صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: این کتاب را بخوانم یا نخوانم؟ (کتاب پندار خدا)

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    208
    حضور
    21 روز 23 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    790

اشاره این کتاب را بخوانم یا نخوانم؟ (کتاب پندار خدا)

با سلام و ادب حقیقتش ترجمه کتاب پندار خدای ریچارد داوکینز را یکی از دوستان و همکلاسیهای قدیمیم که همیشه با هم بحث در مورد وجود خدا را داشتیم برایم ایمیل کرده و مغرورانه نوشته بعداز خواندن این کتاب میخواهم نظرت را درباره وجود خدا بدانم و مطمنم دیگر باهم در این مورد بحث نمیکنیم الان حدود دو هفته است و من جرات نکرده ام آنرا بخوانم دومرتبه ایمیل زده خواندی؟ومن گفتم وقت نکرده ام دروغ گفتم ولی غرورم نگذاشت بگویم جرات نکرد ه ام بنظر شما بخوانم ؟
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۴/۰۱/۰۷ در ساعت ۱۶:۳۵
    الهی ! اگر یک بار بگویی بنده من ، از عرش بگذرد خنده من

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58322

با نام و یاد دوست

این کتاب را بخوانم یا نخوانم؟ (کتاب پندار خدا)

کارشناس بحث: استاد هادی

5. صلوات ها 4

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,892
    حضور
    84 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6738

با سلام و عرض ادب
    هدف خداوند سبحان از ارسال رسل و دین اسلام شکوفایی کمالات انسانی و رسیدن انسان به مقام قرب الهی است، لذا یک مسلمان مومن و متعهد موظف است اوقات عمر محدود خود را در جهت شناخت خداوند تبارک و تعالی مصروف بدارد، خواندن چنین کتبی نه تنها بر معرفت انسان نمی افزاید بلکه موجب شک و تردید در اعتقادات انسان خواهد شد، توصیه بزرگان دین این است که از مطالعه کتبی که شک و تردید ایجاد می کنند پرهیز شود مگر افرادی که پایه های اعتقادی مستحکم دارند، این گونه افراد می توانند جهت مقابله با افکار منحرف و پاسخ گویی بدان ها، این کتب را مطالعه کنند.
    برای مباحثه با دوست خود می توانید از علمای آگاه جهت اثبات وجود مقدس باری تعالی یاری بجویید، برای این منظور کتاب «براهین اثبات خدا» آیت الله جوادی آملی را مطالعه بفرمایید. البته مطالعه این کتاب برای افرادی توصیه می شود که تا حدّی فلسفه خوانده باشند .

موفق و موید باشید .

7. صلوات ها 6

نوشته
    1,958
    حضور
    95 روز 20 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    126
    آپلود
    6
    گالری
    8
    صلوات
    5458

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمه الله

بنده یه چند وقتی هست که به مساله مغالطات در گفتمان ها علاقمند شدم جناب میرشکاک چون متاسفانه از این ابزار و خیلی استفاده میشود در گفتگو ها و همچنین کلمات و جملات و قدرت القائی آنها در گفتگمان ها و نهایتا سوء استفاده از اطلاع نداشتن دیگران از مساله ای برای فریب دیگران و ...

این مساله حقیقت است که ذهن انسان هراندازه قدرت تمرکز و هوش داشته باشد بیشتر از چند ثانیه نمی تواند در برابر سیل عبارات و اطلاعات اینچنینی مقاومت کند مگر اینکه اطلاعاتی در حد قابل قبول و دارای ذهنی تحلیل گر و نقد گرا باشد و به سادگی از عبارات نگذرد مگر اینکه متوجه القائات آنها و شکل گیری باورهای کاذب در ناخودآگاه خود بشود و تنها زمانی مطلبی را بپذیرد که به حقیقت آن اشراف یابد.

این مساله نوئی نیست . از دیرباز شاید قبل از اینکه اسمی بنام روانشناسی بر این علم بگذارند کمابیش استفاده از این روش در بین اقوام مختلف وجود داشته و از آن استفاده میکردند در سخنرانی ها نوشتارها و ...
    حتی مطلع ترین افراد که اهل نقد و تحلیل نبودند از این نوشتارها تاثیر میگرفتند و جالب این بود که پس از خواندن و تائید می دیدید برداشت افراد تائید کننده از یک مطلب متفاوت است و هرکدام در ذهن خود معنائی از مطالبرا که می پسندیدند فهمیده اند و یا گاها یواسطه اختلاف در تخصص شان این برداشت ها تفاوت داشت.

بنده این کتاب را هنوز نخوانده ام ولی استفاده از این روشها را در اکثر این دست کتب دیده ام.
    آنچه که باعث شد این مطلب را بنویسم شاید عنوان کتاب بود : پندار خدا

پیش داوری برای متنی که قرار است القاء گردد این پیش داوری را خیلی ها میخوانند ولی شاید به این فکر نکنند که چرا پندار و تصور و چرا عنوانش مثلا این چنین نیست : تحلیلی بر وجود یا عدم وجود خدا

ارسطو فیلسوف یونانی در مهار این دست روشهای سفسطه آمیز چنین به تفکر نظم میدهد که
    فلسفه نظری علم به احوال و حقایق اشیاء است آن چنان که هستند بدون دخالت دادن رای پسند و اراده ما ( در تحلیل و نتیجه گیری )

یاحق
    قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

9. صلوات ها 5

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    208
    حضور
    21 روز 23 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    790

نقل قول نوشته اصلی توسط هادی نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب
    هدف خداوند سبحان از ارسال رسل و دین اسلام شکوفایی کمالات انسانی و رسیدن انسان به مقام قرب الهی است، لذا یک مسلمان مومن و متعهد موظف است اوقات عمر محدود خود را در جهت شناخت خداوند تبارک و تعالی مصروف بدارد، خواندن چنین کتبی نه تنها بر معرفت انسان نمی افزاید بلکه موجب شک و تردید در اعتقادات انسان خواهد شد، توصیه بزرگان دین این است که از مطالعه کتبی که شک و تردید ایجاد می کنند پرهیز شود مگر افرادی که پایه های اعتقادی مستحکم دارند، این گونه افراد می توانند جهت مقابله با افکار منحرف و پاسخ گویی بدان ها، این کتب را مطالعه کنند.
    برای مباحثه با دوست خود می توانید از علمای آگاه جهت اثبات وجود مقدس باری تعالی یاری بجویید، برای این منظور کتاب «براهین اثبات خدا» آیت الله جوادی آملی را مطالعه بفرمایید. البته مطالعه این کتاب برای افرادی توصیه می شود که تا حدّی فلسفه خوانده باشند .

موفق و موید باشید .
    با سلام و ادب و با تشکر از پاسخگویی. فایل کتاب و ایمیل حاوی آن را حذف کردم. در مورد کتابی که معرفی کرده اید این کتاب را حدود چهار ماه قبل مطالعه کردم {تبین براهین اثبات خدا} متاسفانه نتوانست کمکم کند چون برداشتم این بود که نویسنده تمام براهین را یا دارای فساد داخلی دانسته یا ناکامل برای اثبات باریتعالی و فقط برهان صدیقین را برهانی ذکرکرده که ما را بوجود خداوند متنبه میسازد.اگر شما کتاب دیگری را مفید برای من میدانید ممنون میشوم .
    الهی ! اگر یک بار بگویی بنده من ، از عرش بگذرد خنده من

11. صلوات ها 3

نوشته
    882
    حضور
    20 روز 18 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    1
    گالری
    17
    صلوات
    2369

با سلام. من این کتابو چهار پنج سال پیش خوندم. بار علمی کتاب برای افراد آگاه بسیار پایین و ناچیزه. چیزی که باعث میشه بیخداها تبلیغش کنن اینه که این کتاب به زبان عوام نوشته شده، وگرنه حتی نقل قولهایی از متفکرین بیخداها در تحقیر این کتاب وجود داره.

داوکینز، نویسنده کتاب، به صورت کلیپهایی در یوتیوب هم مطالبشو با بیان خودش نشر داده و در یوتیوب با الیستر مک کراث الهیدان مسیحی بحثهایی سرش داشته. یه فیلسوف مسیحی به نام کریگ هم دعوتش کرد به مناظره که قبول نکرد و با بهانه های واهی مناظره رو رد کرد.

در کل آدم اگر آگاهی کافی داشته باشه و بتونه جواب شبهات پوشالی اینا رو بده، خوندن اینجور کتابها فقط بر ایمانش خواهد افزود. به قول قرآن زادهم ایمانا.

ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش, بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش.

13. صلوات ها 7

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,892
    حضور
    84 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6738

نقل قول نوشته اصلی توسط میرشکاک نمایش پست ها
    با سلام و ادب و با تشکر از پاسخگویی. فایل کتاب و ایمیل حاوی آن را حذف کردم. در مورد کتابی که معرفی کرده اید این کتاب را حدود چهار ماه قبل مطالعه کردم {تبین براهین اثبات خدا} متاسفانه نتوانست کمکم کند چون برداشتم این بود که نویسنده تمام براهین را یا دارای فساد داخلی دانسته یا ناکامل برای اثبات باریتعالی و فقط برهان صدیقین را برهانی ذکرکرده که ما را بوجود خداوند متنبه میسازد.اگر شما کتاب دیگری را مفید برای من میدانید ممنون میشوم .
    با سلام و عرض ادب
    ضمن تشکر از جناب فاتح عزیز و تزکیه بزرگوار به خاطر نکات ارزنده ای که در این باب مطرح فرمودند، خدمت شما عارضم کتاب های مختلفی در این رابطه نگاشته شده، دو کتاب جهت مطالعه معرفی می شود؛ کتاب اول نقد «کتاب پندار خدا» می باشد که می توانید از لینک زیر دانلود بفرمایید:
    حقیقت وجود خدا فراتر از پندار ما

و کتاب دوم کتابی است که به قلم چند تن از دانشمندان بزرگ معاصر نگاشته شده، این کتاب را نیز از لینک زیر دانلود بفرمایید:
    اثبات وجود خدا

15. صلوات ها 6

علاقه
    گوش کردن آهنگ متال و رپ به طور مداوم هرشب قبل از خواب-بازی های کامپیوتری
    نوشته
    173
    حضور
    4 روز 8 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    333

بله دوست عزيز حتماً بخوانيد
    روي من خيلي تأثير گذاشت
    كتاب خوبي هست
    «داوری نکنید تا بر شما داوری نشود. زیرا به همان‌گونه که بر دیگران داوری کنید، بر شما نیز داوری خواهد شد و با همان پیمانه که وزن کنید، برای شما وزن خواهد شد. (مَتّی 7:1, 2 NMV)

17. صلوات

علاقه
    الله و چهارده معصوم و دوستان آن ها
    نوشته
    1,527
    حضور
    75 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4592

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    بسیار کتاب سطح پایینی است.مخاطب این کتاب را باید عوامی دانست که از مسائل فلسفی آگاه نیستند.بر روی چنین افرادی،این کتاب می تواند تاثیر بگذارد،به خصوص که فرد به دلایلی (معمولاً تمایلات شخصی) در آستانه جدا شدن از مذهب باشد.این کتاب اعتبار فلسفی و منطقی ندارد و در قسمت های زیادی از کتاب مغالطات منطقی به چشم می خورد.حتی عده ای از خود بی خدایان غربی به داوکینز اعتراض کردند و برخی بی خدایان گفته اند که با این کتاب ما را از بی خداییمان خجالت زده کرده ای.
    تکیه داوکینز در اکثر مواقع بر سر زیست شناسی و داروینیسم است.چون خودش یک زیست شناس است نه یک فیلسوف.
    مسئله بعدی این که داوکینز در این کتاب در تلاش است تا الهیات مسیحی را نقد کند.برای مثال در فصل 3 کتاب برهان هایی که می آورد،برهان هایی هستند که در الهیات مسیحی مورد استفاده قرار می گیرند.لذا نباید انتظار داشته باشیم که این نقد ها،الهیات اسلامی را نقد کنند.چون اولاً این نقد ها همانطور که گفته شد در سطح پایینی هستند،دوماً تکیه بر الهیات مسیحی است و نه اسلامی.
    این کتاب را شاید بشود مصداق کتب ضاله دانست.بنده به شما توصیه می کنم در این سایت قدرخوبی بر سر مباحث خداشناسی کار کنید،در اینصورت خواهید دید که این کتاب در سطح بسیار پایینی قرار دارد.

لبیک یا مهدی
    و من الله التوفیق
    لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم
    یا لثارت الحسین

19. صلوات ها 4

نوشته
    349
    حضور
    11 روز 9 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1021

من دوسال پیش فکر کنم بود که این کتابو خوندم.اول دوستم نمیخواس بده من این کتابو بخونم چون خودش ایمانش سست شده بود (و البته یکی از دوستاش این کتابو بهش داده بود تا بخونه و نطرشو درمورد خدا عوض کنه.) و فکر میکرد اگه منم بخونم مثل اون میشم. و تنها دلیلی که باعث شد من این کتابو بخونم این بود که نذارم دوستم اعتقاداتش از بین بره.
    اینو گفتم که بگم بستگی داره تا چه حد به خدا و باورهات ایمان داشته باشی.ولی ممنکه در حین خوندن کتاب دچار شک هایی بشی و خوب کاملا طبیعی هست.بالاخره من خودم میتونستم جهان رو بدون خدا تصور کنم و البته اگه یه مسیحی بودم حتما اعتقادم به خدا رو از دست میدادم.
    چوت داوکینز هیچ جا نیموده از اسلام بگه و اون زیر سوال ببره. دین اسلام اونقدر به نظر ما کامل هست که با خوندن چنین کتابایی بخواد اعتقادمون نسبت بهش سست شه.

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری