آیا لقمه ی حرام خورده ام؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا لقمه ی حرام خورده ام؟

سلام.
یکی از آشنایان نزدیکمون در یه مغازه ی پیتزا فروشی کار می کنه.
منم یه شب همینجوری رفتم پیشش داخل آشپز خانه.
شیطونیم گل کرد و جلوی چشم همین آشنامون رفتم سراغ کالباس های رنده شده و یه ذره ازش خوردم.
بهم مزه کرد و یه کم دیگه خوردم.
فکر کنم دو مشتی ازش برداشتم.
حالا سوالم اینجاست که باید از صاحب مغازه حلالیت بگیرم با وجود اینکه خودش گفته مثل چشماش به این آشنای ما اعتماد داره؟
آیا باید ازش حلالیت بگیرم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

الحیاة;500155 نوشت:
سلام.
یکی از آشنایان نزدیکمون در یه مغازه ی پیتزا فروشی کار می کنه.
منم یه شب همینجوری رفتم پیشش داخل آشپز خانه.
شیطونیم گل کرد و جلوی چشم همین آشنامون رفتم سراغ کالباس های رنده شده و یه ذره ازش خوردم.
بهم مزه کرد و یه کم دیگه خوردم.
فکر کنم دو مشتی ازش برداشتم.
حالا سوالم اینجاست که باید از صاحب مغازه حلالیت بگیرم با وجود اینکه خودش گفته مثل چشماش به این آشنای ما اعتماد داره؟
آیا باید ازش حلالیت بگیرم؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال لازم است رضایت صاحب کالباس ها را جلب نمایید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;501121 نوشت:

در پناه حضرت حق باشید

اگر همچین موردی برای ما پیش اومده باشه (یا در آینده پیش بیاد) آیا حتماً باید بهش بگیم و رضایت بگیریم؟
شاید باعث ایجاد بی اعتمادی و حتی کدورت بشه!
نمیشه معادلش رو از طرف اون صدقه بدیم؟
چون مبلغ بالایی نیست
ولی اگه مبالغ کلانی بود طبیعیه که باید به اطلاعش برسونیم

سلام
کارشناس محترم یک سوال
اگر پول کالباس ها رو به طور مخفیانه(از طریق همون آشنا) به صندوق مغازه بدن(یا برای اینکه حساب کتاب قاطی نشه همون میزان کالباس به مغازه برگردونن) کفایت نمی کنه؟ (با توجه به این که معذرت خواهی میتونه باعث از دست رفتن اعتماد بشه؟)

کارشناس محترم میشه سوال من رو هم پاسخ بدید؟
دخترخالۀ من به یک موسسه ای پول داده بود تا براش هر روز غذا بیاورند. پول برای یک ماه حساب شده بود اما چند روزه دلشو زد و قبل عید زنگ زد گفت فعلا برام نفرستید حالا تا بعد عید، بعدش شاید زنگ بزنم بگم بفرستید برای مامانم. خاله ام هفتم هشتم عید اینو به من گفت من گفتم خوب بگید برا من بیاره پولشو اونقدری که مونده باهاتون حساب میکنم. خاله ام زنگ زد اما تعطیل بود. بعد دوباره پونزدهم من به خاله ام یادآوری کردم که شونزدهم که باز شد حتما زنگ بزنه بگه برای من بفرستن. شونزدهم خاله ام زنگ زد و از هفدهم اینا برای من فرستادن. اما من پولشو هی یادم میرفت بدم. شش روز به همین منوال گذشت تا آخر دیروز خاله ام زنگ زد یه چیزی بهم بگه و بعدش گفت آره این دخترم هی حرص میخوره میگه من پول رو از جیب خودم داده بودم ، بهم میگه اگه نده خودت باید پولشو بهم بدی ... . بعدش من گوشی رو که قطع کردم فورا پول رو براش ریختم. سوالم اینه که اون شش روز که من سستی کردم برای ریختن پول و دخترخالۀ من حرص میخورده و مطمئن نبوده بالاخره پولش زنده میشه یا نه، آیا غذایی که میخوردم لقمۀ حرام بوده؟ اگر آره الان با توجه به این که پولو براش ریختم حلال شده یا خیر؟ اگر خیر چه کنم که آثار لقمۀ حرام زندگیمو نگیره و من پاک بشم؟

farshidss;501298 نوشت:
اگر همچین موردی برای ما پیش اومده باشه (یا در آینده پیش بیاد) آیا حتماً باید بهش بگیم و رضایت بگیریم؟
شاید باعث ایجاد بی اعتمادی و حتی کدورت بشه!
نمیشه معادلش رو از طرف اون صدقه بدیم؟
چون مبلغ بالایی نیست
ولی اگه مبالغ کلانی بود طبیعیه که باید به اطلاعش برسونیم

با تشکر از سؤال شما

تفاوتی بین کم و زیاد نیست به هر مقداری باشد رضایت گرفتن و جبران مبلغ لازم است اما اگر ممکن نباشد می توانید مبلغ آن را به صورت ناشناس به او برسانید مثلا به حساب او واریز کنید یا واسطه ای برای این کار در نظر بگیرید.

در پناه حضرت حق باشید

[="Tahoma"][="Black"]

A.Afshin;501334 نوشت:
سلام
کارشناس محترم یک سوال
اگر پول کالباس ها رو به طور مخفیانه(از طریق همون آشنا) به صندوق مغازه بدن(یا برای اینکه حساب کتاب قاطی نشه همون میزان کالباس به مغازه برگردونن) کفایت نمی کنه؟ (با توجه به این که معذرت خواهی میتونه باعث از دست رفتن اعتماد بشه؟)

با عرض سلام و تشکر از سؤال شما

پاسخ را در پست قبلی درج کردم .

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

شُکر;501439 نوشت:
کارشناس محترم میشه سوال من رو هم پاسخ بدید؟
دخترخالۀ من به یک موسسه ای پول داده بود تا براش هر روز غذا بیاورند. پول برای یک ماه حساب شده بود اما چند روزه دلشو زد و قبل عید زنگ زد گفت فعلا برام نفرستید حالا تا بعد عید، بعدش شاید زنگ بزنم بگم بفرستید برای مامانم. خاله ام هفتم هشتم عید اینو به من گفت من گفتم خوب بگید برا من بیاره پولشو اونقدری که مونده باهاتون حساب میکنم. خاله ام زنگ زد اما تعطیل بود. بعد دوباره پونزدهم من به خاله ام یادآوری کردم که شونزدهم که باز شد حتما زنگ بزنه بگه برای من بفرستن. شونزدهم خاله ام زنگ زد و از هفدهم اینا برای من فرستادن. اما من پولشو هی یادم میرفت بدم. شش روز به همین منوال گذشت تا آخر دیروز خاله ام زنگ زد یه چیزی بهم بگه و بعدش گفت آره این دخترم هی حرص میخوره میگه من پول رو از جیب خودم داده بودم ، بهم میگه اگه نده خودت باید پولشو بهم بدی ... . بعدش من گوشی رو که قطع کردم فورا پول رو براش ریختم. سوالم اینه که اون شش روز که من سستی کردم برای ریختن پول و دخترخالۀ من حرص میخورده و مطمئن نبوده بالاخره پولش زنده میشه یا نه، آیا غذایی که میخوردم لقمۀ حرام بوده؟ اگر آره الان با توجه به این که پولو براش ریختم حلال شده یا خیر؟ اگر خیر چه کنم که آثار لقمۀ حرام زندگیمو نگیره و من پاک بشم؟

با تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال لقمه حرام نبوده است .

در پناه حضرت حق باشید[/]

معذرت میخوام من قانع نشدم که اون شش روز چطور لقمۀ حرام نبوده امکانش هست به صورت تفصیلی و با دلیل پاسخ بدید؟ ممنون از زحمات شما

سجاد;501121 نوشت:

در پناه حضرت حق باشید

اگه یه طوری پول رو بهش برگردونیم که نفهمه آیا باز هم لازمه ازش حلالیت بگیریم؟
یا اگه ازش حلالیت گرفتیم باز هم لازمه پول کالباس ها رو بهش برگردونیم؟

سلام
من در یک رستوران کار می کنم می خواهم مرخصی هایی که طلبکار دارم نروم تا اگر احتمالا و یا حتما مال حرامی در رستوران خورده ام باهم مساوی شده و از بین برود آیا این امکان دارد؟
ممنون از کمک شما اجرتان با امام حسین(ع)

[="Tahoma"][="Black"]

شُکر;501500 نوشت:
معذرت میخوام من قانع نشدم که اون شش روز چطور لقمۀ حرام نبوده امکانش هست به صورت تفصیلی و با دلیل پاسخ بدید؟ ممنون از زحمات شما

خواهش می کنم

چون شما قصد پرداخت مبلغ غذاها را داشتید تصرف شما در غذا غصب محسوب نشده و تنها بدهی است که باید می پرداختید که این کار هم انجام شد.

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

الحیاة;501761 نوشت:
اگه یه طوری پول رو بهش برگردونیم که نفهمه آیا باز هم لازمه ازش حلالیت بگیریم؟
یا اگه ازش حلالیت گرفتیم باز هم لازمه پول کالباس ها رو بهش برگردونیم؟

با تشکر از سؤال شما

اگر پول را برگردانید نیازی به گرفتن حلالیت نیست مگر خسارت مادی یا معنوی دیگری زده باشید.

اگر واقعا حلال کرده و بخشیده باشد نیازی به پس دادن پول نیست.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

complexcoding;501771 نوشت:
سلام
من در یک رستوران کار می کنم می خواهم مرخصی هایی که طلبکار دارم نروم تا اگر احتمالا و یا حتما مال حرامی در رستوران خورده ام باهم مساوی شده و از بین برود آیا این امکان دارد؟
ممنون از کمک شما اجرتان با امام حسین(ع)

اگر منظورتان این است که احتمالا مالی را از صاحب رستوران که صاحبکار شماست تلف کرده اید و با این شیوه می خواهید احتیاط کنید تا جبران شود ، مانعی ندارد.

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

موضوع قفل شده است