من دون الله" کاری می کند؟ همگی به اذن الله هست.

ثانیا, نظرتون راجع به قرص و دکتر چیه؟ شما مریض شدی بجای توسل به قرص برو دعا کن.
تشنه شدی بجای آب خوردن , دعا کن.

اگر قرار باشد "من دون الله" را اینگونه تفسیر کنیم که یعنی فقط باید دعا کنیم و از خدا بخواهیم, اینطوری قدم از قدم نمی توان برداشت.

مثلا چرا برای راه رفتن به عضلات بدن باید متوسل بشویم؟ چرا برای حرف زدن به عضو کوچک در دهان باید متوسل بشیم؟

برای رفع گرسنگی و تشنگی چرا باید آب و غذا بخوریم؟
اینها همگی با این تفسیر ناقص آقایون میشه "من دون الله" وباید طبق آیه "ادعونی استجب لکم" فقط دعا کنیم, اونم فقط ار خدا.

اما اگر با توجه به حکم عقل, بریم جلو, متوجه می شویم این "من دون الله" یعنی "بالاستقلال". یعنی اینکه نعوذبالله گمان کنیم چیزی در خارج از سیطره ی حق تعالی اراده و قدرتی دارد.

یعنی آب اگر رفع عطش می کند, این تماما به اذن الله است فلذا مصداق من دون الله نیست.

[=arial black]أنّی أَخْلُقُ لَكُمْ مِنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ فَأَنْفُخُ فِيهِ فَيَكُونُ طَيْراً بِإِذْنِ اللَّهِ

الان یعنی حضرت عیسی خداوندی خدا را در اون خدشه ای وارد کرد؟ خدا دیگه خدا نیست؟؟!!؟

مگر فقط خداوند خالق نیست؟!!؟ پس چرا عیسی ع خلق کرد؟!

جواب بسیار ساده است, اینکه خود قرآن فرموده "باذن الله"

kazmo885;508226 نوشت:
اولا مگه کسی گفت معصوم "من دون الله" کاری می کند؟ همگی به اذن الله هست.

ثانیا, نظرتون راجع به قرص و دکتر چیه؟ شما مریض شدی بجای توسل به قرص برو دعا کن.
تشنه شدی بجای آب خوردن , دعا کن.

سلام ، نه ببنید منظورم اینه که ..امام دعا میکنه برای شفا بیمار..و خدا به خاطر دعای امام..شفا میده.
امام از خودش چیزی نداره..هر چی هست از طرف خداست..مثلا اگر امام دست میکشه روی پای بنده ی خدا...و اون بیمار درمان میشه...خدا شفا داده ..به وسیله امامش..( یه جور نشون دادن معجزه هست )
اگر اشتباه میگم خب ایه قران یا حدیث بیارید برای من و خیلی ساده و روان توضیح بدید ..( از کلمات نا مفهوم و سنگین هم استفاه نکنید )
منم حرفتونو قبول میکنم.

muiacir;507624 نوشت:
وقت نعوذ بالله مثل اینه که به علی(ع) متوسل بشیم بعد که کارمون حل نشد بریم به فاطمه زهرا متوسل بشیم و کارمون یهو حل شد اون وقت بگیم علی فایده نداشته؟مثل دکتر اولی

خداوند در قران مي فرمايد ان الله هو الرزاق من هستم كه روزي مي دهد حالا چرا شما دستت را جلوي نانوا دراز مي كنيد و از خدا نمي خواهيد

خداوند در قران مي فرمايد الا بذكر الله تطمئن القلوب نام خدا هست باعث شفا مي شود براي چه شما براي درمان خود به غير الله يعني قرص متوسل مي شويد؟

muiacir;507624 نوشت:
ادعونی استجب لکم

اگر شما به اين اعتقاد داريد چرا بجاي يا الله در زمان مريضي مي گويد يا دكتر؟ يا قرص؟

SeYEd MohAMad;507643 نوشت:
وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ

