جمع بندی آیا نماز های واجب را باید جدا خواند ؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا نماز های واجب را باید جدا خواند ؟

سلام. جدیدا یه وسواسی در من ایجاد شده نگرانم که نماز هامو پشت هم میخونم ایرادی داشته باشه. مثلا ما میگیم نماز "عصر" باید "عصر" بخونیمش دیگه پشت سر نماز ظهر بدون وقفه اگه بخونیم ایرادی داره؟ خارج از وقت نماز عصره؟ یا همینطور نماز عشا ؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

Hannane;501841 نوشت:
سلام. جدیدا یه وسواسی در من ایجاد شده نگرانم که نماز هامو پشت هم میخونم ایرادی داشته باشه. مثلا ما میگیم نماز "عصر" باید "عصر" بخونیمش دیگه پشت سر نماز ظهر بدون وقفه اگه بخونیم ایرادی داره؟ خارج از وقت نماز عصره؟ یا همینطور نماز عشا ؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

از نظر شیعه خواندن نماز عصر و عشاء با فاصله کم بعد از نماز ظهر و مغرب مانعی ندارد .

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
العروه الوثقی ، کتاب الصلاه ، ج 1 ص 522[/]

باتشکر از کارشناس گرامی :ok:

Hannane;501841 نوشت:

سلام علیکم،
در امتداد پاسخ کارشناس محترم، هر نماز واجب چهار وقت دارد:
۱. وقت ادا که واجب است نماز در همان وقت ادا شود مگرنه قضا خواهد شد
۲. وقت فضیلت که بهتر است نماز در این وقت ادا شود و وقت فضیلت یک بازه‌ی زمانی است که زیرمجموعه‌ای از وقت ادا می‌باشد
۳. اول وقت که قسمتی از وقت فضیلت است که باز توصیه به این است که نماز در ان وقت ادا شود و تقریباً نزدیک به ابتدای وقت نماز است
۴. وقت مخصوصه‌ی هر نماز که در آن وقت اگر نماز مخصوص آن وقت پیشتر ادا نشده باشد نماز دیگری را هم در آن وقت نمی‌توان خواند، مثل بلافاصله بعد از اذان ظهر یا درست قبل از غروب یا درست قبل از نیمه‌شب ...

توصیه این است که هر نماز در اول وقت خوانده شود و بعد از آن در وقت فضیلت و بعد از آن واجب است که در وقت ادا خوانده شود. در مورد نماز صبح توصیه بر این است که ابتدا نافله‌ی صبح خوانده شود (و قبل از آن ادامه‌ی نماز شب اگر حداقل ۴ رکعت نماز شب قبل از آن خوانده شده باشد) و بعد نماز صبح. در مورد نماز ظهر بلافاصله بعد اذان وقت بهتر برای نماز ظهر نیست بلکه وقت نافله‌ی نماز ظهر است، ۸ رکعت نافله‌ی ظهر بعد نماز ظهر، بعد تعقیبات نماز ظهر، بعد ۸ رکعت نافله‌ی عصر و در نهایت نماز عصر. بااین ترتیب خودبخود یک مدت بین نماز ظهر و عصر فاصله می‌افتد که فاصله‌ی بین نماز ظهر و عصر در سنت پیامبر صل‌الله‌علیه‌و‌آله هم از همین مرتبه بوده است، حداکثر کمی بیشتر بوده برای کمی هم استراحت بین آنها. در حدیث نبوی است که رهبانیت در اسلام وجود ندارد و رهبانیت برای این امت عبادت ما بین نماز ظهر و عصر است یا در مسجد ماندن بین این دو نماز. در قرآن آمده که برخی دائم‌الصلوة هستند و در تفسیر آن آمده که یعنی نمازهای نافله را نیز می‌خوانند. فقط در مورد نماز مغرب و عشاء بین این دو نماز نمازهای دیگری بجز نافله هم وارد شده است، مثل غفیله و نمازی دو رکعتی که در یک رکعت آن سوره‌ی واقعه خوانده شود (توصیه‌ی خلیفه‌ی خداوند در زمان ما علیه‌السلام به مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی). در نهایت وقت فضیلت نماز عشاء با فاصله‌ی بیشتری از نماز مغرب است،‌وقتی است که شب چیره شده باشد (شاید حدود نیم‌ساعت بعد از اذان مغرب)، بر خلاف نماز عصر که وقت فضیلتش بلافاصله بعد نماز وقت مخصوصه‌ی نماز ظهر شروع می‌شود. شاید به همین خاطر هم در مساجد ما الحمدلله فاصله‌ی بین نماز مغرب و عشاء بیشتر از فاصله‌ی بین نماز ظهر و عصر در نظر گرفته می‌شود و حتی قبل از آن گاهی اذان عشاء را هم جداگانه می‌خوانند. اگر اشتباه می‌کنم ان شاء الله کارشناس محترم اصلاح بنمایند.

به طور خلاصه اگر نافله نمی‌خوانید نیازی نیست که فاصله بیاندازید و اگر می‌خوانید همان فاصله‌ی طبیعی کافی است و بیش از آن آنطوری که مثلاً چند ساعت فاصله بین دو نماز باشد، مثل نماز برادران اهل سنت، فکر نکنم درست باشد، علما بهتر می‌دانند که اگر اشتباه می‌کنم ان شاء الله اصلاح بفرمایند

یا علی

موضوع قفل شده است