صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال درباره سوره روم

علاقه
    تفریحات فیزیکی
    نوشته
    203
    حضور
    3 روز 12 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    413

اشاره سوال درباره سوره روم

با سلام
    عزیزان یه سوالی ازتون دارم خواهش میکنم اگه نمیدونید جواب ندین...و اگه احساس کردید متن به زبان محاوره ای نوشته شده بگین که اصلاحش کنم...
    تو سوره روم گفته شده بین ایرانیان و رومیان جنگی رخ میده و ایرانیان پیروز میشن ولی بعد رومیان ایرانیانو شکست میدن...
    این اتفاق تو تاریخم هست و مستنده ,اینطوریه که 7سال بعد پیروزی ایران, رومیا شکستمون دادن...
    حالا سوال من اینه..:
    خدا تو قرآن گفته 7سال بعد رومیا ایرانیارو شکست میدن...یعنی خدا مشخص کرده کیا توی این جنگ هستن و چه بلایی سرشون میاد یعنی سرنوشتشون مشخص شده...یعنی خدا مشخص کرده هر کس تو هر لحظه چه کاری انجام بده تا مجموعا در طول 7سال باعث شکست ایرانیا در برابر رومیا بشه...
    خوب حالا سوال اینه که: اگه ما همه چیزمون از اول مشخصه و ما مثل عروسک خیمه شب بازی هستیم پس زندگی چه معنایی داره..؟وقتی مشخصه من کی و چطور و در چه شرایطی میمیرم پس نقش اختیار من در مقابل قدرت و اراده خدا چیه..؟

ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۱۲ در ساعت ۱۸:۲۸

2. صلوات ها 2

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

سوال درباره سوره روم

کارشناس بحث: استاد کریم

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 2

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

نقل قول نوشته اصلی توسط NaKayama نمایش پست ها
    عزیزان یه سوالی ازتون دارم خواهش میکنم اگه نمیدونید جواب ندین...و اگه احساس کردید متن به زبان محاوره ای نوشته شده بگین که اصلاحش کنم...
    تو سوره روم گفته شده بین ایرانیان و رومیان جنگی رخ میده و ایرانیان پیروز میشن ولی بعد رومیان ایرانیانو شکست میدن...
    این اتفاق تو تاریخم هست و مستنده ,اینطوریه که 7سال بعد پیروزی ایران, رومیا شکستمون دادن...
    حالا سوال من اینه..:
    خدا تو قرآن گفته 7سال بعد رومیا ایرانیارو شکست میدن...یعنی خدا مشخص کرده کیا توی این جنگ هستن و چه بلایی سرشون میاد یعنی سرنوشتشون مشخص شده...یعنی خدا مشخص کرده هر کس تو هر لحظه چه کاری انجام بده تا مجموعا در طول 7سال باعث شکست ایرانیا در برابر رومیا بشه...
    خوب حالا سوال اینه که: اگه ما همه چیزمون از اول مشخصه و ما مثل عروسک خیمه شب بازی هستیم پس زندگی چه معنایی داره..؟وقتی مشخصه من کی و چطور و در چه شرایطی میمیرم پس نقش اختیار من در مقابل قدرت و اراده خدا چیه..؟
    با سلام وعرض ادب خدمت شما
    در اصل سوال شما به اختیار انسانها وعلم خدا به اعمال انسانها بر می گردد. اما قبل زا آن در مورد مثالی که بیان کرده اید باید عرض کنم. در سوره روم هفت سال تعیین نشده است. بلکه آیت به این شکل است.
    غلبت الروم، فی ادنی الارض وهم من بعد غلبهم سیغلبون، فی بضع سنین، لله الامر من قبل ومن بعد ویومئذ یفرح المومنون(روم/2-4) طبق این آیات رومیان شکست می خورند در جنگی نزدیک به دیار عرب برگزار شد وقرآن خبر می دهد که آنها بعد از این شکست به زودی پیروز خواهند شد. وکلیه امور عالم از قبل واز این به بعد به دست خداست.
    اینکه خداوند از آینده وگذشته خبر دارد این دلیل بر این نمی شود که دست وپای ما بسته باشد وتوان هیچ کاری به اختیار خود را نداشته باشیم. بلکه خداوند نسبت به انسانها به اختیار آنها علم دارد که این هم به خاطر سعه وجودی باری تعالی است که می داند فلان انسان در فلان حادثه چه چیزی را انتخاب خواهد کرد. لذا این علم سلب اختیار از انسان نمی کند چون در این صورت هیچ معنی نداشت ما آدمها را به خاطر رفتارشان تشویق یا تنبیه کنیم وقتی با خواست خود این کار را انجام نمی دهد واین نشان می دهد که ما وجدانا وبا ارتکاز وجودی اختیار انسانها ومسئولیت آنها در برابر کارهایشان را قبول داریم.
    همه امور عالم به دست خداست چون خالق هستی واصلی اوست وتدبیر عالم به دست او می باشد. وچیزی از تحت فرمان او خارج نیست اما همین خدا انسان را با اختیار آفریده است ومی فرماید: انا هدیناه السبیل اما شاکرا واما کفورا، ما راه را به انسن نشان می دهیم حال خود می خواهد که بنده شکر گذار باشد یا کفران نعمت کند.
    سوال درباره سوره روم
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