مطلب در کتاب الانصاف فی معرفة الراجح من الخلاف علی مذهب الامام احمد بن حنبل ، چاپ دار الکتب العلمیة بیروت لبنان ، جلد ۲ ، کتاب الصلاة ، صفحه ۴۳۰ موجود می باشد

شده : توسل به افراد صالح جایز می باشد و این در مذهب ما صحت دارد و گفته است مستجاب است. احمد بن حنبل به مروذی گفته است : در دعایش به رسول خدا صلی الله علیه و آله متوسل می شده است. و می گوید توسل به ایمان و طاعت و محبت و نماز و سلام و دعا و شفاعت رسول خدا می کرده است و نحوه توسل احمد بن حنبل این گونه بوده است و بندگان موظفند این گونه متوسل شوند و این در حق رسول خدا مشروع و جایز است به اجماع علما و پیامبر خدا وسیله الهی برای توسل هستند چنان که خدا در آیه قرآن می فرماید : اتقوا الله وابتغوا الیه الوسیله.

عقيده امام حنبل اين هست طبق اين ايه پيامبر وسليله الهي هست

گــلبرگــ ☘;508317 نوشت:
سلام ، نه ببنید منظورم اینه که ..امام دعا میکنه برای شفا بیمار..و خدا به خاطر دعای امام..شفا میده.

احسنتم
ائمه واسطه فيض هستند
ياوجيها عند الله اشفع لنا عند الله

ما اهل بيت را واسطه قرار مي دهيم نه اينكه بگويم انا استقلال دارند در امور شفا، بلكه خداوند اين قدرت را به انها داده همان طور كه به عيشي داد و يا به موسي داد كه عسايض ازدها شود

Sa-Ka;507256 نوشت:
با عرض سلام و احترام

بسم الله و الصلاه و السلام علی رسول الله و علی اله الاطهار

کاربر گرامی

بنده نه تنها شیعه بلکه طلبه هم هستم ! اگر تعصب بر جامعه مسخ شده مذهبی ما حاکم نبود حتما شما را در این زمینه روشن تر میکردم تا گمان نکنید هر کسی از اشتباهات واضحی انتقاد کرد دلیل بر این است که او شیعه نیست و اصل ولایت را قبول ندارد[=Calibri] !

نماز امام زمان علیه السلام که در مسجد جمکران خوانده میشود و یک نماز کاملا توحیدی و زیبا هست که در ان 100 بار به خداوند اظهار عبودیت میکنید و استعانت از ان یگانه بی همتا میجویید چه ربطی به نماز شرک الودو مجعول توسل به حضرت زهرا سلام الله علیها دارد ؟؟؟؟؟[=Calibri]!!!!
بنده خودم هر ماه مسجد جمکران میروم و نمازان مسجد را با خضوع و با توجه به جا میاورم[=Calibri] !

کاربر محترم ؟ شما بالغ هستید ؟ عاقل هستید؟ ان شا الله از شعور هم برخوردار هستید
پس چرا نمازی که علنا با گفتار پرودرگارشما متناقض است را میگویید سند محکم دارد ؟؟؟ کدام سند ؟؟؟ سندی که شرک را تایید کرده؟؟؟
ایه از این واضح تر برای شما بیاورم ؟؟؟؟

و ان المساجد لله فلا تدعوا مع الله احدا
سوره مبارکه الجن ایه 18

یعنی یک نماز شرک الود این قدر برای شما محترم هست که به کلام الله اعتنا نمیکنید ؟؟؟؟ لا اقل احتیاط کنید و ترک فعل کنید! پس کلام الله تو زندگی شما چه نقشی دارد ؟؟؟

باشد شما ایه ای بیاور که بگوید برو به سجده و غیر خدا را بخوان و اسمش بزار توسل[=Calibri] !!!!!

کاربر محترم و عزیز ! توسل راه داره ! توسل این نیست که هر روش غلط و غیر شرعی را شما انجام دهی و گمان کنی توسل هست[=Calibri]!
خب از فردا نعوذ بالله بگویید لا اله الاعلی !! زیرا میگویید صفات الهی در علی ظهور کرده و صفات با ذات یکی هست پس میشه این جمله شرک الود را گفت کما اینکه بعضی میگویند[=Calibri] !

خواهشا بزرگوار تفکر کنید ! تا کسی از کارغلطی انتقاد کرد فکر نکنید فورا او سنی مذهب هست[=Calibri] !

إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِ اللّهِعِبَادٌ أَمْثَالُكُمْ فَادْعُوهُمْ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لَكُمْ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ

در حقيقت ، كسانى را كه به جاى الله مى‏خوانيد، بندگانى از جنس شما هستند. پس آنها را در گرفتاريها بخوانيد ، اگر راست مى‏گوييد بايد شما را اجابت كنند[=Calibri].

سوره مبارکه الاعراف ایه 194

ahmad1811367;507262 نوشت:
سلام . به نظر من چون خود خداوند این طوری میخواهند . چون خداوند در قرآن میفرمایند که اکراه دارد از اینکه کارهایش را بدون وسیله انجام دهد

«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ وَ جاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛ ای كسانی كه ایمان آورده اید! از خدا بترسید و برای نزدیك شدن به او «وسیله» بجویید و در راه او كوشش كنید، باشد كه رستگار شوید»

قرآن مجید «توسّل»را یك راه روشن برای رسیدن به قرب الی الله معرفی می فرماید

توسّل تنها و بدون داشتن تقوا و پرهیز از گناه، نتیجه ی كامل نمی دهد.

کاربر گرامی

تنها ایه ای که در برابر صدها ایه ای که شما را دعوت به توحید کرده بدان متمسک میشوید همین ایه و ابتغوا الیه الوسیله هست که متاسفانه دوستان گرامی اصلا نمیدانند معنی و مراد ایه چیست و یک سخنی شنیده و ان راهمه جا بازگو میکنند بدون هیچ تفکر و تاملی[=Calibri] !

معنای الوسیله یعنی هر عملی که باعث شودشما به الله تعالی نزدیک شوید از نماز و دعا گرفته تا محبت به محمد و ال محمد علیهم السلام[=Calibri] !
ولی معنی وسیله به سوی خدا این نیست که خدایا تو دوری و نمیشنوی و من دیگری را جای تو صدا بزنم[=Calibri] !!!!!
کجای ایه گفته برو در خانه دیگری و به بهانه توسل حالاتی را که باید به سوی پرودرگارت که همه جا ناظر و حاضر بر احوال توست را به سوی دیگری ببری ! وسیله یعنی هر عملی که باعث تقرب به سوی خداست و بی شک شرک به خدا باعث ضلالت است نه وسیله[=Calibri] !

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّيقَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْبِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ

چون بندگان من در باره من از تو بپرسند، بگو که من نزديکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس به ندای من پاسخ دهند و به من ايمان آورند تا راه راست يابند

سوره مبارکه البقره ایه 186

Sa-Ka;507275 نوشت:
باز هم متشکرم
ما و اهل سنت بحثمون آیه و سند نیست
ابتغو الی الله وسیله...
احادیثی که گاها تمام منابع اهل سنت اون ها رو روایت کردند: احادیث غدیر, حدیث سفبنه نوح که پیامبر اسم تک تک امام ها می فرمایند, حدیث ثقلین و ...
من انقدر دوست سنی دارم که به زیارت امام رضا می یان
انقدر دوست سنی دارم که حاجت از ائمه می گیرند
....
ولش کنید این بحث ها رو

باز هم خدمتتون یاد آوری می کنم ضمن اینکه خداییش متشکرم که نظرتون رو برام نوشتید و تذکر بودید , شما نمی توانید به این سوالات پاسخ بدید چون ما پایه فکری مشترکی نداریم
همان طورکه من نمی توانم در مورد مفتی ها و مولوی های شما نطر بدم
فهم سوال من و عدم تناقضش با این تهمت هایی که فرمودید منوط به پیش فرض هایی است که شما ندارید
هیچ کس هم نمی تواند دیگری را به نعوذبالله شرک متهم کند و یا موارد دیگر
ما ائمه رو واسطه می دونیم و نه اینکه ...اونچه شما تهمتش رو میزنید
خدا نظام جهان رو علت و معلولی خلق کرده ...ما ائمه رو واسطه می دونیم کما اینکه خداوند تشنگی را نه بوسیله خودش بلکه بوسیله ی آب برطرف کرده ... شاید به این مثال خورده بگیرید اما ما هزار دلیل برای افکارمون داریم . دلایلی که در عرض کنم فقط بحثمون جدل میشه
قشنگ ترین بحث های شیعه وسنی در کتاب شب های پیشاور هست
اگر دوست نداشتید کل کتاب رو بخوانید فقط مقدمه وچند صفحه اولش را بخوانید
گرو هایی شیعه وسنی هستند که قرار به مناظره می گذارند و تو این چند صفحه که خدمتتون عرض کردم شرایط مناظرشون رو نوشتند...

به خاطر همه ی انچه می توان آن را (( تحجر شیعی)) دانست بنده خودم شرمندم
به هر حال تا اصل نباشد بدل هم نیست

راستی من نوجوانی هام به خود خدا هم شک داشتم
بیشترین شناختم رو از خدا از طریق ائمه کسب کردم
شما توحید مفضل امام صادق علیه السلام و یا مناجات های قشنگ امام سجاد و یا دعی عرفه امام حسین رو بخونید ... یک بار و بدون تعصب ... بعدش ببینم می تونید علم الهی این معصومین رو انکار کنید یا نه!! اون ها واقعا واسطه این معرفت جزئی بنده بودند که من تا سال ها حداقل بدون فساد و بدون مشکلات عمده و به لطف خدا موفق تونستم زندگی کنم ...
باز هم متذکر می شم من دست همه ی اهل سنت و همچنین اهل تشیع معتقد به وحدت رو می بوسم ...
انشالله روز به روز متحدتر بشیم:hamdel::Gol::Gol::Gol:

کاربر گرامی

معنای وسیله در ایه فوق این نیست که شمابه بهانه توسل اعمال غیر شرعی انجام دهی ! بلکه وسیله یعنی هر عملی که باعث تقرب شما به سوی خداست ! امام رضا علیه السلام فرمود : الصلاه قربان کل تقی

بزرگوار ما پایه مشترک داریم ! چرا این حرف میزنید ؟؟؟؟ دین محمد صلی الله علیه و اله یکی بود یا دو تا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ما هر دو مسلمان شیعه عاقل بالغ هستیم هردو یک مبانی داریم ! هر دو کلام الله را قبول داریم هر دو محب محمد و ال محمد علیهم السلام هتسیم ! ولی اعمال غلط را باید به یکدیگر گوشزد کنیم یعنی لباسی که من میپوشم اقتضا میکند این تذکر را به همنوع خودم گوشزد کنم تا فردای قیامت نگویند چرا تذکر ندادی[=Calibri]!

بله ! بهترین و زیباترین راه خداشناسی را فقط باید از دستگاه اهل بیت علیهم السلام جست ! زیرا ان بزرگواران بزرگترین منادیان توحید بوده اند ! همه وجودشان را توحید فراگرفته است[=Calibri] !
ولی نه اینکه ذات ان بزرگواران را چنان مورد تقدیس قرار دهید که دچار شرک و غلو شوید و راه کج کنید[=Calibri] !
ائمه صلوات الله علیهم امده اند تمام توجه و فکر و ذهن شما را به معبود بی همتا سوق دهند نه اینکه شما را مشغول ذکر خود کنند و وضعیت این بشود که امروزه جامعه مذهبی ما گرفتاران است[=Calibri] !

