بررسی حکم فقهی سی دی های قفل شکسته

تب‌های اولیه

56 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی حکم فقهی سی دی های قفل شکسته

آیا استفاده از نرم افزارها یا سی دی هایی که قفل آنها (جهت جلوگیری از کپی از آن) توسط فرد دیگری شکسته شده جایز است؟
با توجه به اینکه بسیار از این نرم افزارها در سطح دانشگاهی تدریس و کاربرد بسیاری در علوم فنی و مهندسی دارند.
مرجع:آیت الله خامنه ای

yareza2006;16223 نوشت:
آیا استفاده از نرم افزارها یا سی دی هایی که قفل آنها (جهت جلوگیری از کپی از آن) توسط فرد دیگری شکسته شده جایز است؟ با توجه به اینکه بسیار از این نرم افزارها در سطح دانشگاهی تدریس و کاربرد بسیاری در علوم فنی و مهندسی دارند. مرجع:آیت الله خامنه ای

با عرض سلام وتشكر از سوال شما
طبق نظر مقام معظم رهبري
استفاده از سي دي هائي كه رويش عبارتهائي نوشته شده مبني بر اينكه حقوق اين نرم افزار محفوظ ويا جملاتي شبيه به ان كه برساند كه حق مولف ويا صاحب نرم افزار را برساند شكستن ان جايز نيست وسي دي شكسته شده هم بنا بر احتياط واجب نمي شود استفاده كرد.
اجوبه رهبري س/ 1341و1342

اسراء;16237 نوشت:

با عرض سلام وتشكر از سوال شما
طبق نظر مقام معظم رهبري
استفاده از سي دي هائي كه رويش عبارتهائي نوشته شده مبني بر اينكه حقوق اين نرم افزار محفوظ ويا جملاتي شبيه به ان كه برساند كه حق مولف ويا صاحب نرم افزار را برساند شكستن ان جايز نيست وسي دي شكسته شده هم بنا بر احتياط واجب نمي شود استفاده كرد.
اجوبه رهبري س/ 1341و1342

ببخشید باتوجه به این موضوع تکلیف نرم افزار های قفل شکسته که در بازار مسلمین فروخته می شود و ما می خریم و تا به امروز در همه جا استفاده می شده مثل windows (ویندوز) چیه ؟
یعنی اگر به فرض ما از امروز اینا رو کنار بگذاریم کلی از زندگی یمان را بوسیله اینها گذرانده و پیش بردیم و تحصیلات و درآمدها و ...، حالا در مقابل اینها چه وظیفه ای داریم ؟

hghhgh;38109 نوشت:
ببخشید باتوجه به این موضوع تکلیف نرم افزار های قفل شکسته که در بازار مسلمین فروخته می شود و ما می خریم و تا به امروز در همه جا استفاده می شده مثل windows (ویندوز) چیه ؟ یعنی اگر به فرض ما از امروز اینا رو کنار بگذاریم کلی از زندگی یمان را بوسیله اینها گذرانده و پیش بردیم و تحصیلات و درآمدها و ...، حالا در مقابل اینها چه وظیفه ای داریم ؟

باسلام وتشكر از سوال از شما

در مورد ويندوز وچيز هائي كه از كشور هاي خارجي وارد مي شونداگر قراردادي با اون كشورها نيست، اشكالي براي استفاده نداردوويندوز قطعاً از مواردي است كه قراردادي با انها نداريم واستفاده انها بلا اشكالي است.
اگرنسبت به مواردي است كه مربوط به داخل كشور است واز مواردي است كه صاحبانش حق رايت را اجازه ندادند، نسبت به صاحبانش ضامن هستند وبايد از انها رضايت ويا مصالحه كند
استفتاء كارشناس و اجوبه رهبري س/ 1341و1342

اسراء;38133 نوشت:

باسلام وتشكر از سوال از شما

در مورد ويندوز وچيز هائي كه از كشور هاي خارجي وارد مي شونداگر قراردادي با اون كشورها نيست، اشكالي براي استفاده نداردوويندوز قطعاً از مواردي است كه قراردادي با انها نداريم واستفاده انها بلا اشكالي است.
اگرنسبت به مواردي است كه مربوط به داخل كشور است واز مواردي است كه صاحبانش حق رايت را اجازه ندادند، نسبت به صاحبانش ضامن هستند وبايد از انها رضايت ويا مصالحه كند
استفتاء كارشناس و اجوبه رهبري س/ 1341و1342

ببخشید ولی ما بلاخره نمی دونیم حرف کی رو قبول کنیم !
من این سئوال رو از سایت پرسش یا پرسجو، پرسیدم این جواب رو دادن :

دوست عزیز
طبق نظر رهبری هیچ تبصره ای در این مسئله جایز نیست و باید تابع مقررات عمل نمود. پس حتی اگر آمریکا نیز با ما قرارداد ندارد نمی توان از نرم افزارهای تولید این کشور کپی نمود. وقتی این کار جایز نیست چه فرقی می کند که این کار سرقت باشد یا دزدی. بهرحال نمی توان از نرم افزارهای دشمن نیز کپی شود.
(استفتا از دفتر

کهالبته به نظر من درست است!
چونکه طبق نظر رهبر ما که با مردم آمریکا دشمن نیستیم !
این نرم افزار ها تولید مردم است و اگر راضی نباشند کپی از اون میشه دزدی.
حالا شما که می گین اشکالی نداره که با این نظر مخالف است.
در ظمن مشکل دزدی هم هست چون شاید اونا نخوان که ما استفاده کنیم. مگه زوره.
بدون اجازه که نمیشه از اموال مردم حتی اگر مسلمون نباشه استفاده کرد.
یعنی دزدی حتی از دشمن هم جایز نیست !

با سلام وتشكر از پي گيري شما
انچه شما از استفتاء اشاره نموديد در اجوبه س=1343 اينجور اشاره دارد كه؛ نسبت به سي دي هاي خارجي تابع قرارداد است
با سوالي كه از جنابِ فلاح زاده پاسخ گوي احكامِ دفتر رهبري شده (خودم سوال نمودم)مي فرمايد چون ما قرادادي نداريم ونظام هم مخالفتي ندارد.سي دي كه مال خارجي هاست استفاده اش بلا اشكال است؛
بله اگر كسي بداند صاحبش ناراضي است نمي تواند استفاده كند(در صورتي كه از كافر حربي نباشد)، ولي لازم هم نيست كه تحقيق كنيم كه ايا راضي هستند يا نه؟ اين ويندوز از خارج امده ولو اينكه بدانيم اين ويندوز از دولتمردان نباشد و مال مردم انها باشد چون نسبت به رضايت انها چيزي نمي دانيم استفاده اش اشكالي ندارد ولازم به تحقيق هم نيست.
ضمناً اصطلاحاً به چنين چيزي، حقوق معنوي تلقي مي كنند (كه شما در سوالتان فرموديداموال ديگران ولو اينكه مسلمان نباشد رابي اجازه نمي شود استفاده كرد )حساب حقوق معنوي را از اموال جدا كنيد اتفاقاً نسبت به كافر حربي در احكام داريم كه مالشان محترم نيست ومي شود بي اجازه از مالشان استفاده كرد.
ظاهراًعبارت را خودتان بهش اضافه كرديد وعبارت جوابِ تا( تابع مقررات) مي باشد دراين صورت قابل جمع است وعبارتها با هم منافاة ندارند.
خلاصه اينكه ويندوز وغيره كه از كشور خارج (از هر كشوري) بيايد اگر مقررات وقراردادي باشد تابع همان است والادر صورتي كه ندانيم راضي هستند يا نه(در صورتي كه حربي نباشد زيرا حربي مالشان احترامي ندارد) ونظام جمهوري اسلامي هم مخالفتي نبيند استفاده اش اشكالي ندارد

ادرس اجوبه 1343 واستفتاء كارشناس از حجة الاسلام فلاح زاده پاسخ گوي دفتررهبري

اسراء;38529 نوشت:

بله اگر كسي بداند صاحبش ناراضي است نمي تواند استفاده كند(در صورتي كه از كافر حربي نباشد)، ولي لازم هم نيست كه تحقيق كنيم كه ايا راضي هستند يا نه؟ اين ويندوز از خارج امده ولو اينكه بدانيم اين ويندوز از دولتمردان نباشد و مال مردم انها باشد چون نسبت به رضايت انها چيزي نمي دانيم استفاده اش اشكالي ندارد ولازم به تحقيق هم نيست.

سلام بر جناب مستطاب استاد اسراء:Gol:
استاد اين بخش از فرمايشات جنابعالي دال بر اين قضيه است که همه اي نرم افزار هاي خارجي که در حال حاضر استفاده مي کنيم حرام است.چرا عرض مي کنم خدمتتون.
1-در ابتداي هر نرم افزار بخشي به نام لايسنس وجود دارد که محتواي آن قوانيني است که توسط شرکت سازنده ي آن نرم افزار در نظر گرفته شده و همه ي آنها مخالفند که به اين صورت که ما در ايران استفاده مي کنيم از نرفزارشان بدون پرداخت پولي استفاده شود.
2-بزرگوار اگه راضي بودند که قفل نمي گذاشتند براي نرم افزارشان.
3-همونطور که حقير عرض کردم نيازي به تحقيق نيست و دوستان از اين به بعد بدانند و آگاه باشند که اون بخشي که در هنگام نصب به زبان لاتين نوشته شده قوانين نرم افزار رو نشان ميدهد .
4-اينکه ما با تک اين شرکت ها قرار داد نداريم که دليل نمي شود.
شما در ابتداي نصب هر برنامه در بخش لايسنس متعهد شده ايد که از قوانين آن شرکت تبعيت کنيد و در واقع قرارداد امضاء کرده ايد با تمام شرکت هاي سازنده ي نرم افزار هايي که روي سيستم شما نصب شده است شما قرارداد امضاء کرده اید.
5-پس چرا شکایت نمی کنند عرض شود خدمت اساتید و کاربران بزرگوار اگر کسی 500 تومان از شما دزدید چیکار می کنید .می روید دادگاه پرونده سازی و ...
خوب مسلمه که نه چون ارزشش 500 تومان آنقدر ها نیست ولی این دلیل رضایت شما از دزدیده شدن اون نیست.
خوب در دنیایه نرم افزار هم همینجوره یه شرکت نرم افزاری که برای نصب غیر مجاز برنامه یه شخص و دادگاهی نمی کنه چون ارزشش رو نداره تصور کنید برای محکوم کردن باید یه پرونده در دادگاه لاهه تشکیل بشه برای معمولاً کمتر از 50 دلار خوب مشخصه که هیچ کس چنین کاری نمی کند.
ولی آنها ناراضی اند و ماهم در ابتدای نصب قرارداد با آن شرکت امضاء کردیم و متعهد شده ایم به قوانین آن پایبند باشیم پس این کار حرام است.

يا حق

با تشکر از جواب ها

بله همانطور که دوستمان اشاره کردند آنها راضی نیستند و قوانین را در ابتدا نوشته اند.

و جمله معروف زیر نیز در همیشه در اول ویندوز نوشته می شود، پشت جلد نسخه های اصلی تمام نرم افزار ها هم هست :

All Right Reserved

که به معنی این است که : تمامی حقوق محفوظ است، البته این جمله در محصولات ایرانی هم هست.