7. صلوات ها 2

علاقه
    تاریخ و دین
    نوشته
    8
    حضور
    9 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23

سوال طولانی دارم!

سلام
    منم برام سوال پیش اومد!
    خداوند می داند که گذشته و آینده ما چه خواهد شد و در هر بزنگاهی چه تصمیم سرنوشت سازی خواهیم گرفت. از آنجا که علم خداوند ازلی است او زمانی که ما را نیز می آفریده می دانسته که ما چگونه خواهیم شد. پس از آن خداوند انسانها را با ظرفیت ها، رنگها و شکلهای متفاوتی می آفریند که هر کدام آینده ای معین و از پیش دانسته دارند. حال سوال اینجاست: اگر از یکسو استعدادها و شرایط محیطی و بیرونی، بر آینده و سعادت او تاثیر قطعی و دقیقی ندارند (مثال حضرت موسی در خانه فرعون و یا پسر نوح)، و از سوی دیگر با پذیرش مختار بودن انسان در انتخاب (صرفنظر از تضادی که بوجود می آید)، می توان گفت که عقل تنها نجاتگر انسان خواهد بود؟
    بعبارت بهتر آیا می توان ثابت کرد که انسان ها اولین تصمیم سرنشت سازشان در شرایط یکسانی قرار می گیرند و نوع آفرینش آنها در تمایل به نیک یا بد بی تاثیر است؟ من معتقد به عدل خدا هستم و اعتقاد قلبی دام که جواب سوال بله خواهد بود اما می خواهم بدانم جواب متکلمین و فلاسفه اسلام در این زمینه چه خواهد بود.

لطفا پاسخ دهید.

9. صلوات

علاقه
    اندیشه
    نوشته
    68
    حضور
    1 روز 14 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    101

یک سوال مهم و ساده, رجوع کنید به وجدانتان, آیا هر وقت شما از وقوع اتفاقی علم دارید یعنی انجام اون کار بخاطر علم شماست؟!

شما میدونی سیب رو ول کنی میخوره زمین یا نه؟ میدونی قبلت میزنه یا نه؟ اما آیا قلب شما بخاطر علم شما می زند؟ آیا سیب بخاطر علم شما می خورد زمین؟ هر منصفی می فهمد چه من جاهل باشم و چه عالم, اون کار می شود یا نمی شود. ربطی به علم من نداره.

مثال کمی خودمونی ترش, معلم میگه من میدونم فلانی آخر سال عمرا قبول شه دانشگاه سراسری, بچه قبول نشه حق داره بیاد بگه بخاطر حرف شما بود؟! کسی قبول میکنه؟!