امير المؤمنين علیه السلام همان که امامالموحدین است در وصيت به امام حسن علیه السلاممي فرمايد [=Calibri]:

وَأَلْجِئ نَفسَكَ في أُمُوْرِكَ كُلِّهَاإِلى إلهِكَ فَإِنَّكَ تُلْجِئُهَا إِلىكَهْفٍ حَريزٍ وَمَانعٍ عَزيْزٍ. وأَخْلِصْفي المسأَلَةِ لِرَبِّك فَإِنَّ بيَدِهِ العطَاءَ وَالحِرمَانَ

در همه کارها نفس خود را به پناه پروردگارت متوجّه كن، که به پناهگاهى استوار و نگاهبانی پايدار روى آورده اى، و آنچه می خواهی تنها از پروردگارت بخواه، که به دست اوست بخشيدن و محروم نمودن

نهج البلاغه نامه ۳۱

از امام باقر عليه السلام روايت است كه فرمود : خداوند به اين دليل ابراهيم عليه السلام را خليل خودش برگزيد كه او غير از خدا به كسي روي نياورده و غير از ذات مقدس او از هيچ كسي چيزي نخواست[=Calibri].

علل الشرائع 34, عيون اخبارالرضا 2/75

ابراهيم بن محمد همداني مي گويد : خدمت ابي الحسن علي ابن موسي الرضا عليه السلام عرض كردم خداوند فرعون را چرا غرق كرد درحاليكه او ايمان آورد و توحيد را پذيرفت؟ فرمود: او هنگامي تظاهر به ايمان كرد كه ديگراز همه چيز نا اميد شده بود و چنين ايماني پذيرفته نمي شود سپس فرمود: علت مهم ديگريهم دارد، و آن اينكه در آن شرايط دشوار كه در آستانه غرق شدن قرار داشت به جاي اينكه از خداوند كمك بخواهد از موسي عليه السلام كمك خواست ! اينجا بود كه خداوند به موسي عليه السلام وحي فرمود كه موسي ! تو به اين دليل به فرعون كمك نكردي ! كه او را تو نيافريده اي لذا چنين توانايي نداشتي اگر او از من كمك مي خواست حتما به او كمك ميكردم[=Calibri].

علل الشرائع 59, عيون اخبار الرضا2/76
[=Calibri]

[=Calibri]امید است متذکر شوید ...................

kheymegahabalfazl;507291 نوشت:
جناب ملكوت بنده از شما بارها سوال كردم اگر خدا ما را كافيست جرا خود خداوند به غير خدا متوسل شده است؟

دوم چرا شما در زمان مريضي از اذكار الهي استفاده نمي كنيد و نمي گويد الا بذكر الله تطمئن القلوب، چرا نمي گويد يا الله؟ چرا مي گويد يا قرص و يا دكتر؟

انا كنا نتوسل اليك بنبينا

جناب خیمه[=Calibri] !

اولا خداوند هرگز نیازی به وسیله ندارد! و این از خصوصیات واجب الوجود نزد علمای علم کلام است ! رسالت انبیا هم برای این است که معنای ایمان مشخص باشد زیرا خداوند اگر اراده میفرمود که همه مومن شوند برای او کاری نبود .... بعدش هم مغلطه نکنید بنده اصل توسل را زیر سوال نبردم بلکه روش توسل را انتقاد کردم[=Calibri] !

در مورد مغلطه مشهور مریض و دکتر ! هم باید عرض کنم این قضیه ربطی به امور خارج از مادیات ندارد ! خداوند چنین اراده کرده است که عالم ماده و عالم دنیا عالم سبب و مسببات باشد ! و امور افراد بوسیله یکدیگر و چرخش طبیعت حل و فصل گردد[=Calibri] !
در مورد همون دکتر هم شما اگر دکتر را عامل مستقیم در شفای خود بدانی دچار شرک خفی شده ای ! بلکه باید توکل به خدا کنی و دکتروسیله قرار دهی[=Calibri] !
در روش توسل هم شما باید خدا را بخوانی فقط و از ائمه هم بخوای در راستای حاجت برای تو دعا کنند فقط همین ! و استغفروا الله واستغفر لهم الرسول[=Calibri] !
یعنی همه توجه خود را به سمت الله میبرن و از او دعا و استغفار میکنند و در کنارش از رسول میخواهند که او هم براشون دعا کند[=Calibri]!
نه اینکه بری دم خونه ابالفضل عیله السلام بگی مریض دارم شفاش ندی من نمیرم[=Calibri] !!!!!!

إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِ اللّهِعِبَادٌ أَمْثَالُكُمْ فَادْعُوهُمْ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لَكُمْ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ

در حقيقت ، كسانى را كه به جاى الله مى‏خوانيد، بندگانى از جنس شما هستند. پس آنها را در گرفتاريها بخوانيد ، اگر راست مى‏گوييدبايد شما را اجابت كنند[=Calibri].

سوره مبارکه الاعراف ایه 194

اقا ما باید چجوری حرف بزنیم پستامون توی این تاپیک هی پشت سر هم حذف نشه؟
تشکر از جناب عالم مقدس ملکوت که برای شیعیان بی نهایت متعصب این تاپیک و مابقی شیعیان جهان این مساله توسل رو روشن کردند
بنده هنوز هم معتقدم اصل مساله توسل اشتباهه...میخواد از قرآن برداشتش بکنین ، میخواد از احادیث برداشت بکنین و ....
من که به شخصه از وقتی معنی واقعی توسل رو با عقلم درک کردم به عمرم هیچ وقت به احدی برای قبولی حاجتم در درگاه خداوند متوسل نشدم...همیشه از خود خدا خواستم که اگر صلاحه کارم رو خودش حل کنه
علت اشتباه بودنش هم توی این تاپیک بارها اعلام کردم و هنوز هم سر حرفم هستم که اگر به عقلتون رجوع کنین میفهمین توسل اشتباه ترین کار ما شیعیانه ، هرکس هم دلیل واضح و عقلی برای توسل داره ...بسم الله
به نظر من باید اصلا اسم توسل رو از دایره لغات شیعیان خارج کنیم و به جاش مثلا واژه همدلی و همکاری رو به کار ببریم...به این معنی که اونی که بهش توسل میکنیم هیچ تاثیری توی قبول شدن حاجت من نداره میخواد امام حسین باشه ، میخواد باب الحوائج باشه یا میخواد امام زاده سر کوچمون باشه و فقط از اون طرف میخوام با ما همدل بشه و او هم کنار ما دعا کنه ، شاید خدا وقتی دید تعداد دعا کنندگان و درخواست کنندگان فلان حاجت و درخواست ، رفت بالا ...اون وقت حاجت رو برآورده کنه....ادعونی استجب لکم
این حرف های بیهوده و باطل ( توسل یعنی چون ائمه از ما خفن تر هستند و پاک تر هستند و پیش خدا مقرب تر هستند در نتیجه اگر اون ها واسط بین ما و خدا بشند حاجتمون احتمال قبولیش بیشتره)که همیشه تو گوشمون خوندند هم امیدوارم به زودی از ذهنمون پاک بشه

عالم مقدس ملکوت;508430 نوشت:
اولا خداوند هرگز نیازی به وسیله ندارد! و این از خصوصیات واجب الوجود نزد علمای علم کلام است !

بسم الله

الهم لعن اول و ثاني و ثالث ظالم و ظلم حق محمد و آل محمد

اراده میفرمود که همه مومن شوند برای او کاری نبود

پس مشخص شد خدا ند به غير خودش متوسل شده است، حالا به ما بفرمايد چرا خدا را كافر مي دانيد؟ۀ

اولا خداوند هرگز نیازی به وسیله ندارد! و این از خصوصیات واجب الوجود نزد علمای علم کلام است !

بعدش هم مغلطه نکنید بنده اصل توسل را زیر سوال نبردم بلکه روش توسل را انتقاد کردم !

توسل توسل هست در هر حال شما بين خود و خدايت يك واسطه قرار مي دهي بين خودت و كدام خدا؟ همان خدايي كه مي فرمايد حبل من وريد هست لذا شما به دون الله متوسل مي شويد حال انكه خداوند مي فرمايد يكفي الله تنها من براي شما كافي هستم در نتيجه اگر متوسل به دون الله شك باشد ديگر شراييط و غير شرايط ندارد

ما همچنان منتظر هستيم از كفر عمر كه بين خودش و خدا فاصله انداخت دفاع كنيد و همچنين در مورد مسائل مبهم به شرك خودتان مانند توسل به دكتر و قرص

در مورد مغلطه مشهور مریض و دکتر ! هم باید عرض کنم این قضیه ربطی به امور خارج از مادیات ندارد ! خداوند چنین اراده کرده است که عالم ماده و عالم دنیا عالم سبب و مسببات باشد ! و امور افراد بوسیله یکدیگر و چرخش طبیعت حل و فصل گردد !

ادعايتان باطل هست زيرا خداوند مي فرمايد ادعوني استجب لكم خداوند ميفرمايد فاذكروني اذكركم معاندين و دشمنان اسلام با استناد به اين ايات شيعه را مشرك جلوه مي دهند لذا ادعاي شما در مورد مسبب هم باطل هست اگر قائل بر سبب باشيد پس بايد توسل به اهل بيت را جايز بدانيد در غير اين ضورت از كفرتان بايد دفاع كنيد ضمن اينكه از منظر شما قرص مي تواند سبب باشد ايا اهل بيت به اذن الله كه شهيد هستند و از دنيا رفته اند نمي توانند سبب باشند؟:khaneh:‌‌‌‌‌‌ّ به قول امام سجاد ع خداوند دشمنان ما را از جاهلين خلق كرده است

بلکه باید توکل به خدا کنی و دکتروسیله قرار دهی !

عقيده شيعه در مورد توسل نيز همين هست

در روش توسل هم شما باید خدا را بخوانی فقط و از ائمه هم بخوای در راستای حاجت برای تو دعا کنند فقط همین ! و استغفروا الله واستغفر لهم الرسول !

عمو ما هم همين را مي گويم، مگر شيعه مي گويد اهل بيت خدا هستند؟ اما عمر بن خطاب مولا علي را خداي خود مي دانست ههههههههههه

نه اینکه بری دم خونه ابالفضل عیله السلام بگی مریض دارم شفاش ندی من نمیرم !!!!!!

اين مسئله مشكلي و منافاتي نمدارد زيرا مردم بر حسب جايگاهي كه مولا در نزد خدا دارد از ايشان انتظار دارند،

در حقيقت ، كسانى را كه به جاى الله مى‏خوانيد، بندگانى از جنس شما هستند. پس آنها را در گرفتاريها بخوانيد ، اگر راست مى‏گوييدبايد شما را اجابت كنند.

اتفاقا به اذن الله شفا هم مي دهند مشكلش چيست؟

عالم مقدس ملکوت;508427 نوشت:
امير المؤمنين علیه السلام همان که امامالموحدین است در وصيت به امام حسن علیه السلاممي فرمايد :

وَأَلْجِئ نَفسَكَ في أُمُوْرِكَ كُلِّهَاإِلى إلهِكَ فَإِنَّكَ تُلْجِئُهَا إِلىكَهْفٍ حَريزٍ وَمَانعٍ عَزيْزٍ. وأَخْلِصْفي المسأَلَةِ لِرَبِّك فَإِنَّ بيَدِهِ العطَاءَ وَالحِرمَانَ

در همه کارها نفس خود را به پناه پروردگارت متوجّه كن، که به پناهگاهى استوار و نگاهبانی پايدار روى آورده اى، و آنچه می خواهی تنها از پروردگارت بخواه، که به دست اوست بخشيدن و محروم نمودن

نهج البلاغه نامه ۳۱

از امام باقر عليه السلام روايت است كه فرمود : خداوند به اين دليل ابراهيم عليه السلام را خليل خودش برگزيد كه او غير از خدا به كسي روي نياورده و غير از ذات مقدس او از هيچ كسي چيزي نخواست.

علل الشرائع 34, عيون اخبارالرضا 2/75

عمو جان انبيا و اهل بيت خودشان واسطه منبع فيض بودند ايا شما از واسطه ها مي خواهيد به غير واسطه متوسل شوند؟ :khaneh:

دوما حضرت ابراهيم در يك موقعيت زماني شرك مبلغ بوده ايا شما مي خواهي ايشان از مشركين خواسته هاي خود را مطالبه كنند؟

خدا وكيلي شما بايد بشويد مسئول انجمن تفريح و سرگرمي اين سايت زيرا بيشتر برانزده شما مي باشد

نكته دوم شما كه در روايت خواندم و تدليس تبهر داريد خوب چشمانت را باز كن تا از نه نهج البلاغه هم برايت بگويم

بِأَبِي أَنْتَ وَأُمّي! اذْکُرْنَا عِنْدَ رَبِّکَ، وَاجْعَلْنَا مِنْ بَالِکَ! خطبه 226-غسل و کفن کردن رسول خدا
عمو جان ايا مولا علي ع به يك فرد مرده متوسل مي شود و به او مي گويد ما را پيش و نزد خدا ياد كن ايا نمي داند خدا سميع و عليم هست؟ چرا متوسل به خد نشده و متسول به شخص مرده شده است؟

شما اگر نهج البلاغه مي خواني همه را بخوان نه اينكه گزينيشي براي خود روايت بخواني و بعد هم تاويل كني زيرا ويزگي هاي تاويل گران در ايه 6 ال عمران موجوده في قلوبهم زيغ يك نوار قلب بگيريد جناب ملكوت :khaneh:

اين هم پاسخي محكم تو به ياوه سرايان و منكرين توسل به اهل بيت

آیا اهل بیت ع گفته اند که ما وسیله هستیم ؟ +سند

عالم مقدس ملکوت;508420 نوشت:
کجای ایه گفته برو در خانه دیگری و به بهانه توسل

خوب چشمانت را باز كن

وابتفوا اليه الوسيله، اگر رسيدن به خداوند به تنهايي ميسر بوده است براي افرادي كه سرشار از گناه هستند ديگر خداوند دستور به قرار دادن وسيله نيست، وقتي دستور به وسليه مي دهد يعني خداوند قائل بر واسطه هست اما تخصيص نزده شما بايد دليل اقاكه كنيد اهل بيت نمي توانند واسطه باشند حال انكه تو براي طلب روزيت جلوي خلق خدا دست دراز مي كني اما نزد خدا دراز نمي كنيد :khaneh:

عالم مقدس ملکوت;508420 نوشت:
وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّيقَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْبِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ

چون بندگان من در باره من از تو بپرسند، بگو که من نزديکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس به ندای من پاسخ دهند و به من ايمان آورند تا راه راست يابند

سوره مبارکه البقره ایه 186

كجا اين ايه امده ما نمي توانيم به اهل بيت متوسل نشويم؟

بر همه معاندين و دشمنان اهل بيت از بكريه تا عمريه و از عمريه تا سلفي و وهابيت بنده كاربر خيمه گاه اباالفضل ع تحدي مي كنم اگر كسي ايه اي صريح براي توسل بياورد بنده كل سايتم را از اينترنت پاك مي كنم يك روايت صريح بياوريد خداوند فرموده باشد به اهل بيت متوسل نشويد بياوري گار جرات داريد

خداوند در ايه 64 سوره نسا دستور به توسل به غير خودش را داده است لذا اين سياه نمايي هاي شما جا براي تبليغ افكار سلفي ها پيدا نمي كند

موضوع قفل شده است