جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انسان در عالم

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920

  راهنما انسان در عالم

  معرفی مختصر کتابهایی در زمینه ی دین و اعتقادات با عناوین: انسان در عالم، اخلاق بندگی، حقوق خانواده و کتاب مجموعه قوانین و مقررات حجاب و عفاف.

  انسان در عالم
  «انسان در عالم»


  ناصر بروجردیان در کتاب «انسان در عالم» سعی دارد تا نگاه دو مکتب فکری ماده‌گرایانه و توحیدی را نسبت به مساله انسان و هویت او بررسی کند.
  مخاطب این کتاب، انسان است و حرف آن برای همگان است، اما کسانی که اهل تفکر و تدبر در زندگی خود و دیگران هستند و دچار چالش‌های زندگی برای یافتن هویت و معنای خود شده‌اند و به دنبال پاسخی برای حیرانی انسان در این جهان می‌گردند، بیشتر مخاطب این کتاب هستند.
  به عقیده نویسنده، «مساله انسان و معنا و هویت او مساله همه جوامع است و اندیشمندان همه جوامع در این باره تفکر کرده‌اند و نظرات مختلفی هم ارایه شده است. در این باره دو مکتب فکری ماده‌گرایانه و توحیدی وجود دارد که در این اثر بررسی می‌شود.»
  فصل نخست کتاب به طرح معضلات روحی و روانی انسان در دنیا اختصاص دارد. با شناختی که در فصل نخست نسبت به انسان ایجاد شده، نویسنده در فصل دوم به بررسی نگاه مکاتب ماده‌گرایانه به انسان پرداخته است.
  در فصل سوم نیز شیوه تفکر مکاتب توحیدی نسبت به انسان بحث شده تا نگاه مکاتب توحیدی به انسات و جایگاه او در جهان با جزئیات کافی مشخص شود.
  در نهایت نیز در فصل چهارم که آخرین فصل کتاب است، به مساله زندگی اجتماعی انسان پرداخته شده است. نویسنده در مقدمه کتاب بیان کرده است که ادعا ندارد آخرین حرف‌ها را در مساله انسان زده و همیشه راه برای نقد و تکمیل نظرات باز است.
  کتاب «انسان در عالم» نوشته ناصر بروجردیان با شمارگان هزار نسخه، در 215 صفحه و به بهای 55 هزار ریال از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر شده است.
  انسان در عالم
  «اخلاق بندگی»


  نشر خرسندی کتاب «اخلاق بندگی؛ شرح باب عبودیت از کتاب مصباح الشریعة و مفتاح الحقیقة منسوب به امام صادق(ع)» را تجدید چاپ کرد.
  در این اثر بابی از کتاب شریف «مصباح الشریعة و مفتاح الحقیقة» منسوب به تعلیمات امام ششم(ع) در توضیح عبودیت برگزیده شده است تا به توضیح این مجمل از طریق دیگر بیانات الهی پرداخته شود و طالبان سیر در مسیر حقیقت را خشنود سازد.
  در واقع، این اثر متن موجز یک دوره فشرده توحید عملی، نظری، اخلاق، سلوک و دستورات عملی است که در عین اختصار، اصول این دو پایه را با صلابتی توام با لطافت بیان کرده است.
  کتاب حاضر در دو فصل با عناوین عبودیت و اصول معاملات تدوین شده است. در فصل نخست کتاب عناوینی مانند ربوبیت، در دل عبودیت، رابطه دو طرفه ربوبیت و عبودیت، درک نیاز، درک حضور حق، تفسیر حروف عبد، دوری از راحتی و علاقه به عزلت و جلوگیری از هوا و هوس به چشم می‌خورد.
  در فصل دوم نیز عناوینی مانند صبر، رضا، احترام، حفظ حد او، شوق، تحمل اذیت، سخاوت، خیرخواهی، انصاف، رضایت به کم، شفقت، جدایی نفس از وابستگی‌ها، فروتنی، زهد، طلب نکردن، بغض، زیاده‌خواهی و شناخت آفات درج شده‌اند.
  دومین چاپ کتاب «اخلاق بندگی؛ شرح باب عبودیت از کتاب مصباح الشریعة و مفتاح الحقیقة منسوب به امام صادق(ع)» با شمارگان هزار نسخه، در 152 صفحه به قیمت 50 هزار ریال از سوی انتشارات خرسندی منتشر شده است.
  انسان در عالم
  «حقوق خانواده»


  جلد نخست کتاب «حقوق خانواده» نوشته اسدالله لطفی روانه کتابفروشی‌ها شد.
  حقوق و احکام خانواده که موضوعات مربوط به خانواده را تشکیل می‌دهد از اهمیت خاصی برخوردار است.
  اهمیت حقوق خانواده تا حد زیادی ناشی از ارزش و جایگاه خانواده در دین مبین اسلام و عرف و فرهنگ جامعه اسلامی است. خانواده هسته مرکزی اجتماع و نخستین اجتماعی است که در اثر عقد ازدواج شکل می‌گیرد و زن و شوهر آداب زندگی و اصول و رسوم اجتماعی و ابراز محبت و عشق و علاقه به دیگری و از خودگذشتگی را تجربه می‌کنند.
  به عقیده نویسنده کتاب حقوق خانواده، «خانواده کانونی برای حمایت از انسان و ارزش‌های والای اخلاقی است، خانواده در حفظ و گسترش اقتدار ملی و اجتماعی نقش موثری دارد به عبارت دیگر بین اقتدار ملی و استحکام خانواده رابطه نزدیکی برقرار است و تزلزل و تباهی خانواده‌ها باعث انحطاط ملت‌ها است و سستی روابط خانوادگی موجب انحطاط اجتماعات بشری است.»
  کتاب حقوق خانواده مجموعه در دو جلد تدوین یافته است. در جلد نخست موضوعات و مباحث مربوط به عقد ازدواج و احکام و آثار آن بیان شده و در جلد دوم مباحث مربوط به طلاق و اولاد و نسب بیان شده است.
  جلد نخست این کتاب در شش فصل سامان یافته که شامل عناوینی مانند کلیات، خواستگاری و نامزدی، شرایط صحت عقد ازدواج، موانع نکاح، آثار نکاح و نمونه دادخواست در دعاوی خانوادگی است.
  جلد نخست کتاب «حقوق خانواده» نوشته اسدالله لطفی با شمارگان 500 نسخه، در 344 صفحه و به بهای 150 هزار ریال از سوی انتشارات خرسندی روانه بازار نشر شده است.
  انسان در عالم
  «مجموعه قوانین و مقررات حجاب و عفاف»


  کتاب «مجموعه قوانین و مقررات حجاب و عفاف» تالیف حجت‌الاسلام ‌و‌المسلمین علیرضا فجری از سوی انتشارات خرسندی روانه بازار نشر شده است.
  پوشش و حجاب از مسایلی است که از ابعاد گوناگون اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و ... قابل بررسی است.
  از منظر حقوقی، مساله پوشش به ویژه پوشش زنان در قرآن کریم مورد اهتمام ویژه قرار گرفته است. عفاف و حجاب از جمله مهم‌ترین احکام اسلامی و ضروریات دین محسوب می شود که در صورت بی‌توجهی شهروندان جامعه به آن و تخطی از حدود آن، سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد. بنابراین، برای فرهنگ‌سازی آن توجه تمامی دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌ها اعم از دولتی، غیردولتی و شهروندان جامعه را می‌طلبد.
  به عقیده نویسنده، «بر کسی پوشیده نیست که وضع قوانین و مقررات در فرهنگ‌سازی ارزش‌ها نقش مهمی را بازی می‌کند و عفاف و حجاب شهروندان جامعه نیز از این امر مستثنی نیست. در این میان تدوین مجموعه قوانین موضوعی با هدف گردآوری مقررات در یک موضوع خاص راه‌حلی است که تا حدودی سختی مراجعه به قوانین پراکنده میان حجم انبوه قوانین را می‌کاهد.»
  کتاب حاضر نیز در بردارنده پژوهشی است که در آن تمامی قوانین عفاف و حجاب مطرح شده‌اند. این اثر در هفت بخش سامان یافته است.
  «اصول، مبانی و راهبردهای عفاف و حجاب»، «وظایف تخصصی دستگاه‌ها و سازمان‌ها در خصوص گسترش عفاف و حجاب»، «عفاف و حجاب در قلمرو پوشش و لباس»، «عفاف و حجاب در قلمرو اماکن، مراکز و مۆسسات»، «عفاف و حجاب در قلمرو رسانه‌ها»، «عفاف و حجاب در قلمرو فضای سایبری»، «جرایم جنسی و اعمال منافی عفت» عناوین اصلی این بخش‌ها هستند.
  کتاب «مجموعه قوانین و مقررات حجاب وعفاف» با شمارگان هزار و 500 نسخه، در 272 صفحه و به بهای یکصد هزار ریال از سوی انتشارات خرسندی منتشر شده است.
  سلام دوستان

 2. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود