نمی دانم به چه رشته ای علاقه دارم؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نمی دانم به چه رشته ای علاقه دارم؟

باسلام
من در مقطع دوم دبیرستان تحصیل میکنم در رسته علوم انسانی اما علاقه و گرایش چندانی ندارم کلا نمیتونم علاقم رو کشف کنم و استعدادم رو پیدا کنم البته همیشه در رویای خودم موسیقی بوده ولی به خاطر اعتقادات مذهبیم هیچوقت بهش فکر نکردم و فقط یه آرزو دونستمش و تاحالا هم با خانواده مطرح نکردم.... البته مطمئن نیستم که به موسیقی هم علاقه دارم یا نه چون فکر میکنم ممکنه به خاطر موفقیت افراد این گرایش روم ایجاد شدت و با مشاهده آنان این فکر به سرم زده

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
خيلي پوزش مي طلبم از اين كه با اين فاصله زماني زياد پاسخ تان را مي دهم.
علل مختلفي در شدت يا ضعف انگيزه و گرايش ها و اميالمان اثر دارد برخي از انها عبارتند از:
1-شرايط دوران نوجواني و جواني( فعال شدن هورمون ها جنسي و جنسيتي و رشد، تلاش در الگو يابي و مخالفت با تقليد (گرايش تقليد و ضد تقيلد)بحران هويت و تلاش مستقل بدون در نظر گرفتن ارزش هاي والديني و...براي يافتن خود و پاسخ به سؤالات بنيادين زندگي كه من كيم؟ چرا اين جا هستم؟ كار چي ميشه؟ چرا بايد درس بخوانم؟ چرا نبايد خوش باشم؟ از كجا معلوم من زنده باشم يا قيامتي در كار باشدف چرا خدا جواب منو نمي ده و..)
2- بد گويي ديگران از آن رشته و تلقينات جامعه و تلقين به خود با خودگويي ها منفي و ترديدگونه
3-خبر نداشتن از رغبت ها و استعدادها و توانايي ها(نياز به مشاوره حضوري دارد)
4- احساس بي ارزشي
5- جدايي از دوستان صميمي قبلي و تمايل به باهم بودن‌ و عار دانستن اين رشته در مقايسه با دوستان و اقوام(بدون اين كه درباره اين رشته با اساتيد مشورت كرده باشيد و ببينيدبا شما و استعدادهايتان همخواني دارد يا نه.
6- مشكلات جسمي و مشكلات ذهني (افسردگي، اضطراب و..)
7- نگراني هاي مروبط به خانواده(بيماري اهل خانواده، فقر و...)
8- شكست تحصيلي يا افت نمرات
و...
براي يافتن گرايش خود حتما مشاوره حضوري را جدي بگيريد پيامبر فرمود انسان ها معادن طلا و نقر هستند يعني خداوند به هركسي استعدادي داده نبايد نا اميد بود. اغلب دانشمندان جهان با زحمت و تلاش زيادي به اين مقامات عالي رسيدند(آهستگي و پيوستگي)

سؤال 993 :اينجانب علاقه وافرى در زمينه فراگيرى موسيقى به عنوان وسيله اى براى پركردن بخشى از اوقات فراغت بصورت تئورى و عملى را دارم، نظر حضرتعالى در اين مورد چيست؟
جواب: صرفنظر از اينكه موسيقى لهوى و مناسب مجالس خوشگذرانى چه از نظر تعليم و تعلم و چه از نظر عملى حرام است بايد توجه داشت كه وقت چقدر ارزش دارد و در كنار آن اطلاعات نسبت به مسائل اسلامى بسيار كم. آيا بهتر نيست كه از وقت براى آشناشدن هرچه بيشتر به مسائل مختلف اسلامى استفاده كرد؟ مخصوصاً برخى از آنها نشاط انگيز مى باشد، مانند قصه هاى قرآن و تاريخ اسلام و شخصيتهاى اسلامى از زمان رسول خدا (صلى الله عليه وآله) به بعد. و آيا صحيح است كه يك مسلمان دهها سال بر او بگذرد و سالهاى آخر عمرش فرا رسد و با دست تهى از اطلاعات اسلامى از اين جهان رخت بربندد!
جامع المسائل، ج1، سؤال 993.

موضوع قفل شده است