صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا من هیچ وقت نمی تونم عاشق حجاب بشم ؟؟

نوشته
    500
    حضور
    20 روز 15 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2081

چرا من هیچ وقت نمی تونم عاشق حجاب بشم ؟؟

با سلام
    تاپیکی در رابطه با دوست داشتن حجاب دیدم به خاطر همین خواستم مشکل خودمو بنویسم چون باور کردن اینکه کسی عاشق حجاب باشد برام سخت بود

من دختر خیلی محجبه ای بودم از بچگی که به یاد دارم همیشه حجابم رو رعایت کردم حتی از دیده شدن یک تار موی سرم به شدت ناراحت میشدم و احساس گناه میکردم و احادیثی که د ر این رابطه وجود داشت منو به شدت میترساند البته من اصلا به حجاب علاقه ای نداشتم و فقط و فقط به خاطر اینکه گناه داره رعایت میکردم
    توی مدرسه توی فامیل و بعدها توی دانشگاه همیشه محجبه بودم اضافه کنم در فامیل نزدیک دختر محجبه ای نداریم توی دانشگاه هم به ندرت دختر محجبه ای پیدا میشد او زمان زیر مقنعه ام هد میبستم و این منو به شدت آزار میداد از اینکه مثل دخترهای دیگه نیستم خیلی ناراحت بودم بچگی ها سعی میکردم زیاد با دخترای فامیل رابطه نداشته باشم دیدن راحت بودن اونا و مدام حرفای تکراریشون درباره حجاب اعتماد به نفس منو کاهش میداد اون زمان مادر و اقوام نصیحت میکردند که اینجوری نباش همش میگفتن زیبایی دختر به موی سرشه ولی من اون موقع به خاطر گناهش سعی میکردم حرفاشون روم اثر نذاره ولی بعدا کم کم از حجاب متنفر شدم الان هر کاری میکنم نمیتونم خودم رو قانع کنم حجاب رو دوست داشته باشم الان دیگه مثل سابق حجاب سفت و سختی ندارم و حتی بعضی وقت ها از اینکه موی سرم مشخص بوده اولش اصلا ناراحت نمیشم ولی بعدا بدجور دچار عذاب وجدان میشم هر روز قول میدم مثل سابق بشم اما هنوز موفق نشدم فقط روز به روز نفرتم از حجاب بیشتر میشه

چرا من هیچ وقت نمیتونم عاشق حجاب بشم ؟؟

2. صلوات ها 15

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 7

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

سلام بر شما
    چه خوب احساس و نظر شخصي تان را بيان و منتقل كرديد.
    اجازه بدهيد سخنم را با چند مثال شروع كنم:

مثال اول
    دو موقعيت هاي را در نظر بگيريد:
    1- فردي كه درد كليه دارد و از شدت درد به خود مي پيچد.
    2- خانمي كه بعد از سال ها انتظار باردار شده و مدتي مشقات بارداري را تحمل كرده و الان درد زايمان را دارد.

مثال دوم
    دو موقعيت را در نظر بگيريد:
    1-فردي كه در بيابان به شدت تشنه و گرسنه است و از شدت نياز به زمين و زمان بد و بيره مي گويد.
    2- نوجوان يا پيري كه اصرار دارد روزه بگيريد ولي پزشكان مي گويند فشار آوردن به بدن با تشنگي و گرسنگي براي شما ضرر دارد.

مثال سوم
    1- جواني كه خجالت مي كشد پدرش را كه لباس نامناسبي دارد يا صورتش به دليل كهولت و عمري كار سياه و چروكيده شده به دوستان و همكلاسي هايش معرفي كند.
    2- جواني كه با در نظر داشتن عمري ايثار و محبت پدرش و اجر معنوي احترام به پدر در برابر دوستانش دستان زحمتكش پدر را بوسه مي زدند.

مثال چهارم
    1- جواني كه كت و شلوار دوستش را براي مهماني قرض مي گيرد تا وانمود كند من در رفاه زندگي مي كنم و شرايط مالي خوبي دارم. يا به دروغ مي گويد از سر كار آمده ام و وقت نكردم لباسم را عوض كنم تا وانمود كند لباس هميشگي او لباس كارش محسوب مي شود. او براي داشتن رفاه حاضر است مواد مخدر هم بفروشد و با خاك سياه نشاندن ديگران رشد مادي كند.

2- جواني كه در برنامه تلويزيوني شركت مي كند و با افتخار خود را كارگر ساختمان معرفي مي كند و كسب حلال را بهترين عبادت در نظر مي گيريد.

در مثال هاي بالا دو موقعيت ها را باهم مقايسه كرديد. به نظر شما تفاوت در چيست؟ چرا حوادث تلخ يا رويدادها براي افراد بار هيجاني مثبت يا منفي متفاوتي دارد؟
    يكي از قوانيني كه در علوم روان شناختي جز اكتشافات به شما مي رود اين است كه اساسا رويدادهاي زندگي، حوادث و اتفاقات، با تفسير ما از آنها متفاوت است.

در واقع وقتي جريابي از با عينك ارزش ها، شناخت ها و نگرش هايي خاص ديده مي شود تفسير و رنگ و لعاب همان را به خود مي گيريد.در برنامه كوله پشتي خانمي به نام آرين وقتي حجاب را پذيرفته بود در جواب اقوام كه مي گفتند اين ديگر چيست كه بر سر داري مي گفت: دو دستم را روي سرم مي گذاشتم مي گفتم منظورتان اين است اين «تاج بندگي» من است.
    براساس نگرش مذهبي خاص است كه يك خانم مسلمان در بين برهنگان در آمريكا يا فرانسه با كمال افتخار حجاب را لباس خود انتخاب كرده است و نه اين كه احساس كند كه او نسبت به ديگران كم وكسري دارد بلكه از روي تأثر مي گويد اي كاش اينها هم از اين نعمتي كه من از آنها بهره مندم متنعم بودند. پيامبر وقتي مبعوث شدند به دليل باورهاي خاص اسلامي شان تك افتاده بودند ولي خود را سرمايه دارترين فرد روي كره زمين مي دانست سرمايه نگرش توحيدي :
    اگر خورشيد را در دست راستم
    و ماهر را در دست چپم قرار دهيد
    دست از باورها و رسالتم بر نخواهم داشت.
    پيامبر مهرباني در برابر بي حرمتي هاي اطرافيان مي فرمود: اهد قومي انهم لايعلمون؛ خدايا بستگانم را هدايت كن، نمي دانند كه با لجاجت و جهل خود از چه نعمتي محرم شده اند.

روحانيون زيادي داريم كه در خانواده خود از نظر باورهاي ديني تك افتاده اند؛ ولي باز با قدرت نگرش و باوري كه دارند زندگي طلبگي را با تمام مشقاتش تحمل مي كنند.1

با توضيحات بالا بايد بگويم كه
    متأسفانه ما بيشتر از اين كه روي باورهاي اصيل و عميق و فطرت خداجو و حق طلب تأكيد كنيم از ابتدا در تربيت فرزندان روي احكام تأكيد داريم، به همين دليل است كه ما فكر مي كنيم انجام دستورات ديني به خاطر خدا است. اگر باغبان به ما گلي داد و گفت آن را در نور قرار ده، چه قدر آب به آن بده، چه وقت كود و....او براي خودش اين تذكرات را نمي دهد بلكه براي نفع رساندن به ما.