البته قانون کپی رایت که ما می گیم، در حقیقت از اون کشور ها اومده.

البته اگر به اینصورت باشه من نمیدونم که دفتر رهبری از ویندوز کپی شده استفاده می کنند یا اصلی !

پس چیکار کنیم!؟

silence;38550 نوشت:
پس چیکار کنیم!؟

جواب همان است که جناب اسرا به طور کامل نوشتند . در س1343 رساله اجوبه چنین آمده:احوط این است که در نسخه برداری وتکثیر نوارهای کا مپیو تری که در داخل تولیدشده است ، حقوق صاحبا ن شان ا زطریق کسب اجازه از آنان رعایت شود ودر موردخارج کشور، تابع قرارداد است.:Sham::Gol:

عترت;38554 نوشت:
جواب همان است که جناب اسرا به طور کامل نوشتند . در س1343 رساله اجوبه چنین آمده:احوط این است که در نسخه برداری وتکثیر نوارهای کا مپیو تری که در داخل تولیدشده است ، حقوق صاحبا ن شان ا زطریق کسب اجازه از آنان رعایت شود ودر موردخارج کشور، تابع قرارداد است.:sham::gol:

ببخشید من زیاد سئوال می کنم.

ولی مشکل این که قرار داد چیه ؟
واگر قرار داد نداریم قضیه چطور میشه ؟

قضاوت;38542 نوشت:
سلام بر جناب مستطاب استاد اسراء:Gol:
استاد اين بخش از فرمايشات جنابعالي دال بر اين قضيه است که همه اي نرم افزار هاي خارجي که در حال حاضر استفاده مي کنيم حرام است.چرا عرض مي کنم خدمتتون.
1-در ابتداي هر نرم افزار بخشي به نام لايسنس وجود دارد که محتواي آن قوانيني است که توسط شرکت سازنده ي آن نرم افزار در نظر گرفته شده و همه ي آنها مخالفند که به اين صورت که ما در ايران استفاده مي کنيم از نرفزارشان بدون پرداخت پولي استفاده شود.
2-بزرگوار اگه راضي بودند که قفل نمي گذاشتند براي نرم افزارشان.
3-همونطور که حقير عرض کردم نيازي به تحقيق نيست و دوستان از اين به بعد بدانند و آگاه باشند که اون بخشي که در هنگام نصب به زبان لاتين نوشته شده قوانين نرم افزار رو نشان ميدهد .
4-اينکه ما با تک اين شرکت ها قرار داد نداريم که دليل نمي شود.
شما در ابتداي نصب هر برنامه در بخش لايسنس متعهد شده ايد که از قوانين آن شرکت تبعيت کنيد و در واقع قرارداد امضاء کرده ايد با تمام شرکت هاي سازنده ي نرم افزار هايي که روي سيستم شما نصب شده است شما قرارداد امضاء کرده اید.
5-پس چرا شکایت نمی کنند عرض شود خدمت اساتید و کاربران بزرگوار اگر کسی 500 تومان از شما دزدید چیکار می کنید .می روید دادگاه پرونده سازی و ...
خوب مسلمه که نه چون ارزشش 500 تومان آنقدر ها نیست ولی این دلیل رضایت شما از دزدیده شدن اون نیست.
خوب در دنیایه نرم افزار هم همینجوره یه شرکت نرم افزاری که برای نصب غیر مجاز برنامه یه شخص و دادگاهی نمی کنه چون ارزشش رو نداره تصور کنید برای محکوم کردن باید یه پرونده در دادگاه لاهه تشکیل بشه برای معمولاً کمتر از 50 دلار خوب مشخصه که هیچ کس چنین کاری نمی کند.
ولی آنها ناراضی اند و ماهم در ابتدای نصب قرارداد با آن شرکت امضاء کردیم و متعهد شده ایم به قوانین آن پایبند باشیم پس این کار حرام است.

با سلام وتشكر ازهمه كاربران واز كارشناسان محترم
كل جواب را باهم تلفيق كنيد جواب شما پيداست
1
-تابع قرارداد است
2-در صورتي كه قراداد نداريم به عدم رضايت انها اطمينان نداشته باشيم (در رضايت وعدم رضايت نياز به تحقيق نيست )و كشور جمهوري اسلامي هم قانوني در مورد سي دي هاي خارجي كه قراداد نداريم هم نداشته باشدولي اگر قرينه اي كه دال بر عدم رضايت است حكم همان است كه گفته شد حق استفاده نيست (البته در صورتي كه كافر حربي نباشد )

عبارت با دقت بخوانيد جواب واقع در پست قبلي واضح است در صورت ابهام پاسخ گو خواهم بود

اسراء;38803 نوشت:

(در رضايت وعدم رضايت نياز به تحقيق نيست )

اگر بعدا متوجه بشیم که رضایت نداشتند و ما بدون اجازه از نرم افزارشون استفاده کردیم، چه حقی بر گردنمونه و چطور باید جبرانش کنیم ؟

hghhgh;38851 نوشت:
اگر بعدا متوجه بشیم که رضایت نداشتند و ما بدون اجازه از نرم افزارشون استفاده کردیم، چه حقی بر گردنمونه و چطور باید جبرانش کنیم ؟

احتراماً
در صورتيكه دسترسي به صاحبش هست بايد خسارت را جبران كند ولي اگر دسترسي به صاحبش نداشته باشد بايد به عنوان رد مظالم با اجازه مرجعش به فقير صدقه بدهد(اگر كافر حربي نيست)
استفتائات /امام/ ج=2/ احكام مجهول المالك س=16

با سلام
پیشاپیش ماه رمضونتون مبارک
اینجوری که من از بحث رفقا فهمیدم اینه که از هیچ نرم افزار خارجی نمی شه استفاده کرد. چون مطمئناً همین طور که رفقا گفتند صاحبان این نرم افزار ها هیچ کدوم راضی نیستند و در بخش لایسنس همه نرم افزارها هم ذکر شده که اگر همه ی قوانین رو قبول دارید می تونید از نرم افزار استفاده کنید.
حالا سوال اینه که خود مراجع الآن از چه ویندوزی استفاده می کنند؟
آیا 350 هزار تومن پول ویندوز اورجینال دادند؟
300 هزار تومن پول مجموعه نرم افزارهای آفیس؟
سایر نرم افزار ها بمونه!!!؟؟؟؟
:Gig:
رفقا تسلیت بنده رو بپذیرید

اسراء;39118 نوشت:

در صورتيكه دسترسي به صاحبش هست بايد خسارت را جبران كند ولي اگر دسترسي به صاحبش نداشته باشد بايد به عنوان رد مظالم با اجازه مرجعش به فقير صدقه بدهد(اگر كافر حربي نيست)

سلام و درود بر جویندگان حق:Gol:
راستش در دنیای امروز دسترسی به تمامی شرکت های نرم افزاری و پرداخت حق استفاده از نرم افزارشون چندان سخت نیست البته نه برای ما ایرانی ها چونکه :

متأسفانه یا بهتره عرض کنم خوشبختانه به دلیل تحریم ایران توسط اروپا و آمریکا هیچ حساب فعال بین المللی نمی تونیم داشته باشیم یا اینکه ریسکش بالاست و به محض اینکه بفهمند از ایران به حساب وارد میشین یا ایرانی هستید (بعضاً حتی اگر با چند آی پی مختلف متصل بشید)بلوکه میشن. و همونطور که عرض کردم ریسکش بالاست.

خوب طبق فرمایش استاد اسراء باید به فقیر صدقه بدهید .
البته از مرجعتون تخفیف بگیرید چون فکر کنم حقوق چند ماهتون رو باید به فقرا بدهید:khandeh!:

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

اسراء;39118 نوشت:

احتراماً
استفتائات /امام/ ج=2/ احكام مجهول المالك س=16

با سلام مجدد.
خوب اینطور که شما گفتید : برای رضایت و عدم رضایت نیاز به تحقیق نیست !
از طرف دیگر می گوئید که وقتی فهمیدیم راضی نیست باید جبران کنیم (حالا به هر طریقی)، خوب اینطوری که اگه تحقیق کنیم بهتره ! چون شاید خیلی دیر فهمیدیم و نتونستیم جبران کنیم و خلاصه اون دنیا مجور شیم حساب کنیم.
لذا اگه الآن با توجه به لیسانس ها بریم تحقیق کنیم که اجازه می دن یانه بهتره، چون ممکنه در سن 50 سالگی بفهمی و بعد مجبور شیم میلیون ها تومان بدیم بره ! اگه الآن بفهمیم شاید اصلا استفاده نکنیم و از خیرش بگزریم.
من الآن از گلی از نرم افزار ها استفاده کردم و کلی پول در آوردم و چیز یاد گرفتم، حالا چطور می تونم این همه رو جبران کنم ! ؟ ! ؟ ! ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟:Ghamgin:

باتشکر از همه دوستان .

hghhgh;39405 نوشت:
با سلام مجدد. خوب اینطور که شما گفتید : برای رضایت و عدم رضایت نیاز به تحقیق نیست ! از طرف دیگر می گوئید که وقتی فهمیدیم راضی نیست باید جبران کنیم (حالا به هر طریقی)، خوب اینطوری که اگه تحقیق کنیم بهتره ! چون شاید خیلی دیر فهمیدیم و نتونستیم جبران کنیم و خلاصه اون دنیا مجور شیم حساب کنیم. لذا اگه الآن با توجه به لیسانس ها بریم تحقیق کنیم که اجازه می دن یانه بهتره، چون ممکنه در سن 50 سالگی بفهمی و بعد مجبور شیم میلیون ها تومان بدیم بره ! اگه الآن بفهمیم شاید اصلا استفاده نکنیم و از خیرش بگزریم.

سلام
درمورد اينكه چه كنيد هر كاري كه موجب بجا اوردن حكم خدا باشد كفايت مي كند

hghhgh;39405 نوشت:
من الآن از گلی از نرم افزار ها استفاده کردم و کلی پول در آوردم و چیز یاد گرفتم، حالا چطور می تونم این همه رو جبران کنم

جواب شما در همان پست 15 قرار داده شده است

با سلام وتشكر . چنانچه دوستان فرمودند در رضايت وعدم رضايت نياز به تحقيق نيست ثانيا اگر كار شما اين همه پيچيده شده و در استفاده از نرم افزار قفل شكسته احتياط شده است شما ميتوانيد به فتاوايي رجوع كنيد كه براي پديد اورندگان نرم افزار حقي قايل نيستند مگر انكه تصريح به عدم رضايت شده باشد .والا اصل اولي جواز تصرف است

مصطفي;40242 نوشت:
با سلام وتشكر . چنانچه دوستان فرمودند در رضايت وعدم رضايت نياز به تحقيق نيست

سلام

بله نیاز به تحقیق نیست چون قرار داد و خواسته های هر شرکت در بخش لایسنس هست و 99/99 درصد ناراضی هستند.

مصطفي;40242 نوشت:

ثانيا اگر كار شما اين همه پيچيده شده و در استفاده از نرم افزار قفل شكسته احتياط شده است شما ميتوانيد به فتاوايي رجوع كنيد كه براي پديد اورندگان نرم افزار حقي قايل نيستند

جنابعالی یه مجتهد معرفی بفرمایید که چنین فتوایی داده چشم مراجعه می کنیم

مصطفي;40242 نوشت:

مگر انكه تصريح به عدم رضايت شده باشد .والا اصل اولي جواز تصرف است

همونطور که عرض کردم در بخش لایسنس چنین کاری انجام شده است.

یا علی:Gol:

خیلی ممنون از جواب

من از سایت رهبری و آیت الله فاضل پرسیدم، که جواب های زیر هست :

رهبر :
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
بنابر احتياط واجب كسب اجازه از صاحب آن لازم است.
موفق و مؤيد باشيد بنام خدا
با سلام
در مورد کپی برداری از نرم افزارهای خارجی فرموده بودید که تابع قرارداد بین کشورها است. آیا با توجه به اینکه قراردادی بین ایران و آمریکا وجود ندارد می توان علاوه بر مخالفت صاحبان نرم افزار از نرم افزارهای تولیدی در آمریکا کپی برداری کرد؟

و

بسم الله الرحمن الرحيم:: با اهداء سلام و تحيت؛ جواب : اين كار جز با رضايت توليد كنندگان اصلى آن جايز نيست، مگر در صورتى كه از كفّار حربى باشند.
همیشه موفق باشید دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی: / بخش استفتاءات

بنام خدا
با سلام
حکم کپی کردن از نرم افزارهایی که در خارج کشور ایجاد شده اند و صاحبان آن ها راضی به کپی کردن آن ها نمی باشند چیست؟
آیا استفاده از نرم افزارهایی که توسط دیگران کپی شده است مجاز است؟
شکستن فقل نرم افزارهایی که در خارج کشور تهیه شده اند چه حکمی دارد؟

حالا باید بریم دنبال جبران خسارتی که به Microsoft, Adobe, Autodesk, Ulead, UBISoft, Activision, Blizzard, MocrosoftGames, Micromedia, .... زدیم.

عرض کنم که اگر کسی هم الآن از ویندوز غیرOrginal استفاده می کنه بره بخره و گر نه اون دنبا اذیتش می کنن !

من win7 خریدم 350هزار تومان!

باتشکر

ببخشید بازم پست فرستادم !
یک مشکل دیگگه هم دارم، مگر حقوق معنوی نمیشه فکر و اندیشه و اینا..
مثلا شما از کاریگی دیگه الگو برداری کنید یا کتابشو بخونید یا از فکرش استفاده کنید ؟!

اما اینجا اینا نیست، نرم افزاری مثل ویندوز یه ابزار ، یه وسیله است نه یه ایده یا فکر. مثل یه آچار یا دستگاه.
من نمیدونم که اینا چطور بهم ربط دارن !.
فرض کنید یه آچار داریم، اگه ما یه آچار دیگه یا الگو برداری از روی اون بسازیم میشه حقوق معنوی. مثل اینکه ما یه ویندوز بسازیم ولی تمامش رو از روی ویندوز موجود کپی کنیم.
اما اینجا ما چیزی رو که یه نفر ساخته داریم برمیداریم! نه فکر و اندیشه اون فرد رو.
فقط یه فرق اینجا هست اونم اینه که در فضای مجازی قابلیت کپی هست، اگه میشد از ماشین بنز هم کپی کرد (نه اینکه کپی اون رو ساخت) میشد یه همچین چیزی.

من فکر می کنم که این موضوع یکم از حقوق معنوی فراتر باشه! البته فقط فکر می کنم :Labkhand:

با تشکر

باسلام و تشکر از همه دوستان که در این مورد مطلب نوشتند به چند جمله باید اشاره کنم آن هم از باب اتمام حجت ... اولاً : جوابهای جناب اسراء که در پست های بالا ذکر کردنند کامل بود و هست و احتیاجی به تو ضیح اضافی ندارد ثانیاً : همانطوری که بعضی از عزیزان اشاره کردنند همه مراجع معظم تقلید قائل به حق برای تولید کننده نرم افزار نیستند و بعضی از بزر گان میفرمایند که رایت کردنند سی دی اشکال ندارد ثالثاً : هر احتیاطی را نمی شود رجوع به فتوی کرد ...( موفق با شید ):Gol::Gol::Gol:

[=Times New Roman (Arabic)]سلام
[=Times New Roman (Arabic)]من سال 1383 در مورد استفاده از نرم افزارهايي كه بدون اجازه شركتهاي سازنده اونا ( كشورهاي خارجي) كپي شدند و تو اون كشورها اين كار غير قانونيه ، از دفتر آيت الله بهجت و مقام معظم رهبري در قم به صورت كتبي پرسيدم پاسخ اينها بود ( عين عبارت ) :
[=Times New Roman (Arabic)]دفتر آيت الله بهجت :
[=Times New Roman (Arabic)]بسمه تعالي
[=Times New Roman (Arabic)]اگر آن كشورهاي غير مسلمان باشد
[=Times New Roman (Arabic)]احتياط واجب در اجتناب از آنهاست
[=Times New Roman (Arabic)]و اگر مسلمان اند كپي بدون اجازه جائز نيست(38895/ج)

[=Times New Roman (Arabic)]دفتر مقام معظم رهبري:
[=Times New Roman (Arabic)]بسمه تعالي
[=Times New Roman (Arabic)]ميزان در اين گونه امور قوانين و مقررات نظام جمهوري اسلامي مي باشد و بايد طبق آن عمل شود.(4987225083)

[=Times New Roman (Arabic)]طبق نظر آيت الله بهجت يا بايد از نرم افزارهاي خارجي ( غير مسلمان ) بصورت غير مجاز استفاده نكني يا چون احتياط واجب گفتند از از فتواي مر جعي كه مجاز دونسته استفاده كرد. نظر مقام معظم رهبري هم تا جايي كه من ميدونم مجلس فقط الزام رعايت قانون كپي رايت رو براي محصولات داخلي و فكر كنم كشورهاي مسلمان تصويب كرده و ما قانوني براي رعايت قانون كپي رايت محصولات نرم افزاري خارجي ( غير مسلمان ) نداريم.
[=Times New Roman (Arabic)]البته آيت الله مكارم هم دقيقا مطمئن نيستم ولي ايشان هم مثل اينكه استفاده از نرم افزارهاي كشور آمريكا و رژيم صهيونيستي رو مجاز دونستند.
[=Times New Roman (Arabic)]در اين مورد نكات زيادي هست بقول يكي از دوستام مي گفت" استادش گفته سال هاي سال اين كشورها نفت و منابع ما رو غارت كردند تا به اينجا رسيدند چرا نبايد از نرم افزار هاي اينها استفاده كرد ". يا هشت سال جنگ كه دست اينها كم به خون آلوده نيست، هواپيماي مسافر بري ما رو زدند ، سكوهاي نفتي ما رو زدند ، ناوچه هاي ما رو زدند ، چقدر پير و جون ما رو كشتند ، يا الان كه نمي زارن راحت باشيم نمي زارن انرژي هسته ايي داشته باشيم يا حمله به عراق و افغانستان يا فلسطيني ها و لبناني هاي بدبخت رو آواره كردند، درسته دولت اينها بوده ، ولي اينها هم با اين امكانات و زير سايه اين دولتها به اينجا رسيدن و كم هم موافق اين كارها نيستند الان هم كه توهين به پيامبر و قرآن رو شروع كردن ، كه ما رعايت اين چيزها رو طبق اين دين مي خوايم. و بعد از كجا معلوم اگر جنگ نبود وضع ما از اين بهتر نبود يا شايد خودمون تو اين زمينه ها پيشرفت نداشتيم. تا جايي هم كه من ميدونم در مورد يك فتوا كه مرجعي ميگه مسائل خيلي زيادي از جنبه هاي مختلف مد نظر مرجع قرار ميگيره كه ما خيلي از اونها رو نمي دونيم.
[=Times New Roman (Arabic)]حالا ميشه :
[=Times New Roman (Arabic)]1 - طبق نظر مرجع تقليد خودت اگر مجاز دونسته عمل كرد و از اين نرم افزارها استفاده كرد
[=Times New Roman (Arabic)]2 - از نرم افزارهاي قديمي تر [=Times New Roman]( يا OEM ، [=Times New Roman (Arabic)]ساخت همون شركتها اما ارزونتر براي كشورهاي فقير تر. در ايران هم هست مثلا Windows Xp رو 30 الي 50 هزار تومن ميتوني بخري [=Times New Roman]) [=Times New Roman (Arabic)]كه مجاز و ارزونتر اند استفاده كرد.
[=Times New Roman (Arabic)]3 - خيلي وسواس داشتي از نرم افزار هاي كد باز مثل لينوكس كه رايگان هست بجاي ويندوز استفاده كني ، نرم افزارهاي رايگان ديگه هم تو اينترنت زياده.

[=Times New Roman (Arabic)]اگر تونستي يه صلوات براي خودت و من بگو يه دعا هم بكن من يه گرفتاري دارم انشاءالله حل بشه

[=Times New Roman (Arabic)]التماس دعا

سلام ...خواهشا دوستی بیاد و جمع بندی نهایی کند ... راستش من همه ی پست ها رو خوندم و اون چیزی که فهمیدم اینه که از نرم افزارهای خارجی نمیشه استفاده کرد به خاطر لایسنس و ... اگر دقت کرده باشید در اکثر نرم افزار ها در زمان نصب قانون شرکت اومده و شما باید i accept بزنید تا نصب شه.حالا چی شد تکلیف نهایی ما با این همه کپی؟؟؟ پول هم اونقدری ندارم اوریجینال بخرم:Labkhand:ضمنا سوالی مشابه درباره ی صدا و سیما دارم که در تاپیکی جدا مطرح میکنم.

سلام علیکم جمیعا

بنده یه پست زدم ولی مثل این که ذخیره نشد

اقاجان برادران خواهران به کجا چنین شتابان؟

دزدی شاخ و دم نداره کافر و مسلمون هم نداره مال کسی رو به ناحق ببری میشه دزدی

درباره نرم افزار خودتون وجدان خودتون رو بذارید قاضی

بنده خدا شب و روز خودش رو صرف کرده وقت گذاشته که من و شما قفلش رو بشکنیم؟

خب این که مثل روز روشنه نرم افزار قفل شکسته حرامه واقعا نمی دونم مراجع یا سئوال رو متوجه نشدن یا علم در این زمینه ندارن

چرا خودمون رو گول می زنیم؟خدا رو هم میشه گول زد؟

هرکی هم وجدانش بیدار شده می خواد جبران مافات کنه صاف بره نرم افزار رو بخره یعنی چی بریم پول بدیم مرجع؟تا حالا داشتیم استفاده دزدی می کردیم حالا هم که می خوایم حلال شه باز هم نخریم؟

:Gig:

سلام

اصلا یه سوال این قانون اصلا در اسلام وجود دارد؟

اینکه مالی را تحت تصرف قرار دهیم:Gig:

سلام:Gol:

mkk1369;106092 نوشت:
سلام اصلا یه سوال این قانون اصلا در اسلام وجود دارد؟ اینکه مالی را تحت تصرف قرار دهیم

دوست گرامی ، جواب سوال شما در پست های قبلی هستش ، میتونید اونارو مطالعه بفرمایید ، باز اگه سوالی بود ، مطرح بفرمایید تا کارشناسان گرامی لطف کنن و راهنمایی کنن :ok:

شاد و پیروز باشید:Gol:

التماس دعا:Gol:

سلام

http://www.askdin.com/showthread.php?t=3875
تاپیک بالا رو با اینجا ادغام کنین
نظر مراجع مختلفو یه جا بگین تا منسجم باشه

نظر اقای جوادی آملی رو یه جا دیدم،این ادرسشه:
http://www.nooreaseman.com/forum67/thread19830.html
نظر بقیه رو هم بذارید تا یه جا جمع باشه

یه تاپیک موازی دیگه با بحثای تخصصی تر:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=6670

تا اینجا متوجه شدیم که کشورهای خارجی بعلت قرارداد کپی رایت راضی به کپی نرم افزارهای خود نیستند، برخی از این نرم افزارها متعلق به دولتهای خارجی و اکثراً متعلق به شرکتهای خصوصی و اشخاص غیر دولتی است و در کشورهای مختلف تولید شده است. مثلاً ویندوز متعلق به آقای بیل گیتس و کاملاً خصوصی است. نظر بر این است که اگر کافر حربی باشد مشکلی نیست، فقط تنها چیزی که هنوز مشخص نشده لیست کاملی از این شرکتها که عنوان کافر حربی مصداق آنها خواهد بود از طرف مراجع اعلام نشده و هنوز نمیدانیم شرکتی که نرم افزار آن را استفاده میکنیم کافر حربی است یا خیر. و اصولاً مشخصات کافر حربی چیست؟ و مثلاً کسی که در یکی از این کشورها زندگی میکند آیا استفاده بدون اجازه از سایر اموال کفار حربی نیز برای وی مباح میباشد.لطفاً راهنمایی فرمایید تا از هر گونه حق الناس احتمالی جلوگیری شود.
با تشکر

k-kamali;143301 نوشت:
اصولاً مشخصات کافر حربی چیست؟ و مثلاً کسی که در یکی از این کشورها زندگی میکند آیا استفاده بدون اجازه از سایر اموال کفار حربی نیز برای وی مباح میباشد.لطفاً راهنمایی فرمایید تا از هر گونه حق الناس احتمالی جلوگیری شود. با تشکر

با سلام وتشکر
کفار حربی به کسانی گفته می شود که اهل جنگ با اسلام باشند هر چند بالفعل جنگی با اسلام نداشته باشند.اموال کفار حربی همانند جان آنان احترامی ندارد.
امام خمینی (ره)،تحریرالوسیله ،ج1،فیما یجب فیه اخمس،الاول

آیا استفاده از ویندوز که ما پول آن به شرکت مایکروسافت ندادیم و اکثر سی دی های آن کپی شده است و برنامه های کراک شده اشکال شرعی دارد؟

سلام بر شما

اشکال ؟ به نظر من تا زمانی که اون شرکت ها ، اورجینالشو برای ما نفرستند و دولت اجناس اورجینال دی وی دی ها یا ویندوز و نرم افزار رو نمایندگی نکنند ! استفاده از کرک (نه کراک ، کراک که یه نوع مواد مخدره!) crack ، مشکلی ندارد .

شما خودت حساب کن ، با این وضعیت گرانی اگر یک بازی اورجینال برای کامپیوتر از خارج وارد ایران بشه برای خریدش ، باید 100 هزار تومن پول بدی ! در صورتی که در خارج فقط 60 یا 50 دلار هست ! این اختلاف سنگین پولی به ما حق میده تا از نسخه دزدی یا قفل شکسته اش استفاده کنیم !

یک ویندوز اصل بالای 100 هزار تومن ، یک آنتی ویروس خوب و اصل ، پنجاه هزار تومن یا بالاتر

خب ممکنه برای خارجی ها 60 دلار چیز خیلی زیادی نباشه ، اما برای ما ایرانی 100 هزار تومان ، رقم کمی نیست ! اونم اینکه خرجش کنیم برای یک یا دو دی وی دی ! ...... هر وقت وضعیت پولی ایران مشخص شد و پول ایران خیلی ارزشمند تر از اینی که هست شد ...... ما باید نسخه اصل بگیریم.

در ضمن یک چیز دیگه ، وقتی شما بازی اصل رو می خری و بازی کرک شده ، فکر می کنی فرقش چیه ؟ فرقش در آنلاین بازی کردنش هست یعنی بازی شبکه ای .... خب وقتی سرعت اینترنت ایران اینقدر پایین و چرت هست که برای سرعت 512 کیلوبایت باید ماهیانه فلان قدر پول بدیم و تازه مدرک دانشگاهی هم گرو بگذاریم ! که حتی یه بازی آنلاین با گرافیک بالارو نمی تونه بکشه ! همون بهتر که از نسخه کپی شده اش که 5000 تومان هست استفاده کنیم !

این جوری سود می کنیم.

victoryone;202492 نوشت:
آیا استفاده از ویندوز که ما پول آن به شرکت مایکروسافت ندادیم و اکثر سی دی های آن کپی شده است و برنامه های کراک شده اشکال شرعی دارد؟

با تشکر از سئوال شما کاربر محترم victoryone گرانقدر

شما می توانید برای دریافت پاسخ سئوال خود پست زیر را مطالعه فرمایید :

http://www.askdin.com/post38133-4.html

و برای اطلاعات بیشتر می توانید به موضوعات زیر مراجعه کنید :

http://www.askdin.com/forum272.html

ضمنا لطفا سئوالات شرعی را در انجمن فقه و احکام شرعی سایت درج نمایید تا بهتر و سریع تر بتوانیم پاسخ گوی شما باشیم

همیشه سالم و موفق باشید

سلام
این موضوع که کاملا روشنه از نرم افزار های ایرانی لایسنس دار نمی شه استفاده کرد
اما در ضمینه نرمزار خارجی چیزهایی رو نفهمیدم یک خیلی گنده مونده و سخت کلمات نوشته نفهمیدم
ولی یک چیزی رو می خوام بدونم البته باید درست باشه چنین چیزی ولی مطمعین نیستم مثلاً مایکروسافت که خیلی ها دارند از ویندوز کرکیش یا بهتر بگم به خود شرکت پول می دن و استفاده می کنند می گن بعضی برنامه مخصوصاً اینجوری هست تا مثلاً شرکت مایکروسافت ما رو به صورت موش آزمایشگاهی قرار بده و اشکال کار خودش رو بفهمه
در ضمن لطف کنید به غیر این که دستور فقهیش رو می نویسید چون امکان داره برداشت اشتباه بشه از هر کسی لطفاً نام ببرید یا اصلاً بهتر بگم بیاید بگید فلان نرم افزار اگه کرک شده باشه یا کلاً پول نداده باشیم به فلان شرکت اشکال نداره استفده کردن ازش یعنی بیاین یک تاپیک به این صورت بزنید

نمی دونم دقیقاً الان چند نفر مردم داریم که مسلمان هستند ولی فکر کنم حداقل بالای 5 میلیون نفر مردم مسلمون هستند که از نرم افزار خارجی استفاده می کنید و پولی هم پرداخت نکردند که برای اون برنامه تو جیب شرکت بره و یان یعنی چی یعنی وقتی مردیم باید بریم سر پل یقه مون رو بگیرن تا 2 نماز درستی که خوندیم از مون بگیرن ما بریم جهنم اون ها برن بهشت

خواهشا از از اون جایی که من دیدم خیلی منتظر یک جواب کاملاً دقیقاً بگید
مرسی

boy24iran;210017 نوشت:
سلام این موضوع که کاملا روشنه از نرم افزار های ایرانی لایسنس دار نمی شه استفاده کرد اما در ضمینه نرمزار خارجی چیزهایی رو نفهمیدم یک خیلی گنده مونده و سخت کلمات نوشته نفهمیدم ولی یک چیزی رو می خوام بدونم البته باید درست باشه چنین چیزی ولی مطمعین نیستم مثلاً مایکروسافت که خیلی ها دارند از ویندوز کرکیش یا بهتر بگم به خود شرکت پول می دن و استفاده می کنند می گن بعضی برنامه مخصوصاً اینجوری هست تا مثلاً شرکت مایکروسافت ما رو به صورت موش آزمایشگاهی قرار بده و اشکال کار خودش رو بفهمه در ضمن لطف کنید به غیر این که دستور فقهیش رو می نویسید چون امکان داره برداشت اشتباه بشه از هر کسی لطفاً نام ببرید یا اصلاً بهتر بگم بیاید بگید فلان نرم افزار اگه کرک شده باشه یا کلاً پول نداده باشیم به فلان شرکت اشکال نداره استفده کردن ازش یعنی بیاین یک تاپیک به این صورت بزنید نمی دونم دقیقاً الان چند نفر مردم داریم که مسلمان هستند ولی فکر کنم حداقل بالای 5 میلیون نفر مردم مسلمون هستند که از نرم افزار خارجی استفاده می کنید و پولی هم پرداخت نکردند که برای اون برنامه تو جیب شرکت بره و یان یعنی چی یعنی وقتی مردیم باید بریم سر پل یقه مون رو بگیرن تا 2 نماز درستی که خوندیم از مون بگیرن ما بریم جهنم اون ها برن بهشت خواهشا از از اون جایی که من دیدم خیلی منتظر یک جواب کاملاً دقیقاً بگید مرسی

با عرض سلام و احترام خدمت جناب boy24iran گرامی و تشکر از سئوال شما

اگر کسی بخواهد در این زمینه در روز قیامت پاسخگو نباشد و مشکلی نداشته باشد باید به حکم مرجع تقلید خود عمل کند و چون فتاوای مراجع در این زمینه متفاوت است برای پاسخ لازم است نام مرجع خود را بیان نمایید تا مطابق نظر ایشان به شما پاسخ دهیم.

همیشه سالم و موفق باشید

دوستان بنده بر سر اين موضوع بسيار درگير شدم و فكر كردم
چه از لحاظ انساني چه از لحاظ شرعي اين كار غيرقابل قبول و حرام است
و ما بايد از استفاده از نرم افزارهايي كه اصلش را نميخريم دست برداريم
راهش هم اين است كه از سيستم هاي اوپن سورس مثل لينوكس استفاده كنيم

در مورد اين هم كه تا به حال هر چه استفاده كرده ايم را بايد چه كار كنيم بايد حقوقش را به شركت ها باز گردانيم
راهش چيست؟
اين است كه ابتدا يك ليست از نرم افزارهايي كه تا به حال بصورت غيرمجاز و حرام استفاده كرديم دربياوريم و بعد برويم به سايت اصلي شركت ها و قيمت نرم افزارها را ببينيم و بعد معادل همان پول به حساب انها بريزيم
چگونگي ريختن پول به انها هم كاري ندارد كافيست يك اشنا پيدا كنيم كه سفر خارجي دارد بقيش حل است

به نظر من حوزه وظيفه دارد در اين مورد به طور جدي دخول كند و مردم را از سرقت و مال حرام نهي كند
جالبه اسلام براي ما فقط در حجاب معني پيدا كرده ولي مسئله ي سرقت ودزدي و استفاده از حقوق افراد ديگر بي اهميت شده است

مال حرام نفوذ كرده در بين همه ي اقشار مردم تا گردن بعد ميگوييم چرا اينقدر زندگي ها سخت است و ارامش و محبت و بركت نيست

به هر حال بنده نظرم رو گفتم
هزاران كارمند مسيحي و مسلمون و غيره در اين شركت ها دارند زحمت ميكشند و كار ميكنند كه ما بياييم بدون هيچ پرداخت وجهي از انها رايگان استفاده كنيم

به هرحال
هدف اصلي بنده از اين نوشته اين بود كه دوستي را پيدا كنم تا با هم كم كم شروع به پرداخت حقوق شركت هايي كه از انها استفاده كرديم كنيم
به خدا همچين هم پولش زياد نمي شود
فوقش پول دو ماه كار كردن
عوضش وجدان انسانيت شرف دين ان دنيا اين دنيا احيا مي شود
در هر حال در اخرزمان زندگي بسيار سخت است
و تنها راه نجات صبر و سعي و تلاش و گام برداشتن در راه حق است
از ما گفتن بود
هر كس مايل بود با بنده شروع به اين حركت كند به بنده ايميل بزند
ممنون
ياحق

سلام .....بالاخره استفاده از این این برنامه هایی که تو مجموعه های لرد یا کینگ و ... هست که

کرک و patch و ... داره یعنی یه جورایی قفل شکستس حرومه.؟؟؟؟.....یعنی من الان مجموعه لردمو

که 21 تومن خریدم بندازم دور؟؟؟؟:Ghamgin:

سلام
من این تایپیک رو کامل خوندم و متاسفانه خبری از جوابهای منطقی وتخصصی وفنی از کارشناسان مربوطه نبود ونهایتش فقط حکم یک مرجع رو بیان میکردند(صدالبته از پس فتوای یک مرجع تحقیقات فراوان نهفته).
ای کاش مسئله علی الخصوص مسئله "دزدی" که در اینجا مطرح میشه رو از نظر فقه اسلامی کاملا ریشه یابی میکردین تا دو تا کاربر احساسی ،همه ملت رو به خاطر استفاده از نرم افزارهای کپی "دزد" قلمداد نکنند.
این مسئله ابعاد مختلف فقهی داره از قبیل بحث "ضرورت " ویا اینکه آیا این وسط "حرزی" شکسته شده توسط منی که یک نرم افزار رو از محیط آزاد اینترنت دانلود میکنم؟
این مسئله اونطوری که بعضی کاربران فکر میکنند نیست که یکی حکم میده بابا این دزدی واضحه وحرامه!
اون یکی میگه نه اشکالی نداره وحلاله!
اون یکی دفتر مرجع تقلید رو مورد تمسخر قرار میده چون از ویندوز کپی استفاده میکنن!
شما نظر حضرت امام (ره) درباره حق التالیف وقانون کپی رایت بیان کنید واز نظر فنی وعقلی تجزیه وتحلیلش کنید تا کاربران روشن بشند.
بعضیا گفتند از نظر عقلی کاملا روشنه که حرامه ودزدیه در حالیکه بنده کوچک میگم اتفاقا از نظر عقلی اصلا واضح نیست وجای بحث داره(بحث قفل شکستن وتلاش برای شکستن قفل یک بحثه وبحث استفاده از نرم افزارهای قفل شکسته یک بحث دیگر)
چطوریه که اصل "حجاب" که یک قانون الهی ولایتغیر هستش با رفتن تو ممالک دیگر که قانون حجاب ندارند میتونه کنار گذاشته بشه(این عقیده من نیست،عقیده خیلی آدمهای سست عنصر ویکی از مراجعیه که این اواخر این فتوا رو دادند)اون وقت ما در استفاده از نرم افزارهای دیگران در کشوری که قانون کپی رایت رو امضاء نکرده دچار محدودیت باشیم؟همین محدودیتهایی که به واسطه عدم امضای قانون کپی رایت به کشورمون اعمال میکنند یا تحریمهایی که علیه ما میکنند بسمون نیست؟مگه دشمن حربی به کی میگن؟ مگه نه اینکه اکثر کشورها در هشت سال جنگ پدر ما رو در اوردند؟ مگه نه اینکه ما رو از دسترسی به اکثر اطلاعات روز وتحقیقات جهانی ممنوع کردند؟تازه مایکروسافت از خداشم هست که ما ایرانیا نسخه های ویندوزش رو استفاده کنیم حتی کپیش رو چون بنا به فرموده مسئولان تخصصی وامنیتی ،ویندوز سر تا پاش پر از بدافزارهای جاسوسی هستش! انگاری هنوز خیلیا درک نکردند ما در یک جنگ مداوم وهمیشگی با آمریکاییم!حالا ما دزدیم؟
یا اون بی شرفهایی که میلیاردها دلار از پول ما در بانکهای خودشون بلوکه کردند؟ مایکروسافت از ابزارهای قدرتمند دولت ایالات متحده آمریکاست جهت بسط وگسترش امپراطوری منحوس آمریکا بر جهان.
طوری مهربانانه دارن درباره مایکروسافت حرف میزنن واز حقوقش دفاع میکنن کانه یکی ندونه فکر میکنه مایکروسافت یه شرکت مظلومه واز بابت کپی شدن ویندوزش متحمل خسارتها شده!
مایکروسافت ویندوزش رو از ابزارهای جاسوسی که کارشون سرقت اطلاعات شخصی وسازمانی کاربران هستش پاک کنه اون وقت ما هم میریم به فرض محال ویندوز اصل میخریم وگرنه به قول یکی از کاربران باید از لینوکس استفاده کرد تا صورتشون کش بیاد.
جنگ صدام علیه ما با پشتیبانی مستقیم آمریکا بود وطبق معاهده آتش بس عراق (در اصل آمریکا)موظف بود 100 میلیارد دلار (100 میلیارد دلار 24 سال پیش)به ایزان پرداخت کنه اما هنوز پرداختی انجام نشده ونخواهد شد.
تا زمانیکه سرمایه های ایران نزد بانکهای آمریکایی واروپایی بلوکه هستش این حق شرعی رو برای خودمون قائلیم که از منابع اونها به هر صورتی که میشه استفاده کنیم (البته منظورم درباره نرم افزارهاست)شایدم بگید این مسئله حکومتهاست وچه ربطی به شرکتها داره ؟ربط داره!مطمئنا بی ربط نیست!چطوریه که برای مخالفت با نظام اسلامی هواپیمای بویینگ ما رو در خلیج فارس زدن؟چطوریه که برای مخالفت با دولت اسلامی ما رو همه جوره تحریم کردند در حالیکه پر واضحه که این اقدام بیشترین فشار رو بر مردم ما وشرکتها وکارخانه های ما وارد کرده.
عمریست ما رو استثمار کردند این دولتهای غربی وچپاول کردند نوش جونشون ،حالا ما از یه نرم افزار ناقابل اونم به برکت عدم بودن قانون کپی رایت در ایران، استفاده نکنیم؟
یادم به شعر یکی از بزرگان شعر فارسی در جواب امام محمد غزالی افتاد
امام محمد غزالی فتوا داد که لعنت بر یزید جایز نیست! چرا؟ چون یزید توبه کرده است پس مسلمان است ولعن مسلمان جایز نیست!
عجبا
هیچ جوابی در رد این حرف امام غزالی شیرینتر از این ابیات ندیدم
"ای که گویی بر یزید و آل او لعنت مکن *زانکه شاید حقتعالی کرده باشد رحمتش
آنچه با آل نبی او کرد گر بخشد خدای *هم ببخشاید مرا گر کرده باشم لعنتش"

اگر خدا ،یزید لعنت الله علیه که اون جنایتها رو کرد بخشید مطمئنا منی رو که یه لعنت خشک وخالی برش میفرستم رو هم خواهد بخشید.
حالا اینهمه تحریمها وجنگها رو که علیه ما راه انداختن ،کشک وانگار هیچ اتفاقی نیفتاده اون وقت استفاده از این نرم افزارها دزدی وجنایت وخیانته؟
توصیه م به همه نوجوانان وجوانان ایرانی اینه که واقعا حالشو ببرن وتا میتونن استفاده کنن از نرم افزارها چون کشورمون بهشت نرم افزاره!
تازشم اکثریت قریب به اتفاق سریال نامبرهای رایگان وکرکها وپچها توسط متخصصین نرم افزاری خارجی ساخته میشه و در دسترس عموم قرار میگیره اگرم خلافی باشه باید یقه اونها رو بگیرن !
در زمانه ای که حریمها حرمتی ندارند وبه آسانی شکسته میشن برای حریم سی دی ها(درسته که زحمات افرادی محسوب میشه) حرمت قائل بشیم؟من که هیچ وقت قفلی رو نشکستم اما تا تونستم از نرم افزارهای آزاد استفاده کردم ومیکنم.
با یقین به این رسیدم که اشکالی در استفاده از این نرم افزارها نیست هر چند شاید بگید که دزدی شاخ ودم نداره وداری توجیه میکنی!
حرف در این باره زیاده ولی امیدوارم کارشناسان با تجزیه وتحلیلهای فنی دقیقتر وارد عرصه بشوند وما رو روشن بکنند

[="Tahoma"][="Black"]

آرمان110;249360 نوشت:
سلام من این تایپیک رو کامل خوندم و متاسفانه خبری از جوابهای منطقی وتخصصی وفنی از کارشناسان مربوطه نبود ونهایتش فقط حکم یک مرجع رو بیان میکردند(صدالبته از پس فتوای یک مرجع تحقیقات فراوان نهفته). ای کاش مسئله علی الخصوص مسئله "دزدی" که در اینجا مطرح میشه رو از نظر فقه اسلامی کاملا ریشه یابی میکردین تا دو تا کاربر احساسی ،همه ملت رو به خاطر استفاده از نرم افزارهای کپی "دزد" قلمداد نکنند. این مسئله ابعاد مختلف فقهی داره از قبیل بحث "ضرورت " ویا اینکه آیا این وسط "حرزی" شکسته شده توسط منی که یک نرم افزار رو از محیط آزاد اینترنت دانلود میکنم؟ این مسئله اونطوری که بعضی کاربران فکر میکنند نیست که یکی حکم میده بابا این دزدی واضحه وحرامه! اون یکی میگه نه اشکالی نداره وحلاله! اون یکی دفتر مرجع تقلید رو مورد تمسخر قرار میده چون از ویندوز کپی استفاده میکنن! شما نظر حضرت امام (ره) درباره حق التالیف وقانون کپی رایت بیان کنید واز نظر فنی وعقلی تجزیه وتحلیلش کنید تا کاربران روشن بشند. بعضیا گفتند از نظر عقلی کاملا روشنه که حرامه ودزدیه در حالیکه بنده کوچک میگم اتفاقا از نظر عقلی اصلا واضح نیست وجای بحث داره(بحث قفل شکستن وتلاش برای شکستن قفل یک بحثه وبحث استفاده از نرم افزارهای قفل شکسته یک بحث دیگر) چطوریه که اصل "حجاب" که یک قانون الهی ولایتغیر هستش با رفتن تو ممالک دیگر که قانون حجاب ندارند میتونه کنار گذاشته بشه(این عقیده من نیست،عقیده خیلی آدمهای سست عنصر ویکی از مراجعیه که این اواخر این فتوا رو دادند)اون وقت ما در استفاده از نرم افزارهای دیگران در کشوری که قانون کپی رایت رو امضاء نکرده دچار محدودیت باشیم؟همین محدودیتهایی که به واسطه عدم امضای قانون کپی رایت به کشورمون اعمال میکنند یا تحریمهایی که علیه ما میکنند بسمون نیست؟مگه دشمن حربی به کی میگن؟ مگه نه اینکه اکثر کشورها در هشت سال جنگ پدر ما رو در اوردند؟ مگه نه اینکه ما رو از دسترسی به اکثر اطلاعات روز وتحقیقات جهانی ممنوع کردند؟تازه مایکروسافت از خداشم هست که ما ایرانیا نسخه های ویندوزش رو استفاده کنیم حتی کپیش رو چون بنا به فرموده مسئولان تخصصی وامنیتی ،ویندوز سر تا پاش پر از بدافزارهای جاسوسی هستش! انگاری هنوز خیلیا درک نکردند ما در یک جنگ مداوم وهمیشگی با آمریکاییم!حالا ما دزدیم؟ یا اون بی شرفهایی که میلیاردها دلار از پول ما در بانکهای خودشون بلوکه کردند؟ مایکروسافت از ابزارهای قدرتمند دولت ایالات متحده آمریکاست جهت بسط وگسترش امپراطوری منحوس آمریکا بر جهان. طوری مهربانانه دارن درباره مایکروسافت حرف میزنن واز حقوقش دفاع میکنن کانه یکی ندونه فکر میکنه مایکروسافت یه شرکت مظلومه واز بابت کپی شدن ویندوزش متحمل خسارتها شده! مایکروسافت ویندوزش رو از ابزارهای جاسوسی که کارشون سرقت اطلاعات شخصی وسازمانی کاربران هستش پاک کنه اون وقت ما هم میریم به فرض محال ویندوز اصل میخریم وگرنه به قول یکی از کاربران باید از لینوکس استفاده کرد تا صورتشون کش بیاد. جنگ صدام علیه ما با پشتیبانی مستقیم آمریکا بود وطبق معاهده آتش بس عراق (در اصل آمریکا)موظف بود 100 میلیارد دلار (100 میلیارد دلار 24 سال پیش)به ایزان پرداخت کنه اما هنوز پرداختی انجام نشده ونخواهد شد. تا زمانیکه سرمایه های ایران نزد بانکهای آمریکایی واروپایی بلوکه هستش این حق شرعی رو برای خودمون قائلیم که از منابع اونها به هر صورتی که میشه استفاده کنیم (البته منظورم درباره نرم افزارهاست)شایدم بگید این مسئله حکومتهاست وچه ربطی به شرکتها داره ؟ربط داره!مطمئنا بی ربط نیست!چطوریه که برای مخالفت با نظام اسلامی هواپیمای بویینگ ما رو در خلیج فارس زدن؟چطوریه که برای مخالفت با دولت اسلامی ما رو همه جوره تحریم کردند در حالیکه پر واضحه که این اقدام بیشترین فشار رو بر مردم ما وشرکتها وکارخانه های ما وارد کرده. عمریست ما رو استثمار کردند این دولتهای غربی وچپاول کردند نوش جونشون ،حالا ما از یه نرم افزار ناقابل اونم به برکت عدم بودن قانون کپی رایت در ایران، استفاده نکنیم؟ یادم به شعر یکی از بزرگان شعر فارسی در جواب امام محمد غزالی افتاد امام محمد غزالی فتوا داد که لعنت بر یزید جایز نیست! چرا؟ چون یزید توبه کرده است پس مسلمان است ولعن مسلمان جایز نیست! عجبا هیچ جوابی در رد این حرف امام غزالی شیرینتر از این ابیات ندیدم "ای که گویی بر یزید و آل او لعنت مکن *زانکه شاید حقتعالی کرده باشد رحمتش آنچه با آل نبی او کرد گر بخشد خدای *هم ببخشاید مرا گر کرده باشم لعنتش" اگر خدا ،یزید لعنت الله علیه که اون جنایتها رو کرد بخشید مطمئنا منی رو که یه لعنت خشک وخالی برش میفرستم رو هم خواهد بخشید. حالا اینهمه تحریمها وجنگها رو که علیه ما راه انداختن ،کشک وانگار هیچ اتفاقی نیفتاده اون وقت استفاده از این نرم افزارها دزدی وجنایت وخیانته؟ توصیه م به همه نوجوانان وجوانان ایرانی اینه که واقعا حالشو ببرن وتا میتونن استفاده کنن از نرم افزارها چون کشورمون بهشت نرم افزاره! تازشم اکثریت قریب به اتفاق سریال نامبرهای رایگان وکرکها وپچها توسط متخصصین نرم افزاری خارجی ساخته میشه و در دسترس عموم قرار میگیره اگرم خلافی باشه باید یقه اونها رو بگیرن ! در زمانه ای که حریمها حرمتی ندارند وبه آسانی شکسته میشن برای حریم سی دی ها(درسته که زحمات افرادی محسوب میشه) حرمت قائل بشیم؟من که هیچ وقت قفلی رو نشکستم اما تا تونستم از نرم افزارهای آزاد استفاده کردم ومیکنم. با یقین به این رسیدم که اشکالی در استفاده از این نرم افزارها نیست هر چند شاید بگید که دزدی شاخ ودم نداره وداری توجیه میکنی! حرف در این باره زیاده ولی امیدوارم کارشناسان با تجزیه وتحلیلهای فنی دقیقتر وارد عرصه بشوند وما رو روشن بکنند

با عرض سلام و خوش آمدگویی خدمت جنب آرمان گرامی و تشکر از اظهار نظر شما

ما در این سایت در صدد بحث های تخصصی و استدلالی فقهی نیستیم و کار ما در انجمن فقه و احکام شرعی ، صرفا پاسخگویی به احکام شرعی و شبهات فقهی است مگر اینکه پاسخگویی ما اقتضاء داشته باشد که اشاره ای هم به مبانی استدلالی بحث داشته باشیم . اما در این تاپیک تنها حکم شرعی مسئله خواسته شده و کارشناسان هم همین را بیان کرده اند .

نقطه نظراتی را که در قالب مباحثی بیان فرمودید تنها می تواند یک دیدگاه محترم اما شخصی باشد و همان طور که می دانید هر مکلفی در این زمینه باید به نظر مرجع خود عمل نماید .

همیشه سالم و سرفراز باشید[/]

دوستاني كه ادعا مي كنن شركتهاي خارجي كاملا خصوصي هستن و هيچ دشمني با اسلام ندارم :
چراي يه شركتي مثل بليزارد مياد توي بازي مثل ورد آف واركرافت تماماً از علائم فراماسوني و ضد ديني استفاده ميكنه؟ چرا يه بازي مثل batel field 3 حمله به كشور ما صورت مي گيره؟ چرا يه شركتي مثل ماكروسافت ماليات هاي سنگيني پرداخت ميكنه و امريكا به عراق حمله كنه و به حرم امام حسين بي حرمتي كنه؟ ايا پرداخت ماليات به اين دولتهايي كه تماما هدفشون چپاول كردن حقوق كشورهاي اسلاميه حمايت كردن از دشمن اسلامي نيست؟ يه سوال ديگه! اگر من يه سيستم عاملي طراحي كنم كه خيلي كامل تر از لينوكس و ويندوز باشه و خود اونا ترجيح بدن از سيستم عامل من استفاده كنن آيا با همين قوانين كه بين كشور ما و اونها هست حقوق من رو رسمي ميدونن و حق كپي رايت رو رعايت ميكنن؟قطعاً‌نا و اين يعني رسمي ندونستن حقوق يه مسلمون و معني محاربه نداره؟

genius;268891 نوشت:
دوستاني كه ادعا مي كنن شركتهاي خارجي كاملا خصوصي هستن و هيچ دشمني با اسلام ندارم :
چراي يه شركتي مثل بليزارد مياد توي بازي مثل ورد آف واركرافت تماماً از علائم فراماسوني و ضد ديني استفاده ميكنه؟ چرا يه بازي مثل batel field 3 حمله به كشور ما صورت مي گيره؟ چرا يه شركتي مثل ماكروسافت ماليات هاي سنگيني پرداخت ميكنه و امريكا به عراق حمله كنه و به حرم امام حسين بي حرمتي كنه؟ ايا پرداخت ماليات به اين دولتهايي كه تماما هدفشون چپاول كردن حقوق كشورهاي اسلاميه حمايت كردن از دشمن اسلامي نيست؟ يه سوال ديگه! اگر من يه سيستم عاملي طراحي كنم كه خيلي كامل تر از لينوكس و ويندوز باشه و خود اونا ترجيح بدن از سيستم عامل من استفاده كنن آيا با همين قوانين كه بين كشور ما و اونها هست حقوق من رو رسمي ميدونن و حق كپي رايت رو رعايت ميكنن؟قطعاً‌نا و اين يعني رسمي ندونستن حقوق يه مسلمون و معني محاربه نداره؟

سلام دوست عزیز ، اگر شما یا هر کس دیگری یک سیستم عامل طراحی کنید که بهتر از اونها باشه ، قطعا از شما دعوت میکنند که به کشور اونها برید ، از شما تقدیر میکنند ، و هزینه ی زحمات شما رو به شما میدهند ، شک نکن
نمونه
از اساتید ما تو دانشگاه مقاله ای رو به سازمان ISI فرستاد ، بعد از چند ماه با اون تماس گرفتند و ازش اجازه خواستند که مقاله اش رو چاپ کنند ، استادمون هم طبیعتا اجازه داد ، بعد از یک سال باهاش تماس گرفتند که ما از مقاله و طرح شما الهام گرفته و یک اختراع جدید کردیم ، توی سود حاصل از این اختراع شما رو میخواهیم شریک کنیم ، ایشون هم رفته بود و تو یه مراسمی ازش تقدیر کردند
نمونه
پروفسور لطفی زاده که برای اولین بار بحث منطق فازی رو تو دنیا مطرح کرد ، ژاپن اولین کشوری بود که از منطق فازی استفاده میکرد در حالی که جامعه ی علمی دنیا اصلا منطق فازی رو قبول نداشت ، ژاپن ده سال از منطق فازی تو صنعتش استفاده میکرد و دنیا اونو نپذیرفته بود ، خب بعد از اینکه حقانیت این منطق اثبات شد چقدر از پروفسور لطفی زاده تقدیر کردند؟ اونو بعنوان پدر منطق فازی مطرح کردند؟ نکردند؟
نمونه
میدونیم بزرگترین جراح مغز در دنیا پروفسور سمیعی است ، وقتی میخواستند طی مراسمی این لقب و مقام رو به ایشون بدهند ، کسی این نشان رو به ایشون داد که قبل از ایشون بهترین جراح بوده ، این نشان رو از گردن خودش در اورد و به گردن پروفسور انداخت ، یک لحظه تامل کن دوست عزیز ، علم اونقدر برای اونها ارزش داره که جای دین و سیاست و دشمنی رو میگیره ، تامل کن
مگه نشنیدی سید رضی نویسنده ی ارجمند نهج البلاغه ، یکی از بهترین قصیده هاشو برای دوست عالم و غیر مسلمونش سروده ، در حالی که مردم سرزنشش میکردند و اون میگفت که من علمش رو ستودم:Narahat az:

آرمان110;249360 نوشت:
سلام
من این تایپیک رو کامل خوندم و متاسفانه خبری از جوابهای منطقی وتخصصی وفنی از کارشناسان مربوطه نبود ونهایتش فقط حکم یک مرجع رو بیان میکردند(صدالبته از پس فتوای یک مرجع تحقیقات فراوان نهفته).
ای کاش مسئله علی الخصوص مسئله "دزدی" که در اینجا مطرح میشه رو از نظر فقه اسلامی کاملا ریشه یابی میکردین تا دو تا کاربر احساسی ،همه ملت رو به خاطر استفاده از نرم افزارهای کپی "دزد" قلمداد نکنند.
این مسئله ابعاد مختلف فقهی داره از قبیل بحث "ضرورت " ویا اینکه آیا این وسط "حرزی" شکسته شده توسط منی که یک نرم افزار رو از محیط آزاد اینترنت دانلود میکنم؟
این مسئله اونطوری که بعضی کاربران فکر میکنند نیست که یکی حکم میده بابا این دزدی واضحه وحرامه!
اون یکی میگه نه اشکالی نداره وحلاله!
اون یکی دفتر مرجع تقلید رو مورد تمسخر قرار میده چون از ویندوز کپی استفاده میکنن!
شما نظر حضرت امام (ره) درباره حق التالیف وقانون کپی رایت بیان کنید واز نظر فنی وعقلی تجزیه وتحلیلش کنید تا کاربران روشن بشند.
بعضیا گفتند از نظر عقلی کاملا روشنه که حرامه ودزدیه در حالیکه بنده کوچک میگم اتفاقا از نظر عقلی اصلا واضح نیست وجای بحث داره(بحث قفل شکستن وتلاش برای شکستن قفل یک بحثه وبحث استفاده از نرم افزارهای قفل شکسته یک بحث دیگر)
چطوریه که اصل "حجاب" که یک قانون الهی ولایتغیر هستش با رفتن تو ممالک دیگر که قانون حجاب ندارند میتونه کنار گذاشته بشه(این عقیده من نیست،عقیده خیلی آدمهای سست عنصر ویکی از مراجعیه که این اواخر این فتوا رو دادند)اون وقت ما در استفاده از نرم افزارهای دیگران در کشوری که قانون کپی رایت رو امضاء نکرده دچار محدودیت باشیم؟همین محدودیتهایی که به واسطه عدم امضای قانون کپی رایت به کشورمون اعمال میکنند یا تحریمهایی که علیه ما میکنند بسمون نیست؟مگه دشمن حربی به کی میگن؟ مگه نه اینکه اکثر کشورها در هشت سال جنگ پدر ما رو در اوردند؟ مگه نه اینکه ما رو از دسترسی به اکثر اطلاعات روز وتحقیقات جهانی ممنوع کردند؟تازه مایکروسافت از خداشم هست که ما ایرانیا نسخه های ویندوزش رو استفاده کنیم حتی کپیش رو چون بنا به فرموده مسئولان تخصصی وامنیتی ،ویندوز سر تا پاش پر از بدافزارهای جاسوسی هستش! انگاری هنوز خیلیا درک نکردند ما در یک جنگ مداوم وهمیشگی با آمریکاییم!حالا ما دزدیم؟
یا اون بی شرفهایی که میلیاردها دلار از پول ما در بانکهای خودشون بلوکه کردند؟ مایکروسافت از ابزارهای قدرتمند دولت ایالات متحده آمریکاست جهت بسط وگسترش امپراطوری منحوس آمریکا بر جهان.
طوری مهربانانه دارن درباره مایکروسافت حرف میزنن واز حقوقش دفاع میکنن کانه یکی ندونه فکر میکنه مایکروسافت یه شرکت مظلومه واز بابت کپی شدن ویندوزش متحمل خسارتها شده!
مایکروسافت ویندوزش رو از ابزارهای جاسوسی که کارشون سرقت اطلاعات شخصی وسازمانی کاربران هستش پاک کنه اون وقت ما هم میریم به فرض محال ویندوز اصل میخریم وگرنه به قول یکی از کاربران باید از لینوکس استفاده کرد تا صورتشون کش بیاد.
جنگ صدام علیه ما با پشتیبانی مستقیم آمریکا بود وطبق معاهده آتش بس عراق (در اصل آمریکا)موظف بود 100 میلیارد دلار (100 میلیارد دلار 24 سال پیش)به ایزان پرداخت کنه اما هنوز پرداختی انجام نشده ونخواهد شد.
تا زمانیکه سرمایه های ایران نزد بانکهای آمریکایی واروپایی بلوکه هستش این حق شرعی رو برای خودمون قائلیم که از منابع اونها به هر صورتی که میشه استفاده کنیم (البته منظورم درباره نرم افزارهاست)شایدم بگید این مسئله حکومتهاست وچه ربطی به شرکتها داره ؟ربط داره!مطمئنا بی ربط نیست!چطوریه که برای مخالفت با نظام اسلامی هواپیمای بویینگ ما رو در خلیج فارس زدن؟چطوریه که برای مخالفت با دولت اسلامی ما رو همه جوره تحریم کردند در حالیکه پر واضحه که این اقدام بیشترین فشار رو بر مردم ما وشرکتها وکارخانه های ما وارد کرده.
عمریست ما رو استثمار کردند این دولتهای غربی وچپاول کردند نوش جونشون ،حالا ما از یه نرم افزار ناقابل اونم به برکت عدم بودن قانون کپی رایت در ایران، استفاده نکنیم؟
یادم به شعر یکی از بزرگان شعر فارسی در جواب امام محمد غزالی افتاد
امام محمد غزالی فتوا داد که لعنت بر یزید جایز نیست! چرا؟ چون یزید توبه کرده است پس مسلمان است ولعن مسلمان جایز نیست!
عجبا
هیچ جوابی در رد این حرف امام غزالی شیرینتر از این ابیات ندیدم
"ای که گویی بر یزید و آل او لعنت مکن *زانکه شاید حقتعالی کرده باشد رحمتش
آنچه با آل نبی او کرد گر بخشد خدای *هم ببخشاید مرا گر کرده باشم لعنتش"

اگر خدا ،یزید لعنت الله علیه که اون جنایتها رو کرد بخشید مطمئنا منی رو که یه لعنت خشک وخالی برش میفرستم رو هم خواهد بخشید.
حالا اینهمه تحریمها وجنگها رو که علیه ما راه انداختن ،کشک وانگار هیچ اتفاقی نیفتاده اون وقت استفاده از این نرم افزارها دزدی وجنایت وخیانته؟
توصیه م به همه نوجوانان وجوانان ایرانی اینه که واقعا حالشو ببرن وتا میتونن استفاده کنن از نرم افزارها چون کشورمون بهشت نرم افزاره!
تازشم اکثریت قریب به اتفاق سریال نامبرهای رایگان وکرکها وپچها توسط متخصصین نرم افزاری خارجی ساخته میشه و در دسترس عموم قرار میگیره اگرم خلافی باشه باید یقه اونها رو بگیرن !
در زمانه ای که حریمها حرمتی ندارند وبه آسانی شکسته میشن برای حریم سی دی ها(درسته که زحمات افرادی محسوب میشه) حرمت قائل بشیم؟من که هیچ وقت قفلی رو نشکستم اما تا تونستم از نرم افزارهای آزاد استفاده کردم ومیکنم.
با یقین به این رسیدم که اشکالی در استفاده از این نرم افزارها نیست هر چند شاید بگید که دزدی شاخ ودم نداره وداری توجیه میکنی!
حرف در این باره زیاده ولی امیدوارم کارشناسان با تجزیه وتحلیلهای فنی دقیقتر وارد عرصه بشوند وما رو روشن بکنند

دوست عزیز شما دو کاربر رو احساساتی معرفی میکنی خودت که همه احساساتتو ریختی تو این پست
تو قبایل غارنشین ، جوامع متمدن ، حتی عرب جاهلیت ، دزدی کار ناپسندیه ، تو کتابی ننوشته شده و کسی هم به کسی یاد نداده ، فطرت ماست که خداوند قرار داده ، بیا منطقت رو فطرتت رو قاضی کن ، سعی نکن با دلایلی خودتو توجیه کنی که کاری که میکنی درسته ، من هم تاحالا پای هیچ نرم افزاری پول ندادم و از بابت این ناراحتم که من هم دزدی کردم ، اما تو فکرش هستم که تو یه برنامه بلند مدت دیگه دزدی نکنم ، اونوقت شما میگی این دزدی نیست که ماهها زحمات چندین برنامه نویس رو که شب و روز کار کردند رو به طوری که ناراضی هستند استفاده کنیم ؟ معمولا هر شرکتی یه نسخه دمو از نرم افزارش میذاره و اونو آزاد میکنه یا نرم افزار هایی تحت عنوان gnu در سراسر دنیا هستند که خب رایگانه و برنامه نویسش اجازه داده ، اما نرم افزار های تجاری رو که دیگه نمیشه نوکرتم ، خداوند به ما عقل داده ، ما یه موجود هوشمند هستیم که نمونه اش در جهان نیست ، یکم با عقلمون سبک سنگین کنیم خوبه ، من همیشه حرف های اساتیدم رو ، پدر و مادرم رو ، مرجع تقلیدم رو با عقلم سبک سنگین میکنم اگر اوکی بود انجام میدم،
حالا نظرات شما

اون یکی میگه نه اشکالی نداره وحلاله

*حلال و حرامی رو کاربران ساده نمیتونند معین کنند اگر تخصصی تو دین ندارند من هم همچنین*

*کسی دفتری رو مسخره نکرد ، سوال پرسید که آیا دفتر های مراجع هم از ویندوز کرک شده استفاده میککنند یا نه؟چشم ها را باید شست*

بعضیا گفتند از نظر عقلی کاملا روشنه که حرامه ودزدیه در حالیکه بنده کوچک میگم اتفاقا از نظر عقلی اصلا واضح نیست وجای بحث داره(بحث قفل شکستن وتلاش برای شکستن قفل یک بحثه وبحث استفاده از نرم افزارهای قفل شکسته یک بحث دیگ
*فرض کن یه دزد باهوش یه کلید درست میکنه که میتونه درب همه ی ماشین های شرکت تویتا رو باز کنه ، کلید رو به شما میفروشه 5000 تومن در حالی که قیمت ماشین 1000000 تومنه ، حالا اگه شما بری تو پارکینگ تویوتا و با کلیدت درب رو باز کنی و سوار شی بری ، هرچند دنبالت نکنند و نگیرنت ، دزد نیستی؟ تلاش برای شکستن قفل و استفاده از نرم افزار سرقت شده هردو دزدیه ، متاسفاده من هم دزدم، اما دارم اگاه میشم *

مایکروسافت از ابزارهای قدرتمند دولت ایالات متحده آمریکاست جهت بسط وگسترش امپراطوری منحوس آمریکا بر جهان.
*مایکروسافت یک شرکت خصوصیه شما نظرت رو ثابت کن*

طوری مهربانانه دارن درباره مایکروسافت حرف میزنن واز حقوقش دفاع میکنن کانه یکی ندونه فکر میکنه مایکروسافت یه شرکت مظلومه واز بابت کپی شدن ویندوزش متحمل خسارتها شده
*اگر با سرقت شما تویوتا خسارت ندیده مایکروسافت هم ندیده*

مایکروسافت ویندوزش رو از ابزارهای جاسوسی که کارشون سرقت اطلاعات شخصی وسازمانی کاربران هستش پاک کنه اون وقت ما هم میریم به فرض محال ویندوز اصل میخریم
*ثابت کن مایکروسافت اطلاعاتت رو سرقت کرده*

اون وقت ما در استفاده از نرم افزارهای دیگران در کشوری که قانون کپی رایت رو امضاء نکرده دچار محدودیت باشیم؟همین محدودیتهایی که به واسطه عدم امضای قانون کپی رایت به کشورمون اعمال میکنند یا تحریمهایی که علیه ما میکنند بسمون نیست؟
*تحریم رو دولت اعمال میکنه ، کپی رایت حق قانونی ، شرعی ، اصلا این دوتا رو ول کن ، حق عقلی و منطقی هر انسان هست*

تا زمانیکه سرمایه های ایران نزد بانکهای آمریکایی واروپایی بلوکه هستش این حق شرعی رو برای خودمون قائلیم که از منابع اونها به هر صورتی که میشه استفاده کنیم (البته منظورم درباره نرم افزارهاست)شایدم بگید این مسئله حکومتهاست وچه ربطی به شرکتها داره ؟ربط داره!مطمئنا بی ربط نیست!چطوریه که برای مخالفت با نظام اسلامی هواپیمای بویینگ ما رو در خلیج فارس زدن؟
*کدوم حق شرعی؟با دیگران انطور رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کنند ، اگه اون ها به تو بد کردند تو هم بد میکنی؟ مثلا اونها غیر مسلمون اند این کارو کردند اگر ما هم بخاطر حکومتشون ، از شهروند هاشون دزدی کنیم که بازم با عقل جور در نمیاد*

*از لعنت سودی نصیب ما نمیشه ، اما از استفاده از نرم افزار ها چرا ، فرمودید غزالی گفت لعنت جایز نیست ، دزدی هم جایز نیست؟ متناسب ها رو با هم مقایسه کن*

*حرف شما رو قبول دارم ، اگر همه ی دنیا و خود ژاپنی ها هم با کلید های 5000 تومنی از تویوتا دزدی کنند توجیهی است بر اینکه شما هم برید اشکالی نداره؟*

*خدارو شکر قبول دارید که زحمات فردی رو پایمال میکنید ، عقل میزان ، این کار درسته؟*

*داری توجیه میکنی ، من که کارشناس نیستم اما نظرم رو گفتم امیدوارم شفاف باشه*

rezaei2191;279097 نوشت:
علم اونقدر برای اونها ارزش داره که جای دین و سیاست و دشمنی رو میگیره ، تامل کن

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شما سوء استفاده هایی که از علم میشه رو نمیبینید؟ همین دوران جنگ خودمون.چند نفر جانباز شیمیایی داریم؟ یا بمب هیروشیما. اینا غیر از دشمنیه؟
اگر علم براشون ارزش داره اونا چرا بعضی از سایتهای مقالات علمی رو برای مامبندن؟ امسال خیلی از سایتهای مقالات علمی رو برای دانشگاهای مابستن میدونستید؟ما تحریم علمی هم هستیم.اینا ظاهر کارن.سیستمای اجتماعیشون اونقدر قویه که مارو مدیریت میکنن که فکر کنیم علم برای اونا ارزشمنده.اونا کتابای مارو غارت کردن که حالا شدن عالم دهر واسه ما.اونا حواسشون برای منافع خودشون جمع جمعه نه برای علم.
این ابزارای جاسوسی مثل فیسبوک و گوگل از هزاران سیدی قفل شکسته بیشتر حقوق انسانی رو نقض میکنه! حالا اینا احترام به علمه؟

اما یه موضوع دیگه
نرم افزار چیزیه که یک یا چند نفر برای درست کردنش زحمت کشیدند ، برید تو کتابخونه تون ، یه کتاب بردارید زیر شناسنامه کتاب نوشته حق چاپ و نشر برای ناشر محفوظ است ، یک نفر که علمش از ما بیشتره میاد زحمت میکشه کتابی رو مینویسه ، ناشر پولی رو بابت علم اون دانشمند میده و حق چاپ کتابش رو میخره ، بعد هم چاپ میکنه و سودی عایدش میشه ،
در زمینه کتابهای مهندسی همه انتشارات جان ویلی و پسران رو میشناسیم ، کدوم یکی از این کتاب های مهندسی ترجمه شده توسط اساتید دانشگاه های بزرگ تهران و مراکز دیگر استانها ، در حالی کتاب رو ترجمه کردند که از ناشر اجازه گرفتند؟ خواهشا نگید تحقیق لازم نیست که واضحه
یه وقت من میام از کتابهاشون استفاده میکنم علمی رو یاد میگیرم ، علمم رو به زبان فارسی مینویسم و اون کتابها رو به عنوان منابع معرفی میکنم که کار خیلی خوبی هم هست ، یه وقت میام عین علم اون رو ترجمه میکنم این میشه سرقت ،
وقتی این سوال رو از دفتر دانشگاهمون پرسیدم ، حاج اقای روحانی متخصص دین وقتی دید خیلی گیر دادم و نمیتونه با گفتن زیاد حساس نشو منو بی خیال کنه ، بعد از اینکه از کتابخونه اش با هم حکم رو تو کتاب خونیدیم گفت:این همه مشکلاتی که ما داریم میتونه بخاطر همین ها باشه
نظر متخصصین چیه؟

rezaei2191;279109 نوشت:
یه وقت میام عین علم اون رو ترجمه میکنم این میشه سرقت ،

خوب اگه اونا هزاران سرقت دیگه بکنن و در حال جنگ باشما(البته پنهانی هم شاملش) باشن شما مصر به رعایت حقوقشون هستید؟ علما گفتن کافر حربی. یعنی کافری که جنگ داره.
مثل این که بشینی اونجا یه نفر مدام به صورتت سیلی بزنه و تو لبخند بزنی به اون. اون دانشمند هم باید بدونه که با بودجه ی چه کسانی وحقوق چه دولتی به اینجا رسیده.به هر حال اون شرایط و حکومت را میشه گفت به نوعی پذیرفته.

باسلام.
اگر یه نرم افزاری روبخواهیم از کرکش استفاده کنیم و سایت صاحب اون نرم افزار برای ایران بسته شده باشه صاحب نرم افزار کافر حربی به شمار میره؟ ومیتونیم از کرکش استفاده کنیم؟

[="Tahoma"][="Black"]

هست هستی;282257 نوشت:
باسلام. اگر یه نرم افزاری روبخواهیم از کرکش استفاده کنیم و سایت صاحب اون نرم افزار برای ایران بسته شده باشه صاحب نرم افزار کافر حربی به شمار میره؟ ومیتونیم از کرکش استفاده کنیم؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

صرف بسته بودن سایت دلیل کافر حربی بودن نیست و احکام آن را ندارد .

همیشه سالم و سرفراز باشید[/]

با سلام .
شغل من گیم نت هستش . تمام بازیهایی رو که من رو سیستمهام نصب کردم و مشتریهام بازی می کنندو مبلغی رو پرداخت میکنند و حتی ان بازیها رو می فروشم (البته بازیهای خارجی ) دارای مجوز ارشاد و مجوز بنیاد ملی بازیهای رایانه ای است و البته توسط شرکتهای ایرانی کپی و تکثیر می شود .
با توجه به اینکه ایران معاهده رعایت قانون کپی رایت (برن ) رو امضا نکرده و در کشور ما مجوز کپی و تکثیر بازیها بعهده شرکتهایی ایرانی که توسط ارشاد و بنیاد ملی بازیهای رایانه ای تایید شده اند می باشد استفاده از این نوع بازیها با توجه به حق و حقوق شرکتهای تولید کننده بازیهای خارجی در خارج کشور اشکال دارد و آیا حقی از آنها ضایع می شود ؟ البته بازیهای خارجی بصورت اریجینال در کشور پیدا نمی شوند و فقط بر روی یک دستگاه خاص (ps3 ) پیدا می شود آنهم با قیمت کاذب . بازیهای اریجینال بر روی ps2 , pc . xbox و غیره تقریبا در ایران وجود ندارد . درآمدی که من از این راه کسب می کنم حلال است ؟ مرجع تقلیدم آیت الله سیستانی .
اگر بنظر آیت الله سیستانی مشکلی نداشته باشد و در قیامت معلوم شود که اشکال داشته من حق الناس را ضایع نکردم ؟ مگر خداوند نگفته که از حق خود می گذرد ولی از حق الناس نمی گذرد . پس چطور می شود که به دلیل اینکه من از مرجع تقلیدم تبعیت کردم مجازات نمی شوم .
ممنون .

hoseinlu;286519 نوشت:
با سلام . شغل من گیم نت هستش . تمام بازیهایی رو که من رو سیستمهام نصب کردم و مشتریهام بازی می کنندو مبلغی رو پرداخت میکنند و حتی ان بازیها رو می فروشم (البته بازیهای خارجی ) دارای مجوز ارشاد و مجوز بنیاد ملی بازیهای رایانه ای است و البته توسط شرکتهای ایرانی کپی و تکثیر می شود . با توجه به اینکه ایران معاهده رعایت قانون کپی رایت (برن ) رو امضا نکرده و در کشور ما مجوز کپی و تکثیر بازیها بعهده شرکتهایی ایرانی که توسط ارشاد و بنیاد ملی بازیهای رایانه ای تایید شده اند می باشد استفاده از این نوع بازیها با توجه به حق و حقوق شرکتهای تولید کننده بازیهای خارجی در خارج کشور اشکال دارد و آیا حقی از آنها ضایع می شود ؟ البته بازیهای خارجی بصورت اریجینال در کشور پیدا نمی شوند و فقط بر روی یک دستگاه خاص (ps3 ) پیدا می شود آنهم با قیمت کاذب . بازیهای اریجینال بر روی ps2 , pc . Xbox و غیره تقریبا در ایران وجود ندارد . درآمدی که من از این راه کسب می کنم حلال است ؟ مرجع تقلیدم آیت الله سیستانی . اگر بنظر آیت الله سیستانی مشکلی نداشته باشد و در قیامت معلوم شود که اشکال داشته من حق الناس را ضایع نکردم ؟ مگر خداوند نگفته که از حق خود می گذرد ولی از حق الناس نمی گذرد . پس چطور می شود که به دلیل اینکه من از مرجع تقلیدم تبعیت کردم مجازات نمی شوم . ممنون .

با سلام و عرض ادب و خوش آمدگویی خدمت شما

به نظر آیه الله سیستانی اشکال ندارد و درآمدتان حلال است و درصورت عمل مطابق با نظر مرجع تقلیدتان برای شما در روز قیامت هم حجت شرعی خواهد بود.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

[="Arial"][="Black"]با توجه به حربی بودن کشور امریکا و نداشتن قرارداد با آنها،استفاده از تولیداتشان مانعی ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

http://www.askdin.com/thread8413-2.html
[/]

موضوع قفل شده است