غسل

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
غسل

بنده پاي راستم گچ گرفته براي غسل كاوري پلاستيكي روي محل گچ گرفته انداختم تا آب به گچ نخورد وچون طبق نظر پزشك آب باعث خرابي گچ مي شود براي احتياط يك مقدار از بالاي آخرين محل گچ پلاستيك را بستم تا حتما آب نخورد و سپس غسل جبيره انجام دادم. آيا به انگشتان پا و آن مقدار كه گفتم و خارج گچ و زير پلاستيك بوده بايد آب برسانم .چون سمت راست است نمي شد كه پلاستيك راباز و با دست تر اين قسمت ها را بكشم و بعد سمت چپ را بشويم چون حتما آب به گچ ميخورد. لطفا راهنمايي ام كنيد - اگر غسلم اشتباه است چگونه باشرايطي كه گفتم غسل كنم يا بايد تيمم كنم ؟نمازهايي كه بااين غسل خواندم چه ميشود؟(مقلد مقام معظم رهبري)

[=impact]

با نام الله

[=impact]

کارشناس بحث: استاد
شفا

r1392;502250 نوشت:
بنده پاي راستم گچ گرفته براي غسل كاوري پلاستيكي روي محل گچ گرفته انداختم تا آب به گچ نخورد وچون طبق نظر پزشك آب باعث خرابي گچ مي شود براي احتياط يك مقدار از بالاي آخرين محل گچ پلاستيك را بستم تا حتما آب نخورد و سپس غسل جبيره انجام دادم. آيا به انگشتان پا و آن مقدار كه گفتم و خارج گچ و زير پلاستيك بوده بايد آب برسانم .چون سمت راست است نمي شد كه پلاستيك راباز و با دست تر اين قسمت ها را بكشم و بعد سمت چپ را بشويم چون حتما آب به گچ ميخورد. لطفا راهنمايي ام كنيد - اگر غسلم اشتباه است چگونه باشرايطي كه گفتم غسل كنم يا بايد تيمم كنم ؟نمازهايي كه بااين غسل خواندم چه ميشود؟(مقلد مقام معظم رهبري)

سلام عليكم

غسل با شرايطي كه نقل كرديد صحيح است وآن مقداري را كه زير پلاستيك است وبراي اينكه آب به قسمت گچي نرسد لازمه اش اين باشد كه به آن قسمت هم نرسد اشكالي ندارد ؛
البته بايد توجه داشته باشيد كه اين امر (شستن آن قسمتهاي زير پلاستيك )امكان نداشته باشد.

سلام
دو سوال در مورد غسل:
1-اگر سه تا غسل به گردنمون باشه تک تک انجام می دهیم یا 3 تا نیت میکنیم و یکی به جای همه انجام می دهیم؟
2-آیا در غسل ترتیبی، موالات داریم؟ یعنی اگر پس از نیت سر و گردن را بشوریم بعد اینقدر صبر کنیم تا خشک بشه و بعد سمت راست را بشوریم و بعد صبر کنیم تا خشک بشه بعد سمت چپ را بشوریم اشکال دارد.

مرجع تقلید:
حضرت آیت الله خامنه ای

سلام وعرض ادب احترام :

اشکال ندارد.اما قسمت اول سوال:

اگر به نيت همه آنها يک غسل بجا آورد، کفايت مى‏کند و اگر در بين آنها غسل جنابت باشد و به نيت آن غسل کند، از بقيه غسلها هم کفايت مى‏کند. اگر چه احتياط اين است که همه آنها را نيّت نمايد

اجوبه استفتائ /موفق وموید باشید.

mohsenasadi;528564 نوشت:
سلام
دو سوال در مورد غسل:
1-اگر سه تا غسل به گردنمون باشه تک تک انجام می دهیم یا 3 تا نیت میکنیم و یکی به جای همه انجام می دهیم؟
2-آیا در غسل ترتیبی، موالات داریم؟ یعنی اگر پس از نیت سر و گردن را بشوریم بعد اینقدر صبر کنیم تا خشک بشه و بعد سمت راست را بشوریم و بعد صبر کنیم تا خشک بشه بعد سمت چپ را بشوریم اشکال دارد.

مرجع تقلید:
حضرت آیت الله خامنه ای

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

1- هر سه غسل را نيت كنيد و يك غسل انجام دهيد كافي است.(1)
2-در غسل موالات شرط نيست،پس اگر يك قسمت را بشوييد و بعد از اينكه آن قسمت خشك شد، قسمت ديگر را بشوييد اشكالي ندارد وغسل صحيح است.(2)

پي نوشت:
1-رساله 13 مرجع ،احكام طهارت؛اغسال،احكام غسل ،مساله 389
2-همان،مساله 380

سلام.
وقتی دارم سر و گردن رو میشورم نباید آب به پایین تر از گردن بره؟
اول سمت چپ یا اول سمت راست؟
آلت سمت چپه یا راست؟
انگشت شستم بخیه خورده آیا باید بهش آب بزنم یا با پلاستیک دورش رو ببندم؟

aryan1382;667405 نوشت:
سلام.
وقتی دارم سر و گردن رو میشورم نباید آب به پایین تر از گردن بره؟
اول سمت چپ یا اول سمت راست؟
آلت سمت چپه یا راست؟
انگشت شستم بخیه خورده آیا باید بهش آب بزنم یا با پلاستیک دورش رو ببندم؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در حین غسل وقتی سر و گردن رو میشورید اگر آب به پایین تر از گردن برود اشکالی ندارد.

اول باید سمت را را بشویید وبعد سمت چپ را بشویید.

قسمتهای میانی بدن (مثل آلت )را هم با سمت راست بشویید هم با سمت چپ ،چون درشستن این قسمتها می فرمایند باید یه مقداری هم بیشتر شست تا انسان اطمینان کند همه قسمتهای آن را شسته است(از باب مقدمه واجب)

اگر آب برای آن ضرر دارد روی آن را با پلاستیک ببندید وبه صورت جبیره غسلتان را انجام دهید(یعنی به صورت معمول غسل می کنید فقط نوبت که به این قسمت رسیدبا دست تر به نیت غسل روی آن پلاستیک می کشید )

موضوع قفل شده است