تجريه زندگي
    در مجتمعي كه زندگي مي كنيم مردي نگهبان و دربان است كه به زور سواد خواندن و نوشتن دارد. افرادي كه حوصله شان سر مي رود يا منتظر كسي هستند يا الاّف هستند گاهي به اتاق نگهباني مي روند. چند شب پيش مي گفت به من مي گويند بدبخت بيچاره با اين زندگي اي كه داري نماز مي خواني و ريش گذاشته اي و در مناسبت ها شادمذهبي چراغاني مي كني و در مناسبت هاي عزا پرچم سياه مي زني؟ مسؤولان حكومت كيف دنيا را مي برند براي خر كردن من و تو از اسلام مي گويند و....
    مي گفت به خدا دلم به حالشون مي سوزه اين زندگي دو روزه دنيا ارزشش را ندارد با گناه خوشگذاراني كنند به هرحال دير يا زود شتر مرگ درخونه ما مي خوابه مال دار باشيم يا فقير. گاهي به آنها برگي از گل طبيعي را نشان مي دهم مي گويم چند روز قبل زمستون اينها نبودند حالا اومدند كي اين گل هاي رنگانگ تو باغچه را از چوبهاي خشك بيرون آورد كه اين رنگ با اين تركيبات عالي روشون نقاشي كرد. من خودم نقاشي نقاشان را دوست دارم ولي نقاشي باز با واقعيت چه قدر تفاوت دارد و نمي توانند زيبايي اين طبيعت را نشان دهند.
    ----
    چه بايد كرد؟
    بايد برگشت و ديد چرا خدا دستوراتي به عنوان احكام دارد؟
    در اين جهان براي چه آمده ايم؟
    كجا بوديم؟
    تاكي اينجا هستيم؟ و چرا هستيم؟
    با كي هستم؟
    با كي خواهيم رفت؟
    و كجا خواهيم رفت؟

پيشنهاد مي كنم كتاب 50درس اصول عقايد آيت الله مكارم را بخوانيد و اگر تمايل داريد سي دي پرسش و پاسخ هاي اعتقادي راديو معارف را تهيه كنيد و گوش كنيد.

1- برگرفته از كتاب تمثيلات روان شناختي، مركز مشاوره مؤسسه آموزش و پژوهشي امام خميني(ره).

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ در ساعت ۲۳:۲۲
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 16

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

9. صلوات ها 10

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

چرا وقتي تك مي افتيم اعتماد به نفسمان پايين مي آيد؟
    اجازه بدهيد ريشه اي بحث كنم

اعتماد به نفس ما با باطري احساس ارزشمندي كار مي كند
    وقتي احساس ارزشمندي ما اعتباري است نه واقعي كم مي آوريم. فردي كه به دليل باورهاي عميق ديني اش احساس ارزشمندي دارد اعتماد به نفس او افت پيدا نمي كند در برابر بيشتر شاكر خدا مي شود كه خدايا ممنون كه مرا نزد خود نگه داشته اي. ديگران را هم راضي كن به بزم ما بيايند.
    تاپيك زير را با دقت بخوانيد و تأمل كنيد.

چرا پسر جواني كه منزلي مهمان است شرم مي كند نماز صبحش را بلند بخواند ولي ساعت ده اگر بخواهند فوتبال بروند از صاحب خانه مي پرسد ببخشيد من مثلا كفش نياوردم شما كفش داريد برام بياوريد؟
    چون اين جوان عميقا باور دارد كه با كفش فوتبال حال بيشتري به مي دهد ولي عميقا او درك درستي از دين ندارد.

بازم يك تجربه
    يكي از نعمتهايي كه خدا به من داده و شاكرش هستم اين است كه در مسير زندگي من را با طلاب غيرايراني مرتبط كرد. طلابي كه از حدود 100 كشور جهان به ايران آمده بودند.

*از بين ايشان افرادي بودند كه قبلا بودايي، هندو، مسيحي و سني و.....بوده اند اين افراد چون دين را با تحقيق پذيرفته بودند با جان و دل دستورات دين را مي پسنديدند انها با احاديث زندگي مي كردند.

**روزي به طلبه كه از تايلند بود گفتم چون زبان انگليسي بلد هستي فلان مقاله انگليسي را درباره استرس بخوان گفت ببخشيد ما از آن طرف آمده ايم احاديث اهل بيت را بخوانيم من با اين احاديث شارژ مي شود اگر ممكن است با احاديث من را راهنمايي كنيد

***يكي از طلاب آمريكايي مي گفت خوشم نمي آيد روي لباس فرزندانم كلمات يا جملات انگليسي بي معنا يا حتي با معنا باشد. باتعجب گفت برخي جملات كه بد نيست گفت من ترجيح مي دهم جملاتي روي لباس فرزندانم باشد كه با زبان وحي و قرآن باشند.

****يك طلبه پاكستاني در تشييع جنازه بسيار پرجمعيت آيت الله اراكي زير فشار جمعيت از دنيا رفت، خانواده او گفتندما از خدايمان است كه او را در شهر حضرت معصومه(س) دفن كنيم و او را به كشورمان بر نمي گردانيم.

*****طلبه اي هندي مي گفت بعد از 7 سال تحقيق در منابع اصيل شيعه، مذهب تشييع را برگزيدم. من و حتي خانواده ام كه سني هستند،از سوي مردم محل زندگي ام طرد شديم. من
    حتي نمي توانم به اين راحتي ازدواج كنم. چون در محل زندگي ما ازدواج ها با افراد آشنا صورت مي گيرد.

http://www.askdin.com/thread29951.html
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ در ساعت ۲۳:۱۹

11. صلوات ها 11

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

قدرت باور
    قدرت باور طوري است كه انسان را در برابر تندباد هاي ناملايم نگه مي دارد.
    بعد از پيامبر خانواده آسماني علي(ع)و حضرت زهرا(س) تك افتادند ولي اعتماد به نفسشان پايين نيامد.
    حضرت زهرا از حضرت علي(ع) پرسيدند هنوز مردم به شما احترام مي گذارند و سلام تان مي كنند.
    فرمود: جواب سلامم را هم نمي دهد.

13. صلوات ها 12

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

نقل قول نوشته اصلی توسط (نگین) نمایش پست ها
    با سلام
    تاپیکی در رابطه با دوست داشتن حجاب دیدم به خاطر همین خواستم مشکل خودمو بنویسم چون باور کردن اینکه کسی عاشق حجاب باشد برام سخت بود

من دختر خیلی محجبه ای بودم از بچگی که به یاد دارم همیشه حجابم رو رعایت کردم حتی از دیده شدن یک تار موی سرم به شدت ناراحت میشدم و احساس گناه میکردم و احادیثی که د ر این رابطه وجود داشت منو به شدت میترساند البته من اصلا به حجاب علاقه ای نداشتم و فقط و فقط به خاطر اینکه گناه داره رعایت میکردم
    توی مدرسه توی فامیل و بعدها توی دانشگاه همیشه محجبه بودم اضافه کنم در فامیل نزدیک دختر محجبه ای نداریم توی دانشگاه هم به ندرت دختر محجبه ای پیدا میشد او زمان زیر مقنعه ام هد میبستم و این منو به شدت آزار میداد از اینکه مثل دخترهای دیگه نیستم خیلی ناراحت بودم بچگی ها سعی میکردم زیاد با دخترای فامیل رابطه نداشته باشم دیدن راحت بودن اونا و مدام حرفای تکراریشون درباره حجاب اعتماد به نفس منو کاهش میداد اون زمان مادر و اقوام نصیحت میکردند که اینجوری نباش همش میگفتن زیبایی دختر به موی سرشه ولی من اون موقع به خاطر گناهش سعی میکردم حرفاشون روم اثر نذاره ولی بعدا کم کم از حجاب متنفر شدم الان هر کاری میکنم نمیتونم خودم رو قانع کنم حجاب رو دوست داشته باشم الان دیگه مثل سابق حجاب سفت و سختی ندارم و حتی بعضی وقت ها از اینکه موی سرم مشخص بوده اولش اصلا ناراحت نمیشم ولی بعدا بدجور دچار عذاب وجدان میشم هر روز قول میدم مثل سابق بشم اما هنوز موفق نشدم فقط روز به روز نفرتم از حجاب بیشتر میشه

چرا من هیچ وقت نمیتونم عاشق حجاب بشم ؟؟
    عشق فرع بر شناخت است.

اگر باورهاي ما (اصول دين) قوي نباشد نسبت به فروع دين(نماز و حجاب و....) سستي و كاهلي نباشد جاي تعجب دارد.

بمبئي درماني
    در کتاب در محضر آيت الله بهجت آمده است که روحاني اي براي تبليغ به بمبئي رفت وقتي به محل تبليغ رسيد متوجه شد که کسي آنجا نماز نمي خواند و روزه نمي گيرد و به احکام اسلامي پايبند نيست. 8 سال آنجا ماند و به تدريج روي باورهاي آنها آهسته و پيوسته کار کرد و گام به گام با شروع از تکاليف سبک شروع کرده بود تا جايي که آنها راحت نماز و روزه را به جا مي آورند. شخصي اعتراض کرده بود که 8 سال اينها را معطل گذاشته اي خب همان اول مي گفتيد 17 رکعت نماز واجب است و بايد بخوانيد. او گفت مي توانستم ولي آن طوري کسي ملتزم نمي شد الان سراغ آنها برويد ببينيد کسي حاضر است نماز را کنار بگذارد. [ 1 ]
    پي نوشت ها:
    -------------------------------------------------
    1.تربيت و ارشاد ديني، اصول و روش هايي دارد. اگر از اين روش هاي دقيق روان شناختي استفاده نکنيم نه تنها موفق نمي شويم بلکه سبب گريزان شد فرد از دين و خودمان مي شويم

منبع:نرم افزار تافته جدانابافته
    نرم افزار
    تـــــافتــــه جـــدا
    نــــابـــافتـــه

15. صلوات ها 9

علاقه
    تبلیغ دین
    نوشته
    381
    حضور
    13 روز 10 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    3
    گالری
    27
    صلوات
    1486

با عرض سلام بنده پسر هستم شاید دقیقا نتونم درک کنم موقعیت زنان و دختران رو اما درمورد حجاب و پذیرش اون به نظرم همین که زنان و دختران ما علم به این مطلب پیدا کنند که
    چادریادگار حضرت زهراء وزینب کبری(علیهما السلام) است و علم به این که مفتخر به پوشیدن لباس سرور زنان عالمین شده اند کافی است که با همه ی مشکلات پوشیدن چادر کناربیایند.همانطور که طلاب با علم به اینکه پوشیدن لباس روحانیت ملبس شدن به لباس پیامبرگرامی اسلام (صلی الله علیه وآله) است با مشکلات آن مثل متلک های بعضی از مردم کنار می آیند .

ویرایش توسط احمدمنتظرالمهدی : ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ در ساعت ۰۷:۰۵
    سایتی برای علاقه مندان به مباحث اصولی، فقهی و رجالی:

www.mobahathah.ir

17. صلوات ها 6

نوشته
    500
    حضور
    20 روز 15 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2081

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    اگر باورهاي ما (اصول دين) قوي نباشد نسبت به فروع دين(نماز و حجاب و....) سستي و كاهلي نباشد جاي تعجب دارد.
    جناب حامی بابت وقتی که گذاشتید و پاسخ های خوبتان خیلی ممنونم
    مقایسه حجاب با مثال هایی که زدید خیلی برام جالب بود سختی روزه و حجاب خیلی شبیه هم بود تاکنون توجهی به این موارد نکرده بودم
    و اینکه گفتید( اگر باورهاي ما (اصول دين) قوي نباشد نسبت به فروع دين(نماز و حجاب و....) سستي و كاهلي نباشد جاي تعجب دارد) راستش باور نمیکردم علت نداشتن علاقه و تمایل به حجاب ممکنه به اصول دین ربط داشته باشد گرچه الان که خوب فکر میکنم می بینم حق با شماست من هنوز در اصول دین شک دارم
    ولی اگه بخوام در زمینه حجاب به باور قلبی برسم باید برم از اول شروع کنم؟؟
    به نظرم خیلی سختی

19. صلوات ها 5

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,192
    حضور
    144 روز 10 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44196

با سلام

سلام بر خواهر گرامی

همیشه بزرگی و ارزش خودتون رو در جهان هستی در نظر داشته باشید

شناخت خود ===> شناخت معبود ===> پی بردن به ارزش خود در دنیا

اینجاست که انسان هیچ کاری نخواهد کرد که ارزشش پایین بیاد

انسان میتونه چنان ارزش خود رو بالا ببره که برتر ار فرشتگان باشه و چنان میتونه تنزل کنه که مانند جامدات باشه .

حجاب داشته باشید و عاشقش باشید برای اینکه کرامت شما ، ارزش شما و مقام شمارو رو بالا میبره .

حجاب روح <===> حجاب ظاهر

عاشق خود <====> عاشق حجاب

عاشق خدا <====> عاشق حفظ ارزش حود
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)