این سوالات رو با وجدانتون در میون بذارید ببینید چه می فهمید, آیا علم الزام آور است؟

11. صلوات ها 2

علاقه
    تفریحات فیزیکی
    نوشته
    203
    حضور
    3 روز 12 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    413

میبخشید اگه رک حرف میزنم ولی جوابتون اصلا قانع کننده نبود...فقط بازی با کلمات بود...
    من میگم; خدا میدونه من این لحظه به چی فک میکنم-چیکار میکنم-بعدا چیکار میخوام بکنم-کی میمیرم و اینکه چجور میمیرم...درسته؟
    خوب پس چرا من دارم زندگی میکنم..؟ منی که از همون ابتدا مشخصه عاقبتم چیه چرا بیهوده زندگی میکنم..؟ منی که مثلا مشخصه در 30سالگی بر اثر تصادف در حالی که اعتقاداتم سست شده است میمیرم و خدا میدونه در این حالت مثلا جایگاه من جهنمه چرا بمن 30سال عمر میده..؟ پس هدف من از خلق شدن و زندگی چیه..؟؟؟
    چرا من شب قدر دعا میکنم خدایا سرنوشتمو عوض کن..؟خدا از همون اول همه چیو میدونه, پس این که خدایا سرنوشتمو عوض کن معنا نداره...یعنی خدا از همون اول خلقت من میدونه من در این شب قدر این حرفو میزنم و اتقافات بعدشم میدونه...پس اختیار من اینجا چه نقشی داره..؟

منظورو تونستم برسونم..؟ خواهشا جواب منطقی بدید...ممنون...
    سعی کنیم با گوش دادن به حرفا و سوالای بقیه اگه از منابعی که اونام قبولشون دارن جوابی براشون داریم, با یه جواب قانع کننده بیاریمشون تو راه درست...
    اگر هم که نمیدونیم, بریم جوابو پیدا کنیم بعد جوابشونو بدیم...
    یه کاری نکنیم مارو یه مشت آدم بی منطق قابل پیش بینی محسوب کنن...

علاقه
    تفریحات فیزیکی
    نوشته
    203
    حضور
    3 روز 12 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    413

برای این سوال ساده هم جواب ندارین..؟
    سعی کنیم با گوش دادن به حرفا و سوالای بقیه اگه از منابعی که اونام قبولشون دارن جوابی براشون داریم, با یه جواب قانع کننده بیاریمشون تو راه درست...

علاقه
    مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
    نوشته
    2,628
    حضور
    73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    8025

با سلام
    حالا سوال من اینه..:
    سلام علیکم مؤمن،
    سؤال شما درباره‌ی جبر و اختیار است. این بحث در سطوح متفاوتی قابل طرح است که سطوح عالی آن مجاز به بحث در عموم نیست (از اسرار شمرده شده است) اما در سطح کاربردی همین جواب‌هایی به شما داده خواهد شد که همه جا نوشته شده است:
    ۱. آیا منکر داشتن اختیار هستید؟ به همین میزان که داشتن اختیار برای شما واقعی است پاداش و عذاب هم به همان میزان برای شما واقعی خواهد بود ...
    ۲. وقتی وحدت وجود را مطالعه کنید و روی موضوع صورت خوردن کثرت از روی وحدت تفکر کنید خواهید دید که شکل‌گیری کثرت اختیار و اراده از وحدت اراده دیگر اصلاً عجیب نخواهد بود ... لا حول و لا قوة الا بالله در مقام حدت است و نه کثرت، در عالم کثرت همه‌ی ما هم مختاریم و هم اراده داریم و هم تا حدی توان به کار گیری این اراده را داریم
    ۳. خداوند مطابق با قرآن برای هر فردی مراقبان و محافظانی گذاشته است که ایشان را از اموری حفظ نماید، کسی که قصد گناه دارد رحمت خداوند به کمکش می‌آید و ما بین او و انجام گناه موانعی برایش پیش می‌آورد، اگر آن فرد بر انجام گناه اصرار کند این اصرار به جایی می‌رسد که خداوند او را رها می‌کند و می‌گوید هر کاری می‌خواهی بکن، نه اینطور است که خداوند خواسته باشد او گناه کند و نه اینطور است که خداوند بخواهد مانع او شود ولی نتواند و اراده‌ی گناهکار به اراده‌ی خداوند چیره شود، بلکه لا حول و لا قوة الا بالله
    و البته این بحث را می‌توان ادامه داد ولی به نظر حقیر همین مقدار هم باید کفایت کند.
    یا علی
    بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
    ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
    نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
    هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

15. صلوات

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

نقل قول نوشته اصلی توسط alipour65 نمایش پست ها
    از سوی دیگر با پذیرش مختار بودن انسان در انتخاب (صرفنظر از تضادی که بوجود می آید)، می توان گفت که عقل تنها نجاتگر انسان خواهد بود؟
    بعبارت بهتر آیا می توان ثابت کرد که انسان ها اولین تصمیم سرنشت سازشان در شرایط یکسانی قرار می گیرند و نوع آفرینش آنها در تمایل به نیک یا بد بی تاثیر است؟ من معتقد به عدل خدا هستم و اعتقاد قلبی دام که جواب سوال بله خواهد بود اما می خواهم بدانم جواب متکلمین و فلاسفه اسلام در این زمینه چه خواهد بود.
    بله همانطور که فرمودید محیط ودور واطراف در انسان تاثیر دارند ولی علت تامه وتاثیر گذار صرف نیستند. اما اینکه از نظر فلاسفه ومتکلمان بخواهیم بررسی کنیم باید عرض شود که آنها مبان یمختلف دارند که بنده بطور خلاصه وار اشاره می کنم.
    از دیدگاه متکلمان اسلامی وشیعه چیزهایی که در سعادت انسان تاثیر دارند عبارت از عقل ووحی می باشد. وعقل بتنهایی نمی تواند انسان را به سر منزل مقصود برساند چون برخی چیزها واز جمله اصول ونحوه حرکت واعمالی که برای سعادت انسانی لازم است جزئیاتش از عهده عقل خارج است ونیاز به وحی دارد. مثل: نحوه واحکام نماز خواندن وسایر فروع دین واعمال عبادی. اما در این میان شناخت حقیقت ورسیدن به آنها توسط عقل وبراهین عقلی می باشد. ودر جمع ایندم می توانیم همان کلام امام علی در خطبه اول نهج البلاغه را بیان کنیم که انبیاء آمده اند که گنیجنه های عقلی را شکوفا کنند. پس وحی بدون عقل کرساز نخواهد بود واز طرف دیگر عقل در اثر عادت به دنیا وغبار گرفتگی کار آیی خود را ز دست می دهد که وحی وانبیاء به داد او می رسند. پس هر دوی آنها در رشد وتعالی انسان از نظر متکلمان لازم هستند که می توانید در این زمینه به کتاب کشف المراد علامه حلی مراجعه کنید وسایر کتی اعتقادی مثل آموزش عقاید استاد مصباح یزدی.
    محور بحث فلاسفه نیز استدلالهای عقلی است که اشراقیون در این زمینه بیشتر الهی بودند و الهمات الهی وامدادهای الهی را در حرکت صحیح عقل موثر می دانستند ولی مشائیین بیشتر استدلال محور بودند که حکمت متعالیه بین این دو جمع کرد واز نقش وحی وشهود دینی واستدلالهای عقلی هر دو سخن گفت که باز هز دو لازم است هم شهود وهم عقل.

من میگم; خدا میدونه من این لحظه به چی فک میکنم-چیکار میکنم-بعدا چیکار میخوام بکنم-کی میمیرم و اینکه چجور میمیرم...درسته؟
    خوب پس چرا من دارم زندگی میکنم..؟ منی که از همون ابتدا مشخصه عاقبتم چیه چرا بیهوده زندگی میکنم..؟ منی که مثلا مشخصه در 30سالگی بر اثر تصادف در حالی که اعتقاداتم سست شده است میمیرم و خدا میدونه در این حالت مثلا جایگاه من جهنمه چرا بمن 30سال عمر میده..؟ پس هدف من از خلق شدن و زندگی چیه..؟؟؟
    چرا من شب قدر دعا میکنم خدایا سرنوشتمو عوض کن..؟خدا از همون اول همه چیو میدونه, پس این که خدایا سرنوشتمو عوض کن معنا نداره...یعنی خدا از همون اول خلقت من میدونه من در این شب قدر این حرفو میزنم و اتقافات بعدشم میدونه...پس اختیار من اینجا چه نقشی داره..؟
    حرف ما این است که دانستن خدا دست وپای شما را نمی بندد. خدا اگر می داند چون آفریدگار شماست وشما را خوب می شناسد می داند شما چه راهی را انتخاب خواهید کرد نه اینکه شما را مجبور کند که باید این کار را حتما انجام دهید. این مشکل شما زمانی پیش می آید که دانستن قبلی خدا که ما هم اطلاع نداریم که خدا می داند ما گمراه خواهیم شد یا سعادتمند ما را مجبور کند همانطو رکه خدا می داند عمل کنیم. علم خدا من وشما را مجبور نمی کند بلکه ما همان اختیار را داریم فقط این وسط خداوند با سعه وجودی که دارد می داند ما چه خواهیم کرد وهمانطور که دوستان مثال زدند مثل علمی که معلم با توجه به شناختش از دانش آمور می داند چه نمره ای خواهد گرفت قبولی یا مردودی ولی این علم اختیار دانش آمور را از بین نمی برد واو را مجبور نمی کند.
    سوال درباره سوره روم
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

17. صلوات ها 2

علاقه
    تفریحات فیزیکی
    نوشته
    203
    حضور
    3 روز 12 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    413

اول اینکه ممنون از جواباتون...
    دوم اینکه من منکر اختیار نیستم...اینم نمیگم که دنیا بر اساس جبره...!
    من میگم هدف از زندگی اینه که خدا بدونه ما در شرایط متفاوت چه انتخابایی میکنیم...علی رغم همه نشانه ها و راهنمایی ها راه درستو میریم یا غلطو...
    سوال من اینه وقتی از همون اول مشخصه که من چجور زندگی خواهم کردو چه انتخابایی خواهم داشت چرا اصلا زندگی میکنم..؟ به محض خلق شدن میتونم برم به دادگاه عدل الهی و خدا بر اساس اینکه میدونه من قرار بوده چجور زندگی کنم و به چه آدمی تبدیل بشم منو به بهشت یا جنهم بفرسته...
    خدا کسی نیست که کار عبث انجام بده...اما اینجا با این دلایل خلقت کاری عبثی شمرده میشه...ما میدونیم اینطوری نیست, اما باید یه جواب قانع کننده براش داشته باشیم...
    همه مفسر دین یا مجتهد نیستن که تا کم آوردیم بگیم این مبحث از 600باب قابل بررسی است که شما متوجه نخواهی شد..!قرآن و اسلام زبان ساده ای داره وگرنه اعراب جاهل اون زمان که عموما چیزی از منطق حالیشون نبود به دین اسلام جذب نمیشدن...اسلام اینقدر ساده و زیبا بوده که اونارم به خودش جلب کرده برا این سوالات خیلی ساده هم جوابای ساده ای باید باشه...
    من در این زمینه مطالعه داشتم,اما نه در حد شما, نه حتی 1%شما...پس خواهشا شما جواب ساده ای به من بدید...
    اینم میدونم که خدا به خاطر علمش میدونه ما چیکار خواهیم کرد و هیچ اجباری روی ما نیست...سوال من با قبول هر دو این موارد درباره هدف خلقت مطرح شده..؟

19. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری