صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فشارهای نفس...

علاقه
    نجوم
    نوشته
    190
    حضور
    6 روز 22 ساعت نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1024

فشارهای نفس...

با سلام خدمت اساتید دوستان عزیز و گرامی...
    مدتیست که به شدت مراقبه دارم... و کاملا مواظب گوش چشم و رفتار و .. هستم
    مدت های قبل که زیاد مراقبه من شدید نبود فشاری از جانب نفس به من وارد نمیشد...
    اما مدت های زیادی که مراقبه من بالا رفته دیگر به هیچ وجه نمیتونم نگاه نا محرم کنم...!بنده که دانشگاه میرم اصلا نا محرم نمیبینم.. و حتی در ترم قبل استاد زنی داستم حقیر ایشون رو نیمدیدم و یا اگر میدیدم خیلی کم و ناگهانی اگر هم نگاهم بیافته نا خودآگاه به شدت فشار بهم میاد ...
    اما چند نکته به شما عرض کنم : نفس تا نا محرم میبینه در اون لحظه دوستداره تمایل نشون بده !
    و نکته ی دیگه ! وقتی بنده مثلا به نا محرم نگاه نمیکنم اما حواس میره پیش نا محرم با اینکه اصلا خودم اختیاری در این موضوع ندارم . مثال : مثلا شما یک پرتغال جلوتونه و یک سیب هم با فاصله یک متر کنارش شما مستقیما به پرتغال نگاه میکنیدا ولی حواستون پیش سیبه ! یعنی اصلا متوجه پرتغال نیستید... برای همین چشم هامو به شدت کوچیک میکنم و یا میبندم تا خطرات رفع بهشه...
    و نکته ی دیگه اینه که فشار خاصی و سنگینی روی من هست و فشار نفس هستش.. اما تحمل میکنم که مبادا نفس خطایی ازش سر بزنه !
    در ضمن این فشار ها متفاوته مثلا یک روز زیاده و یک روز کمه یک روز فشاری نیست ! در کل در خانه مشکلی ندارم وقتی که بیرون از خونه میروم در اثر وضع جامعه این فشار ها پیدا میشه ...

ویرایش توسط عقل فعال : ۱۳۹۳/۰۱/۲۷ در ساعت ۱۴:۰۹
    هو

پيامبر خدا صلی ‌الله عليه و آله:

🔹در معراج از هيچ آسمانی گذر نکردم مگر أهلش را مشتاق ديدار علی بن ‌ابی طالب ديدم،و در بهشت هيچ پيغمبری نبود مگر اشتياق ديدار علی بن ابی طالب را داشت

ذخائر العقبی

2. صلوات ها 12

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

فشارهای نفس...

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 6

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط b4domid نمایش پست ها
    اینه که آیا هرکس مراقبه اش بالا رفت این فشار ها پیدا میشه ؟!
    سلام وعرض ادب محضر شما ؛
    آري؛ حقيقت آن است كه هرگاه پاسخ منفي ما به دعوت شيطان براي تبعيت از او محكم تر و جدي تر مي شود، وسوسه هاي شيطان بيش تر و کنترل آن ها سخت مي شود، کاملا صحيح است . طبق آيات قرآن‌، شيطان دشمن قسم خورده انسان است‌. نبايد انتظار داشته باشيم به همين راحتي دست از سر ما بردارد.
    مهم‌ترين راه‌ِ در امان ماندن از چنين دشمني‌، شناختن او است‌. شيطان‌، موجودي است که ما را مي‌بيند و ما او را نمي‌بينيم‌. کار او فقط وسوسه کردن و زينت دادن به گناهان‌است‌.

براي درامان ماندن از او بايد به کسي پناه ببريم که شيطان را مي‌بيند; ولي شيطان او را نمي‌بيند که خداوند قاهر بيناست‌. قرآن مي‌فرمايد: "وَإِمَّا يَنزَغَنَّکَ مِن‌َ الشَّيْطَـَن‌ِ نَزْغ‌ٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّه‌ِ إِنَّه‌ُو سَمِيع‌ٌ عَلِيم‌(1) اگر از شيطان وسوسه‌اي به تو رسد، به خدا پناه بر. زيرا او شنواي داناست‌.
    خداوند مي‌فرمايد: پناه ببر، نه اينکه بگو پناه مي‌برم‌. مثل اينکه وقتي آژير خطر مي‌زنند فوراً بايد به پناهگاه رفت . اگر با زبان بگويد خدايا به تو پناه مي‌برم‌،ولي عملاً کاري انجام ندهد ، فايده‌اي ندارد. چطور وقتي شيپور خطر را به صدا درمي‌آورند ،انسان مي‌لرزد و مضطرب مي‌شود، وقتي شيطان وسوسه مي‌کند ،نيز انسان بايد ‌بترسد و به پناهگاه برود. شيطان اول وسوسه مي‌کند. بعد به دام مي‌اندازد. بعد سواري مي‌گيرد .
    بهترين راه براي محفوظ ماندن اين است که از مرحله اول به خداوند پناه ببريم‌و سپس از قدم نهادن در راهي که او مقابل ما نهاده خودداري نماييم . خداوند مي‌فرمايد: "...وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَ َت‌ِ الشَّيْطَـَن‌ِ إِنَّه‌ُ لَکُم‌ْ عَدُوُّ مُّبِين‌(2)... از پي گام‌هاي شيطان نرويد که براي شما دشمن آشکار است‌".
    براي رويارويي با وسوسه‌هاي شيطاني، ابتدا بايد دشمن و راه‌هاي نفوذ او را شناخت و او را مهار کرد. سپس وي را به عقب راند و در گام‏هاي نهايي او را به اسارت کشيد.

پي نوشت ها :
    1. اعراف(7)آيه200.
    2. انعام(6)آيه142.

7. صلوات ها 15

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط b4domid نمایش پست ها
    آیا به این فشار ها در سلوک معنوی بهایی و اجری داده میشه ؟!
    اين مساله بديهي است که ارزش واقعي انسان در ايمان به خدا تقوا طهارت روح و فضايل انساني است و فرو افتادن در وادي شهوات و خواهش‏هاي نفساني انسان را از اين راه دور مي ‏کند و موجب سقوط انسان مي‏ گردد.
    چه بسيار گناهاني هستند که انسان را از رحمت خدا دور مي‏ کنند و قلب انسان را تيره و سياه کرده وپاکي تقوا و ايمان را از قلب انسان بيرون مي ‏برند.
    قرآن مي فرمايد : ثُمَّ كَانَ عَاقِبَةَ الَّذِينَ أَسَاؤُوا السُّوأَى أَن كَذَّبُوا بِآيَاتِ اللَّهِ وَكَانُوا بِهَا يَسْتَهْزِؤُون (1)
    آري ، انسان مومن درهر مرحله‏ اي از زندگي در بوته آزمايش و امتحان الهي قرار دارد و هواها و غرايز وسايل امتحان الهي هستند که هر چه امتحان سخت‏ تر باشد و انسان بتواند از بوته آزمايش بيرون بيايد ارزش انسان والاتر و نزد خدا مقرب‏ تر است؛ چنانچه قرآن مجيد فرموده: « فَلَا اقْتَحَمَ الْعَقَبَةَ وَمَا أَدْرَاكَ مَا الْعَقَبَةُ » (2)
    البته ابتلاءافرادبه امتحانات الهي ممکن است نسبت به اشخاص متفاوت باشد زمينه گناه براي بعض افراد به حسب موقعيت وشرائطشان بيشتر و سخت تر است و نسبت به بعض افراد کمتر و آسان تر؛
    اما آنچه مهم است اين است که آيا به همه افراد به پاس حفظ ايمانشان به طور مساوي اجر ومزد داده مي شود يانه آنکه در شرائط سخت تري بوده اجر بيشتري مي گيرد ؟
    قطعا جواب اين است آن که درموقعيت سخت تر بتواند ايمان خود را حفظ کند داراي پاداش بيشتري خواهد بود واين همان عدل خداوند است که اجروپاداش افراد به نسبت سختي وآساني امتحان وموقعيت وشرائطي که در آن واقع شده وتوانسته اند مطيع باشندداده خواهد شد.
    رسول خدا(ص)فرمود: «افضل الاءعمال احمزها؛ بهترين عمل ها سخت ترين آن است».(3)
    پس هر کس که زمينه هاي او براي گناه بيشتر باشد ، چنانچه از آنها پرهيز کند، ثواب و پاداش بيشتري نيز از طرف خداوند نصيب او مي شود.

پي نوشت ها :
    1.روم(30) آيه 10.
    2.بلد(90) آيات 11 و 12 .
    3. علامه مجلسى، بحار الأنوار، مؤسسة الوفاء بيروت - لبنان، 1404 هجرى قمري، ج 67 ص 191.

9. صلوات ها 13

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

نقل قول نوشته اصلی توسط نسیم رحمت نمایش پست ها
    خداوند مي‌فرمايد: پناه ببر، نه اينکه بگو پناه مي‌برم‌. مثل اينکه وقتي آژير خطر مي‌زنند فوراً بايد به پناهگاه رفت . اگر با زبان بگويد خدايا به تو پناه مي‌برم‌،ولي عملاً کاري انجام ندهد ، فايده‌اي ندارد. چطور وقتي شيپور خطر را به صدا درمي‌آورند ،انسان مي‌لرزد و مضطرب مي‌شود، وقتي شيطان وسوسه مي‌کند ،نيز انسان بايد ‌بترسد و به پناهگاه برود.
    سلام!
    وقتی آژیر خطر میشنویم سریع به پناهگاه میریم! وقتی چشممون به نامحرم میفته سریع کجا بریم؟ دقیقا چیکار کنیم که عمل کرده باشیم و زبانی نباشد؟؟؟؟؟؟؟؟
    من مغازه دار هستم و با خانم ها سروکار دارم باید چیکار کنم که حکم رفتن به اون پناهگاه رو داشته باشه و مصداق این حرف شما نشم؟؟؟
    اگر با زبان بگويد خدايا به تو پناه مي‌برم‌،ولي عملاً کاري انجام ندهد ، فايده‌اي ندارد.

هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

11. صلوات ها 5

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط asad نمایش پست ها

سلام!
    وقتی آژیر خطر میشنویم سریع به پناهگاه میریم! وقتی چشممون به نامحرم میفته سریع کجا بریم؟ دقیقا چیکار کنیم که عمل کرده باشیم و زبانی نباشد؟؟؟؟؟؟؟؟
    من مغازه دار هستم و با خانم ها سروکار دارم باید چیکار کنم که حکم رفتن به اون پناهگاه رو داشته باشه و مصداق این حرف شما نشم؟؟؟

مثلا شغلی انتخاب کنید که ارتباط کمتری با نامحرم داشته باشید.

13. صلوات ها 3

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

مثلا شغلی انتخاب کنید که ارتباط کمتری با نامحرم داشته باشید.
    مگه شغل انتخابی هست؟ یعنی شغل هارو با مغازه و سرمایه و تخصص گذاشتن جلومون و ما باید یکیشو انتخاب کنیم؟؟؟ اون هم تو این دوره زمونه و اوضاع اقتصادی مملکت؟

15. صلوات ها 3

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

سلام!
    سلام
    بنده مغازه داران، پزشکان و مهندسانی دیده ام که در حین پاسخگویی به خانم ها، اصلا به چهره ی آنها نگاه نمی کنند.

طوبی لهم و حسن ماب
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

17. صلوات ها 4

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

نقل قول نوشته اصلی توسط متعلم نمایش پست ها
    سلام
    بنده مغازه داران، پزشکان و مهندسانی دیده ام که در حین پاسخگویی به خانم ها، اصلا به چهره ی آنها نگاه نمی کنند.
    منم همین کارو میکنم اما کفایت نمیکنه بعضی وقتها نمیشه! میخواستم بدونم راه دیگه ای هم هست که حکم رفتن به اون پناهگاهرو داشته باشه که دیدم خیلی راهش سخته! میفرمایند باید شغل رو عوض کرد...

19. صلوات ها 2

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 21 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

منم همین کارو میکنم اما کفایت نمیکنه بعضی وقتها نمیشه! میخواستم بدونم راه دیگه ای هم هست که حکم رفتن به اون پناهگاه رو داشته باشه که دیدم خیلی راهش سخته! میفرمایند باید شغل رو عوض کرد...
    برادر عزيز؛
    تغيير شغل راحت ترين راهكار بود. چنان چه اين امر براي شما ممكن نيست بايد از راهكار هاي مراقبتي استفاده كنيد.. اين بهترين شيوه و روشي است که با به کار بستن آن روح ايمان و تقوا درانسان پرورش مي يابد .سبب تقويت اراده و تسلط بر نفس مي‏شود . روحيه عفت در انسان زنده مي‏ گردد.
    قرآن دراين زمينه مي فرمايد :
    «قل للمؤمنين يغضّوا من ابصارهم و يحفظوا فروجهم...؛ به مؤمنان بگو ديدشان - را از نامحرمان - فرونشانند . نهانگاه‏هاي خود را - از وقوع در حرام - نگه دارند».
    البته دوري از نگاه‏ هاي مسموم، حرام و هوس‏ آلود اختصاص به مردان ندارد و حتي زنان نيز مامورند چشمان خود را از نگاه هاي حرام حفظ كنند. داده است. قر آن در ادامه مي‏ فرمايد: «وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ ...؛ به زنان مؤمن بگو - چشم هاي شان را فرو گيرند.» (1).
    رسول اکرم(ص) مي‏فرمايند: «النظره سهم مسموم من سهام ابليس فمن ترکها خوفا من الله اعطاه الله ايمانا يجد حلاوته في قلبه؛ نگاه هوس‏آلود - تيري است مسموم از تيرهاي شيطان . هر کس آن را به جهت خوف الهي ترک کند، خداوند ايماني به او مي‏ بخشد که حلاوت آن را در قلب خود احساس مي‏ کند» (2).

مگه شغل انتخابی هست؟ یعنی شغل هارو با مغازه و سرمایه و تخصص گذاشتن جلومون و ما باید یکیشو انتخاب کنیم؟؟؟ اون هم تو این دوره زمونه و اوضاع اقتصادی مملکت؟
    برادر عزيز؛
    مگه شغل انتخابي نيست؟!!!
    اگر در فرض بپذيريم كه شغل ها رو با تخصص براي ما نگذاشتن جلومون تا ما باید یکیشو انتخاب کنیم!!! اما قطعا شماهم به اين مهم اذعان داريد كه مي توان با تدبير شغلي مناسب اختيار كرد و حداقل با انتخابي عاقلانه خود،‌ از آسيب هاي احتمالي بي تدبيري در امان افتاد.

يكي از نكاتي كه در انتخاب مدبرانه شغل بايد مورد توجه قرار بگيرد اين است تا چه اندازه خواهم توانست از شر شيطان در امان باشم؟ آيا اين شغلي كه من انتخاب كرده ام مرادر مسير بندگي خدا كمك خواهد كرد يا نه؟ و ....

پي نوشت ها :
    1. نور(24) آيه31.
    2. الاخلاق، سيد عبدالله شبر، قم، انتشارات بصيرتي، ص 127.

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۲/۲۲, ۲۱:۲۰ : 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری