جمع بندی اعتیاد به مواد مخدر و قبول نشدن اعمال

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعتیاد به مواد مخدر و قبول نشدن اعمال

باسلام
تازه عضو شدم و سوالی که داشتم اینه که آیا اعتیاد باعث قبول نشدن اعمال میشه؟ تو یه جا خوندم سنی ها اعتقاد دارن که اعتیاد باعث میشه تا 40روز عبادت قبول نشه و اگه شخص با اعتیاد بمیره از زیانکاران خواهد بود. ممنون میشم جواب بدین. من خودم به دلیل افسردگی بامشورت دکتر قرص آرامبخش مصرف میکنم و یه جورایی وابسته شدم بهش بعد ازاینکه این خوندم یه جورایی ذهنم مشغول کرده ممنون میشم جواب بدین

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

طالب حقیقت;500088 نوشت:
آیا اعتیاد باعث قبول نشدن اعمال میشه؟ تو یه جا خوندم سنی ها اعتقاد دارن که اعتیاد باعث میشه تا 40روز عبادت قبول نشه و اگه شخص با اعتیاد بمیره از زیانکاران خواهد بود. ممنون میشم جواب بدین. من خودم به دلیل افسردگی بامشورت دکتر قرص آرامبخش مصرف میکنم و یه جورایی وابسته شدم بهش بعد ازاینکه این خوندم یه جورایی ذهنم مشغول کرده ممنون میشم جواب بدین

باسلام و عرض ادب
آنچه که باعث سعادت و یا شقاوت انسان می شود، اطاعت و یا عدم اطاعت از فرامین الهی است. از آنجایی که ضرر رساندن به بدن، گناه است و مورد رضایت الهی نیست، هر کسی که با اختیار خود به بدن خود آسیب برساند مرتکب معصیت شده و موجبات ناراضاتی پروردگار را فراهم کرده است، اما اینگونه نیست که نتوان جبران کرد، توبه و بازگشت از عمل خطا، می تواند خشنودی و رضایت الهی را به همراه داشته باشد.
برای افرادی که اهل اعتیاد به مواد مخدر و اموری که به جسم انسان لطمه می زند، هستند، اگر توبه کنند و سعی در جبران داشته باشند و ریاضت ترک مواد را تحمل کنند، آنها هم مورد رحمت و مغفرت الهی واقع خواهند شد.

بصیر;500712 نوشت:
باسلام و عرض ادب
آنچه که باعث سعادت و یا شقاوت انسان می شود، اطاعت و یا عدم اطاعت از فرامین الهی است. از آنجایی که ضرر رساندن به بدن، گناه است و مورد رضایت الهی نیست، هر کسی که با اختیار خود به بدن خود آسیب برساند مرتکب معصیت شده و موجبات ناراضاتی پروردگار را فراهم کرده است، اما اینگونه نیست که نتوان جبران کرد، توبه و بازگشت از عمل خطا، می تواند خشنودی و رضایت الهی را به همراه داشته باشد.
برای افرادی که اهل اعتیاد به مواد مخدر و اموری که به جسم انسان لطمه می زند، هستند، اگر توبه کنند و سعی در جبران داشته باشند و ریاضت ترک مواد را تحمل کنند، آنها هم مورد رحمت و مغفرت الهی واقع خواهند شد.

درود ،

اگر مواد مخدرش طوری باشه که زیان نزنه(که نداریم چنین چیزی) یا حداقل خیلی کم زیان بزنه چطور ؟؟ مثلا کسی دوستان غیر مذهبی داره و برای کشیده نشدن به سمت مشروب بره مواد مخدر استعمال کنه ، بازم مشکل داره ؟!(برای جزئیات بیشتر اون موادی که منظورمه گل ، گراس یا علف بهش میگن که در آمریکا ، هلند و ارگوئه هم خرید و فروشش کاملا آزاده و قانونی ، حتی جایی میخوندم اوایل در داروخانه های آمریکا هم میفروشنش ، و تا به حال مورد نداشته که یک نفر حتی بخاطر مصرف بیش از اندازش مرده باشه و تاثیر دودش از سیگار هم کمتره با تشکر)

یه سوال دیگه هم داشتم ، در قسمتی از حرفتون گفتید :

نقل قول:

از آنجایی که ضرر رساندن به بدن، گناه است و مورد رضایت الهی نیست، هر کسی که با اختیار خود به بدن خود آسیب برساند مرتکب معصیت شده و موجبات ناراضاتی پروردگار را فراهم کرده است

پس تکلیف روزه چیه ، یعنی روزه هم معصیته ؟! چون اطمینان دارم که به بدن آسیب های خواهد زد ؛

chekhov;546648 نوشت:
اگر مواد مخدرش طوری باشه که زیان نزنه(که نداریم چنین چیزی) یا حداقل خیلی کم زیان بزنه چطور ؟؟ مثلا کسی دوستان غیر مذهبی داره و برای کشیده نشدن به سمت مشروب بره مواد مخدر استعمال کنه ، بازم مشکل داره ؟!(برای جزئیات بیشتر اون موادی که منظورمه گل ، گراس یا علف بهش میگن که در آمریکا ، هلند و ارگوئه هم خرید و فروشش کاملا آزاده و قانونی ، حتی جایی میخوندم اوایل در داروخانه های آمریکا هم میفروشنش ، و تا به حال مورد نداشته که یک نفر حتی بخاطر مصرف بیش از اندازش مرده باشه و تاثیر دودش از سیگار هم کمتره با تشکر)

باسلام و درود خدمت دوست عزیزم
منظور از ضرری که معصیت است، ضرری است که متعارف باشد و عقلای عالم این کار را مذمت کنند و بگویند ضرر دارد و کار اشتباهی است، فکر می کنم سیگار کشیدن هم از جمله این موارد باشد. سایر موارد به تشخیص مکلف است.
chekhov;546648 نوشت:
پس تکلیف روزه چیه ، یعنی روزه هم معصیته ؟! چون اطمینان دارم که به بدن آسیب های خواهد زد ؛

اگر روزه هم به بدن ضرر بزند، گرفتنش حرام است.
اما روزه برای انسانهای سالم، نه تنها ضرر ندارد، بلکه اثبات شده که دارای خواصی برای صحت بدن نیز هست. از این رو پیامبر اسلام(ص) فرمودند: صوموا تصحوا. یعنی روزه بگیرید تا سالم بمانید.

طالب حقیقت;500088 نوشت:
باسلام
تازه عضو شدم و سوالی که داشتم اینه که آیا اعتیاد باعث قبول نشدن اعمال میشه؟ تو یه جا خوندم سنی ها اعتقاد دارن که اعتیاد باعث میشه تا 40روز عبادت قبول نشه و اگه شخص با اعتیاد بمیره از زیانکاران خواهد بود. ممنون میشم جواب بدین. من خودم به دلیل افسردگی بامشورت دکتر قرص آرامبخش مصرف میکنم و یه جورایی وابسته شدم بهش بعد ازاینکه این خوندم یه جورایی ذهنم مشغول کرده ممنون میشم جواب بدین

سلام دوست گرامی
انتظار می رفت که چنین پرسشی توسط یک روانشناس مورد بررسی قرار بگیره و نمی دونم چرا به کارشناس اخلاق و عرفان ارجاع داده شده!
جا داره که در مورد اعتیاد در این سایت خیلی زیاد تمرکز بشه , چرا که امروزه بیماری اعتیاد خیلی زیاد شده و هم خانواده ها و هم خود بیمار باید آگاهی کافی در مورد اون داشته باشن تا بشه عمل مداوا را انجام داد.
گفتم بیماری! آیا واقعا اعتیاد یه بیماری هستش یا یک عمل خلاف و گناه؟
آیا انسان معتاد باید به دنبال درمان باشه یا توبه؟
آیا خانواده یا جامعه باید با معتاد مثل بیمار رفتار کنن یا خلافکار؟
آیا در جامعه پلیس باید با معتاد برخورد کنه یا بهزیستی ؟
برای همین بهتره اول اعتیاد کاملا شناسائی بشه تا بعدش بشه در موردش اظهار نظر کرد.:Gol:

*عارف*;566892 نوشت:
انتظار می رفت که چنین پرسشی توسط یک روانشناس مورد بررسی قرار بگیره و نمی دونم چرا به کارشناس اخلاق و عرفان ارجاع داده شده!
جا داره که در مورد اعتیاد در این سایت خیلی زیاد تمرکز بشه , چرا که امروزه بیماری اعتیاد خیلی زیاد شده و هم خانواده ها و هم خود بیمار باید آگاهی کافی در مورد اون داشته باشن تا بشه عمل مداوا را انجام داد.

باسلام خدمت شما دوست عزیز
از آن جهت که شروع اعتیاد با اختیار و انتخاب انجام می شود، یک عمل اخلاقی است و باید مورد تحقیق و بررسی اخلاقی قرار بگیرد، لذا کار کارشناس اخلاق است، اما ادامه ی آن که به اعتیاد می انجامد، درمانش ب عهده ی کارشناس مشاوره روانشناسی است که باید دوستان ما در آن بخش، عهده دار این بخش بشوند.

*عارف*;566892 نوشت:
گفتم بیماری! آیا واقعا اعتیاد یه بیماری هستش یا یک عمل خلاف و گناه؟

شروع آلودگی به این کار، گناه است، ادامه ی آن هم که به اعتیاد می انجامد ، باعث نمی شود که از گناه بودنش خارج کرده باشد، اما برای درمان و جلوگیری از آن، بهتر است که با مشاورین ما در ارتباط باشد و الا از جهت اخلاقی، اعتیاد به مواد مضر هم گناه محسوب می شود.
اما در مورد درمان هم عرض کنم که اعتیادها مرابت دارند، برخی اعتیاد ها با کمی بینش، تفکر و آگاهی بخشی و تصمیم و اراده، قابل درمان است که یک کارشناس اخلاق هم می تواند این کار را بکند، اما گاهی کار حاد شده و اعتیاد شدید تبدیل می شود که نیاز به درمان و مراقبتهای ویژه دارد که باید با مشاور در ارتباط باشد تا داروها یا درمانهایی خاص را تجویز نماید.

*عارف*;566892 نوشت:
آیا انسان معتاد باید به دنبال درمان باشه یا توبه؟

هم توبه و هم درمان.

*عارف*;566892 نوشت:
آیا خانواده یا جامعه باید با معتاد مثل بیمار رفتار کنن یا خلافکار؟

یک معتاد، هم خلافکار است و هم به خاطر خلافی که انجام داده بیمار است.

بصیر;567761 نوشت:
از آن جهت که شروع اعتیاد با اختیار و انتخاب انجام می شود، یک عمل اخلاقی است و باید مورد تحقیق و بررسی اخلاقی قرار بگیرد

سلام علیکم و رحمه الله با تشکر از پاسخ شما استاد گرامی
تقریباً از هر انسان سالم یا معتاد که بپرسیم عاقبت اعتیاد چیست ؟ می گوید تباهی و نابودی .
سوالها
1- پس چرا انسان معتاد می شود؟
2-چرا اعتیاد کم یا زیاد بین همه قشر انسان وجود دارد؟ فقیر و غنی -بی سواد و استاد دانشگاه-کارگر و روحانی - زن و مرد - پلیس و غیر پلیس و...حتی مربی اخلاق!(بسیاری هستند که از نظر اخلاقی هیچ ایرادی بر آنها نیست...ولی معتاد می شوند!)
3-اگر اختیاری است ,چرا بیش از 60% افرادی که ترک میکنند دوباره لغزش میکنند؟ با اینکه دردهای اعتیاد را کشیده اند , چه چیزی باعث اجبار در مصرف میشه؟ بی اخلاقی یا مشکلات و فشارهای روحی ناشی از شکستها,حقارتها,کم توجهی ها از خانواده و جامعه, ترسها و ناامیدیها و ...
4-چه می شود که در یک خانواده که تمام افراد با اخلاق و خوش اخلاق هستند ولی اصول تربیتی وروانشناسی کودک را بلد نیستند ,صاحب یک فرزند معتاد می شوند؟اگر جواب شما دوست ناباب است, سوال من این است که چه چیزی باعث می شود این جوانی که در یک خانواده با اخلاق بزرگ شده است دنبال یک دوست ناباب برود فقط به خاطر اینکه سخنان آن دوست ناباب گوئی از ضمیر خود او بر می آید و تا لب به سخن می گشاید گوئی که قرنها با هم زندگی کرده اند.
بصیر;567761 نوشت:
شروع آلودگی به این کار، گناه است

گناهی که سنگ زیرین آن را گناهان عمدی یا غیر عمدی دیگران بنا نهاده اند.البته خود معتاد هم مقصر است ولی گناهان دیگران از جمله خانواده و جامعه هم ددخالت زیادی دارند.
بصیر;567761 نوشت:
یک معتاد، هم خلافکار است و هم به خاطر خلافی که انجام داده بیمار است.

جسارتا بنده فکر می کنم یک انسان به خاطر بیماری ای که دارد (فشارهای روحی و روانی) روی به مواد یا نت می اورد تا کمی از درد روحی خود بکاهد و بعد جسمش هم مانند روحش معتاد می شود و بعد هم دست به خلافکاری می زند مانند دزدی و فحشا و ...البته این درست است که او اشتباه می کند که برای نجات از دردهای روحی خود به مواد یا اینترنت پناه می آورد و باید به مشاور یا کتاب مراجعه کند ولی همین تفاوت بین انسان سالم و بیمار است که او مغزش اینچنین به او فرمان می دهد و انسان سالم جور دیگر و این دقیقا فرق بین انسان سالم و بیمار است.
موفق باشید

[="Tahoma"][="Blue"]

*عارف*;567772 نوشت:
تقریباً از هر انسان سالم یا معتاد که بپرسیم عاقبت اعتیاد چیست ؟ می گوید تباهی و نابودی .
سوالها
1- پس چرا انسان معتاد می شود؟

مسلما هر کسی که گناهی انجام می دهد، برای خود دلیلی خواهد آورد، و شیطان آن عمل را برایش زینت می دهد، و الا هیچ کس به ابتدا، نمی خواهد گناه کند، اول برای خودش دلیلی می تراشد، مثلا می گوید، تحت فشار بودم، پدر و مادر بالای سرم نبود، گرسنه بودم، رفیق ناباب داشتم و ...
هر چند این نیازها و فشارها، اختیار او را تنگ می کنند، اما هیچکدام او را مجبور به عمل زشت نمی کند در هر صورت اختیار خواهد داشت، و هر شخصی به اندازه ای که اختیار و قدرت بر انتخاب دارد مورد تکلیف و مواخذه قرار می گیرد. لذا گناه یک عالم با گناه یک فرد عادی از جهت درجه ی گناه، فرق می کند ولی هر دو گناه و نافرمانی محسوب می شود.[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

*عارف*;567772 نوشت:
2-چرا اعتیاد کم یا زیاد بین همه قشر انسان وجود دارد؟ فقیر و غنی -بی سواد و استاد دانشگاه-کارگر و روحانی - زن و مرد - پلیس و غیر پلیس و...حتی مربی اخلاق!(بسیاری هستند که از نظر اخلاقی هیچ ایرادی بر آنها نیست...ولی معتاد می شوند!)

هر چیزی که لذت داشته باشد، انسانها به سمت آن می رود، هر کسی که کنترل نفس داشته باشد، جلو نمی رود، این اعتیاد در همه چیز هست، با این که همه هم می دانند ضرر دارد، اما به خاطر لذتی که در آن هست به سراغش می رود، مثلا همه می دانند که نوشابه، نه تنها هیچ خاصیتی ندارد، بلکه پر از ضرر است، اما همه جا هست و همه می خورند، این یک مثال بود، اما همه ی امور لذت بخشی که ضرر دارند، اینطور هستند و کسی که تقوی نداشته باشد به سراغ این امور خواهد رفت.

*عارف*;567772 نوشت:
3-اگر اختیاری است ,چرا بیش از 60% افرادی که ترک میکنند دوباره لغزش میکنند؟ با اینکه دردهای اعتیاد را کشیده اند , چه چیزی باعث اجبار در مصرف میشه؟ بی اخلاقی یا مشکلات و فشارهای روحی ناشی از شکستها,حقارتها,کم توجهی ها از خانواده و جامعه, ترسها و ناامیدیها و ...

اولا خیلی ها هستند که واقعا ترک می کنند و دیگر به سمتش نمی روند، ثانیا این فقط اعتیاد به مواد مخدر نیست که بعد از ترک، مجدد به سمتش می روند، هر گناهی که لذتی در آن باشد، وقتی تصمیم جدی و اراده پولادین نسبت به ترکِ آن پیدا نشده باشد و میل و محبتی هنوز باقی مانده باشد، بازگشت به آن امکان پذیر خواهد بود.
همه ی عواملی که شما ذکر کردید می تواند موید بر گناه باشد، اما هیچکدام اختیار را سلب نمی کند.[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

*عارف*;567772 نوشت:
ولی همین تفاوت بین انسان سالم و بیمار است که او مغزش اینچنین به او فرمان می دهد و انسان سالم جور دیگر و این دقیقا فرق بین انسان سالم و بیمار است.

در هر صورت هیچکدام از این علتها، باعث نمی شود که اختیار او از دست برود، و هر شخصی به اندازه ی اختیاری که دارد مورد مواخذه قرار خواهد گرفت.[/]

سوال:
آیا اعتیاد گناه است و باعث قبول نشدن اعمال میشه؟

پاسخ:
باسلام و عرض ادب
آنچه که باعث سعادت و یا شقاوت انسان می شود، اطاعت و یا عدم اطاعت از فرامین الهی است. از آنجایی که ضرر رساندن به بدن، گناه است و مورد رضایت الهی نیست، هر که با اختیار خود به بدن خود آسیب برساند مرتکب معصیت شده و موجبات ناراضاتی پروردگار را فراهم کرده است، اما اینگونه نیست که نتوان جبران کرد، توبه و بازگشت از عمل خطا، می تواند خشنودی و رضایت الهی را به همراه داشته باشد.
منظور از ضرری که معصیت است، ضرری است که متعارف باشد و عقلای عالم این کار را مذمت کنند و بگویند ضرر دارد و کار اشتباهی است، فکر می کنم سیگار کشیدن هم از جمله این موارد باشد. سایر موارد به تشخیص مکلف است.

شروع آلودگی به این کار، گناه است، ادامه ی آن هم که به اعتیاد می انجامد ، باعث نمی شود که از گناه بودنش خارج کرده باشد، اما برای درمان و جلوگیری از آن، بهتر است که با مشاورین ما در ارتباط باشد و الا از جهت اخلاقی، اعتیاد به هر مواد مضر ی گناه محسوب می شود.
اما در مورد درمان هم عرض کنم که اعتیاد افراد، مراتب دارد، برخی اعتیاد ها با کمی بینش، تفکر و آگاهی بخشی و تصمیم و اراده، قابل درمان است که یک کارشناس اخلاق هم می تواند این کار را بکند، اما گاهی کار حاد شده و اعتیاد شدید تبدیل می شود که نیاز به درمان و مراقبتهای ویژه دارد که باید با مشاور در ارتباط باشد تا داروها یا درمانهایی خاص را تجویز نماید.

چرا انسان معتاد می شود؟
مسلما هر کسی که گناهی انجام می دهد، برای خود دلیلی خواهد آورد، و شیطان آن عمل را برایش زینت می دهد، و الا هیچ کس به ابتدا، نمی خواهد گناه کند، اول برای خودش دلیلی می تراشد، مثلا می گوید، تحت فشار بودم، پدر و مادر بالای سرم نبود، گرسنه بودم، رفیق ناباب داشتم و ...
هر چند این نیازها و فشارها، اختیار او را تنگ می کنند، اما هیچکدام او را مجبور به عمل زشت نمی کند در هر صورت اختیار خواهد داشت، و هر شخصی به اندازه ای که اختیار و قدرت بر انتخاب دارد مورد تکلیف و مواخذه قرار می گیرد. لذا گناه یک عالم با گناه یک فرد عادی از جهت درجه ی گناه، فرق می کند ولی هر دو گناه و نافرمانی محسوب می شود

موضوع قفل شده است